ADVERTENTIËN we r f LUXE AUTOMOBIELEN. herinnerik visioen; MAANDAG 17 MAART 1941 Gereformeerde kerk van Overschie Herdenking van het vijftigjarig bestaan Gedachtenisrede van Ds. C. J. v. d. Boom In verband met het feit, dat h»t vorige week 50 jaar geleden was, dat de Geref. Kerk van Overschie tot openbaring kwam, heeft in de godsdienstoeferfing van Zon dagmorgen de pastorloci, D s. C. J. van der Boom, een gedachtenisrede uit gesproken. Het kerkgebouw was geheel gevuld mét een aandachtig luisterende schare. Gesproken werd naar aanleiding van Ps. 48 10: „O God, wtj gedenken Uwer weldadigheid in het midden Uws tempels." De godsdienstoefening ving aan met het zingen van Ps. 6« 8. Na het lezen van de wet, gevolgd door het zingen'van Ps. 51 5. werd gelezen Openb. 1 1018. Na het gebed hield Ds. v. d. Boom een korte inleiding tot de predicatie, waarin hij in korte trekken de geschiedenis van de kerk te Overschie in her innering bracht. Naar aanleiding van Ps. 48 10 wees spr. in zijn predicatie op vier punten: 1. waarin de weldaden des Heeren bestaan; 2. hoe ze moeten worden herdacht; 3. waar dit geschieden moet; 4. welke vrucht de her denking moet afwerpen Nadat de gemeente Ps. 103 1 en 9 gezon gen had, schetste Ds. v. d. Boom in het kort den toestand in de Ned. Herv. Kerk kort voor de Dolerantie. Men ging gebukt onder het synodale,juk een klank, die zeer ver vaagd is tengevolge waarvan de plaatse lijke vrijheid der kerk aan banden was ge legd. Een schijneenheid werd voorgesteld als het hoogste kerkideaal. Al meer gleed men af op het hellend vlak, zoodat tenslotte de kerk gedegenereerd was tot een genootschap, waarin de ware kenteekenen der kerk steeds meer werden verdoezeld en verdon kerd. Toen werd de Reformatie ter hand ge nomen. er kwamen weer tijden van opge wekt geestelijk leven, men offerde voor den dienst des Heeren, en dankte voor Zijn wel daden. Dat waren dagen van kerkelijk reveil. Klein was ook in Overschie het begin, maar de Heere hield Zijn werk in stand. Terug ziende op het verleden, is er rijke stof om te danken voor de weldaden des Heeren. Intusschen bestaat, zoo vervolgde spr., bij het gedenken gevaar voor onnadenkendheid en oppervlakkigheid. Gedenken is een zaak van ootmoed. Wie zichzelf verheft, is niet op de rechte plaats. Daarnaast rijst de vraag, of de vrijmaking der kerk in onze dagen ons nog iets te zeggen heeft. Deze vraag beant woordt spr. bevestigend. Wij mogen ons, al dus spr., na 50 jaren nog steeds verheugen in de vrijheid, die wij hebben op kerkelijk gebied. Als gemeente kunnen we leven naar des Heeren Woord en Verbond. Maar dit ver plicht ons ook onze kinderen, het geslacht, dat na ons komen zal, te vertellen van de daden des Heeren, die Hij in het verleden wrocht Trouw blijven aan den Heere, dat is onze roeping. Gedenken staalt het geloof. Stijge ons gebed op tot den troon der genade, dat nog eens al Gods kinderen één mogen worden, die krachtens geloof en belijdenis bijéén behooren. De plaats, waar 's Heeren weldaden onder Israël werden herdacht, was de tempel. Zulk een tempel is er nu niet meer. Christus is de ware tempel. In Zijn kerk komt Hij met Zijn- gemeente samen. In de kerk komen wij, al dus spr., als Verbondsgemeenschap tot onzen Verbondsgod. Daarom zullen wij in het huis des gebeds den Heere loven, voor wat Hij wrocht in het verleden op Jcerkelijk gebied. Ons gansche leven moet een leven van dank baarheid zijn. Daartoe roept de Heere ons op. Laten we dankbaar erkennen: ,,'tls van den Heere geschied". Na het zingen van Ps. 138 4 behandelde spr. de vrucht, die elk gedenken van de wel daden des Heeren moet afwerpen. Elke refor matie, aldus spr., moet leiden tot voortgaan de reformatie. We mogen niet in zelfvoldaan heid denken dat we er zijn. Spr. looft niet altijd de oude tijd als het ideaal, maar toch meent spr., dat de eenheid van vroeger hoo- ger stond dan nu. Dieper meeleven met de Kerk des Heeren is mogelijk. Trekt de band der liefde en gemeenschap minder sterk dan ■vroeger? Moge, aldus spr., de bede van onzen Borg „opdat zij allen één zijn" door ons in woord en daad door gebed en geloof worden beoefend en overgenomen. Voorts moet het gedenken ook deze vrucht afwerpen: betaal den Heere Uw geloften. Wij moeten den openbaren eeredienst in stand houden. Dat is ambtelijke dienst. Geen lief hebberijtje, maar verplichting. We moeten bereidwillig zijn tot waarlijk offeren. Het zij ons een voorrecht en een eere ons werk voort te zetten in gehoorzaamheid aan onzen God. Tenslotte moet het gedenken staan in het teeken van Jezus wederkomst. Wij moeten Kern biddend verwachten en in verbondsge- hoorzaamheid leven. Eens komt de groote Re formator en met Hem de nieuwe aarde, waar gerechtigheid wonen zal. Daar zal het volk des Heeren één zijn, daar zal eeuwig het lof lied weerklinken ter eere van het Lam, ge slacht op Golgotha. Dan wordt vervuld het woord van Johannes: „En ik zag geen tempel, want de Heere, de Almachtige God, is haar tempel." En het licht, dat daarvan afstraalt is van dien aard, aldus besloot spr., dat we mogen zeggen „Soli Deo Gloria" ook voor de reformatie van de kerk van Overschie. Hierna ging ds. v. d. Boom in dankgebed voor. Gezongen werd nog Ps. 77 7 en 8. Na dat de zegen uitgesproken was, zong de ge meente nog Ps. 72 4 „Zijn Naam moet eeuwig eer' ontvangen". der aarde, afhankelijk van de snelheid van bei schip 'en opzichte van de aardoppervlakte. Bbvengenoemde method* kan men alleen maar toepassen, als het schip niet te veel bewe gingen maakt, een onderzeeboot biedt dus groote voordeelen. immers men zakt tot men in rustig water is. De kor'e golf verdwijnt al na een twintig meter, dus al heel ga&w. de invloeden van de deiningsgolven verdwijnen pas op veel grooter diepte. De bedoeling van het zwaarte- krachtsonderzoek is inlichtingen te verkrijgen over den opbouw van de buitenste lagen der aarde. Als de massa's- gelijkmatig verdeeld ian de aard- verwachten Wetenschappen Nederl. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde Lezing van prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz. Voor de afdeeling Rotterdam van bovenge noemde vereeniging heeft prof. dr. ir. F A. Vening Meinesz Zaterdagmiddag in de Zeevaart, school een lezing gehouden over: Zwaar'.e- krachtsonderzoek met onderzeebooten in Ned.- Indië. De bedoeling van deze waarnemingen was slingerwaarnemingen. Daarop past men dan de formule van Huygens toe. Men vergelijkt de uitkomsten met die van een station, waarop een absolute meting verricht is. gaa' langs verschil lende waarnemingspunten en kan uit het ver schil van slingertijd. het verschil aan zwaarte kracht ten opzichte van het punt waar de be kende waarneming gedaan is, vaststellen. Het centrale punt waar deze absolute metingen ver richt worden is Potsdam, voor Holland De Bilt. Hier bereikt men een groote nauwkeurigheid, tot één op een millioen. Bij de berekening moet men kleine storingen in rekening brengen, ver oorzaakt door temperatuur, druk, vochtigheid, gang van de tijdmeters, en aan boord van vaar tuigen de scheepsbewegingen. De voornaamste storing wordt door de horizontale beweging van het scnip veroorzaakt, om deze te elimineeren heeft men een vernuftig toes'el bedacht met twee synchrone slingers. De hoek tusschen de lengteassen van de slingers blijft ongestoord. Men laat nu twee evenwijdige slingers tegen elkaar inslingeren en legt den hoek fotogra fisch vast. Men krijgt op zee nooit zulke nauw keurige uitkomsten als te land, ten hoogste 3 a 4 millioenste Men heef: bovendien nog last van een typi sche storing .eroorzaakt door de aswenteling als de aarde een bol was, zou de zwaar'ekracht averal dezelfde zijn. Heeft men echter op een purtt een teveel aan massa ondei zich, dan krijgt men een teveel aan aantrek king. een tekort heeft een geringere aantrek king tot gevolg Uit de afwijkingen kan men vrij vasts'aande conclusies trekken betreffende de verdeeling van de massa dér aarde Al sinds 1850 heeft men die anomalieën be studeerd, meestel blijkt een te veel aan massa geneutraliseerd door een te kort aan massa in een hooger of lager gelegen laag, waarschijnlijk door plasticiteit der lagen. De viseositeitscoëfficient is ongeveer 3 X 10* En al zijn er ook tienduizenden jaren voor noo- dig, toch hebben de verschuivingen plaats. Dit verschijnsel is algemeen bekend als isostasie. In de Alpen, in de Himalaya, kortom, overal waar deze metingen verricht zijn, bleek dit versrhiin- sel. Zooals te verwachten was bleek het ook op ee. Op de vloeibare aarde, die een normalen afgeplatlen vorm heeft, drijft een starre korst. het algemeen in evenwicht is. Toch hebben er evenwichtsverstoringen plaats, zooals blijkt uit de aardbevingen, d w z schoksgewijze opheffing van spanningen in de korst en uit den plooiingsvorm der gebergten De dikte der 30 km., we kennen de boven ste paar kilometers en zien de lagen, die over elkaar geschoven zijn. Nu lag het voor de hand :ebied te gaan. waar die verande ringen in de korst nog dagelijks plaats vinden, voor een Hollandschen onderzoeker dus [ndië In de jongste tijdvakken der geologie hebben Jaar nog groote verschuivingen plaats gegrepen uit de zwaartekrachtwaarnemingen bleek In derdaad dat er zeer sterke afwijkingen van den normalen toestand zich voordeden De bui tenlijn om Sumatra en Java tot Ceram toont n te kort. bij de Philippijnen eer Spr. vertoonde nu een kaartje 1 bevingsepicentra, die, zooals te was. op genoemde strook lagen. Is er in die strook nu een" alzijdige druk op een eenzijdige? Ujt het kaartje der isostatische anomalieën blijkt, dat deze beweging eenzijdig gericht is en afkomstig van het continent Azië. dat zich dus zeer langzaam naar het Z.-O. beweegt! Van de krachten, die deze reus achtige vervormingen veroorzaken, weten we weinig. Wel bestaat er een goede hypothese. Dieper dan de starre korst hebben stroo mingen plaats, die deelen van die korst op hun „rug" dragen. Als de aarde waarlijk een taaie vloeistofbol is. kan er geen evenwicht zijn. want het verschil in temperatuur tus schen het buitenste en het binnenste deel, moet verschuivingen ten gevolge hebben. Theo retisch moet 200 millioen jaar na de vorming een verstoring in het evenwicht naar buiten treden, stroomingen, die deelen van de korst meenemen. Een betere verklaring hebben we niet, de contractie-theorie heeft men als on handelbaar moeten verlaten. Spr. vertelde daarna nog het een en ander over het leven in de onderzeeboot zelf. dat aan de hand van lantaarnplaatjes. Spr. eindigde met z'n groote erkentelijk heid te uiten voor de Ver. voor Geodosie en vooral voor de diensten, door de Nederland- sche Marine aan de wetenschap bewezen Onze marine heeft hier een prachtig voorbeeld ge geven. dat het buitenland tot navolging be wogen heeft. Spr herdenkt hierbij met weemoed enkelen van zijn vroegere mede werkers op. zee, die in dezen oorlog gevallen zijn. Natuurmonumenten Algemeene ledenvergadering der vereeniging-te Amsterdam Wij hebben haar lief. Wij trachten haar te steunen en haar vooruit te brengen, haar krachtiger te maken, vooral haar invloed te doen doordringen in eiken kring, bij stede ling en landbouwer, bij rijk en arm, jong en oud! Een invloed ten goede: Respect voor de Natuur en Liefde voor ons onvol prezen Vaderland. Het bewust worden van deze schoonheid is een rijkdom in het leven. Hoe dieper men aanvoelt de ontroering, hoe verder de Kennis reikt, des te grooter Vertrouwen, des te hooger Levensvreugde men deelachtig wordt. Aldus getuigde Zaterdagnamiddag de voor zitter van de Vereeniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland, mr. P. G. van Tienhoven, aan het begin van de drukbezochte algemèene ledenvergadering. De groote zaal van Cras was geheel met leden en andere belang stellenden gevuld en op de eerste rijen zag men de meest bekende "Nederlanders. De voorzitter gewaagde van den ernst der tijden, waartegenover hij als tegenwicht stelde het onveranderlijk genot van het beleven der Na'uur. De aanwezigen welkom heetend. noemde hij in het bijzonder de aanwezigheid van mr. J K. van der Haagen. als een der leiders van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming, gan wien als zoodanig de regeeringszorg der Natuurbescherming is opge dragen. Een nieuw aera opent zich, nu aan de Natuurbescherming volle aandacht wordt ge- De voorzitter herdacht een drietal warme vrienden der vereeniging, die haar in het afge- loopen jaar door den dood zijn ontvallen: A. Burdet, -mr. dr. A. Baron Röell en prof. dr. Eug. Dubois. Sterk legde mr. van Tienhoven er den nadruk op, dat het ongeoorloofd is, ten behoeve van ons zelf, te vernietigen en doelloos te verande ren datgene waarop latere geslach'en mede recht hebben. In dit verband haalde hij met in stemming de woorden aan van dr. W. H. Teup- ken in zijn boek „Het Wereldleed als Eigen Schuld". Het onnadenkend vernielen van de natuur-en haar uitingen moet op één lijn ge steld worden met den verkoop van een Rem brandt, een Vermeer. Kan iemand de schoon heid 'eruggeven van een vlucht lepelaars tegen de blauwe lucht, beschenen door het zonlicht, de bloeiende violette heide, een met riet om zoomde plas, het eeuwenoude woud. de merk waardige soorten van planten en dieren, een kudde giraffen of antilopen? Den loop der gebeurtenissen kunnen wij ntet tegenhouden, maar ieder van ons moe', in eigen "kring en allen tezamen strijden en zoo mogelijk leiding geven ter» behoeve van het behoud der geestelijke, der cultureele waarden van het leven, waartoe als een der voornaamste behoort de schoonheid van het landschap en de voor de menschheid onmisbare, ongeschonden ^el jaarverslag. In he* jaarverslag van den secretaris, dr. Jac P. Thysse. kon deze gelukkig vaststellen, dat de- 40 bezittingen der vereeniging, die vrijwel over geheel Nederland verspreid liggen, niet ernstig door de oorlogsramp geleden hebben, al werd er op enkele plaatsen schade aangericht. Met toestemming der bezettingsau'oriteiten heeft de vereeniging op de belangrijke terreinen borden geplaatst met het opschrift: „Naturschützgebiet" Behalve van de reeds genoemden heeft de ver eeniging het heengaan te betreuren van Paul May. Zooals in een tijd als deze te verwachten Is vertoont het ledental der vereeniging, verge leken bij verleden jaar. een achteruitgang. In totaal moesten in den loop van 1940 1316 leden betrekkelijk kleine aanwinst tegenover, n.L van 521 leden, die tezamen 1784.50 contribueerden en van 5 leden, met bijdragen ineens van in totaal 310. Het aantal leden bedroeg op 1 Januari van dit jaar 12,053. Ondanks de vele bezwaren, die daaraan ver bonden waren, heeft de vereeniging he*, aange durfd een nieuw jaarboek uit te geven. Als ge volg daarvan heeft zij 69 nieuwe leden met een gezamenlijk jaarljjksch contributiebedrag van f 260, en 3 leden ineens, die i 300 in de kas stortten, mogen inschrijven. Voorts bereikten haar nog enkele giften, in totaal 97.50. Een bijzondere verrassing zal het voor velen ziin geweest te ervaren, dat ongeveer 130 land- góederen, aan particulieren toebehoorend, door leden der vereeniging bezocht mogen worden, in den regel zonder betaling en op alleszins ge makkelijke voorwaarden, vaak ook in gezel- erkentelijk Aan de vereeniging werden na de vorige bij eenkomst verschillende legaten vermaakt. De bedroegen op 1 Een nieuwe aanwinst. Ook ditmaal kan gelukkig gewag worden ge maakt van de uitbreiding van öe bezittii^en der vereeniging. Als nieuw natuurmonument kan genoemd worden de z.g. Kolonie In het Uftingerveea onder Uffelte, waar de vereeni ging de hand kon leggen op een perceel heide en moeras, ter grootte van ongeveer 12 ha. Het nieuwe bezit vormt een strook gronds, die zich van den heuvelrug in het Zuiden tot voorbij den veen plas ui'strekt; een oude grafheuvel, aan één zijde iets afgegraven voor wegenaanleg, ligt nog juist binnen haar grenzen. Had zij nie' intijds ingegrepen, dan zou dit terrein waar schijnlijk thans reeds ontwaterd en in cultuur gebracht zijn; een keet voor het werkvolk was ten tijde van den aankoop reeds op het terrein aanwezig. Voorts heeft de vereeniging zich beijverd de vroeger verkregen eigendommen te stabiliseeren door uitbreiding en afronding. Met ingenomenheid wordt vermeld dat de be langen der Natuurbescherming voortaan behar tigd zullen worden door het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. De nieuwe opcenten op de grondbelasting be- teekenen ook voor de vereeniging een nieuwe aderlating De contact-commissie inzake Natuur- en Landschapsbescherming heeft reeds ter be- voegder plaatse haar bezwaren tegen de nieuwe regeling uiteengezet. Het verslag maakt melding van schade door brand 'in de bosschen te Oisterwijk gingen plm 30 ha verloreni en storm (vooral in Noord- Brabant, op de Veluwe en in den Gelderschen Achterhoek gingen eenige duizenden boomen verloren). De andere natuurmonumenten. Betreffende het Naardermeer kan o.rn. wor den meegedeeld, da' er tusschen de 90 en 100 paren lepelaars nestelden: de otterbevolking verminderde helaas met 5 stuks, die buiten het meer gedood werden. Er zullen nog enkele exemplaren overgebleven zijn, maar zelfs in het gunstigste geval duurt het nog eenige jaren eer het verlies van dit eene seizoen is ingehaald He: Nationale Park aan den Veluwezoom her bergt als steeds een belangrijk dierenleven. De havik heeft er weer in verschillende paren ge broed en de hertenstand geeft alle reden tot verheugenis. Wilde zwijnen worden er regel matig waargenomen en de das weet er zich be hoorlijk te handhaven. Er is thans een goede kaart van dit terrein samengesteld: zij is ver krijgbaar ten kantore der vereeniging Wat Gooiland betreft zal de vereeniging al het mogelijke doen. om dit landgoed zijn bijzon dere bestemming als unieke botanische tuin te doen behouden. In het Korenburgerveen (Geldersche Ach'er- hoek» huizen regelmatig vossen, reeën en kor hoenders. Wat Griend (het Waddeneilandje) betreft moet rekening worden gehouden met de moge lijkheid. dat dit zal verdwijnen (als gevolg van de afsluiting der Zuiderzee). Zoekend naar een equivalent neeft men het oog la'en vallen op den Scheelhoek, een zand- en slibplaat in het Haringvliet bij Stellendam Er blaken eenter meer prozaïsche plannen te bestaan, die er op neerkomen deze plaat op den duur voor het landbouwbedrijf geschikt te maken De Groo'i Sternbevolking van Griend. 25,000 paren bedra gend, is in 1940 tot de helft teruggeloopen. Wel licht is het oorlogslawaai hieraan niet vreemd De vluchtelingen zijn er in geslaagd et broedplaats te vinden op de schorren polder Eendracht op Texel, een terrein bij de vereeniging ln huur. In het afgeloopea broed- seizoen vermeerderde deze nederzetting zich tusschen de 15,000 en 20,000 paren. Ook over de andere bezittingen der vereent ging leest men dergelijke mededeelingen. Zoo vernemen wij o.m. dat op de terreinen der ver eeniging onder Wanneperveen in 1940 niet minder dan 2240 paren Aalscholvers hebben gebroed. Er moesten maatregelen ger den om de veel kleinere kolonie Blauwe Reigers tegen deze invasie 'e beschermen. Dat het Twiske in de gemeente Landsmeer over een groote uitgestrektheid zal worden in gedijkt, ontwaterd en gecultiveerd, met inbe grip van het na'uurmonument, is bekend. Het verslag spreekt er zijn bevreemding over dat de vereeniging, wier terreinen daar nauw bij deze plannen betrokken zijn, nitr eenig officieel bericht terzake heeft ontvangen. Veel is er, dat het bestuur met zorg vervul'., doch in menig opzicht heeft het ook reden tot dankbaarheid, en in ieder geval blijft het hopen, dat Natuurbescherming zich in onze samenle ving de plaats zal we'en te veroveren, waarop zij, in het algemeen belang van het Nederland- sche volk, aanspraak mag maken. Na afdoening der huishoudelijke werkzaam heden heeft de heer H de Bordes, lid van hel bestuur der vereeniging. gesproken over: De Provinciale Landschappen en hun aandeel in de verzorging van het Nederlandsche land schap. Daarna is nog een der vogelfilms, opge nomen door A. Burdet. vertoond. De familieberichten worden op genomen in „De Rotterdammer' De Nieuwe Haagsche Courant. De Nieuwe Utrechtsche Courant, De Nieuwe Leidsche Courant en Dordtsch Dagblad. De Heer en Mevrouw GROSHEIDE—Ferwerda geven met dank aan God kennis van de geboorte van hun Zoon FREDERIK WILLEM. Amsterdam, 16 Maart 1941. Linnaeushof 72. Geboren: CEGIENAS, G. A. DE GROOT, E. DE GROOT—Wesseling. 15 Maart 1941. Bijlwerffstraat 9 a, Rotterdam-C. Algemeen* Kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid, onverwacht, in de volle zekerheid der Geloofs, onze geliefde Doch ter, Zuster. Behuwdzuster en Tante, GIJSBERTHA JOHANNA KOEKKOEK. op den leeftijd var 39 jaar. Mede namens de familie: Wed. W. KOEKKOEK— van Kuyk. De begrafenis is bepaald op Woensdag 19 Maart a s., op de begraafplaats „Rhijn- hof" des v.m. te half twaalf. Vertrek van het sterfhuis te 11 uur Geen bloemen. Tot onze diepe' droefheid nam de Heere tot Zich HELENA GEERTRUIDA HAGENBEEK—Grooten, in den leeftijd van 31 jaar: Mijn Vrouw en mijn Moeder, Strijen: Ds. D. S. A. HAGENBEEK. BALDUS. Onze Dochter en Zuster, Amsterdam: J. GROOTEN. L. W. GROOTEN—Horstmeier. Vlaardingen: Ds. D. B. HAGENBEEK. J. HAGENBEEK—Brouwer. Amsterdam: Dr. JAC. GROOTEN Jr. Mr. T. GROOTEN—van Boven. Zwolle: Dr. J. H. HAGENBEEK. L. HAGENBEEK—Ubbens. Vught: Ir. C. H. GROOTEN. B. J. M. GROOTEN—Loohuys. Noordwyk: J. VAN WIJK. M. J. E. VAN WIJK—Hagenbeek. Amsterdam: W. GROOTEN. Den Haag: Drs. J. G. HAGENBEEK. Bandoeng: J. GROOTEN. E. GROOTEN—Böttcher. Amsterdam: JOH. GROOTEN. Vlaardingen: A S M. C. HAGENBEEK. Strijen, 15 Maart 1941. Geen bezoek, geen bloemen. Nederland 2000 jaar geleden De Peutingerkaart en de Romeinschen tijd Het Historisch Genootschap „De Maze" heeft dezer dagen zijn 32ste ledenvergadering gehouden in het Schielandshuis te Rotter dam onder voorzitterschap van prof. dr. Z W. Sneller. Vóór de pauze heeft de heer C. J. A. von Frijtag Drabbe een causerie gehouden over het onderwerp: Wat leert ons de Peutingerkaart omtrent Nederland in den Romeinschen .tijd? Spreker begon er op te wijzen, hoe door de eeuwen heen getracht en beeld te verkrijgen omtrent Neder land in het begin onzer jaartelling. Men is er'hooit in geslaagd '"hiervoor het terrein der gissingen te verlaten. Een der merkwaar digste, doch tévens minder hoog aange slagen bronnen was de Peutingerkaart, een Romeinsche reiskaart van ongeveer 8 bij 0,60 meter, ons bekend uit een blijkbaar zeer getrouwe middeleeuwsche copie. Het is niemand mogen gelukken uit deze uitermate vervormde strookkaart, die de Romeinsche bekende wereld van Engeland- tot aan Britsch-Indië uitbeeldde, met zeker heid gegevens te reconstrueeren, niettegen staande men daar ongeveer vier eeuwen mede bezig is geweest Uitgaande van zijn kartografische. erva ring heeft spreker echter een methode be dacht, die, getbetst aan het Duitsche en Italiaansche deel der Peutingerkaart, onom- stootelijk betrouwbaar blijkt te zijn. Mei deze zelfde methode, nu toegepast op het Nederlandsche" gedeelte der Peutingerkaart, heeft spreker met zekerheid de ligging en benaming van alle Nederlandsche stations, die op de kaart voorkomen, kunnen vast stellen. Zulks is van groot belang, daar de archaeoloog wel de ligging van een Romein sche nederzetting kan onderzoeken en vast stellen, maar er zelden in slaagt den naam der nederzetting te ontdekken. Het is dr Holwerda alleen voor Fe'ctio (Vechten) ge lukt dit te doen, door het vinden van een z.g. geloftesteen ter plaatse. Maar de Peutingerkaart hecht nu als hei ware een naamkaartje aan niet minder dan twintig plaatsen, hetgeen een enorme uit breiding van onze kennis beteekent en verdere perspectieven opent Na de pauze heeft de secretaris van het genootschap, mr. H. C. Hazewinkel, een lezing gehouden óver dr. Jan Scharp, den bekenden Rotterdamschen predikant uit den Patriottentijd en diens reis naar Spa en Kaldenkirchen in den zomer van 1809 Marktberichten EDE, 15 Maart. Bij de te Ede gehouden stie renkeuring waren aangevoerd 13 dieren. Goed gekeurd werden die-van de veehouders: J. van der Waatj (2 stuks). Veldhuizen, J. van de ~an- gemeen, Doesburgerbuurt, H. W. ELISE MARTHA Baronesse VAN WASSENAER, Weduwe van PHILIP JACOB Baron VAN HEEMSTRA. A. J. L. VAN BEECK CALCOEN. Heden nam de Heere tot Zich, na een langdurig, smartelijk, doch geduldig gedragen lijden, onzen innig geliefden Man en Vader, den Heer BENJAMIN SCHIPPER, (Hoofd der Eloutschool Afd. U.L.O.). in den ouderdom van ruim (Geen Bloemen.) De teraardebestelling zal plaats hebben Donderdag a s. te circa 3 uur op de al-gemeene begraaf plaats Crooswijk. Heden overleed, geheel onver wacht, mijn geliefde Vrouw, Zuster. Tante en Behuwd- Tante NEELTJE SCHIPPERS, geboren Bakker. in den ouderdom van ruim 71 jaar. Heden werd uit onzen familie kring weggenomen onze gelief de Schoonzoon, Zwager en Oom. de Heer B. SCHIPPER. Hoofd van de „Eloutschool" afdeeling U.L.O. H. DE KEYZER Sr. Drie- (H. DE BOER. ber- C. DE BOER— gen de Keyzer. A. H. NIEUWENHUIS— de Keyzer. H. DE KEYZER Jr. G. S DE KEYZER—Pons D. POSTEMA. A. POSTEMA— de Keyzer. Em Neven en Nichten. Rotterdam, 16 Maart 1941. Heden ontsliep in Vrede, ge heel onverwachts, onze gelief de Zuster, Behuwd-Zuster en Tante, ALIDA LOUISA NIEUWENHUIJSEN. in den ouderdom van 61 jaar. M. J. LEDER—Nieuwenhuijsen. J. H. LEDER. D NIEUWENHUIJSEN. N'. NIEUWENHUIJSEN—Vught Nichten en Neven. 's-Gravenhage, 15 Maart '41. Crispijnstraat 18. Geen bezoek - Geen bloemen De teraardebestelling zal plaats hebben D.V. Dinsdag 18 Maart a s op de Begraafplaats Oud Eik en Duinen, des nam te 3 uur Vertrek Crispijnstraat 18 te 2.30 uur. Het heeft God, den Almachtige, behaagd op 17 Maart 1941 op 15-jarigen leeftijd door den oudste kind, onze eenige Doch ter en Zuster. MARGARETHA. J. VAN OEL E. VAN OELHuisman en Kinderen Delft, Van der Heimstraat 89. De begrafenis zal plaats heb ben op Donderdag 20 Maart 1941 op de Algem. Begraaf plaats „Jaffa" te Delft. Vertrek van het sterfhuis om 1 uur. Heden nam de Heere na een langdurige ziekte tot Zich onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder. KLAASJE VEENSTRA— de Vries. 's-Gravenhage: M. VEENSTRA. D. VEENSTRA. 's-Gravenhage: A. STOEKE—Veenstra Sluiskil A. H. VAN WIJCK Zuidhorn A. VEENSTRA A. VEENSTRA— Dekker. 's-Gravenhage, 15 Maart 1941. Loosduinscheweg 1009 A. Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. op de be graafplaats Nieuw Eykenduy- PR0F. DR. JOH. 0E QR00T weg met het oude testament Tegen de stemmen, die be weren, dat het Oude Tes- tament wel uit.den Bijbel kan verdwijnen, omdat het uit den tijd zou zijn en schadelyk voor de ziel van ons volk, verheft de be kende Professor de Groot Oud-Testamenticus van naam zijn stem. Hij zegt: „bij het schrijven dezer bladzijden ben ik zeker van de instemming van honderdduizenden in mijn vaderland.dat zijn zij. die uit eigen ervaring weten, dat juist in NOOD- TIJD het Oude Testament levend wordt als nooit De strijd om het Oude Testament is oud en nieuw Hij zal nooit eindigen Waar staat GIJ •tevig ..Ui Overal in den Boekhandel. 0. A. Oaamen N.V. - Haag CHRISTELIJK TEI RUST VOOR UW KINDER zes oi eerticn jaar, in e« t Noorden des Lands. B- Omgeving. Pensionkosten -w*r kind. -'o. R 550. Bur, dezj Gehuwd man. oud 39 jarenlange en-aring als c, coekt als zodanig e Goed loon vereist. Ook inf genegen naar het buiter rijden. Br. No. R 549, Burj D. WIJNBEEKSCHOOL VO, ZWOLLE. K Wegens benoeming van a E. v. Efferink tot Hoofd df in Sassenheim, GEVRAAl ervaren mulo-onderwij: met akte Wiskunde. Een taaiakten, bij voorkeur F i wenst. Geref. of Chr. Gerj kans op afvloeiing. Brieven met volledige inlil voor 25 Maart aan het Ha School E. HEMPENIUS. straat 28b. Liever C G Maatcorset dat zit prettig en maa"kt slank door den uitste kenden pasvorm. Ook heid. Maatwerk is altijd beter. Geïll. boekje 21 op verzoek. CORSET CENTRALE. Burg. Meineszlaan 20. Tel. 33323. Rotterdam. TE KOOP GEVRAAGD EENIGE type 1936 tot 1940, moeten in zeer goeden jstaat zijn en met nog goede banden. Betaling Aanb. met volledige omschrijving aan: C. HENDRIKSEN. Tel. 616. Doetinchem. II Belijdenisgeschen A. K. STRAATSlf A. Q. BARKEY W01 EN Met deze uitgave zijn] tegemoet gekomen aan] wensch, om een boekj geven, dat speciaal zouj geschreven voor hen,i Belijdenis des Geloof^ legden. Den boekje, dat prijs is. fraai van ring en ingesteld op tijd. De schrijvers twee i in het land bekende K sche predikanten ben onafhankelijk va» kaar gewerkt, gegeven, dat - eenheid vormt Het zijn twee diere 4 men uit verschillende ken, bestemd om dooi ééne Kerk van J Christus gehoord en I noten te worden. Fraai gebondenf Overal in dén Boekhq n'ulf op d hJ ASSISTENTE VAN DOKTER OF TANDART! Les in doktersboekhouden, kaartsysteem,'onderhoud der msti ten, telefoonbediening, goede omgangsvormen, enz. Voor hen,< lagere school bezochten en voor gevorderden. Gratis hulp bij s „EUDOKIA" Het Bestuur geeft kennis, dat Obligatie Serie A no. 13 i de leening 1936 zijn UITCE Voor tewerkstelling in Noord -Frankifl worden gevraagd METSELAARS uurloon 66 TIMMERLIEDEN 66 BETONVAKARBEIDERS 66 BETONIJZERVLECHTERS 66 GRONDWERKERS 61 Reiskosten worden vergoed, terwijl kost huisvesting voor rekening is van den werkge Aanmelding en uitvoerige inlichtingen, dag) van 912 en 1.305 uur en des Donderdags 68 uur aan de Gem.- en Districts-Arbeidsbeuri Leiden en bij. de plaatselijke agenten van de Arbe u bemiddeling. ACCOUNTANTS en/of ADMINISTRATIEKAN ter overname gevraagd. Brieven onder No. 5080 aan het Bureau dezer Courant. 0FFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTE VAN HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAJ Dispensaties van uitvoerverboden en vereffeningsqertifica Het Crisis Uitvoer Bureau brengt ter kennis, dat de hierna g< Rijksbureaux, elk voor de onder de desbetreffende instantie teerende artikelen, met ingang van 20 Maart 1JKI1 de dispenses, uitvoerverboden en de vereffeningscertificaten namens h< Uitvoer Bureau zullen afgeven: Rijksbureau voor Wol en Lompen, Willem Il-straat 4740. sectie Teer van het Rijksbureau voor Chemische Producten, Pai 's-Gravenhage. Ter verkrijging van de bovengenoemde documenten dienei hebbende exporteurs zich -derhalve van dien datum af uitsli wenden tot deze bureaux, alwaar de noodige aanvraagfori zoomede handleidingen nopens de te vervullen formaliteiten verkrijgbaar zijn. Reeds bij het Crisis Uitvoer Bureau ingediende verzoekei vragen zullen via de genoemde Rijksbureaux worden afgehai dezer zake moeten derhalve geen nieuwe aanvraagformulieren instanties worden ingediend. Voor verlenging van reeds door Uitvoer Bureau verstrekte dispensaties voor de onderhavige wende men zich alsnog tot het Crisis Uitvoer Bureau. AARDAPPELEN. GROENTEN EN FRUIT 23-25 per ICO andijvie, 1026. •eekpeen gele kool 46 2—16, ker 5 Maart. N.V. Ned. veiUm uwprod. Sla 53. komkor ituks; spruiten 12—26. pre: vitlof 16—24. waschpeen 30—50. SUlll.lc.ir: ouuu, kOOl (17. 100 kg; selderij 2—15, peterselie 8—12. raapstelen 1.50—5.50 p. 100 bos OUDDORP, 15 Maarl. Origineel Produka ont smet uienzaad 6, idem origineel Perijka unt- smet 6, Rijnsburger uienzaad 6 (N.A.K. plom be) idem gelde B.K.Z. 6 en handelszaad 6, Zwijndreehtsch pootuienzaad 10 per kilo. Hola Capucijnererwten N.A.K. 35, Origineel Jumbo- ka schokkers 4o Aka bruine zaaiboonen 52.50 per 100 kilo. HUIDEN, LEER. WOL. DIVERSEN. LEIDEN 15 Maart. Turfmarkt van 10—15 Maart. Geen aanvoer. Prijs per 1000 stuks 17. Visscherij SCHEVEN1NGEN15 Maart. Van de kustviescherü varen hedenochtend aan de markt de mcitor- I 48, SCH 37. kleine schol 19.10-29.60. schar I 7.30—25. URK. 14 Maart. 20 voertuiger den Gem. Vischafslag alhier aan: 364 p. I van 579 p. per vaartuig, prijs 3234 baars, 13>i—14 et; 40 p. blei, -r voorn, 56 ct.. alles per pond. IJMUIDEN. 15 Maart. Kleine schol schol 18—12, groote bot 25—19, klei: 1G. groote griet 75, kleine grie' 41. kleir te schar 1 42—32. kleine schi 14, alles per 50 kg tongei Besommingen treiler iJM. 129 Sh^m loggers KW. 47 278, KW. 43 2967, IJM 283 2893; kotters U: 18 163, IJM. 210 1617, IJM. 1 1992, TX. 37 2045, TX. 33 15£ TX. 49 2003, HD. 106 1725.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 4