Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken g f Iientsprijs: j ifiaanden 2.47, vermeerderd met 5 incassokosten. Per week 19 ct nummers 5 ct. Zaterdagnummers Zondagsblad 7'A ct Alles bij pitbetaling. ■ntieprijzen let per regel. Ingezonden Mede- pingen 48 ct. per regel. Minimum •pels Bewijsnummer 5 ct. Blj con- m jt belangrijke korting. jEUrtum? ftihsdje QTnurnnt Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 29166). Postbox 20. Postrek. 58936 medewerker». Ingezon- No. €386 MAANDAG 24 MAART 1941 21e Jaargang -IT EN ORDE UI -d pnf *11 l Ijnaals gelijk van ons verwacht ibmen op de rede van den Rijks tan het niet de bedoeling zijn in te vervallen, doch zullen slechts inten, waarvan men zich de be- moet realiseeren, naar voren it Men ga er niet aan voorbij! >erd te Amsterdam erkenning the standpunt. Maar aan erken- ien vooraf te gaan, zullen de andsche reacties op gespro- onnen worden verwacht. Omge- ■erwachten, dat anderzijds tig is voor onze moeilijkheden: oorlog van een proces en aard is niet iets. dat zich me- eelt, ook al worden daarbij alle pmiddelen van propagandisti- ehantoerd. Zelfs zijn in dit op- niet twee volken aan elkaar irong, historische ontwikkeling ikarakter, diepgang en aard van estelijk leven we denken met religie hebben grooten, ;n invloed op het wezen en de jitaan van een natie en van een 'licht bezien we b.v. enkele ult- rden heer Rijkscommissaris van waaraan we reeds hebben her- s 1- s lust en dat zal wel niet zon- g zün geweest stonden in de 2 Maart voorop. Aan niemand zal «j aan. de zijn begrippen, die elk Neder- ker eiken christelijken medebur- c i dieperen grondslag voor alle ge- ilstrekte souvereiniteit over alle ven belijdt, toespreken. Die sou- 5 c ioet ons gansche leven, ons den- 5 elen, beheerschen. Zij is de aller- 5" eenig volstrekte. Voor haar bui- boofd en zij leert ons onderwer- gestelde machten tot daar, waar I in gehoorzaamheid aan Gods ge- Woord en wil, zijn gebiedende oet hooren. Daardoor verstaan we neinen 13 om alle macht over ons Énen de grenzen harer competentie, kn te zijn. Paulus vermaant de eer- hen om zoowel goede als kwade (door God. verordineerde machten te zijn, tenzij het hoogste, het ag anders vordert. Ook in eigen vinden we deze zelfde figuur om vèrzetten we ons tegen alle volutïonairen aard, welke het ge- ook in daden zich tegen ezag keert. Dat het Chr. Nationaal met een manifest optrad tegen amsche stakingen, was uit dien volkomen overeenstemming met Verbond en alle christenen be- selen. zet gebied, waar een bezettings eigen. aard het gezag uitoefent laft. I daar de consekwenti.es van in. geschiedt dat door iedereen, zij I overgroote meerderheid des volks r begeert'dan orde en rust en die fcht gestoord te zien door wie dan jenmachtig anders handelt, wekt allerlei gevoelens op, die we fribehoeven te- omschrijven, maar 1 kunnen zijn. orde zijn het eerste wat eveneens ettende militaire macht aangenaam j Ook burgerlijke instanties zullen pan wel doordrongen gevoelen, mede' ing van goede verhoudingen, sprekende zeide de Rijkscom- bet volgende: i waarop- het aankomt, is of het Bsche volk houding en discipline be-, j verlangen geen jubelende verwel- instemming. Een proces en "toe- t eeuwen laat zich niet in maanden slechten. Wij verlangen, echter idrag." alle omstandigheden orde en zöö drastisch ingrijpen", voeg- f.aan toe. ronder verstaan wordt, hebben we snstateeren. Aan den indruk daarvan Jiiemand ontkomen zijn. Meer behoè- hiet te zeggen om volkomen duide-, en zulks niet alleen met het oog irtenissen van 25 en 26 Februari. P verder gedeelte van de besproken prdt ruime aandacht gewijd aan de -meningsuiting, de politieke wilsvor- fip het verkrijgen van „een waarlijk wpde houding" tegenover Duitsohland, ^j| „buitengewoon hooge innerlijke waarover de Nederlanders beschik- ■^rden gememoreerd. Zij kunnen bogen pngewone prestaties, maar de strijd- ferioonde een tekort, het Nederlandsche Pnd in meerderheid afzijdig van de [gebeurtenis, diie op de wereld voor- werd. Dait is een ernstige griel van •en aard, welke werd aangevoerd. We thaar bezwaarlijk bediscussieer en, doch peren haar tot begrip der positie, zoo- jtevens nogmaals willen opmerken, dat peid der politieke wilsvorming en het ptellen van land en vrijheid voor de 1st, nader verduidelijkt worden door de ping, dat datn vooraf de juiste conclusie te zijn getrokken ten aanzien van die uit het gemeenschappelijk lot ttoeit. De uiteindelijke bepaling van het he standpunt zal daarvan afhankelijk Commissie voor de organisatie van den landbouw Dr. F. E. Posthuma tot voorzitter benoemd Naar ons van bevoegde zijde wordt meegedeeld, heeft de Rijkscommissaris op 19 dezer een commissie ingesteld, welker taak het zal zijn, de werkzaam heid van alle organisaties op het ge bied van den landbouw in dienst van de productie te stellen en hun een ge lijke richting te geven. Tot voorzitter van deze commissie is dr. F. E. Posthuma, oud-minister van landbouw, benoemd. Leden van de commissie zijn de voorzitters van den Christelijken Boeren, en Tuindersbond in Nederland, den R.K. Boeren- en Tuindersbond, het Nederlandsche Agrari sche Front en het Nederlandsche Landbouw Comité. De commissie zal bij haar arbeid optreden in overeenstemming met de door de bevoegde instanties getroffen maatregelen tot samen vatting van de werkzaamheden der organi- «aiies op het gebied van den landbouw en zal bij de tenuitvoerlegging van deze maat regelen aanvullend optreden en van advies dienen. Behalve de genoemde leden kan de voorzitter andere aanwijzen. De besturen van de verschillende ver- eenigingen zullen hun geheele organisatie, zijn. In dit verband moet men ook de uit spraak verstaan: geen tienden Mei 1940 meer. In ditzelfde kader willen we niet nalaten een andere politieke verklaring van 12 Maart te vermelden. Zij geldt de volksgroep, die de nationaal-socialistische beginselen aanhangt. Haar werd onverbrekelijke kameraadschap verzekerd, wijl zij gezien wordt als groep van pioniers aan den opbouw van een nieuw Europa, nastrevend een zelfde idee en be- hoorend tot een strijdgemeenschap, waarin de spreker van den genoemden dag en de door hem met name genoemde beweging elkaar ontmoeten. De redenaar voorzag reeds aanstonds een bedenking en onderving haar bij voorbaat in den volgenden vorm: „Indien men mij thans zou tegenwerpen, dat slechts de nationaal-socialisten in for matie mogen marcheeren, dan zeg ik, „dat spreekt vanzelf', want de nationaal-socialis ten hébben bewezen en bewijzen dagelijks, dat zij den weg van de lotsgemeenschap met het Duitsche volk willen gaan. Alle anderen zijn tot dusver niet geslaagd in de levering van dit bewijs, velen hebben daartoe zelfs nog geen poging gedaan. Iftdien men aan deze de gelegenheid zou géven formaties te vormen, zou dit niets anders zijn dan een weg voor een nieuwen tienden Mei open te stellen. Zoo zal de politieke strijd in Nederland zijn loop nemen, voor zoover de bezettende mo gendheid dit kan toelaten met het oog op de noodzaak tot handhaving van de orde in dit land. Ik zelf geloof, dait de Nationaal-Socia- listisohe Beweging in steeds klaarder begrip voor' haar politieke taak en beteekenis in toe nemende mate haar bemoeiingen er steeds meer op zal riohten oih iederen Nederland- schen volksgenoot afzonderlijk van de juist heid van de politieke idee van het nationaal- socia'lisme voor het welzijn van het Neder landsche vólk te overtuigen, om zoo door het winnen van de politiek toonaangevende lagen tot de dragende politieke beweging van het Nederlandsche vólk te worden." Dat het strijden voor een politieke idee door het omzetten van geestelijk-zedelijke overtui- gingëri behoort te geschieden en in den orde lijken "weg, schijnt een gedachte te zijn, welke ook door den Rijkscommissaris in de geciteer de zinsneden als juist is uitgesproken. Niet vechtpartijen en ingegooide ruiten, waaraan hij elders herinnert, zijn overtuigend. Zeker worden daarmee geen breede lagen des volks gewonnen; misschien is eer het tegendeel het geval. Ook leveren ze geen bewijs voor de levenskracht van eenigerlei groepeering. Wie steunen moet op een terroristisch en geest ■brengt het nooit ver, evenmin als de exploi tant van gruwelberichten. Ook uit de geschiedenis van het Duitsche volk na het dictaat van Versailles, dat op 10 Januari 1920 van kracht werd, is dat te be wijzen. Zelfs in den donkersben tijd van zijn nieuwere historie heeft het eigen nationaal gevoel niet verloochend tegenover bezetters. Na 1920, en sinds 1923 niet minder, bleef de nationale kern aan de volle, ongerepte vrij heid en aan den ouden volksaard vasthouden. Zou dan van ons volk het tegendeel verlangd worden? Wie goede verhoudingen wil, zal daar niet aan denken. Vriendschap en soli dariteit groeien en bloeien niet, wanneer op gelegd wordt wat aan een volkswezen innerlijk vreemd is. Daarvoor is ook wel open het oog van een verstandig overwinnaar en bestuurder, al acht hij eigen levensbeschou wing en staatkundige opvatting beter dan wat hij in een ander goed bestuurd land als vrucht van een eeuwenoude roemrijke his torie, die van eigen staatkundige en oultu- reele ontwikkeling de diep ingegrifde sporen draagt, aantrof. Nuohtere, ernstig wikkende Nederlanders, die we ook naar het inzien van Dr. Seyss Inquart zijn, zullen dat begrijpen en toestemmer, en er hun voordeel mee doen om de in het heden vereischte positie te be- overeenkomstig door den voorzitter aan te geven richtlijnen, ter beschikking hebben te stellen. Bedoelde richtlijnen zijn voor al de organisaties bindend, on geacht zij bij een van de genoemde cen trale organisaties aangesloten zijn of niet De bevoegdheid van dr. Posthuma De Voorzitter heeft de bevoegdheid, de ver hooging van de productie door eigen advie zen te' bevorderen, voorzoover deze in verband met, den arbeid van de organisaties noodig mócht blijken te zijn. Hij kan van het minis terie van landbouw en visscherij alle in ver band hiermee noodzakelijke inlichtingen, als mede den noQdigen steun verlangen. De con sulenten van het ministerie zijn verplicht, de commissie en de landbouworganistaties met raad en daad bij te staan. Tenslotte kan de voorzitter van de onder hem staande organi saties verlangen, dat leden, die hun mede werking weigeren, geroyeerd worden. Wordt hieraan geen gevolg gegeven, dan is de com missaris-generaal voor financiën en oeconomie (afdeeling voedselvoorziening en landbouw) bevoegd, de noodige maatregelen te treffen en eventueel het royement ook zonder inachtne ming van een wettelljken of contractueel vast- gelegden opzegtermijn uit te spreken. Bij een dergelijke opheffing van het dienstverband is er geen aanspraak op schadevergoeding. Ten aanzien van haar gezamenlijke werk zaamheid staat de commissie onder toezicht van den commissaris-generaal voor financiën en oeconomie. Bij het toezicht dient er reke ning mee gehouden te worden, dat de uitslui tende bevoegdheid en verantwoordelijkheid van het ministerie van landbouw en visscherij voor de regeling van de productie en distri butie van landbouwproducten onaangetast blijft. De installatie van de commissie-Posthuma is Vrijdagmorgen in opdracht van den Rijks commissaris door den Landesbauernführer Graaf Grothe geschied, waarbij laatstge noemde ér. Posthuma de nauwgezette aan wending van zijn bevoegdheden op het hart heeft gedrukt Bij de installatie was ir. A. L. H. Roebroek, directeur-generaal van den landbouw tegenwoordig. In een rede heeft Graf Grothe erop ge wezen, dat het de voornaamste taak van de landbouwende bevolking in Nederland is, in den loop van dit jaar voor de grootst moge lijke productie in bet belang van het Neder landsche volk te zorgen. Bij alles, wat op dit gebied geschiedt, vallen de belangen van het Nederlandsche volk samen met die van de bezettende macht Van den kant van de regeering zijn maatregelen tot bereiking van het beoogde doel getroffen. Om hiermede een volledig succes te behalen is de actieve mede werking van iederen afzonderlijken boer noodig. Een stelselmatig plan In verband hiermee rust op de land bouworganisaties de plicht de grootst mogelijke activiteit te ontplooien, wat alleen mogelijk is, zoo men volgens een stelselmatig plan te werk gaat. Met het oog hierop zoo zeide Graaf Grothe heeft de Rijkscommissaris de commissie-Posthuma ingesteld. Dr. Post huma is als voorzitter gekozen om partij te trekken van zijn groote ervaring, zoowel gedurende den vorigen oorlog als in den laats ten tijd. Graaf Grothe sprak de hoop uit, dat de maatregelen van dep Rijkscommissaris bij alle landbouworganisaties begrip zouden vinden en als oproep tot bijlegging van alle in moeilijke tijden onnoodige verschillen van meen ing en tot gemeenschappelijken arbeid zouden worden opgevat Hij herinnerde aan den op wensch van den Rijkscommissaris door middel van het minis terie van landbouw en visscherij tot de orga nisaties gerichten oproep om ten behoeve van het binnenlandsche verbruik zooveel mo gelijk voor regelmatige levering van vee te zorgen. Deze oproep heeft niet het gewensch- te effect gehad, zoodat dwangmaatregelen moesten worden getroffen. Aangezien moeilijke tijden altijd de toets steen voor de waarde van mannen en instel lingen zijn geweest, zou, overeenkomstig de groote beteekenis van de thans aan hen ge stelde taak, het gelukken of mislukken van de uitvoering daarvan, voor de bestaande or ganisaties een levenskwestie zijn. In aansluiting hierop richtte Graaf Grothe zich tot ir. Roebroek en wees erop van hoe veel waarde een homogene organisatie van den landbouw als aanvulling van den arbeid van het ministerie van landbouw en vissche rij kan zijn. Hieruit vloeit voor het ministerie de verplichting voort zich bij de uitvoering van zijn maatregelen te bedienen van de ZON EN MAAN Zonsopgang 25 Maart 7.34; ondergang Nieuwe maan Donderdag 27 Maart, éérste kwartier Zaterdag 5 April, volle maan Vrijdag 11 April, Vrijdag 18 April laatste kwartier. Geref. Kerk van Berkel en Rodenrijs Na vijftig jaar Zaterdag 8 Maart j.l. was het 50 jaar ge leden dat de Geref. Kerk van Berkel en Ro denrijs tot openbaring kwam. Niet dat daar mede het Geref. Kerkelijk leven een aan vang heeft genomen, reeds een tiental Jaren na 1834 woonden hier reeds afgescheidenen, en toen de nu Geref. Kerk van Zegwaart tot openbaring kwam onder de naam „Chr. Afge scheiden Gemeenten" den 29en April 1862 met waarmede de institueering der Ned. Geref. Kerk te Berkel een feit was geworden. Het samenwonen der Ohr. Geref. en de kerk uit de Doleantie werd onderling geregeld en heeft geduurd tot 1 Jan. 1893 toen ook plaat selijk de vereeniging van beide kerkengroe pen plaats vond. Op 1 Aug. 1897 ontvingt deze kerk in Ds. C. Oranje haar eerste predikant, die 15 Oct. naar 's-Gravenhage vertrok; hij werd 2 maanden later opgevolgd door Ds. W. V e r- hoef van Gerkesklooster-Stroobos die deze gemeente diende tot 11 Oct. 1903 door het beroep naar Zeist aan te nemen. Den 17 Jan. 1904 deed Ds. L. J. C. Kr egt van Monnikendam zijn intrede; tijdens het een getal van 29 zielen, waren daar ook en- xele personen by uit Berkel. Tot 1887 toe is dit zoo geweest; maar in 1887 toen de heer P. Koster als Oefenaar werd benoemd, kwam men overeen, dat hij de eene Zondag in Zeg waart zou optreden en de andere in Berkel waar de Chr. Geref. samen kwamen in een Stal; toch bleven zij leden van Zegwaarts Kerk. In de jaren '90 en '91. is meerdere ma len getracht een zelfstandige gemeente te stichten te Berkel, doch dit werd niet ge steund door den kerkeraad van Zegwaart en de Classis. Ook waren er rond '86 verschillende per sonen, die het niet meer konden vinden in de Ned. Herv. Kerk. Zij kwamen ook vaak te zamen met de Ohr. Geref in de stal onder het gehoor van Oefenaar Koster, zonder zich echter aan te sluiten. In Maart 1890 werd door een 13-tal leden der Herv. Kerk, die de Doleantie trachtten door te voeren, de vereen. „De Kerkelijke Kas" opgericht. In dat zelfde jaar werd grond aangekocht, waarop een kerkgebouw werd ge plaatst, dat 30 Nov. 1890 ingebruik werd ge nomen. Op dien datum zegden de Chr. Geref de stal vaarwel, die inmiddeles te klein was geworden, en kwamen, daartoe uitgenoodigd door de vereen. „De Kerkelijk Kas", des Zondags te zamen in het nieuwe kerkje met hen die geen vrede meer hadden met de or ganisatie der Herv. Kerk. Den 18en Febr. 1391 werd onder leiding van Ds. A. Schouten van Charlois een kerke raad gekozen en 8 Maart d.a.v. bevestigd, verblijf van dezen predikant kwam er een nieuw kerkgebouw, omdat de gemeente'zich zeer uitbreidde. Dit kerkgebouw doet nog dienst, maar is later door gebrek aan zit plaatsen vergroot door het aanbrengen van 3 gaanderijen. Ds Kre^t vertrok den 21sten Oct. 1910 naar Huizum bij Leeuwarden en 5 Maart 1911 deed de bekende, toen nog Ds. J. C. Rullmann van Garijp zyn intrede. Na een verblijf van 2 jaren vertrok hij naar Utrecht; hij werd opgevolgd door Ds. D. Fleurke van Ter Aar den 28sten Sept. 1913, en diende deze kerk tot zijn dood 11 Febr, 1917. Den 17en Oct. van dat zelfde jaar deed D. J. H. Telkamp zijn intrede in Berkel en vertrok na deze kerk 3 jaar te hebben ge diend, in 1920 naar Middelburg. Toen, nadat deze kerk twee en half jaar vacant was ge weest, deed op 28 Jan. 1923 Ds. J. Koele- w ij n van Dedemsvaart zijn intrede, die deze gemeente tot aan zijn emeritaat 23 Oct. 1938 heeft gediend, wf.rna de tegenwoordige pastor loci Ds. J. A. Vink gekomen van Hoek 'Zeeland), den 5en Maart 1939 zich aan deze gemeente verbond. De Geref. Kerk van Berkel en Rodenrijs telt thans 1175 zielen waarvan 531 belijdende. In den Dienst des Woords is dit feit her dacht door Ds. Vink op Zondag 9 Maart j.l. terwijl in het Kerkblaadje van 8 Maart 1941 door hem een artikel is gewyd aan deze her denking. Tevens is in dat zelfde no. de archi varis dezer kerk begonnen met vjeen serie artikelen waarin hij het historisch verloop van deze reformatie beschrijven zal. commissie en de onder haar ressorteeren- de organisaties, alsmede het contact met hen doorloopend aan te houden. Want zoo zeide de heer Grothe Juist het bedrijf van den boer heeft in bijzonder sterke mate een vruchtbare wisselwerking tusschen de practyk en de overheid noodig. Dr. Posthuma verklaarde, dal hy de nem door den Rijkscommissaris verstrekte op dracht had aangenomen, omdat hij meende zoodoende als Nederlander de belangen van zijn volk het best te kunnen dienen. De voorzitters van de vier genoemde cen trale organisaties getuigden hunnerzijds van de noödzakelijkheid eener constructieve sa menwerking in het belang van het Neder landsche volk overtuigd te zijn en zegden hun loyale medewerking toe. Tot slot heeft Graaf Grothe dr. Posthuma geluk gewenscht en tegenover de afzonder lijke leden van de commissie de hoop uitge sproken dat hun loyale samenwerking met succes zal worden bekroond. .„DEBOrtC „IN OE SMIDSE" f K. LehJsehedwerwireet 29 KL GirlmanplinUoa Jong» Roelcnst*«r Damrak 6 Spui 30 AMSTERDAM MIGNON H. en J. VAM SCHUPPEN, VniMnMal Zeer zware slagen toegebracht aan de Engelsche koopvaardij Acties van Duitsche linieschepen, duikbooten en vliegtuigen 22 Engelsche schepen door een eskader linieschepen in den grond geboord Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: De vlootcommandant, admiraal Lütjens, meldt als commandant van een eskader linie-schepen, dat hij na langdurige actie met zijn zware vlooi- strijdkrachten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, in totaal 22 vijandelijke gewapende koopvaardij schepen met een gezamenlijken inhoud van 116,000 ton tol zinken heeft ge bracht. Achthonderd ovèrlevenden zijn daarbij door Duitsche linie schepen gered. Aan de Westkust van Afrika hebben Duitsche duikbooten een swaargela- den en krachtig verdedigd konvooi, dat voor Engeland bestemd was, aan gevallen. Na gedurende verscheidene dagen onvermoeid en steeds weer op nieuw te hebben aangevallen, waren de duikbooten er in geslaagd 11 vijandelijke schepen met een totalen Inhoud van 77,000 ton tol zinken te brengen. Gisteren heeft ook de luchtmacht de vijandelijke scheepvaart aanzienlijke scha de berokkend. In het geheel vernietigde zij ongeveer 31,000 ton scheepsruimte; 6000 ton werd ernstig beschadigd. Zoo hebben ten Noorden van Kreta Duitsche gevechtsvliegtuigen in den namiddag een beschermd konvooi met groot succes,aan gevallen. Een 12,000 ton-tankschip van den modernsten bouw stond na twee volle treffers in vlammen en moet verloren geacht worden. Een tweede schip van 8000 ton brak, na midscheeps getroffen te zijn, in tweeën. Een derde koopvaardijschip van 6000 ton geraakte in brand. In de wateren van Malta kreeg een Britsche torpedobootjager een bomtreffer op het voorschip, In het Kanaal van Bristol, ten Zuid- Oosten van Pembroke, zijn een koopvaar der van 4000 ton en een tankschip van 4000 ton door gevechtsvliegtuigen tot zinken gebracht. Ten Zuid-Oosten van Aldebourgh zonk een koopvaarder van 3000 ton na een vollen treffer te hebben gekregen. In den afgeloopen nacht hebben sterke afdeelingen gevechtsvliegtuigen de haven te Plymouth opnieuw be stookt met bommen van ieder kaliber. Er braken groote branden uit, vooral in het Zuidelijke deel van de haven. De uitwerking van de aanvallen van den voorgaanden nacht werd door deze nieuwe operalies nog aanzienlijk vergroot. Overdag noch des nachts zijn vijande lijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. Hét lüchtdoelgeschut heeft twee vijandelijke vliegtuigen neergescho ten, nacht jagers en een mijnenveger elk één. Verder heeft de vijand gisteren bij luchtgevechten twéé jagers van het type Hurricane verloren. De verliezen van den vijand bedroegen dus op 21 Maart in het geheel zes vliegtuigen: twee Duitsche vliegtuigen gingen verloren. Bij den aanval op het vijandelijke konvooi aan de Westkust van Afrika hebben zich de duikbooten, die onder be vel van kapitan-leutnant östen en kapitan- leutnaht Schewe staan, bijzonder onder scheiden. Succesrijke actie ter zee In zake het tn het weermachtsbericht ge melde resultaat van de zeestrijdkrachten van admiraal Lütjen6 werden het D.N.B. nog de 'gende bijzonderheden bekend: Duitsche linieschepen voerden voor het eerst in de geschiedenis van den oorlog ter zee in gesloten formatie een operatie uit in de wateren van den Atlantischen Oceaan en maakten een aanvang met den rechtstreek- schen aanval op de voornaamste verbindings lijnen van den vyand. Deze ondernemingen stonden onder de tegenwerking van bijna de geheele vijandelijke slagvloot en van tal rijke lichtere vijandelijke zeestrijdkrachten. Niettemin gelukte het onze) in aantal inferi eure slagschepen, om den vyand in het Noor den en het midden van den Atlantischen Oceaan zware schade te berokkenen. Er wer den alleen bij een aanval op de van Cana- déesóhe havens.uitgaande konvooiwegen in korten tyd en in onmiddellijke nabijheid van opereerende vijandelijke linieschepen, vijf sohepen met 33,000 brt. tot zinken gebracht. Op een andere plaats werden zestien sche pen met tezamen 75,000 brt. vernietigd. In totaal bracht de artillerie der linieschepen tot dusver 22 gewapende vijandelijke koop vaardijschepen met tezamen 116,000 brt. tot zinken. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: Lichte gevechtsvliegtuigen hebben Zater- dag de haveninstallaties van Colchester en Peterhead met goed resultaat aangevallen. In het kanaal van St. George zonk een vrachtboot van 3000 ton, na midscheeps door een bom te zyn getroffen. Ten Oosten van Oxfordness werd een schip door bom men zwaar beschadigd. Voor de Britsche zuidkust werden mijnenvegers met succes aangevallen. Onder escorte van jachtvliegtuigen heeft een Duitsche gevechtsformatie gistermiddag de haven van La Valette op Malta gebom bardeerd. Voltreffers op schepen en lucht doelartilleriestellingen werden gesignaleerd In luchtgevechten, die tijdens deze aanvallen ontstonden, schoten Duitsche jagers zeven jachtvliegtuigen van het type Hurricane zonder eigen verliezen neer. In de avonduren werd de haven van La Valetta nogmaals doeltreffend aangevallen. Duitsche en Itali- aansche torpedovliegtuigen hebben bij Age- dabin in Noord-Afrika vijandelijke vliegtui gen in brand geschoten en troepenconcentra ties met zichtbaar succes aangevallen met bommen en boordwapens. Op zee ten Zuiden van Kreta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een krachtig beveiligd konvooi aangehouden. In een scheeraanval plaatsten zij twee treffers midscheeps op een vaartuig van 6000 br. t., waarop het schip brandend bleef liggen. Twee andere schepen van dit konvooi wer den beschadigd. Een koopvaarder van 5000 b.r.t. werd ten zuidwesten van Cyprus door een Duitsche gevechtsvliegtuig zoo zwaar be schadigd, dat op het verlies er van gerekend kan worden. Een patrouillevaartuig heeft voor de Noor- sche kust een Britschen bommenwerper van het type Bristol-Blenheim neergehaald. De vijand is overdag noch des nachts bo ven het gebied van het Duitsche rijk ver schenen. De verliezen van den tegenstander hebben gister en acht vliegtuigen bedragen. Een eigen vliegtuig is over tijd. GIFTEN WINTERHULP Van 3 tot en met 15 Maart zijn voor de Winterhulp Nederland giften tot een totaal van 12,499.88, w.o. van de N.V. Prov. Noord- brab. Electr. Mij.; 's Hertogenbosch 500; Louwman en Parqui, 's Gravenhage 555, verder talrijke giften van 250, 100 en 50 en daar beneden. Bij de provinciale kantoren kwamen giften binnen tot de volgende totalen: Friesland 284.75, Drente f 715, Overijssel 2658, Gel derland 372, Utrecht 872, Zuid-Holland f 702, Zeeland 460, Limburg 2131. Afzon derlijk werd o.a .nog verantwoord 1 500 van J. W. F. te Arnhem. Wie zich heden op ons blad abonneert als lezer, ontvangt de tot l April a.s. nog te verschijnen nummers gratis De Administratie

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1