LICHTFABRIEKEN LEIDEN VRIJDAG 2 MEI 194T PAG. STADSNIEUWS Officieele Publicaties Formulieren voor inschrijving bij het Rijksr bureau voor Huiden en Leder te Amsterdam kunnen aan ons kantpor, Breestraat 117, afd. schoenendistributie, tot en met Dinsdag 6 Mei worden afgehaald. Leiden, 2 Mei 1941. De oorsprong der Sumerische cultuur Lexing prof. dr. P. E, d. Meer. Op uitnoodiging van het Vooraziatisch- Egyptisch gezelschap Ex Oriente Lux en van de vereeniging voor Antieke Beschaving heeft prof. dr. P. E. v. d. Meer uit Amsterdam gisttr (Woensdagavond in het Ned. Insti tuut voor het Nabije Oosten te Leiden een le.'i gehouden over: den oorsprong der Sumerische cultuur. De voorzitter van de afdeeling Leiden van Ex Oriente Lux prof. dr. F. M. Th. Böhl leidde den spreker in waarna deze uiteenzette, dat de tijd nog verre is dat er een complete synthese gegeven kan worden van de geschie denis en van de cultuur van het Nabye Oosten, ook van Sumerië. De oudste cultuur die de ethnologie kent, is de Pygmeeën-cultuur, toen de mensch nog geen steenen werktuigen kende, maar wel ■werktuigen uit hout en been, terwijl sieraden zeer zeldzaam waren. De verhouding tusschen de menschen onderling was primitief maar gezond; de monogamie was overwegend. Deze cultuur staat zeer dicht bij het beginstadium van den mensch. Hierop volgt de z.g. messen- cultuur, aldus genoemd naar de messen, die de bevolking van steen maakte, welke cul tuur gevolgd werd door de vuiststeencultuur toen uit steen bolvormige voorwerpen wer den gemaakt. Waar deze culturen precies zijn ontstaan, is nog niet na te gaan, vermoedelijk de messencultuur in het steppengebied en vuiststeencultuur in de boschrijke streken van Zuid- en Midden-Azië. De verstgevor- derde opgravingen zijn die in Palestina W3ar ook beide culturen gevonden zijn; het is ook vastgesteld, dat de eene cultuur in de andere is overgegaan, waarbij een vermengde mes sen- en vuiststeencultuur optrad. Spreker be sprak vervolgens het toen levende dierenrijk, groote rundersoorten en ook kleine wilde dieren. Ook de vondsten in Syrië komen met de ontwikkeling als hier geschetst volkomen overeen. Uit deze culturen ontwikkelt zich een nieuwe periode; de mensch komt vrijer "tegenover de cultuur te staan hetgeen zich voor het eerst openbaart in het jagersbedrijf ■waarmede de jagercultuur haar intrede doet. De mensch wordt meer actief, krijgt grooter zelfbewustzijn, hetgeen zich ook uit op het gebied van de jacht en in de soorten van zijn instrumenten. Het is in dezen tijd dat de magie opkomt en op verbruiksvoorwerpen en vazen vele magische afbeeldingen worden ge vonden, waarbij vooral de roode kleur(oker) gekozen wordt. Deze cultuur is vooral ge vonden in het Nabije Oosten, in Palestina, Koerdistan enz. Op deze jagerscultuur, waarbij de man den boventoon voert, volgt de moederrechtelijke cultuur van den landbouw. De vrouw wordt groot-grondbezitster waarbij de man op de tweede plaats kwam te staan. De mannen namen echter met dezen gang van zaken op den duur geen genoegen en trachtten door het vormen van geheime genootschappen en het ontwikkelen van acties aan de tyran- nie der vrouwen te ontkomen. Naast de moe derrechtelijke cultuur kwam een vader- rechtelijke cultuur op en daarmede de vee teelt-cultuur met de landbouwcultuur ver mengd. De dieren werden getemd en voor den landbouw en de veeteelt dienstbaar ge maakt. De boerencultuur ontstond, de mensch -werd voor het eerst vrij en het is deze cul tuur, zij het ook sterk gemechaniseerd, die zich tot op heden heeft weten te handhaven. Ze komt het eerst op in Turkestan, in Meso- potamië, in Tel el Obeid. In Mesopotamië ■treft men voor het eerst groote bouwwerken aan, ook om zich te beschermen tegen inval len van buiten en komt voor het eerst een element op dat de mensch leeft op de pro ductie van anderen; dit beteekent tevens de opkomst van de groote heerschers en van den slavendienst. Uitvoerig besprak spr. de kunst voorwerpen uit dien tijd, den tempeldienst •waarbij de Ziggurat, de tempel, die den band vormde tusschen hemel en aarde een groote rol speelde (Cap. X Genesis). Hieruit ontstaat tenslotte de stedencultuur. Veel uit dezen tijd leeren ons de gevonden leemtafeltjes, eerst uit oeconomische doeleinden ontstaan; in dit verband behandelde spr. de tafeltjes uit Sumerië, uit Uruk enz. Achtereenvolgens behandelde spr. de Djeindet Naszperiode en de Uruk-Warka- periode. Namens de vereeniging voor Antieke Be schaving sprak prof. dr. A. W. Bijvanck een woord van dank, waarin hij er onder meer op wees, dat prof. v. d. Meer de Sumerische cultuur in veel grooter verband heeft behan deld dan dit gewoonlijk geschiedt, waardoor hij erin is geslaagd een beteren toegang tot deze cultuur te openen. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE Zaterdag, 3 Mei. 6.4522.00 Hollandsch pro gramma, 22.0023.00 Duitsch programma. Ille en IVe programma: 6.45—23.00 Duitsch pro gramma. 6.4522.15 Hollandsch programma, 22.15 23.00 Hollandsch pprogramma, uitsluitend voor Radio-Centrales; 23.00—24.00 Duitsch pro gramma. JAARVERSLAG GEM. SPORTSTICHTING Verschenen is het jaarverslag van de Ge meentelijke Sportstichting over 1940, waarin uitvoerige bijzonderheden worden gegeven over de exploitatie van de sportterreinen aan den Zoetêrwoudschen Singel, aan den Haagweg, achter „Pomona" en van het sport park nabij den Leidschen Hout. De terreinen nabij den Leidschen Hout ver heugen zich in de belangstelling van de Leidsche sportbeoefenaren en ongetwijfeld gaat er van de aanwezigheid dezer terreinen een groote invloed uit ten goede van de sport beoefening in Leiden. Uit de bezetting van de bij de Sportstich ting ingebrachte terreinen blijkt wel hoezeer er in Leiden behoefte bestaat aan sportvel den! Door zoo zorgvuldig mogelijk de ver schillende tijden, waarop de clubs terreinen willen huren, in elkaar te passen, kon aan vele behoeften worden voldaan. Toch zullen op den duur nog meer sportvelden noodig zijn om te voorzien in de waag; eenige goede terreinen, desnoods sober van aanleg, zouden al spoedig geheel bezet zijn en daaraan be staat dan ook nog steeds behoefte. Het verslag van de Sportstichting is voor belangstellenden bij den secretaris, mr. H. F. A. Donders verkrijgbaar. JAARVERGADERING CHR. H.B.S. Gisteravond had de Jaarvergadering plaats van de Vereeniging Chr. Middelbaar onderwijl in het gebouw der Chr. H.B.S. in de Kager- straat. Deze vergadering was uitgeschreven volgens de thans geldende voorschriften. De voorzitter Ds. Broêkstra opende de ver gadering met gebed en heette de aanwezigen welkom. Allereerst memoreerde de voorzitter de lotgevallen van het afgeloopen jaar en herdacht in gevoelvolle woorden hen, die voor het vaderland gevallen waren. Vervolgens herdacht hij het zoo plotseling gestorven be stuurslid Dr. Korthof en uitte zijn dank voor het vele wat dit bestuurslid voor de school gedaan heeft en geweest is. Daarna las de secretaris de notulen van de laatst gehouden ledenvergadering, die werden goedgekeurd. Daarop bracht de secretaris het jaarverslag uit. Hieruit valt op te maken dat de Chi. H.B.S. in bloeienden toestand verkeert Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Sept. 251. Hoe wel het rampjaar het bestuur voor vele moei lijkheden plaatste waren desniettegenstaande de resultaten van het onderwi5* alleszins be vredigend. Van de 27 esndidaten van de B- afdeeling slaagden 26 voor het eindexamen. Van de A-afdeeling slaagden alle 24 Candida- ten. Met dankbaarheid wordt gewag gemaakt van de toewijding van directeur en leeraren. De school wordt gezocht door hen, die chris telijk middelbaar onderwijs voor hun kinde ren begeeren, maar teven»- omdat het bestuur steeds het doel voor oogen heeft om de qua- liteit van het onderwijs te doen beantwoorden aan de hoogste eischen. - Daarna bracht de penningmeester het finan- cieel verslag uit, dat gunstig luidde. De veri ficatiecommissie stelde voor den penningmees ter op de meest eervolle wijze decharge t* yerleenen, waarmee de vergadering gaarne instemde. Den heer Yntema, penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer in het afgeloopen Jaar. Ten slotte hadden bestuursverkiezingen olaats. Gekozen werden Ds. Broekstra, Mr. Dr. J Sprey en de heer J. de Bruyne, arts te Leiden. Daarna hadden nog verschillende uit lotingen plaats. Hierop volede de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde. De vergadering werd daarna op de gebruikelijke wijze gesloten. SCHOEISELDISTRIBUTIE Met ingang van morgen, Zaterdag 3 Mei, is de afdeeling Schoenen van het Distributie kantoor voor uitreiking, tot nadere aankon diging gesloten. Voor houders van de volgnummers: 571 600 wit en 211240 geel zal nader de dag, waarop zij aan de beurt zijn, worden bekend gemaakt GEEN SPREEKUUR De Wethouder van Fabricage, de heer Jac. Wilbrink, is verhinderd morgen spreekuur te houden. Alphen a/d. Riin INRICHTING GEMEENTELIJKE REINIGINGSDIENST Afwijxend advies s i B. en W. Naar aanleiding van een voorstel van B en W. tot voorloopige verlenging van het con tract met den aannemer van de gemeenterei niging, werd in de raadsvergadering van 30 December 1940, door verschillende raadsleden bepleit de inrichting van een gemeentelijke reinigingsdienst, dus eigen beheer. Aan de betreffende heeren werd toegezegd, dat een onderzoek naar de mogelijkheid ingesteld zou worden, maar wethouder Den Ouden wees er toen reeds op, dat dit de gemeente veel geld zou kosten, wat thans uit een voorstel van B. en W. blijkt juist te zijn. De voorstanders van een gemeentelijke rei nigingsdienst, meenden daarmede te kunnen bereiken een betere functioneering van den dienst, waarmede de volksgezondheid gebaat zou zijn, als ook dat de belangen van het per soneel langs dezen weg beter behartigd zou den kunnen worden, dan tot dusverre het ge val was. Door B. en W zijn inlichtingen gevraagd van de gemeenten Aalsmeer, Heemstede, Kat wijk, N.-Amstel en Voorburg. De kosten voor Aalsmeer en Katwijk bedragen per hoofd van de bevolking resp 1.03 en 0.67. waarin bij de opgaven geen rente en afschrijving zijn be rekend, voor Heemsiede, N.-Amstel en Voor burg resp. 1.20, 1.41 en 2.15, waarbij wel rente en afschrijving Naar aanleiding van de verstrekte gegevens maakte de directeur van gemeentewerken een raming van kosten voor onze gemeente, waarbij uitgegaan werd van een behoorlijk in gerichte dienst met verschillende auto's, chauffeurs, etc. Bij zijn berekening van loo- nen, afschrijving en onderhoud kwam deze tot een bedrag van 22,500 per jaar. Kosten pei inwoner 1.1214, kosten per inwoner bij wien vuil wordt afgehaald 1.50. J3. en W. betwijfelen of b.v. in werkelijk heid volstaan kan worden met een bedrag van 800 voor opziohtersloon. Het belang rijkste is echter dat uit deze begrooting blijkt, dat, hoewel de kosten in verhouding to die van de overeenkomstige diensten in andere gemeenten niet hoog zijn, zij toch het drie voudige bedragen van wat tot dusverre voor de reiniging werd uitgegeven. Hoewel B. en W. erkennen, dat de reini gingsdienst in onze gemeente mogelijk achter staat bij plaatsen, waar van gemeentewege do reiniging wordi verzorgd, is het college an derzijds van oordeel, dat een perfectionnee- ring van den dienst niet voldoende motief is voor het uitgeven van zulk een omvangrijk bedrag als uit de gegeven begrooting blijkt. Wel is het college van oordeel, dat bij het sluiten van een 'nieuw contract met een aan nemer, bepalingen waren op te nemen, aan gaande de salarieering van de bij den dienst betrokken arbeiders, terwijl eenige uitbrei ding van den dienst mogelijk ware te over- AANVARING In den Ouden Rijn werd de met turf ge laden tjalk „Janne", afkomstig uit Meppel. aangevaren door de sleepboot „Widya" van de N.V. sleepbootdienst Haarlemmermeer. De sleepbootkapitein was wat te haastig en wilde passeeren toen er geen voldoende ruimte was, met het gevolg, dat een roeiboot van de tjalk werd gekraakt. De marechaussee maakte tegen den sleepbootschipper proces- verhaal op. VERZOEK OM SCHOOLBANKEN Door het bestuur der vereeniging tot be vordering van lager- en meer uitgebreid Christelijk schoolonderwijs alhier is een aan vraag ingediend om 72 schoolbanken voor zijn school Julianastraat en 20 schoolbanken voor de school in wijk Hoorn. Daar de aanvraag voldoet aan de in de wet gestelde eischen stellen B. en W. voor het verzoek in te willigen. BENOEMD De ontvanger der Registratie en Domeinen M. K. Minderhoud, is onder ontheffing van het hem opgedragen beheer van het kantoor der Registratie en Domeinen te Goor belast met het beheer van het kantoor in onze ge meente. RAADSVERGADERING RIJKSARBEIDSBUREAU Tot leider van het bijkantoor Alphen a/d. Rijn van het Rijksarbeidsbureau dat geves tigd is in het voormalig raadhuis aan de Raadhuisstraat, werd benoemd de heer Wernse uit 's-Gravenhage, voorheen secreta ris van den Chr. Besturenbond aldaar. Hij zal worden bijgestaan door een drietal amb tenaren, waarvan twee nog aangesteld zullen worden, terwijl de derde is de heer B. Ruys, thans ambtenaar bij de afdeeling steunver- leening en werkverschaffing alhier. AFSCHEID UITGESTELD Wegens het bereiken van den pensioenge rechtigden leeftijd zou de heer de Groot, hoofd der O.L. school aan de Schoolstraat, met 1 Mei het onderwijs verlaten. In verband met de a.s. combinatie van de scholen aan de Schoolstraat en de Raadhuis straat, zal de heer de Groot echter nog eeni- gen tijd in dienst blijven, waarom ook het afscheid, dat op 3 Mei plaats zou hebben, eenigen tijd uitgesteld is. VOETBAL A.R.C. 3 speelt Zaterdag te Sassenheim tegen Ter Leede 2. De adspiranten gaan naar Noordwijk en hebben aan een gelijk spel voldoende om kampioen te zijn. GESLAAGDE FILMAVOND Ons Indië staat momenteel in het centrum der belangstelling en in verband' hiermede- had de plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren een avond belegd in het Nutsgebouw, waar als spreker optrad de hfeer A. Schuit, leeraar aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop, met het onderwerp: „Het leven van den Europeaan in de cultures". Voorts werd de „Rubberfilm" van de Ind. Rubber Comp. vertoond. Een groot contingent der bezoekers kwam uit Boskoop en voor allen was het ongetwij feld een leerzame avond, waartoe de inte ressante causerie veel bijgedragen heeft BURGERLIJKE STAND GEBORENCornells Simon, z. van M Overes en Cornelia van Leeuwen. Abraham Cornells, z. van C. van Es en Pieternella Adriana Schuiling. Hazerswoude AUTOBUS IN EEN SLOOT Gistermorgen reed een autobus van de N.V. Cilosa van Zoetermeer in het Westeinde in een sloot, doordat een bout der voorveer brak, waardoor de veer de stuurstang raakte en de bus onbestuurbaar werd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor; de materleele schade was niet groot Door de kraanwagen van garage Kok van Boskoop werd de bus gelioht BURGERLIJKE STAND d. van H. Timmerman i T. S. de Groot. :oba Immerzeel. 51 J.. Voets, jaar. ONDERTROUWD: Th. Verkley, 23 j. en C. J. de Jong, 24 j.; N. R Captein, 29 j. en J. S. Heemskerk, 28 Jaar. GEHUWD: A. L. de Bruyn, 43 J. en A. M. Kraan, 38 j.; T. v Zanten, 25 J. en A v/4 Haven. 27 j.; N. de Wit. 27 J. en A. Luiten, 22 J. Katwijk aan Zee POSTKANTOOR KINDEREN MOGEN LANGER BUITEN Naar wij vernemen mogen de kinderen weer na 8 uur op straat, echter slechts zoo lang tot de zon weer om 8 uur ondergaat. OUDERAVOND KNAPENVEREENIGING Gisteravond werd in het Jeugdhuis de tweede ouderavond gehouden welke weer goed bezocht was. De heer J. Jouber sprak weer het openingswoord, waarna de knapen den avond verder vulden met samenspraajt, recitatie en voordrachten. Het C.J.M.V. Mannenkoor luisterde dezen avond op met enkele zangstukjes. Koudekerk a/d. Rijn Donderdagmiddag had in de Hoogewaard alhier een ongeval plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. De controleur van de Landbouw Crisiswet, de heer E. J. S. uit Loosduinen, die met zijn rijwiel reed in de richting Alphen a. d. Rijn, wilde ter hoogte van den schilder Blijleven een op den weg staanden groentenkar passeeren toen juist van tegengestelde richting een melkauto kwam aanrijden. De berekening faalde. De afstand bleek te kort. Het gevolg was, dat S. tusschen auto en groentenkar knel raakte en kwam te vallen. Hevig bezeerd stelde hij zich onderbehandeling van den in de nabij heid wonenden Dr. Vlaanderen die een ern stige bloeduitstorting in den arm constateerde. Bovendien had S. nog een hoofdwonde opge- loopen en waren zijn kleeren beschadigd. De bestuurder van den melkauto die on middellijk stopte, had voorrang. Hem treft derhalve niet de minste schuld BEGIN VAN BRAND Woensdagnacht omstreeks 12 uur werd brand gealarmeerd bij den veehouder J. D. R. in de Lagewaard alhier. Het bleek, dat een houten balk bij den schoorsteen in het achterhuis was gaan branden. Gelukkig da\ de brand in het begin werd ontdekt, zoodat hij door de bewoners met behulp van om wonenden nog tijdig met emmers water kon worden gebluscht. De motorspuit, die inmid dels ter plaatse was gearriveerd, behoefde dan ook geen dienst te doen. Burg. Stand. Geboren: Teunis, z. v. R. Dorrepaal en van N. v. d. Bijl. Overleden: Wilhelmus Bernardus Kool, oud 2 jaar Leimuiden ORGANIST GEREF. KERK Tot organist der Geref. kerk is benoemd de heer J. Oostermann Jz., wegens het bedanken van den heer W. van 't Wout, welke deze functie ruim 45 jaar geheel belangeloos en trouw vervuld heeft. Noordwijk VOETBAL Programma voor a.s. Zaterdag: Noordwijk VM.S.O. II om het kampioenschap in deze afd De adsp. spelen 'eyen de jeugd van A.R C., terwijl door 'rdwjjlf' II en III vriendschappelijk gesj wordt, resp. tegen Quick Boys II en III. Sassenheim RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor werd gedurende de maand April ingelegd 3350.99 en terugbetaald 20,395.22. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacobus Jozef. z. van Ch. A. van der Voort en A. M. Vermetj; ouise. d. van P. G. Reewijk en T. van Zuijlen: Geertruda. d. van P. G. RcewtJ -n T. van Zuyien. ONDERTROUWD. J. de Gropt, 31 J. en A. M, der Zwart 31 J. J.; B. Uijthoven, Voorschoten VERVOER SCHOOLKINDEREN De heer Nell, wien was opgedragen het vervoer van schoolkinderen uit de omgeving van den Rijndijk naar de scholen in het dorp, heeft het gemeentebestuur bericht, dit niet langer te kunnen doen voor 7.50 per dag en genoodzaakt te zijn per 1 Mei a.s. een ver goeding te vragen van 10 per dag, terwijl het college van den heer B. Blok, wonende alhier een aanbieding heeft ontvangen voor dit vervoer tegen de som van 6 per dag. Op deze laatste aanbieding willen B. en W. dan ook ingaan en genoemde persoon voor den tijd van één jaar daartoe opdracht geven. TERECHT De minderjarige A. J. I., die sinds J.l. Zon dag spoorloos verdwenen was, is door de marechaussee te Woudenberg (Geld.) zwer vende aangetroffen en op transport gesteld Woubrugge BURGERLIJKE STAND Burgerlijke Stand BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jonathan, zn v. J. J. H Volbeda en M. Roeloffs; Petrus Johannes, zn. v. P. J. Fase] en G. Immlnk J. Boonstra dr. v. J. Kluivers en 3. v*n der Wiel. m.. 37 Jr.; H. Warmenhoven, wed L. B. den Houter. 78 Jr GEHUWD: G W van Lommei. Jm en P. W. Binnenlandsch Nieuws De kip in deze dagen Over gebrek aan belangstelling heeft de kip eigenlijk nooit te klagen gehad: zowel voor haar persoon als voor haar arbeids prestatie is steeds veel animo geweest bij den mens. De experts maakten luchtige en lichte hokken en handige legkasten om de kip te geven wat haar toekwam, opdat de kip door een flinke productiviteit zou tonen die onbaatzuchtige zorgen waard te zijn. De kippenhouder deed zijn best om de kip het leven en het eierenleggen zo aange naam en zo gemakkelijk mogelijk te ma ken; de kip deed over het algemeen even eens haar best om in redelijke verwachtin gen niet teleur te stellen. Nu echter de oorlog het pad der kip ge kruist heeft, is er veel veranderd: vooral voor de kip die voordien in de beste wel stand verkeerde en sindsdien in de kippen- hemel is, wegens inkrimping van de pluim veestapel. Voor de overgeblevenen is het gedaan met de vrijheid van smullen en eierenleggen: van boven af wordt de da gelijkse portie kippenvoer afgepast en de instructie luidt elke week één ei niet meer en niet minder te leggen voor eiken houder van een stamkaart. En met hun kippenverstand hebben de beste van het ras deze ingewikkelde wiskundige opgave tot een goede oplossing gebracht, want we kregen allemaal elke week ons ei, niet meer en niet minder. Het is waarschijnlijk als blijk van erken telijkheid voor deze prestótie dat men de kip nog niet op de bon gezet heeft. Wel is zij gerantsoeneerd zolang zij nog niet kip maar ei heet. En blijkens de laatste beslis sing van de bevoegde instantie is zij ook gedistribueerd zodra zij kip-af is. dus als z\j na haar dood in een blik of <glas begra ven ligt of door bevriezing verduurzaamd is: in een zodanige toestand behoort zij tot de familie der runderen en varkens, die op de vleesbon verkrijgbaar zijn Als kip mag de kip evenwel nog frank en vrij door het leven stappen. Tenminste als de kip penhouder de vergunning voor haar op zak heeft: is dat niet het geval dan is zij on danks haar goede bedoelingen ten dode opgeschreven. Jch wollte ich ware ein Huhn, denn hatte ich nichts zu tun; ich legte vormit- tags ein Ei und weiter ware ich frei," zo heeft het Meistersextet herhaaldelijk de lof bezongen van de kip. Maar nu zal de aardigheid voor de kip ei ook wel af zijn Want het is thans bij laar met haar zorgen over voedsel en eierrantsoen en bedrijfs- vergunnina haast even moeilijk- als bij deti /nens. Land- en Tuinbouw Dinsdag is te Rotterdam onder voorzitter schap van den heer A. N. Vaandrager te Rot terdam de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring gehouden van de Zuid-Hollandsche Land- bouw-Onderlinge, afdeeling van de Centrale Landbouw-Onderlinge, bedrijfsvereeniging inge volge de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922. Aan het verslag over het boekjaar 1939/40 ont- leenen wij het volgende: Het aantal leden bleef in den loop van het verslagjaar nagenoeg gelijk en bedroeg op 31 October 1940 3441, vertegenwoordigende een verzekerd loonbedrag van 6,877,387 (v. j 6,127,992). Aangifte werd gedaan van 1593 (1358) ongevallen, waarvan 1448 (1263) als be drijfsongevallen konden worden erkend BIJ de behandeling van het jaarverslag merkte de directeur der Centrale Landbouw-Onderlinge. bleven bij di h werden vereenigd in een over het geheele li 1 verspreide groep ontginningen, die recht- n» - ,1e Landbouw-Onderlinge van de ongevallenverzekering bedrijven, die bij haar aanges STOVEN Doen de Lichtfabrieken in stoven Jamaar in een ander soort stoven stoven op gas Weet U dat er handige GASSTOOFCOMFOREN zijn, die bijna geen gas gebruiken (veel minder nog dan de gewone spaarbrander) en die het mogelijk maken dat U dubbel en dwars met U w gastoewijzing uitkomt! Vraag 'een erkenden installateur eens V een GASSTOOF- COMFOOR te demonstreerenhet gebruik zal een blijvend voordeel opleveren. Ot vraag inlichtingen in de toonwinkel Hooigracht 14 van Mei 1940. terwtjl anderzijds een bijdrage ver schuldigd is aan het door het Departement van Sociale Zaken Ingestelde Bijzondere Ongevallen- fonds. dat de kosten der oorlogsongevallen, ge beurd na 14 Mei 1940; draagt in het verslagjaar celljk gebleken om 0.0! Ongevallen for gedeelte rslag, dat voorts gege\ door de vergadering goedgekeurd, leden van het bestuur werden herkozen C. Arkenbout te Zuldland. Abr. Kroes nxveen en P. Schakel te Meerkerk. Vlaardineer Ambacht. J. de Lij» selmonde en S Zeedijk te Middelharnis In de •acature onder de plaatsvervangende bestuurs- door de ber :e Hooe-Blokland de benr bestuurslid nbroek. die gedurende selijke Ongevallen-Commissie zijn medewer- aan de Landbouw-Onderlinge heeft ver- gehuldigd. Uit handen van de directie der rale Landbouw-Onde-linge. ontving hij als 'Varkensfokdag te Barneveld Veel belangstelling ondanks bet ongunstige weer De gisteren te Barneveld gehouden varkensfokdag welke uitging van den Bond van Varkensfokver iedewerking var Centrale Varkensfokdag te Zutfen. die jaarlijks j. iniet za| ilijke tijdsomstan- dt gehouden, dit ja» rgaan, in verband met ae digheden en de moeilijkhedei gevolge, dat uit den wijden omtrek publiek n n. omdat deze varkensfokdat dag De burgemeester Westrik, opende dez waarin hy op de beteeKenis van aezen varxensioK- jury bestond uit de heeren tr. Th. C. J. M Rysenbeek. secretaris van het Stamboek Gelder land: dr Ir. P. C Labouchère uit Utrecht; A. Blik- man. Arnhem; G. W Blikman. Almen en P. Smeenk Hengelo (G.). De zilveren wisselbeker voor de beste groep van de fokwereen.gingen die verleden laar werd gewon nen door de fokvereeni ;ing Putten, ging nu voor een M. Klor Voort Steenbeek te Nederwoud Voskuil te rvekamploer den gewonn klasse I: M Klomp. Voorthuizen i Middendorp. Barneveld en Tr. van Voorthuize klasse II: M. Klomp, Voorthui-.® e III: geen e i, klasse I: wuuu en u o.aauwendraad, VOOrtiiulit:»,.-»-,.,, se G Bouwman. Nijkerk; klasse III: W. VA j ,.o Lunteren. A Collecties van 1 beer met ten minste «<fs melingen: M. Kloi Amsterdam JUBILEUM A. M. NOPPEN In de groote garage van de Stadsreiniging aan de Bilderdijkkade is gistermiddag, zoo als wij reeds met een enkel woord meldden, de directeur van dit gemeentebedrijf, de heer A. M. Noppen, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. De enorme ruimte was gevuld met hon derden belangstellenden: leden van het tal rijke personeel, dat voor zooveel de dienst zulks toeliet het feestelijk samenzijn bij woonde. Verder waren aanwezig vele hoof den van andere gemeentebedrijven en -dien sten. Namens het gemeentebestuur gaven de wethouders Rustige en Smit van hun belang stelling blijk. Het opgewekte samenzijn werd opgeluisterd door het zangkoor en het mu ziekcorps van leden der Stadsreiniging. De vaandels dezer vereeniging prijkten ter zijde van den rijken bloemenschat te midden waarvan de heer Noppen en zijn familie had plaats genomen. Wethouder Rustige huldigde den heer Nop pen voor zijn verdienstelijken arbeid. Het gemeentebestuur meende dit niet beter te kunnen doen dan door tegelijk met de viering van zijn zilveren jubileum de gereorgani seerde Centrale inrichting der Stadsreiniging in bedrjjf te stellen. t De voorganger van den heer Noppen ln de directie van het bedrijf, de heer de Groot, sprak in waardeerende woorden over hot initiatief en de energie van zijn opvolger, alsook over zijn geschiktheid om met een talrijk personeel op prettige wijze om te gaan. Als eere-voorzitter van de huldigings commissie bood spr. als geschenk van het peroneel een bronzen beeld aan. De voorzitter dezer commissie, de heer G. C. Boden, voegde hierbij een verklaring van de keuze van het geschenk. Het stelt een jeugdig werkman van het bedrijf voor, bezig met den huisvuilemmer, een uitvinding van den jubilaris, welke gedachte afkomstig ls van de beeldhouwster, mej. Rueter. Met bloemen werd deze dame gehuldigd door den vuilnisjongen, die als model voor het beeld gediend heeft. Nadat nog eenige sprekers het woord had den gevoerd, sprak de heer Noppen zijn dank uit voor de hem gebrachte hulde, en werden ververschingen rondgediend. Busscp vol kostelijk vocht werden verzameld, toen het deze week op de voorjaarsveemarkt te Hoorn melktijd was. (Pax-Holland).

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6