<g> DROGE KEEL DE WERELDREIS VAN PROFESSOR SPUYT kG DINSDAG 8 APRIL 1941 PAG. 6 WITBOEK NUMMER ZEVEN J I Publicatie van te La Charité gevonden documenten geheime politiek van Zuid- Slavië en Griekenland Het DN.B. meldt uit Berlijn: pel Duitsche ministerie van buitenlandsche B publiceert de m de proclamatie van den _..tr en in de verklaringen van de rijks- leerirg vermelde oorkonden en documenten Ir d« politiek van Zuid-Slavië en Grieken- |d, Ir strijd met de neutraliteit, in Witboek pirne.- 7. Bit Cit Witboek, dat in voorbereiding Is, rder gisteren in een eerste publicatie de Igenle negen documenten weergegeven. Atnteekening van den opperbevelhebber FYansche Levanttroepen. generaal Wey- •J, van 9 December 1939 over interventie I geillieerden op den Balkan: bij den pwoordigen stand van zaken kan in opa slechts de Balkan als oorlogs lee] de gelegenheid tot gunstige gebeur- Ssen bieden, hetzij door de afmatting, die Ivorming van een nieuw front voor den (nstander zou beteekenen, hetzij door een tesvollen omtrekkenden aanval op ziin le punten Aanteekening van den opperbevelhebber Fran.s„che leger, generaal Gamelin, J 10 Maart 1940 omtrent deelneming van nsch-Britsche strijdkrachten aan de one- in Finland: op militair gebied zou een actie den Balkan voor Frankrijk veel pordeeliger zijn dan in Scandinavië: het -jirlogstooneel zou op groot schaal worden ,nlijl|t«ebreid. dkoi k -Slavië, Roemenië, Griekenland en {«ye zouden ons versterking van ongeveer divisies aanbrengen. Zweden en Noor- {en zouden ons slechts den zwakken steun ongeveer 10 divisies verschaffen nhefPr®k'n9 van Weygand met een Griekschen officier HEUtonhandig schrijven van den o lerbevel- ber der Fransche T«evant-troepen, generaal rgand, aan den opperbevel N?r van het hsche leger, generaal Gamelin, van 9 Sep- oer 1939: „Massigli deelt mij mede, dat de fksche generale staf nog niet in staat is mijn vogek te wenschen doch dat hij een officier uitzenden met wi-m ik een geheime be- )uwtking zal hebben. Al deze vertragingen en levtfzichtigheidsmaatregelen, die ik begrijp, zijn uiterst onaangenaam, omdat zij de kwestie mar Saloniki in verwarring brengen Voor het 2 g»l de huidige politieke houding tegenover gdë niet gedoogt dat de geallieerde troepen r^ond te Saloniki worden vastgelegd, kan i naar mijn meening vnorloopig van Grie- verlangen een zeer vérgaande voorbe- Jing van deze bezetting toe te laten voor- jtzending van specialisten voor de inrichting steunpunten en voor de vergaring van m-paden en -misschien ook uitvoering van be ll tide werken voor verbetering van wegen of Jedigingswerken door de Grieken zelf. Dit ik bij het eerste onderhoud pogen te be- JEMPC TRANSPORTWERKTU1GEN- FABRIEK - SOESTERBERG reL Buis ter Helde 444 <2 lijnen) E 3403 Mechanische Transportinrichtingen Rolbanen Hangbanen Prospect! op aanvraag. reiken, dat ik met den Griek te Ankara zal hebben. 4. Uittreksel uit een telegram van den opper bevelhebber der Fransche Levant-troepcn. ge neraal Weygand, aan generaal Gamelin van 15 September 1939- 3. de door kolonel Dovas den leider van het derde Grieksche bureau, overhandigde nota eischt uit overwegingen van denzclfdcn aard, onmiddellijke versterking door complete Fransche of Eneelsche formaties van het luchtwapen en verklaart, dat de voorhoede van een Fransche expeditiekorps te Saloniki uit complete eenheden van het l"-htwapen moet bestaan. 5. Telegram van den Franschen militairen attaché te Belgrado aan het Fransche ministerie van oorlog van 5 September 1939: „Zuid-Slavië heeft toe. terr-ning ge geven voor alle transporten van oorlogs materiaal met bestemming Polen door zijn gebied." 6. Telegram van den Franschen militairen attaché te Belgrado aan het Fransche ministerie van oorlog van 9 September 1939 (uittreksel): „nr. 127 Duitsch materiaal voor Bul garije nog steeds vastgehouden. Wij hebben verzending van het koper uit de mijnen van Borinach uit Hongarije verboden. 300 Ton is via Ragusa vervoerd. Zij zullen met Antwerpen als haven van bestemming worden verladen. Mocht u het met dit verbod niet eens zijn, deelt u mij dat dan alstublieft mede". Eventueele landing van geallieerde troepen te Saloniki 7. Een geheim, persoonlijk rapport van den Franschen marine-attaché te Athene, luitenant ter zee le klasse, oudste categorie. Pol Lahalle, aan den admiraal van de vloot, opperbevel hebber der Fransche zeestrijdkrachten van 5 October 1939: „nr. 22. Betreft: opvatting van de Grieksche regeering over eventueele lan ding van geallieerde troepen te Saloniki. In mijn brief nr. eld van 22 September heb ik erop gewezen, dat ondanks de welwillendheid van de Grieksche regeering tegenover ons het tegenwoordige stadium van de diplomatieke en militaire situatie niet veroorlooft op haar toe stemming tot openlijke voorbereiding van een expeditie naar Saloniki te rekenen. Deze op vatting wordt bevestigd door het volstrekt toe vallige onderhoud, dat de onderstaatssecretaris buitenlandsche zaken, de heer Mavroudis, >nz.e gezant te Athene over deze aangele genheid hebben gehad. In den loop van dit onderhoud, dat stelselmatig noch officieel was. verklaar de de heer Mavroudis den heer Maugras, dat Griekenland, als wij te zijner tijd een leger te Saloniki wildt— doen landen, zich hiertegen niet alleen niet zou verzetten, doch zelfs zijn strijdkrachten bij de onze zou voegen, „onder voorwaarde, dat door diplomatieke en militaire voorbereiding het succes der operalies gewaarborgd is." „Tot deze voorwaarde", zoo preciseerde de heer Mavroudis, „behoort de mede werking van Zuid-Slavië, welks leger de voorhoede van de expeditie zou moeten De heer Maugras heeft In een telegram van 25 Sept. aan zijn chef over de uitlatingen van den heer Mavroudis verslag uitgebracht. Uil dezo uitlatingen blijkt welk standpunt de Grieksche regeering zou innemen, indien offi cieel bij haar geïnformeerd zou worden." 8. Rapport van den Franschen marine-atta ché te Athene (uittreksel) van 30 October 1939; „Een Grieksche reeder deelt mede, dat de Grieksche premier hem onlangs met al zijn oollega's tezamen bij zich heeft laten komen hen heeft verlangd, dat zij de helft van de Grieksche koopvaardijvloot ter beschikikng van Groot-Britannië stellen. Hij heeft hieraan toe gevoegd. dat hij in naam van de Grieksche regeering heeft geantwoord, dat zij niet zonder in conflict met haar neutraliteit te geraken en zich aan gerechtvaardigde verwijten bloot te stellen, een deel van de particuliere Grieksche koopvaardijvloot ten bate van het oorlogvoe rend land kon requireeren maar hij heeft niettemin de aanwezige reeders aanbevolen zij slechts eenigszins konden en op streng persoonlijke wijze in dienst van Engeland te stellen." Een Zuidslavische militaire missie naar Frankrijk 9. Brief van generaal Gamelin aan den Franschen premier: .geheim nr. /20 ca b,/d-n. groot hoofdkwartier, 27 November 1939. In telegTam nr. 9.177 van 23 November 1939, waarvan u een copy ontvangen heeft, rapporteert onze militaire attaché te Belgrado over den wensch van den prins-regent en den Zuidslavischen generalen staf het contact met onzen militairen vertegenwoordiger nauwer te maken. Hij rapporteert tevens het verzoek van den minister van oorlog een Zuidslavische militaire missie naar Frankrijk te mogen zenden. Wat het eerste punt betreft, ik heb ln over leg met den heer Brugere, die in deze aan gelegenheid uw principieele toestemming be zat, de eer u te verwittigen van het feit, dat ik in mijn eigen naam een officier van mijn generalen staf naar Belgrado zond om het noodige contact voor de vestiging van nauwer betrekkingen met het Servische opperbevel te zoeken. Wat de uitzending van een Zuidsla vische missie betreft, ben ik van opvatting, dat zij sleóhts van voordeel kan zijn en onder voorbehoud, dat u mijn opvatting deelt, zal ik onzen militairen attaché laten zeggen, dat wij de uitzending van deze missie naar Frankrijk aanvaarden." door overwarme treinen, bioscopen, «oort etc.? Verzacht de keel, alvorens het een /SS?®" verkoudheid wordt,met de medicinale fcfrf Leveringen of verrichtingen ten behoeve van organen van het Duitsche Rijk De verzoeken i vergoeding. Binnenlandsch Nieuws Beperkingen t.a.v. de verwerking van melk Voor zoover melk wordt gebruikt voor de bereiding van producten voor den verkoop, mag slechts ondermelk of karnemelk, al dan niet in gecondenseerden vorm worden ge bruikt. Onder ondermelk wordt volgens het desbetreffende besluit verstaan ondermelk, welke ten hoogste 1/10 pet. melkvet bevat Van 1 Juni af is het verboden chocolade dranken, consumptie-ijs, ijscompositie of ijs- mix, voor zoover bij de bereiding met het bovenstaande geen rekening is gehouden, in voorraad te hebben, te verhandelen, te ver voeren of af te leveren. COMMISSARIS VAN POLITIE De heer J. J. Kruizinga Is met in|ang van 2 April legekend, gelijk bepaling, dat "hem 1 e een wachtgeld woi BURGEMEESTER Mr. J. A. M. van Oorschot Is met i April 1941 tot burgemeester van de gei Hardenberg benoemd Verzoeken om vergoeding wegens leverin gen of verrichtingen ten behoeve van orga nen van het Duitsche Rijk, die niet tot de Duitsche weermacht behooren, moeten, vol gens een nadere circulaire van den secreta ris-generaal van het departement van bin- nenlandsphe zaken aan de burgemeesters, worden ingediend bij de Nederlandsche ge meente, binnen welker gebied hij, die recht op vergoeding heeft, zijn woonplaats heeft. Indien een gemeente een verrichting heeft gepresteerd, wordt het verzoek om restitu tie door haar op de voorgeschreven wijze rechtstreeks bij den Rijksgebouwendienst in gediend. Indien een provincie, waterschap, veen- schap of veenpolder een prestatie heeft ver richt. behoort het vèrzoek om vergoeding te worden ingediend bij de gemeente, binnen welker gebied het bestuur van dat lichaam is gevestigd. Rechtspersonen dienen het verzoek in bij den burgemeester van de gemeente, waarin zij by de Kamer van Koophandel, binnen welker gebied deze gemeente gelegen is, zijn ingeschreven. Indien het filiaal of bijkantoor niet aan deze voorwaarde voldoet, moet de onderneming, waartoe het behoort, het ver zoek indienen bij de gemeente, waarin zij zelve is gevestigd. Indien door een onderneming namens een van haar bijkantoren of filialen een verzoek om vergoeding mocht worden ingediend, moet van haar een verklaring worden ge- eischt, waaruit blijkt, dat een dergelijk ver zoek niet is of zal worden ingediend bij de gemeente- waarin dat bijkantoor of filiaal is gevestigd. Na I Mei geen vergoeding, voor verwarming bij inkwartiering Blijkens een bericht van den secretaris generaal van het departement van binnen- landsche zaken aan de burgemeesters, mag met ingang van 1 Mei a.s. geen vergoeding voor verwarming bij inkwartiering meer worden toegekend BEGRAFENIS C. J. BLOK. de algemeene begraafplaats te Heemstede C. J. Blok, gep. Inspecteur van de administratie der Marine. Toen de met de Nederlandsche driekleur ge dekte baar in de aula werd gedragen, speelde de organist het Largo van Handel. Mr. P. R. Blok, subs, officier van justitie in Den Haag, sprak als neef namens de familie een af scheidswoord. Nadat op het orgel het Wien Nederlandsch bloed was gespeeld, werd de baar grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte een zwager de blijken van deelneming. Radioprogramma HILVERSUM I. 415.5 METER Gramofóonmuziek. Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. Gewijde muziek (gr. platen). ANP: Nieuwsberichten Gramofoonmuziek. Declamatie. Philharm. kwartet. Zang en viool met pianobegeleiding GGramofoonmuziek. Eerst raet dan baeb Almanak ANP: Nieuws- en oe- conomische berichten. Frans Wouters en zijn orkest (1.30-1.45) Zang m. pianobegeleiding). Voor de vrouw. Cello en piano. Gramofoonmuziek. Bijbellezing (voorber> door de Christ. Radio- Stichting). Vragenuurtje voor de kinderen. Gramofoonmuziek. ANP: Nieuws- en eco nomische en beursber. „Wij vliegen over den oceaan: Naar Zuid- Woensdag 9 April Amerika en China", 5.45 Ensem. Tonny Roxini 615 Voor de binnensch. 8.30 Ensem. Tonny Roxini. 7.00 ANP: Oeconomische vragen van den dag. 7.15 Volkszang 7.40 Gramofoonmuziek. 8.00 ANP: Nieuwsberichten 8.15 Spiegel van den dag. 8.30 Berichten (Eng.) 8.45 Omroepsymphonie - or kest en solist. 9.40 Dagsluiting (voorber. door de Christ. Radio- Stichting). 9.45 ANP: Eng. berichten. 10.00 ANP: Nieuwsbericht, hierna sluiting. HILVERSUMII. 30I.5METER 6.1; 6.4. 6.45 Gramofoonmuziek. 7 0 6.50 Ochtdengymnasfciek. 7.1 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Oohtendgymnastiek. 8.0C 8 00 Gramofoonmuziek. 8.1 8.30 ANP: Nieuwsberichten 8.45 Gramofoonmuziek. 8.3) 10.00 Morgenwijding (voor bereid door het Vrijz.- 9.3' Prot. Kerkcomité). 9.4 10.20 Gramofoonmuziek. 10.01 11.00 Voor de kleuters. Ensemble Jack der Kinderen. Berichten. Harmonie-orkest ANP: Nieuws en oeco nomische berichten. Esmeralda. Orgelspel. Esmeralda en solist (1.351.45 orpelspel). Gramofoonmuziek. Cabaretprogramma. Nederlandsch Sym- phonie-orkest. Omroeporkest. Cursus (voorbereid d. het Vrijz.-Prot. Kerk comité). ANP: Nieuws-, oeco nomische en beursbe richten. Orgelspel. Gramofoonmuziek. Molto Cantabile. Reportage. ANP: Brab. praatje Omroepsymphonie-or- kest. ANP: Nieuwsberichten Spiegel van den dag of gramafoonmuziek. Amusementsorkest en solist Dialoog. Gramofoonmuziek ANP: Nieuwsberichten hierna: Sluiting. Abolitie en gratie Bij de verordening van den rijkscommis saris van 6 Januari j.l. zijn, zooals men weet, de bepalingen betreffende de voorwaarde lijke veroordeeling en de voorwaardelijke invrijheidsstelling buiten werking gesteld. Thans heeft de secretaris-generaal van justitie tot de procureurs-generaal bij den Hoogen Raad en de gerechtshoven een cir culaire gericht, welke kan worden beschouwd als een officieele toelichting op de bewuste verordening. Volgens Duitsche rechtsopvattingen is de voorwaardelijke veroordeeling een vorm van gratie-verleening en men heeft net nuttig ge acht, aldus de circulaire, de beslissingen om trent gratie, voorwaardelijke veroordeeling en voorwaardelijke invrijheidsstelling ter ver krijging van een grootere eenvormigheid in de uitvoering in één hand te brengen. Van Duitsche zijde heeft men nadrukkelijk be toogd, dat in de overbrenging van deze be slissingen van den rechter naar den rijks commissaris en den secretaris-generaal van het departement van justitie, geen bewijs van wantrouwen moet worden gezien in de Nederlandsche rechterlijke macht. Behalve het recht van gratie kent men het instituut van de abolitie, d.w.z. het ten gunste van den verdachte ingrijpen in nog aanhan gig? strafprocessen. Volgens liet tot dusverre geldende Nederlandsche recht kon abolitie slechts bij de wet worden toegestaan. De ge noemde verordening heeft de verleening van abolitie opgedragen aan den rijkscommis saris en den secretaris-generaal. Volgens de circulaire van dezen laatste "is het recht van abolitie slechts voor uitzonde ringsgevallen bedoeld. De wetsbepalingen, welke aan het openbare ministerie de be voegdheid verleenen, van vervolging af te het algemeen belang dit dien stig doet voorkomen en die, welke de moge lijkheid scheppen, een strafbaar feit voor waardelijk niet te vervolgen, blijven naast de bepalingen betreffende de abolitie onver minderd van kracht Voorwaardelijke gratieverleening De circulaire houdt zich verder uitvoerig bezig met de verleening van gratie. In zaken, welke tot de competentie van de Duitsche gerechten behooren en in die zaken van Nederlandsche gerechten, waarin deze een vrijheidsstraf van meer dan drie maanden of een geldboete van meer dan duizend gulden hebben opgelegd, heeft de rijkscommissaris zicht het recht van gratieverleening voorbe houden; in alle andere gevallen kan men zich hiertoe wenden tot den secretaris-generaal van het departement van justitie. De circulaire leert ons nu het belangrijke feit, dat voortaan gratie in den regel nog slechts voorwaardelijk zal worden verleend. Als algemeene voorwaarde zal daarbij steeds gelden, dat de veroordeelde gedurende den te stellen proeftijd geen strafbaar feit zal begaan noch zich op andere wijze zal mis dragen. Evenals wij dit bij de voorwaardelijke veroordeeling gekend hebben, kunnen daar naast bijzondere voorwaarden worden ge steld. Bij het toezicht op de naleving van dé voorwaarden zullen de reclasseeringsvereeni- gingen evenals vroeger een belangrijke taak hebben te vervullen. De proeftijd "kan ten hoogste vijf jaar be dragen, doch zal doorgaans op drie jaar wor den gesteld. Volgens de oude regeling was drie jaar het maximum. Bij niet nakoming van de voorwaarden kan de straf ten uitvoer worden gelegd. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de loopende voorwaardelijke veroordeelingen en voor waardelijke in vrij heidss tellingen op den ouden voet kunnen worden afgewikkeld. I Rommel in gezelschap van den Italiaanschen generaal Italo Gariboldt, den nieuwen opperbevelhebber van de Italiaansche strijdkrachten in Noord-Afrika. (Foto Weltbild) De oudste schaapskooi van Drente, welke zich te Kralo bevindt, Is weer „in bedrijf". De kudde verlaat den stal, om op de heiige voedsel te gaan zoeken, (Foto: Pax.-Holland). door G. TH. ROTMAN XXIII (6163). De directeur verbleekte, voorzoover zijn gele huid dit toeliet, zette zijn bril af en holde naar buiten, waar hij bijna over de puinhopen van zijn- eigen gevangenis struikelde. Wat was er namelijk gebeurd? Wel, de rovers binnen in de Pulex, geen an dere uitweg meer ziende, hadden blijkbaar hun geluk willen beproeven door aan de stan gen te trekken; de raketten, die juist straf geladen waren, waren, ontploft en de Pulex had met geweldige kracht zijn stalen neus door de gevel van de gevangenis geboord, tengevolge waarvan de gehele linkervleugel van het reeds tamelijk vervallen gebouw in gestort was! De gevangenen, die zich in de vleugel be vonden, en opeens de buitenlucht voor zich zagen, kozen natuurlijk tesstond het hazen pad, vergezeld van de rovers, die gemakke lijk uit het vernielde toestel konden kruipen. „Houdt ze! Houdt ze!" brulde de directeur, „m'n hele gevangenis loopt leeg!" De solda ten schoten hun geweren en revolvers leeg, maar de hoeveelheid vluchtelingen was zó groot, dat slechts een klein gedeelte weer ge pakt kon worden. De directeur was woedend. Z'n hele dank baarheid was ineens over. Hij liet de Pulex, die vreselijk gehavend was, buiten de stads poort zetten. Diep bedroefd en terneergesla gen zaten onze drie wereldreizigers daar bjj hun Pulex..

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5