KALMEERE fteinórScMadshi DINSDAG 18 MAART 1941 ENGELSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND Zij zouden een verdedigende L functie hebben United Pres» meldt uit Stamboel: Engelsche kringen alhier geven toe dat Britsche strijdkrachten in Grieken land zijn geland en verklaarden dat dexe de Grieken bij de verdediging van den Rupolpas ten Noorden van Demirhissar sullen steunen en indien mogelijk aan de verdediging van Salo- niki zullen deelnemen. Naar beweerd werd zijn deze troepen 150 a 200.000 man sterk. Er bevinden zich troepen- onderdeelen bij die reeds in Frankrijk en Libye hebben gestreden. Over de aankomst van Britsche troe pen in Griekenland verluidt hier, dat deze alleen voor defensieve doeleinden en "tot steun van de Grieken daarheen getranspor teerd zijn en dat het hoogstonwaarschijn- lijk is, dat zij een offensief op den Balkan zullen inzetten. Goed ingelichte waar nemers verklaarden dat een Britsch offen sief op den Balkan met een zelfmoord gelijk zou staan, daar de zwakke strijd krachten die Engeland in het Nabije Oosten heeft, met inbegrip van de troepen in Afrika tezamen net 400.000 man bijna onbegrensde Duitsche strijdkrachten tegen over zich zouden vinden. De houding van Turkije De afgevaardigde Sadak, een vriend van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken en hoofdredacteur van het blad Aks sjam schrijft in een hoofdartikel o. a.: „Sinds de Duitschers m Bulgarije zijn staat Turkije in het middelpunt der belangstelling van de wereld. Eden heeft Ankara bezocht, maar de houding van Turkije blijft ongewijzigd en is duidelijk. Het blijft trouw aan zijn verplich tingen en wenscht met andere landen nor male betrekkingen te onderhouden." Sadak noemt den brief van Hitier aan president Inönü, „een manifest van hoffelijkheid." (S. P. T.) Aanhoudende Engelsche aanvallen bij Keren Het Italiaansche weermachts- bericht Het 283ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front normale bedrijvig heid van patrouilles en artillerie. Onze vlieg tuigen hebben de vijandelijke troepen ge bombardeerd. Britsche vliegtuigen deden een aanval op een onzer luchtbases, onze jacht- toestellen grepen snel in en schoten een vliegtuig van het Wellington type neer. Bij een aanval op Malta hebben Duitsche jagers een Hurricane neergehaald. In Noord Afrika heeft de Duitsche lucht macht verscheidene autoparken aangevallen. In Oost Afrika is de strijd in den Keren- s^ctor opnieuw ontbrand. De vijand valt onop houdelijk aan, maar wordt overal door onze troepen afgeslagen. Bij den vijandelijken luchtaanval op Diredawa, waarvan het weer- weermachtsbericht van gisteren melding maakte, hebben onze jagers twee vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, twee andere zijn neergehaald in den Kerensector. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een Engelsch vliegtuig in de haven van Valona een hospitaalschip, dat gereed was om ge wonden aan boord te nemen, getorpedeerd. De verliezen waren zeer gering Matsoeoka op Russisch grond gebied Het D.N.B. meldt uit Hsingklng: Matsoeoka is op het Sowj et-Russische grensstation Otpor door een vertegenwoordi ger van de Sowjet-Russische regeering, die den Japanschen minister van buitenlandsche zaken in een door de Sowjetregeering ter be schikking gestelden specialen wagon tot Tsjita zal vergezellen, begroet. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB R UIN GAR AN TIE-STAND R O O D G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE. STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 De rede van Roosevelt Hij vermaant tot Inspanning van alle krachten Het D. N. B. meldt uit Washington: Op het jaarlijksche banket van de vereeni- ging van bij het Witte Huis geaccrediteerde journalisten heeft president Roosevelt Zater dagavond een rede gehouden waarin hij eer dringend beroep deed op het Amerikaansche volk, thans, nu de wet in zake de hulp aan Engeland van kracht is geworden, alle per soonlijke wenschen en verlangens te vergeten en tezamen met den grootsten spoed aan de uitvoering van de wet mede te helpen. Na een groot debat, aldus Roosevelt heeft Amerika thans de beslissing genomen. Deze beslissing is het einde van alle pogingen op schikkingen aan te sturen. Het is echter ook de hoogste tijd. Engeland moet thans gesteund worden met alles wat de Vereenigde Staten kunnen missen en Griekenland en China eveneens. Dat beteekent voor iederen Ame rikaan offers. Ieder zal hoogere belastingen betalen, langer werken en zich met kleinere winsten tevreden moeten stellen. Half werk heeft thans geen zin. slechts een volledig ge- bjuik van alle arbeidskrachten kan tot het doel leiden. Deze oorlog kan niet met dollars gewonnen worden, doch slechts met de in spanning van het heele volk van 130 millioen zielen der Vereenigde Staten. Van de offer vaardigheid van de Vereenigde Staten hangt het af, of de vitale brug van schepen over den Oceaan, die levensmiddelen en wapens naar Engeland brengen, in stand kan worden ge houden. Amerika zal zijn hulp aan Engeland uitbreiden totdat de overwinning is behaald. Slechts de Duitsche en Italiaansche bladen leveren commentaar De rede van Roosevelt heeft, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn, in politieke kringen aldaar geen weerklank gevonden. Men wees in deze kringen slechts op de Duitsche pers, die alleen het orgaan is, dat zich met deze rede kan bezighouden. Want wanneer Roosevelt probeert zich met het Duitsche volk als zoodanig bezig te hou den, dan zal hij zeker een dienovereenkom- stigen weerklank van het Duitsche volk te hooren krijgen. „Op een tijdstip, waarop zoo vele ernstige en belangrijke dingen over wogen moeten worden, heeft men in de Wil- helmstrasse geen tijd zich bezig te houden met de behandeling van afgezaagde phrasen". Ook Rome bepaalt geen officieel standpunt In toonaangevende Italiaansche kringen wordt voorloopig naar aanleiding van de jong ste redevoering van Roosevelt geen officieele houding bepaald. Men beperkt zich ertoe te wijzen op de principieele commentaren van de Italiaansche pers en men huldigt het standpunt, dat de opgewonden toon van deze rede en de door den president gebruikte argumenten beter gesohikt zijn voor een be spreking in de pers dan voor het bepalen van een officieel standpunt. Onder het opschrift „de stem van het ge weld" verklaart de Giornale d' Italia dat de rede van Roosevelt van het begin tot het einde niets anders is dan een uitdaging tot oorlog een poging om aan zijn toekomstige ag- gressieve maatregelen een schijn van recht te geven. Thans bewijst Roosevelt, dat hij al le beloften, die hij voor zijn herkiezing aan het Amerikaansche volk gegeven heeft, over boord werpt en dat hij de verstandige raad gevingen, die Washington zijn volk als poli tiek testament heeft achtergelaten, volkomen veronachtzaamt, evenals de Monroe-leer Hij heeft hiermede een precedent geschapen, dat op zekeren dag door Europa tegen Amerika gebruikt kan worden. Levensmiddelentransporten voor Frankrijk Engeland schijnt zijn afwijzende houding te hebben opgegeven S.P.T. meldt uit Stockholm: De bijzondere correspondent van Svens- ka Morgenbladet meldt aan zijn blad, dat het er allen schijn van heeft, dat Engeland zijn afwijzende houding inzake Amerikaansche levensmiddelentransporten naar Frankrijk, heeft opgegeven. Vichy zou in de volgende drie punten hebben toegestemd: 1. Amerikaansche controle op de ver deeling der levensmiddelen. 2. Amerikaansche controle op het goe derenverkeer tusschen bezet en onbezet Frankrijk. 3. Maatregelen tegen vreemde Infiltra tie in Fransch Noord-Afrika. Als argu ment voor dit laatste punt wordt aange voerd, dat het wapenstilstandsverdrag slechtsaan Italiaansche missies vergun ning verleent Noord-Afrika te betreden. De rede van Hitler Warme instemming in Italië De rede van den Fvlhrer vindt in de geheele Romeinsche pers den grootsten weerklank. Met groote koppen wijzen de bladen erop, dat de Führer ook Je Italiaansche gesneuvelden geëerd heeft en hierbij gezegd heeft, dat geen macht en geen hulp iets aan den afloop van den oorlog kunnen veranderen „1941 zal de voltooiing brengen van datgene, wat in het laatste jaar begonnen is", zoo schrijft de Popoio di Roma. In toonaangevende Italiaansche kringen werd er gisteren op gewezen, dat de rede van den Führer door de Italiaansche openbare meening met de warmste sympathie en grootste belangstelling is begroet. De ernstige toon van deze rede heeft een diepen indruk gemaakt. Met bijzondere ge noegdoening en vreugde heeft het Italiaan sche volk kennis genomen van de aanduiding op de Italiaanscn-Duitsche wapenbroeder schap en van de constateering van het feit, dat thans de Italiaansche troepen met de Duitsche weermacht voor de gemeenschappelijke zaak en voor de gemeenschappelijke eindoverwin ning strijden. (D.N.B.) De Engelsche troepen op het Grieksche vasteland „Buitengewoon groote belang stelling" te Berlijn De buitenlandsche berichten over En gelsche troepeolandlngen in Griekenland worden, zoo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde te Berlijn, in politieke kringen aldaar met buitengewoon groote belangstelling gevolgd Op een desbetref fende vraag van een bultenlandschen jour nalist hoorde men gisteren ln de Wil- helmstrasse de opvatting, dat Dultsch- land niet op grond van dergelijke be richten, doch uitsluitend op grond van zijn eigen inlichtingen zijn besluiten neemt. Overigens kan over de betrekkingen tusschen Duitschland en Griekenland, die dikwijls genoeg duidelijk uiteengezet zijn, verder niets gezegd worden. Een Turksche koerier op weg naar Berlijn Naar volgens United Press te Stamboel verluidt, is een Turksch koerier op weg naar Berlijn om daar het antwoord van president Inönü op de nota van Hitier te overhandigen. Het schijnt hier uitslui tend een hoffelijk antwoord te betreffen op de Duitsche verzekering, dat Duitsch land Turkije met vreedzame bedoelingen tegemoet treedt. Hieraan schijnt de ver klaring vastgeknoopt te zijn, dat Turkije met allé landen goéde betrekkingen wenscht te bewaren en in vrede wenscht te leven. CARRELL TE VICHY Alexis Carrell is samen met twee doctoren van het Amerikaansche Roode Kruis te Vichy aangekomen om, naar het S.P.T. meldt, een onderzoek naar den gezondheidstoestand van de "Fransche kinderen in te stellen. Duitsche vliegers vallen bij Kreta oorlogsbodems aan Duitsche torpedovliegtuigen hebben gister middag in het zeegebied om Kreta, 40 km ten Westen van Kaap Crio, een groote for matie vijandelijke oorlogsschepen waarge nomen, bestaande uit twee linieschepen, zes kruisers en eenige topedobootjagers. De Duit sche vliegtuigen gingen ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut van den vijand ter stond tot den aanval op de beide slagsche pen over. Op elk der slagschepen werden naar het D.N.B. verneemt torpedo voltreffers geplaatst. Na de ontploffing der torpedo's waren de beide slagschepen in groenzwarte rookwolken gehuld. De Duit sche vliegtuigen, die daarmede den vijande lijken zeestrijdkrachten ln de Middellandsche Zee weer een zwaren slag toebrachten, heb ben behouden hun thuishaven bereikt De verliezen van de Engelsche duikbootvloot Londen erkende tot dusver het verlies van 26 duikbooten Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Met het verlies van de duikboot Snapper ter grootte van 670 ton, heeft de Engelsche admiraliteit de vernietiging van 26 Britsche duikbooten tijdens het verloop van dezen oorlog toegegeven. Hoewel in deze opgaven een geheel aantal verloren gegane duikboo ten door mijnen enz. niet is vermeld de Duitsche cijfers melden meer dan 30 tot zin ken gebrachte Engelsche booten dan be vestigt deze verlieslost van de Engelsche admiraliteit, ofschoon niet volledig toch, dat meer dan de helft van de bij het uitbreken van den oorlog bestaande Engelsche duik bootvloot ter grootte van 56 booten, vernie tigd is. Brand aan boord van de Bremen Aan boord van het s.s. Bremen is gisteren door onbekende oorzaak brand uitgebroken. Men is nog bezig met het blusschingswerk. (D.N.B.) (Het passagiersstoomschip Bremen, van den Norddeutscher Lloyd te Bremen, 51,731 ton DE ONRUST IN SYRIË Het A.N.P. meldt uit Vichy: ^Taar aanleiding van de door bultenlanasche nieuwsagentschappen gepubliceerde berichten over bepaalde betoogingen van de laatste dagen in Syrië is Zaterdagmorgen van officieele Fransche zijde de volgende mede- deeling uit Beiroet bekend gemaakt: „Inderdaad zijn sinds 28 Februari studenten- betoogingen gehouden onder voorwendsel van een geringe verhoogiqg van den broodprijs, bepaald door het stedelijk bestuur. De souks werden gesloten en zijn dat nog te Damascus. Beiroet, Homs en Aleppo. Men hoopt, dat deze souks in de allernaaste toekomst her opend zullen worden en daarmee de rust verder zal terugkeeren, daar bovendien ook de maatregelen ter vergemakkelijking van de levensmiddelenvooziening den onruststokers den wind uit de zeilen nemen. De ontploffing fe Stamboel Leden van het Engelsche gezantschap te Sofia hebben verklaard, dat zij bij aankomst te Ankara tusschen hun bagage een koffer hebben gevonden, die gevuld was met talk, toiletpapier en vele lucifers. Een der poeder bussen. aldus United Press uit Ankara, droeg een etiket, waarop „poys ges" geschreven stond, een term, die in het soldatenleven voor ontplofbare stoffen wordt gebruikt. De koffer is aan de politie overhandigd. Deze heeft tot dusverre echter nog geen verklaring ver strekt of het hier een grap of een tweede aan slag betreft. Frankrijk en Engeland Verklaring van da Brlnon Ofi meldt uit Vichy: De Brinon heeft na een bezoek aan het bezette Frankrijk verklaard, dat er geen sprake is van een oorlogsverklaring aan Groot-Britannië, doch dat het land „ter toe passing van de politiek van samenwerking energieke maatregelen moet nemen om uit de pijnlijke ervaringen leering te trekken". Sform en koude In Minnesota en de aangrenzende Noorde lijke staten woedt een orkaan, welke gepaard gaat met hevige koude, welke reeds aan ten minste dertig menschen het leven gekost heeft. Het noodweer heeft groote schade toege bracht aan particulier bezit, het telefoon verkeer verbroken en elk rij verkeer over uit gestrekte gebieden onmogelijk gemaakt De meeste sterfgevallen zijn ontstaan doordat automobilisten die door den storm werden overvallen, uit hun wagen stapten om ergens tegen den orkaan en de koude te schuilen. Daarbij zijn verscheidene menschen dood gevroren. De storm bereikte een snelheid van 85 mijl per uur. Te Morrhead in Minnesota moesten 2000 menschen den nacht door brengen in een school, daar zij hun woningen niet meer konden bereiken. HET TE WERK STELLEN VAN VROUWEN IN DE ENGELSCHE INDUSTRIE Bevin, de Britsche minister van arbeid, heeft, naar de Engelsche berichtendienst meldt gisteren gezegd, dat bij het tewerk stellen van vrouwen in de Engelsche industrie geen uitzonderingen zullen worden gemaakt. Welke methode precies bij de registratie van de vrouwen zal worden toegepast, is nog niet geheel duidelijk. Misschien zal men ze indee- len volgens leeftijd, misschien echter ook volgens de woonwijken om te werken in het belang van den staat KONING BORIS BIEDT DINER AAN. Koning Boris heeft Zondag ln zijn buiten verblijf Wrana ter eere van generaal-veld- maarschalk List en de hem vergezellende offi cieren een diner aangeboden. Hieraan hebben deelgenomen: de koningin, de familieleden van den koning, prins Kyrill en prinses Eudokioa, de Bulgaarsche minister-president, professor Filof, de minister van oorlog, Daskalof, de Duitsche gezant von Richthofen, de Duitsche militaire attaché en leden van het koninklijk gevolg. TITULESCU ERNSTIG ZIEK Naar de Curentul meldt, ls de vroegere Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Titulescu, die te Cannes in Zuid- Frankrijk verblijft ernstig ziek. Verscheidene beroemde Fransche dokters zijn geconsulteerd. TURKSCHE AMBASSADEUR OP HET VOLKSCOMMISSARIAAT VAN BUITEN LANDSCHE ZAKEN In tegenstelling met de ln het buitenland verspreide geruchten, volgens welke de Turk sche ambassadeur te Moskou, Haidar Aktay een onderhoud zou hebben gehad met den volkscommissaris van buitenlandsche zaken Molotow, verluidt in diplomatieke kringen te Moskou, dat de Turksche ambassadeur Za terdag niet door Molotow, doch door den plaatsvervangendcn volkscommissaris van buitenlandsche zaken is ontvangen. (D.N:B.) DE UIT MAROKKO KOMENDE LEVENS MIDDELEN. Het A.N.P. meldt uit Vichy: De uit Marokko naar Frankrijk komende levensmiddelen woe den niet door de Duitsche autoriteiten in be slag genomen, aldus de kop boven een be richt in de Effort, dat de desbetreffende Engelsche berichten logenstraft. Wanneer steeds weer beweerd wordt dat de Marok- kaansche goeeren evenals alle andere te Mar seille aankomende goederen door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen wdrden, dan is dit een plompe, vooral echter een duidelijk opvallende leugen, zoo schrijft het blad. DE KOSTEN VAN DE WAPENING Morgenthau, de Amerikaansche minister van financiën, deelt mede, dat twee derden van de uitgaven voor de wapening door be lastingen gedekt moeten worden. Zijn ver klaringen voor de commissie van het Congres zijn verkeerd begrepen. De Amerikaansche bladen hebben tot nu toe geschreven, dat slechts een derde van de uitgaven uit den zak van den Amerikaan- schen belastingbetaler zou komen. (S.P.T.). Sir Ronald Campbell, de Engelsche gezant te Belgrado, heeft Maandagmiddag een lang durig onderhoud met minister-president Tswetkowitsj gehad. CYCLOON IN PERU EN BRAg Een cycloon heeft in Peru e Js groote verwoestingen aangericht ei1 slachtoffers gemaakt, aldus meldt Rio de Janeiro. Vooral in Piura (P aantal dooden zeer groot, de schade is daar aanzienlijk. De cycloon kwam uit het Zuid-7 zetten, alles op zijn weg vernieti) f zwaarst geteisterd zijn de Bra i( staten Matanhoa met de hoofdstad do Moranhoa, en Alagoas met Maceio, waar vele gebouwen in hi der stad onbewoonbaar zijn gewon t: omgeving van San Louis do Mar ook de spoorwegen vernield. Hu zijn naar de geteisterde gebieden Binnenlandsch Nin Optreden tegen prijsopdj! Over het geheele land zijn de ambtenaren aen strijd tegen de prij en den sluikhandel begonnen, zooals 11 treders van de prijsvoorschriften tot hebben ondervonden. Dat behalve s'eden ook de kleine plaatsen en het j niet aan de aandacht van de inspect prijsbeheersching ontsnapten, blijkt L gende beknopte opsomming, die bij voorbeeld aan de lange reeks van ve gen werd ontleend: een kruidenier t 1 Amstel met 350 boete, een handel g te Peperga met 100 boete, een delaar te Rijnsburg met 150 boete, t winkel te 's-Gravenhage met 4000 rijwielhandelaar te Eindhoven met een bakker te Vlijmen met 750 publicatie van de tuchtbeschikking. Een bouwkundige te Heemstede directeur van een naamlooze vei I welke huizen exploiteert, gestraft me'c van 200, omdat in één geval de hu woning met 0.25 per week was woningbureauhouder te Hilversu overeenkomstig feit een boete 1 AANSLAG OP ZIJN HOSPlt De politie is Zondag ter asslstentl in een woning aan de Waldecklaan sum, waar een vrouw met een stoken. De recherche trof er ee oud-musicus, V., die in een vlaag hospita met een aardappelmesje malen had gestoken, waardoor zij wonden aan hoofd en armen had Een in de buurt wonende arts eerste hulp. V. ls opgesloten. OM EEN ACHTERLICHT, Zondagavond Het een politieagent, Burgemeester s'Jacoblaan te Bussu i leerde, een man en een vrouw va j stappen, omdat de laatste geen acht branden. Toen hij den naam van wilde noteeren, verbood de man z 1 noote dezen te noemen. Zij spron i fiets en verdwenen in het duister. fietste hen na en haalde hen op d lingh Orinesweg in. Hier herhaalde a spelletje. De man verbood zijn vrl naam te noemen en zij verdwenen t fiets. De agent loste een schot in de zij ontsnapten. Inmiddels meende de politieman paar te hebben herkend als Laard» waarschuwde de Larensche politie I heeft ingevolge de aanwijzingen de} man G. en zijn vrouw vanochtend t man erkende het feit Hij wilde hebben met processen-verbaal! Hij 1 behalve een proces-verbaal voc van de vrouw ook nog een vo tenaar belemmeren in de uitoefening functie. AUTO GESTOLEN !n personenauto ges.uien, stond. De auto droeg he A Ö0Ö1. DIEFSTALLEN VAN BROODBq, De politie t« Amersfoort heeft d slijter D. aangehouden, .die verdacht nadeele van zijn patroon een groot aai bonnen te hebben gestolen, de man volledige bekentenis af. Procesverbai maakt, waarna hij weer op vrije vo steld. KORTSLUITING IN EEN VEI Zaterdag werden de bewoners van rij der familie S. ln De Klomp in gewekt door het angstige loeien d staande koeien. Kortsluiting was de daar de electrische stroom door de pels was gegaan, waaraan de koe vastgebonden, bleken de meeste geti meerendeel kwam er vrij goed af, koe was reeds aan de gevolgen c ONGEOORLOOFDE PROPAGA Ondanks de verordening, waarbij genootschap Jehova (de Wachttore verboden vereeniging is verklaard, te Helmond wonende propagandist doorgaan met propaganda en colpo deze secte. Zij zijn thans gearreste zijn de gehuwde vrouw B. van L. e J. B. VERZOEK OM INLICHTING In den a%*ond van Woensdag IJ Mf ïalf negen, heeft op den Haagweg Z.H.) ter hoogte van de Hoornbrug een Dlaats gehad tusschen een vrachtauto e ■ijder. Dengenen, die van dit ongeluk gi *1 „Ik zeg immers, dat ik het niet weet. Onwillekeurig ga je zoo denken. Maar het is best mogelijk, dat ik me vergis en dat er, inplaats van inkeer, nog méér verharding komt en de verzenen tegen de prikkels worden geslagen; We moeten voor onzen broe der blijven bidden, Truus. Dat is ons eehig wapen." „En moeder?" „Het lijkt me beter, moeder niet in eenen de volle waarheid te zeggen, al zal zij die allicht wel vermoeden. Ze lijdt reeds zoo erg, Truus." „Ja", zei zij peinzend. „We kunnen God niet begrijpen. Een moeder, die lijdt; familieleden, die er onder gebukt gaan; Mar tha, wier hart gebroken is; en tenslotte de oorzaak van alles: Heino, die zijn doel niet heeft bereikt en die mogelijk nog voor een zwaren weg staat." HOOFDSTUK XV. „Gisteravond, bij moeder op bezoek, heb ik een stevigen uit brander gekregen, Martha. Je hadt geklaagd, dat ik nog niet had geantwoord op je_brief van vier weken geleden. Nu voel ik me inderdaad een v.einig schuldig, 'k Had eerder moeten schrijven. Maar och, je weet hoe dat gaat. Er komt in mijn gezinnetje nogal veel kijken, vooral sinds je naamgenootje gearriveerd is. Laat ik maar gauw zeggen, dat die het heel goed maakt, hoor. Zij groeit als kool en is een lief ding. Peettante zal vast veel met haar op hebben. Je komt immers binnenkort? Nu,, dan zul je eens zien, wat een schat dat kleine ding is, en hoe wijs de broertjes met haar zijn! Je zult het niet gelooven, maar Tjaard komt soms van het kantoor geloopen met een quasi boodschap. De'juiste reden van zijn komst is evenwel, dat hij eens even in de wieg moet kijken. Overigens is onze Martha de laatste dagen meer in het loophek dan in de wieg. Ze is bijzonder „voorlijk". Nu moet je niet lachen en zeggen, dat alle moeders dat van haar kinderen be weren, want wat ik schrijf is heusch waar. Je zult het moeten erkennen. Maar om nu naar het begin van mijn verwarden brief terug te keeren, ik heb toch niet alle schuld, dat ik je nog niet heb beantwoord. Met opzet heb ik juist gewacht, tot er eenige zeker heid was. Die is er juist vanmorgen. We wilden in Juli graag een drie weken er tusschen uit. Tjaard kan wel niet zoo lang, maar hij beweert bij hoog en bij laag, dat hij zich wel redden zal. 'k Moet het nog zien, doch zeg er maar niets van. Het was de bedoeling, dat moeder dan zou meegaan. Voor haar is het van zeer groote be tee ke nis, eens in een andere om geving te zijn. Tjaard opperde het eerst de idee. De goeierd deed het na tuurlijk voor mij. Maar'k had ér niet veel lust in, met Martha op reis te gaan. Met kinderen beneden het jaar is dat niet be paald gewenscht, heb ik vaak gehoord. Met de jongens heb ik het dan ook nooit gedaan- Maar daar komt me verleden week Tjaard binnen en zegt: ,,'k Heb den dokter gesproken en die zegt, dat het niets schelen kan, dat je met Martha op reis gaat; 't kgt alleen aan de ver zorging, en die is bij jou wel in goede handen. Je behoeft om Martha ook niet naar de bosschen te gaan, aan zee is ook geen bezwaar." Ik had namelijk gezegd, dat men in ieder geval niet naar zee moest gaan met een baby, al is dat dan al een groote baby. Ook al eens gehoord, moet je weten. En nu wilde ik graag voor de jongens naar zee. Zij kunnen zich zoo heerlijk vermaken aan het strand. De dokter heeft er wat om gelachen en gezegd, dat wij Martha best kunnen meenemen naar zee. Geen enkel bezwaar tegen. Integendeel: zeer aanbevelenswaardig. Nu, toen ik dat hoorde, kreeg ik toch ook lust er eens uit te gaan. Zonder Martha zou ik het vast niet gedaan hebben. Tine Schuilma had zich al be reidwillig aangeboden voor haar te zorgen, maar daar wilde ik niet van weten. Om kort te gaan, want ik ben, oudergewoonte, erg langdra dig, we hebben besloten te gaan. Drie weken. En dan zou moeder meegaan. De vraag was toen: waarheen. Van het mondaine badplaats leven moeten we natuurlijk niets hebben. Toen is ons Wijk aan Zee aangeraden als een kalme, rustige familiebadplaats. Tjaard heeft pension besproken. Het is alles in orde. Dat weet ik pas sinds vanmorgen. En daarop heb ik gewacht, om het je te schrijven. Je bemerkt dus, dat ik niet alle schuld heb, met zoo lang te wachten. Al geef ik toe, dat ik je best een I enkel lettertje had kunnen doen toekomen. Maar nu, w gewacht heb, tot er eenige zekerheid was. We zouden jou wel heel graag mee hebben naar Zee. Buiten bezwaar van jou schatkist natuurlijk. Je in het boschrijke Utrechtsche, zoodat de zee jou wel trekken. Het zou zoo kunnen, dat je een week in Groningen j dan met het heele gezelschap naar Wijk aan Zee toog. kun je dan weer naar de pastorie terugkeeren. Denk er eens over na, Martha-lief. En meld dan mogelijk, of je er al of niet op ingaat. We dwingen je n niet. Wanneer je geen idee hebt, dat moet ik van mo drukkelijk schrijven, dan blijft moeder hier en gaat ons mee. Zij is veel te blij, dat je vier lange weken kor „Nu moet je zelf maar zien, wat je doet. De tijd, hebben vastgesteld, komt aardig met jouw vacantie Je zoudt alleen een paar dagen vroeger moeten komi daartegen zal wel geen bezwaar zijn. Je kunt in die nogal een potje breken. Ik reken er dus op, dat je zoo spoedig mogelijk geeft op ons' voorstfel. Dan kan Tjaard nog een plaats bespreken in dat pension. Hij heeft het bij voorbaat het midden gelaten. Want je moet er met de pensions zoo vlug bij zijn. Ze zijn onmiddellijk bezet. Wanneer we in Wijk aan Zee zijn,- dachten we ee sterdam te gaan, om Heino te bezoeken. Er komt an weinig van, te meer, daar Heino niet onduidelijk laatj dat hij liever geen bezoek heeft. (Wordt vei

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2