Jiirttuir jüittsrtjr (ioumitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken mnementsprijs: V 'li (ertentieprijzen: per 3 maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers met Zondagsblad IV» ct Alles bU vooruitbetaling 24 ct per regeL Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij tract belangrijke korting. No. 6392 MAANDAG 31 MAART 1941 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen. Advertenties, enz. aan de Administratie ^HISTORISCH GO:"' bben geen behoefte aan iets, dat ken op een herleving van den intig jaar geleden onder schier ie instemming tot een oplossing m strijd van vele tientallen ja de rechtspositie van het 'christe- •wijs. adruk stellen we dit voorop als er een kort woord óver zeg- nkele schrijvers in dag- of week- dreigen te gaan vervallen in de ie fouten van het oude, politiek- liberalisme met zijn geestelij - gmothodenwaardoor menschen in de zaken van hun geweten aangetast. Als we zoo hier en het orgaan van Volks- P® f beschouwingen aantreffen, die I een aantasting beteekenen van icatie" van 1920, dan meenen we ig waarschuwend woord niet Q[e te mogen laten. Te meer om- lich van argumenten bedient, die n aan den slechtsten tijd, toen erheid met hand en tand poogde ;kende, irrëele leuze van de JtooJ voor heel de natiën te hand- Kf e is daarin toen niet geslaagd en i mocht ook op onderwijsgebied van geweten triomfeeren. Ten an de „bijzondere school", zoo- 10 van de Grondwet haar noemt,, gjj onder ruime waarborgen van de van het te geven onderwijs uidelijke woorden uitgesproken, ryheid van richting gewaarborgd .O.-wet omschrijft nader, welke van deugdelijkheid aan het in I rivelegieerde bijzonder onderwijs gesteld. Technisch en didactisch mfnen met de bestaande voorschrif- it overheidstoezicht dus geenerlei I hebben; aan den anderen kant verzekering, dat onderwijs kan gegeven met eerbiediging van odsdienstige begrippen. Bij de van deugdelijkheid wordt voorts ie, expressis verbis, de vrijheid bijzonder onderwijs betreffende ider leermiddelen en de aanstel onderwijzers geëerbiedigd, tspreken daarvan is niet slechts omstig het uitgangspunt van het e grondwetsartikel en dus vol- ogisch, maar er wordt oqk een ^ituurgoed in onze hoogste staats- 'Or verankerd, n.l., dat de Neder- ouders mogen beslissen omtrent en de sfeer, waarin zij hun kin- enschen te zien opgevoed. Voor luders kan dit niet anders zijn erwijs, waarbij rekening wordt met hun diepste levensovertui- hen verantwoordelijk stelt te- God, die hun kinderen schonk om voeden in de vermaning en vreeze Dat is taak en roeping, wel- anvaardden toen ze hun kleinen J i Doop het teeken en zegel van 'erbond deden ontvangen.Dien- tomstig richten ze de opvoeding dienovereenkomstig begee- et, wanneer straks in de school de mede aan anderen worden toe- vd, en onderwijs en opvoeding in stelijken geest van het gezin be- Cj samen te gaan overeenkomstig >od. Ook dan blijft de verantwoor- der ouders, die zij in een heilig het aangezicht van den Drieëeni- voor hun rekening namen onver- ^oen eenmaal de Grondwetgever. Ke noodige waarborgen, de school öuders teruggaf, de vrijheid van ng van het onderwijzende perso- ir logisch bijpaste, schijnt ons een J d, die zoo vanzelfsprekend is, dat bewijs behoeft en daarom in nder veel moeite aanvaard werd. te gereeder geschieden, omdat de ijke school zonder eenigen twij- echt-nationale school is. Aan de ïrping aan de hooge souvereini- den eeuwigen, onveranderlijken rt zij eerbied voor de wettige Jd en haar gezag en de geestelijk- Ijke waarden onzer cultuur en de "Tche traditiën van ons volksleven steeds en zijn nog bij haar loge eere. Zij kon daarover spreken en had geenerlei ii strijd over relatieve en neutraliteit, waaraan de over- hool laboreerde en waardoor deze lositie in het volksleven jaar na afbrokkelen, tot op den huidigen Echter niet alleen daardoor. Men 2. ijelijk aannemen, dat de grondwet- ite van de bijzondere school: de aan de ouders, de ouders verant- ofelijk voor de opvoeding hunner in steeds breeder kring als juist Brd werd. is een plicht van Godswege en it vloeit een recht voort in onlos- ijk verband. Wordt deze plicht ver- oo:d, dan vervalt tevens het recht, ock: wordt deze plicht naar ver- nagekomen, dan tasten velen het egea recit, zooals dat in de Grond- 'astigt, liet aan, ook niet langs een )g. Men jou daarmee raken aan wat m oer gündrechten van ons volk is schouwei. Dat zulks tot bijzondere Ükheden zou kunnen leiden, kan najaan, die de historie kent en er Wanneer de ploeg het land „over den kop heeft gezet", worden de kluiten t de eg klein gemaakt en is het veld gereed voor het poten van Ja aardapp-j Meer dan 9000 collecte- dagen per jaar In het nummer van 17 Maart j.l. van het .Tijdschrift voor Armwezen, Maatsch. Hulp en Kinderbescherming" houdt mr. J. Everts beschouwingen over het veelbesproken onderwerp der collecten. Per jaar zijn het er in ons land, zoo is ons den laats ten tijd verteld, meer dan 9000; de laatst bekende cijfers zijn van 1938. In genoemd jaar werden inderdaad 9228 verzoeken om een collecte te houden inge willigd en 1166 aanvragen geweigerd. 28 is een respectabel getal, maar toch, zegt de op dit gebied volkomen des kundige mr. Everts is het de moeite waard de waarde van dit cijfer eens te toetsen. De Armenwet verplicht er toe, dat voor elke openbare collecte en ook voor inzame lingen met lijsten e.d. door B. en W. toe stemming wordt gegeven. Geen collecte, hoe bescheiden van omvang ook, ontkomt daar aan. De verdeelpig der 9,228 collecten was in 1938 de volgende: gemeenten beneden 2000 zielen 283 collecten voor instellingen binnen de gemeente en 1520 voor instellingen van elders; totaal 1803; voor de groep tot 5000 zielen zijn de cijfers resp. 561 en 2110; totaal 2671.; ior de groep tot 20,000 inwoners bedragen zij 1072 en 2153; totaal 3225 en in gemeenten boven 20,0000 inwoners 1024 en 505; totaal 1529. Van de groepgemeenten boven de 20,000 inwoners vindt men in het Verslag van het Armenwezen van elke gemeente de getallen afzonderlijk vermelden. Deze kunnen dus het nauwkeurigst aan een beschouwing worden onderworpen. Voor Amsterdam geschiedt dat in het geciteerde artikel: „Het Regeeringsverslag vermeldt, dat ln genoemde gemeente door instellingen van weldadigheid in het jaar 1938 zijn gehouden niet minder dan 248 openbare inzamelingen, waarvan 195 voor Amsterdamsche instellin gen en 53 voor elders gevestigde instellingen. Dit cijfer wekt aanstonds belangstelling en bevreemding van allen, die iets weten van het vraagstuk der openbare inzamelingen. Lezen wij b.v. het jaarverslag van den Am- sterdamschen Armenraad, dat volgens de wet een overzicht moet geven van alle in de gemeente gehouden collecten en van de wei geringen op aanvragen tot het mogen hou den van een collecte, dan vinden wij geheel andere cijfers vermeld. Het jaarverslag van den Armenraad zegt, dat in 1938 gehouden zijn 61 collecten. Onder dit aantal waren niet alleen begrepen alle inzamelingen van in stellingen van weldadigheid, zoowel met bus sen als met lijsten langs de huizen, Kerst- potten etc., doch bovendien ook nog die van andere instellingen dan van instellingen van weldadigheid. Het criterium was dus zelfs nog ruimer dan aangelegd werd bij de sa menstelling van het meermalen genoemd regeeringsverslag. Hoe is nu het enorme verschil te verklaren tusschen het cijfer, dat het Regeeringsver slag vermeldt (248 collecten, alleen al van instellingen van weldadigheid) en dat, het welk door den Amsterdamschen Armenraad in zijn officieele jaarverslag wordt opge geven? (61, van alle mogelijke instellingen). De verklaring is veel eenvoudiger dan men zich rekenschap van geeft wat een vol maakt onnoodige aantasting van hetgeen als een na vee 1 lijden, offers en strijd verworven gewetensrecht valt te beschou wen, voor vele honderdduizenden ouders zou beteekenen. De ernst van dezen tijd, waarin de wereld wordt bewogen en ons volk zich een wellicht geheel veranderde plaats heeft te kiezen, zien we van zoodanige be- teekenis, dat niet noodeloos moeilijkheden dienen te worden opgeroepen op een ter rein, waarop de diepste levensbeginselen hun werking doen gevoelen. Men plaatse ons volk niet opnieuw voor de keus tus schen gehoorzaamheid aan God en onder werping aan wat als zondige plichtver zaking zal worden gevoeld. Reacties, gelijk we noemden en verwan te suggesties in andere bladen, om ver loren ideeën uit het verleden thans te gaan opleggen, zouden op den duur zoo licht onrust wekken. Onze volksgemeen schap is daarmee in geen enkel opzicht gediend. Men late de Grondwet op haar plaats en in haar waarde. Dit beroep op het gemeenschapsbesef tot eerbiediging van een historisch goed om het in taal van dezen tijd te zeggen van echt- volksche waarde, moge elders weerklank vinden. zou vermoeden, maar werpt dan ook wel een merkwaardig licht op de cijfers van het Re geeringsverslag en daarmede op het totale aantal van 9228 openbare inzamelingen, welke in ons land zouden zijn gehouden. De verklaring ligt in den tekst van het staatje, die ieder jaar, door de gemeentebesturen ten behoeve van het Regeeringsverslag wordt in gevuld en via Gedep. Staten aan het Dep. van Binrtenlandsche Zaken wordt toe gezonden. Volgens dit staatje wordt n.l. voor elke instelling geteld het aantal dagen, waarop door die instelling op een of andere wijze is gecollecteerd. Wanneer b.v. het Leger der Heils gedurende 4 dagen zijn bekende Kerstpotten op straat plaatst, geldt dit voor 4 gehouden collec ten. Wanneer een vereeniging verlof krijgt om door een persoon gedurende een maand eiken dag een lijst te laten aanbieden aan de huizen der in gezetenen, dan geldt dit voor 30 collecten. Zoo komt men dus tot een optelling, welk het houden van 248 collecten in Amster dam vermeldt. Het spreekt vanzelf, dat op deze wijze zee aanmerkelijke verschillen kunnen ontstaan met de opgave van den Armenraad, welke niet rekent met het aantal dagen, doch uit sluitend met' het aantal malen, dat aan in stellingen een toestemming is veneend. (Wanneer echter aan ééne instelling méér dan eenmaaul gelegenheid werd gegeven tot het houden van een inzameling, waarvoor dan telkens opnieuw een goedkeuring moest worden verleend, dan werd elk dier toestem mingen meegerekend). Tot welke vreamde consequenties het systeem, van het Regeeringsverslag leidt, kan blijken uit een voorbeeld. Gesteld, dat een vereeniging door een aantal collectanten lijsten langs de huizen laat aanbieden en daarbij de stad in wijken verdeelto, zoodat gedurende het verloop van één maand alle huizen door de collectanten worden bezocht, dan zou dit volgens het systeem van het Regee ringsverslag een totaal opleveren van 30 collecten per maand. Gesteld nu, dat een vereeniging haar arbeid uitstrekte over het geheele land en in elke ge meente slechts één dag per jaar collec teerde, dan zou dit reeds voor de 1024 gemeenten een getal opleveren van 1024 -collecten en gesteld verder, dat zulk een vereeniging over het geheele jaar elke maand één collecte hield, dan zou dit, weer volgens het systeem van het regeeringsverslag, een totaal- opleveren van 12 x 1024 12,288 collecten. En dat zou dan no gslechts betreffen één lande lijke instelling! Beziet men in het licht van deze bijzonder heid het getal van 9228 in 1938 gehouden collecten eigenlijk dus collectedagen dan beseft men aanstonds, dat men dit cijfer niet zoo érnstig mag nemen als bij eerste beschou wing natuurlijk wordt gedaan, ja, dat het zoo bezien eigenlijk met de collecten heel erg meevalt. Als b.v. één mannetje gedurende één maand met een lijst de huizen afloopt, geldt dat van 30 collecten en een groote collecte met zeg 2000 collectanten telt voor één! Mr. Everts besluit zijn artikel als volgt: „Inderdaad wil men zich een oordeel vor men over den omvang en beteekenis van het collectewezen in ons land, dan is het volstrekt noodzakelijk de intrinsieke waarde van de cijfers te kennen en in aanmerking te nemen. Daartoe moet men echter den toestand door en door kennen. Men zal daarbij moeten weten te onderscheiden tusschen belangrijke collecten met een groot aantal collectanten, veel propaganda en dergelijke middelen (deze zijn het die het publiek „collectemoe maken") en onbeteekenende collecten, die zich be perken tot een bepaalde buurt in de stad, of misschien zelfs alleen maar tot den ingang van een bepaald lokaal, waar een samen komst wordt gehouden. Wil men verder zich een oordeel vormen omtrent de vraag, welke kosten zijn verbon den aan het houden van de vele collecten en omtrent de onmisbaarheid of overbodigheid van alle of een deel der gehouden inzame lingen, dan zal men goed op de hoogte moeten zijn van allerlei details, welke in de gegevens van het regeeringsverslag uit den aard der zaak in het geheel niet tot hun recht komen". Inderdaad. In de verslagen der Armen raden kan men er soms een en ander over vinden. In den regel blijken die kosten niet hoog. Immers de veelal kostelooze vereeni- gingsorganisatie is er, voor de inzameling zijn zijn er grootendeels vrijwilligers en voor de distributie is evenmin een nieuw apparaat noodig. Verder wordt profijt getrokken van de gegevens der bestaande informatie-orga nen: Armenraden en Maatschappelijk Hulp betoon. Op deze wijze zal het ingezamelde op de meest voordeelige en efficiente wijze ten goe de komen aan degenen te wien behoeve de giften werden bijeengebracht. We hebben dit reeds meermalen gezegd en herhalen: men trekke voor nieuwe dingen profijt van de ervaring, dit door-anderen in een practijk van vele jaren werd opgedaan. Verscheidene aanvallen op Engelsche koopvaarders Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: „Met buitengewoon succes heeft de lucht macht in de zeeën rond Engeland den strijd tegen de Britsche koopvaardij voortgezet. Aan den Zuidwestelijken toegang tot het Kanaal van St. George en in het Kanaal van Bristol zijn twee koopvaardijschepen, met een ge- zamenlijken inhoud van vijfduizend ton, tot zinken gebracht. Een aanval in scheervlucht op een stoomschip ten Westen van New Quay veroorzaakte een ketelontploffing. Een andere geslaagde aanval was gericht op een koop vaarder voor Harwich. Eeti gevechtsvliegtuig heeft op den Atlantischen oceaan, ongeveer vijfhonderd kilometer ten Westen van kaap Wrath, een groot troepentransportschip ge bombardeerd. Nadat eenige voltreffers waren geplaatst, begaven de troepen zich in de sloepen. In hetzelfde gebied zonk een schip van 2500 ton na gebombardeerd te zijn. Een groot stoomschip kreeg een voltreffer. In den voorlaatsten nacht hebben afdeelin- gen Duitsche gevechtsvliegers met succes het vliegveld Halfar op Malta gebombardeerd, bij een aanval van jachttoestellen op Malta is een Britsche jager van het type Hurricane neergeschoten. De Duitsche afdeeling leed geen verliezen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn boven Duitschland noch boven het bezette ge bied Britsche vliegtuigen verschenen". DUITSCHE DUIKBOOT SUCCESSEN Duikbooten hebben uit een zeer sterk beveiligd konvooi, behalve de reeds ge melde drie tankbooten, nog vijf schepen van tezamen 33.000 b.r.t. weggeschoten. Daarmee is meer dan de helft van dit voor Engeland bestemde konvooi, acht schepen vap tezamen 57.000 b.r.t., ver nietigd. Een duikboot bracht bovendien twee tankbooten van 18.000 b.r.t. in totaal tot zinken. Waarschijnlijk is, dat nog drie andere schepen tot zinken gebracht zijn. Gevechtsvliegtuigen onder leiding van ma joor Krüger hebben gistermiddag op zee ten Westen van Kreta een sterke Engelsche vloot- formatie met succes aangevallen. Ondanks hevigen afweer van luchtdoelartillerie en jagers, plaatsten zij op een vliegkampmoeder schip drie volle bcmtreffers. Bij de lucht gevechten tijdens dezen aanval schoten ge vechtsvliegtuigen een Britschen jager van het type Hurricane neer. Alle eigen vliegtuigen keprden op hun bases terug. Voor de Engelsche Oost- en Zuidoostkust heeft het luchtwapen gisteren een tankboot en een vrij grooten Koopvaarder in brand ge schoten en twee andere schepen zwaar be schadigd. In het Kanaal van St. Georges zonk een schip, nadat een bom geworpen was Vliegtuigen van de gewapende verkenning bombardeerden haveninstallaties en barak kenkampen aan de Zuid-Oostkust van Enge land. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht nogmaals voor den oorlog belangrijke doelen in het stad- havéngebied van Bristol met goed resul taat aangevallen. Er onstonden vrij groote branden. De vijand heeft geen gevechtshande lingen boven Duitsch gebied verricht. Naar de Engelsche berichtendienst meldt, heeft Zaterdag in den namiddag eenige vijan delijke bedrijvigheid in de lucht boven Groot Britannië geheerscht en wel voornamelijk boven eenige kustgebieden in het Oosten des lands, waar bommen schade veroorzaakten. De Londensche berichtendienst meldt ver der, dat het gebied van het Bristol-kanaal door het Duitsche luchtwapen is aangevallen. Hierbij hebben zakengebouwen en industrieele installaties „eenige schade opgeloopen". Er zijn ook eenige branden ontstaan. Uit een Britsch konvooi aan de Engel sche Oostkust in de nabijheid van Har wich is een koopvaardijschip van 4000 b.r.t. door Duitsche gevechtsvliegtuigen met zware bommen bestookt. Het schip bleef, naar het D.N.B. meldt, terstond met slagzij, zwaar beschadigd, liggen. Op verscheidene honderden kilometers ten Westen van Ierland is een Britsch koopvaardijschip van 5000 b.r.t. door volle treffers zwaar beschadigd. Een gedenkplaat voor Enkhuizen Binnenkort zal het gemeentebestuur van Enkhuizen een bronzen gedenkplaat worden aangeboden ter plaatsing in de hal van het gemeentehuis, als herinnering aan en bewijs van dankbaarheid van de inwoners van Bun schoten voor de goede zorgen tijdens de evacuatie ondervonden. De prachtige plaat, in relief uitgevoerd, is vervaardigd door de firma Begeer te LTtrecht De heer Z. van Diermen, raadslid van de gemeente Bunschoten, heeft zijn botter ter be schikking gesteld cm den gemeenteraad naar Enkhuizen te vervoeren. De aanbieding en aanvaarding zullen uiteraard met eenige plechtigheid gepaard gaan. Verscheidene Bun- schoters zullen zich per botter naar Enkhui zen begeven. De Nederlandsche Bank Nieuwe commissaris benoemd Officieel wordt medegedeeld: De commissaris bij de Nederlandsche Bank, Ministerialdirektor Z. B. V. staatsraad Wohltat is door de hoogste rijksautoriteiten voor een gewichtige functie elders in het bui tenland bestemd. Dientengevolge heeft de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijks minister Seys Inquart, staatsraad Wohltat van zijn functie als commissaris bij de Nederland sche Bank ontheven, terwijl hij hem voor de in deze functie bewezen diensten zijn dank betuigde. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommissaris den rijksbankdirecteur dr. Albert Bühler tot commissaris bij de Nederlandsche Bank be noemd. De commissaris bij de Nederlandsche Bank staat bij de uitoefening van zijn functie onmiddellijk onder den commissaris-generaal voor financiën en oeconomie, minister dr. H. Fischböck. Aan dit bericht kan worden toegevoegd, dat het de bedoeling is, dat dr. Wohltat zich naar het Verre Oosten zal begeven om speciaal met Japan oeconomische onderhandelingen te voeren. De heer Wohltat is met Japan zeer goed bekend. Zijn vader was er een uiterst geziene persoonlijkheid en de persoonlijke vriend van vele vooraanstaande persoonlijk heden. De opvarenden van de Nederland in veiligheid Hier te lhnde is bericht Ontvangen, dat de opvarenden van het tot zinken gebrachte Nederlandsche motortankschip Nederland zich veilig en wel te San Francisco bevinden. De Nederland behoorde toe aan de N.V. Nederlandsche Pacific Tankvaart Maatschap- 'n Den Haag. Kwaliteit en sorteering van tuinbouwproducten Aangezien de Nederlandsche tuinbouw producten voor den export nagenoeg geheel op Duitschland zijn aangewezen, worden thans de voorschriften in zake de kwaliteit en sorteering meer en meer in overeenstem ming gebracht met de in Duitschland gel- aende bepalingen. Deze aanpassing is nood zakelijk in verband met de Duitsche markt ordening en stuit in den Nederlandschen tuin bouw over het algemeen niet op bezwaren, meldt het A.N.P. Uit een fleschje met vergift gedronken Het bijna 3-jarig zoontje van de familie van Wert in de Ustelstraat te Oss is slachtoffer geworden van een noodlottige vergissing. De kleine was in de keuken van de ouderlijke woning aan het spelen en wist door op de vensterbank te klimmen een fleschje te bemachtigen, waaruit het dronk. Onmiddellijk daarna begon het kind hevig te gillen. De moeder snelde toe, doch daar zij in de stellige overtuiging verkeerde, dat het fleschje, waaruit het kind gedronken had, koffie-extract bevatte, schonk deze geen bijzondere aandacht aan het geval. Toen zich bij den kleine echter ziekteverschijnse len vertoonden, werd in allerijl een dokter geraadpleegd. Deze constateerde dat het kind vergif moest hebben gedronken. Het slacht offertje werd naar het St. Anna ziekenhuis gebracht, waar het Zaterdagavond aan dt gevolgen is bezweken. De vader van kind had een fleschje meegebracht, dat zijn meening gevuld was met koffie-extract. Bij onderzoek is gebleken dat het fleschji een zink-chloraat heeft bevat. Kerk en Zending GEREF. KERKEN Tweetal: te Eist (Bet.) cand. J. Z. Potjer te Winschoten en cand. E. Torenbeek, hulp- pred. te Rotterdam-Delfshaven. Beroepen: te Enkhuizen, B. Timmer te Wagenborgen. NED. HERV. KERK o epen: te Ee (Fr.), A.v., d. Most te Farnsum. cand. A. de Kleine, GEREF. GEM. Beroepen: te Rijssen, W. C. Lamain, te Rotterdam-Zuid. Beroepingswerk te Schiedam In hèt „Schiedamsch Kerkblad" deelt Ds. W. de Graaf, Geref. pred. te Schiedam, mede, dat hij naar aanleiding van de preek van Zon dagmorgen j.l. reeds denzelfden dag twee gif ten van 10 ontving voor een fonds beroepen van een vierden predikant. Ds. .de Graaf merkt dan voorts op, dat het z.i. tijd wordt, dat de kerkeraad zelf officieel de zaak aanpakt, terwijl het noodig zal zijn, de gemeente de noodzakelijkheid van een betere bearbeiding onder het oog te brengen, want een groot deel van de gemeente begrijpt niets van de gevaren, die haar bedreigen. Wanneer ze deze zelf eerst eens gaat inzien, zal het andere vanzelf komen, aldus Ds .de Graal AFSCHEID. BEVESTIGING. INTREDE Cand. A. G. Honig Jr. heeft 25 Maart J.l. peremptoir examen afgelegd en is toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten door de classis Drachten der Geref. kerken. Datum bevestiging en intrede te Siegers- woude Zondag 25 Mei. Bevestiger: Ds. J. H. D o n n e r van Broek op Langendijk. Zondagmorgen is ds. C. V e e n h o f, over gekomen van Haarlem, als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Utrecht bevestigd door ds. C. Zwart De Oosterkerk was stamp- zijn predikatie Ds. Zwart had als tekst v gekozen 1 Colossensen 1 28. Als het thema van zijn prediking gaf ds. Zwart aan „De arbeid van Gods Dienaars in Gods Kerk" en hij verdeelde zijn stof in: le De arbeid ja j||ggg j'" kondiging als uitsluitende inhoud de 0...0 de Hoop der Heerlijkheid. 2e de arbeid met als hoogste doel de volmaakt heid der geloovigen in Christus Jezus. In zijn predikatie ontwikkelde spr. deze ge dachten, waarin hij de verhouding van de Die naars tot de Gemeente en wederkeerig Gemeente tot de Herders uiteenzette Aan het einde wees hij met ernst de gemeente erop. dat wanneer zij zich gewillig schikt onder de vermaning en leerling, zij daarvan de vrucht zal ervaren in heel haar leven. ZON EN MAAN Zonsopgang 1 April 7.16: ondergang 20.13 Maansopgang 1 April 9.34: onderg. 0.57 Maansopgang 2 April 10.11; ondergang 3 April 1.52 Eerste kwartier Zaterdag 5 April, volle maan Vrijdag 11 April, laatste kwartier Vrijdag 18 April, nieuwe maan Zondag 27 ApML Ds. M. B. VAN 'T VEER Bevestiging en intrede In de Funenkerk te Amsterdam is gister morgen ds. M. B. van 't V e e r, gekomen van Groningen, tot zijn dienstwerk ingeleid in de Geref. Kerk van Amsterdam, waar hij de ture, ontsaan door het overlijden van ds. J. L. Schouten vervult. De bevestiger, ds. A. d Ruiter, van in Oude en Nieuwe Biltzijl, zwager van ds. van 't Veer, wees er in zijn inleidend woord op, dat over deze vreugde valt de schaduw van smart en gemis bij de herinne ring aan wijlen ds. J. L. Schouten. In dit uur rijst zijn gestalte weer voor de gemeente op. Met zijn vele gaven heeft hij haar 20 jaar gediend. Hij was een der leidende figuren in. het Gereformeerd kerkelijk leven. Wijzende op de tweeërlei taak van den herder en leeraar in de gemeente, legde spr. verder den nadruk op, dat de prediking ie groote en belangrijke plaats vervult in het leven der groote stad. Men mag echter geen scheiding beproeven tusschen het ambt herder en dat van leeraar. De prediker staat voor de geheele gemeente, het herder lijk werk aan zieken, rouwdragenden, klein- geloovigen en zoovele anderen is ook ver kondiging van het woord Gods. Het is de on verbreekbare roeping van den herder en leeraar om het licht des Evangelies in duis tere harten te laten schijnen. Ds. de Ruiters tekst in dezen dienst was Joh. 18 37. In dit tekstwoord, zette de voorganger uit een, valt het zuivere licht op het Koning schap "der Waarheid. Achtereenvolgens ont vouwde spr. de Schriftwoorden door aan te toonen, dat dit Konigschap: le aangevochten wordt en zich toch rechtvaardigt, 2e mach teloos is en zich toch onweerstaanbaar open baart, 3e aan het oordeel wordt onderworpen en toch het oordeel brengt. Na de bevestiging, aan het einde van den druk bezochten dienst zong de gemeente haar nieuwen leeraar toe Psalm 134 3. De intrede In den avonddienst was de groote Funen kerk tot in alle hoeken gevuld. Aanwezig waren ds. S. G. de G r a a f, dr. P. G. Kunst, namens den kerkeraad ds. J. D. Boerkoel, van Watergraafsmeer; ds. Y. van der Zee, van Amsterdam West; een deputatie van de kerk van Amsterdam Noord, en ds. C. Kap te y n Dzn., missionair predikant. Ds. M. B. van 't Vee r, die juist gisteren 37 jaar is geworden, bediende het woord uit Rom. 10 68. Ook vanavond, zeide ds. van 't Veer, gaan de gedachten der gemeente uit naar wijlen ds. Schouten, die haar jarenlang heeft mogen dienen. In hem heeft God onze kerken en ook deze gemeente veel gegeven. Nu spr. wordt geroepen tot den Dienst des Woords, worden wij Gode zij dank niet ge drongen om bij wisseling van dienaren des Woords dezen tegen elkander af te wegen of te meten. Dezelfde roeping van alle dienstknechten Gods is die van spreker. Hierin ligt alleen de eenheid der dienaren en de voortgang van Christus' werk. Paulus spreekt hiervan in de tekstverzen ei. hij reikt hierin de hand aan Mozes (Deut. 30 114). Aldus komende tot het thema der prediking omschreef spr. dit als volgt: Het Woord Gods bewijst door alle eeuwen heen zijn eenheid in de verkondiging van de recht vaardigheid, die uit het geloof is. Achtereen volgens zette spr. uiteen, dat deze rechtvaardi ging le geen enkelen grond in den mensch vindt, 2e alleen vrucht van de genade Gods is. Aan het einde van den dienst zong de ge meente ds. van 't Veer toe Psalm 121 4. Ds. R. K. M. HUMMELEN. t In den nacht van Zaterdag op Zondag is na een ziekbed van eenige weken overleden Ds. R. K. M. Hummelen, em. predikant van de Geref. Kerk van Gorinchem. Ds. Hummelen werd in 1875 geboren- Hij studeerde aan de Theol. Hoogeschool te Kampen en werd in 1900 candidaat. Zijn eer ste gemeente was Langeslag-Heino (Ov.) en hij was tevens de eerste dienaar der Woords van deze kerk, waar hij op 30 Sept. 1900 zijn intrede deed. Na vijf jaar aldaar gearbeid te hebben, vertrok Ds. Hummelen naar Kapelle- Biezelinge (Z.). In 1907 ging Ds. Hummelen naar het Noorden, en deed hij zijn intrede bij de Geref. Kerk van Hoogkerk (Gr.) Na te Hoogkerk vijf jaar zijn werk te hebben ver richt, riep de Geref. Kerk van Heerenveen hem tot den arbeid. Deze gemeente is hem bijzonder lief geweest. Van 1912 tot 1922 is Heerenveen zijn standplaats geweest. Op 8 Oct. van laatstgenoemd jaar werd Ds. Hum melen verbonden aan de Geref. Kerk van Gorinchem. Tot 30 April 1933 bleef hij haar dienaar. Op zijn verzoek ontving hij wegens minder gunstigen gezondheidstoestand eervol emeritaat. Ds. Hummelen was bij de Geref. Kerk van Gorinchem vooral gezien door zijn be arbeiding bij het ziekenbezoek, welk werk hij tijdens het veldpredikerschap van Ds. H. Th. van Munster waar nam. De overleden leeraar werd tijdens de laatste mobilisatie door den kerkeraad belast met de geestelijke verzorging van de militairen, waardoor zijn belangstelling natuurlijk ook getrokken werd tot het militaire tehuis in de garnizoensplaats Gorinchem. Ds. Hummelen is voorzitter geweest van het Vrije Universiteits-Comité in zijn woonplaats. Hij was volijverig secretaris van de afdeeling Gorinchem van het Ned. Bijbelgenootschap en bestuurslid van de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Gorinchem. Met Ds. Hummelen is een man heengegaan, wiens herderlijk werk in de gemeente ten zeerste gewaardeerd werd, wiens vriendelijk optreden algemeene achting afdwong en wiens arbeid ook op ander terrein dan louter het kerkelijke op hoogen prijs werd gesteld. BEGRAFENIS Ds. W. v. DOOREN. Zaterdagmiddag is op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage het stoffelijk overschot van ds. W. v Dooren, emeritus-predi kant der Ned. Herv. Kerk ter aarde besteld. Tevoren leidde de wijkpredikant, dr. M. M. dén Hertog, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage, aan het sterfhuis een rouwdienst. Tal van ambtgenooten in ruste van den over ledene waren aanwezig. Van hen noemen we de heeren ds. D. Boer, seer, van den Ned Predikan- tenbond; ds. H. de Haan, emeritus predikant uit Etten; ds. G. Heringa; ds. F. J. J. Loeff. id. uit Breda: ds. M. Hefting, idem uit Eist: dr. H. J. Oithuis. idem uit Rotterdam en ds J. Ossewaarde idem uit Vlijmen. Aan de geopende groeve heeft allereerst ds. M. Hefting, als voorzitter van den kring 's-Graven hage van emeriti-predikanten, waartoe ook ds. v. Dooren behoorde, een woord ter zijner nage dachtenis gesproken. Namens den kerkeraad en de gemeente van Oostzaan. de laatste standplaats varuds. v. Dooren. waar hij meer dan 10 jaar is werkzaam geweest, voerde de pastor-loci, ds J. Uitenhuis het woord om dankbaar te memor'ee- ren het vele goede dat ds. v. Dooren in deze ge meente heeft mogen verrichten. Een der nabe staanden heeft voor de belangstelling dank gezegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1