N iffein&SchhacLeki I V f iQ0 PINSDAG 25 MAART 1941 I Acties van Duitsche gemechaniseerde eenheden Aan den Oostrand van de Syrte In zijn weermachtsberlcht no. 290, vandaag uitgegeven, maakt het Italiaansche opper bevel het volgende bekend: Van het Grieksche front valt niets bijzon ders te vermelden. Onze formaties vliegtuigen bombardeerden de inrichtingen van de basis Prevesa en de vijandelijke schepen welke ge meerd lagen in de haven van Lixuri. Andere vliegtuigen bombardeerden vijandelijke stel lingen en barakken aan het front van het elfde leger. Vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op DevolL Onderschept door onze jachtvliegtuigen werden twee vliegtuigen van het type Hurricane door de jagers en een ander van hetzelfde type door ons luchtdoel geschut neergehaald. De vlootbasis La Valetta op het eiland Malta werd herhaalde malen door formaties van het Duitsche luchtwapen, welke geëscorteerd werden door Italiaansche en Duitsche jachtvliegtuigen, aangevallen. Bovendien werden de haveninrichtingen en een reservoir stookolie, een kruiser, twee schepen van groote tonnage en drie schepen van middelmatigen inhoud herhaalde malen met bommen van zwaar kaliber bestookt Tijdens luchtgevechten schoten de Italiaan sche jagers vier vijandelijke eendekkers neer. Noord-Afrika: Optreden van gemechani seerde Duitsche detachementen aan den Oostelijken rand van de woestijn van Syrte. Formaties van het Duitsche luchtwapen bom bardeerden en beschoten in Cyrenaica con centraties van vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen. In de Aegaeische zee vielen onze jacht vliegtuigen een vijandelijke luchtbasis op het eiland Kreta aan, waarbij een vliegtuig op den beganen grond in brand geraakte en ver scheidene andere machines beschadigd werden. In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee hebben Duitsche vliegtuigen een tankschip van 6000 ton tot zinken gebracht en een ander vijandelijk koopvaardijschip ernstig beschadigd. Oost-Afrika: De vijand hernieuwde zijn hardnekkige aanvallen in den sector van Keren op den avond van 22 Maart en op den ochtend van 23 Maart. Hij werd overal met zeer zware verliezen afgeslagen, waarbij een vaan van het vreemdelingenlegioen in onze handen vieL Een niet-aanvalsverdrag tusschen Turkije en de Sowjet-unie Domei bericht uit Tokio: De Asahi Sjimboen bespreekt in een hoofdartikel het tusschen Turkije en de Sowjet-Unie gesloten niet-aanvalsverdrag en beschouwt het pact als een succes van den kant der Sowjet-Unie. Het blad schrijft: de Sowjet-Unie verlangt onmis kenbaar de onzijdigheid in den Europee- schen oorlog te handhaven en het be sluit van Turkije om een non-agressie pact met de Sowjet-Unie te sluiten in den gespannen toestand van den Balkan, getuigt van het Turksche verlangen om de neutraliteit te bewaren. Moskou- is bekommerd om Turkije wegens de veilig heid van de Zwarte Zee en omdat hel Kreml streeft naar de heerschappij over de Dardanelles die de Zwarte Zee af sluiten. Derhalve wil de Sowjet-unie Turkije niet gewikkeld zien in een oorlog, die zich over de Dardanellen kan uitbreiden en op zijn beurt de sowjeis in den strijd kan betrekken. Door een niet-aanvals verdrag te sluiten steunt de Sowjet-unie ten volle de onzijdigheid van Turkije. In dezen zin behaalt het Kreml een diplo matiek succes, aldus concludeert het blad. De leen- en pachtwet De Amerikaansche senaat heeft met 67 tegen 9 stemmen het voorstel van Roosevelt (tot verstrekking van zeven milliard dollar ter financiering van de leen- en pachtwet goedgekeurd. Zooals men weet, aldus het D.N.B., is dit voorstel reeds door het huis van afgevaardigden goedgekeurd. Tswetkowitsj en Markowitsj naar Duitschland De premier Tswetkowitsj en de minister van builenlandsche zaken Cincar Mar kowitsj zijn in gezelschap van den Duit- schen gezant von Heeren gisteravond om tien uur plaatselijken tijd per extra- trein uil de Zuldslavische hoofdstad naar Duitschland vertrokken. Bij hel afscheid waren talrijke leden der regeering aan wezig met den plaatsvervangenden pre mier dr. Matsjek. Behalve de leden van het Duitsche gezantschap waren nog de Italiaansche en de Hongaarsche gezant alsmede de Bulgaarsche zaakgelastigde verschenen. Matsoeoka bij Molotow De Britsche gezant heeft hem niet bezocht Matsoeoka heeft gisteren, vergezeld door den Japanschen ambassadeur en den am bassaderaad Mijakawa in het Kreml een be zoek gebracht aan Molotow, den chef van de Sowjet-Russische regeering en volkscommis saris van buitenlandsche zaken. Het bezoek duurde twee uur. In tegenstelling tot anders luidende berichten heeft Sir Stafford Cripps, de Engelsche ambassadeur te Moskou, vol gens het D.N.B. geen bezoek gebracht aan den Japanschen minister. Ter eere van den Japanschen minister heeft de Duitsche ambassadeur Von der Schulen- burg een noenmaal aangericht, waaraan van Japansche zijde de Japansche ambassadeur te Moskou Tatekawa, eenige leden van den stal van den minister en verscheidene leden der Japansche ambassade deelnamen. De tot het drie-mogendhedenpact behoorende landen waren door den Italiaanschen ambassadeur Rosso en door de gezanten van Bulgarije, Roe menië, Hongarije en Slowakije vertegenwoor digd. Van Duitsche zijde waren aanwezig gezant von Tippelskirch, ambassaderaad Hil- ger, die drie militaire attaché's en andere leden van de Duitsche ambassade. Stalin, Molotow en Matsoeoka Het D.N.B. meldt uit Moskou: Naar thans verluidt, was bij de be spreking tusschen den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, en den Russischen premier en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow, ook Stalin tegenwoordig. De Japansche ambassadeur te Moskou heeft gisteren den chef van het protocol aan het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken twee geschenken overhandigd voor de beide hoogste Russische staatslieden, Stalin en Molotow, die de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft mee gebracht en wel een wandscherm met een jachttafereel en een lakkastje, met goud en zilver beschilderd. Engelsche vliegtuigen boven Kiel Het Duitsche Nieuwsbureu meldt: In den nacht van Zondag op Maandag zijn verscheidene Engelsche vliegtuigen het ge bied van Kiel binnengevlogen. Door hetgoed- gerichte afweervuur werd de helft der aan vallende toestellen reeds vóór het bereiken van het eigenlijke stadsgebied verdreven. Daarboven is een gering aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen, die op woon wijken of op het open land vielen. Een woon huis werd vernield. De door de brandbom men veroorzaakte branden konden snel wor den gebluscht Onder de burgerbevolking zijn eenige dooden te betreuren en werden eenige personen gewond. In den naasten omtrek van de stad werd eveneens een aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen, waardoor woonhuizen eenige schade kregen. De Britsche blokkade Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De laatste dagen heeft de Britsch-Ameri kaansche propaganda getracht de dingen zoo voor te stellen alsof er aanwijzingen voor den goeden wil waren, dat de in strijd met het volkerenrecht zijnde hongerblokkade ten min ste jegens de bij den oorlog in het geheel niel betrokken bevolking van het bezette en het onbezette Frankrijk zal worden verzacht. De met den rang van gezant bij de Britsche ambassade te Washington aangestelde prof. Noel Hall heeft echter voor zijn vertrek op een persconferentie gezegd: Het Britsche blok kadeprogramma bestaat er nog steeds uit „der beproefden druk op het door Duitschland be- heerschte continent in stand te houden." Op zijn hoogst zouden geneesmiddelen en vitami nen voor kinderen toegelaten kunnen worden tot het onbezette Frankrijk. Voor het overige kwam prof. Noel Hall tot de opvatting: „De blokkade van den aanvoer van levensmidde len naar Europa is een werk van menschlie- vendheid, omdat het den dood van jonge men- schen op het slagveld zal verhinderen." Farinaccl Het A.N.P. meldt uit Rome: De geruchten, volgens welke de vroegere secretaris-generaal der fascistische partij, Farinacci, in een gevecht voor Tepeleni ge sneuveld is en dat tevens ook luitenant Ciglio, een familielid van den Duce, tijdens de gevechten in Albanië zou zijn gedood, werden door de bevoegde instanties te Rome Zaterdagochtend nog niet bevestigd. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STAN DB RUIN GARANTIE.STANDR O O O GAR ANTI E-STANDZW ART GAR ANT1ESTAN UW IT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Het Suexkanaal wordt dagelijks gebombardeerd De correspondent van het A.N.P. te Boeka rest ontleend aan de Curentul: In scheepvaartkringen te Konstantza, die gewoonlijk goed zyn ingelicht omtrent de gebeurtenissen op de Middellandsche Zee, ver neemt men, dat het optreden van het Duit sche luchtwapen in de Middellandsche Zee veel scherper is geworden. Zijn aanvallen op schepen en havens in het oostelijke bekken zijn van beslissende beteekenis voor de ontwikkeling van den zee oorlog. Vooral krachtig is de actie der duik bommenwerpers, waarvan het voornaamste doel thans het Suezkanaal is. Het wordt dage lijks in zijn heele lengte van Port Said tot Port Suez gebombardeerd. De aanval duurt dan zes tot tien uur, zoodat er zoo goed als in het geheel geen scheepvaartverkeer is. Kort geleden was het kanaal geheel gesloten, daar niet minder dan vijf schepen, Britsche of in Engelschen dienst varende, deels zwaar wer den getroffen. In dezelfde scheepvaartkringen wordt be weerd, dat de Engelschen belangrijke troe penbewegingen in de streek van Suez uit voeren, waar men gebeurtenissen verwacht, die voor een groot deel over den uitslag van den oorlog zullen beslissen. Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland Naar het D.N.B. te Berlijn verneemt, zijn Britsche gvechtsvliegtuigen in den afgeloo- pen nacht boven Noord-Duitschland versche nen. Een deel der toestellen trachtte Berlijn aan te vallen. Slechts enkele vliegtuigen slaagden er in tot boven de binnenstad te komen. Van groote hoogte lieten zij naar willekeur brandbommen en hier en daar brisantbommen vallen, die evenals de aan den rand der stad geworpen bommen alleen woonwijken troffen. De schade is gering. Verscheidene zolderbranden konden snel be dwongen worden. Eenige burgers zijn omge komen of gewond. Uitbreiding van de Japansche blokkade aan de Chineesche kust Japansche troepen geland ten Noorden van de Bias-baai Domei meldt uit Sjanghai: Admiraal Sjimada, de opperbevelhebber van de Japansche vloot in de Chineesche zee, heeft vandaag een proclamatie uitgevaar digd, waarbij de Japansche blokkade wordt uitgebreid tot de baaien van Hongihai en Hitsjietsji ten Noorden van de Bias-baai in de provincie Kwangtoeng. De blokkade gaat in op 25 Maart des middags om 12 uur. De in houd van de proclamatie is via den Japan schen consul-generaal medegedeeld aan de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoor digers en de autoriteiten der Chineesche zee douane. Naar in een communiqué wordt mede gedeeld, heeft een sterk detachement Japansche expeditietroepen in Zuid- China vanmorgen een verrassende lan ding ondernomen op de Noordelijke kust van de Honghai-baai ten Noorden van de Bias-baai, onder dekking van vlooteen- heden. Het Japansche detachement, zoo voegt het communiqué hier aan toe, trekt naar een niet bekend gemaakte plaats op en handelt in samenwerking met de Ja panse troepen, die onlangs geland zijn op het schiereiland ten Oosten van de Bias-baai De Engelsche spoorwegen onder toezicht van de regeering Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Volgens Nya Dagligt Allehanda melden de Engelsche ochtendbladen, dat alle Engelsche spoorwegen onder toezicht van de Britsche regeering tot een enkele groote organisatie samengevoegd zullen worden. De Britsche pers verwacht van deze regeling door den staat, behalve een andere verdeeling van de winst, een vermindering van het personen vervoer ten gunste van een verhoogd trans port van goederen en steenkool. Actueele vraagstukken In Duitsche oogen In een scholingsbijeenkomst van functiona rissen van het district Noord-Holland van het Arbeidsdomein van de N.S.D.A.P. in Neder land heeft senator dr. Böhmcker, de gemach tigde van Amsterdam gesproken over het Joodsche vraagstuk. „Men maakt er ons een verwijt van, zoo zeide hij, volgens een verslag In de Deut sche Z e i t u n g i. d. N., dat wij juist hier in Nederland het Joodsche vraagstuk aan pakken. Wij moeten echter beseffen, dat het nooit vanzelf wordt opgelost en het besef, dat de Jood immer en over al onze vijand is. beschouwt de Rijks commissaris de oplossing van deze kwestie als het dringendste probleem, dat thans op te los sen valt. Joden en Nederlanders zijn voor ons twee verschillende elementen; wie echter de partij van de Joden kiest, zal met hen ge troffen worden. De verantwoordelijkheid voor ons optreden draagt bovendien de Jood zelf, die ons overal als ontbindend element in den weg gekomen is en komt." „De op dit gebied uitgevaardigde verorde ningen dragen slechts een regelend karakter. Beslissend is daarbij de houding, welke het Nederlandsche volk innerlijk aanneemt en de partijgenoot moet er zijn taak in zien, door zijn voorbeeld aan de schepping van deze nieuwe innerlijke houding mede te werken." „Men wil ons in Nederland laten geloo- ven, dat zich hier niemand ooit met het Jo dendom heeft bezig gehouden. Daarbij is in de breede volksmassa duidelijk een instinctieve maar ook bewuste afwijzing van den Jood merkbaar. Daarom weten wij ook, dat de ge beurtenissen in de laatste dagen van Fe bruari niet hun oorsprong hadden in een algemeene genegenheid voor de Joden. De Joodsche kwestie was hier slechts aanleiding, de werkelijke grond was de vijandige gezind heid jegens Duitschland in vele kampen." In het vervolg van zijn rede deelde dr. Böhmcker mede, dat door de verordening In zake het ontslag van Joodsche ambtenaren alleen in Amsterdam bijna achthonderd per sonen getroffen waren. Tot de inschrijving van Joodsche ondernemingen waren bijna 30,000 bedrijven verplicht. Hotels, zwembaden, bios copen en hoogescholen zijn gezuiverd. In de Wieringermeer zijn de in een kolonie ver- eenigde Joodsche boeren aan dit hun vreemde bedrijf weer onttrokken. De inschrijvings- en legitimatieplicht maakt overigens een voort durende uitdrijving en de contróle op het in- achtnemen van de eenmaal gestelde grenzen mogelijk. Verdere practische maatregelen zijn in voorbereiding. Dienstleiter Seidel, de gemachtigde van den Rijkscommissaris voor Noord-Holland, zeide bij deze gelegenheid o.m., dat op de veelge hoorde opmerking „laat het ons op zijn Ne- derlandsch doen" geen ander antwoord ge geven kan worden dan: „dan spreken we el kaar nog wel eens over driehonderd jaar". „Wij moeten openlijk bekennen, aldus de heer Seidel, dat wij aan dit „op Nederland sche wijze" niet veel hechten. Achter deze frase verbergen zich meestal driestheid of zwakte. Men dient echter te weten, dat van het nationaal-socialisme niets valt af te din gen. Men komt in Nederland toch op wonder lijke gedachten. Wanneer wij zoo dikwijls hoo- ren, hoe men zich den vrede denkt, welke „voorwaarden" men denkt te stellen, dan kan men slechts verwonderd vragen, waar Neder land het recht vandaan haalt zoo iets te eischen. Zelf heeft het geen droppel bloeds voor een grooter Nederland gegeven en heel weinig lust getoond om stoottroep van het nieuwe Europa te zijn. Evenmin zal om de meening van den politiseerenden clerus worden gevraagd. Hij zal zich eraan moeten wennen zijn arbeid tot zijn wezenlijke gebied te be perken." Tot degenen, die op het standpunt staan: „met Duitschland, ja! met de N.S.B.? nooit", zeide de heer Seidel: „Die zoo spreken, die nen te beseffen, dat er voor ons slechts spra ke is van samenwerking met één groep, die sedert jaren naar een oriëntatie in de richting van Duitschland streeft. Wij hebben ertoe me de te werken, dat de gewilligen zich verza melen, zoo wordt het nationaal-socialisme langzaam onder het volk gebracht. Men moet de ziel van het volk veroveren en wederom staan wij, Duitsche nationaal-socialisten, als stille en trouwe hoeders van de zuiverheid van deze wereldbeschouwing op wacht" Het bezoek van dr. Conti aan ons land De leider van den Duitschen dienst voor de volksgezondheid, dr. Conti, is in ons land gekomen op uitnood iging van den rijkscom missaris, rijksminister Seyss-Inquart, om besprekingen te houden met de Duitsche bestuursorganen en om Nederlandsche ge- zondheidsinriohtingen te leeren kennen. Dr. Conti kwam te 's Gravenhage aan in gezelschap o. a. van den plaatsvervangenden leider van de Duitsche vereeniging van ziekenfondsartsen, dr. Grote, van prof. dr. Pakheisen van den centralen dienst voor volksgezondheid van de N.S.D.A.P. met de gouw-ambtsleiders dr. Bruns en dr. Lotz, zoomede directeur Zietz van de buitenland sche afdeeling der Duitsche rijks-artsen kamer. Hij werd door den rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart, den militairen bevelhebber, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen en de leidende personen van de Duitsche bestuursorganen ontvangen. Voorts heeft dr. Conti bezoeken gebracht aan den commissaris-generaal voor bijzondere aan gelegenheden, Oberdiienstleiter Schmidt en aan den commissaris-genêrasl voor de open bare veiligheid S.S-Brigadefü\rer Rauter. Het reisprogramma voert den leider van den Duitschen dienst voor de volksgezondheid ook naar Amsterdam en Rotterdam. Dr. Conti zal Woensdag in den Haag spreken over den gezondheidstoestand in Duitschland. Spionnag« in Noorwegen Tien doodvonnissen uitgesproken De Noorsche bladen publlceeren volgens het D.N.B. een verordening van den rijkscommis saris, die o.a. inhoudt: Rijkscommissaris Terboven heeft bepaald, dat in alle steden van Noorwegen aan het publiek een samenvatting zal worden ver strekt van alle strafbepalingen en verorde ningen over spionnagemisdrijven. Bij ver schillende gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben Noren zich laten verleiden om den Engelschen met raad en daad hulp te verleenen. In de gevallen van spionnage aan de Westkust, die onlangs voor het gerecht be handeld werden, zijn de bestaande strafbe palingen en verordeningen welbewust over treden. Deze overtredingen waren zoo ern stig, dat de militaire rechtbank tien doodvon nissen heeft moeten uitspreken. Binnenlandsch Nieuws Engelsche vliegtuigen boven Nederland Het A-N.P. meldt: Gisternacht hebben enkele Engelsche lucht aanvallen plaats gehad. Brisant- en brand bommen werden afgeworpen, die in enkele gevallen schade aan woonhuizen toebrachten. Een persoon werd zwaar gewond, twee per sonen liepen lichte kwetsuren op. VOS GEVANGEN Men meldt ons uit Alphen aan den Rijn: De doodgraver op de Oosterbegraafplaats al hier deed dezer dagen een ongewone ontdek king. Toen hij nl. de planken van een pas ge dolven graf wilde verwijderen, sprong hieruit plotseling een vos te voorschijn- Onmiddellijk ontspon zich een sensationeele jacht, waaraan tevens werd deelgenomen door eenige andere mannen, die toevallig op de begraafplaats aan het werk waren. De omrastering belette het dier te vluchten en tenslotte wist men het zoo in het nauw te drijven, dat het in de berg ruimte onder de aula vluchtte. Daarmee liep Reintje tevens in den val, want hier was het een kleine moeite hem te overweldigen en stevig aan een touw vast te binden. Het is een raadsel, hoe de vos. een volwas sen exemplaar, in het vlakke polderland te recht is gekomen. Niet onmogelijk is het ech ter, dat het dier tijdens de oorlogsdagen uit een der dierentuinen in ons land is ontsnapt en al dien tijd heeft rond gezworven. Voorloopig wordt Reintje onder de aula van de begraafplaats in verzekerde bewaring ge houden tot wellicht de directie van een of an deren dierentuin zich wellicht over hem wil ontfermen. SPOORWEGWAGON OPENGEBROKEN Gisternacht heeft de politie twee ingezetenen van Soesi gearresteerd, die een wagon haver, staande op het spoorwegterrein van het Buurt- station te Baarn, hadden opengebroken. De mannen stonden gereed om de eerste balen haver te vervoeren, toen de politie ingreep. Een van hen werd dadelijk gearresteerd, terwijl de andere wist te ontvluchten in het naburige bosch en later kon worden opgespoord. Eenige weken geleden, toen eveneens een wagon haver op het spoorwegemplacement stond, is daaruit negenhonderd kilogram ont vreemd. Vermoedelijk zijn de thans gearresteer den ook aan dezen diefstal niet vreemd. Ambtenaren van den opsporingsdienst te Leidschendam hebben in samenwerking met de gemeentepolitie een goeden slag geslagen op het terrein der clandestiene slachtingen. Zij hebben zekeren de G. uit Voorburg aangehou den. Hij was in het bezit van clandestien ge slacht vleesch. Dit werd in beslag genomen en tegen de G. werd proces-verbaal opgemaakt. Aanvankelijk poogde de G. de politie op een dwaalspoor te brengen door voor te geven, dat het vleesch afkomstig was van H. van der M. te Leidschendam. Het onderzoek bewees de onjuistheid van deze bewering. Bij den landbouwer M. H. aan den Broekweg werd een inval gedaan, eveneens op vermoe den van clandestiene slachting. Hier werd een groote partij vet aangetroffen, welke in beslag werd genomen. Ook tegen H. is proces-verbaal opgemaakt. Tegelijkertijd werd een mval gedaan bij den vee-expediteur C. 't H.. aan de Tedingerstraat Hier werd het vleesch van een geheele koe aan getroffen. Na in beslagneming is 't H. naar het gemeentehuis overgebracht en na proces-ver baal is hij op vrije voeten gesteld. Het vleesch en het vet zijn naar het gemeen telijke slachthuis in Den Haag vervoerd. ONTHEFFING VAN DE BEPALINGEN VAN HET ELECTROTECHNISCHE VEILIGHEIDS BESLUIT 1938. De secretaris-generaal van sociale zaken heeft bepaald: Art. 1. 1. De directeur-generaal van den Arbeid is bevoegd voorwaardelijk of onvoorwaardelijk en al dan niet voor een bepaalden tijd onthef fing te verleenen van de voorschriften in de artikelen 3 tot en met 54 van het Electrotech- nisch Veiligheidsbesluit 1938. 2. De ontheffing kan verleend worden voor alle of bepaalde fabrieken of werkplaatsen of voor groepen van fabrieken of werkplaatsen. Art. 2. Een op grond van artikel 1 verleende Dr.'H. Nanning's TANDPASTl In tuben van 25 en 60 Neerlands beste Tandpaj Wetenschappelijk en hyïlënis-Ji bei De gemeenteraad van Hemelumeroli ir en Nootdwolde heeft besloten tot on van den tol te Galamadammen e 0j< aan te koopen voor 40.000, o.m. onde gende voorwaarden, dat het rijk, de Friesland, belanghebbende gemeenten culieren in dezen afkoop zullen bydi wel zoodanig, dat uiteindelijk voor rek#D gemeenten en particulieren een beöi 15,000 komt, en dat het rijk zal wot al zocht voor de bediening van de brug ^ifaa^mee gaat een oude tolheffing ad nen, waarover in den loop der tijden pc is gestreden. De zaak was van zeer gjtr ceerden aard. De brug met tol is n.U,r( in een weg, welke in eigendom, ondef^ beheer is bij de gemeente. De brug ze. beide opritten zijn evenwel het eigei* u het rijk en daarbij ook in onderhoud e De brug ligt verder over een provinci BDi water. Het recht van tolheffing behoi aan een particulier, i.e. mevr. van geb. Bosse te Heelsum. De pachter va, recht is tevens huurder van het afcre Spengler behoorende café annex boeritebi De tolheffing dateert van 1621 tjat derhalve al meer dan 320 jaar. Ged. S ai Friesland hebben n.l. een resolut e December 1621 aan Lollius of Lafaie Lycklama, gehuwd met Foeckien va^er en zijn erven en nakomelingen een e 1 aan de Galamadammen geoctroyeerd Rij VERGOEDING VAN OORLOGSSCHA BEREIDERS VAN VEEVOEDERPRO De secretaris-generaal van landbou dam scherij heeft een beschikking gegeve naa vergoeding van oorlogsschade aan ber veevoederproducten Voor nadere heden verwijzen wjj naar de Staatscc gisteren. De vordering van onroere\ roerende goederen De uitvoering ven artikel 9 ven helO- Vorderlngsbesluit 1940. De Staatscourant van gisteren be\t: gende beschikking van de secretaij raai van de departementen van ha: heid en scheepvaart, van landbouw t van justitie, van binnenlandsche opvoeding, wetenschap en cultuurbt van volksvoorlichting en kunsten, ciën, van waterstaat en van soctf betreffende de uitvoering van artikel Algemeen Vorderingsbesluit 1940. VERLENGING VAN SPERTIJfalle Bij beschikking van den secret van het departement van handel, r scheepvaart is de spertijd van zes aanzien van de vestiging van het ba en he*, banketverkoopersbedrijf m« den verlengd. Eenzelfde verlenging geldt voor het terrazzobedrijf, in tot verbruik bereide tabak raalwaterbedrijf. den f De directeur van het rijksbureau] meerd papier, dat bestemd verwerkt tot plakband. Voor deze handelingen zal zijn een vergunning, af te geven doe. teur van het rijksbureau voor papiq' 1 IB LI PROVINCIALE STATEN VAN 1 Tot lid van de Provinciale Stat«fcAAT1 burg is in de vacature, ontstaan dcf lijden van den heer G. H. F. H. Col benoemd de heer M. K. Haan te! JONGEN DOOR TREIN GEGP blf. fa 2' I 4) blf./! I 10 Gisteravond omstreeks 8 i het station te Tiel een droevig trein 3174 voorgedaan, waarvan ambachtsschoolscholier W. Vogelz dermalsen het slachtoffer is gewoif 501 gen, die dagelijks na schooltijd paj I 101 waarts keert en dan altijd van ft 50( perron vertrekt, was gisteravond nP IJK bare les van zijn school geweest f t 50C het hooren van den trein zonder i denken over de railovergangen nai .Nederli t 10( perron. Deze onoplettendheid w> noodlottig, want daardoor bem 5ÖC 500 A /IOC A/50C -onds altijd op het eerste komenden trein niet, met het ge door de locomotief werd gegrepen twintig meter meegesleurd. T tot stilstand was gebracht, bleek ernstig te zijn gewond, dat de ii boden geneesheer dr. J. P. Asjes overbrenging naar het ziekenhuis achtte. Nadat de jongen door net ziekenhuis Bethesda tusschen daan was gehaald, vervolgde de met een half uur vertraging. De het slachtoffer is zorgelijk. !.Werk TJ 'Srat~ lov en iterdan De kleine meid Met kracht en geweld drong hij zijn gedachten terug. Over de kleine meid moest hij maar niet piekeren. Die was dood. Dat was het beste maar Zijn keel werd dichtgeschroefd. Snerpend en snijdend sprak de stem van zijn geweten: hij wist wel beter, dat het niet het beste was, om „maar uood te zijn". Hij schudde die stem van zich af. Neen, neen, daaraan moest hij niet herinnerd worden. Dat was voorbij. In Groningen, thuis, mocht men er zoo wel over redeneeren, en vele anderen mochten er zoo over denken, hij had wel andere zorgen aan het hoofd. Hij had moeite genoeg het hoofd boven water te houden. Als Gretha nu maar slaagde bij haar vader Een schaamteblos joeg hem naar de kakenHet was toch wel ver met hem gekomen, dat Gretha alleen goed was, om hem eventueel aan geld te helpen.Als moeder, Tjaard en Truus toch eens op de hoogte waren.... Als Martha.... och, wat had MartKa er mee uit te staan! Die was immers uit zijn leven verdwenen? Hij hoorde nooit iets meer van haar.Maar als hij den drang van zijn hart had gevolgd, en hij was met Martha gehuwd, dan had hij een gelukkeg leven gehad. Dan zat hij niet in de misère, zooals nu. Dat vervloekte geld ook. Hij had verstandiger moeten zijn en er niet naar moeten haken. Het be- teekende toch niets. Wat had hij nu aan een vrouw met geld? Hij hield niet van haar, al hield zij wel van hem, naar hij vast geloofde. En Salomons gaf geen geld. Zou hij hem (Heino) doorzien soms? Zou hij misschien weten van de speculatie? Zou hij begrijpen, dat de zaak niet behoorlijk behartigd werd? Hij had onlangs den accountant, dien Salomons gezonden had, wél met een kluitje in het riet gestuurd, maar het was op den man zijn gezicht wel te lezen geweest, dat hij de zaak niet vertrouwde. Heino moest bekennen, dat hjj in alles dom had gehandeld. En dat van iemand, die bij Van Halen Co. steeds als de scherp zinnigste werd beschouwd. Die speculatie brak hem den nek. Zijn zaak verwaarloosde hij. Met wat goeden wil en hard wer ken was er toch wel iets van te maken geweest. Gretha veron achtzaamde hij. Dat zagen mijnheer en mevrouw Salomons na tuurlijk ook wel. Naar alle kanten had hij dom gedaan. Het kwam vanzelf, omdat de glorie hem naar het hoofd gestegen was. Met het bezit van Gretha had hij gemeend alles te mogen en te kunnen. Intusschen was hij nu bij de Salomons uit de gratie. Zelfs Egbert, met wien hij het steeds goed had kunnen vinden, liet hem de laatste weken links liggen. Als hij aan dat alles dacht, danrilde hij. Wantdan begreep hij, dat de pogingen van Gretha, om haar vader te be wegen geld te geven, schipbreuk zouden lijden. Hij kon zich wel voor het hoofd slaan, dat hij Gretha dien avond zoo behandeld had. Dat had haar natuurlijk niet gunstiger gestemd, al kon zij verbazend veel van hem verdragen. Hij moest, voor zij naar de Heerengracht ging, wat vriendelijker jegens haar zijn. Het beste was, dat, hij naar huis ging en een praatje met Gretha maken ging. En dan niet over de zaak en het geld praten. Gretha was veel te goed, concludeerde hij dan. Hij moest een vrouw gehad hebben, die wist, wat zij wilde. Maar Gretha liet alles maar tegen zich aanleunen. Wéér bedekte een blos van schaamte zijn gelaat: hij was goed beschouwd een fielt, dat hij haar geluk zoo benadeelde. Zij had allicht een gelukkig huwelijk kunnen doen. Neen, zij had hem lief. Het zou goed zijn, als hij anders was geweest. Maar nu leek het er wel op, dat hij haar den dood injoeg. Dandan was hij een moordenaar! Danneen, niet voor de wet en niet voor de menschen. Maar.voor God. Ja, er w a s en er i s een God. Hij kon wel ruw met het verleden breken en zijn christelijke opvoeding niet achten, zijn belijdenis te schande worden, maar er is een God. En die God kwam nu in zijn leven, om hem te straffen, n u reeds Het angstzweet brak hem uit. Kom, daar moest hij niet aan denken. Dat was voorbij. Het was nu alleen zaak, om uit de impasse te komen. „Je komt er nooit uit, Heino Schrader. Je jaagt naar klater goud. Je stapelt de eene zonder op de andere. Maar er is een rechtvaardig God, die leeft en die vaak reeds op aarde vonnis geeft. Denk daaraan en keer terug voor het geheel te laat is." Als had een adder hem gebeten, sprong Heino op, bergde de papieren in de brandkast, sloot die met spoed en verliet ijlings het kantoor. Die stem, die stem moest tot zwijgen worden gebracht. Maar die stem bleef hem vervolgen. Den volgenden middag, juist toen hij op het punt stond naar huis te gaan hij was vroeg, omdat hij er naar snakte het i* 2*'37 resultaat van Gretha's pogingen te vernemen we hem' gebeld door Salomons. „Zeg, Heino", hoorde hij, „kun je vanavond niet loopen? We moeten eens praten over den toestand vi Het gaat zoo niet langer. Of heb je het te druk?" Zeer aanvankelijk was Heino verheugd geweest, d erdam! de meening verkeerde dat Gretha eenig succes had ge er nu over moest gaan praten. Maar de bijvoeging, <97 s-' doen was om over den toestand van Gretha te spri nuchterde hem. 1. j „Ja, ik kan wel even uitbreken", aarzelde hij. „Maal'Nl er over te praten? De dokter weet het ook niet. HjJnrZaiM absolute rust voor." -on.Bnk „Juist. Dr. Pinkman weet slechts één middel. Vertrap een rustkuur naar een boschachtige streek. Liefst eeni-Vrs.def den. Als je je vrouw er niet onder hebben wilt, en !POthej ik toch nog niet van je, dan moet je toestemming ■'"aam i kosten zijn voor mijn rekening. Daarover behoef je 3 zorgd te maken." amsche 3 Aan den toon, waarop Salomons zijn woorden uitsj^F. 3 nam Heino verbeten woede, sarcasme. fcschtC 4 „Wat zegt Gretha er zelf van?" vroeg hij dan. 3 „Eerst had zij er geen ooren naar, maar later verfe. of) 3 van pinie. Als jij er nu ook op aandringt, komt hei®y2%u3 dacht ik. Het is wel vervelend voor je, maar dat oMiTc 4 toch brengen voor het welzijn van je vrouw." iandsK3i „Ja, ja", haastte Heino zich te zeggen, „het zal het VfcaireSf zijn. 'k Zal straks eens met Gretha praten." B3. „Goed. Dring er sterk op aan, alsjeblieft. Je be^6^--3! vanavond niet te komen, als je moeilijk kunt. We pflj dagen dan nog wel eens. Tot ziens." (w<#d

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2