bij Italië MAANDAG 5 MEI 1941 van den generalen staf, generaloberst Halder, opereerende legercorpsen en afdeelingen der Waffen S.S. hebben reeds na vijf dagen het Grieksch-Thracische leger tot capitulatie ge noodzaakt. De verbinding met de uit Albanië oprukkende Italiaansche strijdkrachten tot stand gebracht, Saloniki ingenomen, twaalf dagen Servië tot capitulatie gedwon gen en daarmede de algemeene voorwaarde geschapen voor de even harde als roem rijke doorbraak via Larissa naar Athene. Deze operatie vond haar bekroning in de be zetting van den Peloponnesus en van talrijke Grieksche eilanden. Het opperbevel van de weermacht zal echter deze waarlijk historische prestatie, waaraan de chef van het opperbevel van de weermacht generaalveldmaarschalk Keitel en generaal Jodl zooals steeds op buitengewone wijze heb ben medegewerkt, op haar juiste waarde weten te schatten. Duitsche weermacht heeft zichzelf overtroffen De onder het persoonlijke opperbevel van den rijksmaarschalk en zijn chef generalen staf generaal Jeschonneck gebruikte luchtmacht, stond in twee groepen onder de bevelen van den generaloberst Löhr en van generaal Von Richthofen. Het was hun taak: 1. het vijandelijke lucht wapen te vernieti gen en de terrein-organisatie daarvan on bruikbaar te maken; 2. het centrum van samenzweerders, Belgrado, en alle militair belangrijke punten aan te vallen en daarmede van het begin af aan uit te schakelen; 3. de strijdende Duitsche troepen door mid del van vliegers en luchtdoelgeschut overal te helpen het verzet van den vijand te breken, zijn vlucht te bemoeilijken en zijn latere in scheping wanneer deze mogelijk zou zijn te verhinderen. Door het gebruik van lan dingstroepen uit de lucht en valschermtroepen moest het leger doeltreffend geholpen worden. In dezen veldtocht heeft de Duitsche weer macht zichzelf werkelijk overtroffen. Deze triomftocht heeft in nauwelijks dFie weken in twee staten een einde aan den oorlog ge maakt. Wij zijn ons er van bewust, dat bondgenooten een groot aandeel aan deze successen hebben, dat vooral het feit, dat zij zes maanden lang. onder de moeilijkste om standigheden en met de grootste offers den strijd tegen Griekenland hebben voortgezet, de hoofdmacht van het Grieksche leger vonden en dat zoozeer verzwakten, dat zijn ineenstorting in elk geval onvermijdelijk geworden. Ook het Hongaarsche leger heeft zijn ouden wapenroem eer aangedaan, Het bezette Batsjka en rukte met gemotoriseerde afdee lingen over de Save op. De gerechtigheid der historie verplicht mij te constateeren, dat Dnder onze tegenstanders vooral de Gnekscbe soldaat met den grootsten moed heeft ge vochten. Hij capituleerde pas, toen verde» tegenstand onmogelijk en dus nutteloos was geworden. Ik zie mij echjer ook gedwongen te spreken over den tegenstander, die aanlei ding en oorzaak van dezen strijd acht het als Duitscher en soldaat onwaardig een dapperen vijand te beschimpen Het lijkt mij echter noodzakelijk, de waarheid in be scherming te nemen tegen de opsnijderijen van een man, die als soldaat een miserabel politicus en als politicus een even miserabel soldaat is. Churchill, die ook dezen oorlog o.itketende, tracht evenals bij Noorwegen en Du ukerken iets te zeggen, dat vroeg of laat misschien toch nog tot succes gelogen kon wr'den. Ik vind dat niet eervol, maar bij d^zen man acht ik het begrijpelijk. Als iemand anders als politicus zooveel nederlagen had geleden en als soldaat zooveel rampen had ondergaan, dan zou hij geen zes maanden in functie gebleven zijn, tenzij hij eveneens beschikte over de capaciteit, waarin Churchill eenig is, n.l. met een vroom gezicht te liegen en de waarheid te verdraaien, tot tenslotte uit de verschrikkelijke nederlagen nog triomfante lijke overwinningen worden. Churchill verklaart met een stalen gezicht, flat deze oorlog ons 750,000 dooden gekost heeft, dus meer dan het dubbele van de verliezen tijdens den veldtocht in het Westen. De zal u thans in enkele cijfers de resultaten van dezen veldtocht mededeelen. De buit is onoverzienbaar! Bij de operalies legen Ztjid-Slavië sijn, zonder dal men rekening -houdl mei de soldalen van Duitsche afkomst, de Kroa- len en Macedoniérs, die voor het groot ste deel onmiddellijk vrijgelalen zijn, 6298 zuiver Servische officieren en 337.864 manschappen gevangen genomen. Deze cijfers geven slechts hel resultaat van de tot dusverre verrichte lellingen weer. Het cijfer der Grieksche gevangenen, ongeveer 8000 officieren en 210,000 man schappen, kan niet naar denzelfden maat staf beoordeeld worden, daar de troepen in Macedonië en Epirus slechts door de gemeenschappelijke Duitsch-Ilaliaansche krijgsverrichtingen ingesloten en tot capitulatie gedwongen zijn. Ook de Griek sche gevangenen zijn en worden, met het oog op de dappere houding dezer sol dalen, onmiddellijk vrijgelaten. Het aantal gevangen genomen Engel- ■chen, Nieuw-Zeelanders en Australiërs bedraagt ruim 9000 officieren en man schappen. ELECTR. SCHEER APPARATEN „De verbeterde Philips" een groot succes K.V. COUZY le Middellandstraat 72 De buit kan op het oogenblik nog niet bij benadering geschat worden. Het aan deel der Duitsche weermacht bedraagt volgens de thans verrichte lellingen reeds meer dan een half millioen geweren, ver over de duizend stukken geschut, vele duizenden machinegeweren, afweer geschut, mortieren, talrijke voertuigen en groote hoeveelheden munitie en uitrus tingsstukken. Deze resultaten zijn bereikt door het optrtden van de volgende Duitsche strijd krachten: 31 geheele en 2 halve divisies waren in totaal beschikbaar gesteld voor de operaties in het Zuid-Oosten. In zeven dagen voltooiden deze strijd krachten haar opmarsch. Van deze afdeelin gen zijn werkelijk in den strijd geweest: 11 infanterie- en bergdivisies. 6 pantserdivisies, 3 geheele en 2 halve gemotoriseerde divisies van leger en Waffen-SS. In den strijd tegen Engelschen. Nieuw-Zeelanders en Austra liërs zijn practisch slechts 2 pantserdivisies, een berg-divisie en de leibstandarte gebruikt. De Duitsche offers zeer gering! De verliezen van het Duitsche leger, de luchtmacht en de Waffen-SS in dezen veldtocht zijn de geringste, tot dusverre geleden. De Duitsche weermacht heeft in den strijd tegen Zuid-Slavië, Grieken land, resp. Groot-Brittannië in Grieken land verloren: leger en Waffen-SS: 57 officieren en 1042 onder-officieren en manschappen gesneuveld, 181 officieren en 3571 onderofficieren en manschappen gewond, 13 officieren en 372 onder officieren en manschappen vermist. Luchtmacht: 10 officieren en 42 onder officieren en manschappen gesneuveld, 36 officieren en 104 onderofficieren en manschappen vermist. Dit succes, dat voor de historie van waar lijk beslissende beteekenis is, werd met zoo geringe offers bereikt op hetzelfde oogenblik, dat de verbonden spilmogendheden in Noord- Afrika binnen enkele weken het zoogenaamde succes der Britsche strijdkrachten teniet kon den doen. Want wij kunnen de operaties van het Duitsche corps in Afrika, waaraan de naam van generaal Rommel verbonden is, en .'an de Italiaansche strijdkrachten in den ;trijd om Cyrenaica niet scheiden van den strijd op den Balkan. Een der stumperachtig ste strategen heeft met een slag twee oorlogs- tooneelen verloren. Dat deze man, die in iederen anderen staat voor een krijgsgerecht komen, in zijn land als premier opnieuw bewonderd wordt, bewijst de eeuwige blind heid, waarmede de goden hen slaan, die zy willen verderven. De consequenties van den veldtocht zijn buitengewoon groot. Met het oog op het feit, dat zooals bewezen is, te Belgrado steeds weer een kleine kliek van samenzweerders in staat kan zijn, een brandhaard aan te stoken dienst van belangen die buiten het vaste land liggen, beteekent het een ontspanning geheel Europa, dat dit gevaar voorgoed verdwenen De Donau thans veilig De Donau als belangrijke verkeersweg is daarmede voor de geheele toekomst tegen verdere daden van sabotage beschermd. Het verkeer zelf is reeds weer in vollen omvang hervat. Het Duitsche rijk heeft buiten een bescheiden correctie van zijn door den afloop van den wereldoorlog geschonden grenzen geen speciale territoriale belangen bij deze gebieden. In politiek opzicht hebben wij slechts belang bij de handhaving van den vrede in dit gebied in oëconomisch opzicht bij het tot stand komen van een orde, welke het mogelijk maakt in het nut van elkeen de productie van goederen te bevorderen en de uitwisseling van goederen weer op gang te brengen. Het is echter slechts in den geest eener hoogere rechtvaardigheid wanneer daarbij ook met die belangen wordt rekening gehouden die ethnografisch, historisch of oconomisch gegrond zijn. Bij deze ontwikke ling echter is Duitschland slechts een be langstellend toeschouwer. Wij juichen het toe, dat onze bondgenooten hun billijke nationale en politieke ambities thans wisten ^te bevredigen. Wij verheugen ons over het ontstaan van een onafhankelijken Kroatischen staat waarmede wij voor de geheele toe komst in vriendschap en vertrouwen hopen te kunnen samenwerken. Vooral op oëco nomisch gebied kan dit slechts in het belang van beide partijen zijn. Dat het Hongaarsche volk een verderen stap kan doen naar de herziening van de eens aan dit land opge legde onrechtvaardige vredesverdragen, ver vult ons met hartelijke sympathie. Dat aan Bulgarije het eens dit land gedane onrecht weer wordt goedgemaakt gaat ons bijzonder ter harte, want doordat het Duitsche volk deze herziening door middel van zijn wape nen heeft mogelijk gemaakt, meenen wij ons gekweten te hebben van een historischen schuld van dankbaarheid tegenover onzen trouwen wapenbroeder uit den grooten oor log. Dat echter het met ons verbonden Italië territoriaal en politiek den invloed in de dit land alleen toekomende leefruimte verkrijgt, heeft het aan zichzelf meer dan verdiend door het groote bloedverlies dat het sinds October van het vorige jaar voor de toe komst van de spil heeft moeten dragen. Het overwonnen ongelukkige Grieksche volk vervult ons met oprecht medelijden. Het is het slachtoffer van zijn koning en van een kleinen verblinden kring van leiders. Het heeft echter zoo dapper gestreden, dat ook aan dit land de achting van zijn vijanden niet kan worden onthouden. Het Servische volk zal uit deze catastrophe wellicht eens toch de eenig juiste conclusie trekken, nl. dat de offi cieren van den Putsch ook voor dit land slechts een ongeluk zijn. Al diegenen die door het ongeluk getroffen zijn, zullen echter wel licht ditmaal niet meer zoo snel de zoo voor name wijze vergeten, waarop zij door den staat en zijn leiders waarvoor zij de eer had den zich te mogen opofferen, zijn afgeschre ven, volgens het mooie beginsel, dat de Mohr, zoodra hij zijn plicht gedaan heeft wel kan gaan De Führer wees vervolgens op de ver diensten van het vaderland, dat door zijn nauwgezetten arbeid het bloed van zijn sol daten gespaard heeft. Het Duitsche volk zoo zei de Führer, zal nooit meer een jaar 1918 beleven doch tot een nog hoogere prestatie op alle gebieden van den nationalen weer stand omhoogstijgen. Het zal met steeds groo- ter fanatisme het grondbeginsel huldigen, dat noch wapengeweld noch de tijd ons oodt kun nen buigen, iaat staan breken. Met kalmte de toekomst tegemoet Het zal daarom vasthouden aan de superio- teit van zijn wapening en onder geen beding den voorsprong laten verminderen. Wanneer de Duitsche soldaat thans reeds de beste wapenen ter wereld bezit, dan zal hij reeds in dit jaar en in het volgende jaar nog betere wapens krijgen. Wij zijn verplicht de arbeids kracht van het geheele volk in te schakelen in dit geweldigste bewapeningsproces van de wereldgeschiedenis. Ik geef de verzekering dat ik met volle kalmte en het grootste ver trouwen de toekomst tegemoet zie. Het Duit sche rijk en zijn bondgenooten vormen mili tair, oëconomisch en vooral moreel 'n macht, welke superieur is aan elke denkbare coalitie ter wereld. De Duitsche weermacht zal steeds dan en daar ingrijpen wanneer en waar het noodzakelijk is. Het Duitsche volk weet, dat de oorlog van deze wereld slechts het gevolg is van de hebzucht van eenige internationale oorlogsophitsers en van den haat der daar- achterstaande Joodsche democratieën. Wij vechten heden niet. alleen om ons eigen bestaan, wij vechten ook om de bevrijding der wereld uit een samenzwe ring, die op gewetenlooze wijze met het geluk van de volkeren en menschen aan haar gemeen egoisme ondergeschikt maakt. Het jaar 1941 moet In de geschie denis worden opgeteekend als het grootste jaar van onze verheffing. Wanneer wij opblikken naar den Almachtigen Bestuur der van het lot, dan willen wij bijzonder dankbaar ervoor zijn, dat hij het moge lijk maakte de groote successen met zoo weinig bloed te behalen. Wij kunnen hem slechts vragen, ook in de toekomst ons volk niet te verlaten. Wat in onze krach ten ligt, om ons tegen onze vijanden te verweren, dat moet gebeuren. In het tijd perk van den Joodsch-kapitalistischen goud-stand- en klassenwaan staat de nationaal-socialistische volksstaat als een stalen gedenkteeken van sociale recht vaardigheid en helder verstand. Hij zal niet alleen dezen oorlog voortduren, doch ook in de komende eeuwen. Göring dankt den Führer Göring hield vervolgens de slottoespraak, waarin hij 'onder meer zeide „Mijn Führer, ge hebt ons, den militairen leiders, lof en erkentelijkheid geschonken, maar wij weten, dat de grootste verdienste steeds die van den Führer blijft, van den veldheer, die de troe pen bestuurt en leidt en hun den weg van de overwinning heeft gewezen. Wij weten, dat ook de toekomst voor ons slechts de over winning kan zijn. W-ant Uw leiding, de dap perheid der troepen en de offervaardigheid en het vertrouwen van Uw volk zijn het ijzerharde, granieten fundament, waarop deze overwinning tot de eindoverwinning zal wor- Vijf Egyptische ministers afgetreden Da Messaggero meldt uit Beiroet, dat vijf Egyptische ministers, die het niet met de regeeringspolitiek eens sijn, zijn afgetreden. Dit maakt de vorming van een regeering op breeden parlementairen grondslag onmoge lijk. Naar reeds gemeld werd beproeft koning Faroek een schikking met de Wafdpartij te sluiten, welke partij als voorwaarde voor haar medewerking het uitschrijven van ver kiezingen eischl. Een deel van Slovenië Ook Duitschland zal een deel annexeeren Stefani meldt uit Rome: De annexatie van de provincie Lubiana (Ljoebljana, hoofdstad van Slovenië) wordt bekend gemaakt door de Italiaansche kranten, die deze gebeurtenis beschouwen als een na tuurlijk uitvloeisel van de ontbinding van den te Versailles gevormden Zuidslavischen staat. Het gebied van Slovenië wordt met het ko ninkrijk Italië vereenigd, terwijl fcet deel, dat steeds Duitschen invloed heeft ondergaan, door Duitschland geannexeerd zal worden. De provincie Lubiana zal evenwel een bij zonder statuut krijgen en een zekere mate van autonomie genieten, die zich aanpast bij het Slavische karakter der bevolking, dat door Italië erkend en gerespecteerd wordt. Strijd in Cyrenaica en Oost-Afrika In zijn weermachtsbericht no. 332 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende be kend: In Cyrenaica hevige activiteit van artil lerie en patrouilles tegen de vijandelijke stel lingen van Tobroek. In den nacht van 1 op 2 Mei hebben vijandelijke vliegtuigen een aan val gedaan op Benghazi. Er vielen eenige slachtoffers en er werd eenige schade aan gericht Een Engelsche bommenwerper werd door ons luchtdoelgeschut brandend neer gehaald. InOostAfrikain den sector van Amba Alagi, sloegen onze troepen een hevigen aan val af en brachten den vijand zware verlie zen toe. Naar de Londensche berichtendienst meldt heeft het Duitsche luchtwapen in den afge- loopen nacht een tamelijk heftigen aanval op het gebied aan de oevers van de Mersey ge daan, waarbij duizenden brand- en brisant bommen werden neergeworpen. Het Duitsche luchtwapen heeft in den verstreken nacht eveneens een stad aan de Oostkust van Enge land bestookt De aanval op Tobroek wordt voortgezet Het Italiaansche weermachtbericht no. 333 van Zondag luidt als volgt: In het Westen van de Middellandsche zee hebben onze formaties bommenwerpers met bommen van groot kaliber een vijandelijken kruiser getroffen. In Cyrenaica wordt de aanval op Tobroek met succes voortgezet Twee pogingen van den vijand om met steun van tanks tegenaan vallen te doen, zijn duidelijk afgeslagen. Ita liaansche en Duitsche formaties luchtstrijd krachten volgden elkander op bij het bom bardeeren van schepen, die voor anker la gen, fortificaties, batterijen en vijandelijke troepenconcentraties, Mersa Matroe is gebom bardeerd. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Tripolis en Bengazi. Eenige schade en eenige slachtoffers. Een Engelsche bommenwerper •is neergeschoten In Oost-Afrika activiteit van wederzij dsche artillerie in dén sector van Amba Aladjl. Britsche troepen te Basra Volgent een bericht van de Popoio di Ro ma zijn Vrijdag 13.000 Britsche soldaten en den volgenden dag ongeveer 20.000 Indiër» in Basra aan land gezet. Ook uit Transjordanië worden versterkingen gezonden. De Messaggero meldt, dat in alle centra van het naburige Oosten sympathie betoogin gen voor Irak worden gehouden. Te Kairo is de bewapeningsdienst versterkt. Talrijke per sonen zijn door de Britsche politie gearres teerd. In Jeruzalem en Jaffa zijn nieuwe on lusten uitgebroken. De Britsche troepen heb ben op de menigte geschoten, waarbij dooden en gewonden zijn gevallen. Voor de ambts woning van den Britschen hoogen commissa ris is een bom ontploft Menzies bij koning George Volgens het N.D.B. uit Berlijn heeft de koning van Engeland gisteren volgens den Engelschen berichtendienst den Australischen premier, Menzies, in gehoor ontvangen. Na afloop deelde Menzies aan persvertegenwoor digers mede, dat tijdens zijn verblijf in Enge land ook de vraag besproken was, of een oorlogskabinet van het Britsche wereldrijk gevormd moest worden of niet. Men was ech ter tot de conclusie gekomen, dat dit op het- oogenblik nog niet kon geschieden. Nederlanders tegen Neder landers Men deelt ons van bevoegde zijde het vol gende mede: Opmerkelijk is, dat in den laatsten tijd meermalen Nederlandsche vliegtuigen of En gelsche vliegtuigen met Nederlandsche benjan- ning tegen de bevolking van ons land ge bruikt worden, zoodat Nederlandsche mannen, vrouwen en kinderen gedood of gewond wor den door bommen uit vliegtuigen, die óf zelf de Nederlandsohe ken teekenen dragen, óf Ne derlandsche bemanningen hebben. Dit is weerzinwekkend. Het toont aan, hoe weinig gevoel bij de Engelsche autoriteiten voor hun dusgenaamde bondgenooten bestaat, en hoe weinig kiesch zij hierbij Nederlanders tegen Nederlanders gebruiken; en het toont even eens aan, hoe weinig gevoel bij de Nederlan ders, die zich in Engelschen dienst hiertoe misbruiken laten, voor hun eigen volksgenoo- ten is overgebleven. In dit verband vermelden wjj tevens een officieel communiqué van de Duitsche weer macht, dat aldus luidt: „Bij gelegenheid van een Engelschen lucht aanval 's avonds 1 Mei J.L door elf Bristol Blenheimmachines op Den Helder ls met ze kerheid kunnen worden vastgesteld, dat het leidende Britsche vliegtuig naast de Britsche ook het Nederlandsche officieele kenteeken droeg. Bij dezen aanval, die zoodoende ook het teeken der Nederlandsche kleuren stond, werden 6 Nederlanders gedood en 8 gewond, 4 huizen vernield en voorts nog ver dere schade teweeggebracht Een op 3 Mei 's morgens boven Neder- landsch gebied neergeschoten vliegtuig droeg het voormalige officieele kenteeken van het Poolsche leger." nmnii'jLDEBOj l,( I' Hl iu nr «Mine .IN DE SMIDS KI. G«r1manp!«nU Damrak 6 6R C AMSTERD MlG> LITTHAUER- MAG EN BITTER Binnenlandsch Nieuws De amnestie op het gebied van de belastingen en deviezen Men moet gebruik maken van een speciaal formulier In verband met het besluit betreffende amnestie op het gebied van de belastingen en van de deviezen, deelt men het A.N.P. van bevoegde zyde het volgende mede: De aangifte waartoe men ingevolge het be sluit is verplicht moet geschieden op een formulier, dat door den secretaris-generaal van het departement van financiën is vast gesteld. Dit formulier kan men aanvragen bij de directeuren van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, bij die van 's rijks belastingen of bij die van de registratie en domeinen, of bij de inspecteurs van de directe belastingen of bij die van de registratie. Aan dengene die, persoonlijk of door een gemach tigde, reeds aangifte mocht hebben gedaan zonder gebruik te maken van het vastgestelde formulier, zal alsnog zulk een formulier wor den toegezonden. Hij dient dit formulier dan in te vullen en in te leveren bij den inspec teur die het hem toezond. Alleen indien hij geen aangifte van deviezen behoeft te doen, kan hij volstaan met het inzenden van een verklaring, dat invulling van het formulier voor zooveel de deviezen betreft te zijnen aanzien niet te pas komt Volgens artikel 5, 4e lid, van het besluit zal een nader onderzoek naar feiten, welke met belastingheffing verband houden, niet plaats vinden. In beginsel zal derhalve een gedane aangifte door den inspecteur zonder verder onderzoek worden aanvaard. De aangever heeft bij een volledige en juiste aangifte het grootste belang; immers alleen door zulk een aangifte waarborgt hij zich straffeloosheid wegens overtredingen van bepalingen inzake belastingen en deviezen. Een onvolledige of onjuiste aangifte geeft hem geen aanspraak op eenige gunst. Met het oog op dit belang van den aangever zal de inspecteur, indien blijkt dat de aangifte uit onwetendheid of om andere redenen onvolledig of onjuist is, daar op de aandacht van den belastingplichtige vestigen en er op aandringen, dat deze alsnog een volledige en juiste aangifte doet. Voor tijdig ingediende, onvolledige of onjuiste, aan giften kan de inspecteur zijn bemiddeling ver- leenen, ook nadat de voor de aangifte gestelde termijn is verstreken. DRIE GROENTEWAGENS AANGEREDEN Vrijdagavond omstreeks half twaalf reed op den Utrechtschenweg te Amersfoort een auto, afkomstig uit Bilthoven, in de richting Soesterberg. De bestuurder, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, reed met een snelheid van ruim 60 km geheel links van den weg. Van den tegenovergestelden kant naderden achter elkaar drie groente wagens, die alle door den auto werden aange reden. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder is in arrest gesteld. De voer lieden van de groentewagens konden zicfi tijdig in veiligheid stellen. H. en J. VAN SCHUPPEN. - Vee Afleveringsverbod van theferfk' gebrande koffie opgehev00' De nog aanwezige voorraad gebrand. 1 kan worden uitverkocht De Nederlandsche meelcentrale hdijks de koffiebranders medegedeeld, dat bod van aflevering van gebrande koffpn geheven en dat de nog anawezige vooric de normale wijze tegen in ontvangst>?dl van bonnen, resp. toewijzingen kan afgeleverd. Het branden van ruwe koffie blijfiat J verboden. a ari Aan de theepakkers heeft de Nederig meelcentrale ten opzichte van verpaksm« een soortgelijke mededeeling gedaan. Naar wij van de meelcentrale vel p heeft dit bericht betrekking op restaq brande koffie, die zich nog bij gros| r- detaillisten bevinden. Zij mogen deze uitverkoopen, ook ticulieren. Deze koffie is op bon 18 j krijgen en wel 125 gram in plaats gram koffiesurrogaat. lee.'l [8 L i s v jn t Nieuwe bouw en herbouw e woningen Van de gemeentebesturen opgaven g^J^c Het is den algemeenen gemachtigdt. E den wederopbouw en voor de bouwnijtpge gebleken, dat de uitvoering van versck:rri bouwplannen belangrijk achterblijft r aantal goedgekeurde aanvragen. Het i „E om noodzakelijk hierop een nauwkeurfcr trole uit te oefenen. Dr. Ringers heeft in verband hiermwe j circulaire aan alle gemeentebesturen jtigs den, waarin hij mededeelt, dat in den vpieu voorloopig alleen voor nieuwen be herbouw van woningen de gemeenFen opgave moeten inzenden betreffendbero voortgang van den bouw en wei vooiir. c bouwvergunning afzonderlijk. is h< Engelsche luchtaanvallen' Zes dooden, een zwaar gewonde at Gisteren zijn enkele Engelsche vliegt' ons land binnengevlogen. De meeste btt.. hebben geen schade aangericht. Een |jat rij, bewoond door een eci^paar metj.jch| kinderen kreeg een voltreffer; van dez^l„< kinderen werden er zes gedood en eei^&.- gewond. [pro De wederopbouw yan Zevenbi pf r Voor den aanleg van straten, rioleeri» den bouw van arbeiderswoningen, ve sir.g van gebouwen enz., zoowel te bergen als te Zevenbergsche Hoek h< gemeenteraad een crediet beschikbaar van 100.000. Een crediet van 23 uitgetrokken voor herstel van wegvak den Achterdyk. Nieuwe burgemeester van Ds. I. R. J. Schut benoemd. De Rijkscommissaris heeft naar voegde zijde wordt meegedeeld de gemeester van Sneek, den heer Luca pinga eervol ontslag verleend met toek ►*an pensioen en in zijn plaats tot burg :er van Sneek benoemd: ds. I. R. J. Sc Schingen. De propaganda van de NJ Naar de Gemeentestem meldt, he< commissaris-generaal voor bijzondere len (hoofdafdeeling volksvoorlichting e paganda bij het rijkscommissariaat) b( dat de N. S. B. in alle gemeenten in 1 land gerechtigd is, alle soorten van v voor haar propaganda te gebruiken. Allen autoriteiten en politieorganen daarom opgedragen, aan de N. S. B. voo propaganda zooveel de aan de gem' bthoorende als de andere vlakten t| schikking te stellen. Zij, die aanplakbiljetter van de N. wenschen aan te plakken, moeten zijn zien van een photocopie van dei. bri( het rijkscommissariaat aan de propa] afdeeling van de N. S. B. Gezine Janse ging zonder uitgenoodigd te zijn op een stoel zitten. Het was duidelijk aan haar te zien, dat zij geheel overstuur was. De uitdagende houding die haar anders ken merkte, het brutale in haar uiterlijk, had zij geheel verloren nu. Bijna zou men zeggen dat zij deemoedig was. Zij zat te beven op haar stoel en keek Maria Erik vermeed zij aan te zien hulpeloos aan. Deze werd diep geroerd: wat was er toch? ....„Vertel ons nu eens", zeide zij. „Vertel Blies maar. Dat zal je verlichten." Maar Gezine zweeg. „Hebban jullie thuis misschien ruzie ge had?" vroeg Maria dan, om haar op gang te krijgen. „Het zal toch wel zoo erg niet zijn, als je zegt. Je vader jaagt jou toch zoo maar de deur niet «it! óverdrijf je niet Wat?" „Ik kan het niet vertellen...." stokte de 6tem van het meisje dan. Meteen keek zij in de richting van Erik. Erik en *aria gingen toen iets be grijpen. Daarom "»llde Erik het haar gemak kelijker maken en verliet het vertrek, om naar de keukqn te gaan. Nu de weg vrij was, kon Gezine haar be zwaren vertellen. Het werd een biecht.-... Maria rilde er van: daar waren nu de ont zettende gevolgen van de zonde. Voor haar leven was het meisje geteekend; het levens lustige meisje, dat nu snikkend haar steun zocht, hoewel zy anders niet naar haar om zag, zelfs haar en Erik negeerde en niets goeds van hen wist te vertellen. „Wat moet ik nu doen?" vroeg Gezine. „Ik mag niet meer thuis komen. IkHevig gesnik weer. „Misschien valt het nog wat mee", suste Maria, „als de eerste boosheid van je vader over is. Je vader is zoo kwaad niet Hij is natuurlijk geweldig geschrokken. Het is ook heel erg. Dat zie je zelf wel in, gelukkig. Het beste is, dat Erik of ik morgen eens gaan praten thuis, om te probeeren, of je vader wat milder over je denken wil. Wat zegt moeder?" „Moeder heeft niet veel gezegd. Zij was wel boos maar zij zou mij niet weggejaagd hebben. Vader is het". „Als je je moeder op je hand hebt, komt het misschien nog wel in orde", troostte Maria. „Het beste is natuurlijk dat je thuis afwacht. „Ik ga me verdrinken", barstte Gezine los. „Ik verdraag dit niet. De menschen...." „Bekommer je niet om de menschen. En spreek niet van: je verdrinken. Dat is laf. Kijk eens, ik ga niet een betoog houden. Daarvoor is het nu de tijd niet. En je bent niet in staat, om er naar te luisteren. Maar d'it moet ik tooh zeggen: je hebt wat te ge beuren staat, aan je zelf te wijten, dat zal je mij moeten toegeven. En om eigen schuld wordt de mensch wel het meeste gemaand". De strenge stem want de zachtmoedige Maria sprak streng oefende ook invloed uit. Het was even stil in het kleine vertrek. Maria dacht na. Het meisje moest geholpen worden. Over de zonde moet je toornen, maar de zondaar moet geholpen en getroost worden. „Weet je wat het beste is?" vroeg zy. „Je blijft vannacht hier slapen. Er moet een weg op gevonden worden. Je kunt niet buiten gaan loopen. En dan kunnen we morgen ver der zien. Ik zal er eens met Erik over praten. Wacht een moment". Maria spoedde zich naar de keuken, waar Erik ongeduldig werd. „Wat is er nu eigenlijk aan de hand?" vroeg hij. „Houdt het soms verband met haar vry lichtzinnig leven?" Maria knikte. „Zij heeft een ongeoorloofde verhouding gehad en nu worden de gevolgen openbaar. Thuis moesten ze dat natuurlijk gewaar wor den. Dat was vanavond. Toen heeft zij 't ver teld. Met het gevolg, dat haar vader zóó boos is geworden, dat hij haar voorgoed de deur heeft uitgejaagd. Dat deugt natuurlijk niet. Wij moeten haar helpen, Erik". „Natuurlijk", zei hij. Het sprak voor hem vanzelf, evenals voor Maria. Niemand, die om hulp kwam vragen, werd afgewezen hier. „Maar hoe? Ik kan nu toch niet naar Janse gaan, om er over te praten. De menschen lig gen al te bed". „Neen, dat kan niet. Zij moet vannacht hier slapen. Bij mij maar, als je het goed vindt. Dan kan ik haar ook wat in het oog houden, want zij loopt rond met zelfmoord plannen. Misschien loopt dat zoo'n vaart niet, want die er over praten, doen het meestal niet. Maar je kunt toch nooit weten. Maar waar moet jij dan slapen? „Leg maar een kleedje op den vloer in de kamer. Met een kussen en een deken red ik me wel. We kunnen dan morgen verder zien. Als Janse persé niets meer van haar weten wil, zal de aanstaande vader zich wel zoo gauw mogelijk over Gezine moeten ontfermen. Dat ligt voor de hand. Hij zal toch niet zoo'n lafaard zijn. Maria deed een stapje dichterbij en fluis terde, in den toon van haar spreken lag haar geheele ontzetting: ,,'t Is Lentinga. Uit West- veld. Je kent hem wel". „Die?? Maardie is getrouwd!" „Ja", knikte Maria. „Hij heeft zelfs vijf of zes kinderen". „Dat is verschrikkelijk", steunde Erik. Op hetzelfde moment moest hij denken aan dien zomeravond, toen Gezine bij hem kwam en hem bleek, hoe gevaarlijk zij was. Hoe hij toen gevlucht was. Bewaard door de genade Gods. Lentinga was te veroordeelen. Maar Gezine niet minder. Vermoedelijk méér. Want zij verleidde. Erik wist er immers van mee te praten al was dit nu weer enkele jaren ge leden. „Zij was een gevaarlijk meisje", zei hij. „Lentinga is er de dupe van geworden, 't Is een vreeselijk geval". „Lentinga heeft evenveel schuld", zeide Ma ria scherper dan zij wi'de. „In elk geval schuld, dat is zeker. Ik pleit hem niet vrij, Maria. Breng nu Gezine maar in bed. Dan kunnen we morgen verder zien". „Kom maar niet binnen", zei* Maria. „Zij ziet je liever niet, geloof ik, in de gegeven omstandigheden. „Zij zag me liever nooit meer", antwoordde Erik. „Ik moet je' morgen nog eens iets van haar vertellen. Daar is nu geen tijd voor. Het doet er ook niet toe. Zij zit nu in de ellende. Een vreeselijk gevolg van een zondig leven. We moeten probeerer», haar te helpen." Maar dat viel niet mee, aanvankelijk. Erik zat den volgenden morgen met de handen in het haar, toen hij terugkwam van zijn bezoek aan Janse. Want deze bleef ln zijn weigering, om Gezine in huls te ontvangen, volstandig, hoe Erik ook praatte en voor het meisje pleitte. „Afgeloopen", zei Janse. „Tk heb haar- ge noeg gewaarschuwd. Zij ging mij teveel uit. dan met Jan en dan met Klaas. Natuurlijk oont zii dan tegen de lairp. Nu moet zy de gevolgen zelf maar dragen. Erik moest denken aan het Schriftwoord: De barmhartigheden der goddeloozei wreed Aan zyn gelaatstrekken zag Maria c dellyk, dat zijn bemiddeling tevergeefsd geweest. En diezelfde ervaring deed i toen zij d'ien middag eens praten ginj vrouw Janse. Aan deze lag het niet. E zy vreeselyk boos was op Gezine en di houdingen wel voorgoed bedorven zoud< in huis, vond zy het toch verschrikkelij kind de deur uit te jagen. Maar zy koi man niet bewegen en zeker niet de maanden om van standpunt te vei ren. Zy zag er eenvoudig geen kans t< toen Maria haar vroeg: „Wat moet e met Gezine gebeuren?" antwoordde zij zuchtend: „Ik weet het niet". Met dit negatieve antwoord kon Mari) trekken. „Erik en ik zullen zien, wat we vooi kunnen doen", zeide zy. „Dat kind ma aan haar lot worden overgelaten. Dan ze veel verder weg". De moeüijkheid was, wat er gel moest. Erik en Maria wisten het niet t sloten, in elk geval Gezine nog enkele by zioh te houden. Zy had zich natuur onderwerpen aan den gang van zaken i1 woning en hoorde d'us ook het lezen u Bijbel en de gebeden, die Erik aan tafi zond, iets geheel vreemds voor haar. j Margot vond het wel fym, dat ei „tante" in huis was. Alleen Thys, die; wel kende en nog nooit een goed J woord van haar had vernomen, wa< haar verblijf slechts matig ingenomen hy niet onder stoelen of banken stel

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2