ZATtRDAS 19 APRIL 1941 IKDAG 1 De Italianen bereiken Dubrovnik Itallaansch konvooi" gehavend Het Italiaansche weermachisberlcht nummer 316 luidt all rolgt: In Zuid-Slavië hebben de gemotorl- teerde colonnes van het tweede legercorps, na Mostar te hebben bezet en den laatsten weerstand van den vijand te Melkowils] te hebben gebroken. Dubrovnik (Ragusa) bereikt. Ze zijn samengekomen met snelle troepen, komende uit Albanië, die Cettinje en Kotor (Catlaro) hebben beset. Aan het Grieksche front is de omsinge- llngsmanoeuvre tegen de vijandelijke legers tusschen Osum en de zee in volle ontwikkeling. PremetL Argirocastro en Porto Palermo sijn in onze handen. De vijand, achtervolgd door onze troepen, met mitrailleurvuur en bommen door onze luchteenheden bestookt, trekt ln wanorde terug en laat talrijke krijgs gevangenen en materiaal van allerlei aard ln onze handen achter. In den afgeloopen nacht hebben Italiaan- »che en Duitsche vliegtuigen de vlootbasis la Valetta op Malta gebombardeerd. In den nacht van Woensdag op Donderdag is een Italiaansah konvooi, dat materiaal naar Noord-Afrika vervoerde, aangevallen door een machtige formatie vijandelijke kruisers en torpedobootjagers. Tijdens het gevecht, dat hierop volgde, werd de Engelsche torpedo- bootjager Mohawk tot zinken gebracht en andere bodems waarschijnlijk besohadigd. Een van onze torpedobooten, die hardnekkig bet konvooi hebben beschermd, is tot zinken gebracht en de beide andere zijn beschadigd. Twee stoomschepen werden in den grond geboord en de andere beschadigd. Een groot deel der bemanningen werd gered. In Noord-Afrika wordt de omsingeling rondom Tobroek steeds meer aangehaald. Vijandelijke vliegtuigen hebben een aanval ondernomen op Derna en Tripolis. Er vielen eenige gewonden en er werd lichte schade aangericht. Te Derna hebben onze Jacht- V>estellen een Blenheim neergeschoten. In Oost-Afrika versterkt de vijand zijn druk in den sector ten Zuiden van Dessié, maar wordt dapper tegengehouden door onze troepen. Pogingen om binnen te dringen langs dë rivier de Omo en ln de zone van Dembi Dollo zijn afgeslagen. Anti-ltaliaansche uitingen in Frankrijk Hpt D.N.B. meldt uit Rome: De Italiaansche pers meent sedert begin April sedert de crisis op den Balkan, een toe neming van de anti-ltaliaansche stemming in Frankrijk te kunnen waarnemen, waarbij pers en radio-omroep betrokken zijn. In Nice is het volgens de Italiaansche bladen zelfs tot anti-ltaliaansche betoogingen gekomen. De politie blijft met de stelselmatige vervol ging van Italianen doorgaan. De Messaggero schrijft, dat Italië zich deze Uitingen van vijandschap jegens Italië te zijner tijd zal herinneren. De aardbeving in Mexico UP. meldt uit Mexico City: De burgemeester van Tuxpan meldt dat de stad vrijwel vernield is; de berichten over het aantal dooden zijn volgens hem ech ter overdreven. Tot dusverre heeft men 27 lijken en 57 gewonden onder de puinhoopen van deze stad vandaan gehaald. De over levenden hebben gebrek aan water en voed sel. Verder bericht hij dat in de omstreken van Tuxpan 13 personen gedood en 73 ge wond zijn. Men weet echter nog niet of deze lijst volledig is. Volgens berichten uit Jalisco bedraagt het aantal slachtoffers van de aard bevingsramp hier vijf dooden en 45 gewon den. Het reddingswerk in Colima vordert goed. De inwoners die tot dusverre onder den vrijen hemel overnachtten, zijn thans in 6oldatententerr ondergebracht. Ook werden levensmiddelen aangevoerd die onder de be volking verdeeld werden. Hitier op zijn verjaardag in het hoofdkwartier Onder het opschrift „Verjaardag van den Führer in het hoofdkwartier" schrijft de Rijksperschef dr. Dietrich in de nationaal- socialistische Korrespondenz o.a.- 'het vol- Ditmaal valt zijn verjaardag midden in de groote beslissingen van den Balkan-veld tocht. De Führer brengt zijn verjaardag door in den eenvoud van den soldaat, in zijn hoofd kwartier, vanwaar hij de zegevierende opera ties van zijn Zuidoostelijke legers leidt. Van den vroegen ochtend tot diep in den nacht stroomen hem ook in zijn veldkwartier onop houdelijk de militaire, politieke, diplomatieke en andere berichten uit de geheele wereld "boe. Ook op zijn verjaardag staat de Führer zooals op iederen anderen dag met zijn gene raals aan de kaartentafel, volgt hij den op- ma rsch van zijn leger, slaat hij aandachtig iedere beweging van den vijand gade en neemt hij snelle besluiten, wa'rbij niets aan het toe val wordt overgelaten. In voortdurend per soonlijk of telefonisch contact met zijn opper bevelhebbers, die uit hun hoofdkwartieren het optreden van hun afdeelingen leiden, vormt hij zoo het beeld der veldslagen en het aan zien van den oorlog, zooals hij het wil. De voorzorgsmaatregelen der Ver. Staten Het Amerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat reeds spoedig een omvangrijke vrijwillige lucht-waarschuwings- dienSt in de Vereenigde Staten wordt inge richt. Het ministerie ziet in dezen maatregel, aldus D.N.B., „een verderen stap in de werke lijkevoorbereiding van het land met het oog op een mogelijke crisis". Tegen eind Augustus a.s. moeten voor dezen dienst vijf tot zes honderdduizend civiele waarnemers worden aangeworven onder het opperbevel van den chef van den generalen staf van het lucht- wapen. Turksch-ltaliaansche accoorden verlengd Het Turksahe kabinet heeft, volgens een U.P.-beridht uit Ankara de verlenging goed gekeurd van de tusschen Turkije an Italië bestaande haftdels- en scheepvaartverdragen. Deze verdragen, die in Januari waren afge loopen, zijn met een jaar verlengd. Grieksch-Engelsche terugtocht aan het Noordelijke front Het D.N.B. meldt uit Berlin: Het Duitsche succes in Macedonië blijkt volgens de jongste berichten nog grooter te zijn dan oorspronkelijk werd aangeno men. Ongeveer vijf Grieksche divisies zijn tijdens de gevechten in Noord-Grieken land in de pan gehakt De buit aan oor logsmateriaal is aanzienlijk. De omroeper van radio-Londen heeft gisteren over den toestand in Griekenland verklaard: „Verantwoordelijke Instanties zijn zich geheel en al van het gevaar be wust". Naar Reuter meldt wordt ln een offi cieel communiqué gezegd, dat, met het oog op den Duitschen druk, die dagelijks sterker wordt de Grieksche en Britsche strijdkrachten aan het Noordelijke front stap voor stap terugtrekken op een kor tere verdedigingslinie. Op het Grieksche oorlogstooneel is het in Noord-Thessalie op verscheidene plaatsen tot hevige gevechtshandelingen gekomen. On danks den zeer slechten toestand der wegen werd de Duitsche aanval tot ver over de berg ketenen voortgezet Met Engelsche troepen, waaronder vrij groote afdeelingen van Nieuw- Zeelandsche en Australische divisies, werden gevechten geleverd. De stoutmoedig aanval lende Duitsche troepen maakten een groot aantal gevangenen en brachten een aanzien lijken bult binnen. Het Zuidslavische en Grieksche goud te Kairo Gemeld wordt dat de goudreserves van Zuld-Slavië en van Griekenland bij de natio nale bank van Egypte te Kairo, zijn onder gebracht (S.P.T.) ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-MY LEEDWARDEN BURMANIAHU1S VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS Critiek op Eden en Dill Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Als gevolg van de voor Engeland ongun stige ontwikkeling van den oorlog in het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee wordt de taal van een geheele reeks Britsche bladen van dag tot dag scherper, naar de Londensche correspondent van Göteborgs Posten meldt. Deze critiek richt zich vooral tegen Eden, den minister van buitenlandsche zaken. Zoo schrijft de Daily Mail: „Het hooge woord moet er uit. Vroeg of laat moet een verklaring omtrent de huidige betreurens waardige strategische situatie in den Orient worden afgelegd. Als dit gebeurt, zal men ook inlichtingen vragen over het optreden van Eden en Dill. De openbare meening wenscht te weten in hoeverre deze beide mannen verlof hadden om het gezonde oor deel van Wavell te overstemmen. Deze rei zende politici hebben reeds in vredestijd be wezen, dat zij nergens toe deugden. In oor logstijd zouden zij een nationaal gevaar kun nen worden." Een Japansche waarschuwing aan de Ver. Staten Indien ze beschermde konvooien naar de Roode Zee sturen De woordvoerder van het centrale inlich tingenbureau van het kabinet is er op de persconferentie op attent gemaakt, dat de Japansche pers gewag maakt van een gevaar, dat er voor Japan ontstaat, als Amerika het plan verwezenlijkt ën beschermde konvooien via de Australische en Zuidelijke Oost- Aziatische wateren naar de Roode Zee zou sturen. Hem werd verzocht de houding van Japan in deze kwestie te omschrijven. De woordvoerder antwoordde volgens D.N.B. dat een dergelijke konvooipolitiek van Amerika „niet verstandig" zou zijn. Amerika, meent de woordvoerder, cfcent zeer voorzichtig te zijn. Het Japansche blad Japan Times and Advertiser, dat in nauw contact staat met het ministerie van buitenlandsahe zaken, is van meening, dat dit plan van Japansche zijde de grootste aandacht verdient. Het blad zet uiteen, dat deze konvooien dan zouden moeten varen door de Australische wateren en den Indischen Oceaan, waar, naar men reeds gehoord heeft, operaties van Duitsche schepen zijn voorgekomen. Derhalve moet zoo'n beslissing van Amerika, zoo zegt dit Japansche blad, als een verdere stap naar deelneming door de Vereenigde Staten aan den oorlog worden opgevat Van het stand punt van Japan beteekent dit een uitbreiding van den Europeesdhen oorlog in een gebied, dat Japan buiten den oorlog wilde houden. Hierbij is de positie der Philippijnen tusschen de Amerikaansche kust en de Roode Zee en de positie van Singapore van bijzondere be- teekenis. Een dergelijke beweging van Amerikaansahe schepen moet onder het gezichtspunt van een openlijke vijandelijke daad worden beschouwd. Men dient er reke ning mede te houden, dat het Amerikaan sche plan groote gevolgen zal hebben voor de positie in het Verre Oosten. Dit feit eischt van de zijde van Japan, welker verdedigings linies tot ver in het Zuiden loopen, de groot ste opmerkzaamheid. Oproep van Hitier voor het Roode Kruis Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Voor de ondersteuning van het Duitsche Roode Kruis in het tweede oorlogsjaar heeft de Führer een oproep tot het Duitsche volk gericht, waarin hij onder meer zegt; „een jaar van zwaren strijd ligt voor ons. Het zal in de geschiedenis geboekstaafd worden als een groote en gedenkwaardige gebeurtenis ln de grootste worsteling van het Duitsche volk voor zijn politieke vrijheid en zijn oecono- mische toekomst Beslissingen van historische beteekenis zullen vallen. Het Duitsche vader land zal opnieuw met trotscn vertrouwen en dankbaarheid op zijn zonen zien, die in onzen grooten tijd met heldhaftige opoffering van hun leven het leven van de komendi Duit sche geslachten verzekeren." Voor personen boven 28 Jaar (middenstand) bestaat gelegenheid zich een blijvende ruim* B IJ VERDIENSTE t« verwerven. Bij gebleken geschikt heid kans op levenspositie. Worden deskundig opgeleid. Br. onder No. R. 197 aan het Bureau van De Rotterdammer, Witte de Withstraat 47, R'dam. De luchtaanvallen vannacht op Engeland Vannacht waren weer zeer sterke formaties van het Duitsche luchtwapen opgestegen voor den aanval op de Engelsche eilanden. In ver scheidene vluchten werd een belangrijk* havenstad aan de Engelsche Zuidkust zeer doeltreffend met bommen van allerlei kaliber bestookt. Volgens de tot dusver door D.N.B. ontvangen berichten der bemanningen zijn in werven en loodsen uitgebreide branden waargenomen. Een stad aan de Zuid-Westkust van Enge land, meldt de Britsche berichtendienst, is in den afgeloopen nacht het voornaamste doel geweest van de Duitsche luchtaanvallen. Bij een aanval, die eenige uren duurde, zijn daar vele brand- en lorisantfoommen neer geworpen. Ook boven andere dieelen de6 lands was de vijand in de lucht bedrijvig en het Britsche afweergeschut is den heelen nacht in actie geweest. Ih Londen is tweemaal luchtalarm gemaakt. Het oude koninkrijk Montenegro geheel bezet Stefanl meldt uit Rome: Een der bijzondere correspondenten van Stefani meldt van het front, dat de Italiaan- sohe troepen Montenegro definitief van de Servische onderdrukkers hebben verlost. Ter stond nadat de Itali: ansche troepen de Mon- tenegrijnsohe hoofdstad Cetinje waren bin nengerukt, werd een telegram gezonden aan de koningin-keizerin om haar op de hoogte t* brengen van de vreugde der soldaten en van het Montenegrijnsche volk over deze grootsche en galukkige gebeurtenis. De In tocht der Italiaansche troepen ging met grootsche manifestaties van geestdrift ge paard. Sinds gisteren is het geheele grondge bied van het oude koninkrijk van Nicolaas Petrowitsj Niegosj bevrijd. Binnenlandsch Nieuws Een brandende trein Aanzienlijke schade bij het station te Winschoten Gisteravond om 6 uur s bij het station te Winschoten vermoedelijk door vonken uit een rangeerlocomotief een met §troo geladen goederentrein in brand geraakt. Aangewak kerd door een stormachtigen wind sloegen de vlammen van den eenen wagon naar den anderen over zoodat weldra het vuur uit een 20 wagons oplaaide. Een lange goederentrein, gedeeltelijk geladen met stukgoed trok on middellijk op om uit de gevaarlijke zone te komen. Bij het passeeren van het fel bran dende stroo vatten evenwel ook eenige wa gons met stukgoederen vlam. De trein werd in de richting Heiligerlee gereden, waar de brandende wagons zooveel mogelijk werden afgehaakt, zoodat over een afstand van een halven kilometer hier en daar een brandende wagon zija vuurgloed verspreidde en een gevaar voor zijn omgeving vormde. Spoorbiels, houten afrasteringen, loodsen, die niet al te ver verwijderd waren, geraak ten in brand, doch deze branden konden spoe dig worden gebluscht. Overigens kon de brandweer, die met twee motorspuiten was uitgerukt en zich tevreden moest stellen met bluschwater van de waterleiding, weinig uit richten. Vooral een complex van 20 wagons, die vlak bij het station in brand was geraakt en in twee rijen naast elkaar stonden, ver spreidde een enorme hite. Een treiler, waarvan de stroopakken op de wagons werden geladen, werd eveneens door de vlammen aangetast. Het voertuig met zijn lading brandde geheel uit Gelukkig kon men het vuur, dat zich medegedeeld had aan een loods van de ver voermaatschappij Oldambt-Pekela, welke loods geheel gevuld was met brandstoffen voor gasgeneratoren spoedig meester worden. Marechaussee en gemeentepolitie zorgden voor een goede afzetting. Het treinverkeer was door dezen brand eenige uren gestag neerd. De passagiers werden met bussen van en naar Scheemda vervoerd. De schade is zeer aanzienlijk. Varkensvleesch en varkens zonder vergunning Gistermorgen vroeg hielden eenige politie agenten te Zaandam aan de P. J. Troelstra- laan een loonslager van het abattoir te Zaan dam aan. Deze vervoerde tien levers en tien harten van varkens. Aldra kwam aan hei licht, dat deze dieren frauduleus waren ge slacht en men vond hierin aanleiding huls- zoeking te doen bij K. S. G. te Oostzaan. Daar trof men een emmer ongekeurd var kensvleesch aan. Dit vleesch werd in beslag genomen. Inmiddels spoedden de agenten zich in ge zelschap van een gemeenteveldwachter van Oostzaan naar de woning van den vader van G., aan het Noordeinde, waar zij vijftien levende varkens van elk ongeveer 140 ponh aantroffen. De politiemannen stelden onver wijld ambtenaren van den crisiscontrole dienst op de hoogte. Vader G. was niet ge rechtigd, deze varkens te houden en de ambtenaren namen de dieren dan ook in be slag. Deze werden naar het slachthuis te Zaandam overgebracht Tegen vader en zoon G. is proces-verbaal opgemaakt. Bosch- en heidebranden Gistermiddag omstreeks vier uur is een bosch. en heidebrand ontstaan in de buurt van Leersum. Ongeveer twintig hectaren, grootendeels heide, zijn verbrand. De brand heeft zichzelf beperkt, zoodat het gedeelte LeersumDoorn niet is aangetast. De brand weren van Leersum, Doorn, Amerongen, Woudenberg en Maarsbergen hebben het vuur bestreden. Gistermiddag om één uur is een boschbrand uitgebroken te Haskerhorne bij Joure. Terwijl men bezig was dezen brand met eenige spui ten te blusschen, brak een tweede boschbrand uit, en wel te St. Johannesga, eveneens in Haskerland. Om zes uur had men beide bran den, waarvan de oorzaak onbekend is, onder de knie. De politie te Velsen heeft tegen dertig per sonen procesverbaal gemaakt wegens diefstal van twintig hl steenkool uit een opslagplaats te IJmuiden. Vijf jongens, die de toegang tot de opslagplaats hadden geforceerd, werden op het hoofdbureau van politie vastgehouden voor /rader' onderzoek. Een toelichting op de distributie van melk en vleesch De geldigheidsduur van de vleeschbonnen wordt binnen kort tot 16 dagen verlengd Er zijn genoeg aardappelen In de heden gehouden persconferentie heeft de directeur-generaal van de voedselvoorzie ning, de heer H. D. Louwes, een toelichting gegeven op de maatregelen, genomen voor een behoorlijke voedselvoorziening. In de eerste plaats kwam spreker hierbij tot de met ingang van Maandag ingevoerde melkdistributie. Wanneer we nagaan, welke kwantum per persoon zal worden geleverd en daarbij ook rekening houden met de grootere •rantsoenen voor kinderen, voor vrouwen in den beval lings tijd en voor hen, die zware ar beid verrichten, dan komen we tot de con clusie, dat de hoeveelheid, welke nu op bon nen beschikbaar zal worden gesteld, niet zoo heel veel verschilt van het normale verbruik. Misschien is de toewijzing iets minder, maar dat zal dan slechts een kleinigheid zijn. Een andere kwestie is natuurlijk dat wel het ver bruik van de beschikbare melk anders ver deeld zal zijn. want op het oogenblik zijn er mcnschen, die veel meer melk gebruiken dan ze voortaan zullen krijgen. Men zal wellicht vragen: waarom is deze distributie van melk noodig. Het antwoord daarop luidt, dat we met onze melk zuinig moeten zijn, want door het gebrek aan vol doende veevoeder is de melkproductie minder geworden. Nu tal van andere artikelen reeds onder de distributie zijn gebracht, bestond er een algemeen streven om voor de voedsel voorziening te vluchten in de artikelen, welke nog vry waren. Daartoe behoorde ook melk, zoodat het gevaar groot was, dat de consump tie van melk aanzienlijk zou oploopen. In verband echter met de melkproductie kon een dergelijke verhooging der consumptie niet worden toegestaan, want dan zou er op een andere wijze weer een tekort dreigen. Want melk Is de bron voor de vetvoorziening en wanneer de geproduceerde melk maar onge limiteerd zou kunnen worden opgebruikt, zou deze vetvoorziening in gevaar worden ge Daarom moesten de aangekondigde maat regelen worden getroffen, teneinde een be paalde hoeveelheid van de geproduceerde melk, welke dus niet voor de consumptie in omloop kan worden gebracht, beschikbaar te houden voor de bereiding van vet, in het bij zonder Van boter. Bij de vetvoorziening waren we steeds voor een belangrijk deel aangewezen op den aan voer van grondstoffen, dierlijke vetten en oliën uit het' buitenland. Daarin is door den toestand verandering gekomen. We zijn nu aangewezen op de productie van eigen bodem. Het gevolg hiervan is. dat we wel voor een paar maanden, doch niet voor een geheel jaar, in staat zijn ons vetrantsoen op peil te hou den, zoodat het beter is, thans tijdig in te grijpen dan te wachten tot een catastrophe. Ook het vetrantsoen moest dus iets worden ingekrompen. In verband hiermede wees de heer Louwes er nog eens op, dat het stand punt der Duitsche autoriteiten steeds is ge weest, dat, wat onze voedselvoorziening be treft, we niet zouden komen beneden de rant soenen in Duitschland, maar daar ook niet zouden boven uitgaan. Dit was tot dusver wel het geval met de vetvoorziening. Wanneer nu het wekelijksche rantsoen vet wordt terug gebracht tot 200 gram per week, zooals is aan gekondigd. dan zullen we daarmede komen op ongeveer hetzelfde rantsoen, dat in Duitschland geldt. De heer Louwes deelde voorts mede, dat het noodzakelijk is onzen veestapel zooveel mo gelijk te sparen, mede met het oog op het feit, dat we later ook vee te onzer beschik king zullen moeten hebben. De toestand is thans zoo, dat we slechts beschikken over mager vee, hoogdrachtige koeien of koeien die veel melk geven. De beide laatste groepen kunnen wij thans niet. slachten; met de eerste groep moeten wij ook zuinig zijn. Het zou met het oog op de toe komst jammer zijn, thans te veel van dit mager vee voor de slachtbank te bes+emmen, want door te sparen kan worden bereikt, dat we zooveel mogelijk vleesch en vet behou den voor later. Daarom zal mind*r vee worden afge slacht. *n als gevolg daarvan zal ook min der vleesch voor de consumptie beschik baar kunnen worden gesteld. Het ligt daarom in de bedoeling voortaan de periode der vleeschbonnen te verlengen tot 16 dagen, waarmede men levens hoopt te voorkomen, dat in verschillende plaat sen de aangewezen bonnen niet zullen kunnen worden ingewisseld. De afgifte van distributie goederen Slechts tegen directe inlevering van bonnen Nog steeds komt het voor, dat distributie goederen worden afgeleverd, zonder dat daar bij de noodige bonnen iq ontvangst zijn ge nomen. De secretarissen-generaal van land bouw en visscherij en van handel vestigen er met den meesten nadruk de aandacht op, dat dit onverschillig of het levensmiddelen, zeep, textielwaren, brandstoffen, schoenen, rijwielbanden of welke in distributie gebrach te artikelen dan ook betreft ten strengste verboden is. De bonnen moeten bij het af leveren van de goederen door den kooper worden afgegeven en door den verkooper in ontvangst worden genomen. Het is derhalve verboden distrïbutiegoederen af te leveren op bonnen, die reeds voor de aflevering aan den verkooper ter hand zijn gesteld of op bonnen, die achteraf nog bij den verkooper zullen worden ingeleverd. Het bovenstaande is niet geheel van toe passing op hotels, restaurants e.d., aangezien in deze instellingen de bonnen uiteraard reeds voor de levering der maaltijden, te weten bij het bestellen daarvan, in ontvangst genomen moeten worden. Zoowel aan het voorschrift, dat bon nen in ontvangst moeten worden ge nomen, als aan het voorschrift, dat dit bij de aflevering en niet daarvoor of daarna moet geschieden, zal streng de hand worden gehouden, zoodat ingeval van overtreding een strafvervolging tegen de betrokkenen zal worden ingesteld. Ten slotte wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook aflevering van in distri butie gebrachte goederen aan onderdeelen of leden van de Duitsche weermacht uitsluitend is toegestaan, indien daarbij de noodiige mili taire distributiekaarten (Wehrmachtsbezug- scheine) of militaire distributiebons (Wehr- maohtsmarken) in ontvangst worden geno men. Leveranciers, die zich hieraan niet houden, stellen zich derhalve eveneens aan strafrechtelijke vervolgang bloot Door het kleinere kwantum vleesch, dat beschikbaar zal komen, zal ook de hoeveel heid eiwit voor onze voedselvoorziening klei ner worden en om dit tekort aan eiwit weder aan te vullen is besloten om met ingang van Maandag opnieuw peulvruchten verkrijgbaar te stellen en wel in een hoeveelheid van 1 pond per drie weken. Wat de voedselvoorziening ln het alge meen betreft merkte de heer Louwes nog op, dat zeer veel bereikt kan worden indien er slechts medewerking van het publiek be staat. Tot dusver zijn de voorzieningen, be halve dan bij de vleeschdistributie, in het algemeen zeer goed verloopen en heeft het publiek zich rustig gedragen. Thans doet zich echter iets onaange naams voor en dat betreft de geruchten over een z.g. aardappelengebrek. Derge lijke geruchten noemde spreker vreemd en onbegrijpelijk, want dezelfde hoeveel heden zijn tot dusver steeds naar de cen tra gezonden en zoo noodig zal er nog meer naar toe worden gezonden. Som mige menschen hebben zich echter in het hoofd gezet, dat er geen aardappelen zijn en dat is voor velen, die dat hooren, een reden om meer dan gebruikelijk ln te slaan, met het gevolg dat anderen daar van de dupe worden. Uitdrukkelijk gaf de heer Louwes de ver zekering, dat de aanvoer van aardappelen normaal is en zelfs nog iets boven normaal; wanneer ieder niet meer dan het noodige neemt, Is er voor allen voldoende. We zou den, aldus spr., de voorziening ook kunnen regelen door een straffe distributie, maar dat willen we juist niet Bij aller medewerking ls de toestand nor maal en daarom waarschuwde spreker met klem tegen het ontstaan van een angstpsy chose waarvoor geen enkele reden aan wezig is. Dinsdag en Vrijdag vleeschlooze dagen in restaurants Wy hebben reeds gemeld, dat het in het voornemen ligt om per week twee dagen aan te wijzen, waarop in restaurants geen vleesch zal mogen worden verstrekt. Dit zullen zijn de Dinsdag en de Vrijdag. De haven en het visscherijbedrijf te IJmuiden De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat te Haarlem heeft aanbesteed: de uk- voering van bagger- en grondwerk en het aan brengen van oevervoorzieningen met bijkomen de werken, behoorende tot de werken voor het maken van de nieuwe spuisluis te IJmuiden en ten behoeve van het staa'svisschershavenbedrijf aldaar. Laagste inschrijfster A. Volker's Mij. tot het uitvoeren van openbare werken te Sliedrecht met 747,000, SCHOENZOLEN ONTVREEMD. Bij de afwikkeling van de loopende zaken van de tuchtklasse van den voormaligen op- bouwdienst, welke gevestigd was in de Willem III kazerne te Nieuwersluis, kwam men tot de ontdekking, dat 239 paar nieuwe schoenzolen ontbraken. De gemeentepolitie stelde in samen werking met de marechaussee een onderzoek in. Te Amsterdam zijn daarop twee arrestaties ver richt; ook is een Hagenaar aangehouden. Bij een huiszoeking te Amsterdam vond men enkele schoenzolen, een nijptang en een schoenma kersmes, welke voorwerpen eveneens uit de tuchtklasse ontvreemd waren In Den Haag vond men 29 pear nieuwe schoenzolen. Nadat tegen het drietal proces-verbaal was opgemaakt, zijn zy voorloopig op vrije voeten Op de Nassaukade bij dë Hugo de Grootkade te Amsterdam, is gistermiddag een 13-jarig meisje, dat daar fietste, door een auto aange reden. De G.G. en G.D. vervoerde haar naar het Wilhelminagasthuis, waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden. MUTATIES BIJ DE WINTERHULP. J. Hughes op zijn verzoek eervol slag verleend als provinciaal directeur voor Gelderland, onder dankbetuiging voor de door hem bij den opbouw van de organisatie bewezen diens'en. In zijn plaats is met ingang van 18 April be- A F. Zuid- i deze Verboden sonder vergunning Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart vestigt er nogmaals de aandacht op, dat ingevolge de generator- en tankgas- beschikking 1940 no. 1 het monteeren van generatoren op vaartuigen zonder vergunning van den directeur van net Bureau generatoren en tankgas verboden is. DOODELIJK MIJNONGELUK. Donderdag is de 21-jarige ongehuwde mijn werker C. Crombach, in de dominiale mijn te Kerkrade om het leven gekomen. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast Men ver moedt, dat de man is doodgedrukt. BRAND IN EEN BOERDERIJ. Donderdagmiddag is brand ontstaan in de kapi tale boerderij van de paters trappisten te Lil- bosch (gem. Echt.) In korten tijd nam het vuur zulke afmetingen aan, dat een groot deel van de stallen en schuren, gevuld met hooi en stroo afbrandde. Met moeite kon de veestapel gered worden. L/ank zij het krachtige optreden van de brandweer kon een groot gedeelte van de boerderij behouden blijven. DARMEN EN BLAZEN kens-, runder, kalfs-, schapen- of paardendar- men of -blazen voorhanden of in voorraad heeft, verplicht is van de door hem voorhanden of in voorraad gehouden hoeveelheden van elk dezer producten opgave te verstrekken aan de Nederlandsche Veehouderij centrale. Deze opgave dient te geschieden uiterlijk 22 dezer naar den toestand op 19 dezer te 24 ure, op bij de Centrale op aanvrage verkrygbare formulieren overeenkomstig de op deze formu lieren gemaakte onderscheidingen en met in achtneming van de daarop gestelde aanwij- BELASTINGEN VRAAGT ONS PROSPECTUS HANDELSWETENSCH Boekhouden eD tlandelsoorreii STAATSPRAKTIJK-DII Boekhouden ivl O RESA - ARNI (Bekende Schriftelijke Cui\ Engelsche vliegtuigen land ji bi UT! Is R' Matreet, kn in No<W Engelsche luchtaanvallen hebig heeft nacht in iets sterkere mate q van Ar dagen plaats gevonden. Eenige t zijn beschadigd, enkele vernield. bommen vielen overigens op het d i Copp Onaangenaam was, dat in dezen ptt Copp-1 kapel en het lijkenhuis van een< u R - katholiek ziekenhuis weiden l Motors Voorts vonden nog enkele boéc Stoel plaats, die snel konden worden lel --orp Te betreuren zijn 1 doode, 3 zwJ a lichtgewonde burgerlijke personeö'1 riM c Gift van een Nederlander i Duitsche Roode Krutirieken inóigd. •one aai De Rijkscommissaris voor hekboden c Nederlandsche gebied heeft dezer l merkwaardig schrijven Nederlander, J. B. uit Den Haag, In dezen brief was een bankbiljet! gulden ingesloten, dat, mededeelde, werd gegeven ten baüj Duitsche Roode Kruis. Deze gift 1 toegelicht, dat op het oogenblik Duitsche soldaat zijn leven opof^Bké*^» alleen voor het Duitsche, maar ook Nederlandsche volk, het den gever de is, een kleine bijdrage voor het Roode Kruis te mogen schenken. De. De schrijver deelt dan mede, in de dagen in Mei veel Duitsche soldater, ben leeren kennen. Hij begrijpt nu mannen op hun koppelgesp terecht c den dragen: Gott mit uns. Voor de l soldaten en voor het geheele Duits<^ hoopt hij op een goed einde, opdat a j. maansche volken in vrede aan een ,*o T toekomst zullen kunnen bouwen. HO blL -• i <-;0 b'if .1 j Uitslaande brand te Zw j Te Zwolle moest gisteravond de br^ uitrukken voor een uitslaanden bran l f meubelzaak van de firma VV. Jekel 3 Nieuwstraat Uit het onderzoek bleekte brand was ontstaan door een schoo brand. Vandaar is het vuur overgesls den zeer brandbaren inhoud van het j waarin gevestigd zijn de opslagruim werkplaatsen van de firma. Weldra pil f het perceel in lichterlaaie. De brandw #37 A streed met groot materiaal krachtig hel doch zij kon niet verhinderen, dar h bouw geheel afbrandde. De meubels winkel, die uitkomt aan de Diezerstraaj den in veiligheid worden gebracht, belendende perceelen kregen schadlPSO schade, die door verzekering wordt |^m»t is, doordat ook de machines in de üi plaatsen verloren gingen, groot. DOOR EEN BRUIDSPAAR OVERRE 193' Woensdag'is een achtjarige jongen ff Oudedijk alhier, toen hij bij het overs van den rijweg viel, overreden door p koets waarin een bruidspaar zat. De gen kreeg een hoofdwonde en moest nai ziekenhuis aan den Bergweg wordei bracht. I 1 R BOERDERIJ AFGEBRAND I y Te Siegerswoude is Woensdag de boei i1 van de wed. Hartmans afgebrand. Ongi vijftien voer hooi gingen verloren, evenj n inboedel. Al het vee en de landbouwge V' schappen werden gered. De ruim 80-jarigi woonster liep bij een poging om nog du; gulden aan geld Je redden, leelijke brand! den aan hoofd en handen op. FIETSENDIEVEN TE HILVERSUM GEARRESTEERD De recherche te Hilversum heeft twee non gearresteerd, die zich hebben schuldif maakt aan talrijke rijwieldiefstallen in die meente en in den omtrek. Eerst werd aa houden de 23rjarige J. A.t die te HilveH een fiets had gestolen en deze in Weesp trab te verkoopen. Hij heeft enkele diefstallen' Gistermorgen is voorts zijn kameraad, d< jarige A. van B. uit Baarn, gearresteerd, 1 eveneens efn aantal rijwieldiefstallen bek" heeft, voor zoover deze althans bewezen t| den worden. De recherche onderzoekt nu, hoeveel fiet het tweetal ontvreemd heeft

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2