liicuuir ^Triftscljr (üourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken PAG. «t h.t tnl.,1 leien tsprijs: *maandeii f 2-47, vermeerderd met ocd. Men betj 0.1) incassokosten. Per ^eek 19 ct. *8 40 t0t °i42 ^)S$I nummers 5 ct- Zaterdafenummers i?st lanes'd?iet Zondagsblad 7% ct Alles bij -hraal. al vaitoonjtbetaling. men. D* can lng. De Schti ^tmtieprijzcn: arttiigen A Per rege1' ln8«°n<ien iteiyken Viscöeelingen 46 ct per regel. Minimum blei" HHP regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con- 'J-M'vaa ïb"act belanEri'ke korting- 35—64 cTï WOENSDAG 26 MAART 1941 21e Jaargong Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20, Postrek. 58936 Bijdragen van medewerker». Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. ".'ilEN EN MAAIEN ending als [ebrek aan t I 49- 15. out 26—24 all* 1.70—2.10 p. lwe i i»_Jf d kg om >50 manden teer maaien" typeert den werkenden de zegen komt van Boven", r onmiddellijk met de woor- .ehiller's „Lied van de Klok" aan |m het in diep-gedachte bybelsche SCH~*284 |^en: 200 iS nOCh diC P13"1, KW. 144 /|ie natmaakt iets, maar God, die W"'"m >W gMft. JM 203 13$ leeft wel in iedere boerenziel en kernpunt der gedachten zijn der Protestantsche kerken, waar men epasseerden Zondag is bijeen- jedestonden in verband met den ijden, welke zich in den loop van opnieuw rondom het Woord des 'Vzamelen in een ure, bestemd als aart iaar Amei 50r het gewa al lees vol cht. -* de dingen beschouwt 1 ongen, dat in dezen tijd als een alles beheerschende plicht op ons afkomt, in de hoop, Gods zegen, waaraan het al gele- maaien in verblijdende overvoedige unnen geschieden. bodemopbrengst in dezen tijd, on- gemis van bepaalde kunstmest- o hoog mogelijk dient te worden hebben we reeds bij herhaling be- zouden we ons vergissen, indien nen, dat elke boer in Nederland, die raag werken wil en geanimeerd zal uitzicht gestelde prijzen voor 3icten, van diezelfde waarheid door- het immers allen zeer wel, dat op ji van buitenaf van voedselproducten Jet te rekenen valt. Dit jaar niet en i hoe lang nog niet. En aan voor- Ie in 1938 en 1939 op behoorlijke ren gevormd en waarvan we nu nog 6n, komt ook eens een eind. We zul- j— en zoover zijn we nu zoo goed voor ons zelf moeten zorgen met jen, 'die met ons in dezelfde con- j levensruimte gelegen zijn. Dat be- dat bijna 9 millioen menschen zoo geheel van den eigen bodem zullen iheel konden we dat in het verleden al kenden we van bepaalde pro van eigen bodem uitvoeroverschotten. iere, niet minder essentieele bestand- onzer volksvoeding, moesten we in ringe mate invoeren. We zullen nie- {ermoeien ditmaal met cijfers van jen hectaren bebouwden grond, mil- van kilogrammen van in- en uitvoer; ïder dat weet ieder wel, dat om ons 'groeiend volk zelf te kunnen voeden Is 1829 verdrievoudigde ons zielental podemproductie thans tot het uiterste eten worden opgevoerd. Sommigen dit agrarisch verband van een die moet worden gestreden. Maar ook dit martiale beeld, dat we allen ver lis het volkomen duidelijk wat van boerenstand in zijn geheel verwacht en jerd wordt, dit laatste. dat bëteekent heeft kort geleden de Louwes, directeur-generaal voor de ivoorziening, in tal van vergaderingen ilkomen duidelijkheid uiteengezet en in rsconferentie op 8 Maart opnieuw al een doelbewuste productie mpeten iet alleen zal alle energie en kracht in van het groote nationale doel moeten n gesteld, maar iedere boer zal moeten een, dat hij produceert voor zijn eigen en niet voor het buitenland. „Er is geen lar, dat granen en voor onze elvoorziening vitale producten naar het md gaan", zei de heer Louwes met „doelbewuste" houdt ook nog iets meer het belang der zelfvoorziening zullen boeren zich moeten werpen op de pro wat het hoogste rendement op- rt onder de artikelen, die in de eerste ts onmisbaar zijn: tarwe en rogge, aard den, bieten en erwten. Om dit te be teren zijn de nieuwe prijzen voor Iand- vproducten met overleg gekozen en in' die prijzen zal de boer een aanspo- vinden om zijn productie in een bepaalde Sng op te bouwen. de oogst zal uitvallen kan niemand Dat is van anderen zegen dan men- lijk kunnen en zinnen afhankelijk. Maar kinnen we en daarom moeten we het t de voorwaarden voor een gunstigen goed mogelijk maken, in de hoop, onze toch reeds hooge productie, die naar 'ouding de hoogste ter wereld is, nog zal iteren. Er kan nog wel wat bij en daar bet thans om te doen. „Het kan beter, het eele3e* beter, want de voeding van ons eigen "kt<|k hangt er van af". it ^nze boerenstand heeft daarmee een zware verfflk gekregen, welke ten allen overvloede Sr* ZON EN MAAN 'in» Zonsopgang 27 Maart 7.28; ondergang al'! 20.04. Maansopgang 28 Maart 7.44; ondergang 20.55. Nieuwe m%an Donderdag 27 Maart, eerste kwartier Zaterdag 5 April, volle maan I Vrijdag 11 April, Vrijdag 18 April laatste B kwartier. nogmaals is omschreven bij de installatie van de door den Rijkscommissaris ingestelde com missie, welke tot taak heeft de door de be voegde autoriteiten getroffen maatregelen in zake de regeling der productie op het gebied van land- en tuinbouw te bevorderen. Daarbij zijn de leiders van vier centrale landbouw organisaties ingeschakeld, in de verwachting, dat de aangesloten leden zich aan de te geven richtlijnen gelegen zullen laten liggen. Voor de mede verantwoordelijk geworden organisaties staat een levenskwestie op het spel, Harerzijds is loyale, constructieve sa menwerking toegezegd. Dat woord zij niet tevergeefs gesproken! Er valt goed en groot werk te doen. Het geschiede met al de kracht en de macht, waarover onze stoere boerenstand beschikt. In dienst van ons eigen volk. Er wordt gezaaid, misschien eenigszins be drukt, maar Hij, van Wien alleen afdalen alle goede gaven en volmaakte giften, geve, dat er een wederkomen zij met vreugde en ge juich, als na het maaien de schoven in de schuren worden gedragen. De 70-jarige Aalberse Vanaf Donderdag 27 Maart behoort Prof. Mr P. J. M. Aalberse tot de zeventig-jarigen onder ons. Gebruikelijk is het, en ditmaal niet het minst sluiten wij ons gaarne bij het gebruik aan, bij zulk een gelegenheid indien daartoe althans aanleiding is te wijzen op de verdiensten van hem, die deze belangrijke leeftijdsgrens gaat over schrijden. En bij den heer Aalberse is die aanleiding zeker aanwezig. Want hij heeft recht op waardeering voor hetgeen hij in zijn leven van werken ten dienste van de ge meenschap heeft gedaan. Bij den naam Aalberse denken wij als onwillekeurig aan hetgeen op nei ruime en belangrijke gebied van de arbeidswet geving tot stand gebracht mocht worden. Ook daarbuiten heeft zijn activiteit zich niet onbetuigd gelaten, maar het centrum lag voor hem toch «immer in het hart van het sociale leven, en dat hart is de plaats, welke de mensch in het maatschappelijk beweeg behoort in te nemen. Dienaangaande heeft Prof. Aalberse nim mer een onzeker geluid laten hooren. Maar bij het geluid, bij het woord, voegde zich de daad. Het is niet moeilijk daarvan voor beelden aan te voeren. In 1909 zag hij in de Tweede Kamer een door hem voorgestelde motie aangenomen, welke aldus luidde: „De Kamer, van oordeel, dat behoudens dringend noodzakelijke uitzonderingen en overgangs bepalingen, de wettelijke beperking van den arbeidsduur voor de volwassen arbeiders, en wel tot 10 uren per etmaal, gewenscht is, gaat over tot de orde van den dag". In de practijk verloochende hij zijn wenschen niet. Want in 1918 als Minister aan het bewind gekomen mocht bij er reeds een jaar na zijn optreden in slagen de zeer belangrijke Arbeidswet, door hem ontworpen, in het Staatsblad te krijgen. Het pleit voor hem, dat hij den moed had een stap terug te gaanp wanneer dit, zooals enkele jaren later het geval was, noodzakelijk was gebleken. Inderdaad, op het terrein van de arbeids wetgeving liggen niet de geringste verdien sten van Prof. Aalberse. Maar dit mag ons het oog niet doen sluiten voor de veelzijdig heid van zjjn werkzaamheid. Hij, die, can- didaat in de Nederlandsche letteren, pro moveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid, zag zich reeds op 28-jarigen leeftijd benoemd tot lid van den Leidschen gemeenteraad. Ook in de Tweede Kamer heeft hij zich niet onbetuigd gelaten. Groote voorgangers had hij hier. Nam hij, toen hij van dit col lege lid werd, den zetel van Dr Schaepman in, na den dood van Nolens werd hij de leider van zijn fractie. Wij zouden ons beroep geen eer aandoen, wanneer wij niet tevens de aandacht vroe gen voor de journalistieke talenten, waarvan de 70-jarige eveneens blijk heeft gegeven. Gaarne wenschen wij Prof. Aalberse, van wiens vele verdiensten wij iets wilden doen zien, een goeden levensavond toe, ook al zal hij den tijd, welken hem rest, zeker niet willen beschouwen als een periode, die uit sluitend aan de rust moet zijn gewijd. W. S. VAN VOORTHUIZEN f Weihouder Ede Op 61-jarigen leeftijd is vrijwel onverwachts overleden de heer W. S. van Voorthuizen, in leven wethouder der gemeente Ede. De overledene nam 4 April 1912 voor de C.H. partij zitting in den gemeenteraad, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van R. F. C. Baron Bentinck van Schoonheeten. 4 September 1923 volgde de be noeming tot wethouder, welke functie hij waar nam tot 13 September 1927. Op 20 Juni 1929 werd de overledene opnieuw gekozen tot wet houder en is het tot zijn verscheiden gebleven. De ter aarde bestelling zal plaats hebben Zaterdag 29 Maart a.s. op de Algemeene Be graafplaats te Ede. Samenvoeging van Zeeuwsche gemeenten Krachtens een beschikking van den secretaris-generaal van birmenlandsche zaken worden met ingang van 1 April de gemeenten Colijnsplaat, Kats en Kortgene samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Kortgene draagt. Bij beschikking van den secretaris-generaaJ van binnenlandsche zaken worden met ingang van 1 April de gemeenten Herpen en Raven- stein samengevoegd tot een nieuwe gemeente, welke den naam Ravenstein draagt. Scheepsconcentraties bij Dover onder vuur genomen Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op de Noordzee heeft een torpedoboot een vliegtuig van het type Bristol-Blen heim neergeschoten. Marine-artillerie nam scheepsconcentraties bij Dover onder krachtig vuur. Duitsche verkennings vliegtuigen vielen in Zuid-Engeland drie vliegvelden doeltreffend met bommen aan. In hangars, barakken en schuilplaat sen ontstonden zware branden en groote vernielingen. In scheervlucht werden op den bega nen grond staande jacht- en bombardementsvliegtuigen met boordwa- penen beschoten. In de Middellandsche Zee bestreden Duit sche gevechtsvliegtuigen ten Zuiden van Krëta een krachtig beschermd konvooi. Hierbij wer den twee groote vrachtschepen van elk onge veer 8000 b.r.t. zwaar beschadigd. Onder zeer krachtigen afweer ondernamen Duitsche ge vechtsvliegtuigen aanvallen op de havenwer ken van- La Valetta (Malta). Talrijke bomtref- fers op voor anker liggende schepen eh haven inrichtingen werden waargenomen. In het zee gebied ten Zuid-Westen van Kreta werd een zware bomtreffer op een Britsch linieschip ge plaatst en werd een vijandelijk patrouille vaartuig in een luchtaanval vernietigd. In het weermachtsbericht van 24 Maart is gemeld, dat een tankschip van ongeveer 6000 b.r.t. zich in zinkenden toestand bevindt. Men heeft thans vastgesteld, dat dit het tankschip Sulheim van 10,000, ton is. Boven Zuid-Engeland hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen zes versperringsballons ver nield. De vijand vloog noch overdag noch des nachts naar Duitschland. De zorg voor invalide en gewonde militairen En voor de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden Ter bevordering van de samenwerking en juiste taakverdeeling inzake hulpverlee ning aan Invalide en gewonde militairen, alsmede aan de nagelaten betrekkingen van de gesneuvelden, is dezer dagen een bespre king gehouden onder leiding van het hoofd van het afwikkelingsbureau van het depar tement van defensie. Hier is nogmaals de nadruk gelegd op het feit, dat alles wat de invalide en gewonde militairen, alsmede de weduwen en weezen van de gesneuvelden noodig hebben, van rijkswege wordt verstrekt. De zorg voor de invalide en gewonde militairen is gecentra liseerd bij de 6e afdeeling van het depar tement van defensie, Wassenaarscheweg 43 te 's-Gravenhage (telefoon 776596). De pen sioenen voor de nagelaten betrekkingen van de gegneuvelden worden verzorgd door de 3e afdeeling b. van dat departement, gebouw Petrolea, Benoordenhoutschéweg te 's-Gra venhage «telefoon 115790). Het arbeidsbureau voor de oorlogsinva liden (A.V.O.) gevestigd te Amsterdam (Nicolaas Maesstraat 52) verleent zijn hulp voor wat betreft bemiddeling, omscholing en herplaatsing in het bedrijfsleven. Eventueele plaatsing in een overheidsbe- trekking geschiedt uitbuitend door de af deeling personeelsvoorziening van het depar tement van binnenlandsche zaken (Raam- weg 3 te 's-Gravenhage). De aanvullende zorg voor deze personen (bijv. voor aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspanning, voor hulp bij ziekte in het gezin, enz.) zal als volgt worden ver deeld. a. De aanvullende hulp voor invalide militairen na hun pensionneering, alsmede voor de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden is geconcentreerd in het fonds voor hulp aan oud-militairen (1815), ge vestigd te Amsterdam. b. De zorg voor de aanschaffing van burgerkleeding, voor ontspanning van den zieken en gewonden soldaat in de hospitalen enz. is geconcentreerd in het comité voor den zieken ep gewonden soldaat, gevestigd te 's-Gravenhage, Javastraat 66 (tel. 112816). c. De Ned. vereeniging tot steun aan miliciens (Stamil), waarvan het hoofdbestuur is gevestigd te Amsterdam, Weteringschans 96 (telefoon 45903), zal zich voortaan bepalen tot de behartiging van de belangen van ontslagen dienstplichtigen en leden van den opbouwdienst, voorzoover zij niet tot de gewonden of invaliden behooren. Teneinde verwarring en versnippering bij de hulpverleening te vermijden, is het raad zaam, dat bestaande comité's en particu lieren, die zich op dit terrein bewegen, zich van zelfstandige actie onthouden en zich tot één van de bovengenoemde instanties wenden. CHR. NAT. WERKMANSBOND Tot redacteur van De Voorzorg, het week blad van den Chr. Nat. werkmansbond, is in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Joh. Visser te Haarlem benoemd de heer C. Sneep te Utrecht, seer, van den bond en rustend onderwijzer van de Chr. school te Raamsdonkerveer. De heer W. Bakker te Delft heeft Maandag 24 Maart j.l vier kievits-eieren geraapt op het land gelegen tusschen den Rijksweg en Delf ga uw. Daar het hier vier eieren uit één nest, dus broedeieren waren, mag dit een groote zéldzaamheid genoemd worden. De heer Bakker heeft zijn zeldzame vondst den zelfden dag persoonlijk aan Dr. H. Colijn overhandigd, die de eieren in dank aanvaard heeft. ZES HALVE VARKENS VERVOERD Maandagavond heeft de politie op de Maurits- kade te Amsterdam twee ongeveer 40-jarige mannen aangehouden, die per auto zes halve varkens vervoerden. Het vleesch, dat zij voor clandestienen handel bestemd hadden, was af komstig uit den polder in Watergraafsmeer. De nen zijn opgesloten in het politiebureau de Marnixstraat President Nederlandsche Bank Het rijkscommissariaat maakt bekend: D9 rijkscommissaris voor bezet Neder land, rijksminister Seyss-Inquart heeft op grond van zijn verordeping nr. 108- 1940, par. 1 over bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen mr. M. M. Rost van Tonningen tot president der Neder landsche Bank benoemd. De beëediging vond heden door den Rijkscommissaris, in tegenwoordigheid van den commissaris-generaal voor fi nanciën en oeconomie, minister dr. H. Fischböck, plaats. Tegelijkertijd heeft de rijkscommissaris voor bezet Nederland, rijksminister Seyss- Inquart, op grond van zijn verordening nr. 3- 1940 par. 1 over de uitoefening van de regee- ringsbevoegdheden in bezet Nederland in ver band met verordening nr. 108-1940 par. 3 (4e verordening over bijzondere bestuurs- reohterlijke maatregelen) den directeur secretaris bij de Nederlandsohe Bank mr. J. J. Westerman Holstijn eervol ontslag ver leend met toekenning van pensioen. In zijn plaats benoemde de rijkscommis saris, rijksminister Seyss-Inquart den procu ratiehouder van de Nederlandsch Indische Handelsbank te Amsterdam, den heer J. Robertson, tot directeur-secretaris bij de Nederlandsche Bank; hij droeg hem tevens de functies op van plaatsvervanger van den president in den zin van par. 21 al. 1 der statuten van de Nederlandsche Bank. IJsland bij de Duitsche operatiezone om Engeland betrokken Officieel is te Berlijn bekend gemaakt: Als gevolg van de wederrechtelijke be zetting van het Deensche eiland IJsland door Engelsche troepen wordt den laat- sten tijd door naar Engeland varende blokkadebrekers gepoogd IJsland als steunpunt te gebruiken. Dit feit dwingt Duitschland IJsland in het operatiegebied om Engeland te betrekken. Dit operatie gebied wordt derhalve in de toekomst door de volgende punten begrensd: Van een punt op drie gr. O.l. aan de Bel gische kust over den meridiaan tot 62 gr. Nbr., vandaar tot 68 gr. Nbr., 10 gr. W± Dan naar het Westen langs den 68sten breedtegraad tot dé drie-mijls-zone van Groenland, vervolgens naar het Zuiden langs deze driemijlszone tot aan het punt 65 gr. 24 min. Nbr., 38 gr. W.l. Vandaar haar het Zuiden tot aan het punt 58 gr. 50 min. Nbr., 38 gr. W.l. Van daar naar 45 gr. N.br., 5 gr. W.l., vandaar naar de Fransohe kunst op 47 gr. 30 min. Nbr., 2 gr. 40 min. W.l. De bij de verklaring omtrent de to tale Duitsche blokkade om Engeland op 17 Augustus 1940 tot de neutrale scheep vaart gerichte waarschuwing, dat elk schip, dat zich ondanks deze waarschu wing in het Duitsche operatiegebied rondom Engeland begeeft, zich aan het gevaar van vernietiging blootstelt en dat voor schade, die hieruit voortvloeit, door Duitschland geen verantwoordelijkheid aanvaard kan worden, geldt thans voor het vergroote operatiegebied. Voor vervreemden van bedrijven aan buitenlanders toestemming vereischt Desbetreffende verordening gisteren in werking getreden In Verordeningenblad 1941 no. 12 is opge nomen een verordening van den rijkscommis saris betreffende het vervreemden van on dernemingen en bedrijven aan buitenlanders. Aan deze verordening wordt het volgende ontleend: Natuurlijke of rechtspersonen, die hun woonplaats in het bezette Nederlandsche ge bied hebben of aldaar gevestigd zijn, mogen ondernemingen of bedrijven, welke ziek bezighouden met de vervaardiging, bewerking of verwerking van goederen (industrieele on dernemingen), alsmede handelsondernemin gen, niet dan met goedkeuring aan natuurlijke of rechtspersonen, die hun woonplaats buiten het bezette Nederlandsche gebied hebben of daarbuiten gevestigd zijn, vervreemden. Het vervreemden v_n deelgerechtigdheid behoeft eveneens goedkeuring. Het bepaalde is slechts van toepassing voor het geval de koopprijs meer dan honderd duizend gulden bedraagt De rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris-generaal voor financiën en oeconomische zaken) kan deze grens in het algemeen of voor bepaalde groe pen van ondernemingen of bedrijven wijzigen. Hij die opzettelijk in strijd handelt met de voorschriften dezer verordening of met een ingevolge deze verordening gegeven bepaling, opgelegde voorwaarde of verplichting, of de zelve ontduikt wordt met een gevangenis straf van ten hoogte vijf jaren en met een boete van ten hoogste honderd duizend gul den, of met een dezer straffen gestraft voor zoover op het feit bij andere voorschriften geen zwaardere straf is gesteld. Naast de. straffen kan verbeurdverklaring van de waarden, waarop de strafbare hande ling betrekking heeft, worden uitgesproken. De maatregelen ter uitvoering van deze ver ordening zullen nader worden vastgesteld. De verordening is gisteren in werking ge treden. BURGEMEESTERS Bij besluit van den secretaris-gene departement van binnenlandsche z; Klaucke, op zijn verzoek, met inga; 1941. uit den dienst als burgemeester meente Appingedam eervol ontslagen Zijn opnieuw benoemd tot burge: Bergen (N.H.): mr H. D A van R. Nieuw-Vossemeer: J. A. J. vjn H van Velp; L. J J. M F1 c q: van He F G. van "t Hullénaar, en van De weg der werenschap Bij de 305de herdenking van den dies nata- 11* der Rijksuniversiteit te Utrecht heeft heden de rector magnificus prof. dr. H. R. K r u y t een rede gehouden, getiteld: De weg dei- wetenschap. Prof. Kruyt zette uiteen, dat de universi teit naast de taak onderwijs te geven ook die heeft de wetenschap vooruit te brengen en dat die beide taken onafhankelijk zijn, want wie kan opleiden tot „zelfstandige beoefening der wetenschappen" als hij zelf daaraan geen deel heeft. Wie niet onderzoeker is wordt zel den een man van beteekenis als docent en dit geldt waarlijk niet alleen voor den chanicus. Ware wetenschap is niet een compileerende maar een, welke heden bouwt aan die van morgen. Het voortbouwen aan de levende wetenschap, het werken aan de spits, aan den rand van het nog-niet-begrijpen maar toch bijna-omvatten, dat is een vreugde, die zelfs hetintacthouden van het arsenaal der benoo- digde kennis blijde maakt. Deze vreugde wordt nog verheven door het besef, dat men niet voor zichzelf alleen en niet eenzaam bouwt, maar dat men werkt ten bate van de geheele menschheid. Bij het uitwerken van deze grondgedachte nam spr. ter illustratie van de stelling, dat wij van geen enkele wetenschap nauwkeurig kunnen aangeven wanneer zij begonnen is, een vraag uit zijn eigen speciale vak: „Waar, wanneer en bij wien begint de kolloïdchemie en hoe ontwikkelt die zich?" en trachtte er een denkbeeld van te geven wat het object dezer wetenschap is, hoe dat zich verhoudt t.o.v. de klassieke chemie en wat voor al- gemeene bijzonderheden en bijzondere alge meenheden dit vak kenmerken. Ik heb u aldus besloot spr. slechts de algemeenheid van den weg der weten schap willen toonen, een weg van vallen en opstaan, van worstelen om vooruit te komen, van niettegenstaande alle polemiek eendrachtig streven. Gelukkig wie, als jon gere of oudere, zijn deel aan de wetenschap heeft, gelukkig de instelling waar de weten schap leeft. Maar onze universiteit, die he den het eerste lustrum van zijn vierde eeuw afsluit, in komende jaren er in volharden op den weg der levende wetenschap voort te gaan. Weekstaat Nederlandsche Bank Diverse rekeningen stijgen boven 200 millioen De weekstaat van de Nederlandsche Bank vertoont ditmaal weinig veranderingen van beteekenis. Het rechtstreeks bij de Bank ge plaatst schatkistpapier is met 3 millioen ge stegen van 123 tot 126 millioen. In over eenstemming hiermee vertoont de post Bin nenlandsche wissels een stijging van 132.5 tot 135.5 millioen. Intusschen is het voor- Schot van de Bank aan'het Rijk, dat vorige week nog op het maximum van 15 millioen stond, verminderd met 3 millioen tot 12 millioen. Dat de geldbehoeften van het Rijk nog groot zijn, blijkt intusschen wel uit het feit, dat voortgegaan wordt met de plaatsing van schatkistpapier in de open markt, aangezien blijkens de stand van 's Rijks kas op 23 dezer het totaal van dat papier met 25 millioen is toegenomen tot 1043 millioen. De beleeningen zijn in de afgeloopen week verminderd van 206.3 tot 202.6 millioen, welk bedrag thans 80 millioen lager is dan op 17 Februari j.l., toen een hoogtepunt van 282 millioen werd bereikt. De bankbiljettencirculatie bedraagt thans 1550 millioen of 3 millioen meer dan ver leden week. De metaalvooraad liep niet op noemenswaardige wijze achteruit. Eenfcmerkwaardige vermeerdering vertoont de laa'«i|ce weken de post Diverse Rekenin gen, wake thans 203 millioen beloopt (v.w. 197.4 millioen), terwijl in Juli 1940 het be drag slechts 16 millioen hoog was. 24 Maart 17 M-aart Binnenlandsche wissels M6.524.331 132.525.331 Papier op het buttenSand) 22.907,38o ffl.907.38o Beleeningen 202.635.118 206,388,159 waarvan aan Ned.-Endië 57.977,150 57,977.150 Voorschotten aan het rijk 12.088.857 15,000,000 Gouden munt en -mat. 1.096.336,806 1,096.506.786 Zilveren munt enz17.746,780 18,031.908 Totaal mrunt en -mat... 1,114.133.566 1,114.538,695 Bankbiljetten in omloop 1,550,G83,765 1,547,493.820 Bank assign, in omloop 8,060 11,361 Rek.-c. saldi v. h. rijk Rek.-c. saldi van anderen 133,702.651 134.566.735 Totaal rek.-c. saldi 133,702,651 134.586.765 Beschikbaar metaalsaldo 441.745,432 442.999.262 Schatkistpapier b. d. bank 126,000,000 123,000.000 Kerk en Zendina NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Wartena c.a. J. Vis ser te Midsland op Terschelling. Bedankt: Voor Broek op Langendijk, D. Veldkamp te Valkenburg (Z.H.) Voor Tol- bert, B. Peijsel te IJhorstde Wijk. GEREF, GEM. Bedankt: Voor Lisse, J. Vreugdenhil te Rijssen (nadere beslissing). DR. W. G. HARRESTEIN Nog maar kort in Weesp als predikant der Geref. Kerk aldaar, is dr. W G. Harre- s te i n langen tijd onttrokken aan zijn dienst werk, doordat de toestand van zijn oog en, ook vroeger reeds zorg barende, thans weer een operatie noodig maakt In verband hiermee is hij opgenomen in de Ziekenverpleging Prinsengracht te Amsterdam, waar een oog specialist Prof. Dr. W. P. C. Zeeman, hem zal behandelen. Deze operatie vraagt echter nog langdurige nazorg m het ziekenhuis. BIJZONDERE GODSDIENSTOEFENINGEN Door den Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Utrecht is aan de commissie voor Kerkelijk Leven opgedragen eenige Gods dienstoefeningen voor te bereiden, waarin bij het licht van den Bijbel gesproken wordt over vragen, welke de gemeenteleden in dezen tijd bewegen. Deze diensten zullen een streng-ker- .kelijk karakter dragen en derhalve geen leziri- "gen, maar godsdienstoefeningen zijn. AFSCHEID EN INTREDE Gisteravond heeft ds. J. G. Ad erna, ge komen van Zuidhoorn, zijn intrede gedaan bij de Geref. Kerk van Delfshaven, sprekende over 2 Kon. 2 11b en 12a, daarbij wijzende op den gang van het Woord Gods door, zijn eisch aan en zijn zege op de wereld. De dienst werd bijgewoond door onder scheidene predikanten, afgevaardigden der classis Rotterdam, en namens het gemeente bestuur door wethouder J. H. Donner. In een persoonlijk woord heeft ds. Adema dank gezegd aan zijn bevestiger, ds. R. Zijlstra, die 1 Mei met emeritaat gaat; verder tot zijn collega's, den kerkeraad, de comm. van beheer, de afgevaardigden der classis en den vertegenwoordiger der plaatselijke over heid. Na de predikatie deed ds. M. van Wijk de gemeente den nieuwen leeraar staande toe zingen Ps. 119 9 (gewijzigd). Na den dienst (die te 7 uur was aangevangen en ter wille der verduistering eindigen moest) hebben ds. van Wijk namens kerkeraad en gemeente en ds. G. Bouwmeester namens de classis en de gemeente van Rotterdam-Centrum, ds. Adema en zijn gezin in de consistorie hartelijk verwelkomd. Cand. G. van Doornik fce Delft hoopt Zondag 20 April as. zijn intrede te doen te Oosthem (Fr.), na bevestigd te zijn door Dr. W. H. Gispen van Delft. (Verb, ber.) DS. A. DIJKSTRA A.s. Maandag viert ds. A. Dijkstra, pre dikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Opende (Gron.), zijn 40-jarig ambtsjubileum. Ds. Dijkstra werd 25 Dec.. 1875 te Joure, waar zijn vader architect der gemeente Has- kerland was, geboren. Hij studeerde zoowél aan de Gem. Universiteit te Amsterdam als aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om in 1900 candidaat te worden in Utrecht. 31 Maart 1901 aanvaardde hij het predikambt te Nier huizen-Zoutkamp. Na 24 jaar vertrok ds. Dijk- stra naar Saaxum, welke standplaats hij in 1928 met Losdorp verwisselde. 24 Juli 1932 deed hij intrede in zijn tegenwoordige ge meente. De jubilaris heeft zich in zijn ambtelijke loopbaan v.n. bewogen op het terrein der evangelisatie en inwendige zending met name in het Groninger Westerkwartier. Jarenlang was hij bestuurslid van de afdeeling Onder- dendam van het Ned. Zendingsgenootschap. Hij was mede-oprichter van de actie voor de Possozending in de classes Onderdendam en Appingedam en maakt deel uit van de afdee ling Opend. van „Opbouwwerk in de prov. Groningen". Ook is ds. Dijkstra enkele jaren werkzaam geweest als hulpprediker van de Ned. Herv. gemeente te Groningen in de wijk van ds. J. J. K n a p Czn. Ds. Dijkstra zal zijn gedenkdag onopgemerkt doen voorbijgaan en zich bepalen tot het uit spreken van een gedachtenisrede op Zondag 6 April in de namiddagdienst W. VAN WEELDEN Op 1 April a.s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer W. van Weelden zijn ambt aanvaardde als Evangelist-Godsdienstonder- wijze onder de bootwerkers en zeevarendén te Rotterdam. In deze kwarteeuw heeft de heer van Weelden zioh populair weten te maken, tienduizenden bootwerkers en zeevarenden foezooht en voor velen van hen heeft hij ver dienstelijk werk gedaan. Op het terrein van de drankbestrijding is hij geen onbekende, jarenlang is hij bestuurslid van de aM. Rot terdam der Nationale Chr. Geheelonthouders Vereeniging. Ook op politiek terrein was hij zeer ijverig werkzaam en in de Ghr. Hist. Kamerkring Rotterdam heeft h.' stoeren arbeid verricht. In de Hervormde kringen is van Weelden een bekend en zeer gezien mensch. Ongetwijfeld zullen velen op 1 April a.s. van de gelegenheid gebruik maken om den heer van Weelden in zijn woning Hard draverstraat 23a te feliciteeren. ZENDINGSCURSUS VOOR PROPONENTEN Onlangs heeft het Zendings-bureau te Oegstgeest een vergadering belegd, waartoe het een twintigtal proponenten en candidaten in de theologie uitnoodigde. Prof. dr. H. Kraemer en dr. J. Verdoorn spraken hier over de. behoefte aan krachten op het Indische Zendingsveld. Prof. Kraemer zeide o.a.: „In dienst van de Christelijke Kerk gaan, beteekent in dienst van een wereldkerk gaan, waarvan één aspect de zending is. Er is een dringende reden de theologische, academische wereld duidelijk te maken, dat de zending even goed hun terrein is. Dit is zeer nood zakelijk, omdat in Nederland de meening is ontstaan, dat een academisch gevormde zich niet serieus met de zending behoeft bezig te houden. Maar van nog meer beteekenis is het feit, dat de arbeid zóódanig van karakter is veranderd, dat er, veel meer dan tot nu toe, een beroep moet worden gedaan op acade misch gevormde krachten. Voor de jonge Christelijke theologen is het van belang zich in dienst te weten van de wereld-Kerk. Dfeze dienst kan hier in Nederland zijn, maar ook elders." Het doel van genoemde vergadering was, te wijzen op een cursus, die het Zendings bureau te Oegstgeest wil beleggen voor pro ponenten (eventueel candidaten die spoedig proponent-examen doen), om deze op te leiden voor Indië. Deze cursus zal 1M jaar duren, en de vakken die gedoceerd zullen worden zijn: 1. Godsdienst-wetenschap (Kraemer), 2. Ethnologie van Ned. Indië (Kruyt), 3. Zendingsgeschiedenis (Kruyt en Crommelin). Waarschijnlijk wordt in Septem ber aangevangen. Wie zich heden op ons blad abonneert als lezer, ontvangt de tot 1 April a.s. nog te verschijnen nummers gratis De Administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1