JAPONNEN Laatste Bericht MAANDAG 31 MAART 1941 STADSNIEUWS Offitieele Publicaties PersoènsbewijK i minvermogenden De burgemeester van Leiden brengt ter ken nis van belanghebbenden, dat binnenkort in deze gemeente persoonsbewijzen zullen worden uitgereikt Voor elk persoonsbewijs moet 1 aan leges worden betaald. In geval van min- of onvermogen kan dit bedrag tot de helft worden verminderd of kostelooze uitreiWing worden toegestaan. Zij, die voor vermindering der leges of voor kostelooze uitreiking in aanmerking wenschen te komen, moeten een daartoe strekkend ver zoek indienen. Hiervoor worden kosteloos for mulieren beschikbaar gesteld ten Stadhuize, in gang Vischmarkt (Bodekamer), op werkdagen tusschen 9 c#i 17 uur; des Zaterdags tusschen 9 en 12 uur. Bedoelde formulieren moeten ingevuld en onderteekend worden toegezonden aan den In specteur der Gemeentebelastingen vóór 10 Dex* openbare kennisgeving is thans uitsluitend van belang voor de inwoners der gemeente Leiden, wier geslachtsnaam aanvangt met een der letters A tot en met D. Onder geslachtsnaam van een gehuwde of gehuwd geweest zijnde vrouw wordt ver staan haar meisjesnaam. Naarmate de uitreiking der persoonsbewijzen voortgang vindt, zal nader worden gepubli ceerd, wanneer de overige inwoners der ge meente. die voor bovenbedoelde vermindering of ontheffing in aanmerking wenschen te ko men, een desbetreffend verzoek kunnen in zenden. De inwoners, wier geslachtsnaam niet aan vangt met een der letters A tot en met D, zullen derhalve moeten wachten tot hun letter aan de beurt is. Leiden, 31 Maart 1941. De burgemeester voornoemd, A. VAN DÈ SANDE BAKHUYZEN. naar maat Onze zaak is vanaf Dinsdag 1 Apnïl as. uitgebreid met deze nieuwe afdeeling Een Chef-Coupeusemet ruim 10-jarige ervaring staat U ten dienste. I. J. van Egmond en Zn. BREESTRAAT 173 BONTWERKERS KLEERMAKERS Het Residentie-Orkest Wat is de muziek van Mozart toch onbegrijpe lijk mooi. Dat hebben we ons verleden Zater dagmiddag weer duidelijk gemaakt toen Fer nando Zepparoni met het R. O het vioolconcert in A dur, K. V. no. 219. speelde. He', werk komt vaak op het podium; herhaalde malen wordt het in de Studio's voor Radio-uitzendin gen gespeeld. Niettemin verschijnt het steeds weer. mits goed gespeeld, in den glans van on gerepte frischheid. Welk een bizonder benadigd mensch is Mozart toch geweest. Men kan er niet dankbaar genoeg voor zijn, dat de Hemel ons hem gegeven heeft. Hij was waarlijk kun stenaar bij de gratie Gods. Het is wonderlijk; reeds bij het Instrumen tale voorspel, waarvan de klanken toch zoo bekend zijn, is men er onmiddellijk weer in, is men gegrepen door de ontroering, welke door dit geheele werk siddert. Toch kan men zich de s'emming niet ontleden. Het komt alles vederlicht tot ons; het is geestig en tegelijker tijd vervuld van een lichten weemoed; het is vroolijk, zonnig, licht, blij en toch het absolute tegendeel van oppervlakkigheid. Het is rank en gracieus en tegelijkertijd innerlijk zoo zeldzaam sterk. Maar op welke wijze wij ook het com plex van aandoeningen ondergaan, die deze muziek wekt. één ding is zeker: ze stelt geen problemen. Dat blijkt wel het meest uit het magnifieke spel van den solist Fernando Zep paroni. Etherisch licht stroomt zij voort. Zij wil niets anders zijn dan muziek, absolute mu ziek als ge wilt. Muziek, die geen gedachten behandelt, geen problemen, die niet worstelt met het leven. Muziek die uit de ziel voort vloeit enkel als vreugde om melodie en rhythme, muziek van wonderlijk fasoineerende schoonheid, die u aan alle materieele zorgen ontrukt. Muziek, die niets anders is dan één voortdurende onuitputtelijke verheerlijking. Het was zeldzaam hoe prachtig Zepparoni deze mu ziek voordroeg. Men vergeet dat een geweldige technische scholing moet zijn voorafgegaan, om ze zoo puur, zoo immateriëel, zoo gracieus voor te dragen. Men luistert er naar en krijgt den indruk dat. de componist in denzelfden trant nog heel lang had kunnen doorgaan. Mozart is zoo rijk. dat men nooit of te nim mer den indruk krijgt, dat hij een thema nu defini'ief heeft afgehandeld. Er kon steeds nog meer volgen. In het geheel van dit vioolconcert hebben de cadenzen niet minder onze bewon dering dan de uitwerking der muzikale satzen. De cadenzen aan het einde van het eerste deel. hoe virtuoos geschreven, vormen op zich zelf een dichterlijk muzikale passage. Naast het prachtige Mozartspel van Zepparoni pas'e zich het Residentie-Orkest onder de voor treffelijke leiding van Carl Schuricht volkomen aan. Het was alles prachtig in stijl. Het concert ving aan met een compositie van C. Pizzini „Das Gedicht der Dolomiten". Pizzini is een jonge man van ongeveer 30 jaren, leer ling van Respighi, wiens invloed in dit werk niet te miskennen valt. He* is in goeden zin programma-muziek. en wil een muzikale trans criptie geven van het ontwaken der Dolomiten door de opkomende zon: de bloeiende berg weiden die nu hun pracht ontplooien: het zon- nevonkelen over het Karermeer en de wezens der verbeelding; Gnomen en Kobolden, die onder de hooge dennen aan den oever hun dansen uitvoeren en ten slot'e de verbeelding van strijd en overwinning uit een plaatselijke heldensage Uit de bewerking blijkt in de aller eerste plaats, dat Pizzini een man is van groote muzikale fantasie, die ook zoodanig bedreven is in de compositieleer, dat hij zijn inspira'ie vorm weet te geven. Vooral de eerste drie dee- len hebben óns zeer getroffen. We zien inder daad uit de grauwe morgenschemering het ge bergte „als een Cathedraal" te voorschijn komen en de spitsen in het zonlicht glanzen. Niet minder s'erk spreekt de ontroering uit „Bloeien de weiden", en de muzikale illustratie of wil men, interpretatie van het zon-o ver lichte meer. Er is in dit alles veel afwisseling van coloriet, veel stemming. Het slotgedeelte kon ons minder bekoren. Wel worden daarin allerlei hulpmid delen van het modern orkest te baat genomen en komen er orgiën van klank over ons. doch, althans voor mijn persoonlijk gevoel, dit slot doet wat hol, wat spektakelig aan. Misschien zou een herhaalde auditie ons tot een ander oordeel brengen. Het concert werd besloten met een warme voordrach* van Schumann's Vierde Symphonie. een zeer mooi werk, dat uitmuntend werd ge speeld. Carl Schuricht heeft zich dezen middag weer een prachtig dirigent betoond. Uiterlijk maakt zijn directie een rustigen, beheerschten indruk. Doch niets ontgaat hem en aan de spanning van he* spel bemerkt men, hoe hij de muziek tot in haar fijnste vezelen doorleeft en zijn groote innerlijke bewogenheid in het orkest tot uiting brengt De Gehoorzaal was vrijwel geheel bezet, en betuigde herhaaldelijk haar enthousiaste waar deering. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN Op verzoek van de Leidsche politie is te Lisse aangehouden de 40-jarige mej. 6. D., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van winkelgoederen in verschillende groote magazijnen hier ter stede. Begrafenis prof. dr. N. van Wijk Onder zeer groote belangstelling heeft Zaterdagmiddag op de begraafplaats Rhijnhof nabij Leiden de begrafenis plaats gehad van prof. dr. N. van Wijk, in leven hoogleeraar in de Baltische en Slavische talen aan de rijksuniversiteit te Leiden. Aanwezig waren o. m mr. A. van de Sande Bakihuvzen. president-curator der Leidsohe Univer siteit. mr. P. E. Briët, curator en mr. P. J. Idomburg. secretaris van curatoren, prof .dr. B. G. Eseher. n uit Nijmegen, prof. B. Becker ■n dr. B. ten Haeff, beiden namens Oost-Europee sohe cu 1 tuur gesctu e - werkgemeenschap, dr. J. J. de Je Maatschappij der Nederlandsohe Martin, directeur van het Rijks Prentenkat M. C. Bongaerts. c Leiden, bent E Pelinok. directeu heer H E. Stenfert Kroes In de aula, waar de lijkkist, die met een schat van kransen en bloemen was bedekt, was opge baard. trad prof. d r. A W B ij v a n c k naar voren, die namens den academischen senaat, namens de faculteit der letteren en wijsbegeer te en als vriend van den overledene»woorden van afscheid sprak. Het leven van Van Wijk, aldus spr. o.m. kenmerkt zich door drie perioden n.1. die van Amsterdam met Uhlenbeck, die te Leipzig en die in Rusland. Spr. schetste welke een groote invloed op van Wijk is uitgegaan van prof. Uhlenbeck, die hem de passie voor de we tenschap heeft geschonken en hem den weg naar de Russische wetenschap heeft gewezen. Leip zig gaf hem de strenge wetenschap; uit dien tijd stamt het aanleggen van een onnoemlijk groot aantal fiches, dank zij welke het hem mogelijk was velen te helpen, die moeilijkheden met het onderzoek van woorden hadden. Zijn verblijf in Rusland en vooral te Moskou heeft een stempel op geheel zijn verdere leven gedrukt. Niet al leen kon geen als hij de Slavische geest zoo juist aanvoelen, maar hij bezat bovendien de gave zich zoo ti Slavische geest maken. Vervolgens stelde spr. In het licht wat een goed mensch en innig trouw vriend Van Wijk was. Nog van zijn eerste verblijf te Goes, waar hij leeraar is geweest, heeft hij vele vrienden overgehouden en het is spr. bekend, dat eenigen van hen hier thans aanwezig zijn. Ook de Nat. Bibliotheek heeft veel aan Van Wijk te danken en namens de directie dezer bibliotheek sprak spr woerden van afscheid. Groote vrienden van hem waren ook zijn boeken en vooral zijn hand schriften. Typisch is het, dat hij in een zijnei laatste boeken heeft uiteengezet wat hij aan de bibliotheek te danken had. Ook als hoogleeraar te Leiden (in 1913) wa hij steeds de belangstellende vriend voor ziji studenten en voor de velen, die bij hem on steun er. raad kwamen. Maar ook buiten de> kring der studenten wist men z'n gastvrije hui in de Nieuwstraat te vinden, vooral vele Slaven wien hij behalve materieel, ook geestelijk hul verleende. Het is niet van algemeene bekendheid, doe! spr. wjl dit hier thans meedeelen, dat toen d Universiteit van Praag een leerstoel in de vei gelijkende Slavische taalwetenschap wilde op richten, deze Universiteit Van Wijk uitnoodigd. om dezen leerstoel te bezetten. Van Wijk heel hiervoor echter bedankt daar hij Nederlan<" trouw wilde blijven. Een Tsjech had spr een verklaard, dat er in geheel West-Europa nieman- was die het Russisch zoo zonder fouten spra) als Van Wijk. Spr. herdacht vervolgens hetgeen de overle dene heeft gedaan als lid van de Kon. Ned. Aka demie van Wetenschappen (1920), als rector magnificus, in welke functie hij velen tot voor beeld is geweest en welke periode zijn glorif tijd heeft uitgemaakt enz. terwijl hij boyendie' in tal van vereenigingen zeer belangrijk wer heeft verricht ook om de Slavische taal en d Slavische staten in Nederland meer bekend t maken. Als vriend was hij buitengewoon harte lijk: hij had steeds een zacht oordeel en ee- gelijkmatig humeur. Spr. heeft twee en een ha) jaar met Van Wijk samen gewoond en de me hem gesloten banden waren zeer hecht en sterk Het valt spr moeilijk deze banden los te maken er- 71 in 7o*>r v°1"n in ons land en in het bu'ter Uud uici wie Van Wijk in eeu givoie Vi-«sud schap leefde. Spr. deelde hierna mede, dat er hoop bestond, dat het huis in de Nieuwstraat, waar al zijn vrienden met hem tezamen kwamen, als zoodanig bewaard zal kunnen blijven. Het geheim van Van Wijk's leven was, dat hij naast een koel en helder verstand een warm kloppend hart had. Dezen ochtend, aldus spr., is in het sterfhuis een Russische kerkdienst gehouden, hetgeen spr. als een symbool van Van Wijk's levensopvatting beschouwde en spr. wilde ein digen met dezelfde woorden, die ook daar tot afscheid gesproken waren: Tot ziens Nicolai- Nicolaiwitsj. Op verzoek van de familie van den overledene zou behalve door prof. Bijvanck alleen nog het woord gevoerd worden door prof. dr F. B. J. Kuiper, hoogleeraar te Leiden en oud-leerling van den overledene. Deze wees er o.a. op. dat met Van Wijk weer een der grootsten van de faculteit Is heengegaan. De overledene bezat de groote gaven om den lust en de kennis tot weten schap op anderen over te dragen; het contact met zijn leerlingen was zeer groot. De jongeren hebben thans hun leider, wiens gezond-en zeer scherp oordeel zij thans moeten missen, verlo ren. Het kompas, waarop men zeer zeker kon koersen, is niet meer. Hij bezat een ontzaglijke kracht en daarbij een gespannen geest, hij was een geroepene voor de wetenschap maar daar naast een gedrevene Deze kracht wist hij op zijn leerlingen uit te stralen. Hij Is in zijn volle kracht heengegaan zonder een lang ziekbed te hebben gehad. Wij allen, aldus spr., hebben een vriend verloren. Hij heeft veel vriendschap ge geven, maar daarnaast ook veel vriendschap ontvangen De jongeren hebben thans de plicht het door Van Wijk aangevangen werk over te nemen en in zijn geest voort te zetten. Spr. hoopte dat de groep van jonge Slavisten deze hun roeping trouw zullen blijven, een trouw, die uit Van Wijk's leven zoo stralend tegemoet Hierna werd de lijkkist grafwaarts gedragen en neergelaten in de groeve naast die van twee Slavische vrienden van den overledene, die den geliefden vriend en leeraar reeds vele jaren geleden In den dood vooraf waren gegaan. Ds. A van W ij k uit Zaandam dankte ten slotte voor de betoonde belangstelling. Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelijk Museum Aan het jaarverslag van bovengenoemde stichting, ontleenen wij, dat het beheer der geldmiddelen met de uiterste zorg en de groot ste zuinigheid gevoerd moest worden. Vermeerdering der inkomsten blijft dringend noodzakelijk, wil de toekomst van het Museum niet ernstig in gevaar komen. Vooral is het noodig, dat er een matig bedrag voor aankoop beschikbaar komt. Thans laten de geldmiddelen alleen toe, nu en dan eenige kleinigheden te koopen; doet zich de gelegenheid voor belang rijke stukken te verwerven, dan staat het Museum machteloos, tenzij van particuliere zijde hulp wordt geboden. Toen den lOden Mei de oorlog ln Nederland uitbrak, werd het Museum voor het publiek gesloten en werden dien zelfden dag de belangrijkste stukken in den kelder van het gebouw en in een paar andere kelders opgeborgen (zie vorig jaarverslag) Ge durende de vijf oorlogsdagen werd het gebouw bovendien dag en nacht bewaakt. Eenigen tijd na de capitulatie kon het museum wederom voor het publiek opengesteld worden (28 Mei); met het oog op het steeds dreigende gevaar van bominslag en scherven zijn alle voorwerpen, die in de drie kelders in veiligheid waren gebracht, daar gelaten, totdat betere tijden aanbreken. Het museum werd bezocht door 629 betalende en 87 niet-betalende personen. Van de vele aanwinsten verdienen in het bij zonder vermelding de barometer van Logeman, de reconstructie van een klok en de instelinrichting .beide van Einthoven, het microscoop Cuff, de stereoscoop met groote opening en de daarbij behoorende photo's, de fraai versierde 17de eeuwsche g e- wichtsdoos, de reproductie der 13de eeuwsche wereldkaart en de groote col lectie medische instrumenten. GOUDEN JUBILEUM J. ARNOLDUS Woensdag 26 Maart was het 50 jaar geleden dat de heer J. Arnoldus, meester op de afdee ling der vollerij van de N.V. J. J. Krantz en Zn., fabriek van lakens en wollen stoffen al hier, in dienst dezer onderneming trad. Daar Woensdag wegens uitstedigheid der directie de huldiging van den jubilaris niet kon plaats hebben, geschiedde deze Zaterdagmiddag na het beëindigen der werkzaamheden. Nadat de jubilaris met zijn familie in het kantoor der firma was binnengeleid, werd hij in het bijzijn van het geheele kantoor- en fabrieks- personeel, allereerst toegesproken door een der directeuren, den heer dr. L. P. Krantz, die hem onder zeer hartelijke bewoordingen geluk- wenschte en zijn oprechte waardeering uitte voor de wijze waarop de jubilaris zijn arbeid verrichtte. Als blijk van waardeering bood spr. een gouden horloge met inscriptie en eon goy- den ketting aan. Namens de hoofdadministratie en technische afdeeling werd het woord ge voerd door den heer A. J. Boekwijt, die wees op de goede karaktereigenschappen van den ju bilaris en hem een mooi schilderstuk over handigde. Nadat nog verschillende cadeau* door het fabriekspersoneel waren aangeboden, sprak de jubilaris een dankwoord. Daarna bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. Leget, jm. 27 j. en M. Mieremet, jd. 26 j.; A. Monfils, jm. 21 J. en J. Platteel, jd. 18 j.; J. Paats, jm. 23 J. en D G. v. d. Blom, jd. 20 j. OVERLEDEN: G K. J. Caron, wed. v. H. B. Huijsmans, 67 j. GEBOREN: Susanna, dr. v. D. Gijsinan en M. C. de l'Ecluse; Johanna, dr. v. C. D. Ligtvoet en J. Horree; Maria, dr. v. E. Wil- lemsen en C. A. Erkelens; Jan Eldert Wijnand, zn. v. J. E. Roggeveen en G. J. P. van den Broek. Alphen a/d. Riin NUTS-AMBACHTSTEEKENSCHOOL Sluiting cursus. Zaterdagavond werd in een der lokalen van het Nutgebouw de sluiting gehouden van de cursus 1940-'41 van de Nuts-Ambachtsteeken- school. Namens het bestuur riep de heer H. van Kleef de ouders der leerlingen, leerlingen en verdere belangstellenden een hartelijk wel kom toe, waarbij met name genoemd werden de heeren v. d. Bijl en Gesman, gedelegeerden van liet gemeentebestuur. Spr. achtte het een voorrecht dat ook dezen winter de cursus kon gehouden worden. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat dit zon der moeilijkheden zou kunnen. In September van het vorig jaar was .de school nog in ge bruik bij de Opbouwdienst Dank zij de me dewerking van den burgemeester onzer ge meente, kon toch nog op tijd begonnen worden. Voorts was de verduistering een probleem, vooral voor de vele leerlingen uit den om trek. Voor hen viel het niet mee. Door mede werking van den directeur en leei'aren, was het echter mogelijk ook 's Woensdags- en Zaterdagsmiddags les te geven. De opkomst der leerlingen was dan ook goed. Hierna bracht de directeur, de heer W. van Diest, het jaarlijksch rapport uit. Ondanks de oorlogsomstandigheden, waren de resultaten zeer bevredigend. Allen werk ten mede, zoodat de resultaten gelijk waren aan vorige jaren. Naast de lessen op Zater dagmiddag werd er ook meer dan voorheen thuis gewerkt. En waar nog eenige achter stand mocht zijn daar biedt de lesrooster voor een volgende cursus steeds gelegenheid dat bij te werkèn. Enkele nadere bijzonderheden over uit breiding van de lessen werden gegeven en vervolgens werd medegedeeld dat het onder wijs door pl.m. 200 leerlingen gevolgd werd, waarvan de meesten ln onze gemeente woon achtig. Hieï-na kwam spreker tot de bevorderingen. Van de le naar de 2e klas werden bevorderd 35 leerlingen, waarvan 2 voorwaardelijk; 2 werden afgewezen daar zij de lessen slechts gedeeltelijk gevolgd hadden. Van de 2e naar de 3e klas 38 leerlingen, waarvan 6 voor waardelijk, 5 werden afgewezen; van de 3e naar de 4e klas 41 leerlingen, waarvan 9 voorwaardelijk, 5 werden fgewezen; van de 4e naar de 5e klas 22 leerlingen, waarvan 2 voorwaardelijk en 3 afgewezen allen reeds voor eerder genoemde reden. Het diploma vakteekenen Timmerlieden kon worden uitgereikt aan H. v. d. Bos, W. Bons, G. Dörsch, Nieuwveen, D. T. Rijsinga, J. C. van Wieringen, C. Wittebol, J. P. Vro lijk. Vakteekenen metselaars: J. Bonte en H. J. Redegeld. Vakteekenen schilders: P. Vrisekoop. Machine- en constructieteekenen: R. Da ve laar, T. J. van Deuren, K. Goedhart, J. H. Huisman, A. Lagendijk, P. W. van Tol, P. de Zwart, D. Hart en J. A. Zuidam. Vakteekenen Electriciëns: P. C. Blom. Cursus Autotechniek: K. v. d. Bijl, M. van Muijen, T. C. Rodenburg en J. G. van Zwie- ten. Van de vervolgklassen ontvingen het di ploma voor hout- en marmerschilderen: J. J. Hoenekoop, A. L. van Beusekom en D. C. Speek; vervolgklas timmerlieden H. Ouds hoorn, Nieuwkoop. (Waar geen plaatsnaam is deze alhier). Aan enkele leerlingen werd wegens trouw bezoek en veel ijver een belooning uitgereikt De heen Van Kleef feliciteerde degenen die een diploma ontvingen en die verhoogd waren en wees op de eischen die zeker in de toekomst op het gebied van vakbekwaam heid gesteld zullen worden. Voorts bracht spr. dank aan den directeur voor het keurig overzicht. De sluiting was hiermede ten einde waarna de talrijke aanwezigen zich door de school ver spreidden om daar het tentoongestelde werk te bezichtigen dat ook nu weer een volle dige indruk gaf van de prestaties der leer lingen daar al het werk, zoowel goed als min der goed. te bezichtigen was. HOE DE VOETBAL ROLDE, In een aantrekkelijke wedstrijd heeft Quick Boys 1 uit Katwijk Zaterdag tegen A.R.C. 1 laten zien dat het kampioenscnap onbetwist bij haar thuishoort. Toch was de 62 overwinning, gezien de krachtsverhouding in het veld, wel wat geflatteerd, maar de Katwijkers hadden iri hun rechtsbinnen Vis een speler, die uitstekend de kunst van doelpunten maken verstohd. Hij nam er 5 van de 6 voor zijn rekening. De A.R.C.-voorhoede, evenals vorige week met invallers voor linksbinnen en linksbuiten, was weer schotloos. Toch was A.R.C. na de aanvang het eerst aan bód en na 10 minuten was het reeds 10 voor onze plaatsgenooten en na 25 minu'en 20. Spoedig hierop maakte Quick Boys echter 21 met een fortuinlijk doelpunt en voor de rust weid het met een fraaie bal gelijk. Ging de strijd voor de rust gelijk op, ook het eerste half uur na de rust was dit het geval. Door enthousiasme te stellen tegenover het tactische en tecnisch goed verzorgde spel der gasten hield A.R.C. de boel in evenwicht, maar de gasten wisten in die periode 2 maal te scoren, waar'oe ARC. geen kans zag. Het laatste kwartier waren de Katwijkers sterker en voegden zij hier nog twee goals aan toe, zoo dat het einde van deze mooie en sportieve kamp kwam met 62. DIPLOMA „KOSTPRIJSCURSUS. Onze plaatsgenooten de heeren D. J. Groen hof, J. Kempen, H. J. Runhaar. H. C. v. d. Soelt en M. Verduijn behaalden het „Kos'prijsdipPjpa A" op een te 's-Gravenhage gehouden koytpnjs- cursus, uitgeschreven door de Federatie Werkgevers in het Grafische bedrijf. Martha-Stichting Het Maandblad „Onze Kinderen", van de Martha-Stichting, bevat van de hand van den oud-directeur Ds. A. W. Voors, een zeer uitvoerig in memorigm gewijd aan de na gedachtenis van Ds. J. L. de Heer, oud-voor zitter dezer inrichting, die begin dezer maand te Rotterdam op bijna 85-jarigen leeftijd is overleden. Op zeer uitvoerige en waardee- rende wijze wordt hierin geschetst het werk dat Ds. de Heer, die ruim 48 jaar bestuurslid was, in het belang dezer inrichting heeft ver richt Waarnemend voorzitter is thans Jhr. Mr D. J. P. Houfft te Dordreoht, terwijl inmiddels als nieuwe leden van het bestuur zijn toegetreden Mr. J. A. N. Patijn en Jhr. Ir. A. S. C. Stoop van Strijen uit den Haag. JONGEN OVERREDEN. Een 5-jarig zoontje van de familie O. alhier was zoo onvoorzichtig zich op de Stationstraat door een autobus van den dienst Nieuwkoop— AlphenLeiden te la'en meesleepen. De jongen kwam hierbij te vallen en kreeg een der wielen va nde autobus over het lichaam; hij bekwam vrij ernstige hoofdwonden en inwendige kneu zingen en is, na voorloopige behandeling door dr. N. naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden overgebracht. 'BEVOLKING. Ingekomen van: Krimpen a./d. IJssel, IJsseldijk 180, Cent L. Otterspeer, timmermans knecht, Hoorn 310; Krimpen a./d. Lek, School straat 90, Aagje van Wijnen, Hoorn 310. Vertrokken naar: Oegstgeest. Rhijn- geesterstraatweg 91, Anthonia M. Kaptein, dienstbode, Toegangscheweg 2: Leiden Plantage 12, Mijnsje van 't Wout, dienstbode. Toussaint- s'raat 23: 's-Gravenhage. Mechelschestraat 22, Antje Hesseling, dienstbode, Woubrugscheweg 54; Warmond. Pension Huize Luduïna, Josephina J H. M. Hohmannl wed. L. E. W. Seek, Prins Hendrikstraat 69; Kouderkerk a./d. Kijn A 10, Klaziena Wiegman, Stationstraat 24; Sassen- heim, Molenstraat 43, Jansje van Klaveren (wed. G. Verkerk), van Genderenstraat 16; Rotterdam, Grondheerenstraat 66c, Christianus J Goderie, Zuideinde 73; Wieringermeer, Sloot- dorp Wierweg E 15, Jacob Doelman, Landb.- knecht, Kortsteekterweg 6. BURGERLIJKE STAND. Geboren: G -bert, z. van Dirk Jan Boef en Jannetje Boer: Theodora Elisabeth Maria, d. van Gerardus Meyer cn Cornelia Maria \in Deuzen; Margrieta Pieternella, d. van Jacob van der Laan en Neeltje Schuilenburg. Huwelijksaangiften: Willem Griffioen. 28 j. en Jannigje Burggraaf, 28 j.; Theodorus 77 nn MTriiïifl Iran Wnllt 51 1 Katwijk a/d. Rijn Het as gisteren, Zondag 30 Maart, juist 50 jaar geleden, dat de plaatselijke Geref. Kerk tot openbaring kwam. Naar aanleiding van dit felt word in den namiddagdienst door ds J. G. Aalders een gedachtenispredikatie gehouden. Als tekst had Z.Eerw. gekozen I Sam. 7 vers 12, dezelfde tekst, die ook in den gedenk steen van het kerkgebouw is aangebracht. In zijn voorwoord herinnerde spr. er aan, hoe op 2e Paaschdag 30 Maart 1891 uit de Chr. Geref. Gemeente te Katwijk aan Zee als moederkerk de plaatselijke zelfstandige ge meente werd georganiseerd. De eerste samen komst had plaats in het Chr. schoolgebouw, waar ds. H. Beuker van Leiden sprak naar aanleiding van Ps. 2 vers 6 en ds. B. W. Ren- kema van Rijnsburg een toepasselijk slot woord sprak. Een halve eeuw van strijd en wederwaardigheden ls thans voorbijgegaan, waarin ook vele blijken van de trouw van onzen God werden ondervonden. Tusschen den geboortedag en den gedenk dog is veel voorbijgegaan. Maar wat ook voorbijging, ge bleven is de kerk, het Woord en de trouw van God,, aan Wien wij alles danken. De Heere heeft de Jonge gemeente gesterkt en ge schraagd en haar op het hoogste verblijd, en haar tot hiertoe geholpen. Wij mogen thans een gedenknaald slaan. Niet jubileeren tot eigen roem en glorie. Niet wij zijn het, maar de Heere heeft ons tot hiertoe geholpen en zoo willen wij herhalen, wat de jonge gemeente beleed, bij het verkrijgen van een eigen kerk gebouw en wat de hoofdgedachte is van onzen tekst: „Tot hiertoe heeft ons ue Heere gehol pen." Hieruit spreekt: le Dankbaarheid voor het Herleden en 2e. Vertrouwen voor de toe komst. In boeiende taal schetst spi. vervolgens den toestand, waarin het Israëlietische volk ver keerde na een 20-jarige harde e\. ...eeuoogen- looze onderdrukking door de Filistijnen. Het volk roept tot den Heere. Hl] verwekt Sa muel. Deze wekt op tot bekeering, want zon der bekeering ook geen verlossing. Te Mizja wordt een nationale boete- en bededag gehou den. De Filistijnen naderen met een groote militaire macht. Samuël offfert en bidt. En als de nood op het hoogst is is de redding na bij. Een «vreeselijk onwear brengt de leger benden in Verwarring. Dit is geen menschen- werk. De Heere heeft gesproken. De God van Israël. Het vuur van den hemel is de reactie op het gebed van Samuël. Gode zij de eer. Deze gedachte wil Samuël tot uiting brengen in het oprichten van een gedenksteen. Eben- Haëzer, steen der hulpe, opdat de latere ge slachten weten, wat de Heere gedaan heeft. Datzelfde getuigenis heeft de jonge kerk alhier voor 50 jaar afgelegd, toen zij kerke lijk zelfstandig werd en spoedig daarna een eigen kerkgebouw verkreeg. Eben-Haëzer: Aan de vergetelheid ontrukt, door den ge denksteen, dje in den voormuur der kerk werd ingemetseld. Die steen is een belijdenis van dankbaarheid, is een teeken des g-loofs. En na 50 jaar is die.steen een getuigenis voor heden. Is hij een bevestiging van de waar heid dier belijdenis. Ook ons is de strijd niet bespaard. Vijanden van buite.» en van binnen. De Satan de spot en smaad der wereld, de zonden van eigen hart, de boosheid van eigen vleesch. Indi enhet voortbestaan aan ons ge legen had, wij waren in den druk gegaan, Samuëu belijdt zijn vertrouwen voor de toekomst in den naam Heere God des Ver- bonds, Jehova. Die gisteren en heden dezelfde is en tot in der eeuwigheid. Ook wij mogen uit dien naam vertrouwen putten voor de toekomst. Maar dit geldt voor ons alleen als wij in zijn gemeenschap blüveifen ons in ge hoorzaamheid buigen vóór onzen koning Je zus Christus. Hij is de groote Eben-Haëzer, de machtige steen der Hulp^ De tweede helft der eeuw, die wij thans als kerk zijn inge treden kon el eens voeren naar de diepte. Doch geen nood. De Heere, die ons tot hier toe geholpen heeft, zal ons dóórhelpen en uit helpen tot het einde. Met den geloofsblik op Jezus Christus mogen wij zeggen, dat deze Heere onze Heere is. Hij heeft gezegd: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde en „Ik ben met u alle dagen tot aan de vol einding der wereld". door ds. H. Meijering die bijna 40 jaar de ge meente heeft gediend en in Dec. 1939 eervol emeritaat ontving. Koudekerk a/d. Rijn ZATERDAGMIDDAG-VOETBAL Zaterdagmiddag speelden de Koudekerk- adsp. tegen Noordwijks adsp. De gasten waren met 10 man. Koudekerk was volledig. Al spoedig nam na de aftrap Koudekerk de leiding, waarna zij voor de ruststand nog 2 maal wisten te ?eoren 30. Na de rust deden de Noordwijkers wel hun best, maar het gelukte hun alleen maar de eer te redden. Koudekerk's Adsp verhoogden de stand tot 5—1. Katwijk aan Zee TUINBOUWOVERZICHT iand Maart heeft de enkele zomersche dagen ook weer gegeven cn de werkzaamheden lUwbedTijvcn zijn hierdoor zeer vlot ver toe bij, dal gang is gegaan en aa gemengde bedrijven z ede full speed L de bedrijven I er ook spoe- i kwaliteit tusschen 1.30 van 30 kg. Er ts nogal wat verschil s gevolg daarvan ook in prijs. Kool- 6 per 100 kg. t wiikende kwaliteit gaot Iets lager. Zoo ook kroten, die al eenigen tijd een hoogste noteeri hebben van' 3 40 per 100 kg in de maat 6—10 c ■de men uiterst tevreden is. Knolselderij in A e soort tot 13 per 100 kg geeft ook een bevred ade uitkomst. Doch er zijn nog maar weinig tulr rs die van dit artikel vooaraad hebben. Breekpee gewassohen tot 4 20 pet 100 kg en gewassche 5.20 geeft mede |H||^ Leiderdorp COLLECTE WINTERHULP. BURGERLIJKE 8TAND. Geboren: Willem, van H. Dubbeld t S. A. Schouls; Willem, z. van W. Storm Leeuwen en C. G. Olie. Ondertrouwd: T. Roest, 25 J. en M. Leeuwen, 26 j. Lisse Zaterdagmiddag had in de Chr. School aan de Schoolstraat de prijsuitreiking plaats aan de prijswinnaars van de Huisbrocitentoons'oi ling der Geref. schooljeugd. Daarbij waren tegenwoordig de commissie van controle, per soneel de rschool en eenige belangstellenden; voorts vertegenwoordigers van het bestuur der school. Nadat de gelukkige prijswinnaars in de school samengekomen waren, werd het woord gevoerd door den heer G. Batenburg, welke namens de commissie tot het organiseeren der tentoonstel ling enkele woorden sprak. Allereerst richtte hij zich tot de jongens en meisjes, feliciteerde hen met het behaalde succes, doch wees cr tevens op, dat dit succes niet zeggen wil, dat ze er nu zijn. Deze tentoonstelling is mooier dan verleden jaar, doch er is nog veel meer tc bereiken. Hij hoopte dan ook, dat allen hun beste beentje voor zullen zetten om een volgend jaar de tentoonstelling nog mooier te doen worden. Een woord van dank richtte spr. voorts tot het personeel der school, dat met veel be langstelling heeft medegewerkt, in het bijzonder den heer Mijnders dankend voor de vele arbeid die door hem aan de tentoonstelling werd ten koste gelegd. Namens tie leerlingen wist de heer Batenburg zich aller tolk toen hij het schoolbes'uur hartelijk dank bracht voor de medewerking door een 24-tal mooie prijzen be schikbaar te stellen, hetgeen de belangstelling voor deze tentoonstelling zeer heeft verhoogd. Vervolgens werden de prijzen aan de jongens en meisjes uitgereikt. Zeer verrast door de mooie prijzen gingen zij verheugd huiswaarts met de beste plannen voor een volgende ten toonstelling. Zekere van Stijn, wonende aan de LIsserdijk alhier, welke bij zijn vader had gewaakt, is toen hij de woning van zijn vader verliet, door de duisternis misleid met zijn fiets in de Ring vaart gereden en jammerlijk verdrongen. BEVOLKING. Gevestigd: J. C. v. Werkhoven van Oegst- gest; A. Alders en gezin van Haarlemmermeer; J. P. Zandvliet en gezin van Hillegom; M. B. Schroder en gezin van Noordwijkerhout; L. Maat en echtg. van Hillegom. Vertrokken: D. Zeinstra en gezin naar Reeuwijk; B. J. Meeuwissen en echtg. naar Sas- senheim; J. P. de Klerk naar Arnhem; D. Diemei naar Haarlem; G. J. v. d. Zon naar Leidschendam; C. Th. v. d. Meer naar Noordwijk. Koek. d.: A. Wassenaar-van Bohemen, d.; C. Clemend-Langeveld, d.; A. v. d. Aart- Aartman, d. Ondertrouwd: A. Th. M. Beelen en H. H. Schoone. Overleden: S. Marbus-Verhoog, 74 J. Noordwijk In een vlot en prettig gespeelde wedstrijd won Noordwijk met 32 van Katwijk I. Het begin is voor Katwijk, dat met vlugge aan vallen telkens het Noordwfjkdoel belaagt. Suc ces blijft echter uit, en na een kwartier komt de thuisclub meer in het offensief. Na mooi spel van de Noordwijk voorhoede moet de Ka'- wijkkeeper voor een hard schot van A. Duin dam zwichten. Kort voor de rust benut dezelfde speler weer een kans, zoodat de stand 20 wordt. Al spoedig na de hervatting maakt de Noordwijk-middenvoor er 30 van. De gasten laten het er ech'er niet bij zitten, en na korten tijd is het 32, bij welken stand nog alles mogelijk is. Katwijk heeft dan echter haar kruit verschoten, en onophoudelijk wordt hun doel belaagd. Mooi keepwerk verhindert verdere doelpunten, terwijl ook de bovenlat en de s'aanders verschillende keeren redding brengen. Tevoren speelde Noordwijk IV een interessante partij tegen A.S.V. Voor de rust is A.S.V. de meerdere, doch elke partij wist tweemaal te scoren. Daarna is Noordwijk meer aanvallend, en wint tenslotte met 53. Gezien de afloop van deze ontmoe'ing is het vrijwel zeker, dat of het 4e of het 5e elftal van Noordwijk kam pioen van deze afdeeling wordt. In Koudekerk verloor de Noordwijk jeugd met 51 van de oKudekerk adspiranten. Noordwijk aan Zee GEREF. JEUGDCENRALE. Woensdagavond as. hoopt voor de Geref. Jeugdcentrale op te treden d6. v. d. Brink, miss. pred. te Makassar. Ds. v. d. Brink zal ie*s ver tellen van zijn werk aldaar en dit toelichten met lantaarnplaatjes. Woubrugge PRIJSOPDRIJVING. Wegens overtreding van de voorschriften be treffende de vastgestelde prijzen voor verkoop van lucifers, i6 door de politie tegen een 6-tal winkeliers proces-verbaal opgemaakt. AARDAPPELDIEFSTAL. De veehouder de R. deed bij de politie aan gifte van het feit, dat uit een hem toebehooren- de kuil met aardappelen eenige zakken met aardappelen zijn ontvreemd. Leiden krijgt een nie burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhu eervol ontslagen; mr. R. N Ruyter van Steveninck tot opvolger benoemd Het rijkscommissariaat maakt bekt De rijkscommissaris voor het bezette landsche gebied heeft op grond v« van zijn Verordening nr. 3-1940 uitoefening van de regeeringsbevoege Nederland, met ingang van 31 Ma. burgemeester van de stad Leiden, mr de Sande Bakhuyzen, eervol ontslag met toekenning van pensioen. Tot zijn opvolger heeft de rijkscomi met ingang van 14 April 1941 majoor N. de Ruyter van Steveninck, thary van de juridische afdeeling in het lingsbureau van het departement v sie, benoemd. In den tijd tot 15 April neemt de bi wethouder de functie waar. A. van de Sande Bakhuyze 18 April 1874 te Leiden geboren, als zo professor dr. H. G. v. d. Sande Bak] hoogleeraar in de astronomie en direct de sterrewacht te Leiden, en dus thans Na in zijn geboortestad het gymna hebben bezocht, studeerde hij rechten universiteit aldaar, waar hij in 1900 veerde op een proefschrift getiteld: Het landsch onderdaanschap. Twee jaar had hij reeds het examen consulaire afgelegd. Al spoedig werd hij aanges het departement van buitenlandsche In 1901 werd hij naar het Neder consulaat te New York uitgezonden, werd hij belast met het onderzoek consulaire organisatie in Zuid-Afrika de regeling van de vorderingen die Ne op Engeland had in verband met den oorlog. In 1906 legde mr. van de Sani huijzen het examen voor vict waarna hij gedurende een aantal ja consulaat-generaal te Hongkong heef genomen. In 1911 stelde hij, in opdracht van d ring een onderzoek in naar ue mogeli tot emigratie van Nederlanders r en werd hij tot consul-generaal te Ne benoemd. Vier jaar later werd hij danig overgeplaatst naar Singapore, en 1919 is hij te Batavia werkzaam waarna hij weder naar Nederland keerde en de leiding van een schei bureau op zich nam. In 1925 vertrok hij als gezant m eenigen tijd later werd hij zaakgelas Boedapest. In 1927 werd hij tot burge van Leiden benoemd, waar hij sede het curatorium van de universiteit deerde. Mr. van de Sande Bakhuijzen is de orde van den Nederlandschen Le commandeur in de orde van verdien Hongarije. GEREF. KERK VAN SCHEVENIK De kerkeraad der Geref. kerk van I nmgen heeft besloten tot hernieuwd! ging van een vijfde predikantsplaatsi beroepingswerk onverwijld t De Geref. kerk van Scheveningen 1: 1934 ook vijf predikanten gehad. Hetl hier dan ook eigenlijk de vervulling vacature, die in dat jaar ontstond i overlijden van ds. W. H. Gispen. De kerk van Scheveningen heel zielen slechts vier predikanten. Examens Sassenheim Berg en Daalpolder De jaarlijksche Ingelandenvergader dezen polder werd in hótel „Het Bruine onder voorzitterschap van den heer J Reisen, gehouden. Na vaststelling van len van de vergadering van 6 Maar*. IJ de rekening over 1940 behandeld en n king en toelichting van diverse posten vastgesteld: aan inkomsten op 2258.41 uitgaven op 1652.74, zoodat het bat bedraagt 605.68, terwijl nog aan lige posten is te vorderen 31.56. De voor onderzoek deelde mede, dat haar bleken, dat alle bescheiden en middelen waren bevonden. De omslag bedroeg 6 per H A. De omslagplichtige gr< draagt 12894.37 H A., zoodat het ko omslag sluit met een bedrag van 773. Het bestuur werd voor 1941 gemacl het doen van de vereischte af- cn ov vingen op de diverse in de begrooling* jaar voorkomende posten en tot onderl aanbesteding of tot uitvoering van wi eigen beheer, als bedoeld in artikel 104 Algemeen Polderreglement in de F Zuid-Holland. Tot leden van de commii onderzoek van de rekening over lf benoemd de heeren F. J. Damen, G. en B. Warmerdam. De begrooting voor 1941 werd als gesteld: aan inkomsten op 2216 90 gaven op 1636 70. zoodat het batig sa geraamd op 580.20. De omslag werd Zoete rwoude COLLECTE WINTERHULP BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: F. M. Turg geb. z. G. Vihel geb. de Jong, d. W. zen geb. v. d. Hoeven, d. G. A. Drift geb Kuypers, b. W. C. van geb. van 'Wieringen. I. M. Kraan Zoest, d. M J. Turk geb. v. Vela J E. van Velsen geb. van Zeist. Leeuwen geb. Remmerswaal, d. Wolters geb. Disseldorp, d. I DE KERN van aBe goede eaekiM COURANTENRECLAME

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6