Radioprogramma MANDAG 31 MAART 1941 PAG. 5 Kerk en Onderwijs dj OUDERLINGENCONFERENTIE. De Ouderlingenconferentie in de cla6sis itterdam der Geref. kerken zal Donderdag April a s. in het kerkeraadsgebouw naast Bergsingelkerk te Rotterdam worden ge ilden. Als referent zal optreden dr. R. chipPers, predikant bij de Geref. kerk n Rotterdam-C., met het onderwerp: ielszorg in het huisbezoek". ONDERWIJSBENOEMINGEN Apeldoorn. Pr. Julianaschool. Tot onder- izeres: mej. D. B ovendorp, kw. m. a. aan school. Een bijzondere prestatie je heer A, J Vosselman, te Leiden, is tpr dagen voor meester in de rechten ge- igd. Hij had. naar de Ned. meldt, slechts onderwijs genoten en is op 38-jarige leef- met de academische studie begonnen, welke na. 43 jaar oud zijnde, voltooid heeft. t De Vosselman is vroeger op kantoren te Apel- n en Eerbeek werkzaam geweest. Ondanks zorgen voor zijn gezin en een bedrijf, waar directeur van was, heeft hij dit resultaat eikt. dt Christelijk» Meisjesschool te Amsterdam. cr gelegenheid van het afscheid van mej. G. E Kooyker als directrice van de Chr. tjesschool in de Hondecoeterstraat te A'dam de installatie van de opvolgsters, mej. A. loltens, is Zaterdagmiddag een samen- st gehouden in de groote zaal van het V.J.-gebouw. voorzitter. Dr. B. A. Knoppers, sprak ens het bestuur, leeraressen. de ouders, ingen en oud-leerlingen de scheidene direc- p waardeercnde wijze toe. Meer dan 20 iceft mej. Kooyker haar levenswerk in ichool mogen zien, na vooraf te Marken kissum bij het Christelijk onderwijs te zijn aaam geweest. Al dien tijd heeft zij onder chillende besturen steeds den bloei der d bevorderd. ct als een vergeten burgeres gaat mej. rker heen Haar naam zal aan de schooft enden blijven en als symbolisch geschenk handigde spr. de heengaande directrice huisbijbel, een kerkbijbel, de nieuwe ver- van het Nieuwe Testament van het Ned lgenootschap en het gedenkboek van het iteliik Onderwijs „Van strijd en zegen". dit afscheidswoord werd de opvolgster mej Kooyker, mej. drda. A. Scholtens, [lrectrice van de school namens het be door den voorzitter geïnstalleerd. Haar van dienst is respectabel, zij mag bogen cademische vorming cn is in het bezit van cctorale bul in de Nederlandsche letteren. ;n het proefschrift toeft nog schets van het bijzonder karakter der il gevend, wees spr. voorts op de noodza- ■WÉcheid van samenwerking met het gezin, bestuur treedt de nieuwe directrice met ouwen to moet en spr. vroeg h< isjes het betrachten ^hartigheid. I heer P. V en, inspecteur van het L.O. inspectie A i ;erdam, huldigde mej. Kooy- haar a oeid ten bate der school. U vervolgde spr.. van de school een uitste- meisjesschool gemaakt en de oud leer- i zullen U dankbaar zijn voor hetgeen zü _t leven hebben meegekregen. :h richtend tot mej. Scholtens. sprak de een hartelijk woord Namens de offreerde spr. een salon-tafelkleed. luldcblijk der leerlingen bood één harer uwe bekleeding van het salon-ameuble- mej Koovker aan, terwijl een ander mej. Scholtens met bloemen verwel- Balhuizen ontving bij monde van mej. Dn cadeau als blijk van waardee- w. uv. wijze waarop zij eenigen tijd de der school heeft waargenomen, waarbij irzitter een woord van dank namens het voegde. uw Tierie van Doesburg sprak .oord van herinnering en dank uit naam e oud-leerlingen. Een salontafeltje als ge- k dor oud-leerlingen bezegelde de harte- woorden dr spreekster, i. Kooyker betuigde ten slotte haar voor zooveel waardeering. waarbij zij de uitsprak dat het Christelijk karakter der oducll haar steeds tot eer moge strekken. Een l 0f ider woord richtte spr. tot den heer d e uw. oud-hoofd van de Chr. school te v ?eg, eertijds hoofd van de Chr. school te Bouwen zonder geld? Eenige dagen geleden hebben wij melding gemaakt van een vergadering te Rotterdam, uitgaande van de Stichting tot behartiging van de belangen van door oorlog getroffen bedrijven, waarop door gedupeerden velerlei beswaren tegen de bestaande regeling van de oorlogsschade zijn uiteengezet. De strekking van hetgeen werd gezegd was, dat het drin gend noodig is 6poed te betraohten met het komen tot de uitkeeringen, terwijl de be zwaren tegen de bestaande regeling o. a. betroffen: het feit, dat de voor de uitkeeringen aangenomen boekwaarde van onroerende goederen tengevolge van de normale afsohrij- vingen, die hebben plaats gehad, niet klopt met de werkelijke bed rij fsw a arde en het feit dat het aannemen van de huurwaarde als maatstaf voor de vergoeding van huisraad in vele gevallen tot groote onbillijkheden leidt. Er is nog een zeer belangrijke zijde aan de schaderegeling, welke trouwens eveneens op de Rotterdamsohe vergadering ter sprake is geweest, n.l. die van de regeling van de schade aan .onroerend goed, welke weer ten nauwste verband lioudt met den weder opbouw. Over dat laatste onderwerp schrijft de „Prov. Zeeuwsche Courant" een belangrijk artikel, waaraan we het volgende ontleenen: Het is reeds vaker gezegd, maar het kan niet voldoende worden herhaald: de wederopbouw is niet datgene wat er aan tastbare resultaten aan straten en pleinen en gebouwen te voorschijn zal worden gebracht. De begrenzing van het begrip wederopbouw moet veel en veel ruimer worden getrokken en in de eerste en voor naamste plaats dienen de gedupeerden zelf in dit begrip te worden gevat. Want zij moeten de straten en pleinen be volken, zij moeten in de nieuw-gebouwde huizen gaan wonen, hun bedrijf opnieuw inrichten, een voorraad vormen, hun klanten bedienen. Kortom, de gedupeer den moeten de belangrijkste bijdrage leveren voor den wederopbouw, hun bij drage is voorwaarde voor het succes van den wederopbouw. Het doode materiaal blijft inderdaad dood, wanneer aan de gedupeerden de zekerheid wordt onthouden, dat zij finan cieel althans in zooverre worden sohade- loos gesteld, dat het nieuwe begin redelijkerwijs verantwoord kan worden Het eene is nu eenmaal niet van het andere te scheiden en het is op zijn zachtst uitgedrukt onbegrijpelijk, dat men in Den Haag, waar men zoo gaarne spoed wil zien betraoht met den herbouw zoo zelfs, dat er bouwpremies, en belang rijke!, in uitzicht worden gesteld en men anderzijds bouwen dwingend wil voor schrijven met zooveel gemak de financieele overwegingen der gedupeer den over het hoofd ziet. Men kan er zich slechts over verheugen, dat men op allerlei wijze traoht het herstel te bevorderen. Wij mogen onder geen voorwaarde bij de pakken gaan neerzitten. Maar de vraag mag gesteld Marken, waar spr. als'onderwijzeres haar loop baan is begonnen. Haar levensweg overziende, zag spr. vooral de groote lichtzijde van Gods rijke zegeningen, uitkomend ook in de school, die spr. diende. In bestaanswaarde is de school Hondecoeterstraat gestegen, zoodat zij een middelbare meisjes school met vijfjarigen cursus is geworden (al heeft zij dien naam nog niet ontvangen) met lagere school en kleuterklas. Spr. herdacht de waardevolle adviezen van wijlen den schoolopziener K. Brants en be sloot met woorden van dank aan God. Die haar steeds heeft bijgestaan. De nieuwe directrice, mej. A. Scholtens, verbond zich hierna met enkele goed gekozen worden aan haar taak, waarbij zij ieders mede werking inriep en haar hoop en vertrouwen vestigde op de hulp Gods. Na afloop recipieerden beide dames in een der zalen van het Parkhotel. worden, of de gedupeerden een zoodanigen prikkel wel noodig hebben. Wij hebben reden, dit te betwijfelen en wie zijn oor in de kringen der getroffenen te luisteren legt, zal allerwege kunnen ihooren: Bouwen? Liever .vandaag, dan morgen! En tooh wordt er niet gebouwd, ook al zijn er dan veel aanvragen voor de bezetting der beschikbare ruimte; er worden weinig aanstalten gemaakt, om te bouwen. Er worden wel teekeningen gemaakt. Het wil ons voorkomen, dat zich juist in de toezegging van bouwpremies en in het opleggen van dwingende voorwaarden de fout van het systeem openbaart. Deze fout n.l., dat men zich blind staart op den wederopbouw, zonder er rekening mede te houden dat de gedupeerden, voordat zij bouwen eerst wel eens wilen weten, waar ze aan toe zullen zijn. Voor den gedupeerde tooh mag de wederopbouw niet maar een avontuur zijn. Hij wil eerst weten, wat de finan cieele consequenties zijn Dat klinkt misschien een beetje antiek, wat conservatief wellicht, maar de heeren in Den Haag zullen er tooh rekening mede moeten houden, dat het meerendeel der gedupeerden er zulke conservatieve denkbeelden op na houdt. Een dier denk beelden is ook, dat honderd procent niet hetzelfde is als vijftien of desnoods vijf- en-zeventig procent. Het blad wijst er op, dat met name de toekomst van de Zeeuwsohe hoofdstad er aan zal worden gewaagd wanneer er niet spoedig een regeling komt waardoor de wederopbouw ook financieel gerechtvaardigd is. Daarvoor mogen niet de getroffenen opdraaien, niet in Middelburg, niet in Rotterdam, nergens. Dat ware inderdaad een wreedheid, welke eenig zou zijn in de geschiedenis van het Nederlandsche volk. Wij willen niet nogmaals lanceeren het denkbeeld eener heffing ineens van de gansohe Nederlandsohe volksgemeen schap want dat is de oplossing, welke ons volk siert we mogen slechts als een groote en grove onbillijkheid signa- leeren, dat nog steeds twee procent van de bevolking de lasten in volle zwaarte heeft te torsen. En het ware te wenschen, dat men in bevoegde kringen nu eindelijk eens ging inzien, dat iederen dag deze lasten zwaarder gaan drukken. Dat men eens ging begrijpen, dat de gedupeerden hier en elders het nood- winkelgedoe. eindelijk beu zijn, dat zij willen bouwen aan hun toekomst en aan de toekomst der steden, welke zij bevolken. In den aandrang om zoo spoedig moge lijk te bouwen schuilt zeer veel goeds. Maar wanneer geen behoorlijk financieel fundament is gelegd krijgt deze bouw woede een bedenkelijk inflationistisah karakter. Bovendien verlegt men het zwaartepunt wederom naar de gedupeer den en waar dat het geval is, daar zouden wij het kunnen begrijpen misschien wel billijken indien de gedupeerden, die thans zoo happig zijn op de goede plaatsen, er voor bedanken te bouwen ook al verbeuren zij daarmede bouw- premie en schadevergoeding. Dat kan voor vele gedupeerden wellicht nog minder nadeelig zijn. VOLKSTUINTJES Niet altijd mag de eigenaar van een volkstuintje de daarop voort gebrachte producten behouden Wij vestigen de aandacht op een in dit blad voorkomende provinciale publicatie van het departement van landbouw en vis- scherij betreffende den teelt van akkerbouw producten in particuliere tuinen, volkstuintjes Uit deze publicatie blijkt o.m., dat niet altijd de eigenaar van een volkstuintje de daarop voortgebrachte producten zal kunnen behouden Een monument voor de gevallenen te Leersum Onthulling. Het A.N.P. meldt: Gistermiddag is op de oude begraafplaats te Leersum een gedenkteeken onthuld op het graf van elf Nederlandsche militairen, die op 14 Mei voor het vaderland zijn gevallen. Op het gemeentehuis werden de talrijke aanwezigen ontvangen door den burgemeester jhr. H. van den Bosch. Onder de aanwezigen bevonden zich vele oud-militairen, voornamelijk van het voor malige tiende regiment infanterie, afgevaar digden van de eerste hulp-brigade uit Leersum en de veldprediker van het regiment, ds. Noot. Na eenige woorden van herinnering en deelneming te hebben gesproken, onthulde de burgemeester den eenvoudigen, doch sierlijken steen, waarna hij als eerste een krans legde namens het gemeentebestuur. Vele anderen volgden dit voorbeeld Vervol gens werd het woord gevoerd door twee officieren, waarna ds. Noot een slotwoord sprak. De Vestigingswet kleinbedrijf Op het oogenblik zijn voor de volgende detail handelsbedrijven vestigingseischen vastgesteld: slagersbedrijf, broodbedrijven, schoenbedrijven, kantoorboekhandel. kantoormachinehandel, automobiel- en garagebedrijf, kruideniersbe- drijf, poeliersbednjf, kappersbednjven. bloem- verkoopersbedrijf, schildersbedrijf, brandstof- fenhandel, rijwielbedrijf. Personen, die een inrichting wenschen te ves tigen, over te nemen, enz. waarin een van de bovengenoemde bedrijven wordt uitgeoefend, moeten ten genoegen van de betrokken Kamer van Koophandel en Fabrieken aantoonen, dat zij aan de gestelde minimum-eischen van han delskennis, vakbekwaamheid en credietwaar- digheid voldoen. Voor de volgende bedrijven is thans een zoo genaamde spertijd van kracht: centrale verwar- mingsbedrijï, sigarenwinkelbedrijf, mineraal waterbedrijf, terrazzobedrijf, banketbakkers- en verkoopersbedrijf, fotografisch bedrijf en klein handel in fotografische artikelen, electrotech- nisch-installa'.eursbedrijf en kleinhandel in electrotechnische apparaten en materialen. Belanghebbenden hebben voor vestiging van een van de bovengenoemde bedrijven een ver gunning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart noodig. Het komt echter meermalen voor, dat personen eerst een zaak koopen, een inven taris overnemen, een pand huren enz. en pas daarna een aanvraag om een vergunning in dienen bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken, resp. het departement van handel, nijverheid en scheepvaart. In vele gevallen blijken deze personen alsdan niet aan de ge stelde minimum-eischen te voldoen, resp. niet in aanmerking te komen voor een vergunning vanwege het departement. Derhalve zullen zij genoodzaakt zij hun zaak te sluiten. Alleen door het beginsel van de Vestigingswet klein bedrijf 1937 geweld aan te doen, zou het mo gelijk zijn, deze roekeloos handelende per sonen voor ernstige financieele nadeelen te behoeden. Personen die zich als zelfstandig onder nemer of als beheerder in een tak van detail- hamdel, ambacht of kleine nijverheid, waarop de Vestigingswet kleinbedrijf 1937 van toe passing is, wenschen te vestigen, resp. werk zaam zijn, wordt dan ook in hun eigen be lang aangeraden zich tevoren ervan te over tuigen of zij aan de wettelijke vereischten voldoen. Hun wordt geadviseerd zich t ij d i g tot de Kamer van Koophandel en Fabrieken, resp. het departement van handel, nijver heid en scheepvaart te wenden. VERDRONKEN Sedert Vrijdag werd te Zuidhorn de veer tig jarige B. Epema vermist. Zaterdag vond men zijn fiets aan den kant van het Nieuwe Kanaal, niet lang daarna haalde men zijn lijk op. Men vermoedt, dat de heer E., bij hei naar huis gaan als gevolg van de duisternis te water is geraakt HILVERSUM I. 414.4 METER Gramofoonmuziek Och tendgymnas ti ek Gramof oonmuzi ek Ochtendgymnastiek Schriftlez. en Meditatie (Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting) Gewijde muz. (gr.pl.) Nieuwsberichten ANP Gramofoonmuziek Molto Cantabile Voordracht Molto Cantabile Viool en piano Gramofoonmuziek Boerenreportage Almanak Nieuws- en oeconom. berichten ANP Solistenconcert Esmeralda Voorde vrouw Gevarieerd 'progr. Gramofoonmuziek Cyclus „Ons geloof en ons werk" (Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcom.) Gramofoonmuziek Dinsdag 1 April 4.30 Gramofoonmuziek (m. toelichting) 5.00 Pianosoli 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest. Interm. De actualiteit v. d. dag 6.15 Lezing „De vrijheid v. den Katholiek ten aan zien v. staat en wereld politieke vraagstukk. 6.30 Esmeralda 7.00 Vrag. van d. dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Duitsche les 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Harmonie-orkest 9.15 Gramofoonmuziek 9.30 Orgelmuziek (opn 9.40 Avondwijding (Uitz. voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcom.) 9.45 Eng berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting HILVERSUMII. 301.5METER 645 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek v Orgelspel Nieuwsberichten ANP Gewijde muz. (gr.pl.) Gramofoonmuziek Voordracht Celesta-ensemble Berichten Ens. Bandy Balogh Nieuws- en oeconom, berichten ANP Gerard Lebon en zijn orkest en gramofoomn. Kamermuziek Voor zieken Gramofoonmuziek Voor de jeugd Gramofoonmuziek Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP Ensemble Amende Gramofoonmuziek Ensemble Amende Gramofoonmuziek Vragen v. d. dag ANP Amusementsorkest, dameskoor en solist Nieuwsberichten ANP Spiegel van den dag of gramofoonmuziek Radiotooneel Orgelspel Gramofoonmuziek Nieuwsberichten ANP en sluiting De bestemming van gepachte gronden De Staatscourant van gisteren bevat een be sluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van justitie en van landbouw en visscherij, inzake het wijzigen van de bestem ming van gepachte gronden. Dit besluit geldt voor pachtovereenkomsten voor onbepaalden tijd en voor pachtovereen komsten voor bepaalden tijd, welke voor 1 Januari 1936 zijn aangegaan, en bepaalt o.a. De pachter is na overleg met den ver pachter bevoegd de bestemming van het ge pachte geheel of gedeeltelijk te wijzigen, in dien de algemeene of landbouwkundige belan gen dit wenschelijk maken. Indien de verpach ter zich hiertegen verzet, richt de pachter zich tot het pachtbureau, met het verzoek om machtiging tot geheele of gedeeltelijke wijzi ging van de bestemming van het gepachte. Het pachtbureau geeft deze machtiging niet, dan na het desbetreffende advies van den rijks- landbouwconsulent te hebben ingewonnen. Het pachtbureau kan aan het verleenen der machtiging voorwaarden verbinden. Elk geding, waarbij ten nadeele van den pachter van het in dit artikel bepaalde ia of wordt afgeweken, is nietig. Het pachtbureau kan voor de werkzaam heden, welke uit de toepassing van dit besluit voortvloeien, van den aanvrager een vergoe ding verlangen. Het besluit is gisteren in werking getreden. UIT AUTOBUS GESLINGERD Juffrouw viel tegen een deur aan die naar buiten open ging Zondagmiddag omstreeks zes uur is op den hoek van de Alkemadelaan en den Wasse- naarschen weg te 's-Gravenhage een ongeval gebeurd, tengevolge waarvan de 26-jarige mej. J. H. M. uit de van der Aastraat schedelbasisfractuur bekwam. Mej. M., die in de H.T.M.-bus van de lijn T. als passagier meereed, wilde bij de eerst volgende halte uitstappen en stond reeds op toen de bus nog reed. Juist zwenkte de bus den hoek om, waardoor zij haar evenwicht verloor en tegen de deur, welke naar buiten opengaat, viel. Zij werd op straat geslingerd met bovengenoemd gevolg. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis aan Zuidwal. zonnebril vervolmaken de uitrusting van de Duitsche vliegers, die thans in Afrika opereeren. (Foto Weltbild Is de foto voor uw persoonsbewijs in orde? Teneinde stagnatie bij de uitreiking te voorkomen hebben verschillende gemeentebesturen den wijzen maatregel genomen, om de portretten der gegadigden thans reeds aan de gestelde eischen te toetsen. De Inwoners van Vleuten komen hun conterfeitsel presenteeren. (Foto: Pax-Holland). Het echtpaar Kesselaar-Josten te Maastricht dat eenige weken geleden verblijd Werd met de geboorte van een drieling, ontving van „Winterhulp Nederland" een speciale kinderwagen. De directeur, burgemeester jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, bood bet geschenk aan. ((Foto -Wden). De toewijzing van vaste brandstoffen De identiteitskaarten moeten worden bewaard Het rijkskolenbureau vestigt de aandacht op het volgende: De aan verbruikers van vaste brandstpffen van de groepen B, C, en D destijds door de brandstoffen-commissies uitgereikte z.g. iden titeitskaarten, op vertoon waarvan bij de distributiediensten toewijzingen voor vaste brandstoffen verkrijgbaar werden gesteld, zul len onder geen omstandigheden mogen wor den vernietigd. Het ligt nl. in de bedoeling deze kaarten zelfs al zouden alle daarop voorkomende vakjes door den distributiedienst reeds zijn afgekruist nog te gebruiken voor de uitrei king van toewijzingen van vaste brandstoffen na 31 Maart 1941. Deze identiteitskaarten die nen derhalve zorgvuldig te worden bewaard. DE SCHAT IN DE KAST Het verhaaltje van den verborgen schat. Dat het niet altijd een verhaaltje is, is dezer dagen in het Overijsselsche plaatsje Rouveen gebleken. Een landbouwer aldaar erfde een oude kast. De kast stond een dag of wat bij hem thuis en eigenlijk wist hij niet, wat hij er mee moest beginnen, want plaats er voor had hij niet: Een paar opkoopers waren tot 's mans vreugde bereid die oude kast van hem over te nemen. Thuis gekomen gingen de kooplieden de kast eens wat grondiger onderzoeken om te kijken wat er aan te repareeren viel. ^In een hoek van de 'kast troffen zij een zakje aan, dat er heel oud en versleten uitzag. Toen ze het zakje openmaakten, kwam er tot hun verbazing geld uit. Het bleken veertig zilveren ryers te zijn, dateerende uit het jaar 1500. Ze zijn onmiddellijk met het geld naar den boer gestapt, die wel heel vreemd op keek, toen hem de vondst ter hand werd gesteld. De Mark buiten haar oevers getreden De zesde overstrooming in dezen winter Voor de zesde maal in dezen winter beleeft westelijk Noordbrabant thans een hoogwater periode. Opnieuw zijn de Mark en haar zij rivieren als de Aa of Weerijs en de Molenley buiten haar oevers getreden en zijn groote uitgestrektheden land overstroomd. Van Breda uit is het in de richting België verder al water wat men ziet en opnieuw liggen de landbouwbedrijven overal geheel in het watér. Voor de zesde maal tevens zijn de tuinen van de heerenhuizen aan de Baronie laan te Breda blank komen te staan en is het water tot aan de keukendeuren gekomen. Ook boven Breda is het weer een groote watervlakte en met den trein van Breda naar Moerdijk reizend, ziet men aan beide zijden van den spoorlijn slechts water en nogeens water. Hoe snel de was ditmaal is geweest blykt wel uit het feit, dat 24 Maart des mor gens 9 uur in het Markkanaal bij Terheyden Hoe snel de was ditmaal is geweest blijkt wel uit het feit, dat 24 Maart des morgens 9 uur in het Markkanaal bij Terheyden nog een stand werd genoteerd van 2 cm min N.A.P., 25 Maart van 10 cm plus N.A.P., 26 Maart 33 cm plus N.A.P., 27 Maart 68 cm plus N.A P. en 28 Maart 1.03 plus N.A.P., terwijl de stand hedenmorgen was 1.07 plus N.A.P. Tezelfder tijd wees de peilschaal aan de Duivelschebrug bij Ginneken bij nog steeds wassend water ech ter een stand van 1.90 plus N.A.P. De 4 cm was bij Terheyden van de laatste 24 uur is dan ook slechts schijn en in werkelijkheid is de was veel grooter geweest Door het onderloopen van de Haagsche beemden is echter veel water afgevloeid en daardoor is de stand in de rivier zelf in de laatste 24 uur slechts 4 cm gestegen. Ook rond Oudenbosch, Zevenbergen, Etten en Leur, Princenhage, Rijsbergen en Zundert staat alles blank, zoodat opnieuw alle werkzaam heden op de landerijen stil zijn komen te lig gen. Reeds thans weer' staat naar schatting meer dan 2000 ha vruchtbare grond blank en nog steeds blijft het water wassen. De hevige regenval houdt nog aan en uit België worden regelmatig belangrijke watermassa's aange voerd. Door de ongunstige windrichting, waar door het buitenwater wordt opgestuwd onder vindt tot overmaat van ramp de waterafvoer bij Dintelsas ernstige belemmering en tot hedenmorgen was de maling daar niet moge lijk. Naar het heeqiraadschap van Mark. en Din- tel ons te 10 uur hedenmorgen mededeelde, begonnen ook de hooger gelegen polders reeds wateroverlast te ondervinden, zoodat gevreesd wordt dat ook deze blank zullen komen te staan. De Vughtsche polders onder Teteringen, welke een eigen gemaal hebben, had men tot hedennacht nog droog kunnen houden, doch hedenmorgen begonnen ook deze onder te loo- Ken. Deze zesde hoogwaterperiode zoo laat in et voorjaar dreigt dan ook, zoo deelde men ons bij het heemraadschap mede, voor weste lijk Noordbrabant een ramp te worden. Eerst wanneer de wind uit het Westen draait zal bij Dintelsas het stoomgemaal in werking kunnen worden gesteld, waardoor het mogelijk zal zijn verderen was van het water tegen te houden. Op het oogenblik staat men echter volkomen machteloos, zoodat het eerstkomende etmaal nog met een sterke stijging van het water moet worden gerekend, waarbij nog uitgestrekte op pervlakten land blank zullen komen te staan. TUINBOUWEXPORT NAAR ZWEDEN Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de export van bepaalde Nederlandsche tuin bouwproducten naar Zweden toegestaan, wanneer de Nederlandsche en Duitsche be hoefte gedekt is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5