Dan Kiemkracht Zaden. AAN ONZE ABONr «HAAN DAG 17 MAART 1941 Stadsnieuws AMBTSJUBILEUM Dr. J. RIEMENS Herdenkingsdienst in de Hooglandsche Kerk 1 Dr. J. Riemens, de nestor der Ned. Herv. predixanien te aezer stede, die heaen aen dag mag herdenken, waarop ihij vóór veerug jaar de isvangeiieoed.e- ning in de Ned. Herv. Gemeente van Hoogland aanvaardde, heelt gisteravond in ae Hooglandsche Kent een herden kingsrede uitgesproken k Onder de zeer vele aanwezigen merkten wij o.m. op. prof. dr. G. Sevens ter, prof. ar. H. M. van Nes, het voltallig ministerie van predikanten, ds M. J. Punselie, den heer P. J. Mulder, voorzitter van de Gemeente-Com missie en verder talrijke leden van kerkelijke colleges en leden van den gementeraad. Wthouder Jac. Wilbrink, in wiens bedoeling het had gelegen het gcmeentebesiuur te ver tegenwoordigen, was door familie omstandig heden verhinderd hieraan gevolg te geven. Van den burgemeester mr. J. A. v. d. Sande Bakhuijzen was een schrijven binnengeko- Dr. Riemens, die ook in dezen dienst de be diening van Jezus' Woord op den voorgrond wensehte te plaatsen, bepaalde zijn gehoor in het eerste deel der prediking bij Joh. 18:37 B „Een iegelijk die uit de waarheid is, hoort Mijne stem". Vooraf heeft spr. er nog op ge wezen, dat de schoons ie titel voor een predi- kant is: Verbi Domini Minister Bedienaar des Goddelijkcn Woords. Daarom dan ook wil epr. op dezen avond in de allereerste plaats wijzen op Jezus Christus. Achter deze predi king wil hij zien schijnen de zon der gerech tigheid, die in Christus Jezus is opgegaan. Tot zijn tekstwoord komende, teekende 6pr. den Christus, staande als gevangene voor Pilatus Na er daarbij op te hebben gewezen, dat Christus' Koninkrijk niet van deze wereld is. zette hij uiteen, dat Christus uit de waar heid is en dat Hij alleen kan zeggen: „Ik ben de waarheid". Hij is de vertegenwoordiger der laatste werkelijkheid. Hij is Gods bloed getuige en spreekt in volle gemeenschap met den Vader. Verder wees dr. Riemens er op, dat wie door het geloof aan deze laatste werkelijkheid deel kriigt Zijn stem hoort. Deze stem klinkt al de eeuwen door en is ook van beslissende beteekenis in deze bange dagen. Zeer zuiver en heerlijk zegt een gezangvers daar ook van: „De smart verstomt, en vreugde komt „Waar Hij Zijn stem doet hooren." Het is de taak van den evangeliedienaar om al maar door de prediken: Hoort Hem. Hij zal daarbij steeds afwijzen van zich zelf en heen wijzen naar Hem. Vervolgens wees dr. Riemens er op, dat zonder Christus ons menschen leven niet meer is dan een avontuurlijke droom. Alleen door de waarbeid, die in Christus Jezus is, krijgt ons leven eeuwigheidsbeteekenis en eeuwigheidswaarde. Alleen, aldus spr., wan neer ons hart bekeerd wordt en wij ons voor God verootmoedigen, dan worden wij aange nomen tot kinderen der waarheid en wordt ons leven gericht op het telkens weer luiste ren naar de stom van onzen Heer. Zijn stem te hóoren is voor U en mij het eene noodige. Tenslotte zette dr. Riemens nog uiteen, dat het tot troost1 strekt, dat Jezus Christus het laatste woord zal hebben in de geschiedenis der volken. Spr. eindigde deze Schriftoverdenking met te verklaren, dat het Koningschap van Jezus Chriêtus in zijn ambtsbediening steeds meer geworden is de vaste grond en het heiligst' ideaal. Nadat Gez. 71 7 was gezongen bepaalde spr. zijn gehoor nog een oogenblik bij zijn veertigjarige ambtsbediening. Ondanks de veelheid van indrukken, die sp». deze dagen op hem heeft inlaten werken, is zijn hart vervuld met groote dankbaarheid jegens God, Die hem al die jaren, heeft willen sterken en zegenen. Het verlangen om predikant te worden, dankt hij naast God aan zijn opvoeding in het ouderlijk huis. Door zijn vader, die even eens predikant was, heeft hij een diepen in druk van het ambt van de evangeliebedie ning gekregen. Dr. Riemens wil bovenal een oecumenisch man zijn. Hij noemt zich graag een geestver want van zijn vader. Mijn heele leven, al dus spr.. heb ik bij de verkondiging van het evangelie getracht mijns vaders stappen te drukken. In dit opzicht is wel typeerend een uitspaak van één van mijn Utrechtsche leer meesters, die zeide: ,Ik geloof, dat u nog meer van uw vader geleerd heeft, dan van ons professoren". Nadat dr. Riemens dan nog met dankbaar heid zijn kennismaking met het zendingshuis „Schoonenberg" van de Zendingsvereeniging te Rotterdam had gememoreerd, waar hü ook gemeenten Hoogland en Dedemsvaart. Met dankbaarheid gedenkt spr. ook zijn verblijf in. ae Herv. Broederschap. Dr. Riemens houdt de alleraangenaamste herinneringen aan zijn studietijd. Hij heeft ge regeld nog gelegenheid gevonden vooral in Dedemsvaart om zijn studie voort te zetten. In dit opzicht blijft ook voor den evangeliedienaar in dezen tijd nog gelden: Wie niet studeert is niet bekeerd. Spr. die hierna tot zijn „Leidschen tijd" kwam, wees er op, dat velen, die zijn intrede hier nog medegemaakt hebben, thans reeds opgeroepen zijn tot Hooger heerlijkheid. Met dankbaarheid en weemoed gedenkt hij hun nagedachtenis. Thans staan wij voor de vraag of de jongeren van plan zijn even trouw te zijn als de oude garde. Meer dan 1700 aan- nemelingen werden vanuit Pniël aan de kerk toegevoegd. Velen bleven de kerk trouw, maar ook velen waren traag en komen hun belofte niet na. Velen, en dat is sprekers ondervin ding, eischen trouw huisbezoek maar brach ten een slecht kerkbezoek. Spr. betreurde het. dat in de laatste ja ren het sectarisme in onze stad tot onge kende bloei is gekomen. Onze tijd is er één van vluchtige en onrijpe meeningen. Gelukkig daarentegen is het. dat wij weten, dat de geest zijn heilig werk doet Het blijft meer dan ooit de roeping der kerk om allen, onder welk etiket dan ook, bijeen te vergaderen, die Hem willen dienen. Dr. Riemens houdt veel van de Ned. Herv. Kerk, zou nergens anders predikant willen zijn,' maar hij vindt het ook een heerlijke gedachte, dat de geloovigen niet alleen in die kerk zitten. Gods Konink rijk gaat verder en- is ruim en uitgestrekt Het stemt spr. tot dankbare vreugde dat er zulk een opbloei in het jeugdwerk valt te constateeren. Dit is een nieuwe lente met een nieuw geluid. Gelukkig is spr. nog niet te oud om van deze geestelijke lente te houden. Spr. herdacht met weemoed het verscheiden van den zoo jong overleden prof. Eekhof. Ook aan mannen als prof. Van Nes, prof. Korff en Sevenster en prof. Heering heeft hij, in ver schillend opzicht, veel te danken. Van zijn plaatselijke collega's met wien hij korter óf langer samen mocht werken her dacht hij wijlen prof. Plooy, ds. Beekenkamp, ds. Roscam Abbing en ds. Groot Enzerink. Tij- Ezijn verblijf in deze gemeente vertrokken elders ds. Goedhard, ds. Meester en dr. ikktng, terwijl aan de. Punselie emeritaat Verleend werd. Tesclotte herdacht dr. Riemens zijn werk in het Provinciaal- en Classicaal Bestuur en in de verschillende kerkelijke colleges. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat al zal de menschelijke stem van hen, die voor gaan, eens verklinken,Christus als Koning der eeuwigheid altijd zal blijven. De plechtige ure, waaraan het kerkkoor „Ex Animo", waarvan dr. Riemens eere-voor- zitter is, zijn medewerking verleende, werd besloten met fc*l zingen van Gez. 135 „Dankt, dankt nu allen God". Aan het einde van den dienst zong de ge meente dr. Riemens Gez. 263 1 en 5 „U zeeg- ne God" toe. Dr Riemens mocht vandaag aan zijn wo ning vele fraaie bloemstukken ontvangen. He denmiddag is hij in zijn wijkgebouw „Pniël" door een commissie gehuldigd. Wij komen daarop morgen terug. Plechtigheid op Duitsche graven Door de Ortsgruppe Leiden van de N.S.D.A.P. is, in samenwerking met de Duit- sche weermacht, op de graven van in de Meidagen gesneuvelde Duitsche soldaten een korte plechtigheid gehouden. Op de begraaf plaats bij het Groene Kerkje te Oegstgeest werden vijf kransen gelegd, n.l. namens de familie, namens de Ortgruppe Leiden der N.S.D.A.P. en namens de Weermacht. Een kort woord werd gesproken door den heer Becker, namens de N.S.D.A.P. De Jugend- führer Sohns bracht een groet over uit het Duitsche Vaderland en verklaarde, dat de Hitler-jugend, evenals de dapperen, die hier begraven liggen, bereid is het leven te geven, terwijl luitenant Irnhoff namens de Weer macht de gevallenen herdacht. Bij de Morschpoort-kazerne en op de begraafplaats te Valkenburg vonden plechtig heden plaats van denzelfden aard. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Mi J. Siere: Gerarc Bos; Nicoli Jacob, r. van W. Alting en van J van <k en A. H. js Maria. z. N. J. van A Heemskerk; Cornells an J. Marls ;n C. M. de Boer. OVERLIJDEN: C. Crar Alphen a/d. Rii" Kostelooze inenting Op Woensdag 19 Maart a.s. zal er gelegen heid bestaan voor kostelooze inenting en her inenting en wel: le. voor'de ingezetenen van het dorp Aor- landerveen len huize van den heer W. van der Wind. arts. des voormiddags 9 uur; 2e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens met Zwammerdam in het ge bouw van den Luchtbeschermingsdienst, School straat no. 7. des voormiddags 9 uur; 3e. voor de ingezetenen van de Lage Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grens scheiding met Koudekerk en Woubrugge ten huize van den heer W. van Wermeskerke, arts, alhier, des namiddags 2 uur; 4e. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de grensscheiding met Zwammerdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hof- brug in het gebouw voor den Luchtbescher mingsdienst aan de Schoolstraat, des namiddags 5e. voor de ingezetenen van de Hooge Zijde vanaf de Hofbrug tot de grens van Hazerswoude in het hiervoor genoemde gebouw, des voor middags 11 uur. j Het is gewenscht dat trouwboekjes der ouders of geboortebewijzen der kinderen worden mede gebracht, en den ouders wordt aanbevolen van te voren overleg te plegen met den huisarts. In de kerk aan de De Ruvterstraat werd de jaarvergadering gèhouden van de Gerei. Meisjesvereeniging „Lentebloesem'. De jeug dige „Lentebloesems", allen met een voor jaarsbloem getooid deden op het podium met de leidster in het midden, haar naam eer aan. De belangstelling voor dit jaarfeest, was, vooral van de zijde der jeugd, zeer groot en zelfs de „gaanderij" moest ïtn gebruik ge nomen worden. Nadat ds. G. Mulder de samenkomst met gebed en Schriftlezing geopend had. ging di- recht de leiding over aan de presidente, mej. Belgraver. die ook dezen avond er weer van blijk gaf haar moeilijke taak aan te kunnen. Eerst gaf zij een overzicht van het wel en wee in het afgeloopen jaar. waarbij o.a.- ge memoreerd werd hoe een splitsing der ver eeniging. welke door het ledental wenschelijk geworden was en ook tot stand kwam om practische redenen weer ongedaan gemaakt moest worden. Na dit openingswoord volgden o.a. een voor dracht en enkele zangstukjes, die ook meer stemmig goed gezongen werden. Voor de pauze werden een tweetal opstellen voor gelezen, n.l. door Toos Oostroom, over „Job' terwijl door Rie Noorlander een uitstekend overzicht werd gegeven van de Zending op Soemba. Op het eerste onderwerp volgde be spreking waarbij een groote reeks vragen ge steld werden, die door inleidster en leidster beantwoord werden. Van het gedeelte voor de pauze vermelden we een felicitatie door de jeugdige afgevaar digd e van de Herv. Meisjesvereenigingen en een fantasie over Ps. 73 gespeeld op het kerk orgel door den organist, den heer W. Verduyn. Ook het gedeelte na de pauze, waaron o.a. door Riet Mooij een Vad. Gesch. onderwerp werd ingeleid had een zeer gezellig verloop. Door ds. Boseh werd een slotwoord ge sproken. JUBILEUM-UITVOERING „SURSUM CORDA" Dezer dagen is het 12 jaar geleden dat het kinderkoor „Sursum Corda", dat in onze ge meente zeer populair is, werd opgericht. Tevens is dan de directeur, de heer J. van Beek uit Woerden 12*4 jaar aan deze vereeniging ver bonden. In verband hiermede zal „Sursum" deze week een jubileum-uitvoering geven en wel op Woensdag en Donderdag in het Nuts- gebouw. De belangstelling hiervoor is zoo groot, dat de eerste avond reeds uitverkocht is. Naast enkele stukjes, te zingen door het meisjeskoor, vermeldt het programma als Ingekomen 1 BEVOLKING _..0Kamerik A. 198, Johanna E. Kool, z. ber. Noordeinde 90; Rotterdam C09I- havénstr. 18a, Corns. W. 'Siermans en gezzin, los werkman, Dorpsstr. 56. Vertrokken naar: Nieuwkoop, Zuideindsche^ weg Johanna Th. Wouters, veeh. kn. Noord einde 44; Woerden Leidschestraatweg 1 Maria J. v. Bemmel, dienstb. Streekterweg 59: Bos koop, Puttekade 19, Albertus Geers, grond werker, Groenenweg 18. BURGERLIJKE STAND Geboren: Neeltje, d. van D. Lex en Klasina Hoogervorst Janny Adriana, d. van M. Oud hof en Dieuwke de Jong. Gehuwd: Martinus Kelder, 28 jr. met Pieter- nella Stuyver 29 jr. Overleden: Jacoba Voorsluijs, 24 jr., te Leiden. WEEKDIENSTEN heid van Ouderkerk a.d. IJssel (Biddag). Hoe de voetbal rolde Voor het eerst dit jaar werden op het H.B.S.- lerrein weer door A R C.-elftallen gespeeld en het resultaat was een fiksche overwinning en een even fiksche nederlaag. A.R.C. 2 speelde legen Leiden 1 een goeden wedstrijd en behaalde een 61 overwinning. Reeds spoedig hadden de gastheeren een 2—0 voorsprong door Spek en Kersten waarop Lei den de achterstand verkleinde door een mis verstand in de A.R.C.-achterhoede. Onze plaals- genooten bleven aanvallend waarbij de voor hoede een goed open spel vertoonde en voor de rust nog twee maal scoorde door Kersten. Door resoluut ingrijpen van de achterhoede konden de gasten niet meer tegenscoren. Rust 41. Na de rust speelde Leiden veel beter. Door vlug spel maakte men het A.R.C. lastig maar door dat de voorhoede te kort speelde bleef succes uit en in laatste instantie betoonde doelman Van Leeuwen zich zeer betrouwbaar. Door een penalty werd het 51 voor A.R.C. en kort voor het einde werd het nog 61, welke uitslag wel wat geflatteerd is. Dit was ook het geval op het bij terrein waar A.R.C. 3 speelde tegen R.C.L. 2 uit Leiderdorp. Hier wonnen de gasten met 62 hoewel A.R.C. drie-vierde van den wedstrijd veel sterker was. Maar daar R.C.L. de kunst van doelpunten maken beter verstond behaalde zij de over winning. Na een 40 achterstand maakte A.R.C. Voor de rust 4—2, maar na de rust zag men geen kans op te halen en werd de voor sprong der gasten nog vergroot. Hazerswoude OUDERAVOND CHR. SCHOOL De „School met den Bijbel" hield in het gymnastieklokaal haar jaarlijksche Ouder avond. Dhr. J. Bol, voorzitter opende' op gebruikelijke wijze de vergadering. In zijn openingswoord herdacht spr. dhr. D. de Bruyn Jzn. als oud-voorzitter. Hij herinerde aan alles wat de overledene voor het Chr, onderwijs hier ter plaatste gedaan heeft. Door dhr. J. Bol werd gesproken over „Onze School met den Bijbel". Mcj. N. Verdonk liet zien hoe men de kleintjes door teekeningen de vertel lingen beter doet begrijpen. Door andere leer lingen werd door voordracht, zang cn spreek koor op keurige wijze „Het buitenleven", weergegeven. Dhr.- B. Offringa, hoofd der school sprak een slotwoord en bracht mej. Cl. Bol, die spoedig de school gaat verlaten, dank voor hetgeen zij als onderwijzeres voor de school gedaan heeft. Koudekerk a/d. Rijn HET GROENE KRUIS In de Donderdagavond gehouden jaar vergadering van de afd. Koudekerk a.d. Rijn van het „Groene Kruis" werden tot bestuurs leden herkozen de heeren Ant. v. Egmond en C. J. Zuijdwijk, terwijl ter. voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. C. Ketel werd gekozen de heer J. D. Reijneveld. Uit het financieel verslag bleek, dat de ontvangsten met inbegrip van het saldo des vorigen jaars groot 54.05 hadden be dragen 641.16 en de uitgaven 194.13. Batig saldo 447.03. De afdeeling telt thans 120 leden. Noordwijk „NOORDWIJK" VOETBAL Het eerste elftal van Noordwijk deed het te Katwijk slecht, en verloor met 42. Voor de rust bereikte Noordwijk nog een 20 voorsprong, daar Quick Boijs geheel uit Daarna ging het bij de thuisclub echter beter, terwijl enkele Noordwijkspelers, die sinds langen tijd niet gespeeld hadden, er weinig meer van terecht brachten. Noordwijk II verloor van Koudekerk I met 31. Doordat enkele spelers op het laatste moment verhinderd waren, moesten bij dit team enkele adspiranten rmeedoen, wat wel van invloed was op het eindresultaat. Noordwijk III daarentegen was volledig, en slaagde erin het kampioenschap van haar afdeeling te bereiken. Met 41 werd van Koudekerk II gewonnen. De belangrijke wedstrijd A.S.V.Noord wijk V eindigde in een 21 zege voor de Noordwijk-Veteranen. Er is ftl voor ge streden, en na een 10 achterstand werd tenslotte toch nog gewonnen, waardoor de leiding weer heroverd is. De thuiswedstrijd van de Adspiranten tegen die van Quick Boijs werd door de gasten met 21 gewonnen. De partijen wa ren aan elkaar gewaagd, en na de rust was Noordwijk de sterkste, doch zij kon dit niet in doelpunten tot uitdrukking brengen. MARECHAUSSEE TE NOORDWIJK Naar wij vernemen wordt alhier met in gang van 1 April een detachement mare- chaussée gestationneerd ter sterkte van twintig man, onder een brigade-com mandant. Oegstgeest „Het Groene Kruis" Onder voorzitterschap van den heer J. de Visser is de jaarvergadering gehouden van „Het Groene Kruis". Na opening werden de notulen vastgesteld en bracht de heer de Visser als pen ningmeester verslag uit. Er is een batig saldo van 145.50. Door de vereeniging is één kind naar een school voor B. L. onderwijs te Leiden gezonden en daarna naar Katwijk naar de Bui tenschool. Volgens het verslag van de afd. Hoogtezon, uitgebracht door mevrouw Kramers is ér een regelmatig stijgend gebruik van de toe stellen gemaakt. Er is een batig saldo van 96.70 te vermelden. Wenschi U succes met den tuin? ZE VLIEGEN DEN GROND UIT. ZAADHANDEL, GEVERSSTR. 65. TEL, 25494 Het financieel verslag T. B. C. door mevr. Brouwer samengesteld, bleek een gunstig resul taat te hebben opgeleverd»van 190.77. De zuster bezocht 225 gezinnen met 572 patiënten. Mevr. de Graaf gaf vervolgens een uitvoerig jaarver slag van de'vereaniging waarin o.a. werd her innerd aan de moeilijke oorlogsdagen: het om vattende werk van de zuster, die ook hulp ver leende in het noodziekenhuis en de verplaatsing van het consultatiebureau. Er zijn door de zuster 4812 bezoeken afgelegd. Tot bestuurslid werd herkozen mej. Hoogen- doorn en in de vacature mevr. v Russen is ge kozen mevr. A. M. C. Brouwer-Schram de Jong Sassenheim Begrafenis Jac. Zuilhof Zaterdagmiddag had de teraardebestelling van den heer Jac. Zuilhof plaats. Onder de vele aanwezigen merkten we op de Commissie van beheer de. ucieiormeerde Kerk, vele Kerkeraadsleden, de heeren H. J. Arentshorst en H. J. Arentshorst Jr. namens de directie van de N.V. Baart- man en Koning waar de overledene is werkzaam geweest, als ook het personeel va;; genoemde firma. Verder waren er enkele vrienden van elders overgekomen om deze droeve plechtigheid bij te wonen. Os. 17uiper begon met te zeggen, dat het de wensch van de familie was, dat door hem alleen aan deze groeve zal worden gesproken Spr. zeide verder, dat de groote belangstelling uit den werkkring van den overledene en groote schare hier tegenwoordig wel bewijzen de deelneming die men gevoelt bij het over lijden van broeder Zuil hof. De talenten die hij van God liad ontvangen werden door hem besteed in groote toewijding en trouw. De Commissie van Beheer en de Kerkeraad zijn er van doordrongen dat het werk door hem is gedaan uit groote liefde tot de Kerk. Altijd heeft hij getoond zeer accuraat en nauwgezet zijn werk te doen. We kunnen zeggen: als hij zich ergens voor gaf, had men zijn geheele Groot is de droefheid nu hij Ls weggeno men. wel in het bijzonder voor zijn vrouw en kinderen. Weest overtuigd van onze deelne ming. Maar in dit smartelijk verlies moogt gij u daarmee troosten, dat hij door genade is op genomen in Gods Heerlijkheid. Door de ern stige ziekte was het spreken hem onmogelijk geworden, maar door gebaren wist hij duide lijk te maken, dat hij -de genade van God verwachtte. Ook dit sterveft is een ernstige roepstem. Al staat men in de kracht van hel leven, we kunnen sterren. Dan is de vraag voor allen persoonlijk. Zijn we dan bereid om te sterven. Spreker zeide dat de overledene veel van zingen hield, daarom was door de familie verzocht te zingen Psalm 43 vers 4. Nadat dit vers gezongen was, las ds. Kuiper de Geloofs belijdenis. De heer C. Z u i 1 h o f van Haarlem bedank te namens de familie voor de belangstelling. Voorschoten Raadsvergadering Onder presidium van burgemeester M. F. Berkhout kwam de raad in openbare zlttiijg bijeen. Afwezig de raadsleden O. R. I. Vlrsen en A. Fortgens en d^ heer de Booij. Ingevolge de ontvangen circulaire dd. 28 Februari j.l. van den waarnemend secretaris generaal van het departement van sociale zaken besloot de raad aan kleine boeren en tuinders een extra winteruitkeering te ver strekken. De firma Gebr. Bouw, Veurscheweg. alhier, zal een subsidie ontvangen in de kosten van het diepspitten ren een strook grond, ter oppervlakte van pl.m. 14.000 M.2 deel uitma kende van de bij deze firma in gebjjjjik zijnde cultuurgrond, gelegen aan den Veurscheweg, alhier. De kosten van dit werkobject zijn geraamd op 400 aan arbeidsloonen, terwijl een twee tal arbeiders gedurende 10 weken bij dit object werk zullen hebben. Voetpad Leidscheweg Ter uitvoering van een genomen raadsbe sluit vaD OctobeT j.l. om een voetpad te doen aanleggen dangs den Leidsclic-weg vanaf hel Burgemeester Vernedepark tot aan den Leid scheweg tegenover het instituut „Bucosteyn". waarvoor een crediet van 3500 werd ver leend. besloot de raad nu aan te koopen van de Npord- en Zuid-Hollandsche Tramweg- maètschappij een perceel grond groot 22 M.2 voor den prijs van 25, van de vereeniging Kinderzorg te 's-Gravenhage «Nieuw-Voor dorp) een strook grond ter grootte van 460 M.2 tegen de prijs van 2,80 per M.2 en van hei R.K. Kerkbestuur, alhier, in gebruik te nemen een strook grond ter grootte van 472 M.2 tegen een jaarlijksche vergoeding van 2.50. Goedgekeurd. In verband met de aangevangen bouw van vijftien arbeiderswoningen aan de Nieuw- Voordorpstraat besloot de raad de verbin dingsweg tusschen deze straat en Noorthey- straat aan te sluiten aan het laagspanningsnet, aan het waterbuizennet en aan het gasbuizen- net der gemeente. De kosten zijn geraamd op 2500. Een tegenvaller Bij raadsbesluit ren 4 Nov. 1940 werd door den raad aan B. en W. een crediet verleend groot 378,550 voor het in werkverschaffing doen verrichten van verbreeding en rioleering der Leidscheweg, Veurscheweg, aanleg Paral lelstraat, aanleg en/of vernieuwing rioleering bebouwde kom en bouw pompgemalen. Voor deze werkzaamheden had de rijks dienst voor werkverruiming in de loonpost een subsidie toegekend van 125,140. Uit de briefwisseling die B. en W. hierna nog ge veerd hebben met dezen rijksdienst is thans ge' bleken, dat ae uit te geven loonen zullen worden vergoed aan de hand van de daarvoor algemeen geldende voorschriften. Dit beteekent derhalve een uitgave van pl.m. 22.000 te verantwooruen op den ge wonen dienst. B. en W. geven den raad in overweging deze subsidievoorwaarden te aan vaarden en de gemeentebegrooting voor hei dienstjaar 1941, waarin nog geen raming is opgenomen met betrekking tot deze werken, dlenovereenkomstig te wijzigen. Conform besloten. Tevens aanvaardde de raad de subsidie voorwaarden inzake de rijks voorschotten be treffende de verbreeding van den Leidsche weg en Veurscheweg met alle bijkomende werken. Verhooging opcenten met 15 De gewijzigde financieele »ernouding tus schen het rijk en de gemeente maakte hel noodzakelijk dat B. en W. bij den raad met het voorstel kwamen tot verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom van de per- soneele belasting met 15 en dat aantal mits dien te brengen op 200. De heer Broggaar zal noodgedwongen 'zijn stem aan dit voorstel geven, erkennende dat er niet aan valt te ontkomen, het stuit hem tegen de borst de bevolking hoogere lasten op te leggen. De voorzitter sprak in dezelfde geest, en zeide dat het college van B. en W. niet andere kan dan met dit voorstel komen. Hierna wordt dit voorstel met algemeent stemmen aangenomen. De gevraagde medewerking van den raad. inzake de wachtgeldregelingen voor personeel in particuliere bedrijven, waarvoor van over heidswege de gemeente een subsidie ad 4000 zal ontvangen, werd verkregen. Bouw arbeiderswoningen Den raad werd door B. en W. in overweging gegeven ter voorziening in de behoefte aan arbeiderswoningen over te gaan tot den aan koop van pl.m. 1300 M/.2 grond gelegen aan d? Hyacinthstraat alhier. 'De kosten met inbegrip van transportkosten zullen bedragen 7350. Het is de bedoeling van B. en W. op dit terrein een blok van 7 arbeiderswoningen, van het type zooals aan de Nieuw-Voordorpstraat te doen bouwen. Aldus besloten. Hamerpunten Zonder bespreking en hoofdelijke stemming werden door den raad goedgekeurd: een ere diet voor verlichting van den verbindingsweg tusschen de Noortheystraat en Nieuw-Voor- dorpstraat, groot 100; een crediet om tot uit breiding over te gaan van de automatische huistelefoon installatie van het raadhuis, met één netlijn en 19 aansluitingen; een voorstel -om het ongehuwde in gezinsverband levende gemeentepersoneel een tijdelijke toelage te verleenen ten bedrage van zes ten honderd van de bruto wedde, voor zoover de bruto- wedde, vermeerderd mei deze toelage een be drag van 1900 per Jaar niet overschrijdt, zulks ingaande 1 December 1940. De raad besloot, ingevolge de circulaire van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aan onder steunde en te werk gestelde arbeiders, kleine boeren en tuinders voor het jaar 1941 extra hulp in den vorm van kleeding, schoeisel en dekking te verleenen. Na vaststelling van enkele comptabiliteits- besluiten en rondvraag sloot de voorzitter de openbare zitting. Brutale diefstal Ontdekt door den eigenaar De heer A., meubelfabrikant alhier, heeft btj de politie aangifte gedaan dat hij 2 leden van zijn personeel op het station Hollandsche Spoor, alhier, heeft aangetroffen met 2 rol meubelstof ter waarde van 100; dat uit de fabriek was mede genomen. Het waren E. P. A. G., oud 19. wonende te 's-Gravenhage en J. J. St., oud 16,jaar, wonende, alhier. Uit het door de politie ingesteld onderzoek is geble ken, dat de genoemde personen de stof had den verkocht aan J. L., wonende te Scheve- ningen, die ze reeds had 'verkocht aan mevr. M. Ch. L,eveneens wonende te Scheveningen. Bij een gedane huiszoeking ten huize van St. vond men nog enkele stukkea meubelstof, welke ook van diefstal afkomstig waren. Tegen het diefachtige personeel en de he lers is door de politie proces-verbaal opge maakt en nadat zij waren voorgeleid voor de officier van justitie zijn zij vrij gelaten. INENTING TEGEN POKKEN Er zal Woensdag 19 Maart a.s. van 2 tot 3 uur ten huize van dr. H. J. Keegstra, Leidsche weg 51. alhier gelegenheid zijn tot kostelooze inenting van kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar, tegen pokken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Teuntje, dochter van I. van Eg- mond, rijwielhersteller en T Dompeling, zonder beroep, wonende Tulpstraat 3 Jacob Pieter, zoon van P. W. van de Schaaf, opzichter pro vinciale waterstaat en S. W, Rcmens, zonder beroep, wonende Papelaan 30 Wilhelmina Alida Josephina, dochter van P. A. Warmendam, veehouder en J. A. Waayer, zonder beroep, wonende Leidscheweg 104 Marianna Meinands Andrina, dochter van W. de Ruyter, mclkhande- laar en A. P. W. de Jong, zonder beroep, wonen de Voorstraat 49 Dirk, zoon van F. J Wasse naar, landbouwer en M. van Santeh, zonder be roep, wonende Houtlaan 14 Willibrorda Petro- nella Maria, dochter van W. P. Duynisveld, brood- en banketbakker en C. G. Th. Spigt, zon der beroep, wonende van Kempenstraat 1 Krijn Hendrik, zoon van H. van der Wende, rijwielhersteller en M. C. L. de Grauw, wonende te Rotterdam. Overleden: Samuel Pieter Visser, oud 42 jaar, officier marine stoomvaartdienst, echtge noot van V. B. Loven, wonende Willem de Zwij gerlaan 31 Willem Segaar, oud 7 maanden, zoon van N. Segaar en J. H Verdauw, wonen de Leidscheweg 479 Henk Schoonevcldt, schoènmaker, oud 66 jaar, weduwnaar van A. C. Vijftigschild, wonende Schoolstraat 23. Voorhout Installatie van den heer J. H. Broersma. Nadat de heer J. v. d. Berghe Vrijdag j.l. van - de leerlingen der Chr. School afscheid had genomen, vond Zaterdagmiddag een offi cieel afscheid plaats in café „Boerhave", waarbij tevens de heer J. H. Broersma als nieuw hoofd zijn intrede deed. De zaal van het restaurant was tot in de uiterste hoeken gevuld. Talrijke ouder^ en belangstellenden waren aanwezig. Onder deze aanwezigen merkten we op den Burgemeester der gemeente en de beide wet houders, het voltallig bestuur der Chr. School, dr. H. A. G. Bots, als schoolarts en verschil lende hoofden van scholen uit den omtrek. Berichten van verhindering waren ingekomen van de inspecteurs van het L.O. Ds. Klomp als eere-voorzitter van het schoolbestuur der Chr. School, opende deze bijeenkomst met,gebed, waarna door hem het scheidende hoofd met diens gezin werd toe gesproken. Wij allen danken u, zei spr. Gij zjjt altoos een hulpvaardig mensch geweest. God spare u nog vele jaren. Namens ouders en leden van het bestuur bood spr. den heer v. d. Berghe een gesmeed ijzeren schemer lamp aan. Het nieuwe hoofd, den heer J. H. Broersma wensehte spr. een gelukkige loop baan toe. Nu sprak burgemeester mr. G. F. W. van Berckel'een dankwoord namens alle gemeente naren. Gij hebt in den tijd dat gij hier waart de harten van alle gemeentenaren gewonnen en doen uitkomen wat de kern van het Cnr. onderwijs is. Daarna sprak de heer A. Allard, hoofd der R.K. School, alhier. Hij zou de vriendschappelijke sfeer, waarin hij met den heer v. d. Berghe 19 lange jaren heeft mogen samenwerken, nimmer vergeten. Daarna werd nog het woord gevoerd door verschillende hoofden uit omliggende gemeenten. De heer Herfkens, hoofd der Chr. School in de Mun- nikenstraat te Leiden, sprak den heer Broers ma toe. Als laatste sprak mej. Dopheide, onderwij zeres aan de school. Zij sprak haar dank uit voor de wijze waarop de heer v. d. Berghe haar dagelijks tegemoet is getreden. Met den heer Broersma hoopte zij op een prettige samenwerking. Daarna sprak de heer J. v. d. Berghe een afscheidswoord. Na den langen tijd, welken spr. hier heeft doorgebracht, valt het heen gaan niet mee. Het is voor hem een groot voorrecht in de 19 jaar van zijn verblijf alhier, nooit aan het graf hebben te moeten staan van een leerling. Zeer in het kort dankte spr. nu de ouders, leden van het schoolbe stuur, den schoolarts dr. Bots, mej. Dopheide en de kinderen. Succes op eigen werk is mooi, aldus vervolgt spr., maar dit is voor mij niet van zooveel waarde als Zegen. Hij bid dan ook dien Zegen op zijn gedane werk af. De heer Broersma sprak daarna de hoop uit, dat het vertrouwen op hem niet zal be schaamd worden. Na dankgebed <ioor ds. Klomp ging men over tot het meer feestelijke gedeelte, hetwelk bestond uit voordragen, spelen en zang door de kinderen or.der leiding van mej. Dopheide. Het slot der samenspraken was, dat een foto aan den heer v. d. Berghe werd aangeboden van alle schoolkinderen. Woubrugge Veertigjarig jubileum „Obadja" De Chr. Jongelingsvereeniging „Obadja" hield ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan in het gebouw Immanuel een jubileum-jaarvergade- ring, waarvoor groote belangstelling was. Door den eerevoorzitter, ds. van der Ent Braat werd een openingswoord gesproken en een inleiding gehouden over het Schriftgedeelte Lukas 9 28 —36. Hierna werd een jaarverslag uitgebracht, waaruit o.m. bleek, dat de vereeniging van goeden bloei mag spreken. Voorts werden er op stellen en voordrachten ten beste gegeven en een tweetal referaten, handelende over de afgeloo pen 40 jaren. Verschillende afgevaardigden brachten de beste wenschen en groeten van hun zenders aan de jubileerende vereeniging Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, IS Maart. Groemten- veieling. Sahorseneeren A 1517, Idem B 7.50 10.50 per 25 kg,; boerenkool 0.05—0.15 per kist van 6 kg., roode kool f 7—7.50, gele kool 6.20—6 40.. groene kool 6.40, spriutikool 16—16. uien 5.50 —6, witlof 2.10—2.30 per 100 k- w peen 1.20— 1.80, kroten 0.62—0.63 per kist sn 2u kg. !n verband met de wijzigirl de omzetbelasting zijn wij gs zaakt den abonnementsprijs m| te verhoogen. Deze verhooginj in Maandag 17 Maart. Weekabonné's betalen dus per week. Kwartaalabonné's 2.47 pei taal, verhoogd met 15 ets. ii kosten. Diengenen onder onze abi die er de voorkeur aan geve incasso-kosten te vermijden, ken wij vriendelijk het abonne geld aan ons kantoor te betale wel over te schrijven of te op onze girorekening 58936. Wilt U zoo vriendelijk zj uiterlijk 3 April te doen Daarna gaan de kwitanties I Laatste Bericht B. SCHIPPER t Na een langdurige ongesteldheid ls terdam op 52-jarige leeftijd overleden B. Schipper, hoofd der Eloutsch U.L.O. aan de Middellandstraat (thans Kleine Coolstraat). De begrafenis is bepaald op Dondei te 3 uur op Crooswijk. Restauratie St. Francii gasthuis Na de ramp, welke vier weken het St. Franciscus Gasthuis te Rotter troffen heeft, zijn de herstelwerkza; dank zij de eendrachtige samenwerh allen, die ermede te maken hebben, zeer snel tempo ter hand genomen. 1 5 Maart j.l. konden de eerste 50 p weer worden opgenomen in de gerest zalen van het zoo zwaar gehavende huis, terwijl gisteren weer 121 bedd waren. Voorwaar een voortreffelijk r dat te danken is aan den ijver en van de aannemers met hun werklie het ziekenhuispersoneel en van vele telijke en Duitsche instanties. Den gende op de ramp, werd des midda beraadslaagd door den architect en c nemers met het resultaat, dat Maan gen reeds met de herstelwerkzaamhe begin kon worden gemaakt. Ontelbar moesten worden ingezet, talrijke waren vernield en de verwarming 1 neerde niet. In vier weken tijd is nu een kwart deel van de patiënten, welk dag van de ramp in het gasthui teruggekeerd. i Ook de voorziening van ziekenh] rialen, verbandmiddelen enz. Is in j tempo geschied. Het St. Franciscus kreeg bij de leverantie voorrang. I operatiezalen, welke gedeeltelijk bu| bruik moest worden gesteld (de al geheel vernield) wordt thans hersteld in de eveneens in het gasthuis gevest] liklinieken een hulpoperatiezaal is is De overige herstelwerkzaamheden^ naar men verwacht, nog twee maaj beslag nemen. De speciale vergunningef Rotterdamsche slaehtol De secretaris-generaal van handel heid en scheepvaart maakt bekend, dl turn, tot welken de speciale vergunnirj tex'tiel md. 82, md. 83, md. 84, md. 8' en md. 87, welke aan Rotterdamsche' slachtoffers zijn uitgereikt, geldig zijn' gesteld op 15 Maart. Na dien datum n deze vergunningen derhalve geen tej ducten meer worden betrokken. Diegenen, die tot dusverre slechts deelte van de op deze vergunningen zijn goederen hebben kunnen betrek men in aanmerking voor speciale leveringsvergunningen, waarop zij z. het restant zullen kunnen aanschaffei Voorzoover betrokkenen thans noj terdam woonachtig zijn, dienen zij wenden tot het agentschap van den tiedienst Rotterdam, dat hun ind< vergunning heeft uitgereikt. Buiten Rotterdam woonachtige slachtoffers dienen hun vergunnin uitzondering, echter van de z.g. f-v* gen md. 87 in te zenden aan het toor van den distributiedienst Rotte gevestigd is aan den Schiedamsches 183. In ruil daarvoor zullen betrokki machtiging ontvangen tot het in o nemen van het aantal speciale punt veringsvergunningen, waarop zij i hebben. Deze machtiging moet bij tributiedienst der gemeente, w" trokkene thans woont, worden onder overlegging van de distrib kaart. Voorzoover buiten Rotterdam wo Rotterdamsche oorlogsslachtoffers f-vergunningen voor woninginrichtii ontvangen (md. 87) en hun nieuw nog niet of niet geheel hebben inge nen zij zich rechtstreeks te wendei distributiedienst van hun tegei woonplaats. Zij dienen na 15 dezer aanvraagformulier voor een leverin ning in te vullen en dit tezamen vergunning in te leveren. De distrib reikt hen dan een leveringsvergu voor die hoeveelheden die voor di inrichting van de woning noodzak ken te zijn. Visscherij lsch uit j 15 Ma; SCHEVENINGEN. 15 Maart. In de v -- rt. waren de aar niet groot. Door niet.gerege. waren klein bijzonder h taken kon de kust laag >eg dan 735 t 3 motorloggers 498 en 226 sch( laakten een ger 35 per reis. komstige week van het vori 6092 visch uit zee aangevo totale besomming 27,746, a motorloggers met I 10.355. 6 I 1822 en 92 schokkers met I Blijkens deze gegevens bedra koop van uit zee aangevoerde vorig jaar 27.746, of 1 319.885 De garnalenvisschers hadden betaalde voor gekookte garnalen 3342 en levende garnalen I 6—10.80 per mand Van IJmuiden en elders werden daf scheldenc consignatiezendln'gen visch r opbrengst bedroeg 9288. De garnalenv de kust leverde nog niet veel op. De i sche garnalenbooten besomden tezamen De afgeloopen week werd voor 1 aan den afslag verhandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6