JKfuiur gnt&cift (üoumnt j J) fonnementsprijs per 3 maanden f 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct andschi Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers ogrami met Zondagsblad 7*4 ct Alles bi) andscn vooruitbetaling. Progr* 23.00-i Ivertentiepnjzen Di 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con- 7} tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58938 No. 6399 DINSDAG 8 APRIL 1941 21e Jaargang en i voedselvoorziening den tran de Jongste verordeningen geldt pouw van een organisatie voor de eeneteekent een afscheid nemen van de ult de juwcrisiswet. Deze was enkele jaren uitbreken van den oorlog, n.l. in ei>en de landbouw economisch ach- on#raa'lte *n leven geroepen om steedijrimairen tak van ons volksbestaan zeer i van maatregelen te steunen. Het tspronkelijk een echte crisiswet, die Iger hoe verder om zich heen greep, "joch niet bijmachte was den land- jit dert put te helpen, ling van productie en afzet gingen gepaard, maar desondanks kwam i niet toe, dat de landbouw zijn kon wegwerpen. Eer het tegen- «h«ei«ps het geval: de „Verstaatlichung" b£rtCejeeds verder. Een zeer omvangrijk |^Jit werd noodig. Wel hadden daarin 40.08olnwoordigers van het bedrijfsleven f 183: maar het ambtelijk cachet was en ^i^jettemin overwegend, dsgij we eenmaal in den oorlog geko- 945 ,'aren en ook daarna, is de Land- 'met fisiswet, die reeds eerder dienstbaar vorirft was aan de economische verde- «rd^des lands en voorraadvorming, be- totter^jr de voedselvoorziening. Dat was (noodverband", dat op den duur te kon bevredigen, omdat de te ne- gelen steeds ingrijpender wer- ho^iook moesten worden. /623#s steeds duidelijker geworden, dat open|dige ambtelijke en sterk gecentra- n 16^ apparaat der voedselvoorziening ^a®feschikt is om de thans vereischte ^aaMejgelen op de meest deskundige en man) wijze tot stand te brengen en uit de2efen. Reeds om deze reden was het nieuwe vormen te scheppen ïei.^gde in de huidige organisatie ingrij- ^^wijzigingen te kunnen brengen, er is meer. loesten van het instituut der steun- dat sterke schaduwkanten fide, niet alleen af, maar de onver- ^„"jke noodzakelijkheid om ons met i^ht te werpen op de stimuleering .dselvoorziening, noopte er toe om zien naar een organisatie, welke ite doelstelling ten volle zou kunnen loorden. Haar doel moest zijn, zoo- t dezer dagen is gezegd „de voed- [ziening te regelen in het belang van Jent en consument en de tusschen jeide liggende groepen van belang- iden". d voorheen doel was: een redelijk de°ll, behoorde middel te worden en uit- 728 lunt te zijn, ten einde op dien lag een behoorlijke voedselvoorzie- te bouwen, welke niet doorkruist de verscheidenheid van belan- jsschen den landbouw en de daar- <i«lmenhangende groepen, waardoor in "^erleden meermalen moeilijkheden ontstaan. Kort gezegd: alles wat tï uw if <n daarmee in handel en in- fx in ïiangt, moet gelijk gericht -schaiJeene groote doel: de voed- Deze primeert en het ove- aan ondergeschikt en moet er *^»rden dienstbaar gemaakt, iwafom moest het bestaande vervallen Aai^st een nieuw begin worden ge- daar waar het oude eindigde, aieuwe organisatie is organisch op- vd. De nieuwe organen, waaraan bevoegdheid is toegekend, zullen de der geheele voedselvoorziening te behartigen, ieder voor een be- gebied. Door samenstelling en in- ig zullen ze geacht kunnen worden 'Jangen van het haar toevertrouwde van het bedrijfsleven op des- -o.ffle wijze te kunnen behartigen. i$;$brondslagen 'voor den opbouw der organisatie kent men uit de dag- l Feitelijk en juridisch wordt voor't- pid op hetgeen op het gebied van ganisatie voor het bedrijfsleven in "jand reeds tot stand is gekomen, r de economische verzorging van een pr productengroepen op het gebied bedselvoorziening worden bedrijfs- isaties en onderbedrijfsorganisaties eld. Deze worden gevormd uit pro ten in den landbouw of in de vis- 12.0) en uit vakgroepen van handelaren eccj en verwerkers, welke tot vakorga- n is kunnen worden samengevoegd. 2r*ook handel en industrie op het ge halte1" voedselvoorziening zullen wor- soeorganiseerd in de lijn van de op- m0| aan de commissie-Woltersom voor ganisatie van het bedrijfsleven, is tien in overeenstemming met de 'kkeling op dit gebied. Ontstaande in de organisatie voor de ichèlvoorziening zullen worden inge- sld, zoo noodig samengevoegd tot ZON EN MAAN de,isopgang 9 April 6.57; onderg. 20.27 9 April 17.27; onderg. 10 r®ril 6.18 ia&nsopgang 10 April 18.47; ondergang k 1 April 6.47 lie maan Vrijdag 11 April, laatste ksartier Vrijdag 18 April, nieuwe maan ndag 27 April, eerste kwartier Zondag MUZIEK EN OVERHEID Redevoeringen van de heeren dr. F. Goedewaagen en Jan Goverts Gistermiddag is op het departement van volksvoorlichting en kunsten op uitnoodigmg van den secretaris-generaal een groot aantal musici samengekomen, waarbij de plannen, welke de overheid ten aanzien van het muziekleven koestert, zijn uiteengezet Onder de vele aanwezigen, die door het hoofd van de afdeeling muziek, den heer J. Goverts, in een der zalen van het departement werden begroet, merkten wij op prof .dr. Willem Mengelberg, Henk Badings, dr. Ru- dolf Mengelberg, Fockema Andreae, van der Sigtenhorst Meijer, Anton v. d. Horst, Otto Glastra van Loon, Frits Schuurman, Laurens Bogtman, Anton Verhey, mr. Harm Smedes, George Stam, jhr. mr. dr. E. van Beren- steijn, Herman Rutters en vele andere voor aanstaande Nederlandsche toonkunstenaars. Van den Nederlandschen Kuituurkring was prof. Snijder aanwezig. De secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten 6prak er zijn vreugde over uit, dat hij onder de voor aanstaande musici prof. dr. Willem Mengel berg kon begroeten. Ook prof. Snijder heette hij hartelijk welkom. Vervolgens hield dr. Goedewaagen een korte rede. Na eenige algemeen opmerkingen betoogde hij, dat de muziek een anderen weg volgt dan de beeldende kunsten en de literatuur, maar toch orgaan der volks gemeenschap is. Zij is als beoefeningscul- tuur zelfs volkscher dan welke andere kunst ook. In grooten stijl drukt zij steeds een volksgeest, een tijdgeest uit. Spr. herinnerde in dit verband aan de muziektraditie der Vlamingen en' aan de Italianen en Duit- schers in hun klassieke periode. Wat is volksche muziek Zij is niet pri mitieve muziek. Bach is volksch, omdat zijn muziek uitdrukking geeft van den tijdgeest, welke ook in Leibniz bijv. tot uitdrukking komt. Volksche muziek beteekent ook niet: muziek, die direct voor een ieder begrijpe lijk is. Wel is volksche muziek uitdrukking van één volksgeest, van éen algemeenen cul tuurstijl, van één geesteshouding. Zij is de eenheid van hoogere en populaire muziek, de uiting van één traditie, in hoog en laag gevarieerd. In iederen grooten muziekstijl speelt het volkslied een buitengewone rol. Het volks lied is voor volksche muziek niet toonaan gevend, maar wel onmisbaar als inspiratief moment. Tenslotte legde de secretaris-generaal het verband tusschen muziek en staat. Van overheidswege zal leiding worden gegeven aan de muziekcultuur Dit is de taak van het departement van volksvoorlichting en kunsten. Deze leiding zal direct en indirect zijn; direct door staatsbemoeiing en indirect door de gilden, door de samenbundeling van alle musici in één verband, dat als ver tegenwoordiger der belangen voortdurend met de overheid contact heeft. De heer Goverts aan het woord De heer J. G. Goverts heeft vervolgens in een rede over „Muziekgilde en over- heidsbemoeiingmetmuzie k'" uiteen gezet, dat ook op het gebied der muziek in een demócratisch-liberale maatschappij slechts verdeeldheid kon heerschen. In dit systeem was ten slotte „de vereeniging" zelf doel ge worden. Er had veel meer bereikt kunnen worden zoowel in cultureel als in sociaal op zicht. Het gaat hier niet om de honderden maar om de duizenden, niét om de toppresta ties maar om het gemiddelde. Nu zal de ideeën-staat zich met de kunstenaar gaan bezighouden, uit Liefde tot het geheele volk. De kunstenaar zal in dezen staat een functie hebben, een staatsfunctie, een beschavings functie. Dit departement zal alle kunstenaars samenbrengen in één groot lichaarp; de toon kunstenaars zullen daarin het muziekgilde vormen, de tooneelkunstenaars het tooneel- gilde, enzoovoorts. En elk dezer gilden zal vakorganisaties, en worden op deze wijze betrokken bij den opbouw van de nieuwe organisatie voor de voedselvoorziening. De organisaties zullen behalve op het geven van advies aan de Overheid en aan boven haar gestelde organisaties getroffen maatregelen, gericht zijn op een zoo groot mogelijke zelfwerkzaamheid on der toezicht van de overheid. Aan de or ganisaties, die daarvoor in aanmerking komen in het bijzonder zullen dit de bedrijfsorganisaties zijn zal daartoe verordenende bevoegdheid kunnen worden verleend. Behalve t.a.v. de voortbrenging, afzet, aanwending der producten van de voedsel voorziening, zal derhalve in het bijzonder ook t.a.v. het distributie-apparaat rege lend kunnen worden opgetreden, waarbij eenerzijds van belanghebbenden vergoe dingen kunnen worden gevorderd. Dat boven dit alles het toezicht van de overheid, in het bijzonder belichaamd in den directeur-generaal voor de voedsel voorziening, staat, spreekt vanzelf. Ir. Louwes heeft dus het apparaat ter beschikking, noodig om in dezen tijd van den landbouw te vorderen wat noodig is, De boeren kunnen er echter veel, zoo niet alles aan doen, dat dit apparaat werkt overeenkomstig het doel, waarvoor het is ingesteld. „Veel zal afhangen van de men- schen zelf." Deze uitspraak van den heer Louwes blijve niet onopgemerkt. Hij gaf vertrou wen in den opzet der organisatie; men schenke het hem wederkeerig in de prac- tijk van haar werking, loyaal en royaal. Een ieder zij actief voor het groote doel. Lukt dit, dat beteekent dat een be langrijke stap ten goede voor de voedsel voorziening van ons land in oorlogstijd en wellicht ook daarna. Want deze tijden zullen toch eens gaan volenden en ook dan zal het agrarisch vraagstuk een op lossing vorderen, zonder dat de boeren stand opnieuw vervalt in de onbevredi gende positie van het verleden. kwaamheid en betrouwbaarheid voldeet Daarvoor zullen richtlijnen worden opgesteld Wie niet tot het gilde wordt toegelaten, mag niet meer naar buiten als kunstenaar optre den. Daarmede is het beroep meteen gezui verd, de titel erkend, de naam beschermd. En reeds daarmede zijn al duizend zorgen van den kdnstenaar afgenomen Het gilde leidt dus zichzelf; de secretaris generaal wijst een gilde-leider aan, die wordt bijgestaan door een gilderaad van uit nemende kunstenaars. Een staf van uitge zochte vertegenwoordigers van de vakgroep staat hem terzijde. Deze gildeleider is ver antwoording schuldig aan den voorzitter van de cultuurkamer, d.i. de corporatie van alle cultuurwerkers. En hier ligt het knooppunt waar gilden en regeering elkaar treffen. Het gezamenlijke werken aan den opbouw der cultuur geschiedt hier hand in hand. Elk gilde vindt zijn spiegelbeeld in de over eenkomstige afdeeling van het departement, en al deze afdeelingen werken weer nauw samen, zoodat de eenheid van de cultuur politiek gewaarborgd blijft. Het muziekgilde, welks oprichting bij verordening in zeer korten tijd te wachten is, zal de dubbele taak, die het wacht, met spoed en in de volgorde van de urgentie ter hand nemen: le. het opruimen van misstanden; 2e. de opbouw van een gezond en organisch gedacht muziekleven. In lange maanden van voorbereiding zijn deze dingen rustig uit gestippeld en er is reeds een ontzaglijke hoeveelheid voor-arbeid verricht. Verbetering van de maat- schappelij positie der orkestleden De heer Goverts ging daarna over tot uit eenzettingen over de verbetering van de maatschappelijke positie der orkestleden, om vattende indeeling en salarisklassen, belooning naar prestatie, het binden van de orkest bezetting agn een minimum, waardoor elk orkest een goed strijkersensernble krijgt en in staat is alle werken, vooral der moderne literatuur uit te voeren zonder wanverhouding in de groepen. Voor tientallen zal de nieuwe rege ling ineer dan een verdubbeling, soms zelfs het drievoud van hun salaris beteekenen. Ook een redelijke pen sioenregeling zal tot stand komen. Een dergelijke ingrijpende maatregel kost geld. Op het oogenblik verloonen de 8 be staande orkesten ruim 8 ton, alleen voor de orkestleden. Bij de nieuwe regeling zal bijna 14 ton worden vertoond. dat is bijna 600,000 gld. meer Neemt men de huidige omstandigheden eens even als basis, met alle tekorten, waaronder de orkesten thans lijden, en neemt men aan, dat geen parti culier geld boven het tegenwoordige kan worden gevonden, dan zou de overheid, in dien zij de zorg voor de orkesten op zich zou nemen, ongeveer een millioen gulden subsidie moeten geven. Dit is echter de be doeling niet Een ingrijpende hervorming van het orkestwezen, een centralisatie van beleid, een uitwisseling van orkesten en dirigenten, een uitbreiding van de speel- mogelijkheden in de provincie, en vooral een geleide organisatie van het publiek, dat den weg naar de concertzaal moet leeren vin den, zullen een totaal anderen toestand op dit gebied scheppen. Ook de zich thans in reorganisatie bevindende Nederlandsche omroep zal de orkesten veel meer dan tot nog toe in de programma's betrekken. Opheffing van de werkloosheid onder musici Het muziekgilde heeft voorts tot taak, de werkloosheid onder de musici op te heffen Dit moet geschieden: a) door beroepsbescher ming en arbeidsverbod voor onbevoegden; door tariefverordeningen, door saneering van de zgn- muziekscholen; b) door invoering van muziekonderricht op de Lagere en middelbare scholen, waardoor na herscholing vele musici tewerkgesteld worden; c) door de uitbreiding van de volksmuziekscholen en de mogelijk heid om onbemiddel.'e talenten dezelfde kan sen te geven als de beter gesitueerden. Mei betrekking tot de amusementsmusici zeide de heer Goverts, dat dezen weer in de groote familie der musici zullen worden op- genom .n. Sluit ieman-1 zich liever op m zijn waan en afwachting, laat hij dan zijn gang gaan. Maar zou hü openlijk of bedekt tegen overheidsmaatregelen ageeren, dan toont hij zich vijand van den Nederlandschen toon kunstenaarsstand, van het Nederlandsche volk Dit heeft consequenties Na deze rede, waarmede de aanwezigen luide hun instemming betuigden, kondigde de heer Goverts aan, dat in het kader van deze bijeenkomst van musici voor het eerst muziek zou klinken op een departem :nt Het Zepparoni-kwartet speelde vervolgen? het strijkkwartet var Dirk Schafer, die tien jaar geleden stierf. Hierdoor werd niet alleen deze grootmeejtei onder dc Europeesche pia nisten geëerd, maar het departement w'lde het ook zien als een bewijs van zijn innige verbondenheid met de Nederlandsche toon kunst en den Nederlandschen toonkunstenaar Tenslotte werd thee rondgediend. Ordening van het Vreemdelingenverkeer Concentratie in een Centraien Raad Ook hier ordening onder leiding van de overheid Ten overstaan van een groot aantal vertegenwoordigers van alle vereeni- gingen, organisaties en ondernemingen, die rechtstreeks of zijdelings bij het vreemdelingenverkeer betrokken zijn, heeft dr. T. Goedewaagen, de secre taris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, in een der vertrekken van zijn departement een visie gegeven op het vreemdelingen verkeer, zooals dit zich naar zijn meening in het belang van alle lagen van ons volk dient te ontwikkelen. Zaak van heel het volk Dr. Goedewaagen begon zijn rede met te wijzen op de omwenteling in het maatschap pelijke bestel, die zich bezig is te voltrekken. Een omwenteling, die ook de besteding van den vrijen tijd in haar kring betrekt. Ieder moet gelegenheid tot ontspanning krijgen en deze ontspanning moet geleid wor den" door de socialistische beginselen, terwijl de overheid er leiding aan moet geven, zij het in samenwerking met het particuliere ini tiatief. Hierbij moet het vreemdelingenver keer geen economisch doel zijn maar op bet gezondmaken van het volk zijn gericht. Uit den aard van beginselen, die tegelijk socialistisch en nationaal zijn behoort de orde ning van het vreemdelingenverkeer en het toerisme thuis bij de bemoeiingen van het departement van volksvoorlichting en kun sten. Want ons volk moet tijdens zijn ontspan ning worden voorgelicht en zich bewust wor den van zichzelf, van andere broedervolken van de continentale ruimte, waarin het leeft, woont en werkt. Ter behartiging van de belangen van den Nederlandschen toerist is daarom aan dit departement gesticht de afdeeling Cultureele ontspanning, met een bureau Reizen, vreemdelingenverkeer en toe- In dit bureau, dat onder leiding van den heer W. J. J. Noordijk staat, komen alle lijnen en vraagstukken op het gebied van de cul tureele ontspanning samen om tot een op lossing te worden gebracht. Ter bereiking van haar doel zal de afdeeling gebruik kunnen maken van de propagandamiddelen, die het departement in zoo ruime mate ter beschik king staan. Het ligt geenszins in de bedoeling het par ticulier initiatief uit te schakelen. Er zijn vereenigingen, die hun nuttig werk kunnen voortzetten, met dien verstande dat er de noodige concentratie in wordt gebracht. Waar nu de ordenende overheid be hoefte heeft aan een complement in de ordening van de zijde van reizigers, toe risten, reisbureaux, hotelwezen, enz., Is besloten tot de oprichting van een Cen traien raad voor het vreemdelingenver keer, ter behartiging van de belangen van het reizend publiek. In dezen Centraien raad hebben de ver tegenwoordigers van om het zoo maar eens uit te drukken producenten, distribuenten en consumenten op -het terrein van het vreem delingenverkeer zitting. Zij zullen het vreem delingenverkeer volgens de richtlijnen der overheid voeren in de aangewezen richting. Zij dienen tevens als raadgevers, zonder welke de overheid het contact met de volksgemeen schap verliest. De geldmiddelen Over de nieuwe organisatie van het vreem delingenverkeer en van al wat daarmee ver band houdt, heeft vervolgens de heer W. J. J. Noordijk, leider van de afdeeling Cultu reele ontspanning, nadere mededeelingen ge daan. Ter verwezenlijking van een groot deel der in het rapport-Krayenhoff vastgelegde wenschen zal het hoogste orgaan op het ge bied van het vreemdelingenverkeer, het reizen en het toerisme zijn: de Centrale raad voor het vreemdelingenverkeer. Verschillende lichamen zullen samenwer ken, evenals andere departementen, alsmede de Nederlandsche en de Nationale reisveree- niging en Vreugde en Arbeid in het N.V.V. De A.N.V.V. zal verordende bevoegdheid krij gen en de in haar vereenigde V.V.V. tot groote krachtsontplooiing brengen. Er zal een geheel andere budgetaire politiek gevoerd dienen te worden. Tot nu toe was de vraag: Hoeveel geld is er toevallig in het laatje en hoe kunnen wij dat het beste gebruiken? Thans zal ze luiden: Hoeveel is er noodig, opdat Ne derland het vreemdelingenverkeer krijgt, dat het behoeft? Het bedrag, dat als antwoord op deze vraag genoemd zal worden, moet er komen. De kost gaat nu eenmaal altijd voor de baat uit Het verheugde spr., dat er eindelijk in ons land orde geschapen wordt in den chaos van het hotel-, pension-, café- en restaurantwe zen. Hij denkt in de toekomst voortdurend nauw samen te werken met het onder het Departement van handel, nijverheid en scheepvaart ressorteerende Rijkshoreca, dat een gesloten organisatie van deze bedrijven voorbereidt Tegen belemmerende gemeentelijke bepalingen Om tot het gestelde doel te geraken zal echter niet alleen het apparaat Intern geor dend moeten worden; ook op ander gebieo valt er zeer veel te doen. Onder meer zal het departement uiterst krachtig stelling nemen tegen de tallooze belemmerende bepalingen, die voorna melijk van gemeentewege in Nederland worden uitgevaardigd en die het vreem delingenverkeer en het toerisme uiterst ongunstig beïnvloeden. Het departement acht een drastische inperking van de ge meentelijke autonomie ten aanzien van het uitvaardigen van verbodsbepalingen noodzakelijk. Nederland is thans in vele opzichten het verboden land van Europa. Daarom zullen krachtige stappen onder nomen worden, om aan dien hoogst onge- wenschten toestand een einde te maken Verder wordt het van het meeste belang geacht, dat de aantrekkelijkheid van ons lana in het algemeen door meer vertier bevorderd wordt. Nederland moet minder „saai" wor den. Met name zal daartoe de bevordering van het cultuurleven in en door de gilden, die thans in wording zijn, bijdragen. Ook het organiseeren van feestelijkheden in een nieu wen stijl kan daartoe bijdragon. Het volk moet weer leeren wat feestvieren in natio- oaleh zin beteekent. Daarnaast dient overwogen te worden, ln hoever de aantrekkelijkheid van onze bad plaatsen en onze groote steden te vergrooten. Een oproep von de Winterhulp Wij staan niet ver meer af van de derde lijstcollecte, die de stichting Winterhulp Nederland als voorlaatste actie voor dezen winter zal houden, en wel van Dinsdag 15 tot en met Zater dag 19 April a.s. Wederom zal een ieder een offer worden gevraagd, want de nood is nog steeds zeer groot. Nog steeds stroomen de aanvragen binnen, en in alle deelen van het land wordt nog armoede ge leden. Daarvan moet ieder van ons zich bewust zijn, en dan zal ook niemand zich onttrekken om mede te werken aan de groote taak: het ongedaan ma ken van deze wantoestanden. Iedere landgenoot ken en- moet hier in het zijne bijdragen, in welken vorm ook. Doet tenminste iets, en blijft niet afzijdig door slechts toe te zien en uw daadwerkelijken steun te onthouden. Zoo gij niet over vrijen tijd beschikt om u in de rijen der collectanten te scharen, offert dan spontaan, wanneer deze laatsten zich andermaal aan uw deur vervoegen. Doch ook vele helpende handen zijn nog noodig en daarom roepen wij allen op, die enkele uren behulpzaam kun nen zijn bij het inzamelen. Meldt u zoo spoedig mogelijk als collectant bij het plaatselijk bureau van de Winterhulp in uw woonplaats. Ook op de werkgevers wordt ander maal gerekend, dat zij hun personeel in de gelegenheid stellen om voor de Winterhulp te collecteeren. Laat een ieder het zijne bijdragen voor de komende actie. Toont uw medewerking, in welken vorm ook. Helpt mede den nood in eigen volk te verzachten. Strijd tegen konvooien in het Westen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het Zuidoostelijke front gaat de aan val onder hardnekkige gevechten stelselmatig voort. Sterke afdeelingen van het luchtwapen ondersteunden het oprukken van het leger door verkenningen, aanvallen op colonnes, stellingen en verkeersmiddelen van den vijand. Zooals reeds is gemeld werden de vestingwerken en andere voor den oorlog be langrijke doelen in Belgrado overdag her haaldelijk door sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen met vernietigende uitwer king aangevallen. Vooral het centraal station van Belgrado en een pontonbrug over den Donau ten Oosten van Belgrado alsmede eenige transporttreinen kregen zware trei ters. Talrijke groote branden wezen nog tij dens den nacht aan de Duitsche gevechts vliegtuigen den weg voor een vierden aanval op de vesting Belgrado. Bovendien werden vliegvelden in Midden- en Zuid-Zuid-Siavië met groot succes gebombardeerd en met boordwapens beschoten Hierbij gelukte het talrijke vliegtuigen op den grond te vernielen. Een groot aantal vijandelijke vliegtuigen werd tijdens luchtgevechten neergeschoten. In Libye wierpen snelle Duitsche en Itali- aansche afdeelingen de vijandelijke achter hoede ten Noord-Oosten en Zuid-Oosten van Bengazi terug. Ze sloegen met succes een tegenactie van vijandelijke pantserwagens af Een groote buit aan gevangenen, wapens en auto's viel in Duitsche handen. In het zeegebied rondom Engeland bracht het luchtwapen Zondag vier koopvaardijsche pen met een totalen inhoud van 16.000 '.on tot zinken. Twee andere groote koopvaardij schepen, waaronder een tankschip, werden zwaar beschadigd. Gisternacht plaatsten gevechtsvliegtuigen treffers op dr;e koopvaardijschepen van middelbare grootte, verder werden doel treffende aanvallen ondernomen op haven- instalaties aan de Oostkust van het Britsehe eiland. Op 4 April gelukte het in het Bristolkahaai ten Zuid-Oosten van Pembroke een bijzonder geslaagden aanval van zeer geringe hoogte te doen op een- konvooi. Drie koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 22,000 ton werden zoo zwaar beschadigd, dai aangenomen kan worden, dat ze verloren zijn gegaan. Een ander koopvaardijschip werd zwaar beschadigd. Het luchtwapen heeft zoodoende in de periode van 4 tot 7 April 's ochtends vroeg m totaal dertien schepen met ongeveer 52,000 ton vernield Het bracht nog aan veertien andere koop vaardijschepen zware beschadigingen toe. De actie der vijandelijke vliegers was zeer gering. In het Zuid-Oosten drongen eenige vij andelijke vliegtuigen boven Zuid-Stiermar ken door en wierpen hier en daar bommen neer. Noemenswaardige schade werd niet aangericht. In het Westen bleef de actie van het Brit- Nederlandsche Christelijke Drogistenbond laanagaucuug oijeen. ue oonds- voorzitter de heer J. Bronkhorst, van Rotter dam, herdacht in het bijzonder die collega's, die door de gebeurtenissen van Mei 1940 alles had den verloren en anderen die groote schade had den geleden. Hij wenschte hun geluk, die op nieuw hadden kunnen beginnen en wekte allen op, in deze moeilijke tijden, tot vertrouwen en trouw aan ons beginsel. De heer Geerling sprak namens de Chr. Mid denstandsbond de vergadering toe en wees op de band tusschen de Chr. Middenstandsbond en de Chr. Patroonsvakorganisaties en de verhou ding, die binnenkort tot een voor de Vakbonden meer bevredigende toestand zal komen. De aftredende bestuursleden werden bij accla matie herkozen. Aan de bespreking over omzetbelasting, prijs regeling, distributie en uniforme winkelsluiting werd door vele leden deelgenomen. Kerk en Zending Ds. F. Hekman A.s. Woesdag herdenkt ds. P. Hekman predikant bij ae Geref. kerk van Beilen, den dag waarop hij voor 25 jaar in zijn ambt werd bevestigd. Ds. Hekman werd 10 Sept. 1883 te Zuid broek, waar zijn vader een vooraanstaand ^an ,en, ook wethouder is geweest, geboren. Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij cum laude voor zijn can- didaatsexamen slaagde. Aangezien het plan was om doctoraal te doen, stelde de jubilaris zich niet beroepbaar maar desondanks bracht de kerk van Gorredijk, wier eerste predikant ds. Hekman was, toch een beroep op hem uit. Alvorens de pastorie in te treden heeft de jubilaris veel gereisd en bracht hij o.m. een half jaar door in Amerika, waar hij tn tal van HollandschAmerikaansche ker ken, van Paterson tto San Francisco toe, heeft gepreekt en ook in particuliere huizen voorging voor verstrooide Nederlanders. Hit was toen ook tegenwoordig bij de opening van het sanatorium te Denver, van de oprich- ting waarvan zijn oom de drijfkracht was en bracht ook enkele dagen door op het zen dingsterrein in Nieuw Mexico onder de Indianen. Later verzocht een van de kerken uv Amerika hem te mogen beroepen, wat echter algeslagen werd. Op 9 April 1916 kwam Ds. Hekman in zijn eerste gemeente. In 1922 vertrok hij naar Buitenpost, welke standplaats m 1924 met Hemmer verwisseld werd. 4 Nov. 1928 kwam r>m «Ji1 teSenwoordige gemeente. Ds. Hekman was altijd een warm voór- stander van de Ned. Chr. Radio Vereeniging en in Drenthe enkele jaren voorzitter van het Prov. verband, terwijl hij van den Ver- eenigingsraad der N.C.R.V. eveneens deel" uitmaakte. Van de Part. synode van Drenthe maakte Ds. Hekman geregeld deel uit en zh' vaar- dtgde hem in 1936 af naar de Generale synode van Amsterdam. Van ztjn hand KfrkhlJa1 6n i"et Hcht 1,1 hel Fri«ch Genade Preeken in de serie Menigerlei Ds. Hekman, die een expert is op het ee- £MVanhhe,-kerkrecht' 2aI jubileum slechts sober vieren. FEDERATIE VAN DIACONIEËN NED HERV. KERK De diaconieën van de Ned. Herv. Gemeenten an ferwerd, Lettelbert. Termunten, Vnesche- loo, Ulium (alle in de prov. Groningen): Lip penhuizen. Metslawier, Peize. Nijkerk o.d VeL en Nuenen zijn toegetreden als lid van de Fe deratie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. GRAFSTEEN Ds. R. M. WESTERINK Naar wij vernemen is in het midden van de k.j' Kerk van Velp een comité gevormd, dat het initiatief heeft genomen tot het plaatsen van een gedenksteen op het graf van wijlen ds. R. M. Westerink. de in Oct j.l. overle den voorganger dezer kerk. BOND VAN GEREF. VROUWEN- VEREENIGINGEN De j aarlij ksche bondsdag van den bond van Geref. Vrouwenvereenigingen zal, naar wij ver nemen, 2 Juli a.s. te Groningen worden gehou den. In de middagvergadering zal Drof. dr. K. Schilder, hoogleeraar aan de Theol. Hooge school te Kampen, een referaat houden. sche luchtwapen overdag en 's nachts be perkt tot vluchten naa* de kusten van Noord- West Duitschland en Frankrijk. Drie vijan delijke vliegtuigen werden hier door jagers, twee door de luchtdoelartillerie en een door patrouillevaartuigen neergeschoten. In het Zuid-Oosten werden, volgens de tot dusver ontvangen hechten, 35 vlieg tuigen in luchtgevechen neergeschoten, 54 vliegtuigen op den grond vernield en negen andere op den grond zwaar be schadigd. Zeven eigen vliegtuigen gingen verloren-

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1