Hein&Schkadehi Hitler en Matsoeoka confereeren LIGGING VAN JOEGO-S- ZOET ROGG VRIJDAG 28 MAART 1941 5UC Een eerste bespreking van 2Vi uur Tegen uitbreiding van den oorlog Gistermiddag heeft Hitier een onder houd met Matsoeoka gehad, dat IV» uur heeft geduurd. Omtrent dit onderhoud is het volgende communiqué oitgegeven: De Führer heeft Donderdagmiddag in tegenwoordigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribben- trop, den keizerlijk Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, in de nieuwe rijkskanselarij voor een lang durig oriSerhoud ontvangen, waarbij ook de keizerlijke Japarische ambassadeur te Berlijn, Osjima. en de Duitsche ambassa deur in Tokio, Ott, aanwezig waren. De bespreking over alle actueele politie ke vraagstukken verliep in den geest der hartelijke vriendschap, welke Duitschland en Japan vereenigt Een eereformatie der lijfwacht van Adolf Hitler bewees den Japanschen minister van buitenlandsche zaken bij aankomst en vertrek het militai re eerbetoon. Het A.N.P. meldt uit Berlijn: In politieke kringen alhier bevestigt men, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, in verband met het huidige officieele bezoek van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, het eertijds reeds tot uit drukking gebrachte principe, een uitbreiding van den oorlog te voorkomen. In de Wilhelm- strasse werd gisteren een desbetreffende vraag van een buitenlandschen journalist, die wenschte te weten of dit beginsel ook geldt voor het Verre Oosten en of dit ook als ba sis beschouwd kan worden voor de tegen woordige besprekingen te Berlijn, bevestigend beantwoord. Men verklaarde, dat Duitschland tegen iedere uitbreiding van den oorlog is en dat juist het driemogendhedenpact met zijn groote opbouwende doelstellingen door dit be ginsel gekenmerkt wordt. In politieke krin gen van de rijkshoofdstad werd hierover nog het volgende gezegd, dat nl. iedereen, die in den oorlog gaat, ook als gemeenschappeüjken vijand van de verbonden groote mogendheden beschouwd wordt. Overigens wees men op de boodschap van Matsoeoka aan het Duitsche volk. In de Wilhelmstrasse verklaarde men op desbetreffende vragen, dat iedere commentaar of iedere poging om deze boodschap te Inter preteeren doelloos is, omdat de boodschap van Matsoeoka in iederen zin en met ieder woord volkomen ondubbelzinnig den voortreffelijKeii geest van vriendschap tusschen ae m net driemogendhedenpact verbonden landen ademt. Op de vraag of te Berlijn met den Japan schen minister van buitenlandsche zaken al leen diplomatieke of ook militaire gesprek ken gevoerd zouden worden, werd in de Wil helmstrasse geantwoord, dat men in den hui- El Agheila door Duitsche en Italiaansche eenheden bezet Engelsche gemechaniseerde eenheden bestookt in de zone van Harrar Het Italiaansche weermachtsbericht no. 293 luidt als volgt: Aan het Grieksche front optreden van de artillerie van weerskanten. Onze jachtforma- ties hebben een aanval gedaan op de vijar\de- lijke luchtbases van Paramythia, waarbij zij op den grond staande vliegtuigen met mitrail- leurvuur bestookten. Twee Gloster-vliegtui gen werden in brand gestoken, andere toestel len werden ernstig beschadigd. Onze bombar dementsformaties hebben te Preveza gemeer de schepen en haveninstallaties aangevallen. Ook een tweede v1 -+basis op den Pelopo- nesos werd getroffen. In Noord-Afrika hebben Italiaansche en Duitsche eenheden El Agheila (in de Syrte) bezet. In het Oosten van 'e Middellandsche Zee hebben vliegtuigen van het Duitsche -lieger- corps varende vijandelijke vlooteenheden aangevallen: twee transportschepen werden getroffen en zwaar beschadigd. In Oost-Afrika wordt de felle slag om Ke ren voortgezet Verscheidene aanvallen van den vijand liepen te pletter op den hardnek- kigen tegenstand en de tegenaanvallen van onze dappere troepen, die den tegenstander zware verliezen toebrachten. Jachtvliegtui gen boden heldhaftig weerstand ^an hp* vijan delijke optreden in de lucht, twee Hurricanes en een Blenheim werden neergeschoten, een van -onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. Onze bomvliegtuigen hebben talrijke pantserwagens en' gemechaniseerde strijd middelen aangevallen en beschadigd in de zone van Harrar. Een van onze in actie zijrfffe duikbooten op den Atlantischen Oceaan, die onder bevel staat van den corvettenkapitein Giuseppe Ro- selli Lorenzini, heeft twee schepen met een totalen inhoud van 12,500 ton tot zinken ge bracht. digen toestand geen diplomatieke gesprekken kan voeren, zonder over den oorlog te spre ken. De gesprekken behandelen het algeheele vraagstuk van den oorlog, die thans de we reld beheerscht, Dit is de strijd van Duitsch land tegen Engeland. De groote vraagstukken zijn duidelijk door het feit gekenmerkt, dat het er thans om gaat aan twee continenten een nieuw aan schijn te geven. Een onderhoud tusschen von Ribbentrop en Matsoeoka Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsahe rijksminister van buiten landsche zaken heeft gisterochtend Matsoeoka ontvangen voor een bespre king, welke in een geest van hartelijke verstandhouding verliep. In dit onder houd, dat verscheidene uren duurde, is een volledige overeenstemming van op vattingen bereikt in alle vraagstukken, welke voortvloeien uit de samenwerking, zooals voorzien in het drie-mogendheden- pact tusschen Duitschland, Italië en Japan. In aansluiting daarop gaf von Ribben trop ter eere van den Japanschen gast een ontvangst in intiemen kring, waaraan de leden van de Japansche delegatie, vertegenwoordigers van de Japansche ambassade en de vooraanstaande ambte naren van de Wilhelmstrasse deelnamen. De Japansdhe minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft zich gisterochtend naar he$ monument Unter den Linden be geven om de gesneuvelden te eeren. Reeds vroeg in den morgen waren vele duizenden langs den weg gaan staan. Voor het tuighuis werd Matsoeoka ontvangen door den com mandant van Berlijn, luit.-generaal von Hase. Nadat Matsoeoka de eerecompagnie had geïnspecteerd onder de tonen van de mili taire muziek, begaf hij zich met den comman dant van Berlijn en de militairen uit zijn gevo'g naar het monument. Terwijl de muziek het -d van den Goeden kameraad speelde legde de Japansche gast een reusachtige lauwerkrans neer. Met een diepe buiging brachten de Japansche gasten den dooden van den wereldoorlog en van den huidigen vrijheidsstrijd een eerbiedigen groet. De plechtige ceremonie eindigde met een inspectie van de eerecompagnie. Matsoeoka over zijn reis De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka heeft, in een interview met een journalist, die hem in den specialen trein naar Berlijn vergezelde, o.a. het volgende ver klaard: „Wat de punten van bespreking betreft, hier is geen bijzondere scherpzinnigheid voor noodig om deze te raden. Het fundamenteele doel is algemeen bekend, nl. het vredesinstru- ment tot het uiterste te versterken en daarbij ook tevens rekening houdend met de wanho pige pogingen van diegenen, die met alle mid delen en ook tep koste van een tweeden we reldoorlog het tot standkomen van een nieuwe orde trachten te verijdelen. Sedert het voor jaar van 1933 en wel sedert den dag, waar op ik van Genève naar Tokio terugkeerde, waren mij de negatieve en reaexionnaire plan nen van de Angelsaksische wereld volkomen duidelijk en juist daarom hield ik éen nauwe samenwerking met de beide Europeesche mo gendheden, die om dezelfde redenen door de zelfde Angelsaksische wereld bestreden wer den, voor noodzakelijk. Mijn reis heeft reeds positieve resultaten opgeleverd, daar ik tij dens mijn kort oponthoud in de Russische hoofdstad gelegenheid had voor een vrij lang durige bespreking met den chef van de Russi sche regeering. Ik neem aan, dat ik op mijn terugreis langer te Moskou zal kunnen vertoe ven. Meer zou ik hierover thans niet willen zeggen, temeer daar ik in Berlijn met tal rijke diplomaten van mijn land besprekingen zal voeren, die hiertoe uit de verschillende hoodsteden van Midden en Noord-Europa ont boden waren.-' Het programma van Matsoeoka's verblijf te Rome Volgens een bericht in het Giornale d'Italia zal de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, 31 Maart des ochtends aan den Brenner aankomen, waar hij door een Italiaansche delegatie onder leiding van een afgezant van den directeur-generaal en plaatsvervangenden directeur-generaal voor overzeesche aangelegenheden in het ministerie van buitenlandsche zaken, alsmede door andere vertegenwoordigers van dit ministerie ontvangen zal worden. Denzelfden dag om 18 uur zal Matsoeoka te Rome op het station Ostiense aankomen en door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, en andere hooge personen begroet worden. Des avonds zal in intiemen kring in de Japansche ambassade een diner worden ge geven. Het oponthoud van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken zal tot Kou-Griep - Pijn OO TTÜfrUiaxdtfe» Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct 3 April duren. Op 1 April zal Matsoeoka zich allereerst naar het Quirinaal begeven om zich in het ooek der gasten te laten insohrijven. Op het programma staat ook een lunch, die de koning-keizer ter eere van den hoogen gast zal geven. Ook de chef der regeering, alsmede de minister van buitenlandsche zaken zullen ter eere van Matsoeoka recepties houden. Tenslotte\staan nog op het programma bezoeken aan de bezienswaardigheden van Rome, alsmede aan bijzonder mooie plaatsen tn de omstreken. Zoo staat o. a. ook een sportfeest in het Forum Mussolini op het programma. Formosa basis voor Japan's expansie zuidwaarts De Industrieele bedrijvigheid van Formosa heeft blijkbaar haar punt van verzadiging bereikt ten gevolge der beperktheid van het gebied, zoo verklaarde minister Naoki Hos- jjno voor zijn terugkeer na een bezoek aan Hainan en Formosa. Hosjino toefde sinds 20 Maart op Formosa. Hij voegde er by: „For mosa moet metterdaad zijn rol als basis voor Japansche expansie zuidwaarts op zich nemen". Over Hainan zei hij: „de echte ontwikkeling van het eiland begint pas, maar het is duidelijk, dat ze betrekkelijk gemakkelijk in haar werk zal gaan, indien men gebruik maakt van de Japansche ejwa- ringen op Formosa. Groote vlootmacht te Gibraltar S.P.T. meldt uit Algeciras: Volgens berichten uit Gibraltar is een groote vlootmacht van Engeland daar geconcentreerd en maakt zich gereed om uit te varen. Vol gens alhier in omloop zijnde geruchten, zullen deze schépen in de richting van den Atlanti schen Oceaan vertrekken. Nog een verklaring van Donovan In zijn in het kort vermelde radiorede heeft kolonel Donovan nog verklaard, dat het oorlogsmateriaal, hetwelk voor Engeland wordt vervaardigd, niets beieekent voor de eindoverwinning wanneer de goederen en de schepen het land van bestemming niet berei ken. Duitschland is een krachtige vijand, dien men niet mag onderschatten. Zijn overwinnin gen hebben het nieuwe militaire en industri eele kracht gegeven. Twee bepalingen van de wet tot hulp aan Engeland kunnen als oor logshandelingen worden beschouwd: de vol macht tot het bouwen van oorlogsschepen voor Engeland en de goedkeuring om Brit- sche schepen op Amerikaansche werven te laten repareeren. Men moet niet denken, gaat het D.N.B. bericht door, dat Duitschland dit heeft vergeten. Amerika zal ervoor moeten betalen. Als volk met een eigen regeering moet Amerika zelf beslissen, wat het te doen staat en nu het besluit gevallen is moet men de ge volgen op zich nemen. Schweizer Press Telegraph vult dit uit Washington ontvangen bericht volgenderwijze Kolonel Donovan acht het niet onmogelijk, dat de vloot van de Ver. Staten de schepen met leveranties voor Engeland zal bescher men. In politieke kringen heeft deze rede groot opzien gebaard. Hij staat om zijn Engelsche sympathieën bekend en onderhoudt uitstekende betrekkingen met de Amerikaan- sohe regeering. Men is geneigd zijn rede al6 een proefballon te beschouwen. Van repu- blikeinsche zijde heeft men reeds verklaard, zich tot het uiterste tegen de propaganda campagne, die de regeering ongetwijfeld zal ontketenen, te willen verzetten. Donovan zeide voorts: „De Ver. Staten moeten beslissen of ze bereid zijn het voor Engeland bestemde oorlogsmateriaal zelf naar Engeland te vervoeren en het daarmee ver bonden risico op zich te nemen." De Britsche ambassadeur te Lissabon heeft Woensdag een vrij langdurig onderhoud ge had met den Portugeeschen minister-presi dent dr. Salazar. EEN NIEUWE REGEERING IN ZUID-SLAVIË Manifest van Koning Peter II Naar het agentschap Avala mede deelt, heeft legergeneraal Simowitsj na beraadslaging met politieke per soonlijkheden een nieuwe regeering gevormd. Deze omvat, zoo wordt ge zegd, de leiders en vertegenwoordi gers van alle politieke partijen. Ook zijn alle deelen der Zuid-Slavische bevolking in deze regeering verte genwoordigd. Aan de regeeringsvorming is een door de radio verspreid manifest van ko ning Peter voorafgegaan, waarin deze mededeelt de macht op zich te heb ben genomen en generaal Simowitsj te hebben belast met de vorming der regeering. De samenstelling Te Boekarest is gisterenmiddag de vol gende lijst der nieuwe regeering bekend: Minister-president Does jan Simowitsj, eer ste vice-president Matsjek, tweede vice-pre sident Slobodan Ivanowitsj, minister van bui tenlandsche zaken Ninsjitsj, minister van binnenlandsche zaken Boedisawljewitsj, mi nister van financiën Djoeransjoetej, minister van oorlog, marine en lichamelijke opvoeding generaal Bogoljoetsj Iljitsj, minister van justitie Markowitsj, minister van opvoeding U:ria Trifoenowitsj. minister van verkeer Bogoljoetsj Jeftitsj, minister van handel en industrie Ivan Andres, minister van mijn bouw Ginafer Koelenowitsj, minister van landbouw Brando Tsjoebrilowitsj, minister van openbare werken Koelovetsj, minister van sociale politiek en gezondheid Milan Grol, minister van posterijen, telefoon en telegraaf lvan Torbar, minister van voedings; wezen Sa va Kossonowitsj, minister zonder portefeuille Dakowitsj. De nieuwe ministers hebben volgens hier ontvangen berichten reeds den eed aan den koning afgelegd en hun functjes aanvaard. Een manifest van Koning Peter II Het persagentschap Avala meldt: Donderdagmorgen is een proclamatie van Z.M. koning Peter II gepubliceerd, gericht tot alle Serven, Kroaten en Slovenen. De procla matie heeft den volgenden tekst: „Serven, Kroaten en Slovenen. Op dit ernstige oogenblik voor ons volk heb ik be sloten de Koninklijke machtsbevoegdheden in handen te nemen. De regeerende persoonlijk heden hebben mijn motieven als zeer welge- fundeerd begrepen en zijn uit vrijen wil ter stond afgetreden. Mijn trouwe leger en ma rine hebben zich terstond te mijner beschik king gesteld en voeren mijn bevelen reeds uit Ik roep alle Serven, Kroaten en Slovenen op zich om den troon te scharen. Onder de ernstige omstandigheden van het huidige oogenblik bestaat het zekerste middel om de orde in het binnenland en den vrede naar buiten te handhaven in dezen maatregel. Ik heb generaal Doesjan Simowitsj opdracht ge geven een nieuwe regeering te vormen. Ik verzoek allen burgers en allen autoriteiten des lands hun plicht jegens den Koning en het vaderland te doen." Het kabinet van nationale eenheid Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Ook het Zuidslavische persbureau Avala verklaart, dat de wijziging van de regeering een zuiver binnenlandsch-politieke kwestie en geen aangelegenheid van buitenlandsch-poli- tieken aard is. Het volk heeft vorming van een kabinet van nationale eenheid geëischt, dat in overeenstemming is met zijn politieke wenschen. Dit is de ware zin en beteekenis van de regeeringsverandering, die zich thans in Zuid-Slavië heeft voltrokkea Geen Berlijnsche commentaren Goed ingelichte kringen le Berlijn verklaren naar het A.N.P. meldt, dat gisteren in de middaguren te Berlijn bij de daarvoor in aanmerking komen de instanties geen officieele berichten waren met betrekking tot de gebeur tenissen te Belgrado. Men onthoudt zich dus in officieele, zoowel als in officieuze Berlijnsche kringen van ieder commentaar. Een Italiaansch blad beschuldigt Engeland De Romeinsche correspondent van U.P. meldt: Het Giornale d'Italia schuift Engeland de schuld aan de Zuid-Slavische crisis in de schoenen. K blad schrijft: „Blijk baar heeft Engeland achtergehouden troe ven uitgespeeld om de situatie weer om ver te werpen, die door hel toetreden van Zuid-Slavië tot het drie-mogendheden- verdrag is ontstaan. Engeland speelt met duistere machten, die hel reeds meer dan eens bij de uitvoering van zijn aanslagen gebruikte. Koning Peter van Zuid-Slavië Bij alles, wat Zuid-Slavië in het brandpunt van de belangstelling plaatste bleef koning Peter tot nu toe op den achtergrond. De moord 9 October 1934 te Marseille op zijn vader Alexander gepleegd, heeft een schaduw over zijn leven geworpen. De toen elfjarige ktoon- prins ging te Londen school. Overeenkomstig de grondwet moest hij naar Belgrado terug- keeren. Een bijzondere leerklas werd voor hem gevormd uit de verschillende jtair.men en lagen des lands. Na dit kameraadschappe lijke onderricht trad hij in militairen dienst. Wie hem van nabij kennen noemen hem een ernstig jonkman, die in rijpheid van levensopvatting zijn leeftijdgenooxen ver vooruit is. Hij is nu acht'ien jaar en zou bij zijn meerderjarig worden 6 September 1941 den troon bestijgen ons De toestand in Syrië toegespitst Het D.N.B. meldt uit Beiroet: De situatie in de Fransche mandaatsgebie- den in den Levant heeft zich weer toege spitst De lange duur van de tot nog toe vruch- telooze onderhandelingen van den Franschen hoogen commissaris, die voortdurend heen en weer reist tusschen Beiroet en Damascus, heeft aan de opwinding nieuw voedsel gege ven. Daar het zakenleven gestremd is en alle suggesties en aansporingen van de Fransche autoriteiten nutteloos zijn gebleven. Zijn er den laatsten tijd in de steden, waar betrekke lijk rust heerschte, weer hevige botsingen voorgevallen tusschen de bevolking en de veiligheidsorganen. De telefoonverbindingen tusschen de afzonderlijke steden zijn verbro ken. Het verlaten van de stad Damascus is slechts met verlof van de militaire autori teiten geoorloofd. Churchill spreekt over de toekomst Churchill, de Britsche mmister-presldent. heeft, naar de Londensche nieuwsdienst meldt voor de centrale commissie der conservatieve partij een herdenkingsrede gehouden ter ge legenheid van het eenjarig uestaaan zijner regeering. Na woorden aan de nagedachtenis van Chamberlain te hebben gewijd, verklaar de Churchill, dat hij een jaar geleden met de vorming van de regeering de opdracht heefl aanvaard het land door zijn donkerste uren te leiden. Als hoop voor den tijd na den oor log noemde de minister-president de vereeni- ging van alle partijen. De doorgestane geva ren moeten hun invloed op de Britsche poli tiek laten gelden en een krachtiger werking oefenen dan leuzen uit het verleden. Om zijn vertrouwen in de toekomst te onderstreper Churchill op het lot van het Engelsche leger in Duinkerken. Sindsdien, zoo zeide hij, heeft Groot-Britannië een reeks opmerkelijke successen geboekt. Nog zegenrijker dan alle Engelsche overwinningen is echter de nauwe verbondenheid met de groote Amerikaansche natie. Groot-Britannië zou ook thans nog in staat zijn zich zelf te helpen, maar het juicht de gemeenschappelijke pogingen van de heele Engelsch sprekende wereld toe. De slag in den Atlantischen Oceaan zal een grimmig karakter dragen. Hij moet gewonnen worden, opdat de Amerikaansche hulp Enge land kan bereiken. Er bestaan moeilijkheden gevaren en Engeland moet af en toe ook op een terugslag rekenen, maar het moet zoo sterk van geest zijn, dat het uit het ongeluk verhoogde kracht put Terloops vermeldde Churchill ook de mogelijke bekendmaking van de Engelsche oorlogsdoeleinden, doch hij verzekerde, dat zoo'n verklaring thans toch slechts in heel algemeenen zin kan geschie den. (D.N.B.) HET WONDER DER VASTE PRIJZEN. De heer Hansgeorg Kayser heeft een bro chure het licht doen zien, welke handelt over de prijsbeheersching in Duitschland. Het Duitsch Informatiebureau gaf haar uit als no. 10 in de serie: De oeconomische krach.* van het Duitsche Rijk. Tegenwoordig hebben ook wij een en ander te maken met het moeilijke probleem der vaste prijzen en vormt de prijsbeheersching een zeer wezenlijk en cardinaal punt van het economisch beleid der overheid. De vopr dit vraagstuk voorheen reeds bestaande, maar thans sterk vergroote belangstelling zal er toe leiden, dat een brochure als deze, geschreven door een vaardige deskundige hand, de aandacht niet zal ontgaan. Prijsverhoogingen in een tijd, waarin men Dor economische goederen een groqtere hoe veelheid van zijn beschikbare ruilmiddelen moet neertellen, brengen groote gevaren met zich. Men kent wel den vicieuzen cirkel van elkaar op de hielen zittende prijs- en loonsver- hoogingen, waardoor de volkshuishouding in de war wordt ges'uurd. Meer dan eens hebben ook wij er kennis mee gemaakt en toen spraken ran inflatie om er de waardevermindering het geld door uit te drukken. Populair zei alles wordt zoo duur. Aan pogingen om dit proces tegen te jaan :'.'r pE d e it e' zich met de prijsregeling i fj,',' met ons vaste lasten-ontw au ging van staatsuitgaven lasten en huren bezig wa vroegere rijkskanselier Brü J"rs nood-verordening, maar kreeg de Duitsche econo: vraagstuk te maken, toen opbouw begon en zich economie schiep: de eco junctuur met beheerscht lot te koopkracht op de binnen- aanwending van alle binnenl 1 7 hulpbronnen ten behoeve z schap. Op deze wijze wer binnenlandsche prijsniveau den en de mark binnensland .D£ onafhankelijk van de buiten Op veel van deze dingen^ van de besproken brochure i voldoende duidelijk, in. Na over den prijs en de li prijspolitiek zijn inzichten gn geven, komt hij tot een kort te de Duitsche politiek op dit having van de stabiliteit d trekking tot de levensmidde dan te besluiten me' twee hi prijsvorming in het bedrijfsli *01 der prijzen in tijd van oorlfl Wat dit laatste betreft .is commissaris er in geslaagd i van den oorlog wilde prijsv lijk te maken: het indexc met twee punten. Waar pri vermijdelijk zijn, worden aanwezige voorraden stellei 1 beleid te volharden, mede vierjarenplan van October n benoemden Prijzencommissaj niet alleen met de prijst maar ook met de prijsv. onmiddellijk gebonden prijflj laatste consument wordt prijsverhoogingen in bes door een systeem van steunverleening uit vereffi schien had ons Landbou iets van. Op de eenmaal gelegde b logstijd voortgebouwd deert de schrijver. We hebben dezer dagen g« zencommissaris onlangs met (winstbeperkingl begonnen eerst: daarna zullen handel, volgen. Groote winsten mo beteekenen. Dit nieuwe denk slechts in het begin van he werking en vindt men in de besproken. Zooals we voorheen hebl van allerlei geschriften den gaven gulden, kan het di tijd de actueele brochure vr te lezen. De moeite is zij z zou men het met den sch laatste letter toe eens zijn. I komen we allen en van al Ut Binnenlandsch MET LUCIFERS G Tijdens afwezigheid van de 3-jarig zoontje van den arbi lucifers machtig te worden Toen de moeder thuis kwj deerlijk gewond op den tijd later is het aan de gevolf Verruiming van der bloemen naar Dit* Van bevoegde zijde deelt mede, dat per 1 April a. j kwantum Nederlands che DUtsohland zal mogen Groote kwanta rozen en s land zullen het a.s. kwaï worden voor den export 1 Tevens zullen freesia's m<& gevoerd. GEBR. TEN DEN HAAG I TELEF. 333298 Heino, steeds verder weggezonken in de kussens van de taxi, els wilde hij de vlijmscherpe, fel beschuldigende stem ontwij ken, sprong op, radeloos van angst. Hij kermde zoo, dat de chauffeur het hoorde. „Ik kan met den besten wil niet harder rijden, mijnheer", zei hij, verkeerend in den waan, dat zijn passagier hem tot spoed aanmaande. Heino haalde verlicht adem. Hij was blij, weèr^eens een menschel ij ke stem te hooren, want het was hem, of daareven alle booze geesten uit de hel op hem aanstormden. ,,'t Is goed", hakkelde hij. „We zijn er zoo." Hij had gelijk. Nauwelijks vijf minuten later snorde de auto Laren binnen en zag de chauffeur zoo nu en dan om, om te weten, waar hij stoppen moest. „Hier", zei Heino, zelf het portier openend en uit den wagen springend. „Blijf wachten. We rekenen straks wel af." Voor het hek va% het landhuis, dat Gretha zes maanden had geherbergd, stond de auto van Salomons, die blijkbaar nog niet iang geleden gearriveerd was, want de chauffeur- huisknecht bracht juist een jas binnen. Heino liep met groote passen den man voorbij, zonder te groeten. Zijn gelaat was nog even verwrongen. In de hall ontmoette hij de eigenares van het pension, die ook al een verwijt in haar oogen had, naar hij meende. „Hoe is het?" vroeg hy met schorre stem. „Ik kan u niet vleien met een ijdele hoop, mijnheer. De dokter heeft de jonge vrouw opgegeven." Meteen liep zij door. Zij wist van mevrouw Salomons iets van de verhouding tusschen man en vrouw. Dat moest wel, want het was haar natuurlijk opgevallen, dat de man zoo hoogst zelden kwam, niettegenstaande zijn vrouw naar hem verlangde. Zij haatte den man, die nu in angst in de hall stond. En daarom verdween zij. Heino lette er niet op. Hij kende den weg in het huis en bevond zich spoedig in het slaapvertrek van zijn vrouw, waar zijn schoonouders en zijn zwager. Egbert zich eveneens bevon den, staande bij het ledikant, waar Gretha lag te worstelen met den dood. Juist, toen hij binnentrad, boog mevrouw Salomons zich over haar dochter en Heine hoorde haar zeggen: „Ja, Heino is ook gewaarschuwd. Hij zal er wel spoedig zijn." „Hier is Heino", zeide mijnheer Salomons, die nauwelijks spreken kon. Over het lakenbleeke gelaat van Gretha, dat in die enkele maanden onherkenbaar veranderd was, gleed een glimlach. En toen wenkte ze met de hand: allen moesten het vertrek verlaten; alleen Heino mocht blijven. Schoorvoetend voldeden de anderen aan den stillen wenk. Ze deden het met tegenzin, want zij vonden, dat Heino het in geen enkel opzicht verdiend had, zoo onderscheidend be handeld te worden. Alleen omdat Gretha het zoo dringend verzocht had, had mevrouw Salomons Heino getelegrafeerd. Wat haar betrof, had zij hem voor een voldongen feit willen plaatsen. Hy was voor de Salomons dood. Het was echter niet mogelijk, -het verzoek van Gretha, dat aan duidelijkheid niets te wenschen overliet, af te slaan. En dus verlieten zij, zij het met tegenzin, het vertrek. Eerst, toen zij vertrokken waren, richtte de stervende het oog op Heino, die nog geen woord had kunnen zeggen en daar stond vpl pijnigend zelfverwijt. Hij zag, dat Gretha fluisterde. Hij verstond het niet. En daarom boog hij zich over haar, opvangend nog de woor den: sterven, 't Geeft niet. 't Is beter zoo. Je hebt mij verwaarloosd. Je had mij niet lief. Ik jou wel. Je hebt mij getrouwd om mijn geld. Soms heb ik je de laatste maanden gehaat. Nu niet meer. Ik kan je alles vergeven, ik weet niet, hoe het komt. Vader en moeder vergeven het je nooit. Nooit, versta je? Ik doe het wel. Want ik had en heb je lief. Ik ben blij, dat je nog gekomen bent. Want dat moest ik je nog zeg gen. Wil je me nog één kus geven?" Heino sprak niet. Hij kon het niet. Want de fluisterend ge sproken woorden grepen hem geweldig aan. Zij "werden in zijn hoofd gehamerd. En daar tusschendoor klonk tergend scherp de stem: „Moordenaar van je vrouw Hij voldeed aan haar verzoek en kuste haar, niet goed wetend, wat' hij deed. Hij verkeerde in een droomtoestand. Toen terugkeerend tot het besef van de werkelijkheid, bemerkte hij, dat zijn uitgeteerde vrouw den laatsten adem had uitgeblazen. IJlings liep hij naar de deur, wenkte.... „Gestorven", zei mijnheer Salomons met een stokkende stem. Dan wendde hij zich zwijgend tot Heino en i JJj met een vernietigenden blik. Deze kon dien blik niet doorstaan, wendde ensnikte. Hy wist niet, wat hij deed. Hij was op van de op van het felle zelfverwijt, dat hem geen mol 7 ,Je kimt je tranen wel sparen", zei de kcx g zichzelf. J ij hebt Gretha vermoord. We meöE een rechtschapen man waart. Je bent een fielt Als je nog een greintje zelfrespect hebt, kamer en dit huis." Toen sloop Heino weg. Als een hond, die een slaag heeft gekregen. Hij strompelde naar buiten, naar de taxi, wachtte. [p „Terug naar Amsterdam", hakkelde hij, kussens. De chauffeur voldeed aan het bevel, hoewijl hifo begreep, want de chauffeur van de Salomons teld, dat de vrouw van zijn passagier op stervf£ Hij had, filosofeerde hij, er niets mee te makeft moet zijn eigen bqontjes maar doppen. En deL terug naar Amsterdam. S'r Heino dook in de kussens. Volkomen geslag# een wrak. Hij had geen moed meer. Hij had ook ju) ten meer. Hij wenschte dood te zijn. En hij huj^j dat denkbeeld in hem opkwam. fa, mv

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2