Ilieumc jCriïtsdjt Courant mnementsprijs: per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers met Zondagsblad 7% ct Alles bi) vooruitbetaling. *"iertentieprijzen w 24 ct, per regeL Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regeL Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bi) 1 tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 Ho. 6408 MAANDAG 21 APRIL 1941 21e Jaargang *ns' iend len i doorgaande scheidslijn Lk bij ons wel eens geklaagd over J aan vereenigingen. En buiten onze i men wel eens hooren smalen op 'hen, die, met welk doel ook, zich af- organiseeren. Luisterde men naar Tek over dit onderwerp, dan kon men «an zekerheid grenzende waarschijn- >p rekenen, dat de befaamde „geiten- jieeniging" een punt van bespreking ■uitmaken als een typisch voorbeeld h op dit terrein zooal mogelijk was. k is overdrijving altijd verkeerd, en [orden zeker fouten gemaakt bij het I van de scheidslijn. ien het steeds zoo aangevoeld, dat behandeling van een onderwerp grootste voorzichtigheid betracht i niet, dat nooit twee of meer jgen met hetzelfde beginsel en het- II naast elkaar hebben bestaan, wel- fcelijk de eenheid hadden kunnen lijken. Wat wij echter nog eens wil- firken is, dat de scheiding, welke het Jyan de keuze vóór of tegen doorwerkt in heel het leven. Jidslijn werkt door tot in het huis den arbeid om het dagelijksch vij nu zeggen, dat deze scheidslijn lelijk en scherp is afgeteekend in ingsleven? God behoede ons voor irdeel. Er zullen er zijn, die in Zijn •ofeteerd en duivelen uitgeworpen niettemin buitengesloten zullen zullen er ook zijn, over wier thuis- ingelen zich vol vreugde zullen ver- t is voorts mogelijk, dat de de harten nog niet behoefde tot het bestaan van afzonder- chappen. God wil door men- iend worden, maar ook menschen gebrekkig inzicht en worden beste bedoelingen wel door Gods list. Aan het gebod van het dienen renwel niets af. de wij intusschen maar zeggen wil- ns oog nimmer mag gesloten wor- :hzelf mag toesluiten voor het be de scheidslijn, en waarmede wij dacht willen vragen voor de aloude dat, zoo twee hetzelfde doen, dit hetzelfde behoeft te zijn. Het komt richting van het hart, of dit naar gewend óf van Hem gekeerd. Het door God aangezien en uit het de uitgangen van het leven, van ven. Voortdurende eisch h, die bij voortduur moet worden een gestadige bestudee- le beginselen. Dit is een eisch, die «oefenaar van deze studie zelf van belang is, maar het is tevens iets, volksdeel recht heeft, ja waarbij volk sterk is geïnteresseerd. Want der de roeping te woekeren met de tzij groote hetzij bescheiden, die toebedeeld, aan een binnenvetter, geestelijken binnenvetter, heeft te veel. Er is een tijd voor het van de kennis, doch ook een tijd i litdeelen van hetgeen men in uren 3 heeft verworven. J. dt alle gelegenheid tot studie gebo- ranneer men alleen over een boek it, als wanneer in vereenigingsver- onderwerp wordt uitgeplozen. Ons mag hier terugzien op een traditie, M ïkbaarheid stemt, en kan wijzen op fP rij van getuigen, die vol erkente- M illen gewagen van de avonden, aan ke studie gewijd. is het niet zoo, dat wy ons heil zien uitsluitend in het- vergaren en 'an wetenschap. Het intellectualisme 3meetaf als onvruchtbaar worden en is ook werkelijk weinig bevre- ileken. P i een inzicht krijgen in den aard der 3ng van de beginselen in het veree en, dan mag men al terstond twee liet veronachtzamen. In de eerste rit deze studie niet gelijk met het van abstracte kennis, wordt inte- P speurd naar allerlei band zoowel chter het dagelijksch gebeuren ligt dagelijksche verschijnselen zelf, en iede plaats vergete men nimmer, araktervormende werking van zulk ligingsleven kan uitgaan. Dit zijn 0 ren, die het verschil met een zuiver ppelijk instituut aangeven. P een vereenigingsarbeid kan men in de scholing van duizenden onzer men en vrouwen niet spoedig te aan. Men kan zich alleen verbazen, zijn, die, met welke motiveering n afstand bleven staan. Zij brengen liet het minst schade toe aan den velke ook in hun geestelijk leven gevonden. En zij verwaarloozen licht jegens onze gemeenschap. ZON EN MAAN 0.48 pang 21 April 6.31; onderg. sgang 21 April 4.40; onderg. 15.35 ftang 22 April 5.04; onderg. 16.40 (kwartier Vrijdag 18 April; nieuwe Eonosg 27 April; eerste kwartier t&^i °laan. Zondag 11 tarcs kwartier Eondag 18 MeL Ter gelegenheid van den 52sten verjaardag van AdoH Hitler Is er Zaterdag op het Binnenhol te 's-Gravenhage een militair appèl gehouden. Een overricht van de plechtigheid tijdens de rede van den bevelhebber van de Duitsche weermacht In Nederland, generaal der vliegers, Fr. Christiansen. (Foto Schimmelpenningh.) Hitiers verjaardag te Rotterdam Rede van rijkscommissaris Dr. Seyss-lnqart Te Rotterdam heeft, naar het A.N.P. meldt, onder overweldigende belangstel ling van Duitsche en Nederlandsche zijde de viering van den geboortedag van den Führer plaats gehad in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-Inquart, die bij deze gelegen heid een herdenkingsrede heeft uitge sproken. Het tooneel was getooid met een groot beeld van den Duitschen adelaar met het haken kruis en een groot aantal Duitsche vlaggen. Voor het begin van de bijeenkomst cuncer- teerde een Duitsche militaire kapel. Precies om twaalf uur arriveerde de Rijkscommis saris, vergezeld door den gevolmachtigde voor de stad Rotterdam, dr. Völckers, den ver tegenwoordiger van Commissaris-Generaal Schmidt, den heer Schönherr en den heer Löcher. Toen de Rijkscommissaris de zaal binnen trad en zich naar zijn plaats begaf, verhie ven alle aanwezigen zich onder het brengen van den nationalen groet van hun plaatsen. Nadat dr. Seyss-Inquart met de degenen, die hem vergezelden, had plaatsgenomen, speelde het fanfare-corps der Hitier Jugend Standort Rotterdam een fanfare, waarna de in de zaal aanwezige afdeelingen der Hitler- jugend en den Bund Deutscher Madel het lied „Nut der Freiheit gehort unser leben" zongen. De kreisinspecteur van den Kreis Zuid- Holland. Fortmann, betrad hierna het spreek gestoelte om de bijeenkomst te openen Spr. begroette den Rijkscommissaris, S.S. Ober- führer Engel en alle aanwezigen namens de N.S.D.A.P. op dezen dag in een tijd van his torische kentering voor het Duitsche volk. Rede SS-Oberführer Engel S.S. Oberführer Engel hield hierna een rede. De gedachten van vele millioenen Duitschers binnen en buiten de landsgrenzen van het Groot-Duitsche Rijk vertoeven op dezen dag bij onzen Führer, aldus spr. Spr. gaf een historisch overzicht van de ge beurtenissen in Duitschland, waarbij hij ver gelijkingen maakte tusschen het Duitschland vóór en dat na 1933. Wat thans bereikt is, is ons niet geschonken, zoo ging spr voort, maar wat wij door eigen kracht verdiend hebben is dan ook veel waardevoller, dan wanneer het ons geschonken was. Er was een tijd, waarin enkele woorden van den Führer zijn naaste medewerkers den moed weer moesten geven, maar nu is het zoo, dat de geheele wereld luistert, wanneer Adolf Hitler spreekt Spr. schetste den opbouw van het economi sche, sociale en militaire Duitschland en ver volgens de verschillen in het Duitschland van heden in dat van 1914 tot 1918, toen een 6tuk brood een .vermogen beteekende. Onzen dank aan den Führer, aldus besloot spr., kan men niet uitdrukken in woorden en evenmin laat deze zich betalen, zooveel geld bestaat er niet. Wij Duitschers moeten dit be talen door onzen trouw. Rede van den Rijkscommissaris Nadat de Kringleider der N.S.B. de heer W. Kröller namens zijn partij had dank. gezegd voor het feit, dat de N.S.B. in de gelegenheid is gesteld den geboortedag van den Führer tezamen met het Duitsche volk te vieren, nam de Rijkscommissaris het woord en zeide, dat hij niet bij toeval naar Rotterdam was ge komen. Immers, Rotterdam heeft het zwaarste van den oorlog geleden, maar dat was niet de wil van Duitschland. Dit is een tijd van groote beslissingen, aldus de Rijkscommissaris, en zijn deze beslissingen eenmaal gevallen, dan zullen wij de handen ineen moeten slaan, om gezamenlijk aan den opbouw te beginnen. Dan zal het uiterlijke beeld van zware slagen geheel terzijde moeten worden ge steld om een schooner beeld te scheppen. Ik ben naar Rotterdam gekomen, om van daag een familiefeest van het Duitsche volk mede te vieren, maar ik ben geluk kig, dat ik van het Nederlandsche volk hier zoo velen zie, die een goede kern vormen. Hierna vergeleek spr. dezen tijd met de Napoleontische oorlogen, met de godsdienst oorlogen en tenslotte met den tijd van de volksverhuizing. In verband met dit laatste merkte spr. op, dat, evenals toen, nieuwe (Foto: Pax-Holland). voorwaarden voor de Germaansche volkeren zullen worden geschapen, die voor eeuwen, misschien voor duizenden jaren hun stempel zullen opdrukken. Vandaag zien wij op naar hem, die het Duitsche volk heeft weten samen te brengen, die het Versailles heeft vernietigd en het Duitsche volk in de toekomst een nieuwe, voorname plaats in de Germaansche volkeren gemeenschap zal geven. De weg er heen voert over bergen err dalen, door licht en duisternis, maar blikt men terug, dan was hy recht eD breed. Het Duitsche volk moest dezen weg gaan, opdat het zijn eigen kracht terugvond, zonder dat het echter bij het ongewone van dezen weg stil stond. Spr. herinnerde aan de oorlogsjaren 19141918 die offers eischten zonder vruchten af te werpen. De Duitsche soldaat bezat toen niet de politieke idee van heden. De Olympus door de Duitsche troepen genomen Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Op 18 April des middags om 12 uur zijn op het Servische oorlogstooneel de wapens neergelegd. De in Griekenland strijdende troepen zijn, verder oprukkende, door het bergland ten Noordoosten van den Pindus gedrongen. In een opmarsch aan weerszijden van den Olympus werden de achterhoede-troepen van de Britsche kernstrijdkrachten verdreven en de Zuidelijke uitgangen van het gebergte in snelle achtervolging veroverd. Op de Thessalische vlakte is het belangrijke knooppunt van wegen Larissa genomen. Bergjagers heschen op dén top van den Olympus de rijksoorlogsvlag. Samenwerking Het Duitsche volk gaat thans een dui- delijken weg, een, die zwaar is en naar spr.'s overtuiging wellicht nog zwaarder kan worden, maar het is de weg, waar langs de Führer ons voert. Daarom, nu wij in Nederland staan, moet men dit niet ver staan, dat dit is om dwang op te leggen, ook wanneer wij ook eens hard en scherp moeten zijn, maar wij staan hier in de eerste plaats om te heipen, opdat ook het Nederlandsche volk aan het gemeen- schapswerk van den Führer gelooven zal. Wij wilien medewerken de voorwaarden te scheppen, waaruit de wil tot medewer king aan dezen arbeid van den Führer kan ontstaan. Teruggrijpend naar den tijd, waarin Neder- landers en Duitschers samën in gevangenissen werden opgesloten, zeide spr., dat hieruit een band van kameraadschap was voortgesproten, hetgeen spr beschouwt als een werktuig van het lot om allen van den nationaal-socialisti- schen geest te doordringen, zoódat daarmede de grondslagen worden gelegd voor een kame raadschappelijke samenwerking in de toe komst tusschen het Duitsche en Nederlandsche volk. Ik wil dit, zoo zeide spr., duidelijk vast stellen. Spr. besloot met de overtuiging uit te spreken, dat de nieuwe orde zal komen vooi alle Germaansche volkeren en ook, dat de ge stalte van den nieuwen tijd niet alleen ir Europa zichtbaar zal zijn, maar zich ook zal doen gelden in de geheele wereld. Nadat spr. een driewerf Sieg Heil had uit gebracht op den Führer, Speelde het muziek corps de nationale liederen, welke door de aanwezigen staande werden medegezongen. Hierna verliet de Rijkscommissaris de zaal was de plechtigheid afgeloopen. 's Avonds heeft In het Haus der Seefahrt voor leden van de weermacht in intiemen kring nog een herdenking van dezen dag plaats gehad. Seefahrtpropaganda-leider Schlüssel uit Berlijn heeft hier gesproken. Ook in andere plaatsen van ons land is de verjaardag van Adolf Hitler gevierd. Bulgaarsche troepen over schrijden de grens Officieel is gisteren te Sofia hel vol gende medegedeeld: Vandaag hebben Bulgaarsche troe- pendeelen eenige door de Duitsche troepen bevrijde Bulgaarsche gebieden beset, teneinde aldaar voor de bevol king rust en orde te bewaren. (Eerder was gemeld dat men te Sofia ver wachtte dal Bulgaarsche troepen de Grieksche grens naar Thracië en de Zuidslavische grens naar Macedonië zouden overschrijden. Red. N.R.C.) Het Duitsche weermachtsbericht meldde verder: Het luchtwapen heeft ondanks den on- gunstigen weerstoestand de operaties van het leger gesteund met optreden van for maties gevechtsvliegtuigen tegen vijande lijke colonnes in het gebied van Larissa en tegen den weg JaninaArta. Op Grieksche vliegvelden werden vijf vliegtuigen in brand geschoten. In de haven van Chalkis hebben gevechtsvliegtuigen verscheidene transportschepen van in totaal 29.000 b.r.t. vernield en bomtreffers geplaatst op andere koopvaarders. In den afgeloopen. nacht heeft het lucht wapen de Britsche ravitailleeringsscheep- vaart met goed gevolg bestreden. Zoo wer den in het Kanaal van Bristol van een ge wapend konvooi twee koopvaarders met totaal 11.000 b.r.t. vernietigd en is op een derde schip een treffer geplaatst. Andere gevechtsvliegtuigen hebben voor de Schotsche Oostkust drie koopvaarders van in totaal 8000 brlf tot zinken gebracht en een ander schip zwaar beschadigd. Daarmede verloor de vijand in enkele uren tijds in het zeegebied om het Britsche moederland 19,000 brt. In Noord-Afrika is de strijd om de als vesting gebouwde stellingen van Tobroek in samenwerking met het luchtwapen voortgezet. Duitsche en Italiaansche duik bommenwerpers hebben op 17 April op den- grond liggende doelen om Tobroek met goed gevolg gebombardeerd. Volle tref fers richtten in de vestingwerken, in bat terijen en benzine-opslagplaatsen groote vernielit^en aan en stichtten van verre zichtbare branden. Verdere aanvallen op de haven van Tobroek zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen in den nacht van 17 op 18 April uitgevoerd. Duitsche duikbom menwerpers hebben gisteren bij - Solloem een zwaar bewapenden hulpkruiser, me tende 8000 brt., tot zinken gebracht. Bege leidende torpedovliegtuigen hebben daar bij een gevechtsvliegtuig van het type Bristol-Blenheim neergeschoten. De vijand is noch overdag noch des nachts naar Duitsch gebied gevlogen. Bij een poging om gisteren overdag en des avonds naar de Noorsche en de Kanaal- kust te vliegen, verloor de vijand 11 vlieg tuigen, waarvan zes in luchtgevechten, drie door lichte zeestrijdkrachten op de Noordzee en één door afweergeschut en marine-artillerie. Een verkenningsvliegtuig schoot bovendien aan den uitgang van het Kanaal van St. George in een luchtgevecht met twee vijandelijke jagers een vliegtuig van het type Spitfire neer. Daarmede zijn in totaal 13 vijandelijke vliegtuigen neer-^ geschoten en vyf op den grond vernield. Drie eigen toestellen worden vermist. Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart tot S.S.-Ober- gruppenführer bevorderd De Führer heeft den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister dr. Seyss-Inquart bevorderd tot S.S.-Obergruppenführer. De Führer heeft den ijöheren S.S.- und Polizeiführer, Brigadeführer und Generalmajor der Polizei Rauter bevor derd tot S.S.-Gruppenführer en General- leutnant der Polizei. EEN SCHAAP VAN Z.V.V. GESLACHT De Zaandamsche voetbalvereeniging Z.V.V. had een tweetal schapen, met elk 2 lammeren, in eigendom, welke veestapel een rustig grazend bestaan vond op te Z.V.V.-terreinen aan den Westzanendijk. Toen bestuursleden Zondagochtend het ter rein kwamen inspecteeren, ontdekten zij, dat een van de schapen Zaterdagnacht door on bekenden geslacht was. De rijkscommissaris voor de bezette Neder landsche gebieden, rijksminister dr. Seyss- Inquart, heeft den Führer het volgende tele gram gezonden: 's-Gravenhage, 20 April 1941. Mijn Führer, In dezen tijd van de grootste beteekenis leidt U het Duitsche volk op weergaloos strijdvaardige wijze naar zijn vooraanstaande plaats in de wereld. Het Duitsche volk volgt U, mijn Führer, met den ernst en de vastbe slotenheid, waartoe Gij Uw volk hebt op geleid. Op Uw verjaardag echter richten zich tot U de harten van alle Duitschers en van al onze vrienden met bijzonder vurige en blijde wen- schen, terwijl zij U een geen grenzen ken nende liefde betuigen, welke U. mijn Führer, in ons gewekt hebt. Wij, die Uw opdracht in Nederland vervul len, groeten U op den dag van heden, in vol maakte liefde en onvoorwaardelijke trouw. Heil me-: ihrer w.g. SEYSS-INQUART. Londen opnieuw hevig aangevallen Het Duitsche weermachtsbericht: Het opperbevel van de Duitsche weer- macht deelt mede: „Als vergelding voor den nieuwen aan val van Britsche vliegtuigen op woon wijken te Berlijn, in den nacht van 17 op 18 April, heeft de Duitsche luchtmacht in den afgeloopen nacht opnieuw Londen aangevallen. Ook bij dezen grooten aan val hebben vele honderden vliegtuigen den geheelen nacht reusachtige hoeveel heden brand- en brisantbommen op de stad laten vallen. De groote branden, die van verre te zien wa?en, en vooral in de bocht van de Theems, de Millwall-docks en Greenwich uitbraken, zijn een zeker teeken voor de ontzettende uitwerking van dezen vergeldingsaanval die op nieuw door Engeland was uitgeiokt. In de vlakte van Thessalië achtervolgen de Dv.itsche troepen de verslagen Brits.h-Griek- rche strijdkrachten. Ten Westen van den Pindus trekt de vijand voor dt Itqliaansche troepen terug, hier en daar doen zich ver schijnselen van ontbinding in het leger voor. Talrijke Grieksche soldaten en geheele af- oee'mgen hebben zich overgegeven aan de Duitsche troepen die ten Oosten van het ge bergte opereeren. Bij de inneming van La rissa en Trikkala hebben gevechtsvliegtuigen en uuikLommenwerpers de operaties van het leger gesteund Zij bestookten terugtrekken de troepen en colonnes van den vijand met bommen en mitrailleurvuur, vernietigden op een vl'egveld tien jacbttoestellen van het type Glr iter en bij een luchtgevecht een Brit- schen jager van het type Spitfire. In het Noorden van Zuid-Slavië zijn tot dusverre 1500 officieren en 244.000 man als gevangenen geteld. In Noord-Afrika hadden vijandelijke aan vallen op Solloem geen succes hoewel zij door vloot- en luchtstrijdkrachten gesteund werden. In den nacht van 18 op 19 April er. gisteren overdag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen de havenwerken ei, andere mili taire doelen te Tobroek met zware bommen bestookt. Door voltreffers- werden groote branden en hevige ontploffingen veroorzaakt. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben bij aanvallen op de haven van La Valetta op Malta ernstige schade toegebracht aan de marinewerf en aan pakhuizen Een tanksta tion geraakte in brand Tijden? een gewapende verkenning hebben vliegtuigen gisteren aan de Schotsche Oost kust twee vijandelijke koopvaarders me' een gezamenlijken inhoud van 6000 fon* vernie tigd. Eij een aanval van jagers op de Brit sche Zuidkust werd een vijandelijke jager van het type Spitfire neergeschoten. Overdag noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verimenen. Nederl. Sleepbootreeders Vereeniging Jaarlijksche algemeene vergadering De N.S.V. hield onder voorzitterschap van den heer J a c. N o e 1 s haar 35ste jaarlijksche algemeene ledenvergadering in gebouw „Americain" te Dordrecht. De voorzitter releveerde de moeilijkheden voor de scheepvaart. De gestelde verordeningen voor de scheep vaart vielen begrijpelijkerwijs niet bij ieder sleepbootondernemer die de vrijheid bemint in den smaak, doch ook deze verordeningen hebben z.i. haar goede zijde. Daarom is, aldus de voorzitter, juist een algemeene bespreking over de diverse veror deningen en wat daarmede verband houdt ter voorlichting wel gewenscht en is deze materie in de agenda opgenomen. De algem. secretaris, de heer C. B o s A.z n., bracht een gedetailleerd verslag over het jaar 1940 ter tafel. Spr. stond stil bij de geheel ge wijzigde perspectieven voor de scheepvaart. Dat ingevolge de nieuwe verordeningen op 30 Mei j.l. te Dordrecht een Centraal Sleep- bureau is opgericht, had de volkomen mede werking van het bestuur der N.S.V. daar in de afgeloopen tien jaar steeds het belang is ingezien van gezonde centralisatie om aan de ij- l eincie ma_ Dat op loyale wijze met de belangen van alle sleepbootondernemers in de eerste plaats rekenmg zou worden gehouden, mocht worden verwacht, doch jammer genoeg is maar al te spoedig uit de feiten van het af geloopen jaar gebleken, dat de N.P.S.C. nog niet in alle opzichten beantwoordt aan de ge stelde verwachtingen en de t.z.t. gestelde basis. Het is wel te hopen dat hierin spoedig verandering komt, en de N.P.S.C. rekening zal houden met de vereeniging en leden. Uit de positie der sleeploonen bleek dat deze zich nog niet hebben aangepast aan de stijgende exploitatie-uitgaven, Hij liet verder een lange reeks van feiten de revue passee- ren, betrekking hebbende op de R ij n-, B e 1- gische-, Zeelandsche- en binnen, landsche sleepvaart, en besprak daarbij o.m. het volgende: het opvorderen van sleepbooten en de moei lijkheden welke hierbij ontstonden om tot een bevredigende oplossing te komen voor de betr. sleepbootondernemers, welke afstand van hun boot moesten doen;' de gewenschte samenwerking der diverse sleepboot-vereeni- gingen; de invoering van uniform sleeploon Gent/AntwerpenDordt; de „Wet Behoud Scheepsruimte 1939" en wat daarmede ver band houdt; molest-verzekering sleepbooten; statistiek der Nederlandsche binnenvloot; de Duitsche binnenvaart; welk type van schepen het algemeen in de toekomst op den Rijn de Duitsche kanalen zal worden gebruikt; de herhaalde opstoppingen van de vaart naar Maasbracht en de financieele nadeelen hier- de sleepbootondernemers; de be staande verordeningen der luchtbescherming op de Duitsche binnenvaart en de nuttige ar beid welke hierbij is verricht door de „Reichs- verkehrs-gruppe Binnenschiffahrt" en de „Reichs-wasserstrassen-Verwaltung"; de uit- keering van oorlogsschade aan schepen van Ryn- en Binnenvaart, enz. enz. De verzekerings-cover der N.S.V. heeft het afgeloopen jaar weer haar nut voor de leden getoond. Uit het huishoudelijk gedeelte van het verslag bleek dat de N.S.V. het afgeloopen jaar haar reden van bestaan wederom be wezen heeft. Een bedrag Van ruim f 20,000 is hierdoor ten goede der leden gekomen. Het aantal sleepbooten aangesloten bij de N.S.V. is gestegen tot 191, wat beteekent een varende vloot van 191 sleepbooten van versohülende kracht, type en grootte, met een gezamenlijke capaciteitsontwikkeling van pl.m. 28,000 I.P.K. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de financieele toestand der N.S.V. nog steeds kerngezond is. Het exploitatie saldo sloot met een batig saldo van 515.10, wat bij de kasmiddelen is gestort. De agenda, bestaandè uit 14 punten, werd verder op vlotte wijze afgewerkt. Tot leden der nieuwe controle-commissie werden uit de vergadering benoemd de heeren P. Muller van Dordrecht en J. de Wit van Rotterdam. Volgens statutair'voorschrift stelde het be stuur in zijn geheel zijn functies ter beschik king. Bij acclamatie werd het geheel herko zen. Het bestaat uit de heeren Jac. Noels, C. Bos Azn., A. Visser, A. Bos Czn. en T. de Groot. Na de pauze werd .de algemeene toestand voor de sleepvaart onder de loupe genomen. Over de verordeningen voor de nationale en voerig gediscussieerd. Leden met eigen relaties gaven den wensch te kennen deze relaties te behouden en dit werk zoo mogelijk met hun eigen materiaal te blijven uitvoeren, met medewerking van de N.P.S.C. De heer Visser van het Bureau der N.P. S.C. te Dordrecht gaf uitvoerige toelichtingen. Uit een en ander bleek dat de Nederland sche particuliere sleepbootondernemer na een klein jaar van werken der N.P.S.C. niet af wijzend tegenover haar staat, doch evenmin blind is voor de fouten. Over de keuze voor de nationale en inter nationale binnensleepvaart, hetzij aanslui ting bij het Centraal Bureau v. d. Rijn- en Binnen sleepvaart of dé N.P.S.C., volgens de bepalingen van art. 4 van het sleepvaart-reg- lement, werd eveneens langdurig gediseus- Dr. Dietrich S.S.-Obergruppen führer De Führer heeft S.S.-Gruppenführer dr. Dietrich tot S.S.-Obergruppenführer bevorderd. Wanneer allé sleepbootondernemers zon- itz by centraal lichaam zouden worden ingedeeld, achtte men de toestand eerst juist, wat thans echter nog lang niet het geval is. De exploitatie-onkosten der sleepboot in het algemeen in 1941 vertoont een zéér groote stijging, vergeleken met vóóór 10 Mei '40. De sleeploonen dienen zich hier aan te pas sen. Derhalve achtte de vergadering, in aan merking nemende de vele nadeelige facto ren, het Rijnvaart-sleeploon van 45 ct. per last geladen en 40 ct. per last leeg absoluut te laag. Dit zou minstens met 10 ct. per last moeten worden verhoogd. Als sleeploon naar België acht men 17% ct. per last te laag. Dit tarief zou werder- om moeten worden gesteld op ?0 ct. pfcr last, wat trouwens ook op die peil heeft gestaan. Het bestuur tvordt opgedragen bij autoritei ten hierop nogmaals de aendacht te vestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1