INKUILEN MET ZUUR DONDERDAG 8 MEI 194T STADSNIEUWS Offtcieele Publicaties SCHOEISELtUSTRIBUTIE. Vrijdag, 9 Mei en Zaterdagm o r g e r Mei a.s is de afdeeling schoenen van het Dis tributiekantoor, Breestraat 117, geopend vooi houders van de *<^gnummers: 571—660 wit, terwijl zij, die in het bezit zijn van de Nos. 211—240 geel, Zaterdagn a m i d d a g van 2 tot 5 u. gehol pen^ zullen worden. Met ingang van Maandag 12 Mei a.s. zul len, op de gewone uren, weer schoenenbon nen worden verstrekt, terwijl iederen dag, voor dien betreffen^n dag, volgnummrs zul len worden uitgereikt. Zij, die reeds een schoenenbon hebben ontvangen, zullen vooralsnog niet voor schoenenbon voor lederen schoenen, aanmerking komen. Voor uitreikinng van de riieuwe bonnen (schoenenbon 2), wordt aanteekening gehou den op de distributiestamkaart onder afkrui- sing van het vakje F 4. Leiden, 8 Mei 1941. De burgemeester van Leiden, STEVENINCK. Streekverband Bloembollenstreek" Algemeene vergadering. Woensdagavond werd in Café-Rest. ..Zomer- zorg" te Leiden de Algemeene Vergadering gehouden van het Streekverband „Bloembol lenstreek" van Veieenigingen voor Zieken- huisverpleging in Nederland. De vergadering stond onder lgifiing van den Vo'orzitter, den heer P. P. de Koning van Leiden, welke een kort openingswoord sprak en den aanwezigen een welkom toeriep, waarna de Secre.aris, de heer C. H. Steenwinkel Jr. van Lisse, de no tulen las, welke werden goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van enkele ingekomen stukken, waarna de Beschrijvingsbrief voor de Algemeene Verga dering van de Federatie van Vereenigingen voor Ziekenhuis verpleging in Nederland, welke vergadering op 17 Mei a.s. te Utrecht zal worden gehouden, in bespreking werd genomen. Het voonaamste punt van deze bespreking was het voorstel van het Hoofdbestuur der Federatie om te komen tot stic'ning van een permanent Secretariaat. Hiervoor was door het Hoofdbestuur een begrooting ingediend. De eventueele aanneming der plannen van het Hoofdbestuur zal een hoogeren omslag vragen van de vereenigingen aangesloten bij de Fede. Over de voorstellen van het Hoofdbestuur wered een breedvoerige discussie gevoerd. O a. was van het Prot. Ziekenhuisverplegingsfond* te Lisse een amendement ingediend betreffen de het salaris van d ente benoemen leider van het Bureau. Bij de besprekingen kwam dui delijk naar voren welk een belangrijke taak in dezen tijd door het Federatiebestuur wordt verricht in het belang der vereenigingen. Door den Voorzitter der Federate, den heer Stolk van Wassenaar, werd een en ander nader toe gelicht en uiteengezet en de noodzakelijkheid van de stichting van een permanent Secreta riaat bepleit. Bij de besprekingen bleek, dat men het met het Federatiebestuur geheel eens was, doch dat men in enkele detailpunten van meening verschilde wat betreft salarieering, plaats van vestiging, enz. Wat de plaats van vestiging betreft, adviseerde de Voorzitter zulks aan het beleid van het Federatiebestuur over te laten en deze volmacht te geven naar bevind van zaken te handelen. Door verschil lende vereenigingen werd het voorstel van Lisse, betreffende een goede en behoorlijke salarieering, gesteund. Het voorstel werd dan ook in ecnigszins gewijzigden vorm door h»t Federatiebestuur overgenomen en zal op Za- terda2 17 Mei te Utrecht behandeld worden. Bij de behandeling van het verslag over de statistiek werden eenige opmerkingen gemaakt door den heer Stolk, welke wees op een steeds hooger worden der verpleegkosten in verabnd met het feit, dat over de geheele linie het aan tal ligdagen per patiënt stijgt, waaruit zal voortvloeien dat verschillende vereenigingen noodgedwongen tot verhooging der contributie zullen moeten overgaan- aangezien de contri butie in de meeste gevallen niet is berekend op de uitgaven der laatste jaren. Bii de rondvraag kwamen verschillende zatcen van internen aard ter sprake. Armbandhorloge, agenda, brillen, biljetten, bagageriem, ceintuurs, duimstok, étui inhou dende pasfoto's, foudraal, voor damespara- pluie, hoofddoekje, bruine dameshoed, hand schoenen, kleedje, muts, muziekboek, over all, onderdeeltje van een machientje, porte- monnaies, pakje inh. 3 paar gymnastiekschoe nen, pasfoto, psalmboekje, ringetje met steen, R.K. kerkboekje rozenkrans, riem, rol papier, sleutels, spons, spade, shawl, schort, vulpotlood, vlot, vulpen, zweep. WAARSCHUWING Onlangs waarschuwde de commissaris van politie te Apeldoorn tegen twee perso nen, naar schatting 22 a 23 jaar oud, die er hun werk van schijnen te maken op slink- sche wijze in het bezit te komen van coupons heerenstoffen. Zij gingen dan een winkel binnen, infor meerden naar de maatafdeeling en vroegen den verkooper eenige stoffen te mogen zien, daar een van hen een maatcostuum wensch- te te koopen. Daarna werd een maatcostuum uit de étalage verzocht en als verkooper al dus was weggelokt, sloegen zij vermoedelijk hun slag door coupons stoffen in te pikken en onder hun jasen te verbergen. Tenslotte vroegen zij een staaltje van een der stoffen en vertrokken dan zonder iets te koopen. Ook hier ter stede zijn een tweetal kleer makers de dupe van vermoedelijk dezelfde oplichters geworden. Betrokkenen zijn bij deze dus gewaar schuwd! BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Hendrik, z. v. G. J. Flim en J. J. Lahr; Johannes Petrus, z. v. D Bergman en M. E. C. Langezaal;' Jansje Frederika, d. v. C. van der Vlist en P. J Redel; Eleonora Maria, d. v. V. G. Cancian en M. Bosman; Carla Jeannette, d. v. P. Snik en J. Kapaan; Nico, z. v. J. N. Korswagen en G. A. den Ambtman; Jacob, z. v. H. van Eg- mond en J. P. Pardon; Antonie, z. v. A Jongepier en A. W. Kerkhove; Amarentia Christina, z. v. L. C. van Leeuwen en A. C. van Tongeren; Cornelia Johanna, d. v. W. Pijnakker en S. S. Kok; Ineke, d. v. J. G. van Evert en C. Corpel. OVERLEDEN: A. M. Zwarts, vr., 68 j.; D. M. van Walcheren, hsvr. v. C. Houtman, 76 j.; C. E. Preenen, wed. v. H. Wassenaar, 63 j.; J. Vijlbrief, m., 75 j.; H. M. Segaar, wed. v. W. Zwaan, 81 j. GEHUWD: I. Heijmans, jm. en J. van Cit- tert, jd.; J. W. Hoogervorst, jm. en C. F. Marsman, jd.; C. J. van der Meer, jm. en A. M. J. van Grieken, jd.; W. H. van der Plas, jm. en G. K. Verstraaten, jd.; A. de Witte, jm. en S. M. Ouwerkerk, jd.; F. van der Velden, jm. en M. C. van Es, jd. HUWELIJKSAANGIFTEN: A. Vreeken, jm. 27 j. en J. M. Guleij, jd. 23 j.; W. F. Nap, jm. 26 j. en E. W. van de Berg, jd. 23 j. MELKUITGIFTESTATION GEOPEND Ten behoeve van de Vereenigde Leidsche Melkhandelaren Het mag zonder twijfel algemeen ekend worden geacht, dat de melkvoorziening in het kader der algeheele voedselvoorziening een zeer belangrijke plaats bij alle volkeren inneemt, doch in het bijzonder zeker in de westersche landen, die de melk als een der en mede daardoor al die producten, welke uit de melk verkregen worden. Is het in deze tyden eerste eisch, dat de productie zoo hoog mogelijk worae opge voerd, van den anderen kant is het noodzaa*. het verkregen product zoo degelijk mogelijk te doen zijn en met de beschikbare middelen moeten daarom alle krachten worden inge spannen, om de melkkwaliteit zoodanig te doen zijn, dat er ook de hoogste voedings waarde uit wordt verkregen. Toen dan ook aan het einde van het vorig jaar de plannen tot standaardisatie van de melk vasten vorm gingen aannemen, was het duidelijk, dat de melkhandel voor zeer groote moeilijkheden en ingrijpende veranderingen kwam te staan. De melkhandelaren immers, althans een zeer groot gedeelte van hen, betrokken voordien de melk steeds versch bij den boer, doch na de invoering der stan daardisatie zou zulks niet meer mogelijk zijn en ook de helkhandelaren zouden tot stan daardisatie moeten overgaan. De individueele melkhandelaar zou daartoe echter alleen nim mer in staat zijn, want een bedrijf, dat wilde standaaidiseeren, moest aan bepaalde eischen van inrichting en hygiëne voldoen, het gevolg hiervan was dan ook, dat de vereenigde han delaren reeds spoedig bijeen kwamen om eer uitweg te zoeken, waardoor zij niet aan be paalde fabrieken zouden gebonden worden en dien uitweg von den zij in de N.V. „Zelan- dia", fabrieken van melkproducten te Zoe- termeer, wiens eigenaar, de heer H. C. Brin kers, bereid gevonden werd voor Leiden een melkuitgifte-station in te richten, waar de daarbij aangesloten handelaren hun melk konden betrekken. Dit station, gevestigd in het perceel Gal gewater 8, is dus het steunpunt van de melk handelaren, die daardoor de beschikking ver kregen over een inrichting, die evenals de hoofdfabriek aan alle te stellen eischen op het gebied van kwaliteit en hygiëne kon vol doen. De fabriek te Zoetermeer beschikt over de nieuwste werktuigen en installaties, die op melktechnisch gebied bestaan. De melk wordt vanuit Zoetermeer, gestandaardiseerd en gepasteuriseerd, den geheelen dag aan het station op het Galgewater aangevoerd. Deze melk, op zoo laag mogelijke temperatuur in tanks aangevoerd, wordt hier, zonder met de buitenlucht in aanraking te komen, overge heveld in andere tanks, terwijl een compltte koelinstallatie is aangebracht met automati sche roerwerken, die de melk op de juist ge- wenschte temperatuur houden, al naar ge lang de weersomstandigheden zulks noodzake lijk maken, hetgeen met het oog op de ko mende zomermaanden van zeer groot bplang is. Gistermiddag nu heeft de officieele opening van dit nieuwe station plaats gehad in tegen woordigheid van verschillende genoodigden, alle nauw betrokkenen bij het bedrijf. Aan wezig waren o.m. de heer H. C. Brinkers. eigenaar en M. de Groot, directeur van „Ze- landia", T. C. van der Stoel, bedrijfsleider en H. Molenaar, technisch bedrijfsleider, rie heer H. J. Wendel. secr. der Comm. van Bii- stand der A. V M., de heeren Hulserton en Kraak namens het Centraal Bestuur van den Haagschen bond, het bestuur van de A.M.L.O.. de heer Dietz. aannemer van de verbouwing en voorts tal van melkhandelaren, aangeslo tenen bij het nieuwe bedrijf. Hierna sprak de heer Brinkers er zijn vol doening over uit, dat dit station tot stand was gekomen, terwijl Het tevens een oplos sing bracht voor de moeilijkheden, waar voor de Leidsche melkhandelaren zich door de nieuwe voorschriften geplaatst zagen. Spr. achtte zich gelukkig, dat hij hier de behulp zame hand had kunnen bieden, maar tevens, dat hij als het ware voorzien had wat zou gaan gebeuren, zoodat hij zich tijdig van de noodige apparaten voor de installatie had kunnen voorzien. Tal van moeilijkheden wa ren hiervoor te overwinnen geweest, maar ze werden overwonnen en het resultaat stem de spr. tot verheugenis, maar hij was er tevens van overtuigd, dat de totstand koming van dit station de melkhandelaren uit Leiden en omgeving meer dan tot nu toe het geval was geweest, zou vereenen in den ge- meenschapplijken strijd om een .mensch- waardig bestaan en om in het bijzonder een product aan de cliëntele te verschaffen, dat aan de hoogste eischen van kwaliteit en hy giëne zou voldoen. De heer H. Compier herinnerde er vervol gens aan hoe reeds meermalen was getracht te komen tot een algemeene centrale voor alle aangesloten Leidsche melkhandelaren, welk plan thans mede dank zij den heer Brinkers erwezenlijkt. Hij was de stuwkracht om deze plannen door te zetten en aan zijn energie is het te danken, dat deze inrichting tot stand kon komen. Naas een felicitatie aan den Leid- schen melkhandel mocht spr. een woord van gelukwensch, hulde en dank niet onthouden den heer Brinkers,- die zeer veel werk den Leidschen melkhandel heeft verricht. Spr. besloot met het vertrouwen uit te spre- i, dat welke moeilijkheden en veranderin- er in de toekomst ook nog mogen komen, deze met de hulp en energie van den heer Brinkers tot een oplossing zullen worden ge bracht. Als voorzitter van de AMLO sprak de heer J. P. van der Holst woorden van gelukwensch tot den heer Brinkers, den heci van oer Stoel, de AVM en den melkhandel en hij wees er 'olgens op, dat de voorzorg, die hier be toond is aan het product, een zoo waardevol mogelijke consumptiemelk, ten goede zal ko men. Spr zeide het een groote geruststelling te achten te weten, dat aan net product, dat bij zijn klanten rond bezorgt, de grootst mogelijke zorg is besteed, maar tevens spoorde hij allen aan, ook na de ontvangst van de melk er de grootst mogelijke zorg aan te besteden. Willen de direct betrokkenen den melkhandel ten volle waarborgen, dan moeten zij zich hun taak goed bewust zijn en er naar streven den opzet niet de minste afbreuk te doen. Namens de melkhandelaren uit de buiten gemeenten sprak de heer v. d. Meer uit Rijns- burg dank voor hetgeen hier thans tot stand is gebracht en voor de wijze, waarop ook in den afgeloopen winter ondanks koude, sneeuw ijs, de belangen der melkhandelaren waren gediend en daarmede dus tevens die der con sumenten een dankwoord van den heer de Groot tot de diverse sprekers, vertrok men naar ,,'t Schuttershof", waar de genoodigden de gasten waren van den eer linkers en waar tevens het nieuwe bedrijf het onderwerp van bespreking vormde. De technische bedrijfsleider, de heer H. Mo- „naar, gaf hier nl. een uiteenzetting van de wijze, waarop de N.V. „Zelandia" zich reeds :n het vorig jaar heeft voorbereid op de groote ■erartderingen, welke ten aanzien van de melkvoorziening te wachten stonden en vp welke wijze de behandeling plaats vindt van de melk, die via het uitgiftestation aan den consument geleverd wordt. De pasteurisatie geschiedt met Spirals- apparaten, een systeem, dat niet alleen op theoretische beschouwingen berust, maar voor aanschaffing getoetst was aan practische ervaring, welke in andere fabrieken was op- Gem. Radio-distributie Vrijdag, 9 MeL Ie programma: 6.45—22.00 Hollandsch pro gramma; 22.0023.00 Duitsch programma, lie programma: 6.4522.15 Hollandsch pro gramma: 22.1523.00 Hollandsch program ma, uitsluitend oor Radio Centrales. 23.00 24.00 Duitsch programma. Ille en IVe programma: 6.4524.00 Duitsch programma. gedaan. Spr. meende voorts, dat de ideale combinatie van Spirala met Westphalia-cen trifuge, die zoowel als machinale reiniger als centrifuge voor ontrooming dienst doet en waarbij zoowel room als ondermelk onder druk het toestel verlaten, het mogelijk maakt de melk zonder eenige pompinrichting door de Spirala-aparaten te persen en zoodoende te bevorderen, dat een .non-stop-inrichting zorgt, dat de melk, die voor consumptie ge schikt gemaakt wordt, in slechts enkele se conden van de stortplaats via voornoemde apparaten resp. wordt voorgewarmd, gerei nigd, gepasteuriseerd op iederen graad bene den 100 graden C., daarna geregenereerd, ge koeld en diep gekoeld wordt, zoodat men de melk zelfs tot 1 gr. C. kan afkoelen met een capaciteit van meer dan 10,000 liter per uur. Dat de bezwaren, welke vroeger bij een der gelijke diepe koeling naar voren traden, ook bij deze toestellen uitgesloten zijn, is eveneens xe danken aan den hoogen druk, waaronder een en ander plaats vindt en het insluiten van luchtzuurstof ook hier is uitgesloten. Van de gelegenheid om over het bedrijf nog meerdere bijzonderheden te vernemen, werd door enkelen der aanwezigen dankbaar ge bruik gemaakt zoodat men tenslotte en leer- zamen middag over het uiterst moderne be drijf heeft kunnen meemaken, waarvoor ieder zich dankbaar gevoelde. W ij z i g i n g. fa. Gebr. Stouten v/h. Gebr. Splinter, Klei- warenfabriek. Leiden, Rijnkade 7a. Boven genoemde vennootschap onder firma is ont bonden. Het bedrijf wordt thans voortgezet onder den naam: Electrische Kleiwaren- fabriek Bard. Lammens v/h. Gebrs. Splinter, door B. P. M. Lammens. Firma Wed. J. Koster. Leiden, 3 October- straat 2b; brandstoffenhandel.. Wijz. han- delsn. in: W. Treur voorheen Firma Wed. J. Koster. Wed. C. Veefkind. Leiderdorp, Hoofdstraat 43 E; winkel in koloniale waren. Uittr. E.: Wed. MVeefkindWessel, Leiderdorp, dd. 1 Jun. 1939.. Wijz. handelsn. in: Firma C. Veefkind. N.V. Boek- en Steendrukkerij Eduard IJdo. Leiden, Hoogl. Kerkgracht 4. Uittr. Pres. Comm.: Mr. G. H. E. Nord Thomson, Leiden, dd. 1 Mei 1941. A. v. d. .Berg. Noordwijk, Hoofdstraat 78; schoenmakerij en -winkel. N.E.: Wed. M. E. A. van den BergZoutenbier, Noordwijk Opheffing: W. F. van Gessel. Leiden, Hooigracht 20; kruidenier GEVONDEN IN DE TRAM (Sladslijn) Handschoenen, R.K, kerkboek, damespara- pluies, een hoofddoek, een hangslotje, een zil veren armband met agaatsteen. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur namid dag, behalve Donderdags en Vrijdags ten politiebureele alhier.. INVAL IN SPEELGELEGENHEID. Gistermiddag omstreeks 4 uur heeft de politie een inval gedaan in een perceel aan de Haarlemmerstraat, waar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Reeds geruimen tijd bestond het vermoeden, dat hier in het geheim gelegenheid tot spelen werd gegeven. Toen gistermiddag een rechercheur van politie opvallend veel menschen het perceel zag binnengaan, waarschuwde hij het hoofd bureau. Men trok er met den overvalwagen op uit en de betrokkenen, ëen twintigtal per sonen, werden aan de speeltafel aangetroffen. Geld en roulette werden inbeslaggenomen. terwijl de bezoekers naar het politiebureau werden vervoerd, alwaar zij na verhoor op vrije voeten werden gesteld. GOED AFGELOOPEN. Gistermiddag is de 40-jarige glazen- wasscher W. A. D. T., die voor een woning aan de Langebrug glazen stond te zeemen, van 4 m hoogte gevallen, toen de ladder uit gleed, De man klaagde over pijn in de heup, maar kon zijn werk voortzetten. De 6-jarige J. G., wonend in de Drucker- straat, is gisteren van een 4 m hoog balcon gevallen. Het kind kwam in den tuin terecht, doch de E.H.D. kon geen letsel constateeren. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden mej. A. C. T. W., die in een winkelmagazijn hier ter stede zich een japon onrechtmatig had toe geëigend. Alphen a/d. Riin Naar aanleiding van de debatten over de 3e klerken bij de Water- en Lichtbedrijven, welke ook nog bij de behandeling der laatste gemeentebegrooting gehouden zijn, hebben B. en W. thans een salaris-regeling ontwor pen voor hen die voor het verrichten van eenvoudige werkzaamheden (typewerk e.d.) in gemeentedienst komen. Naar de meening van B. en W. zou de belooning voor dit werk, dat dus geenszins de belofte inhoudt voor een latere vaste aanstelling, moeten worden bepaald op 360 tot 600 per jaar (4 één-jaarlijksche verhoogingen van 60,) voor alle jeugdige personen, die ter secre tarie en ten kantore van den ontvanger, bij den dienst van gemeentewerken, bij de wa ter- en lichtbedrijven, bij het algemeen arm bestuur of op het bureau voor soicale zaken werkzaam zijn. SAMENVOEGING VAN SCHOLEN Zooals we gemeld hebben zullen de scho len Raadhuisstraat en Schoolstraat samen gevoegd worden. Naar aanleiding hiervan wordt het volgende voorgesteld met ingang van 15 Mei a.s.: Ie. op te heffen de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Raadhuis straat; 2e. de leerlingen van deze school over te plaatsen naar de openbare school aan de Schoolstraat; 3e. het hoofd van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Raadhuisstraat, de heer A. van Dnel te stel len aan het hoofd van de school aan de Schoolstraat; 4e. de onderwijzers van bij stand van de openbare school aan de Raad huisstraat, mej. S. P. Beer ens en de heer L. van Bokum over te plaatsen naar de school aan de Schoolstraat. AGENDA RAADSVERGADERING. Maandag a.s., 's avonds te 7 uur, zal de Raad vergaderen. De agenda vermeldt o.a. de vol gende punten: Beëediging van den heer C. Verduyn als lid van den raad. Voorstel van B. en W. inzake samenwerking met omliggende gemeenten voor de uitvoering van de Vleeschkeuringswet 1919 Voorstel inzake samenvoeging van de open bare scholen voor g.l.o. aan de Raadhuisstraat en aan de Schoolstraat. Voorstel inzake het verleenen van een bij drage aan de Groote-, Kleine, en Kalkhoven- sche polders in de kosien van verplaatsing van het gemaal en tot aankoop van eigendommen voor verbetering van den Oudshoornscheweg nabij de Heul. Voorstel inzake dekking der tekorten van de woningbouwvereenigingen en -stichting over h^t exlpoitatiejaar 19391940. Voorstel inzake den boouw van een brand weerkazerne. Katwijk aan Zep CURSUS E.H.B.O. Gisteravond had de laatste les plaats onder leidng van dr. Cleveringa van de afd. Kat wijk en omstr. van de Ned. Vereen. E.H.B.O. Toen de les afgeloopen was dankte namens de cursisten mej. N. v. Leeuwen dokter Cle veringa, dat deze zooveel voor de vereeniging heeft gedaan. Ondanks zijn drukke practijk heeft hij nog tijd gevonden om dezen cursus te leiden. Ook sprak zij woorden van dank tot den voorzitter, den heer J. J. v. d. Kamp en den heer Bokma voor de hulp op deze avonden verleend. Daarna bood zij namens de cursisten dr. Cleveringa een mooi geschenk aan. Aan mevr. Cleveringa werden in haar woning in Duinoord bloemen gebracht Dr. Cleveringa dankte hartelijk voor deze waav- deering. OPBRENGST WINTERHULP Tot onderwijzer aan de Herv. school 4, hoofd de heer J. Volbeda, is benoemd de heer C. Breggeman uit Den Haag. Bovengenoemde meisjesvereeniging hield gisteravond onder leidng van mej. A. Seinstra haar jaarvergadering in het Jeugdhuis. Ver slagen werden uitgebracht door mej. A. Ge- zink en mej. A. v. Rijn. Anna van Dijk las hierna een Bijbelsch opstel over den „Ver loren Zoon" voor. Aardige stukjes zorgden daarna voor de noodige afwisseling en feest vreugde. Een Tyroler orkestje zorgde voor de mu ziek. Ds. Broeijer sloot deze vergadering met een kort pakkend woord. Koudekerk a/d. Rijn COLLECTE WINTERHULP. De deze week gehouden Winterhulp collecte heeft opgebracht ƒ43.01. Lisse TWr.t.TAL GEREF. GEMEEN - Ter vervulling in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. H. Ligtenberg en het bedanken van ds. J. Vreugdenhü te Rijs- sen is een tweetal gevormd bestaande uit ds. A. de Blois te Gouda en ds. P. Honkoop te Den Haag. Naar wij vernemen is de verbouwing van het pand aan den Heereweg 290 tot Politie bureau opgedragen aan fa. Daudey en Co. te Lisse, zijnde de laagste inschrijfster bij de gehouden aanbesteding. Noordwijk Dr. Mr. Wilém v. d. Bergh-Stichling. Voor de op 6 en Mei 1941 gehouden exa mens op de dr. Mr. Willem van den Berg stichting te Noordwijk-Binnen slaagden de volgende zusters: Van le naar 2e leerjaar: P. Bakker, N. Bos P. M. den Boer, H. de Boer, J. P. Broere, A. Domburg, S. van Duuren, N. v. d. Ent, F.. M. van Erk, G. Fokkens, E. Folkerts, VJ. M. van Heyst, L. Kamp, D. C. Knoester, A. .v. d. Knijff, L. van Laar, A. Maaskant, A. F. Monteban, G. Moolenaar, W. Mooyaart, G. Passchier, G. ..van Rij, M. Sloof, M. v. d. Staay, W. Versteegt, N. Verkaik, J. Wind- horst. Van 2e naar 3e leerjaar: L. van Beelcn, M. v. d. Berge, H. Bokhorst, R. Boneschansker. G. Bordewijk, P. Buynink, H. J. A. v. d. Caay, C. M. van Erk, F. Goedhart, C. Groe nendijk, A. v. d. Hooneard, A. Hordijk, J. Jonker, J. L. Kerpel, E. D. van Keulen, R. Lemen, W. Lems, H. J. Lindenbergh, L. C. Minnigh, J. C. W. Ossewaarde, L. Slump, A. Stel, J. C. Slijpen, B. Tol, J. M. Top, C. Traas R. H. v. d. Valk, J. M. Wagemaker, F Wal ter, C. M. v. d. Wel, A. F. van Welzenis Het einddiploma behaalden de zusters: J. Amoraal, E. Corporaal, J. Ehlert, C. v. d. Jagt, P. .de Jong, A. H. de Jonge, J. M. Ker pel, I. A. Koole, C. J. v. d. Kooy, M. A.. Kuy- per C. van Leeuwen, M. Niemantsverdriet, S. J. Oosterwijk, M. J. Prins, J. C.. Sille, M Struyk, G. A. van Tol, J. Vegter. Oegstgeest GEMEENTERAAD Onder voorzitterschap van den loco-burge meester wethouder T. v. Egmond kwam de raad Woensdagavond in openbare vergadering bijeen. Ingekomen is een verzoek van dhr. G. H. v. d. Kooi om hem in verband met zijn be noeming tot leider van het gewestelijk ar beidsbureau te Lisse, met ingang van 1 Mei 1941 ontslag te verleenen als secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk armbestuur. Dit ontslag wordt hem eervol verleend even als dat van zijn nevenbetrekkingen als -cre- taris-penningmeester van het orgaan van werkverschaffing en steunverleening, agent der werkloozenverzekering en arbeidsbemid deling en controleur der steunverleening en bevolkingscontroleur. Voorts wordt mededeeling gedaan van de goedkeuring der begrooting 1941 door Ged. Staten benevens van verschillende raadsbe sluiten. Door voorgenomen verkoop van grond aan de Laan van Arenstein moet de huur van drie volkstuintjes worden opgezegd. Aan de huurders der volkstuintjes zal een schade vergoeding van 10 worden toegekend. Op voorstel van B. en W. wordt de over eenkomst met de kerkvoogdij der Neder- landsch Hervormde gemeente tot verhuur van een gedeelte van de begraafplaats Groene Kerkje ten behoeve van de gemeente, op de bestaande voorwaarden met 10 jaar verlengd Vastgesteld worden de kosten per leerling voor het vakonderwijs ln gymnastiek en het voorschot aan bijzondere scholen. Het personeel van de luchtbeschermings dienst was aangesteld op arbeidscontract vol gens het arbeidsovereenkomstbesluit der ge meente. Aangezien de rechtspositie van het personeel van de luchtbeschermingsdieast. door het rijk zal worden geregeld wordt de gemeentelijke regeling voor dit personeel bul ten werking gesteld. Besloten wordt tot uitgifte van wandelkaar- ten voor de buitenplaats Oud Poelgeest. Voor beter gesitueerden zal de prijs der kaarten 1 bedragen voor minder draagkrachtige»» 0.50. Besloten wordt tot verstrekking van een bouwcrediet onder hypothecair verband en een voorschot voor herbouw van een tijdens de oorlogsdagen vernialde woning. Hierna sluiting der openbare vergadering. Sassenheim FLORIS SCHOUTEN VROUWENPOLDER Naar wij vernemen heeft de Ingelanden vergadering van bovengenoemde polder be sloten over te gaan tot electrische bemaling Bestond aanvankelijk het voornemen deze installatie bij de „Zwaaikom" in de Sassen- heimervaart te plaatsen, rader werd beslo ten, deze nabij de bestaande „molen" dus bij Berkhout te plaatsen. Zoeterwoude ">-m DIPLOMA'S CURSUS PRIVAAP* 3 1 HANDELSRECHT. [J Gisteravond had de uitreiking r6* ma's plaats der gehouden cursus ir° en handelsrecht, enz., in het Patj bouw a.d. Hooge Rijndijk alhier. Tjj ten dig waren bij de laatste cursuslj meester Smuts en wethouder de G94 e de 29 candidaten waren 24 geslaagd wezen, waarvan 1 voorwaardelijk. deeü' werden uitgereikt aan de heeren: D5 reg der Hoeven, K. v. d. Vliet, J. A. vaitract P. H. v. d. Poel en C. Pieterse (alleri^^ J. J. v. d. Hoeven, C. Roodenburg, p G. v.è d. Poel, J. M. Tijssen, E. M Valk, C. A. van Velsen, C. van i Pieterse, J. J. Tijssen, H. Omtzigt, I S. G. Gerse, T. Klein en A. G. van te Zoeterwoude; voorts F. Giesen en» k uit Leiderdorp en J. G. A. van Lr Leiden. De beste leerlingen krea prijs. Nadat den heer C. R. van Velsei zj; alle leerlingen dank had gebraelf leeraren en aan de commissie van in na initiatief tot dezen cursus was lailer werd deze bijeenkomst met een aanri woord tAot de geslaagden om voorrrme leerde bij te houden, gesloten. p, is tg Prof. J. R. Slotemaker de tt. j Jat Het Grafisch Orgaan, van den l|ngei Grafischen Bond schrijft: Ons land en ook de christelijk-sociaoei£ ging heeft op 1 Mei j.l. een groot v[ leden door het overlijden van prof. J.lweg maker de Bruine. Zij verliest een vriteferi meest volstrekte zin van het woord. Pi maker had die beweging lief, J is Y vreugde door haar voorspoed, leed a slag haar trof. Er was tussen hem beweging een vaste band, die niet of verstoord kon worden bij meningsverschil. En wanneer christelijk-sociale beweging het op punten met de vooraanstaanden in dd niet eens zijn. dan wordt dat niet gegeven", doch het wordt onomwon sproken. Prof. Slotemaker wist dat.lj m6 velen, ook toen hij minister 1"°° beweging te liever om. Een groot en een goed man is heengjad f de dagen, dat de strijd der arbeiderijet beweging meestal nog volkomen verlr oordeeld werd, omdat het inzicht ovqmei rechtvaardigheid zeer onvolkomen wj heel ontbrak, was dominee Slotemaf Bruine als jonge dominee reeds bewoj sociale ontroering. In het gedenkboejre Schaper wordt dat vermeld. De jonge kwam op huisbezoek bij de armen Schaper er kwam om propaganda tel me voor de socialistische beweging, dan iyyei dominee Slotemaker er al geweest, weet van het levfen van dezen man. |en» wel. dat het onmogelijk is, dat politi ve paganda hem zou gedreven hebben. omdat hij de roeping en taak der kef Hoewel een vriend en geestelijk leitf"1 beweging, heeft hij lange tijd de hdh ener arbeidersbeweging voorgestaan, ^ec beginsel. Toegevende, dat door 't ind propageren van politieke en andere Idat lingen, de arbeidersbeweging niet gestae,, alle arbeiders achter haar vaandel te f len, en dat het dus verklaarbaar wafan christelijk denkende arbeiders zich af^we georganiseerd hadden, bleef het idet eenheid hem langen tijd toewenker latere jaren, ongeveer in 1920. heeft (ian gedachte losgelaten en de christeliik-s< weging uit positief beginsel opgebom vaard. Als dominee heeft de thans overled' in invloed gehad. Wanneer hij in één d x steden preekte, stroomde de kerk vol: den kwamen naar hem luisteren, waanM^' hoopten een „sociale preek" te horend d indertijd een zeldzaamheid was. Prof. Slotemaker de Bruine was voudig mens. Hij is tot grote hoogte maar aan zijn eenvoud deed dat breuk Als professor was hij ook be ac] feestrede uit te spreken toen de afde sterdam van onze bond haar 25-jarig vierde en als minister sprak hij op 1 ren feest van onze bond, die toen 2500 leden telde en dus waarlijk niet reldbetekenis geacht kon worden. Hij wilde dienen, en de chrlstelijk-s<jbei weging in ons land is een deel rein geweest, waarop hij zijn er kracht heeft aangewend. Hij heeft oné gediend. Wij behouden aal de herinnering, die onuitroeibaar isLnj een der onzen van ons is heengegaa die door het geloof leefde en in het lei gestorven. Zijn gedachtenis zal tot zijn. - Mededelingen van den rijkslandbouw- voorlichtingsdienst De eerste proeven met het Inkuilen onder toevoeging van zuur" dateren ln ons land van 1932. Onze Provincie mag de eer voor zich opeisen deze ensilage het èerste te hebben toegepast. Het bleek al direct dat hiermede zeer gunstige ervaringen werden bereikt, zo dat al spoedig een belangrijke uitbrei ding plaats vond. In het begin was het dan ook zo ge steld, dat in Overysel meer zuur werd gebruikt dan in alle andere provincies tezamen. Op de duur kon deze voorsprong van zelfsprekend niet blijven gehandhaafd; er trad zelfs door verschillende oorza ken een tijd van stilstand ln. In de laatste Jaren is het Inkuilen on der toevoeging van zuur weer zeer be langrijk toegenomen. In de tegenwoordige tijd zijn de voorde len groter dan in de jaren die achter ons liggen. Thans is dus inkuilen onder zuur- toevoeging wel zeer urgent. Het mag wel algemeen bekend worden geacht, dat de verliezen aan voedende be standdelen bij toevoeging van zuur in bete kenende mate kleiner zijn dan bij de warme ensilage. Men houdt meer droge stof over en kan dus van dezelfde oppervlakte gras langpr voeren. Daarbij komt de hogere vei;- teerbaarheid van de in het gras aanwezige bestanddelen, waardoor de zetmeel waaide per 100 kg beter is. De grootste verschillen worden echter gevonden bij het eiwit; van dit juist thansrzo waardevolle product zijn de hpwaringsverliez°n bij de warme melho de zeer groot, terwijl deze bij de Finse methode zeer veel kleiner zijn. W\j hebben reeds meermalen cijfers gegeven, welke dntleend waren aan goed opgezette proeven op de Proefboerderij te Hoorn. Wij geven thans ter illustratie een paar gegevens, welke ontleend zijn aan een mededeling van de Proefboerderij van de Friese Mij. van Landbouw te RUperkerk. Gras van dezelfde samenstelling werd op Friese en Finse wijze ingekuild. De samen stelling van de droge stof was als volgt: Finse kuil: ruw eiw. 15.7%, verteerb. ruw eiwit 11.3%. Friese kuil: ruw eiw. 10.6%, verteerb. ruw eiwit 5.0%. Hoewel de verschillen niet altijd zo groot zullen zijn, blijkt hieruit toch wel duidelijk de betekenis van de zuurtoevoeging. Vroeger kon men zijn tekort aan voeder uit eigen bedrijf onbeperkt aanvullen met krachtvoeder: ook eiwitrijke voedermidde len waren steeds voorhanden. Nu dit niet meer het geval is, is de noodzaak van een zo goed mogelijk product uit eigen bedrijf, veel dringender geworden, terwijl vooral de betekenis van het betere eiwitgehalte van de Finse kuil hoog moet worden aange slagen. Daarom zal men goed doen de war me methode van inkuilen thans geheel vaarwel te zeggen. De vorige keer wezen we er reeds op, dat de kans zeer zeker niet denkbeeldig is, dat de voorziening met zuur ooit dit jaar weer de nodige moeilijkheden zal opleveren. Voor al het tekort aan flessen, waarin het zuur wordt verzonden, is nijpend. Men doet dus goed de benodigde voor raad zuur zo spoedig mogelijk op te geven aan zijn leverancier en de flessen welke leeg zijn direct weer terug te brengen. In het algemeen heeft men per ha ln te kuilen grasland nodig 2—3 fles zuur; bij een goede opbrengst op de betere gronden moet men rekenen op 3 fles, terwijl op zandgrond veelal met 2% fles wordt rond gekomen. Te weinig zuur is echter steeds fout, omdat daardoor direct de verliezen aan voedende bestanddelen aanzienlijk ho ger worden. Deze hoeveelheden gelden voor het zoge naamde A.I.V. zuur, waarbij men 1 op 6 kan verdunnen. Het vorig Jaar is er mineraalzuur in de handel geweest, - bij 1 op 4 moest worden verdund, spreekt vanzelf dat hiervan een gr hoeveelheid sterk zuur nodig is. Dit is gemakkelijk na te rekenen. Schatten we de opbrengst gras op Ie kg per ha, dan hebben we nodig een A veelheid verdund zuur, die varieert var®_ maal 5 tot 180 maal 6 liter of wel 900 èp7 liter. Immers op vele zandgronden sproeie gemiddeld 10 liter per 200 kg gras te op betere gronden 12 liter nodig is. Bij een verdunning van 1 op 6 hebbe 1/7 van deze hoeveelheid aan sterk zuu| dig of 130 155 liter. Aangezien er 60 liter in een fles zit, vJJ dit dus ruim 2 tot 2% fles. Bij eei brengst van 20.000 kg gras wordt hoeveelheid evenredig groter. Bij verdunning 1 op 4 is 1/5 van d< veelheid verdund zuur aan sterk zuur of 180220 liter, dus 3 tot bijna 4 flefen Vermoedelijk zal er in onze Provjn zuur worden afgeleverd dat 1 op 6 kan s den verdund en kan men zich dus ho aan de hoeveelheden van 2—3 fles pe De sterke zuren bestaan meestal ui mengsel van zoutzuur en zwavelzuur. TL, is ook een zogenaamd organisch l krijgbaar, bestaande uit mierenzuur. 1# hetzelfde zuur dat voorkomt in brandn^ terwyi zoals de naam reeds aanduidt, de mieren dit zuur kunnen afscheiden.' z wordt geleverd onder de naam van Foljk sil. Verdund kan worden 1 op 20. |b Voor 100 kg gras zou 4 4J/£ literae; dund zuur nodig zijn. Op de Procfboet^g is een proef met dit zuur genomen, w goed geslaagd is. De kuil zag er heel j uit, de reuk was fijn. In het begin werd het materiaal iets P1' der goed door de koeien opgenomen da"€ A.I.V. kuil, later ging het beter. Het zuur vereist iets minder voorzoon dan het sterke A.I.V. zuur. Bovendien l?a een organisch zuur, d.w.z. het kan in! r lichaam van de koe verbranden. ite Dit lijkt dus allemaal prachtig, maaye prils komt het aanmerkelHk duurder Lu ha dan het A.I.V. zuur. Zolang dit hel j val is, raden wtf aan, rustig by het A. zuur te blijven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6