R J. Miltenburg r 3. iNDAG 24 MAART 1941 »AG. sr istelijk Nationale Werkmansbond dering Provinciaal Comité Zuid-Holland igmiddag is in het gebouw De Sa- te Rotterdam de jaarlijksche alge- gadering gehouden van het Provin- iité Zuid-Holland van den Chr. Werkmansbond, jadering, die goed bezocht was, leiding van den voorzitter, den k van Dordrecht. Deze las Psalm voor in gebed en sprak een kort >ord, waarin hij den overleden se- heer Negrijn herdacht, lagen van den secretaris en den ester, de heeren H. Engberts en K. i werden zonder bespreking goed- vastgesteld. iwoordigd waren 16 afdeelingen en Als vertegenwoordiger van het ir aanwezig de heer C. Korsten dam. ïurslid werden herkozen bij accla- heeren K. E. Rozeboom van H. Bezemer te Zwijndrecht, en rts van Sassenheim. In de vaca- n werd gekozen de heer J.Heme- Rotterdam. efiropagandist, de heer J. Stra- [Utrecht, sprak hierna een opwek- in hij er op wees, dat in [nood alleen het Kruis van Golgo- kan brengen. Spr. wekte de aan- getrouw te zijn aan hun roeping agers te zijn. God heeft voor den ralen Werkmansbond een belang- weggelegd. ondvraag werd ter tafel gedepo- ;ift van een familie uit Loosduinen den van de Rotterdamsche afdee- e en goed verloren hebben. Deze ider grooten dank aanvaard, likelijke wijze werd de vergade- Ef itrale ter bestrijding van autodiefstallen Lale ter bestrijding van autodief- 1 piet ingang van Maandag 24 Maart en wij in een buitengewoon politic ian het hoofdbureau van politie te I overgeplaatst naar de Rijks- jentrale, afd. Rijksopsporingsdienst, 47 te 's-Gravenhage. De centrale [voor het vragen van inlichtingen brgeven van berichten te bereiken I van 9 tot 22 uur onder telefoon- I Off 82670/76. In spoedgevallen kan !WV2 en 9 uur de inspecteur van. A. Struick, telef. 393224 te 's-Gra- Jgeraadpleegd worden. n ale commissie voor de 851 statistiek taling van 19 dezer is, bij beschikking etaris-generaal van handel, nij- scheepvaart, overeenkomstig de van de centrale commissie voor benoemd tot secretaris dezer drs. J. Ch. W. Verstege. datum werd het secretariaat door den directeur van het ui voor de Statistiek, dr. Ph. die na zijn benoeming tot direc- 1939 ontslag had gevraagd uit secretaris. Bij allerlei pijnen: O O O Ttli/nJuvidÜeó Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct. Verbod tot het dragen van slag en stootwapenen Op grond van de machtiging, hem verleend in art. 1 van de verordening van den Rijks commissaris betreffende de strafbaarheid van handelingen tegen militaire of politieele ver ordeningen van 7 Februari 1941 (Verordenin genblad no. 82) heeft de commissaris-gene raal SS. Brigadeftihrer Rauter officieel mede gedeeld: 1. (a) Het is verboden op openbare wegen, straten en pleinen of andere voor het publiek toegankelijke plaatsen slag- of stootwapenen bij zich te dragen. (b) Slag- of stootwapenen ln den zin dezer bekendmaking zijn wapenen, die naar hun aard bestemd zijn, door ermee te slaan, te stooten of te steken, verwondingen te ver oorzaken. 2. (a) De op grond van de wet van 9 Mei 1890, houdende verbodsbepalingen met be trekking tot het bij zich hebben van bedoelde wapens en andere verordeningen, welke met deze bekendmaking tn strijd zijn, treden tot nader ordei buiten werking. b) Uitgezonderd van de onderhavige bepa lingen zijn de leden van de Duitsche weer macht S.S., de politie en de in het bezette Nederlandsche gebied bevindende perso nen, welke behooren tot het Duitsche be stuur en Duitsche takken van dienst Ook de bepalingen, welke betreffen de bewapening en uitrusting van hen, die in dienst zijn van de Nederlandsche overheid, blijven van kracht. 3. Handelingen, ln strijd met deze bekend making, zijn overtredingen en worden bestraft met hechtenis tot 6 maanden en geldboete tot 1000 gulden of met een dezer straft'-- voor zoover niet een hoogere straf kan wor den opgelegd volgens andere bepalingen. GEEN INVOERRECHTEN VOOR TABAKS ZENDINGEN AAN BUITENLANDSC IE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Van bevoegde Duitsche zijde wordt aan het A.N.P. te Berlijn medegedeeld, dat de Rijks- duitsche Oberfinanzprasidenten gemachtigd zijn, uit overwegingen van billijkheid de in voerrechten, met inbegrip van denoorlogs bijslag, tot nader order kwijt te schelden voor tabak, die den in Duitschland werkenden bui- tenlandschen arbeiders voor eigen gebruik uit hun eigen land wordt toegezonden. Voor iede- ren buitenlandschen arbeider mogen ten hoog ste in een maand worden ingevoerd: 300 siga retten of 100 sigaren of 500 gram pijptabak of 500 gram rooktabak fijne snede of een over eenkomstige hoeveelheid van deze producten tezamen. CLANDESTIENE SLACHTPLAATS ONTDEKT De marechaussee te Borne heeft haar speu ren naar clandestien slachten met succes be kroond gezien. Zaterdag is n.l. in de buurt schap Deldenerbroek een clandestiene slach terij ontdekt, in een boerderij aan den straat weg van Delden naar Bornerbroek in de nabijheid van het kasteel Backenhagen, waar de Wed..L. met haar drie zoons woont. Een vrij belangrijke hoeveelheid varkensvleesch is hier in beslag genomen en men vermoedt, dat nog grootere partijen verhandeld waren. Reeds is vastgesteld, dat vier personen bij dit geval betrokken zijn. Men stelt thans een onderzoek in, waar het andere vleesch ge bleven is en of nog meer» personen in dit geval gemengd zijn. Oprichting n.v. Electricteitsbedrijf Zuid-Holland B. en W. van Rotterdam steller den raad voor met de provincie Zuid-Holland, ei de gemeenten Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage en Leiden een overeenkomst aan te ;aan inzake de gemeenschappelijke opwekking -an electrische energie en tot dat doel mede te verken aan de oprichting van een naamlooze veinootschap; ze stellen verder voor dat de geneente in het maatschappelijk kapitaal dezir n.v. voor 100,000 zal deel nemen. In de toelichting tot het voorsel vestigen zij er de aandacht op, dat de planren om aan de elcctriciteitsvoorziening van de povincie Zuid- Holland een geheel nieuwe basis e geven, reeds door Provinciale Staten zijn aanviard. Zij geven verder een overzicht van de ontwikkeling van de electriciteitsvoorziening hier t» lande en con- stateeren, dat de groote gemeenten daarbij pioniersarbeid hebben verricht. De eerste toe passing van openbare stroomlevering in Ne derland heeft in 1882 in Rotterdam plaats ge vonden en deze gemeente heeft, als eerste in 1894 de electriciteitsvoorziening tot overheidszorg ge maakt Het intercommunale karakter, dat de stroom voorziening gaandeweg in vrijwel alle deelen des lands ging aannemen, heeft meer en meer tot inmenging van hoogerhand geleid. B. en W. beschrijven in hun toelichting verder de provinciale bemoeiing met de electriciteits voorziening en geven een uitvoerig overzicht van de wijze, waarop een samenwerking der electriciteitsbedrijven in de provincie is tot stand gekomen. Bij de thans gevolgde procedure van com missoriaal overleg, zoo gaan B. en W. verder, hebben gemeentelijke vertegenwoordigers bezwaren naar voren gebracht tegen het aan- -urwic ucspanng Het thans aanbevolen plan van samenwerking wekt de verwachting, dat het, dank zij de vol ledig doorgevoerde koppeling, een zoo groote besparing over de geheele provincie zal OP' leveren, dat ook Rotterdam, dat het grootste aandeel in de productie zal blijven behouden, een zoodanig voordeel zal genieten, dat het aanvankelijk gevreesde nadeel zal worden over- Tot deze uitspraak hebben B. en W. kunnen komen, omdat in de ontworpen regeling de mogelijkheid is geopend, dat een in de combi' natie deelnemende centrale onder zekere om' standigheden evenals voorheen bijzondere over. eenkomsten zal kunnen sluiten met zeer groote, voor die centrale gunstig werkende afnemers. Deze bepaling is speciaal van Rotterdam van belang, omdat in het Rotterdamsche haven gebied meer dan elders gelegenheid bestaat tot vestiging van groote industrieën, die er op kun- PR. HENDRIKKADE 75 - ROTTERDAM TELEFOON 72142 M aatkleermakerij ABONNEMENTEN VANAF F 5 P. MND worden ingericht, groote hoeveelheden electrische energie te betrekken in de stille ren van de centrale. Kan dus de gemeente zich, om redenen van ondergeschiktheid aan algemeene richtlijnen, die de wetgeving ten grondslag liggen, niet aan samenwerking, als door het Provinciaal Bestuur voorgestaan, onttrekken, blijkens het oordeel van den directeur van het Gemeente electriciteitsbedrijf behoeven de financieele en technische belangen van het Rotterdamsch elec triciteitsbedrijf geen belemmering te vormen m aan die samenwerking deel te nemen. In de ontwerp-statuten is het maatschap pelijk kapitaal der te vormen n.v. bepaald op 430.000, verdeeld in 43 aandeelen 10,000, waarvan er 11 door de Provincie. 10 door Rotterdam, 8 door 's-Gravenhage. 5 door Dordrecht, 4 door Leiden, 3 door Delft en 2 door Gouda zullen worden ge- Het bestuur De raad van commissarissen zal bestaan uit 10 leden. Twee commissarissen, onder wie de voorzitter van den raad, worden benoemd door Ged. Staten, de overige door de algemeene ver gadering van aandeelhouders en wel twee uit een bindende voordracht van B. en W. van Rotterdam, evenzoo twee voor 's-Gravenhage en één lid voor ieder der gemeenten Dordrecht, Leiden, Delft en Gouda. De directie wordt even eens door de algemeene vergadering van aan deelhouders benoemd uit een bindende voor dracht van den raad van commissarissen. Aan de directie wordt toegevoegd een raad van bijstand, waarin, naast de(n) directeur(en) en een of twee door den raad van commissaris sen voor bepaalden of onbepaalden tijd te be noemen leden, zitting zullen hebben de direc teuren van de zes gemeentelijke bedrijven. De taak van dezen raad van bijstand is in het bij zonder het plegen van overleg tusschen de vennootschap en haar aandeelhoudsters-ge- meenten en het adviseeren over den aanleg van koppellijnen, het stichten of overnemen van electriciteitsfabrieken, c.q. het vergrooten van het productievermogen in de bestaande cen trales, kortom over de technische en oecono- mische bedrijfsvoering. In de verschillende organen van de n.v. kan Rotterdamsche stem zich dus steeds doen hooren. Hoewel het voor een gemeente als Rotterdam zoo besluiten B. en W. die het krachtens het geen zij op dit gebied uit eigen initiatief heeft gepresteerd zeker moeilijk moet vallen in haar vrijheid van handelen te worden beknot door in de bewuste combinatie te worden op genomen. toch is de regeling, zooals die nu in onderling overleg tot stand is gekomen en waar bij met verschillende wenschen en verlangens rekening is gehouden, aanvaardbaar te achten. Het vertrouwen mag worden gekoesterd, dat na de definitieve stichting van de n.v. niet meer voor verdere aantasting van de vrijheid van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf behoeft te wor den gevreesd. Op 21 Maart 1941 hield de Federatie tot Uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Nederl. Manufacturenhandel haar jaarvergadering, waarop aanwezig waren de delegaties van diverse bij dit'examenorgaan aangesloten vereenigingen van werkgevers en van werknemers. Uit het jaarverslag memoreeren wij, dat aan de gehouden voorjaars- en najaarsexa mens in totaal 778 personen hebben deelge nomen; hiervan slaagden bij het voorjaars examen 62.9 pet., bij het najaarsexamen 76.7 pet. Als bestuursleden werden herkozen de heeren: A. Boersma, Amsterdam; G. Dekker, de Lier en H. J. yermeulen, Amsterdam, ter wijl als nieuw bestuurslid werd gekozen de heer W. A. v. d. Heuvel. Voor de functie van secretaris der Federatie werd opnieuw aangewezen de heer A. Boersma. De Algemeene Vergadering stelde tevens vast, dat in het jaar 1941 slechts ééri examen zal worden gehouden en wel op 4, 5 en 6 Augustus a.s. Rad ioprogram ma Dinsdag 25 Maart 4.20 Omroeporkest 3.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5 30 Bandy Balogh en zijn ensemble 6.00 Lez. „Plattelandscult." 6.i5 De Ramblers 6.42 Almanak 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Vrag. v. d. dag ANP 7.15 Duitsche les 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Duitsche les 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Spiegel van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Cabaretprogramma 9.40 Avondwijdmg (Uitz. voorbereid door het Vrijz. Pr. Kerkcomité) 9.43 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUMII. 30I.5METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP av. 8.45 Gramofoonmuziek VrïjzTPr!"kefkcomité) 10.20 Ensemble Rentmeester HILVERSUM I. 414.4 METER 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek 7.00 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 Schriftlezing en medi tatie (Uitzend, voorbei door de Chr. Radio-St.) 8.10 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.30 Omroeporkest 11.00 Voordracht met muz, l'l.10 Omroeporkest 11.40 Voordracht met muz. 11.50 Gramofoonmuziek 12.30 Boerenreportage 12.42 Almanak 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Amusementsorkest en 1.30 Gramofoonmuziek 1.50 Amusementsorkest en 2.15 Voor de vrouwen 2.30 Esmeralda en solist 3.15 Zang en piano 4.00 Cyclus „Ons geloof 11.10 Voordracht 11.30 Ensemble Rentmeester 12.00 Berichten 12.15 Orgelspel 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.C0 Orkest Frans Wouters 1.30 Gramofoonmuziek 1.50 Orkest Frans Wouters 2.15 Cembalo en fluit 3.00 Modepraatje voor de 3.20 Cabaretprogramma 4.15 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek (m. toelichting) 6.00 Amabile-sextet en soliste 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Vrag. v. d. dag (ANP) 7.15 Viool, zang, orgel en piano 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Omroep-Symphonie- orkest en soliste. (In de pauze: „De liefdes verklaring door de eeuwen heen") 9 45 Gramofoonmuziek 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting Jhr. Mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelisweerd overleden Te Utrecht is op ruim 80-jarigen leeftijd overleden jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud- Amelisweerd. oud-president van de rechtbank aldaar en van 1914—1923 lid van de Eerste Kamer voor de R.K. Staatspartij. Ook is hij president-curator geweest van de voormalige veeartsenijkundige hoogeschool. 16-Jarig meisje door zware vrachtauto gedood, haar 15-jarige vriendin ernstig gewond Zaterdagavond gebeurde op den weg St. NicolaasgaSpannenburg een ernstig verkeersongeluk, waarbij een 16-jarige wielrijdster werd gedood en een 15-jarig meisje ernstig werd gewond Toen L. Semplonius te Oudemirdum met zijn zwaar beladen vrachtauto in de richting Spannenburg reed, bewogen zich twee wiel- rijdsters voor hem uit in dezelfde richting. De bes tuinder van den vrachtauto gaf sig nalen, toen hij beiden wilde voorbijrijden en haalde flink links uit. Bij het passeeren voelde hij een schok. Hij stopte onmiddellijk rechts van den weg. Bij onderzoek bleek hem, dat de 16-jarige H. v. d. Klok dood op den weg lag en dat de 15-jarige K. Hoekstra, eveneens uit Tjerkgaart haar beide beenen had gebroken De burgemeester van Doniawerstal, de heer Verkouteren, stelde met zijn veldwachters, waarbij hij later werd geassisteerd door leden van de verkeersbrigade der marechaussee te Leeuwarden, een onderzoek in. Het gewonde meisje, dat, na voorloopig behandeld te zijn, naar een ziekenhuis te Sneek werd vervoerd, verklaarde, dat bij hèt voorbijrijden van den vrachtauto, de sturen van de fietsen in elkaar waren "geraakt, dat zij vervolgens waren ge vallen en vermoedelijk door het achterwiel van den vrachtauto waren overreden ..:v, ii woud i tevens geschikt is om te (Foto: Pax-Holland) Nijmegen heeft besloten het stadsgedeelte, gelegen tusschen Valkhof, Groote Staat en de Vinkengas en Kabelgas te vernieuwen. De kosten worden op ongeveer 825.000 aeraamd. (Foto: Pax-Holland) fièque- en Girodienst heeft de 400.000 volgemaakt. Deze week - p*er P. M. de Nijs te Hoorn als 400.000ste rekeninghouder loktfeschreven. De heer De Nijs teekent de eerste chèque. i, (Foto: Pax-Holland) Materiaal voor de wegbedekking. Gloei ende massa's stroomen uit den wagen in de gereedstaande emmers. Het is het asfalt, dat gebruikt wordt voor de her stelling van Amsterdams straten. (Foto: Pax-Holland) Een militaire verkeersagent In Bulgarije. Een soldeat regelt het verkeer tijdens het doortrekken i door de Bulgaersche steden. de Duitsche troepen Kleeren voor de Nederlandsche arbeiders in het buitenland In onderling overleg is door het departe ment van handel, Nijverheid en scheepvaart en het rijksarbeidsbureau een regeling ge troffen opdat nieuwe kleeren kunnen worden verzonden naar in Duitschland, België en Frankrijk werkzaam zijnde Nederlandsche ar beiders. Men dient daarvoor bij het orgaan van de openbare arbeidsbemiddeling in zijn woon plaats een verzoek in ter verkrijging van een uitvoermachtiging. Het orgaan int f 0.50 van den aanvrager en stelt zich rechtstreeks in verbinding met het crisis uitvoer bureau. Na ontvangst van de machtiging zendt het orgaan deze aan den aanvrager toe. Daarna kan men overgaan tot verzending van de kleeren. Naar Duitschland moet de verzending per pakketpost geschieden, naar België of Frank rijk zal van de Nederlandsche spoorwegen ge bruik moeten worden gemaakt. De afzenders moeten er vooral aan denken de machtiging tot uitvoer met de goederen mee te zenden. Bij het orgaan van de openbare arbeidSf bemiddeling kan men alle verder gewenscht* inlichtingen verkrijgen. NIEUWE BOERDERIJ IN ASCH GELEGD Een hevige brand heeft Zaterdagmiddag ~dfe kapitale nieuwe boerderij van den land* bouwer Ten Dam te Wiene, bewoond doof den eigenaar, in de asch gelegd. De schade^ die zeer aanzienlijk is, wordt naar wij ver nemen, slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Ook eenige koeien, kalveren en var kens zijn in de vlammen omgekomen. Een aangrenzende, schuur, die eveneens gevaaï liep door de vlammen te worden aangetast, heeft men weten te behouden. Daar er in de omgeving van het brandende pand geen water te bekennen valt, heeft de brandweer niets kunnen uitrichten; De brand is naar alle waarschijnlijkheid ontstaan in het achterhuis. De vlammen grepen echter zoo snel om zich heen, dat er aan redden van het onroerende goed niet te denken viel. Groote hoeveelheden hooi ai stroo zijn eveneens een prooi der vlammen geworden. De levende have kon echter, met uitzondering van het bovengenoemde vee in veiligheid worden gebracht, terwijl van den inboedel ook het grootste deel kon worden gered. Persoonlijke ongevallen hebben zich gelukkig niet voorgedaan. Het nathouden van de schuur geschiedde met behulp van de buren en belangstellen den, die water kwamen aandragen. In het stedelijk museum te Amsterdam heeft de secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, dr. T. G o e. dewaagen, Zaterdagmiddag in een zeer druk bezochte bijeenkomst van bij de Nederland sche en de Amsterdamsche federaties aange sloten vereenigingen van beeldende kunste naars een rede gehouden, waarin hij nauw keurig de richtlijnen uitstippelde volgens wel ke in de toekomst de beeldende kunstenaar» in een gilde zullen worden georganiseerd. PRIJSOPDRIJVING VAN GAREN EN BAND De Apeldoornsche politie heeft I. F. aldaar gearresteerd terzake van prijsopdrijving van garens, band en dergelijke. De man is reeds eerder voor een dergelijk feit met de politie in aanraking geweest. Hij en zijn gezinsleden handelen in deze artikelen en staan er ook mee op eenige markten. De aangehoudene heeft o.a, naigaren voor 85 cent per klosje verkocht. D$ politie heeft een partij van deze artikelen ih de woning van F. in beslag genomen. FRAUDULEUS GESLACHT De politie te Heemstede heeft J. F., wonende te Heemstede, aangehouden, die frauduleus een varken had geslacht en dit verkocht had aan J. I. te Heemstede. In diens kelder werd ge rookte ham en spek, benevens vleesch in pekel gevonden. Voorts is aangehouden J. V. uit Haarlem, die behulpzaam was geweest bij het slachten. Het vleesch is in beslag genomen en overgebracht naar het slachthuis te Haarlem. Tegen de drie personen is proces-verbaal op gemaakt CLANDESTIEN GRAAN VERHANDELD Ambtenaren van den centralen crisiscontróle- dienst kregen er lucht van, dat een veehouder, woonachtig in de gemeente Mijdrecht een partij graan had opgekocht In samenwerking met de plaatselijke politie werd een onderzoek in gesteld. Het bleek, dat een belangrijke hoeveel heid graan door den veehouder was gekocht tegen een zeer hoogen prijs. Zoowel tegen den veehouder als tegen den graanhandelaar, even eens woonachtig te Mijdrecht, is proces-verbadl opgemaakt BAKKER DIE VLEESCH ZONDER BON VERKOCHT En bovendien te duur wa« De Almelosche politie heeft een bakker uit Vriezenveen aangehouden, die aan een groot aantal inwoners van Almelo vleesch, afkom stig van frauduleus geslachte varkens, heeSt verkocht en afgeleverd. De prijzen, waarvoor het vleesch was ver kocht, zijn zoodanig, dat de bakker, naaat overtredingen van de Vleeschkeuringswet en Distributiewet, zich bovendien nog schuldig maakte aan prijsopdrijving. De bakker is in bewaring genomen en ad ter ^beschikking van de justitie worden g5

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5