v.:tERDAG 19 APRIL 1941 PAG. 7 van Chr. Geref. Jonge leisjesvereenigingen April BONNENLIJST No. 74 tm 20 April t.m. 20 (27) April 21 Apr. tm. 7(10) Mei tm. 20 April tm. 20 (27) April 21 Apr, t.m. 7(10) Mel De aardappelen, waar het hier om gaat zyn meest geen consumptieaardappelen, waar van het vervoer zonder geleidebiljet ver boden is, doch z.g. pootaardappelen, waarva het vervoer in geplombeerde zakken en voor zien van een keuringscertificaat van den N.A.K. (Nederlandsche Algemeene Keurings dienst) geheel vrij is. Deze aardappelen mogen in feite alleen als pootgoed gebruikt worden, doch door de boeren rond Achtmaal worden zij aan de Belgen voor de consumptie verkocht. Zelfs des Zaterdags voor Paschen en tweeden Paaschdag zelve kwamen nog 16 groote vrachtauto's met gezamenlijk 60 ton aardappelen te Achtmaal aan, meest uit Zevenbergen en St. Philipeland. Op den zelf den Paaschdag passeerde een groep Belgen van 70 man sterk ieder met een mud aard appelen de grens naar het Belgische gehucht Nieuwmoer, waar de in Achtmaal 24 cents per kg gekochte aardappelen handeld werden voor 7 francs of 42 cents per kg. Het ergelijkste van de geheele zaak is, dat het bestuur van de afdeeling Acht maal van den N.C.B. dezen frauduleuzen handel stimuleert, niettegenstaande het feit, dat eenige bestuursleden tevens crisisambte naren zijn. De aankoop van pootgoed door de boeren geschiedt immers meest via het pakhuis 1 den N.C.B.waar dan ook vrijwel alle poot- aardappelen worden aangevoerd. Of het hier een handel betreft van den N.C.B. zelf, of da» de bestuursleden en de zaakwaarnemer van den N.C.B. in dit geval voor eigen reke ning werken maakt nog een punt van onder zoek uit. Men vermoedt, dat men de winst gevende aardappelaffaire, welke juist in deze twee maanden valt, buiten de boeken van den N.C.B. heeft willen houden. De trans acties zouden in dit geval wel geschieden op naam van den N.C.B., doch de winsten (de aardappelen worden aan de boeren ge leverd tegen 12 en 13 cent per kg, hoewel de normale prijs 6 tot 8 cent is) zouden dan niet aan de leden ten goede komen. Het feit trouwens, dat tegen den voor zitter-crisisambtenaar bereids door de mare chaussee proces-verbaal wegens prijsopdrij ving van pootaardappelen is opgemaakt, spreekt voor zich zelf. Hij verkocht deze voor 21 cent naar België. Het geleidebiljet deed dubbelen dienst Niet alleen echter pootaardappelen werden frauduleus uitgevoerd, doch ook consumptie aardappelen waarvan het vervoer zonder geleidebiljet verboden is. Hierop heeft men de volgende methode ge vonden. Wanneer de aardappelvervoerders de voor eigen consumptie voor Zundert Achtmaal bestemde aardappelen gaan halen, ontvangen zij daarbij een geleidebiljet, dal eenige uren geldig is. Zij kunnen echter ge makkelijk in één uur van Breda naar Zun dert rijden, waar de aardappelen vlug den afgeladen. Dan rijdt de vervoerder snel naar Breda om een tweede vracht op te laden, welke dan op het zelfde geleidebiljet ver voerd wordt. Dit teveel wordt overgestort in ledige zak ken van pootaardappelen welke aan de onder zijde zijn losgetornd en vervolgens a diohtgenaaid worden. Plombe en certificaat zijn dan nog onbeschadigd aan de bovenzijde van de zakken aanwezig, zoodat het fraudu leuze vervoer vrijwel niet te bewijzen Gedurende langen tijd is het aan de grens oogluikend toegelaten, dat de Belgen bij de boeren m de Nederlandsche grensstreek eenige kilo's aardappelen voor eigen gebruik kwamen koopen en werd slechts opgetreden wanneer de gevraagde prijzen buitensporig hoog waren, doch tegen excessen zooals zich thans te Achtmaal voordoen kan niet streng genoeg worden opgetreden. Het onderzoek in JihjpHT. 18 April. id van Christelijke Gereformeerde >isjesvereenigingen in Nederland n algemeene ledenvergadering in Geref. Weeshuis te Utrecht •sidente, mej. A. M. Ch. v. Dijk uit ;cht opende de vergadering door te o ngen Psalm 84 6. Zij ging voor in as daarna Genesis 22 119 en •en hartelijk welkomstwoord. Zij !£l het voorrecht dat we, ondanks ve- tzwaren, toch bij elkaar konden ko- j de belangen van onze jonge meis- biigingen te bespreken. De jeugd fnder den vasten grond van Gods geen houvast meer; daarom I de taak hen dat Woord te leeren )it eischt van ons, evenals van Abra- jfers doch om om Christus wil zijn *rfdaartoe bereid. ;het jaarverslag der secretaresse re- ii vragen, wel over dat der penning- i h. esse, n.l. hoe het kastekort te voor- i.iznrlhoud van het Meisjesblad zal k nog aantrekkelijker gemaakt w or het verschijnen van een vervolg- Enkele schrijfsters zullen daarvoor cht worden. Ook zal getracht worde fgvel voor de Leidsters te laten vei srganiseeren van een algemeenen dag zal ook dit jaar niet mogelijk pr het ontbreken van vervoermidde- nvle hooge kosten. 'de Contact-Commissie wordt verslag icht. Na de pauze krijgt de afgevaar- dcn Bond van Chr. Geref. M.V., A. Klomp het woord, die de harte- ►lukwenschen van den Bond over- ÏDe uitslag der stemming was; dat jaksma tot Presidente werd geko- r de aftredende Pres. zich wegens .•erkzaamheden niet herkiesbaar had Voor de andere bestuursfunctie jej. J. Boomsma uit Apeldoorn ge- Beiden namen hun benoeming aan. E. G. Velema refereerde daarna over derwerp: „Onze Verantwoordelijk- tnet als ondertitel: „Leiding en zelf- - amheid in onze Jeugdarbeid". Op dit en onderwerp volgde nog eenige fel men zeker weer voor een tekort [;Pondskas komt te staan, werd toch n de contributie niet te verhoogen. 11 een vrijwillige bijdrage gevraagd .propaganda te maken, moeten de ts der aangesloten vereenigingen de tijzijnde niet aangesloten vereen, be te rondvraag spreekt de vice-pres. de nde presidente hartelijk toe en dankt r het werk dat zij vanaf de oprich- den J.M.B. met zooveel liefde en ig heeft verricht. Als herinnering lij haar een boekwerk aan: „Veel ,vi één antwoord", door Joh. en. Zij stelt de vergadering vi Js eerelid te benoemen. Deze gaat de volgaarne accoord. 'scheidende presidente dankt met r [woorden voor de prettige samen- g altijd ondervonden en wenscht •Jvolgster Gods zegen toe. «re-voorzitter, Ds H. Janssi •t >Tdan het slotwoord, waarin hij vc t op onze groote verplichtingen te- T de jeugd. gezongen is Psalm 135 8. eindigt 'ssen met dankzegging. Veertien van en en twintig vereenigingen waren r'lvwoordigd. deze smokkelzaak is nog lang niet geëindigd en strekt zich ook uit tot tal van andere handelingen, welke met de aardappelaffaire niets te maken hebben. BOTSING OP HET MERWEDE-KANAAL. Op het Merwedekanaal tusschen Maarssen en Weesp is, vermoedelijk door de sterke zuiging van een juist passeerend motorschip, een sleepschip in aanvaring met een motor schip gekomen, waardoor de sleepkabel afknapte. Door den schok vielen drie op het dek van de sleep spelende kinderen overboord, terwijl op het motorschip het schippersknechtje van het dek viel. Twee roeibootjes van passeerende .schepen werden terstond losgemaakt en spoedig waren de drenkelingen weer behouden aan boord. Het schippersknechtje had enkele verwon dingen opgeloopen. De schade tengevolge van de botsing was slechts gering, aldus het A.N.P. KETTINGHANDEL ONTDEKT TE TIEL De politie te Tiel heeft in samenwerking met ambtenaren van den centralen crisis- contróledienst een uitgebreiden handel in strijd met de distributiewet opgehelderd. Er zijn reeds elf personen aangehouden. In beslag genomen werden een partijtje koffie, ^arkensvleesch, reuzel, een paar heerenscnoenen en een hoeveelheid zeep Bij het onderzoek is gebleken, dat bij dezen kettinghandel 80 pond koffie is verhandeld, waarvoor 7 per pond werd betaald Tegen eenige aangehouden personen is proces verbaal opgemaakt GESTOLEN KAAS IN EEN MESTVAALT Men meldt ons uit Alphen aan den Rijn: De gemeentepolitie heeft in samenwerking met de marechaussee, licht gebracht in een diefstal van, aan de distributie onttrokken kaas, waaraan twee personen te Aarlander- veen zich zouden hebben schuldig gemaakt. De veehouder' van E., wonende aan den Oostkanaalweg onder deze gemeente, deed bij de politie aangifte, dat 23 kazen, tezamen wegende 94 kg, verdwenen waren. Hij had de kaas een wat zonderlinge bergplaats gegeven, n.l. in een half onder water liggende roeiboot, welke in een sloot door zijn land gemeerd lag. De politie stelde onmiddellijk een onder zoek in en vatte daarbij verdenking op tegen K. en v. d. B., beiden uit Aarlanderveen, die bij den aanleg van een weg, nabij de boer derij van v. E. te werk waren gesteld. Inder daad bleek deze verdenking niet ongegrond te zijn, want toen men zich ten huize van v. d. B. vervoegde, liep daar een der kinderen met een halve kaas rond, welke het angstvallig voor de politie verborgen trachtte te houden. Een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de kazen 's nachts in een andere roeiboot waren overgeladen en daarmee naar den tuin van v. d. B. waren gebracht, waar de dieven hun, voor den clandestienen handel bestemde buit in een mestvaalt hadden verstopt. Met een riek moesten de kazen te voorschijn worden gehaald. Daarbij bleek, dat zij niet van het rijks- contrólemerk waren voorzien, zoodat vermoed wordt, dat ook de oorspronkelijke eigenaar er een bijzondere bestemming voor had. De ongewone bewaarplaats duidde daar trouwens reeds op. In ieder geval heeft de politie de kaas voorloopig in beslag genonjen. in afwach ting van het resultaat van het verdere onderzoek. Lond- en Tuinbouw De richflijnen der commissie- Posthuma De richtlijnen, welke de voorzitter van de commissie ter ondersteuning van de maat regelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie (de commissie-dr. Posthu- ma) heeft gegeven, luiden als volgt: 1. Ieder der voorzitters, die benoemd zijn als leden van bovengenoemde commissie, wendt zich door middel .van het orgaan zijner vereeniging op zijn eigen wijze en geheel volgens eigen inzicht tot de leden zijner ver eeniging om dezen duidelijk te maken, waar om n.z.m. de productieslag noodig is. 2. De voorzitters, leden van de commissies, geven de namen op van de personen, die namens hun vereeniging of namens een onder deel hunner vereeniging lid zullen zijn van de gewestelijke commissies. 3. De gewestelijke commissies komen, na ontvangst van de in sub 2. gevraagde namen, samen op nader te bepalen plaatsen en dagen 4. Dé gewestelijke commissies maken op de sub 3 bedoelde samenkomsten voorstellen op inzake de onderverdeeling van hun gebied in streken en dragen daarvoor candidaat- commissieleden voor. 5. Mede in verband met den aanstaanden grasoogst verzamelen de streekcommissies zoo spoedig mogelijk, doch in, ieder geval vóór 10 Mei, de gegevens, noodig om te weten op welke boerderij de middelen voor het ensi- leeren ontbreken en welke kosten naar hun schatting zullen zijn verbonden aan het voor zien in deze middelen. 6. De streekcommissies verzamelen vóór 1 Juni gegevens betreffende boeren, die be reid zijn hun landbouwmachines, eventueel tegen eenige vergoeding, ook voor gebruik door anderen beschikbaar te stellen. 7. In verband met het doelmatige verzame len van den op iedere boerderij vallenden na tuurlijken mest, verzamelen de streekcommis sies zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 Juli, de gegevens, noodig om te weten op welke boerderij verbetering in de mest- bewaarplaatsen kan plaats hebben en welke kosten daaraan naar hun schatting zijn ver bonden. 8. Den streekcommissies wordt opgedragen, na te gaan, welke gronden, onverschillig van welken eigenaar, onbebouwd dreigen te blij ven door welke oorzaak dan ook en hiervan ten spoedigste aan mij kennis te geven. T.a.v. het drogen van gras maken zij in verband met de daarvoor benoodigde machines plan nen op. 9. In verband met den aanstaanden oogst gaan de streekcommissies na, welke hulp middelen in hun gebied verbetering behoeven of zouden moeten worden aangeschaft. De veiling WesHand te Monster bestaat 50 jaar Gisteren bestond de groente- en fruitveiling Westland, afdeeling Monster, vijftig jaar. In het jaar 1891 was de aanvoer van tuin bouwproducten te Monster nog zoo klein, dat de producten op de biljarttafel van een café konden worden uitgestald en geveild. De omzet der veiling bedroeg over dit eerste jaar slechts enkele duizenden guldens. In den loop der jaren heeft de tuinbouw zich echter in het Westland gestadig uitgebreid en m 1939 bedroeg de omzet van de veiling te Monster 914,195. Dank zij den grooten export van Nederland sche tuinbouwproducten naar Groot-Duitsch- land overschreed de omzet van de jubileeren- de veiling het vorige jaar het millioen en be droeg 1,384,393. Letteren en Kunst Rotterdamsch Jaarboekje Sober, zooals het past, is het juist ver schenen Rotterdamsch Jaarboekje 19 4 1*) over de Meidagen 1940, maar toch wordt men dadelijk bij het openslaan van het boekje, dat uiterlijk precies op zijn voor- gangers gelijkt, gewaar, dat 1940 voor Rotter dam het rampjaar is. Een ruïnenfoto, waarop de kale Sint Laurenstoren domineert, heeft als onderschrift alleen een oud veelzeggend rijmpje: God ga ff, God nam: De boose vlam Heeft mij verteert. Als 't God begeert, Soo crijg ik weer Veel meerder eer. De gebruikelijke „Dagelijksche Kroniek" leest men ditmaal als vanzelf met veel meer belangstelling dan andere jaren. Welk een onderscheid tusschen de kroniek van vóór en na de bekende fatale dagen! Maar toch, er zijn gebeurtenissen uit de tweede periode, die zich bij c}ie uit de eerste aansluiten alsof er niets veranderd was. Zoo is opvallend, dat de arbeid aan den Maastunnel schijnbaar regelmatig voortgang vond. Interessant is het vooral ook op de data na te gaan hoe resoluut en snel te Rotterdam het werk van de opruiming en de voorberei ding van den wederopbouw is aangevat: Op 18 Mei krijgt ir. W. G. Witteveen reeds van B. en W. de opdracht een plan voor een nieuwe stad te ontwerpen Op 25 Juli keurt ir. Ringers dat plan goed. Op 14 November heeft ir. Witteveen een nieuw opbouwplan ontworpen, gebaseerd op een inwonertal van 2'i millioen. Het kan de moeite loonen om ook enkele andere data uit deze kroniek te lichten, b.v.: 22 Mei. Opgericht de Stichting Rotterdam, met het doel: herstel in 't bijzonder op com mercieel gebied. 31 Mei. De bouwpatroons- vereenigingen vormen een N.V. voor den bouw van groote complexen arbeiderswo ningen. 30 October. Het puinruimen is vrij wel voltooid. In menige gebeurtenis weer- spiegelt zich het snel herstellend stedelijk leven. Het mengelwerk vangt ditmaal aan met de voordracht die Mr. Hasewinkel in Februari 1940 voor „De Maze" heeft gehou den over oude teekenirvgen van Rotterdam- sche stadsgezichten en de authenticiteit daar van, waarop in sommige gevallen nog al wat af te dingen valt, zoodat er bv. van som mige belangrijke gebouwen van vroeger historisch maar bitter weinig moet vast staan. Zelfs maakt Mr. Hazewinkel melding vdn op zettelijke mystificaties, die associaties aan het Oera Lindaboek opwekken. Dr. A. Kersbergen levert een belang rijke studie over „de eonfessioneele kleur van de Rbtterdamsche aristocratie na 1572". Hij tracht daarin „uit de gegevens van het oud ste Rotterdamsche stadstrouwregister van vóór 1618 een bouwsteen te formeeren, die misschien eens kan worden ingevoegd in een studie over het verloop van het protes- tantiseeringsproces" in Rotterdam, dat naar de meeniirg van den schrijver lang zoo vlot en „vanzelf" niet is gegaan als men het zich gewoonlijk denkt. Zoo ziet hij o.a. in het trouwen „voor burgemeesteren" het bewijs voor het negeeren van de heerschende (ge reformeerde) kerk, al zegt dit niets positiefs omtrent de geloofsovertuiging van bruid en bruidegom. Een uitvoerige studie over „De Rotterdam sche wijnkoopers", door Mr. W. G. D. M u r- ray brengt allerlei wetenswaardigs over dezen tak van ouden handel en hij zal in een vervolgbijdrage daar nog meer over weten te vertellen. De vroegere redacteur van het jaarboekje Eindelijk de lenteDe pruimeboomen staan op beschutte plekken In bloei. Frauduleuze uitvoer van aard appelen naar België Smokkelhandel op groote school ontdekt De correspondent van de N.R.C. te Breda meldt het volgende: Te Achtmaal en omstreken zijn ae rijks ambtenaren en de rijkspolitie een organisatie voor den frauduleuzen uitvoer van aardappe len naar België op het spoor gekomen. De omvang blijkt wel uit het feit dat door de rijksambtenaren te achtmaal in twee weken tijds niet minder dan 20,000 k.g. aardappelen, welke voor den frauduleuzen uitvoer naar België waren bestemd, in beslag is genomen, hetgeen beteekent, dat in denzelfden lijd in dezelfde plaats ongeveer 300,000 k.g. aard appelen de grens zijn o verges mokkel d en dus aan de Nederlandsche consumptie zijn ont trokken. In de kriiVgen van de rijksambte naren immers geldt als vaststaand feit, dat slechts ongeveer 7 pet van de smokkelwaar door hen wordt achterhaald, zoodat er ge rekend wordt dat voor iedere 100 k.g. welke wordt „afgeslagen" er reeds 1500 k.g. de grens is gepasseerd. En wanneer men dan weet, dat in enkele weken tijd alleen aan het grenskantoor te Wernhout 80.000 k.g. aardappelen zijn aan gebracht, dan beteekent dit in werkelijkheid, dat meer dan een millioen kg in dezelfde streek frauduleus naar België is uitgevoerd. Wie in deze dagen een gehucht als Achtmaal bezoekt, ontmoet daar op straat meer Belgen dan Nederlanders. Bij tientallen tegelijk komen de Belgen per rijwiel langs binnen wegen de grens over om bij de boeren te Achtmaal alles te koopen wat van hun gading is, zooals aardappelen, eieren, rogge, pud dingpoeder enz. Vooral echter aardappelen, welke bij mudden tegelijk tegen prijzen van 21 tot 24 cents per kg bij duizenden kilo's per dag door de boeren worden verhandeld. De rijksambtenaren kunnen hier tegen eerst dan optreden, wanneer de Belgen met hun zakken gekomen zijn in de 1000 m strook, waar alle vervoer van goederen verboden is. Pootaardappelen voor de consumptie Dr. E W i e r s u m levert een interessante bij drage De executie van een doodvonnis in Schieland. Het betreft een jonge vagebonde, van nauwelijk 20 jaar, Johanna Catharina Merks, die in 1763 wegens diefstallen van kleeren en lijfsieraden werd gecondemneerd, om op het schavot achter het Raadhuis dezer stad aan een paal door den scherprechter met den koorde te worden gestraft, „dat er de doot na volgt en dat haar doot lichaam zal worden gebracht na het Galgeveld en aldaar aan een paal geschut ten spectacle en afschrik van anderen". Van „Courzand en de voormalige Heijsche haven" wordt de geschiedenis sinds 1447 op gehaald door H. Donkersloot, zulks aan de hand van oude kaarten, rekeningen enz. J. P. vanderWeele schrijft over „Rot terdamsche schermmeesters", daarbij terug gaande tot in de middeleeuwen. Mr. W. C. Mees beschrijft het sierlijke interieur van het oude koopmansbuis Haring vliet 98. een der zeer weinige die nog bestaan, aan de hand van enkele kostelijke foto's. Mr. F. C. K o c h zet zijn studie „Rotterdam onder de Bataafsche Republiek", tijdvak 1 Mei 1796^-6 November 1797) voort. Ir. Johanna Maria Baelde L.I., levert een onderhoudend stuk getiteld „Het Rotterdamsche Park" We volgen daarin het ontstaan en de ontwikkeling ervan op den voet en nemen kennis van het oordeel van de Rotterdammers vóór, tijdens en na den aan leg, alsmede de vergrooting daarvan door den aankoop van het Heuvelterrein, dat na het overlijden van den eigenaar in 1866 be stemd was voor villabouw, doch na veel wik ken en wegen eerst verscheidene jaren later bij het Park gevoegd werd. Onder de talrijke illustraties van het jaar boekje valt ditmaal de reproductie van een ets van de zaal van het oude Leeskabinet op. •1 Onder redactie van Mr H C Hazewinkei. Ge. meente-arehivaris. vierde reeks. 9e jaarg.. W. L. en J. Brusses Uitgeversmij. N.V. De Arnhemsche brandweer krijgt een moderne behuizing. De verbouwde en uitgebreide hoofdpost aan de Beekstraat is thans bijna voltooid (Foto Pax-Holland) Rechtszaken HOOGE RAAD. BEDING AANGAANDE EEN NOG NIET OPENGEVALLEN ERFENIS. Een overeenkomst, welke een zoodanig beding bevat, is niet steeds in zijn geheel nietig. In Blokzijl overleed in 1936 L. de L., die toen weduwnaar was. Hij had tijdens zijn leven met een huishoudster een overeenkomst getroffen, waarbij was bepaald, dat deze huishoudster de L. en zijn vrouw zou verzorgen en verplegen 'ijdens hun leven en als belooning daarvoor net huis van de L. met inboedel zou erven. Inder daad werd dit legaat in het testament vastge legd, doch later heeft de L. een ander testament gemaakt, waarin de huishoudster werd verge'en. De huishoudster stond nu op het standpunt, dat de herroeping van het eerste testament de overeenkomst niet 'e niet heeft kunnen doen. Als contraprestatie voor bewezen diensten ver langde de huishoudster uit de erfenis de tegen waarde van het huis in geld. Voor de rechtbank te Zwolle trad de huis houdster als eischeres op. Dit college verklaarde haar vordering echter nie"-ontvarrkclijk op grond, dat de betreffende overeenkomst, als in houdende een beding omtrent een nog niet opengevallen nalatenschap nietig zou zijn. Het gerechtshof te Arnhem heeft ait vonnis be krachtigd. In cassa'ie voerde zij aan. dat zij recht heeft op betaling van de waaide der bedongen tegen prestatie of op een billijke belooning van de door haar bewezen diensten. De Hooge Raad, welke heden in het geding uitspraak deed. heeft deze argumenten juist ge oordeeld. De Hooge Raad overwoog, dat de nie tigheid van slechts een bepaald beding eener overeenkomst alleen dan de nietigheid van het geheel medebrengt, indien hetzij vanwege den aard van het gesloten contract, hetzij op grond van bepaalde feitelijke omstandigheden, aanne melijk is, dat de overeenkomst zonder het nietige beding nie' gesloten zou zijn. Deze ge volgtrekking wordt zeker niet gewettigd door de strekking van de overeenkomst, namelijk het verrichten van diensten tegen toezegging van een bepaald omschreven prestatie. Op grond hiervan heef' de Hooge Raad het arrest van het Hof vernietigd en dë zaak naar dat Hof terugverwezen. Voorjaar In da hoofdstad. De eendenvijver In het Vondelpark, In den romer de speciale attractie voor de jeugd, heeft ook nu al weer de belangstelling van jong Amsterdam. (Foto Pax-Holland) Een voorjaarsidylla in Brevkelen. (Foto: Pax-Aolland).

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7