3' n n Jliratire gnttëcift (üottmnt duitsche troepen trekken Zuid-Slavië fjen Griekenland binnen rr X D&gelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken italiaansche luchtmacht valt Adriatische zeekust aan De eerste krijgsverrichtingen in het Zuid-Oosten nnementsprijs: per 3 maanden 2.47, vermfyirdard met 0.15 incassokosten. Per week ct. LossS nummers 5 Zaterdagnummers met Zondagsblad 7% ct Alles bij vooruitbetaling. irertentivprüzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- I deSlingen 48 ct per regeL Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23G66) Postbox 20. Postrek. 58930 No. 6398 MAANDAG 7 APRIL 1941 21e Jaargang OPROEP AAN HET DUITSCHE VOLK AAN HET DUITSCHE VOLK! is het Britsche imperialisme zich opge- heeft om de wereld te veroveren, was |n streven Europa en zijn volkeren in nieuwe oorlogen te wikkelen en ze ,ee te verzwakken .Engeland heeft daar- kar al te dikwijls ten deele verblinde, omgekochte staatslieden en volks- B 5 gevonden, die hun landen in-dienst van ^^^■pritsche heerschappij stelden. 3s eeuwen was tevens degene, die het Cb profijt trok van deze door Engeland stichte veroveringsoorlogen, de Joodsche .finance. Onder de leuze „democratie" Ideze samenzwering van imperialisme en klisme de wereld en vooral Europa, in verwikkelingen gebracht. I het jaar 1914 slaagden deze krachten erin I ude Duitschland te overvallen en tot den te dwingen, het doel was de vernieti- 2[van het Duitsche ©economische leven en 'tplundering van de Duitsche oeconomi-' kracht benevens het weerloos maken van 'pik tot dit doel. Btijds evenwel werd de strijd niet gevoerd l het nationaal-socialistische Derde Rijk, tegen den constitutioneel-democratischen ichen bondsstaat. uwelijks was het gelukt na eer. afschuwe- rerval van het Duitsche oeconomische I en het Duitsche leven in het algemeen rende vijftien jaar het Duitsche volk door pacht van de nationaal-socialistische be ng op te heffen en tot nieuwen opbloei te gen, toen dezelfde krachten terstond weer oude doelstelling proclameerden: het on- pkelijke, zich weer oprichtende Duitsch- moest opniew vernietigd worden. En weer ^Ns destijds meende men daarbij het con- 1^1 het beste door veile krachten te kunnen f^'etenen. was uitverkoren zonder eenige aan- j^ng den strijd mèt Duitschland op touw te en op het streven om door een verstan- ^tjcompromis een vreedzame, samenwerking C/0 verzekeren, met geweld te antwoorden, p de kracht van de intusschen ontstane iwe Duitsche weermacht van het Derde is deze aanslag in weinfge weken ge- hd. Iet een voorsprong van weinige Uren kon g aanslag opgevangen en in een heroieken |d van weken eveneens tot mislukking ge- tht worden. Er staan Duitsche soldaten van kenes tot aan de Duitsche bocht en zij be igen daarmee de Duitsche levensruimte, leze nederlagen dwongen Churchill naar jwe mogelijkheden te zoeken. Zoo kwam tot het besluit door het met Engeland ver- jlden België en Nederland een aanval te ■Sn op het Roergebied, als het hart van het itsche bedrijfsleven. Ditmaal was Frankrijk O^erkoren om den voornaamsten last van I strijd te dragen. n een'historisch unieken zegevierenden op- wxsch heeft de Duitsche weermacht ook :en aanval verijdeld, en het Westen van ropa van de Engelschen gezuiverd. Jhurchill wees mijn hernieuwde vredes- prstel af en besloot thans de kracht van het gelschè imperium tegen Italië te keeren en oral de Noord-Afrikaansche kust met.be- lp van Nieuw-Zeelandsche en Australische iepen in zijn macht te krijgen. Ook deze ging kan reeds thans als mislukt gelden, nk zij de samenwerking van Duitsche en lliaansche strijdkrachten. De Führer en opperste bevelhebber van i Duitsche weermacht heeft de volgen- i dagorder aan de soldaten van het 2id-Oostelijk front uitgevaardigd: DLDATEN VAN HET ZUID-OOSTELUK FRONT! iGetrouw aan het grondbeginsel, anderen >or zich te laten strijden, heeft Engeland et het doel, Duitschland in een nieuwen tijd definitief uit den weg te .ruimen, in et jaar 1939 Polen uitverkoren den oor- fg te beginnen en indien het mogelijk zou I jn de Duitsche weermacht te vernietigen. In enkele weken hebben de Duitsche 1 pldaten aan het Oostelijk front het instru- lent van deze Britsche oorlogsophitsers Z jeergeslagen en uit den weg geruimd. Op 9 April een jaar geleden heeft En gland vervolgens getracht zijn doel te be- eiken door een stoot tegen de Noordelijke [lank van Duitschland. In onvergelijkelijken strijd hebben de Duitsche soldaten in den veldtocht in Noor- vegen eveneens in enkele weken den aan tal afgeslagen. Hetgeen de wereld niet taor mogelijk gehouaen had, was gelukt. De weermacht van het.Duitsche rijk bevei ligt ons No#Pdelijk fftnt tot Jürkenes! Wederom enkele weken later meende de heer Churchill dat het oogenblik was aan gebroken, waarop hij over het met Enge land en Frankrijk verbonden België en Nederland op kon rukken naar het Roer gebied. Toen begon het historische uur van onze soldaten aan het Westelijke front. In den meest glorierijken strijd der oorlogs geschiedenis werden de legers van het ka pitalistische Westen verslagen en eindelijk vernietigd. Na 45 dagen was ook in dezen veldtocht de beslissing gevallen! Nu concentreerde de heer Churchill de macht van het Britsche imperium tegen onzen bondgenoot in Noord-Afrika. Ook daar is het gevaar door samenwerken van Duitsche en Italiaansche afdeelingen be- Het nieuwe doel van de Britsche oor logsorganisators bestaat thans in het ver wezenlijken van een plan, dat zij reeds bij het begin van den oorlog hebben opgesteld en slechts door de gigantische Duitsche overwinning steeds weer Tnoësten uitstel len. In de herinnering aan de landing van de Britsche troepen te Saloniki gedurende den wereldoorlog hebben zij eerst Grie kenland gepaaid met hun garantie om het vervolgens geheel dienstbaar te maken aan de Engelsche doeleinden. Ik heb steeds weer gewaarschuwd tegen de poging van een landing van Britsche troepen in het Zuid-Oosten van Europa ter bedreiging van het Rijk. Deze waarschu wing is helaas vergeefsch gebleven. Verder heb ik getracht met steeds gelyk blijvend geduld de staatslieden van Zuid-Slavië te overtuigen van de noodzakelijkheid van een oprechte samenwerking van de mo gendheden, welke belang hebben bij het herstel van den vrede in deze gebieden. Nadat het nu eindelijk was gelukt de grondslagen voor een gelijke samenwer king te leggen door het toetreding van Zuid-Slavië tot het Driemogendhedenpact, zonder dat hierbij iets van Zuid-Slavië werd geëischt, behalve het deelnemen aan den wederopbouw van een op een ver standige wijze georganiseerd Europa, waar aan ook Zuid-Slavië en zijn volk aandeel zouden hebben, hebben in Belgrado de zelfde in Engelschen dienst staande 'mis dadige elementen, die reeds in het jaar 1914 den wereldoorlog hebben doen ont branden, de macht aan zich getrokken. Men heeft evenals in Polen de wilde in stincten van minderwaardige individuen tegen het Duitsche rijk gemobiliseerd. Onder deze omstandigheden ben ik ge noodzaakt geweest, de Duitsche kolonie onmiddellijk uit Zuid-Slavië terug te roe pen. Want: leden en officieren van het Duitsche gezantschap en consulaire be ambten werden metterdaad aangevallen, onze vertegenwoordigingen werden ver nield, de Duitsche scholen net als in Polen verwoest, talrijke Volks-Duitschers werden weggevoerd, mishandeld of gedood. Bovendien heeft Zuid-Slavië, dat reeds weken in het geheim reservisten onder de wapenen riep, thans de algemeene mobi lisatie afgekondigd. Dit is het antwoord mijn acht jaar lange, steeds geduldige pogingen met dezen staat nauwe en vriendschappelijke betrek kingen tot stand te brengen! Terwijl nu in Griekenland wederom evenals in den wereldoorlog Britsche divi sies landen, gelooft men in Servië even als in den wereldoorlog tijd genoeg te hebben om een nieuwen aanslag te plegen tegen Duitschland en zijn bondgenooten. STRIJD IN HET ZUID-OOSTEN Soldaten van het Zuid-Oostelijke front! thans is uw uur gekomen! Gij zult thans de belangen yan het Rijk, evenals uw kameraden het een jaar geleden deden in Noorwegen en in het Westen, ook het Zuid-Oosten van Europa in uw bescher ming nmen. Gij zult hierbij niet minder dapper zijn, dan de mannen van die Duit sche divisies, die reeds in het najaar van 1915 op hetzelfde gebied waar gij thans aantreedt, overwinnend streden! Gij zult daar menschelijk zijn waar de de tegenstander u menschelijk tegemoet treedt. Daar, waar hij de hem eigen wreed heid toont, zult ge hem zonder genade neerslaan! De strijd op Griekschen bodem echter is geen strijd tegen Griekenland, doch tegen dien algemeenen vijand, die evenals een jaar geleden in het hooge Noorden van Europa thans in het uiter ste Zuiden poogt een wending te bren gen in het oorlogslot! Wij zullen derhalve op deze plaats met onzen bondgenoot zoolang strijden, tot de laatste Engelschman ook in Griekenland zyn „Duinkerken" gevonden heeft! Wie van de Grieken dezen wereldvijand steunt, zal met hem vallen! Wanneer de Duitsche soldaat bewezen heeft in het ijs en de sneeuw van het hoogste Noorden de Engelschen te kunnen verslaan, dan zal hij thans nu de nood het eischt in de hitte van het Zuiden zijn plicht doen! Wij allen hebben hierbij geen ander doel, dan ons volk de vrijheid en daarmee den Duitschen mensch in de toekomst zijn levensmogelijkheid te verzekeren! De gedachten, de liefde en het gebed aller Duitschers zijn thans weer met u, mijne soldaten! (w.g.) ADOLF HITLER.' Berlijn, 6 April 1941. De Balkan als strijdtooneel Sedert het begin van den oorlog was het het onmiskenbare streven van Engeland den Balkan als strijdtooneel te winnen. Inderdaad slaagde de Britsche diplomatie er overeen komstig het voorbeeld van den wereldoorlog in, Griekenland eerst door het aanbod van een garantie te paaien, en daarna definitief voor haar doeleinden te misbruiken. De thans gepubliceerde documenten ver schaffen inzicht in de practijk van een pro cédé, dat volgens de oudste Britsche recepten steeds weer trachtte anderen voor Engelsche belangen te laten strijden en doodbloeden. Daartegenover heb ik steeds betoogd, dat: 1) Het Duitsche volk geenerlei tegen stellingen tot het Grieksche volk kent, 2) dat wij evenwel nooit zullen dul den, dat zich evenals in den Wereldoor log op Grieksch gebied een mogendheid nestelt met het doel van daar uit te zijner lijd uit het Zuid-Oosten een aanval op de Duitsche levensruimte te kunnen doen. Wij hebben den noordelijken flank van de Engelschen gezuiverd, wij zijn beslo ten, ook in hei Zuiden zulk een bedrei ging niet te dulden. In den zin van een waarachtige consoli datie van Europa was het mijn streven, sinds den dag, waarop wij de macht overgenomen hebben, ook met Zuid-Slavië een vriend schappelijke verstandhouding tot stand te brengen. Ik heb bewust al datgene verge ten, wat eens tusschen Duitschland en Servië voorgevallen is. Ik heb daarbij niet alleen de hand van het Duitsche volk aan het Servi sche volk aangeboaen, maar daarenboven ernaar gestreefd, als behoorlijk makelaar bij de overbrugging van alle moeilijkheden te helpen, die bestonden tusschen den Zuid- Sla vischen steat en afzonderlijke, met Duitschland verbonden volken. Inderdaad is het schijnbaar ook gelukt inplaats van een ondraaglijke atmosfeer langzamerhand een ontspanning teweeg te brengen en niet slechts een politieke, doch vooral ook economische vruchtbare samenwerking te entameeren. En welk, ander doel had Duitschland ook kun nen hebben in een gebied, waar het noch territoriale, noch politieke eischen stelde of belangen verdedigde? Om aan Zuid-Slavië elk gevoel te ontne men, dat thans of in de toekomst de door Duitschland ingeslagen politiek zich ten on gunste van dit land zou kunnen wijzigen, had ik gepoogd, den Zuid-Slavischen staat in te lijven bij die groep mogendheden, die beslo ten is, het vasteland van Europa in de toe komst op te bouwen volgens beginselen, die rekening houden met de gerechtvaardigde belangen van allen in gemeenschappelijken arbeid, in rust en vrede. Ik meende daardoor ook de beste geruststelling te geven aan de vrees van Zuid-Slavië, dat tusschen Duitsch land en Hongarije bij deze doelstelling tegen over Zuid-Slavië wellicht verschil bestond of in de toekomst te duchten was. Ik heb dit gedaan, ofschoon de leiding van den Zuid-Slavischen staat zoowel als die van den Griekschen naar ons uit de Fransche documenten bekend was op onverant woordelijke wijze de belangen der Westersch democratische oorlogshitsers ondersteunde. Den 25sten Maart 1941 nu trad Zuid-Sla vië te Weenen plechtig tot het driemogend- hedenverdrag toe. Ik en het geheele Duitsche volk voelden ons daardocr gelukkig, want daarmede scheen uitbreiding van den oorlog op den Balkan belet en wellicht ogk een zwakke hoop gerechtvaardigd te zijn, het reeds be staande conflict tenslotte toch nog te kun nen oplossen door een verstandig compromis. Nauwelijks echter kwamen de ministers, die het verdrag hadden onderteekend, te Belgrado aan, toen de in Engelschen loon dienst staande elementen van een militaire clique, die eeuwig staatsgrepen organiseer de, zich gereed maakten om van repliek te dienen. De regeering, die naar vrede met Duitsch land streefde, werd ten val gebracht en wel met de uitdrukkelijke openlijke verklaring, dat dit noodzakelijk was wegens haar hou ding tegenover Duitschland. Daarenboven echter voltrokken zich nu tooneelen, die in het leven der volken een schande vormen en die het Duitsche ryk als groote mogendheid niet bereid is geduldig te slikken. De Duitsche gezant werd beleedigd, de Duitsche militaire attaché aangevallen, een officier als assistent van dèn militairen at taché gekwetst, talrijke ambtenaren, verte genwoordigers onzer firma's, enz. publiekelijk mishandeld, Duitsche etalageruimten, win kels, kantoorgebouwen en firma's benevens scholen, vernield en verwoest, tallooze vrou wen en mannen, vooral ook onze minder- heids-Duitschers afgeranseld, hun winkels en woningen ten deele uitgeplunderd en een aan tal minderheids-Duitschers daarbij vermoord. De strijd thans begonnen Deze gebeurtenissen in werden scène ge zet door dezelfde creaturen, die reeds in 1914 door den aanslag van Serajewo de wereld na meloos in ongeluk hadden gestort en even als destijds is deze militaire misdadigerskliek door den Engelschen geheimen dienst gefi nancierd en georganiseerd. Als nu ook deze gebeurtenissen dezelfde zijn als destijds, dan is toch iets gewijzigd: De thans aangevallen staat is niet het toen malige Oostenrijk, maar het huidige Duitsche ryk. De nieuwe Servische regeering heeft de al gemeene mobilisatie gelast. Zij heeft erkend, dat dit reeds sedert dagen in het geheim het geval was. Zij heeft daarmee te kennen ge geven, dat zij meent, in stede van vredelie vende betrekkingen tot het Duitsche rijk ge weld te kunnen stellen. Hef geweld, dat zij heeft geroepen, zal haar thans vernietigen. Het Duitsche volk koestert geen haat jegens het Servische volk. Het Duitsche volk ziet vooral geen reden om tegen Kroaten of Slowenen te strijden. Het wil van deze volken niets. Het Duitsche volk zal thans evenwel met die Servische misdadigersclique te Belgrado afrekenen, die meent, den Bal kan voor de tweede maal ter beschikking te kunnen stellen van den Brilschen aan slag op den vrede in Europa. Daar ik het nu nogmaals moet beleven, dat pogingen, gedurende acht jaar ondernomen, tot opbouw van een vriendschap, weer ver geefsch zijn, heb ik besloten tot herstel van dragelijke betrekkingen en een orde in dit deel van Europa, die ook rekening houdt met de volksche beginselen, in overeenstemming met de opvattingen van mijn bondgenoot, de verdere vertegenwoordiging van de Duitsche belangen toe te vertrouwen aan de kracht, die naar thans weer blijkt blijkbaar alleen in staat is recht en rede in bescherming te nemen. Het Duitsche Rijk bevindt zich sinds vanochtend in strijd met de usurpators van Belgrado en in strijd met de formaties, die Groot- Britanië weer tracht van den Balkan uit te laten oprukken tegen den den vrede in Europa. De Duitsche weermacht zal de wapens in deze gebieden eerst dan neerleggen, als het troepje samenzweerders definitief ten va! is gebracht en de laatste Brit ook in deze streken het vasteland heeft verlaten. Moqen de ongelukkigerwijs verblinde volken inzien, dat zij dit slechts te danken hebben aan den ergsten „vriend" dien het vasteland in driehonderd jaar heeft bezetrn en bezit: Engeland. Het Duitsche volk evenwel kan dezen strijd ingaan met het innerlijk besef, dat zijn leiding alles hèeft gedaan, wat menschelijkerwijs ge sproken mogelijk was, om het dezen twist te besparen. Van de voor zienigheid willen wij thans slechts smeeken, dat zij den weg van onze soldaten behoedt en zegent als tot dusver. Berlijn, 6 April 1941. (get.) ADOLF HITLER. Belgrado verscheidene keeren gebombardeerd; vorderingen van de Duitsche troepen aan beide fronten Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De strijd tegen Zuid-Slavië is hedenochtend begonnen met aanvallen van sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers van de Duitsche luchtmacht op kazernes, vliegvelden en andere voor den oorlog gewichtige doelen in Zuid-Slavië. Volgens de eerste berichten waren de Duitsche vliegers te Belgrado bijzonder succesrijk in hun aanval. Het vliegveld en de in de stal gelegen kazernes, waaronder de kazerne van de lijfgarde, werden met goed gevolg gebombardeerd. Tien vijandelijke jacht vliegtuigen werden omlaag geschoten. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de bodemorgani satie van de Zuid-Slavische luchtmacht reeds door Britsche troepen overgenomen is. Vrijdag en Zaterdag zijn de eerste Britsche vlieg tuigen in Zuid-Slavië aangekomen. Volgens latere berichten, die door het opperbevel der weermacht zijn ontvangen, hebben Zondag in den loop van den dag sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen, duikbommen werpers en jachtvliegtuigen talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid-Slavië aangevallen. In het middel punt stond de vesting Belgrado, die in den loop van den dag driemaal aanvallen van sterke formaties gevechtsvliegtuigen had te verduren. In talrijke voor den oorlog belangrijke doelen ontstonden zware branden, die tot 's avonds nog niet gebluscht konden worden. De vernielingen op het stationsemplacement van Belgrado waren bijzonder groot. Verscheidene vliegvelden werden met brisantbommen bestookt en met de boordwapens beschoten. Tezelfdertijd vielen Italiaansche gevechtsvliegers vliegvelden in Herzegowina aan, eveneens met groote doel treffendheid. Na het overschrijden van de Servische en Grieksche grenzen kwamen de troepen van het Duitsche leger in den loop van den dag overal in contact met den vijand Ondanks het moeilijke terrein en het door den vijand geboden verzet rukken zij volgens plan op. De opmarsch van het leger wordt doeltreffend door het luchtwapen ondersteund. Tijdens lucht gevechten schoten Duitsche vliegtuigen op den eersten dag der gevechtshandelingen boven Zuid-Slavisch gebied, volgens de tot dusver ontvangen berichten, 24 vijandelijke vliegtuigen neer. Hierbij gingen slechts twee eigen vliegtuigen verloren. Met zekerheid werden 44 vliegtuigen van den vijand op den grond vernield. Aangenomen kan worden, dat nog een aanzienlijk aantal vliegtuigen op den grond vernield of beschadigd is. Het Duitsche weermachtsbericht Hef opperbevel der Duitsche weer macht deell mede: „Met het oog op het opdringen van Britsche landingstroepen uit Grieken land naar hel Noorden en nadat de ver- eeniging dier troepen met de gemobili seerde Zuid-Slavische weermacht bekend was geworden, zijn afdeelingen van het Duitsche leger vanochtend vroeg tol den tegenaanval overgegaan. Op verscheidene plaatsen rukten zij over de Grieksche en Servische grens. De Duitsche luchtmacht heeft in de ochtenduren Servische vliegvelden en met sterke afdeelingen de vesting Bel grado aangevallen en kazernes en mili taire en strategische installaties vernie tigd. Tegelijkertijd hebben afdeelingen Ita liaansche gevechtsvliegtuigen met succes voor den oorlog belangrijke doelen in het Zuiden van Zuid-Slavië aangevallen. In Noord-Afrika hebben de Duitsch- Italiaansche gemotoriseerde afdeelingen en pantsertroepen den vijand achtervolgd, d:e zich op enkele plaatsen tevergeefs trachtte staande te houden. Opnieuw zijn gevangenen gemaakt en is oorlogstuig buitgemaakt. Gevechtsvliegtuigen hebben ten Zuiden van de Faroer een koopvaarder van 3000 ton tot zinken gebracht. Bij den toegang tot den Firth of Forth zyn twee schepen vernield en vier koopvaarders beschadigd. Een fabriek in Noord-Schotland werd door bommen van zwaar kaliber getrof fen. Met goed gevolg zijn verder haven werken en militaire steunpunten in het Zuid- Westen van Engeland aangevallen. Op een vliegveld geraakten hangars, schuilplaatsen en op den grond staande vliegtuigen m brand. De vijand verrichtte in den afgeloopen nacht geen gevechtshandelineen boven Duitsch gebied, fylechts e\»ele ijandelijke vliegtui gen verschenen boven het bezette gebied in Frankrijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1