ÏUrauf* ^riJtscljr GTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken bonnementsprus: per 3 maanden f 2.J7, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct. Losse nummers 5 ct. Zaterdagnummers met Zondagsblad 714 ct Alles by n vooruitbetaling Advertentieprijzen: rii 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regeL Minimum 5 regels Bewijsnummer 5 ct. BU con tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58938 DINSDAG 25 MAART 1941 21e Jaargang Bijdragen van medewerker». Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen. Advertenties, enz. aan de Administratie. bef beoogt Salazar bi |93| is de moeite waard ook al moet dit Jt bestek geschieden, na te gaan wel- ;''Jldachten Salazar. de Minister-presi- (ran Portugal, in zijn land heeft ver- ..jdijkt of alsnog wil verwezenlijken. 'n '[daarom onder meer zoo belangwek- jomdat wij hier verschillende denk en zullen terugvinden, welke sinds ^veneens bij en door ons zijn voorge- Daarnaast zijn er ook ounten van cheid op te merken. He uiteenzettingen van Salazar, die ik hierdoor verdienstelijk maakt, dat n gedachten in klare taal aan het eraroorlegt, moet het opvallen,, hoezeer Tg» baseert op den toestand, zooals de- ijjn land historisch is geworden, en teruggrijpt in de geschiedenis, hebben gezien, dat Portugal, voor- 14-j, lazar aan het bewind kwam, heel zijn ke jaren heeft moeten doormaken. s het ook te lofwaardiger, dat gister-President zich niet heeft laten 'P h door gevoelens van ressentiment en T doch zijn optreden er steeds een it is van afgewogen beleid en groote e leid. Met geweld had hij hetzelfde in heel wat korter tijd kunnen be- maar hij wilde er juist naar stre- t de verwerkelijking van zijn denk- nder i langs lijnen van geleidelijkheid vijl nd kwam. der eerste verdiensten van Salazar 1 geweest, dat hij de oogen van zijn »fge ,eft willen openen voor oude waar- welke echter helaas al meer op den (rond waren geraakt, zooals de be- r s van het gezin, van de moraal, van rde, ag. Hij betoogt, dat het gezin een barder te ontleden maatschappelijke >u\ de oorspronkelijke kern van de 0 nafchap, van de gemeente en zoodoende natie. Het gezin als cel van de neenschap, dit is een gedachte, >k onder ons wel is en wordt voor- en wel van hooggewaardeerde zij- betreft hier intusschen een punt, onder ons nadere overweging ver st istet punt namelijk, of men aan den van gezin en van staat alle recht •varen, indien men tusscnen deze verhouding van opklimming aan- nige| opklimmingsgedachte trouwens wij in de denkbeelden van Salazar I terug, en bij hem waarlijk niet al- tij wil den gang maken van het ge- GEB1r de buurtschap, van de buurtschap tree li gemeente, en zoo verder langs dis- 1 wa provincie naar den staat zelf. Bij ngeb n opklimmingsgedachte loopt men eer het eigen en zelfstandig karakter verschillende verbanden, waaraan :n rijk is, te veronachtzamen. Maar ;spoo|en ons niet verliezen in detailpun ten e belangrijk ook, en stappen daar kik us van af. Jr^r| s niet wel mogelijk het staatsbe- Dals Salazar zich dit denkt, in een foord aan te duiden. Men kan zeg- |t dit bestel sterk autoritaire en cor- e tendenzen heeft, maar corpora- vollen zin is het buiten twiifel H gtte i i uitp^6 doel van Salazar, toen hij aan pind kwam, was om de innerlijke en te kracht van den staat te verster- VME^)k in Portugal was de toestand al o geworden, dat de bekende drie- tusschen wetgevende, uitvoerende tsprekende macht was verworden Idfcomplex van verwarring. Verdien- was het van Salazar, dat hij dezen niet willekeurig heeft doorgehakt e driedeeling buiten werking te maar dat hij gepoogd heeft aan elk Irie machten te geven wat haar toe- fcDat moest leiden tot inperking van e bevoegdheden, waarover de ver- •ordigende lichamen in al sterker aren gaan beschikken, doch betee- een opheffing uit het staatsverband lichamen. duidelijk, dat een cuiporatieve re- •an den staat niet in de laatste eborn uitkomen in de wijze, waaroo genwoordiging is geregeld, en iuist lSt unt treffen wij verwantschap aan gedachten, welke reeds voor lan- door Kuyper en anderen onder ontwikkeld. Dit is merkwaardig ie sto om hier vermeld te worden, de se!0" onderscheidt een Nationale Ver- die individueel wordt gekozen en rol vervult in de wetgeving, al t zich tot de groote lijnen bepalen, laast een Corporatieve Kamer, die dviseerend werkt en organisch is ste'd. Wat dit laatste punt be- l', rden als corporaties genoemd de feiten, de wetenschappelijke aca- de literaire, artistieke en techni- ,_.Jve t )ngei ?t nul vo fee langt Zate ingeh d'in 1 D S> GE BI ZON EN MAAN '3ang 26 Maart 7.31; ondergang >Pgang 26 Maart 6.58; ondergang hterna 1 'in^d! ®p®an9 27 Maart 7.21; ondergang ewoi maan Donderdag 27 Maart, eerste n Zaterdag 5 April, volïe maan o.» dl April, Vrijdag 18 April laatste afkon rusthuis de Wartburg, even voorbij De Hommel, te Oudenrijn, gebouwd naar het ontwerp van architect Joh. A. Wentink, dat officieel In gebruik Is genomen. Het Imposante gebouw bevat conversatiezalen voor ouden van dagen, alsmede een kapel en wordt omgeven door een grooten tuin met vijver. RUSTHUIS DE WARTBURG BIJ UTRECHT OFFICIEEL GEOPEND Schitterend tehuis voor Ouden van Dagen en rustbehoevenden Utrecht, 24 Maart Onder groote belang stelling had de officieele opening plaats van het Rusthuis De Wartburg der Evang. Lu- thersche Gemeente te Utrecht Het prachtige van beton, staal en glas opgetrokken gebouw ligt aan den grooten verkeersweg Utrecht-Den Bosch onder de gemeente Oudenrijn nabij De Hommel. Het is -^n rusthuis zooals men in ons land nog maar zelden aantreft, omdat de inwonenden niet gezamelijk bij elkaar ver toeven dooh ieder echtpaar of ieder alleen wonende man of vrouw kan een eigen aparte- ment van.dit huis huren. De inrichting be schikt over de meest moderne outillage. Men vindt er alles wat nood-ig is. Aan de linker vleugel van het gebouw werd een fraaie kapel gebouwd waarin geregeld godsdienst oefeningen gehouden zullen worden. Een groote schare was des morgens in de lichte en ruime conversatiezaal van het rust huis bijeen om de officieele opening bij te wonen. Onder de aanwezigen bevond zich de burgemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk in gezelschap van de wethouders Ploeg, Bekker, Boterweg en Zeegers. Voorts was aanwezig het college van B. en W. van Oudenrijn met den burgemeester baron Taets van Amerongen, de Evang. Luth. predikanten ds. A. F. Stellwag en G. J. Duyvendak van Utrecht, ds. Schroder Luth. pred. te Amster dam en dr. J. A. Rust eni. pred. der Luth. kerk. de architect van het gebouw, de heer Wentink en zijn echtgenoote, alsmede de aan nemers Gebrs. Stamhuis, het college van Re genten en verschillende afgevaardigden. De voorzitter van het college van Regenten de heer H. Duyker opende de samenkomst en heette allen hartelijk welkom. Uitvoerig stond spr. stil bij de bouwgeschiedenis en wees op de moeilijkheden welke werden ondervon den. Aanvankelijk zou bet rusthuis dat in de plaats komt van het oude tehuis voor Oüde lieden aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht, in Augustus van het vorige jaar geopend worden doch om begrijpelijke redenen ont stond er eenige vertraging. Spr. achtte het een voorrecht nu toch dit gebouw te kunnen openen, ondanks de tijdsomstandigheden en bracht hulde aan den architect, den aannemers en arbeiders. Allen die door hun financieele offers den bouw mogelijk maakt en vergat spr. Het woord werd vervolgens gevoerd door den architect den heer Wentink die op zijn beurt dank bracht voor de opdracht en zijn blijd schap uitte over de voltooiing van dit werk. sche groepen, de vereenigm^en op het ge bied van landbouw, industrie, handel en koloniën, en de arbeidersorganisaties. Het gaat te ver om hier in te gaan op de vraag, hoe dit alles in de practijk is uit gewerkt, al is het vermelde reeds voldoen de om de trekken van overeenkomst aan te geven met hetgeen sinds lang onder ons is voorgestaan. Zulk een staatsbestel kan men niet bij uitstek corporatief noemen. Wel komt het overeen met de verwezenlijking van de gedachte aan een corporatieve jnaatschappij, zooals die ook onder ons is gepropageerd. Een bijzonder punt willen wij hier nog noemen. Hoe wordt de Nationale Vergade ring samengesteld? Dit geschiedt langs den weg van het individueele stemrecht, met dien verstande evenwel, dat in de Verga dering slechts aanhangers van die partij zitting kunnen hebben, welke de meeste stemmen op haar lijst heeft verzameld. Er is in de Vergadering dus geen oppositie. De vertegenwoordiging van het volk als geheel is langs dezen weg dus slechts ge deeltelijk ten uitvoer gelegd. Maar in de Corporatieve Kamer wordt buiten twijfel een ten deele bevredigend correctief ge boden. Intusschen doet deze korte uiteenzetting, waarvan de inhoud mede aan de studie van Dr. Brongersma is ontleend, genoegzaam zien, dat het verloop van den gang van za ken in Portugal in elk geval recht heeft op bestudeering onzerzijds. Dat men trek ken van verwantschap met eigen denk beelden aantreft zal de situatie ter plaatse spoediger vertrouwd maken, ook ai blijven er punten van verschil mogelijk en zelfs waarschijnlijk. Dit artikel sluit aan bij dat van 21 Maart. Jhr. J. C. Mollerus, burgemeester van Vrees wijk en tevens lid van het Regenten College sprak hierna er bracht dank namens het Regentencollege. Spr. noemde het gebouw een sieraad voor Utrecht en Oudenrijn en richtte zich o.m. tot de directrice zuster Rockland bij wie de leiding in goede handen is, omdat zi_i tevens gediplomeerd verpleeg ster is. Ook werden toegesproken de verpleeg sters v. Essen en zuster Hetty terwijl spr. het echtpaar Rmner, die jarenlang de leiding hadden in het oude rusthuis aan de Lange Nieuwstraat bljzonderen dank bracht voor alles dat zij gedaan hahhar voor weezen en oude lieden Dit Is een allen ting, zoo Deslooi spi niet om winst te maken maar om de Chr. barm hartigheid te beoefenen. Mogt Gods zegen op het werk in dat fraaie tehuis rusten Vervolgens begaven de genoodigden zich naar de fraaie in liturgischen stijl gebouwden kapel waar een korte godsdienstoefening ge houden werd. Voorgangers waren ds. Stellwag er. ds. Duyvendak. Na samenzang van het be kende vers „Den Hoogen God alleen zij eer" sprak ds. Stellwag naar aanleiding van het woord uit Romeinen 12, Herbergt gaarne. Spr. herinnerde aan het werk van wijlen ds. Zimmerman, die honderd jaar geleden het werk aanving voor de verzorging van weezen en onden van dagen der gemeente. Ook ds. Dorseler werd herdacht, twee mannen dus die zich de Chr. liefdadigheid in al haar variëtei ten behartigden. Dank werd gebracht aan de diakenen voor hetgeen zij gedaan hebben in het belang der ouden. Dat er een verpleegster aan het hoofd van de Wartburg staat achtte spr. zeer gelukkig. Een Latijnsch schrijver heeft eens gezegd: „morbus ipse senectus." d.wz,, de ouderdom is al een ziekte op zich zelf. Moge des Heeren zegen het mogelijk ma ken, dat voldaan wordt aan de Paulinische vermaning: herbergt gaarne. Nadat nog gezongen was, heeft ds. Duyven dak met een toepasselijk woord een ouden Bijbel op den kansel gelegd. Vervolgens sprak ds. Duyvendak nog naar aanleiding van het woord in I Kon. 8 vdat U/we oogen dag en nacht open zijn over dit huis". Deze dag, aldus spr., staat in het teeken van Gods leiding. De Wartburg is een rijk bezit en wie in dezen tijd leeft, zal eens te meer weten wat het zeggen wil wanneer men bidt: Uwe oogen mogen dag en nacht geopend zijn over dit huis Met vertrouwen kunnen we zoo de toekomst ingaan omdat God de leiding heeft. Wij zullen ook vragen „wat wilt Gij nog meer dat wij doen zullen? en telkens weer zullen de bewo ners van dit tehuis in de kapel samenkomen om Hem te zoeken, Die trouwe houdt in eeuwigheid. Op de kansel legden wij Gods Woord. Dit Woord zal geen duimbreed wijken en het getuigt van Gods eeuwige liefde in Christus. God is een realiteit en Hem zullen wij in dit huis noodig hebben. Moge Hij ook ons allen nabij zijn. Nadat gezongen was het Psalmvers: „Want God de Heer zoo goel zoo mild", werd de plechtige wijdingssamenkomst gesloten. Gelukwenschen. In de conversatiezaal werd hierna opnieuw vergaderd, met de bedoeling hen, die dat wenschten, gelukwenschen te laten aanbieden. De heer Duyker deelde mede, dat er ter ge legenheid van het eeuwfeest van het Oude- liedenhuis gedenkpenningen geslagen waren Een zilveren penning werd aangeboden aan den burgemeester van Utrecht en aan den burgemeester van Oudenrijn. Deze laatste werd in ontvangst genomen door wethouder Oskamp, die ook zijn felicitaties aanbood en de penning den burgemeester, die iets eerder vertrokken was, zal overhandigen. Ook den heer Jansen secretaris van den Grooten Kerkeraad, kreeg een gedenkpenning als blijk van waardeering voor het vele werk door hem verricht. Aan ds. Stellwag werden twee penningen overhandigd om deze te doen plaatsen in de Kerkeraadskamer der Luth. kerk aan de Ham_ burgerstraat te Utrecht. Ds. Stellwag bood op zijn beurt een plaquette aan met de beeltenis van ds. Zimmerman den grondlegger der stichting. In deze samenkomst werd zuster Nierhof de diacones der gemeente herdacht die helaas wegens ziekte verhinderd was. Ds. Schroder Luth pred. te Amsterdam sprak namens de Dia co nessen vereeniging, Ds. J. A. Rust voerde het woord als oud predikant van de Utr. ge meente, terwijl de heer R. Hagoort gelukwen schen aanbood uit naam van de aanwezige journalisten. Om drie uur werd een herdenkingssamen komst gehouden met oud-weezen der gemeen te. waarin voornamelijk het werk van de grondleggers der stichting werd gememoreerd. Het was een feestelijke dag, welke nog lang in de herinnering der aanwezigen zal voortleven Het gebouw is nu al eenige weker in ge bruik en de ouden van dagen en rustbehoe venden hebben het er in alle opzichte" naar dei. zin. Vooral in den zomer wanneer alles roi dom groen is en er een bloemenpracht zal zijr. waar te nemen, zal mén hier volop kun nen genieten. Groote activiteit van de Duitsche duikbooten en vliegtuigen In Bulgarije worden de bewegingen der Duitsche troepen regelmatig voortgezet fiei opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan opereerende duikbooten hebben 27,500 b.r.t vijandelijke koopvaardijscheepsruimte, waaronder drie tankschepen, tot zinken ge bracht Ook het luchtwapen zette den strijd tegen de Britsche scheepvaart op de Noord zee, op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee met succes voort Ver kenningsvliegtuigen brachten bij de Orkaden en de Faroereilanden twee kleine koopvaar dijschepen van tezamen 2500 b.r.t. tot zmken. In het zeegebied der Shetland-eilanden werd een gewapend koopvaardijschip van 6000 b.r.t. in scheervlucht op succesvolle wijze be streden. In het gebied van de Middellandsche Zee vielen Duitsche vliegtuigen ten Zuiden van Kreta twee Britsche koopvaardijschepen van elk ongeveer 6000 b.r-t., waaronder een tank schip, aan. Het tankschip werd in zinkenden toestand gezien. Het tweede koopvaardijschip bleef met zware schade liggen. Op 23 Maart werden twee geslaagde aanvallen door forma ties duikbommenwerpers op de haven van La Valetta (Malta) ondernomen. Vijf groote vracht- en passagiersschepen werden door bommen van zwaar en het zwaarste kaliber getroffen. Voorts kreeg een lichte kruiser in de haven van La Valetta drie zware volle treffers. Haveninrichtingen en een olie opslagplaats werden vernield. Italiaansche jachtvliegtuigen, welke te zamen met Duitsche jagers de aanvallen op La Valetta garandeerden, schoten in lucht gevechten vier vijandelijke vliegtuigen van het type Hurricane neer. In Noord-Afrika deden Duitsche verken ningsvliegtuigen aanvallen op troepenconcen traties van den vijand met bommen en boord- wapenen. Op een station werden voorraden benzine bij het uitladen in brand geschoten. De daardoor ontstane groote brand kon op den terugweg der vliegtuigen nog op een afstand van ruim 100 kilometer worden waar genomen. Duitsche en Italiaansche gemotori seerde troepen ondernamen gezamenlijk ver kenningen aan den Oostelijken rand van de woestijn van Syrte. In Bulgarije worden de bewegingen der Duitsche troepen stelselmatig voortgezet Van drie vijandelijke gevechtsvliegtuigen, welke tegen den avond van 23 Maart naar de Nederlandsche kust vlogen, werden twee machines van het Type Bristol Blenheim door jagers in een luchtgevecht neergeschoten. In den afgeloopen nacht vloog de vijand naar Noord-Duitsohland en deed een aanval op de rijkshoofdstad. In verscheidene Ber- lijnsahe woonwijken werden brand- en bri santbommen van groote hoogte geworpen, welke op sommige plaatsen dakbranden ver oorzaakten. Er is geen militaire sohade aan gericht. Eenige burgers werden gedood en verscheidenen gewond. Zy hielden zich bui ten de schuilplaatsen op. De vyand verloor behalve de vier in de Middellandsche Zee neergeschoten jachtvliegtuigen nog drie andere toestelen. Zes eigen machines wor den vermist. Het groen ten vervoer naar de steden In het komende seizoen gedeeltelijk te watex Het A.N.P. meldt: Het binnenlandsche vervoer der tuinbouw producten, dat voorheen hoofdzakelijk met vrachtauto's geschiedde, zal het komende sei zoen gedeeltelijk met snelle sleepbooten ge schieden. In de tuinbouwcentra zullen dan groote slepen moeten worden samengesteld, welke naar de diverse groote steden zullen worden gebracht. Voor sommige tuinbouwcentra, welke zelf slechts over kleinere vaartuigen beschikken, zooals bijvoorbeeld het Westland, wordt ge dacht aan verbetering van de waterwegen, terwijl ook bepaalde plaatsen, die een directe verbinding hebben met de hoofdvaarwegen, als verzamelpunt kunnen dienen bij het transport van de tuinbouwproducten. Hier zullen dan snelle sleepbooten de groote slee pen met groenten naar de steden transpor teeren. Dit vervoer zal hoofdzakelijk des nachts geschieden, opdat de tuinbouwproduc ten dan 's morgens vroeg op de binnenland sche markten zullen zyn. Kerk en Zendino GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Utrecht (7e pred. pl.), R. J. v- d. Meulen te Zaandam. GEREF. KERKEN IN H. V. Aangenomen naar Oosterend op T. D. v. d. Plas Jr., te Amsterdam-Zuid. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Dordrecht (vac. Barth), M- Heikoop te Utrecht. DOOPSGEZ. KERK Beroepen: Te Bolsward, E- H. Boer te Berlikum. DS. A. B. W. M. KOK Woe nsdag 9 April hoopt ds. A. B. W. M. Kok, pred. der Geref. Kerk te Zaamslag, zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. Kok is 3 Dec. 1888 te Rotterdam ge- ooren en heeft, na het Marnix-Gymnasium bezocht te hebben, gestudeerd aan de Vrye Universiteit. In 1913 candidaat geworden, werd hij in 1916 doctorandus in de theologie. Zijn eerste gemeente was Velsen, waar ds. H. C. v. d. Brink hem bevestigde. Zyn intree- tekst op 9 April 1916 was 1 Petr. 2:4 en 5. Na Abi jaar vertrok ds. Kok naar Wommels, waar in de laatste jaren van zijn verblijf een combinatie met Cubaard tot stand kwam, zoo dat hij toen predikant van Wommels en Cu baard was. Op 19 December 1926 kwam de a.s. jubilaris te Zaamslag. Ds. Kok die meer dere malen naar de Partic. Synode werd af gevaardigd, is classicaal deputaat voor de examina, voor art. 19 K.O en voor de Evan gelisatie; voorts prov. deputaat voor art. 19 K.O. en de Evangelisatie. Ook buiten Zeeland heeft ds. Kok zich be kendheid verworven door zijn medewerking aan onderscheidene tijdschriften en bladen. Zoo heeft hij aan ons Zondagsblad menige bijdrage geleverd evenals aan Op den Uitkijk, Stemmen des Tijds, Geref. Theol. Tudschrift. Verder is hij vast medewerker van de Zeeuwsche Kerkbode en van het Calvin. Weekblad en schreef hij een bijdrage in het werk „Beproeft de geesten" en in de uitgave „Kerk en Maatschappij in verleden en heden" onder red. van dr. J. C. Rullmann. In 1939 verscheen een boekje van zijn hand getiteld „Verle mdo geesten". Het bileum van ds. Kok zal naar zijn wensch sober herdacht worden. Op den eers ten Paaschdag hoopt hij des avonds het feit te herdenken. Ds. G- W. AKKERHUIS Naar wij vernemen is ds G. W. Akker huis, predikant bij de Geref. kerk van Maassluis, vorige week eenige dagen ter ob servatie in het ziekenhuis Eudokia te Rotter dam opgenomen geweest. Ds. Akkerhuis, die thans weer in zijn woning is teruggekeerd, zal zich echter voorloopig van alle arbeid moeten onthouden. De kerkeraad heeft dan ook besloten over te gaan tot aanstelling van een hulpprediker. De mooiste De mooiste herinnering aan het herinnering doen van belijdenis is een zak bijbel. Er is geen geschenk dat zóó zeer bij het karakter van dit blij-ernstige gebeuren past. Doet ook U daarom een keus uit de mooie collectie van de JONGBLOED's „MICRO" ZAKBIJBEL HÈT BELIJDENISGESCHENK. GEESTELIJKE ZORG VOOR GEÏNTER NEERDEN. Nu de ruim 30,000 in Zwitserland ge- interneerde Fransche militairen weder naar hun land teruggekeerd zijn, herinnert Oecum. Ber. eraan, dat de geestelijke verzor ging van de geïnterneerde transche Prote stanten was georganiseerd door den Zwitser- schen kerkenbond tezamen met de Oecume nische Commissies voor Geestelijken Bijstand aan Krijgsgevangenen- Een uitvoerig pro gramma voor ontspanning en ontwikkeling werd georganiseerd door de Y.M.C.A. Ten slotte organiseerde het Studenten Hulpwejk, waarin verschillende studentenvereehigingen samenwerkten, een aantal studie-centra, die zich tot een soort kleine universiteiten be gonnen te ontwikkelen. De colleges aldaar werden gegeven door de geïnterneerden zelf en door professoren van de Zwitsche Univer siteiten. De genoemde organisaties zetten thans hun arbeid voort ten behoeve van de 16,000 Polen, Belgen en Britten, die nog in Zwit serland geïnterneerd zijn. Jaarvergadering te Rotterdam De jaarvergadering van de afd. Zuid-Hol land van den Ned. Bond van Jongelingsver- eenigingen zal gehouden worden op Tweeden Paaschdag te Rotterdam in de Geref. kerk aan ée. Tidemanstraat. De morgenvergadering zal het gewone huishoudelijk karakter dragen, terwijl 's middags een referaat wordt gehou den door Ds. B. Holwerda van Amersfoort. De opwekkende rede zal gehouden worden door dr. C. Bouma van den Haag. Gedurende 8 a 9 maanden zal de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gravenhage gesloten zijn ter wille van de restauratie van het orgel. Na den rouwdienst ter gedachtenis van dr. H. Schokking, werden geen Godsdienstoefenin gen meer gehouden. .DE GOEDE TIJDING" Met een welverzorgd Paaschnummer komt „De Goede Tijding" haar plaats in de Paasch- lectuur voor Evangelisatie-doeleinden vragen. Het blaadje moge in omvang en uiterlijk een bescheiden indruk maken, het bereikt met zijn oplage van vele tienduizenden nog zeer velen. En door den prijs blijft het voor massa-ver spreiding een uitmuntend middel, dat blijkens de ervaringen graag gelezen wordt en doo" de correspondentie-rubriek voor huisbezoekers een betrouwbare gids mag heeten. Ds. P. Nomes (Den Haag) verzorgt wekelijks den inhoud. Uitgave van W. D. M e i n e m a te Delft. Kas-Vereeniging N V ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effecten met Administratie euwe Brochure «Be- Executeele' word» >p aanvr. toegezonden TROMPENBERG's PALACE HOTEL HILVERSUM Iel 7941 (2 lijnen) HET GEHEELS JAAR GEOPEND De vrouw van een groot man In dankbare herinnering schreven wij op 8 Maart van dit jaar een stukje ter gedachte nis aan het feit, dat dien dag vóór honderd jaar Mevrouw Kuyper geboren. Schaay, de echtgenoote van Dr. Abraham Kuyper, werd geboren. Helaas is dit stukje, juist door eer bied voor deze vrouw ingegeven, blijkbaar aanleiding geweest tot eenig misverstand. Een der dochters toch van Dr. en Mevrouw Kuyper zond ons een brief, waarin zij mede deelt met groote belangstelling te hebben gelezen, hetgeen wij over haar moeder schre ven, maar waarin zij voorts mededeelt pijn lijk te zijn getroffen, omdat haar moeder in het stukje zou zyn voorgesteld als een meisje uit een wereldsch gezin en in twijfel zou zijn getrokken of haar moeder wel waarlijk een kind Gods is geweest- Wij stellen er prijs op het gerezen mis verstand uit den weg te ruimen, en zulks te meer waar wij meenen, dat tot dit misver stand geen aanleiding behoefde te bestaan. Wij schreven slechts, dat Mevrouw Kuyper, zooals zij in den tijd van haar huwelijk was, ons door Dr. J. C. Rullmann wordt getee- kend als „een geheel ongeloovig, Wereldsch meisje". Deze woorden zijn te vinden in de Kuyper-biografie van Dr. Rullmann op blz. 25. Dr. P. Kasteel zegt op blz. 20 van zijn eigen Kuyper-biografie, dat Dr. Rullmann met deze woorden wel zal hebben bedoeld, dat zy niet gereformeerd, maar eerder modern was. Wij nemen dit gaarne aan, doch willen toch ook nu als bron den Kuyper-biograaf Dr. Rullmann, die onder ons, en met reden, ge zag heeft, vermelden. In de tweede plaats heeft aanleiding gege ven tot misverstand onze zin: .Eerst later heeft hij (Dr. Kuyper) de oude waarheid te ruggevonden, en wij mogen gelooven, dat zijn vrouw hem hierin is gevolgd". Is dit woord „gelooven" hier dubieus? Wij mogen toch wel zeggen, dat in zulk een zin dit woord niet slechts de beteekenis heeft van „mee nen" of iets in dien trant Wij sluiten ons dan ook volgaarne bij onze briefschrijfster aan, wanneer zij dezen zin gelezen wil heb ben „Wij weten, dat zijn vrouw hem hierin van ganscher harte en volle overtuiging ge volgd is, zoodat Dr. Kuyper op haar graf steen kon laten beitelen: Wy dan, gerecht vaardigd zijnde uit het geloof, hebben vrede by God door onzen Heere Jezus Christus". Men zal het verstaan, dat wij dit om alle mogelijke aanleiding tot misverstand weg te nemen gaarne doorgeven. En wij zijn dank baar, dat het schryven ons de gelegenheid biedt nog iets naders omtrent Mevrouw Kuy per mede te deelen. Wy lezen toch: „Mijn moeder hebben wij gekend als een innig vro me vrouw, die in haar huwelijk, evenals mijn vader, krachtdadig bekeerd werd. Zij kon met groote dankbaarheid daarover spreken en ver tellen, hoe zij na haar bekeering al haar juweelen had verkocht en het geld den armen geschonken, omdat haar Heiland slechts een kroon van doornen had gedra gen. En zij was niet alleen een vrouw, die een krachtige steun voor mijn vader is ge weest en die om den veelomvattenden arbeid van haar man de lasten van het groote gezin vrijwel alleen heeft gedragen, maar die bo vendien haar leven gewyd heeft aan diaco naal hulpbetoon en trouw was in haar huis bezoek en arbeid voor de armen". In dank aan God deze vrouw te eereri, dat was en is onze begeerte! BEROEPBAAR VERKLAARD De classis Amsterdam der Geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar vex-klaard de heer G. R 1 e n k s te Am sterdam-Zuid, cand. aan de Vrije Universi teit CENTRAAL BOND VOOR INW. ZENDING EN PHILANTROPIE. De jaarvergadering van den Centraal Bond is bepaald op Zaterdag 19 April a.s. en zal des namiddags ten 2 uur gehouden worden op het Centraal Bureau voor Inwendige Zen ding, Stadhouderskade 137 te Amsterdam. In verband met de tijdsomstandigheden zal de vergadering een huishoudelijk karakter dra gen, waarbij uitsluitend het jaarverslag zal worden uitgebracht, rekening en verantwoor ding zal worden afgelegd van het financieel beheer en bestuursverkiezingen aan de orde gesteld zullen worden. Wie zich heden op ons blad abonneert als I lezer, ontvangt de tot 1 April a.s. nog te verschijnen nummers gratis De Administratie jf

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1