iHein&Schkadeki Berlijn en Rome wachten de ontwikkeling te Belgrado af MAANDAG 31 MAART 194T Van welingelichte zijde verneemt A-NB. Uit Berlijn: In offieieele zoowel als in officieuze kringen van de rijkshoofdstad volgt men met bijzon dere belangstelling de ontwikkeling van den poLitieken toestand te Belgrado en den toe nemend en invloed van anti-Duitsche groepen en krachten in Zuid-Slavië. In offieieele ikringen te Berlijn blijft men tegenover den onopgehelderden toestand te Belgrado de uiterste terughoudendheid in acht nemen. In de Wilhelmstrasse zeide men evenwel, dat de situatie in Zuid-Slavië op een chaos lijkt De verklaringen van bepaalde personen te Belgrado hebben niet tot de opheldering kunnen bijdragen. Niet woorden, doch alleen daden zouden opheldering kunnen brengen. Zooals de toestand er op het oogenblik uitziet is te constateeren, dat de anti-Duitsche strooming van de onder leiding vah chauvi nistische Serviërs staande politieke richting te Belgrado toeneemt. De gebeurtenissen van Vrijdag evenals de nieuwe voorvallen hebben aangetoond, dat deze strooming de betrekkin gen tusschen Duitschland en Zuid-Slavië wil bemoeilijken. In hoever het hier gecontroleerde of onge controleerde acties betreft, zoo werd in de Wilhelmstrasse opgemerkt, onttrekt zich aan de Duitsche beoordeeling. Zeker is, dat de binnenlandsche politieke vraagstukken zich met de buitenlands che verstrengelen. Er kan geen twijfel meer aan bestaan, dat thans te Belgrado krachten aan het werk zijn, die ernaar streven, de betrekkingen tot Duitsch land en Italië ondanks de toetreding van Zuid-Slavië tot het drie-mogendhedenpact te verstoren en slechter te maken. In politieke kringen blijft men eveneens gereserveerd ten aanzien van de vraag, of de toestand als ernstig beschouwd moet worden. Het kardi nale punt is, zoo verklaart men in deze ikringen, of het te Belgrado voorbijgaande stuiptrekkingen van een door politieke vraagstukken rijkelijk gecompliceerde situatie betreft, dus tijdelijke uitingen van het ge peupel, of uitdrukking van een politiek richtsnoer. Ook in do Wilhelmstrasse liet men Zaterdag deze vraag onbeantwoord. Even wel, zoo vernam men daar verder, laat Duitschland zich zijn politiek niet door het gepeupel voorschrijven. Ter gelegen- i heid van de toetreding van Zuid-Slavië l tot het drie-mogendhedenpact heeft j Duitschland zijn sympathieën voor dezen staat tot uiting gebracht en de toetreding als factor der stabilisatie van Zuidoost- Europa beschouwd. Indien thans bepaalde krachten in Zuid-Slavië gelooven zich tegen een dergelijke ontwikkeling ie moeten verzetten moeten zij uitsluitend de veranlwobrdelijkheid daarvoor dragen. Als deze krachten gelooven met de groot moedigheid en de kracht van het Duitsche rijk te kunnen spelen hebben ze zich vergist. Duitschland is niet voornemens, zoo besloot men in de Wilhelmstrasse de uiteenzettingen, zich door betaalde agen ten te laten uitdagen en beschimpen. Een nieuw protest van den Duitschen gezant Uil Beylljn meldt het A.N.P. op grond van berichten van welingelichte zijde: Von Heeren, de Duitsche gezant te Belgrado, heeft, naar men in politieke kringen te Berlijn verneemt, opnieuw Nintsjitsj, den Zuid-Slavischen minister van büitenlandsche taken, ontmoet om te protesteeren. Men ge looft in deze kringen, dat het protest in verband staat met de gebeurtenissen van Vrijdag ter gelegenheid van de godsdienst plechtigheid in de kathedraal van Belgrado waar, zooals is gemeld, de Duitsche gezant werd beschimpt. Op de vraag, of bij deze gedegenheid tus schen den Zuidslavischen minister van büiten landsche zaken en den Duitschen gezant ook politieke kwesties zijn besproken, antwoordde men in de Wilhelmstrasse,-dat de politieke toestand aan Duitschland geen aanleiding geeft om op het oogenblik politieke vraag stukken te behandelen. Indien de Zuidslavi- sche regeering van meening is, zoo verklaarde men van Duitsche zijde verder, dat er een ■wijziging in haar houding is gekomen dan is het haar taak hiervan de Duitsche "regearing mededeeling te doen. Kroatische kringen tegen het militaire karakter van het nieuwe bewind Uit New York meldt het D.N.B.: International Newsservice meldt uit Bel grado, dat Kroatische kringen zijn begonnen een standpunt in te nemen tegen het mili taire karakter van het nieuwe bewind te Belgrado. Hetzelfde persbureau meldt verder uit Belgrado, dat men in diplomatieke kringen der Zuidslavische hoofdstad van meening is, dat de druk van belanghebbende Angelsak sische zijde, Zuid-Slavië in een uiterst ge vaarlijke positie zou kunnen brengen. De gezanten van Engeland, Griekenland en de Ver. Staten hebben den mtnister van büiten landsche zaken te Belgrado een gelukwensch- telegram doen toekomen. Mgr. Tepinatsj, de Kroatische metropoliet en aartsbisschop van Zagreb, is door het minis terie van justitie te Belgrado, dat het toezicht op de kerken uitoefent, in kennis gesteld van de troonsbestijging van koning Peter II en van de vorming van het nieuwe kabinet. Tevens is hem verzocht de bevolking van Kroatië door de geestelijkheid in te lichten. Mgr. Tepinac heeft deze mededeeling aan de bisschoppen zonder eigen commentaar door gegeven. (D.N.B.) Het D.N.B. geeft berichten uit Zuid-Slavlè weer, volgens welke de Kroatische boeren de tegen de spilmogendheden gerichte demon straties van de hand wijzen. Ze houden zich verre van pro-Engelsche betoogingen en verwachten, dat dr. Matsjek als gevolmach tigde der Kroatische boerenpartij de hem in het nieuwe kabinet toegekende plaats van vice-minister-president slechts dan zal aan vaarden als de nieuwe regeering den waar borg heeft gegeven voor de erkenning van de toetreding van Zuid-Slavië tot het drie- mogendhedenpact. Waren de Incidenten al dan niet geïnspireerd Offieieele instanties te Berlijn, aldus het S.P.T. in een bericht vandaar, vestigen thans vooral de aandacht op hetgeen reeds in de pers tot uiting is gekomen, n.l. dat anti- Duitsche groepen voor den val van de regee ring Tswetkowitsj, verantwoordelijk zijn. De incidenten, die uit Belgrado worden gemeld, duiden op een versterking van den invloed van chauvinistische Serviërs. De aanvallen op Duitsche eigendommen en het optreden tegen Duitsche onderdanen moet volgens Ber lijn aan deze kringen worden geweten. Wel heeft de nieuwe regeering voor be doelde incidenten haar verontschuldiging aan geboden, maar dit neemt niet weg, dat deze feiten zich hebben voorgedaan. Een belang rijke vraag is nu volgens de Wilhelmstrasse of deze incidenten van hooger hand waren ge- inspireerd, dan wel of ze het werk zijn van onafhankelijk optredende elementen. Deze vraag moet worden opgelost, voordat zich in de oogen van Berlijn de betrekkingen van Duitschland en Zuid-Slavië ophelderen. Intusschen blijkt uit de berichten, die gis teren uit Belgrado binnenkwamen, dat de anti-Duitsche uitingen weer scherper zijn ge worden. Matsjek niet in de regeering Het toonaangevende Kroatische blad Hrvatski Dnevnik verklaart, dat dr. Matsjek, die een groot voorstander der toetreding van het pact van drie is, 'geen lid van de regee- ring-Simovitsj is. CU. P.) Duitschland te zenden. Een Donau-stoomboot, die voor dit doel beschikbaar is gesteld, zal Maandag met Duitsche vrouwen en kinderen vertrekken. Te Belgrado een hakenkruisvlag afgerukt Stefani meldt uit Belgrado, dat de vijandige demonstraties tegei^ Italiaansche en Duitsche ondernemingen zich Vrijdag hebben herhaald. Groepen betoogers gingen vooral te keer tegen Duitsche en Italiaansche reisbureaux, aan de vernieling waarvan zelfs soldaten in uniform deelnamen. Zij sloegen de ruiten in en vernielden den in boedel met hun bajonetten. Van het Duit sche reisbureau werd de hakenkruisvlag afgerukt. RIJKS-DUITSCHE KOLONIE VERTREKT UIT BELGRADO Onder voorzitterschap van den premier, generaal Somowitsj, heeft de ministerraad Zaterdag van half tien tot een uur verga derd. Volgens een krantenbericht, is de be grooting goedgekeurd, die 1 April in werking treedt. Volgens een bericht van Stefani, heeft de ministerraad den binnenlandschen toestand behandeld, die nog zeer onzeker lijkt, vooral als gevolg van het voorbehoud, gemaakt door de Kroaten door middel van de Hrvatski Dnevnik, het orgaan van dr. Matsjek. In politieke kringen meent men, dat ook de büitenlandsche toestand besproken werd. Er is geen verklaring gepubliceerd. De staat van beleg duurt voort. Pantserwagens en De besprekingen van de leidende figuren uit de Kroatische boerenpartij onder voor zitterschap van dr. Matsjek met den banoes van Kroatië, dr. Sjoebatsjitsj, die zich in op dracht van MatSjek naar Belgrado begeven had om den toestand aldaar te peilen, zijn Zaterdagmiddag tegen twee uur geschorst. De besprekingen zijn, naar het D.N.B. uit Agram meldt, gisteren voortgezet. De Kroa tische minister dr. Andres, dr. Torbar en dr. Schultej worden Dinsdag in Agram verwacht. Voor dien dag zoo wordt verklaard zijn nauwelijks beslissingen te verwachten voor zoo ver geen gebeurtenissen ontstaan, die oogenblikkelijke besluiten noodig maken. Ingenieur Kosjatiisj, de vice-voorzitter van de Kroatische boerenpartij, zou gisteravond' als afgezant van dr. Matsjek naar Belgrado vertrekken om met alle toonaangevende kringen in Belgrado con tact te nemen. Zaterdagochtend li ln den Dom te Agram (Zagreb) ter gelegenheid van de troonbestij ging van Koning Peter II een Te Deum ge houden, dat door den Kroatischen metropo liet en aartsbisschop van Agram, Stepinats, werd gecelebreerd. Aanwezig waren ook de banoes van Kroatië en de vice-banoes, de leden der regeering van het banaat, de burge meester van Agram. de generaliteit en het corps consulaire. De toestand in Agram is kalm. zoo meldt het D.N.B. Naar aanleiding van de troons bestijging hebben slechts de openbare ge bouwen en enkele huizen van Serviërs de vlag uithangen. Geen enkel huis van een Kroaat vertoont een vlag. Duitschers en Italianen verlaten Zuid-Slavië Naar Stefani uit Belgrado meldt, heb ben de correspondenten van Italiaansche en Duitsche bladen, behalve de vertegen woordigers van de officieuze nieuws agentschappen, bevel gekregen Zuid- Slavië te verlaten. Ook de Italiaansche staatsburgers beginnen Zuid-Slavië te verlaten. Vele Duitschers verlaten het land over den rivierweg. De kolonie Rljk9dultschers te Belgrado, ten getale van 1100 personen, ie gister, avond op 21.00 uur plaatselijken tijd met het schip Uranus via den Donau naar Oultschland vertrokken. Hardnekkige strijd ten Oosten van Keren Engelsche oorlogsschepen met bommen en torpedo's bestookt Het 259-ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid der artillerie. Onze vliegtuigen hebben een der Grieksche luchtbases en de havenwerken van Navarino gebombardeerd en getroffen. Bij een vlucht naar Malta bebben Duitsche vliegtuigen een Hurricane neergeschoten. In Noord-Afrika is niets van beteekenls te melden. In de Aegelsche zee heeft onze luchtmacht gisteren verscheidene aanvallen op vijan delijke konvooien, vlootformaties en gemeerde schepen gedaan, die met torpedo's en bommen bestookt werden. Een Engelsch vliegtuig- kampschip en twee Britsche kruisers werden door de torpedo's van onze vliegtuigen ge troffen. Men moet aannemen, dat een der kruisers gezonken is. Verder werden kleine koopvaarders ernstig beschadigd. Een ge raakte in brand. In Oost-Afrika duurt aan het Noordelijke front de hardnekkige strijd bij de nieuwe stellingen ten Oosten van Keren voort Onze luchtmachtafdeëli'ngen hebben Britsche ge mechaniseerde strijdmiddelen gebombardeerd Tijdens een luchtgevecht hebben onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. Vroeg in den morgen van den 28sten heb ben Engelsche vliegtuigen een aanval gedaan op het vliegveld van Lecce, dat zij met ma chinegeweren beschoten. Eenige personen zijn gewond. Volgens een bericht uit New York zijn de voor Engeland bestemde vliegtuigen naar het Nabije Oosten gestuurd. Na de inneming van Keren hoopten militaire kringen in Londen dat een groot deel van het leger van generaal Wavell naar andere fronten zou kunnen wor den gestuurd, maar door den tegenstand dien de Italianen nog in Eritrea bieden, zal aan die plannen voorloopig geen uitvoering kunnen worden gegeven. (S. P. T.) Engelsche kruiser getroffen Het 296ste Italiaansche weermachtsberlcht gisteren gepubliceerd, meldt: Van het Grieksche front niets bijzonders te melden van de sectoren te land. Onze vlieg tuigen hebben vijandelijke troepen aan het front van het elfde leger gebombardeerd. In den afgeloopen nacht hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps het vliegveld Halfar (Malta) gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft de vijand in den af geloopen nacht een luchtaanval gedaan op Tripoli. In het Oostelijk deeJ van de Middel- landsche Zee is een vijandelijke vlootformatie herhaaldelijk aangevallen. Ondanks het he vige luchtafweergeschut heeft een Italiaansch torpedovliegtuig een lichten kruiser getroffen. Vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps heb ben met drie bommen van .groot kaliber een vliegkampschip getroffen en een vijandelijken jager neergeschoten. In Oost-Afrika wordt de druk van den vijand op het noordelijke front ten oosten van Keren doeltreffend in toom gehouden door onze tegenaanvallen. In het gebied van Harrar hebben onze troepen Diredawa ont ruimd. Zij namen ir goede orde nieuwe. Wes telijker gelegen stellingen in. Italiaansche ja gers hebben een luchtaanval ondernomen op het vijandelijk vliegveld van Ozjidzjiga. waarbij vier vliegtuigen op den grond ver nield werden. Twee vliegtuigen van het type Hurricane zijn neergeschoten tijdens een duel met vijandelijke jagers. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. S.P.T. meldt uit Helsinki: De Finsche luchtvaartmaatschappij Aero heeft van de voormalige Tsjechische luchtvaart maatschappij twee Douglas DC 2-toestellen ge.- 28.859 burgerslachtoffers in Engeland S. P. T. meldt uit Londen: In een Vrijdag te New Castle gehouden rede maakte de parlementaire secretaresse van het Engelsche ministerie van openbare veiligheid, miss Wilkinson, bekend, dat sedert het uitbreken van den oorlog in Engeland 28,859 burgers door Duitsche luchtaanvallen om het leven zijn gekomen. Het aantal ge wonden bedraagt meer dan 40,000 waarvan het meerendeel zwaargewond. Binnenlandsch Nieuws Op de Ned. Herv. Begraafplaats te Soest vond Vrijdagmiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van nota ris D. Wisboom Verstegen, die den laatsten tijd in Soestdijk woonachtig was doch daar voor als notaris in Dordrecht groote bekend heid had en in vele kringen zeer gezien was. Uit Soestdijk maar ook uit Dordrecht was vrij veel belangstelling. De heeren L. J. Uit- tenboogaard en I. Bos beiden uit Dordrecht vertegenwoordigden de Vereeniging voor In- en Uitwendige Zending te Dordrecht, terwijl de heer Uittenboogaard tevens kwam als vertegenwoordiger van de Ver. voor Diaco- nessenarbeid, de vereeniging, welke de over ledene langen tijd als bestuurslid gediend heeft. De overledene was eere-voorzitter van de Ver. voor In- en Uitwendige Zending en heeft als voorzitter destijds deze vereeniging tot grooten bloei gebracht. Aan de groeve heeft de heer Uittenboo gaard het woord gevoerd en dank gebracht voor het vele dat notaris Wisboom in Dor drecht heeft gedaan tot uitbreiding van het Koninkrijk Gods. Nimmer werd tevergeefs een beroep gedaan op hem en hij stond al tijd klaar om te helpen. Het overlijden heeft in breeden kring ontroering gewekt, want al woonde notaris Wisboom den laatsten tijd in Soestdijk, hij was in Dordt niet vergeten. Ds. Groeneveld, Ned. Herv. predikant te Soestdijk voerde hierna het woord en herin nerde aan den aangenamen tijd welke spr. met den overledene in Soestdijk nog heeft mogen doormaken. Ook hier lag het philan- tropisch werk hem nog na aan het hart. Ds. Groeneveld heeft tenslptte de begrafenis liturgie uitgesproken en met gebed geëindigd. Onder de aanwezigen zagen wij nog ds. v. d. Waal em. pred. en notaris Dammers uit Soest. Dr. Mom, een schoonzoon van den over- ledené heeft dank gebracht voor de betoonde belangstelling. De nieuwe deviezen- verordening Verhooging van de winstbelasting Op de persconferentie van gisteren heeft dr. H. Fischböck, de commissaris-gene raal voor financiën, een korte mededee ling gedaan, waarin hij er o.a. op heeft gewezen, dat uit het feit, dat in de zooeven verschenen deviezenverordening geen bepalingen voorkomen tot verrui- Regeling van deviezenverkel,.,, Streng® straffen bij overtr Holl 1 Verschenen U he, Devi ere nb '1*1 dat een groot aantal voorschrift ,i treffende d. regeling van het 1 Ja, keer, het deviezenverkeer en h< [art u verkeer. Met óe uitvoering van düfctie belast het deviezeninstiuut, de Ne e ta Bank en het Nederlandsche cleai Hi Blijkens het besluit is het verbo rklng landsche betaalm'tddelen en derg gep-as ïling in binnenlandsche geldsooi ming van het betalingsverkeer tusschen ^i-r^dan de Nederlandsche Bank Nederland en Duitschland, niet moet den opgemaakt, dat van de verruiming, die is aangekondigd, niets zou komen. Het is eohter beter geacht haar in een spe ciale regeling vast te leggen. Deze rege ling zal per 1 April van kracht worden. Verder kondigde hij een verhooging van de Winstbelasting op naamlooze ven nootschappen aan, die reeds voor het boekjaar 1941 zal gelden. Het percentage zal tot 25 kunnen stijgen. Voor de toe komst moet men op nog verder gaande verhoogingen rekenen, deze zijn onver mijdelijk. Hij wees erop, dat met 25 pet. de winstbelasting het Duitsche peil nog lang niet heeft bereikt. Dit peil is 45 pet. Eveneens met ingang van 1 April zal belastingplicht worden ingevoerd voor de overdracht van Sperrmarken tusschen Nederlanders in Nederland. "Yeviezenbank te verkrijgen. Verfc eur slechts geschieden op zrond van enbli ning. iding' Het ls slechts met vergunning U's goud en edele metalen v*n een te verkrijgen. Termijnzaken in goud en edele verboden, tenzij deze met vergum -oud. afgesloten. Hetzelfde geldt voor ,kkad van goud en edele metalen, en v enlie gedeeltelijk uit goud vervaardigt d vai pen. pela Voorts is het slechts met ver oorloofd over büitenlandsche effi schikken, tenzij zij aan de Ni Bank worden vervreemd, of bij d een deviezenbank worden bewa gier., vergunning mogen niet effectei r zij! depot van een niet-ingezetene w Bitjes gevoegd of uit zulk een depot w ücs t geven. Soortgelijke bepalingen zj voor niet in effecten belichaamd en «TfWioren en onroerende goedt jjjgj! De handhaving van de orde onder de studenten De rector-magnificus kan over treders den toegang tot de universiteit ontzeggen In het verordeningenblad ls opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming betreffende handhaving der orde onder de studenten aan universitei ten en hoogescholen in het bezette Nederland sche gebied. Daarin wordt het volgende bepaald: De handhaving van tucht en orde onder de studenten is opgedragen aan den rector-mag nificus, voor zoover hierna niet anders ls be paald. Bij overtreding der orde of bij ander wan gedrag waarschuwt of berispt de rector-mag nificus. In ernstige gevallen is de rector-magnificus bevoegd den overtreder den toegang tot de universiteit of hoogeschool voorloopig voor den tijd van zeven dagen te ontzeggen. Het college van rector-magnificus en asses soren bepaalt binnen zeven dagen na de be slissing, door den rector-magnificus genomen, of en voor hoelang de periode, gedurende welke de toegang is ontzegd," dient te worden verlengd. De overtreder mist de bevoegdheid om ge durende den tijd, dat hem de toegang tot een universiteit of hoogeschool is ontzegd, examen af te leggen of toegelaten te worden tot het bijwonen van colleges en practica aan eenige andere universiteit of hoogeschool in het be zette Nederlandsche gebied. De uitspraak van het college van rector- magnificus en assessoren, waarvan onverwijld aan den overtreder, het college van curatoren en den secretaris-generaal schriftelijk mede deeling wordt gedaan, dient van een dagtee- kening te worden voorzien en met redenen te worden omkleed. Tevens wordt beslist of de uitspraak al dan niet openbaar zal worden gemaakt De rector-magnificus en de belanghebbende kunnen binnen drie weken na dagteekening van de uitspraak bij den secretaris-generaal in beroep komen. Het instellen van beroep brengt niet mede, dat de uitvoering van de opgelegde straf wordt opgeschort. De voorzitter van het college van curatoren, gehoord den rector-magnificus, kan ih het belang van de betrokken universiteit of hoogeschool of by wijze van ordemaatregel bepalen, dat de universiteit of hoogeschool gedurende ten hoogste vier dagen zal worden gesloten. Hij doet van een hiertoe strekkend besluit onverwijld mededeeling aan den secretaris-generaal, die de sluiting voor on- bepaalden tijd kan verlengen. Rechtsvoorschriften, welke met de bepalin gen van dit besluit in strijd zijn, treden buiten Werking. Dit besluit treedt heden in werking. JONGEN ONDER EEN AUTO GEKOMEN Doodelljk ongeluk op den rijksweg ln Bussum. Vanochtend is de J2-jarige H. van Manen, zoon van den stoker van het blindeninstituut aan den rijksweg te Bussum, toen hij van de ouderlijke woning den rijksweg per fiets wilde oversteken, door een voorbij rij denden auto aangereden en op slag gedood. goederen e Verplichting tot aangifte c orga De secretaris-generaal van het 4 toen in financiën kan verder bepalei tóad zetenen bij door hem aan te wijzen ^'"5 aangifte moeten doen van de hu 'ee dom toebehoorende, en nadien do kregen büitenlandsche vordering landsche effecten en andere bu onlichamelijke zaken of bepaali inde daarvan redij Tenslotte wordt in het devieze de a clearingverkeer met het buitenlai i'ng Clearingplichtige schulden mogen erl. vergunning worden gedelgd. Hfj, P"1151 lijk de bepalingen in het besluit v treedt of onjuiste opgaven woet. M^jsch! met een gevangenisstraf jaren of geldboete van ten hoogstfcoch Voor niet-opzettelijke voldoening itsch plichtingen als hierboven bedoel» P|ei straf ten hoogste een jaar hecht 1 boete van ten hoogste 50,000. 'en Het besluit is heden in werk it mei; Tegelijkertijd zijn de deviezen ïn •an 1940 en de wet international ion erkeer 1934 voor het bezette Ne enli< gebied ingetrokken. Maatregelen tegen het van werk dee Bij besluit van den secretaris-g het departement van sociale zake tsch ningenblad no. 13) zijn wijzigingen d>y. het eerste uitvoeringsbesluit ingey öj ordening betreffende het beperken lode Artikel 1 van laatstgenoemd b ;en nu te luiden als volgt: h< Het is den leiders van landbouw en handelsbedrijven alsmede den een vrij beroep uitoefenen, verbod 1) het werk in het bedrijf of i beroep tijdelijk of voorgoed stop t K 2) den werktijd van werknemers dan 36 uren in de week in te kort 3) werknemers te ontslaan, ten 1639 p van het burgerlijk wetboek MEJ. J. G. GROEVE t In den ouderdom van 80 Jaar ls overleden mej. J. G. Groeve, oud- wijzeres aan de Rijkskweekschool vrouwen te Rotterdam. Nadat zij de hoofdacte had bel mej. Groeve in 1887 op voorstel vai maligen directeur, dr. J. Vroesoni benoemd aan de Vroedvrouwenscho haar levenswerk gevonden heeft naamste taak was het geven vaj lager onderwijs; maar daarnaast leerling-vroedvrouwen tevens behu hun studie in de verloskunde rechterhand van den directeur, 'literairen arbeid, als bij diens en administratie: een veelomvattend zij 35 jaren lang met groote'liefde ste nauwgezetheid heeft vervuld. Zij was een ontwikkelde vrouw, ligent, eenvoudig en bescheiden, die aan de vorming der leerlingen, voo sociaal gebied wijdde, en in belanj tot verheffing van den vroedvr heeft bijgedragen. Haar heengi door vele vroedvrouwen in de persoonlijk verlies worden gevoeld Bij het neerleggen van haar we heeft de regeering haar verdiens door haar te benoemen tot ridder van Oranje Nassau. De begrafenis zal Dinsdag plaal Zutfen. BANDEN ZONDER BON De twee jongelieden, die te Bussu arresteerd omdat zij fietsen hebbe waarvan zij de banden zonder bon 1 blijken drie medeplichtigen te heb! leerlingen van 15 k 16 jaar van scholen. Ook dezen zijn ter beschikki officier gesteld. Bij den garagehoui zcoals gemeld als heler optrad drie fietsen in beslag genomen, zo het geheel 6 fietsen achterhaald echter reeds gedemonteerd war HOOFDSTUK XIX. „Kom per trein half elf. Haal mij af. Heino." Zwijgend reikte Tjaard Schrader het telegram uit Amsterdam, afgezonden op het Centraal Station bij het vertrek van den trein naar het Noorden, aan zijn vrouw over. „Van Heino", zei Truus verwonderd, daar zij in de meening had verkeerd, dat het een gewoon zakentelegram betrof, zooals Tjaard er zoovele ontving. „Van Heino? Wat zou die zoo plot seling moeten hebben?" „Hij zit natuurlijk in de moeilijkheden", antwoordde Tjaard. „Zooals ik gister hoorde, naar je weet, geen relaties meer met Salomons. Hij komt raad vragen, vermoed ik." „Als het maar niet méér dan raad is. N u weet hij ons wel te vinden", meende Truus'op scherpen toon. Maar oogenblikkelijk had zij spijt van haar woorden. Te meer, daar Tjaard haar min of meer verwijtend aanstaarde. „Zeg maar niets, jongen", zeide zij hartelijk. „Ik was niet recht. Hij moet natuurlijk hier logeeren, niet? We zullen moeder maar njet lastig vallen." „Ja, Heino moet hier blijven", besliste hij. „Moeder moet nog niet weten, dat hij komt. Ik moet hem eerst spreken. Ik ver moed, dat hij in geduchte moeilijkheden zit." „Maar j ij kunt hem toch ook niet helpen", meende Truus. „Denk aan je eigen zaak, Tjaard." Zij kende haar man. Hij hielp gaarne een ander. En als het Heino betrof, wiens leven hem zoo benauwde en pijnde, dan zou hij dingen doen, die eigenlijk niet waren verantwoord. Hij glimlachte. „We zullen toch eerst moeten weten, van welken aard Heino's moeilijkheden zijn. En dan kunnen we verder zien. Ik zal heusch mijzelf niet vergeten, Truus je. Alles heeft zijn grenzen. En ik zal ook niets doen zonder dat je volledig" op de hoogte bent, dat weet je wel. Maar als ik Heino op de een of andere wijze helpen kan, dan doe ik het. We moeten hem niet verstooten en hem vriendelijk behandelen. Wie weet, is hij door de onder vonden teleurstellingen veranderd of werd hij althans tot na denken gebrachtMoest moeder niet erkennen, dat zijn laatste brief aan haar een heel andere geest ademde, een geest van een soort berusting?" „Ga hem straks halen, Tjaard", zeide Truus spontaan. „Hij zal hier hartelijk worden ontvangen. Heb maar geen zorg. De logeerkamer wordt in orde gemaakt en ik zal zorgen, dat hij een klein soupeetje vindt na de reis. Je had gelijk: ik sprak niet recht in mijn voortvarendheid." „Je bent en blijft toch mijn spontaan vrouwtje", zei hij har telijk. „En wat Heino betreft, laat ons, ondanks alles, dankbaar zijn, dat hij naar ons komt. *t Is het klare bewijs, dat hij ons niet vergeten heeft en dat hij nog niet geheel met het verleden heeft gebroken." Precies op tijd rolde de trein het station binnen. Toen Heino hem, geagiteerd, de hand drukte, schrok Tjaard van zijn veranderd uiterlijk. In het licht van de electrische sta tionslamp zag hij eendoor en door vermagerd, onrustig gelaat en doffe oogen. „Wat zie je er uit!" wilde hij onwillekeurig roepen, maar hij dwong zich, om gewoon te doen. „We nemen zeker een trammetje?" vroeg hij. „Laat ons loopen", zei Heino. „Maar", hij wees op het hotel vlakbij, op den Emmasingel, „ik zal eerst in „Frascati" een kamer bespreken." „Ben je dwaas", zei Tjaard. „Truus heeft de logeerkamer in orde gemaakt. Wat mankeert je nu?" „Het is veel te veel. En ik moet morgen met den eersten trein weg." „Moet je dat?" „Bepaald. In Amsterdam mag het niet opvallen, dat ik weg ben." Hij sprak op gejaagden toon. Zijn oogen rolden dopr zyn hoofd. En hem van terzijde aanziend, schrok Tjaar(l weer van zijn verwilderd uiterlijk. In langen tijd had hij hem niet ontmoet. Van het sterven van Gretha hadden zij kennis gekregen door een rouwbrief, waarop de begrafenis niet vermeld was, terwijl hun ook geen uitnoo- diging bereikt had. Dus hadden zij volstaan met Heino een brief van rouwbeklag te zenden. „Je gaat niet naar een hotel", besliste hij resoluut. „Bij ons wacht je een kamer en wanneer je persé met den trein van kwart over zes weg moet, wel, dan ga je." Heino berustte blijkbaar in de beslissing. Want hij liep den stationsweg op in de richting van Ie Heerebrug. Hij liep lang zaam en moeilijk, zonder een woord te spreken. Blijkbaar was het zijn doel, alle reizigers te laten passeeren, om dan alleen met zijn broer te zijn. Wat dan ook weldra het geval „Ik moet je spreken", zei hij met gebroken stem. „D alles precies vertellen. Misschien kun je me raden. Hulp ik niet, want die kun je niet geven, ik weet het. Maar.m is er nog een weg, dien ik in mijn radeloosheid niet zie. moe gedacht, Tjaard. Ik k a n niet meer." „Dat zie ik", zei Tjaard alleen. „Het is alles mijn eigen schuld", bekende Heino, tot verlichting van den ander, ,,'k Heb niemand iets te Ik ben een ellendeling geweest. En de gevolgen moet ik Maar een uitweg zie ik niet. Er is slechts één: de dood. Met een schok stond Tjaard Schrader stil. „Maar dien weg zal ik niet zoeken", vervolgde Heino. dan ben ik voor eeuwig verloren." „Heino!" riep de ander verrast. „Geloof je dat?" „Dat weet ik zeker. Ik wil alleen zeggen, Tjaard, dat il lijke weken achter den rug heb. Maar ik geloof, dat ik terugweg ben, terug van het heillooze pad, dat ik ge heb. Meer zeg ik niet. Je moest eens denken, dat ik ven ben, omdat ik in financieele moeilijkheden verkeer, on de oude te worden voor het geval ik er uit mochl rakf ik overigens niet zie. Zoo is het niet. 'k Heb een zware had, die ik mijn heele leven verder niet zal vergeten, ik alleen maar hopen, dat er voor mij een genadig Godi „Heino, jongen", zei Tjaard warm, „je vertelt dar hel verblijdende nieuws. Nu gaat het weer goed worden. Vtf op Gods genade. Zou je geen uitweg weten? Je bert al „Laat ons er voorloopig niet over spreken", ze Hemo weet nog niet alles. Je weet nog niets. Bedenk je wl, dat een moordenaar spreekt?" (Word vervoll

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2