massa iffeino-Schbadeki MAANDAG 17 MAART 1941 Engelsche aanval bij Keren Offensief der Italianen In Albanië Het 284ste Italiaansche weermachtbericht, gisteren uitgegeven, luidt: Aan het Griekscjie front hebben wij tijdens plaatselijke acties in den sector van het elfde leger wapens buitgemaakt, terwijl gevange nen in onze handen vielen. Onze vliegtuigen hebben een belangrijke Grieksche vliegtuig basis gebombardeerd. Gistermiddag hebben vijandelijke vliegtuigen Valona gebombar deerd. waarbij lichte schade werd aange richt. Het afweergeschut der marine heeft een vijandelijk vliegtuig neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben de installaties van het vliegveld Hal- far op Malta aangevallen. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. In Noord-Afrika hebben Duitsche afdee- lingen nabij Agedabia concentraties van Britsche auto's gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand gisteren zijn aanvallen aap het geheele front van Keren met sterke strijdkrachten hervat. Hij werd overal teruggeslagen en leed zware verliezen. De vijand heeft voorts luchtaanvallen ondernomen op Abrascico in Eritrea, waarbij, eenige schade werd aangericht, op Diredawa, waar geen schade werd aangericht en in den sector van Keren, waar een vijandelijk vlieg tuig met geweervuur is neergehaald. I Aanval op Italiaapsch hospitaalschip Een front-correspondent van Stefani meldt, dat twee Britsche torpedovliegtuigen in den nacht van 14 op -15 Maart een aanval hebben ondernomen op een in de Albaneesche wate ren, op 3 km uit de kust. liggend hospitaal schip, dat duidelijk verlicht en van alle voor geschreven internationale teekens voorzien was Het schip werd door twee torpedo's getrof fen. Aan boord van het hospitaalschip be vond zich gravin Edda Ciano-Mussolini als vrijwillige Roode-Kruisverpleegster. Zij wilde pas als een der laatsten van boord gaan, hoewel het schip snel zonk. Er zijn eenige dooden te betreuren. DE ZEER SCHERPE STRIJD IN ALBANIË Het Italiaansche offensief langs het ge heele Grieksch- Albaneesche front is de vorige week voortgezet, en scheen Zaterdag j.l. zijn hoogtepunt bereikt te hebben, nadat reeds hevige gevechten .die den geheelen nacht aanhielden, waren voorafgegaan. Niet minder dan dan vijf Italiaansche aanvallen werden in den centralen sector ondernomen, waarbij, naar het A. N P uit Belgrado meldt, groote eenheden infanterie soms op hoogten van 1200 meter tegen de Grieken streden. De aanvallen der infanterie werden weer krachtig door de artillerie gesteund. De Grieken hebben bij deze gevechten zware verliezen geleden. De Vreme meldt in een bericht uit Athene van het Grieksch-Italiaansche front in Al banië, dat de gevechtsactie Zaterdag zoo is verscherpt, dat men van een geweldige Ita liaansche offensieve beweging kan spreken, welke zich van het centrale front uitstrekt tot de bronnen van de rivier de Sjkoembj. Daarbij wordt gebruik gemaakt van de mo dernste wapenen. In militaire kringen te Athene is men er van overtuigd, zoo vervolgt het blad, dat de aanval der Italiaansche troepen van Zaterdagochtend slechts het voorspel vormt tot het lang verbeide tegen- offensief, dat voor den afloop van den oor log in Albanië van beslissende beteekenis zal zijn. Grieksche reservisten gemobiliseerd De Vreme meldt uit Saloniki, dat het Grieksche ministerie van oorlog ten spoe digste alle reservisten van de luchtmacht der lichtingen 1930 tot 1937 heeft opgeroepen. Uitgezonderd zijn slechts vaders van gezin nen met vier en meer kinderen, alsmede de reservisten uit Larissa en omstreken, die wegens de recente aardbeving pas op 15 Mei moeten opkomen. Het blad Politika meldt uit Athene, dat het Grieksche ministerie van oorloê per 31 Maart alle dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941, alsmede de dienstplichtige oudere lichtingen heeft opgeroepen, voor zoover zij behooren tot de infanterie, de bergtroepen der veldartillerie, het lucht- en pantserafweergeschut, de cavalerie en het corps verplegers. (D. N. B.) fl.V.COUZy.l»MIDDEHAnD5TR.72, HEEFT DE A1ÜMUW5TE E11CIR. DBOOÓXHtfMfPARATEn Rotterdam Weer een aanval op Dzjarabub afgeslagen Het Italiaansche weermachts- berlcht Het 281ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front actie van plaat selijk karakter in den sector van het elfde leger. In den nacht van Donderdag op Vrijdag en gisteren overdag hebben onze luchtmacht afdeelingen herhaaldelijk de wegen, stellin gen, batterijen en troepen van den vijand aan gevallen. Bij luchtgevechten zijn vier vijande lijke toestellen neergeschoten. Twee onzer jachtvliegtuigen zijn niet op hun basis terug-' gekeerd. In Noord Afrika ls een vijandelijke aanval op Dzjarabub afgeslagen. Donderdag hebben toestellen van het- Duitsche vliegerkorps ge mechaniseerde afdeelingen vam den vijand in Cyrenaica bestookt met bommen en machdne- geweervuuir. In Ocst Afrika activiteit der vijandelijke luchtmacht boven Keren en andere plaatsen in Erytrea. Aan het westelijke front is een vijandelijke aanval afgeslagen. Aan het zui delijke front hebben onze vliegtuigen langs den \veg van Gorrehei naar Da ga boer Brit sche gemotoriseerde troepen bestookt met lichte bommen en machinegeweer-vuur. EEN REDE VAN ALEXANDER In een te Torquay gehouden rede, sprak de eerste Lord der admiraliteit als zijn mee ning uit, dat dit jaar de meest meedoogen- looze aanval op Groot-Britannië door een in ieder opzicht machtigen vijand verwacht moet worden. Alexander voegde hieraan nog het volgende toe: „Deze aanvallen zullen ondernomen wor den te land, op het water en in de lucht en wij moeten ons zelf harden, omdat wij weten, dat deze aanvallen geweldige schade, ver liezen en droefheid over ons zullen brengen". Alexander sprak de hoop uit, dat het Brit sche volk den moed zal bezitten om de be proevingen van de eerstvolgende maanden te doorstaan. Nog nooit is er een kwestie geweest ,die zulke consequenties had als deze strijd. (D.N.B.) De toestand in het Verre Oosten Blokkade langs .de kust van Foekien Het Japansche parlement bijeen De beide kamers, aldus het D.N.B. uit Tokio, die ln het begin van de maand tot eind Maart verdaagd waren, zijn gisteren in afzonderlijke en geheime vergadering bijeen gekomen. Naar verluidt, hebben de minister president en de waarnemende minister van buitenlandsche zaken mededeelingen gedaan over het verloop van de bemiddelingsconfe rentie te Tokio, den algemeenen politikken toestand en de diplomatieke gebeurtenissen, die in verband staan met de reis van Matsoeoka. De ministers van oorlog en marine brachten verslag uit over de ontwikkeling in het Chineesche conflict. De vergaderingen duurden ongeveer een uur. De nieuwe Japansche gezant in Australië Het S.P.T. meldt uit Canberra: De nieuwe Japansche gezant in Australië, Tatsuo Kavai, die gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd heeft, heeft in aansluiting hierop tegenover de pers verklaard, dat Japan een strikte neutraliteit in acht neemt. De gezant sprak kategorisch alle geruchten tegen, dat Duitsche koopvaardijschepen ge bruik zouden maken van Japansche havens. De hulp aan Engeland U. P. meldt uit Lomdeij: Sir Arthur Salter, dlie binnenkort aan het hoofd van een door de Britsche regeering be noemde delegatie naar de Vereenigde Staten zal vertrekken om de Amerikaansche regee ring de Londensche voorstellen, hoe de Brit sche scheepvaart het meest doeltreffend ondersteund en de scheepsbouw zoo snel mogelijk opgevoerd zaïl wonden, voor te leggen, verklaarde in een interview aan U. P.: „Gen wijze van ondersteuning is belangrijker of doeltreffender dan de toewijzing van vol tooide schepen en de bouw van andgre, die binnen enkele maanden ter beschikk-ng zou den staan". Men verwacht dat Salter, ter gelegenheid van zijn bezoek aan de Vereenig- de Staten ook over het eventueele gebruik van Deensche schepen met een gezamenlijke tonnage van 135,000 ton, die in Amerikaan- sche"havens liggen, zal onderhandelen, moge lijk ook over schepen, die aan Fransche en Italiaansche reederijen toebehooren, en eveneens in Amerika opgelegd zijn. Men ver klaarde hier dat het vervangen van de Britsche tankvloot een van de voornaamste taken van de delegatie van Salter zal zijn. Salter was van meening, dat het feit dat men de totale sterkte van de Britsche handelsvloot ongeveer op het vooroorlogsche peil kan houden, de bestaande moeilijkheden niet alleen kan overwinnen, daar terzelfder tijd ook de eischen die aan de handelsvloot wor den gesteld en de vraag naar tonnage gewel dig zijn toegenomen. Het lange traject om het Afrikaansche continent heen beteekent dat men schepen vaak gedurende maanden van andere routes af moet houden. De Engel sche behoefte aan wapens, grondstoffen en levensmiddelen zijn uit den aard der zaak in den laat&ien tijd geweldig toegenomen, en de schaanschte aan scheepsruimte hindert daarom de Engelsche oorlogsinspanning aanzienlijk. „Persoonlijk zeggenschap van Roosevelt" De bekende Amerikaansche schrijver Varter, aldus het D.N.B., schrijft in de Hearstpers over het wetsontwerp tot steun aan Engeland, dat alleen door het bestaan van deze wet de fabrieken niet sneller gaan werken en ook het vervoer overzee niet eenvoudiger wordt. De hulp aan Engeland is niet het voornaamste doel. Daarentegen verplaatst deze wet, hetgeen de Amerikaansche openbare meening niet be grepen heeft, het hoofdkwartier van den Europeeschen oorlog en Azië naar het Witte Huis. Het lot van de volken, die verklaard hebben, dat zij zonder de oeconomische, finan- cieele en militaire hulp van Amerika niet kunnen strijden, hangt ln de toekomst uit sluitend af van Roosevelt's persoonlijke be slissingen. Daarenboven geeft deze wet Roosevelt het recht van toezicht op ChurchiH en op het geheele Britsche rijk, want hij kan hulp verleenen of niet verleenen al naar gelang hij de plannen van de.Britsche regee ring beoordeelt. BRITSCHE DUIKBOOT GEZONKEN De Engelsche admiraliteit deelde Zondag avond mede, dat de Engelsche duikboot Snap per over tijd is -en als verloren beschouwd moet worden. De familieleden van de slacht offers zijn op de hoogte gebracht. De Snapper was in 1935 van stapel geloopen Zij had een waterverplaatsing van 670 ton en een be manning van veertig koppen. Haar snelheid bedroeg 15 zeemijlen boven en 10 zeemijlen onder water. De wapening bestond uit zes torpedolanceerbulzen een stuk geschut van 7.6 centimenter en een machinegeweer Prijsregeling in Duitschland De winsten uit normale vredesjaren als basis De rijksprijzencommissaris heeft richtlij nen opgesteld voor de toepassing van de prijs- voorschriften, vervat in de verordening voor de oorlogsoeconomie ln de Duitsche industrie. De nieuwe richtlijnen geven tevens aan- knoopingspunten voor de winstcalculatie in oorlogstijd en uitvoerige aanwijzingen, wan neer de prijzen moeten worden verlaagd en daardoor de winst verminderd. Voor de winstcalculatie moeten onderne mingen zich in het algemeen baseeren op de bedrijfswinst in een vredesjaar met normale bedrijvigheid De rijksgroep industrie en haar afdeelingen zullen de nieuwe richtlijnen naar gelang van de verschillende takken van indus trie aanvullen. Voor den handel zullen waar schijnlijk binnenkort overeenkomstige aanwij zingen volgen. (D.N.B.) Donovan op de thuisreis Naar het D.N.B. uit Lissabon meldt, is kolonel Donovan, de speciale atgezant van Roosevelt, gistermiddag met het Clipper toestel naar de Ver. Staten vertrokken. Horriman in Engeland Harriman, de persoonlijke vertegenwoordi ger van president Roosevelt, die opdracht heeft de regeling voor de Amerikaansche hulp aan Groot-Britannië te bespreken, is gisteren naar de Britsche berichtendienst meldt, ko mende van Lissabon, op een Engelsch vlieg veld aangekomen. Harriman zal zijn hoofd kwartier opslaan in de Amerikaansche am bassade. De leden van zijn st^f worden de vol gende week in Engeland verwacht (D.N.B.) De tarwe-moeilijkheden in Canada Het D.N.B. meldt uit New York: De oeconomische moeilijkheden, waarin Canada zich beviqdt wegens het hooge, onverkochte tarwe-overschot van het land, hebben er, aldus een bericht uit Ottawa, toe geleid, dat de regeering van Canada aan het parlement heeft voorgesteld de met tarwe bebouwde oppervlakte te beperken met niet minder dan 35 pet Tevens wordt verlangd, dat de door de regeering uit den aanstaanden oogst over te nemen hoe veelheid tarwe een totaal van 2 3 0 m i 1- lioen bushels niet zou overschrijden vermoedelijk omdat de regeering niet meer bij machte is, grootere bedragen voor dit doel te offeren. De Minister van Landbouw heeft er bij deze gelegenheid op gewezen, dat de regeering thans reeds over een tarwereserve van 575 millioen bushels beschikt. Bij het handhaven van het tegenwoordige procédé zou deze reserve, in geval van een normalen oogst tot ruim één milliard bushels stijgen. Hierbij komt, dat men geen verdere stapel ruimte voor al d«e tarwe bezit Ten einde de farmers, die hun bestaan steeds meer en meer bedreigd achten, de beperking van het areaal te vergemakkelijken, zullen zij hiervoor premies ontvangen. Deze premies zullen haar hoogste normen bereiken voor het geval het tarwe-bouwland in brak ken grond wordt veranderd. Indien men er ln slaagt de bebouwde oppervlakte te ver minderen met 9 millioen acres, zouden alleen hiervoor 30 k 36 millioen dollar noodig zijn. De toestand tusschen Thailand en Indo-China De kaartjes maken aanschouwelijk wat dezer dagen in- de Toestand over de thans opgeloste grensgeschillen tusschen Thailand en Indo-China is uiteengezet. Eerst genoemd land maakte naar men weet aanspraak op de gebieden, die Frankrijk aan Siam had ontnomen. Het eerste kaartje geeft Thailand weer vóór de grensregeling- De be doelde inlijvingen hadden voornamelijk be trekking op Kambodsja en Laos. Op het tweede kaartje ziet men Thailand de grensregeling met de eischen tegenover Indo-China en wat het te Tokio kreeg. Het derde kaartje toont het voornaamste aan Thailand toegekende gebied. Men vindt er namen van plaatsen die herhaaldelijk de berichten genoemd werden. Verder is ge meld, dat twee eilanden in de Mekong onder De grootte van het door Thailand verkregen gebied Volgens berichten uit Bangkok, aldus het D.N.B. uit Tokio, heeft de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken verklaard, dat Thailand 69.420 vierkante kilometer van het gebied heeft teruggekregen, dat het des tijds aan Frankrijk moest afstaan. Op Nederlandsche vliegvelden werk bouwondernemingen Regeling voor de loonen en arbeidsvoorwaarden Het college van rijksbemlddelaara heeft een regeling vastgesteld der loonen en verdere ar beidsvoorwaarden voor op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen werkzame bouwonder nemingen, meldt het A.N.P. Deze regeling treedt ln werking bij den aan vang van de looriweek, waarin Maandag 24 Maart 1941 valt In de eerste plaats rijn er vier loongebleden ingesteld en wel: 1. de provincies Noord-Holland en Z.-Holland; 2. de provincie Utrecht; 3. de provincies Limburg, Noord-Brabant, Groningen, Friesland, Gelderland en Overijssel; 4. de provincies Drenthe en Zeeland. Voorts wordt bepaald, dat de regeling voor alle werknemers geldt die werkzaam zijn in dienst van bouwondernemingen, welke arbeid verrich'en op de vliegvelden van het Duitsche luchtwapen in Nederland. Drie loongroepen. Verder zijn drie loongroepen Ingesteld. Onder de eerste loongroep, waarvoor ln de bovenge noemde loongebieden respectievelijk wordt be taald 66, 63, 60 en cent per uur, vallen de volgende werknemers: timmerman, metselaar, schilder, pannenlegger, tegelzetter, voeger, betonwerker, afwerker, vlechter-vakkundig werk, fundeerlngwerker, straatmaker, stuka door, en daarmede in vakbekwaamheid gelijk te stellen werknemers. In de tweede loongroep bedragen de uur- loonen voor de genoemde loongebieden respec tievelijk 60, 58, 53 en 49 cent Tot deze loongroep behooren: opperman-metselaar, taludwerker, afmaker, spoorlegger, stukadoors-opperman, spijkerman, stortbaas, ritser en vlechter, bij asphalt-, beton- en teersteenslagwegen, voerder, menger en harker, bij appervlakte-behandeling van wegen, gieter, spuiter, ultstrijker, straat maker-helper, en daarmede ln vakbekwaamheid gelijk te stellen werknemers. In de derde loongroep zijn ondergebracht: grondwerker, veger en alle overige werkne mers. Deze ontvangen naar gelang van de loon gebieden een uurloon van respectievelijk 56, 53, 48 en 44 cent In alle bovengenoemde loonen rijn duurteblj- slagen begrepen. Geldt echter volgens de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst voor de bouwbedrijven (water-, spoor- en wegenbouw) voor een week een hooger loon. Inclusief duurtebijslag, of wordt ingevolge een wijziging van deze ca.o. een hooger loon vastgesteld, dan moet dit loon betaald worden. Wat den tarlefarbeid betreft ls bepaald, dat de vaststelling van tarieven zoodanig moet ge schieden, dat voor werknemers, die in verband met den aard van het werk een gemiddelde pres'atie leveren de mogelijkheid is gewaar borgd een loon te verdienen, dat 10 procent boven het vastgesteld uurloon ligt Bijslagen. De bovengenoemde uurloonen mogen niet worden overschreden. De toekenning van pres tatiebijslagen kan alleen worden toegestaan, wanneer te voren schriftelijk vergunning van het college van rijksbemiddelaars is verleend. De werkgever kan evenwel ronder vergunning per uur aan 3(5 procent der werkende geschool de arbeiders (loongroep 1) een prestatiebijslag tot maximaal 10 procent en aan 30 procent der werkende geoefende en ongeschoolde arbeiders (loongroepen 2 en 3) een prestatiebijslag tot maximaal 5 procent van het uurloon betalen. Wordt langer gewerkt dan de gewone arbeids duur, dan worden de volgende bijslagen op het uurloon betaald: voor het eerste uur 10 procent, voor het tweede uur 25 procent en voor de volgende uren 50 procent. Voor Zondagsarbeid en arbeid op feestdagen wordt een bijslag van 50 procent betaald. Voor arbeid tusschen 22 uur en 6 uur en voor arbeid op Zaterdag na 13 uur wordt een bijslag van 10 procent betaald voor zoover het niet betreft overwerk als hierboven bedoeld. Deze bijslag wordt niet gegeven voor zoover het regelmatige ploegenarbeid betreft. Bij het samenvallen van meer dan een bijslag wordt alleen de hoogste bijslag betaald. Werk nemers, die na het einde van den dagelijkschen arbeidstijd naar hun woonplaats terugkeeren en wier woonplaats meer dan 10 kilometer van DE ENGELSCHE OORLOGSKOSTEN Het D.N.B. meldt uit Madrid. Op grond van cijfers, genoemd door The Economist, schrijft de Londensche correspon dent van de Ya, dat de Engelschman zijn vrij heid, heeft verloren en een oorlogsinstrument is geworden. De inkomsten van het Engelsche volk bedragen negen milliard pond, de staats uitgaven vijf milliard of 57 procent van de arbeidsopbrengst en het nationale vermogen. Dat beteekent, dat de Engelschman vier van de zeven dagen moet werken, alleen voor de S.«. RANTAU PANDJANG VERMIST Het Nederlandscheh s.s. Rantau Pand- jang moet als verloren worden be schouwd, daar het ver over tijd is. Van het schip en de bemanning ontbreekt elk spoor. CC het midden van het werk Is gelege een vergoeding van 25 cent voor j r beidsdag, waarop zij om arbeid te !ni het werk zijn verschenen. Wordt om het werk te berelki maakt van openbare middelen worden de vervoerskosten door betaald. In dit geval wordt de 25 cent als hierboven bedoeld nlet| zelfde geldt wanneer het kosteloos geschiedt Gehuwde werknemers of koi woonplaats meer dan 15 kllomi werk gelegen is en die na afloop lijkschen arbeid niet naar huls keeren, ontvangen vrij onderkoi per kalenderdag kostgeld. Kan geen vrij onderkomen dan wordt het kostgeld met 50 cej derdag verhoogd. De werknemers hebben recht de heenreis van hun woonplaats en, na beëindiging van van de terugreis van woonplaats. Er bestaat geen recht op betaH terugreis, wanneer de werknemer r zoek, zonder dringende reden, voo) sedert den aanvang van zijn arbe' zijn, vertrekt of op staanden vo1 wordt, of wanneer den arbeiders i delijkheid aanvaardbare arbeid ln Q aangewezen wordt Ten aanzien van alle overige P waarden zijn van toepassing de be P de landelijke collectieve arbeidsovi i voor de bouwbedrijven, voor zoove inhoud van de onderhavige reg< strijd zijn. J- Dr. Goedewaagen be J de Jaarbeurs *s De secretaris-generaal van v< ting en kunsten, dr. T. Goede Dinsdag een bezoek brengen aan te Utrecht. Speciaal de stands r nijverheid, vreemdelingenverkee kunsten enz. zullen zijn .aandacht o De Engelsche luchta t op ons land Acht dooden, zeven zvk twee lichtgewondiQ Gisternacht hebben eenige Eng tuigen met brisant- en brandbom len gedaan op verschillende plaa w land. In een plaats in het Wej zienlijke schade toegebracht aan en een verkeersbrug. In deze g< d 8 personen gedood, 7 zwaar g< licht gewond, ten deele terwijl r straat bevonden. In verscheidene stond brand, die echter "snel gi worden In het Oosten van het lan vliegers met brandplaatjes geweï o: een boschbrand is ontstaan. Hieoi bosch afgebrand. Er zijn reedsv« plaatjes gevonden. Men word a tj naar verdere uit te zien en e 1. vindt hen met de noodige voodc te leveren bij den dichtstbijzijnen of politiepost. Verder is f nomen om een verkeersinrich'tig" Deze is mislukt. Hierbij zijnve woonhuizen door granaatsplinVs druk beschadigd. Jn het a ei materieele schade reperkt gebsv Het Nederlandsche Kruis Het departement van sociale het volgende mede: De mededeeling in de dagblad ordening no. 44 van '5 dezer be bevoegdheid van het departement! zaken op het gebied van de R< werkzaamheden heeft tot misve leiding gegeven. Door deze verordening zijn sle moeiingen, die de overheid met be het Roode Kruis heeft, van het departement van defensie op het c van sociale zaken (afdeeling volks overgegaan- Het Roode Kruis en onderafdeelingen blijven echt in werking, zoodat men de daarvoi correspondentie rechtstreeks mi richten tot die bureaux en niet tot tement van sociale zaken. EEN KG HAM VOOR Een slager in de Hoogstraat te 's verkocht ham voor 5.75 per kg, normale prijs ongeveer 2.40 per teekende dit een schromelijke ove: het Prijsbeheerschingsbesluit. Reedi hij buiten de distributie om verko dame uit de Paul Gabrielstraat De tegen verkooper en koopster proces gemaakt J. VAN DEN BOSCH I Hij kwam dus niet. Het werd negen uur. En ik dacht er sterk aan te vertrekken, omdat het vanmorgen weer vroeg dag was. 'k Moest, zooals je weet, het Gooi in. Maar Gretha hield mij jiog wat aan de praat en ik moest de kleine meid zien." „Een lief kind?" vroeg Truus. „Een lief kind, voorzoover een man over een baby kan oor- deelen. Maar Gretha vertelde, dat het een uiterst zwak kind is, dat dubbele zorg behoeft. En toen voor het eerst klaagde zij even, nog vergoelijkend: „Dat maakt mij zoo moe, vooral 's nachts. En Heino bemoeit er zich niet mee. Dat kan ook moei lijk, want hij heeft het hoofd druk met de zaak. Soms zou ik willen, dat hij niet voor zichzelf begonnen was, maar dat is nu niet anders. We moeten nu maar door de moeilijke jaren heen". Kijk, Truus, op zichzelf zeggen deze woorden niet veel. Wij met ons beiden hebben ook vaak moeten ploeteren en weten er dus wel iets van. Maar je had moeten hooren, op wat droe ven toon dat werd gezegd! En je moet die woorden, zooals ik deed, zetten in de lijst van de omgeving en de situatie. Het kind is dus een teer en zwak schepseltje, 't Is geregeld onder dokters hantm. Gretha trouwens ook." Intusschen waren zij bij huis aangeland en 't was eerst eeni- gen tijd later, dat Tjaard, die vluchtig de post had ingezien, zijn verhaal vervolgen kon. „Eindelijk dan, om half tien, verscheen Heino. Hij was op gewonden, verbazend druk en verontschuldigde zich wel tien maal, dat hij zoo laat kwam. Hij had een drukke conferentie gehad. Vrij zeker in een café-restaurant, want in elk geval had hij wijn gedronken. Om Gretha bekommerde hij zich niet. Zoo goed als geen enkel woord sprak hij tot haar. En Gretha, die met mij aardig had zitten praten, zweeg nu. Ik heb in stilte en vol verbazing dat tweetal, dat wij als verliefd paartje hebben ontmoet, zoo, dat we dachten ons vergist te hebben, gadegesla gen en mijn eenige conclusie kan niet anders zijn: dat paar leeft naast elkaar; daar is geen greintje liefde, althans niet van Heino's kant; dat is daar een ongelukkig huwelijk." „Heino krijgt zijn straf dan al heel spoedig", meende Truus. „We kunnen er niet over oordeelen", zeide hy, „maar ik geef toe, dat onwillekeurig die conclusie getrokken kan wor-; den. Te meer, omdat het met de zaak ook niet schitterend gaat." „Werd hij later mededeelzamer?" „Zooals ik al zei, was Gretha, na Heino's komst, heel stil. En om tien uur zeide hij: ,,'t Wordt je tijd, denk aan het bevel van den dokter, vroeg naar bed". Spoedig daarop nam zij afscheid, verliet het vertrek en ik bleef met Heino alleen. Tot bijna twaalf uur hebben we zitten praten. Tegen mijn bedoeling, maar ja, ik was er nu eenmaal. Hij werd vertrou welijk en beklaagde zich heftig over Salomons, dien hij schriel noemde. Maar dat betwijfel ik sterk. Het lijkt mij verstandig van hem, want uit de mededeelingen van Heino bemerkte ik wel, dat hij een harden dobber heeft om er te komen. Van Halen Co., 'k wist er reeds iets van, maar niet het rechte, heeft zich geassocieerd met Jansen van 't Laar, waardoor een machtig concern is gevormd, 't Is voor Heino niet te doen, om zich er tegen op te werken. Niet één klant van Van Halen Co. heeft hij blyvend gewonnen. En daarop had hij gerekend. Heel dom overigens. Want waarom zouden de menschen bij pen goede firma wegloopen? Hy moet dus andere klanten vinden. En dat gaat ver van gemakkelijk. Daarbij komt, dat het in zijn woning weelderig is ingericht. Och, Gretha is het steeds royaal gewend geweest. En tenslotte vermoed ik op goede gronden, dat Heino voor zich zelf ook nogal wat noodig heeft. Alles en alles bij elkaar meen ik, dat de zaken er niet rooskleurig voorstaan." „En dat bij Heino, die zoo'n groot woord over een eigen zaak had, dat toch maar je ware was", zei Truus. „Arme jongen, wat wordt hij gedesillusioneerd. „Hij had het nooit moeten doen. 'k Heb het hem ook sterk afgeraden. Hij had immers een beste positie? 'k Weet heusch niet, wat dat op den duur worden moet, maar ik vrees voor een geweldig fiasco. Salomons, dat heb ik wel begrepen, gooit zijn geld niet in een bodemlooze put. En geef hem eens ongelijk. Ik „kreeg trouwens den indruk, dat de verhouding tusschen Heino en zijn schoonouders niet bepaald schitterend is. Ja, dat komt er natuurlijk van. Hij heeft het oog op het geld geslagen en dat valt nu niet mee. Dan komt de verkoeling vanzelf. Ziel kundig is dat heel goed te verklaren. Dat is ook de verklaring van het feit, dat er tusschen man en vrouw geen liefde en har monie is. Als die er ooit oprecht geweest is, wat ik betwijfel, dan zijn die nu wel radicaal verdwenen". „Wat vreeselijk toch! Kim je nu begrijpen, Tjaard, dat een jongen als Heino, die van jongsaf beter geweten heeft, zoover is afgedwaald? Dat begrijp ik niet. Kan zoo iemand nu zonder eenigen strijd afscheid nemen van zijn Christelijke oi r opgaan in een wereldsche?" „Er valt moeilijk een antwoord op te geven. Zoi a dunkt me, gaat het in elk geval niet, dat staat voor m Heino heeft niet op een zeker oogenblik gezegd: Zie ri het verleden vaarwel. Dat kan immers niet? Zijn opv 6 er te goed voor. Ik ben er dan ook van overtuigd, ri oogenblikken van nadenken heeft, 'k Heb dat bern p er was in den loop van ons gesprek nog even geleg hem over de geestelijke dingen te spreken." "e „En?" vroeg Truus gretig. „Hij wilde er niet van hooren. Maar het was zeer oi 7 dat hij anders sprak dan vroeger. Dan was het: 1 dat is jouw standpunt, maar ik denk er niet zpo 0 8 nu sprak hy zoo niet. Met een vermoeid gebaar zei 1 x je hebt misschien gelijk, 'k Had mogelijk verstandij 7 doen, maar nu is dat voorbij. Het beste is, om er n spreken". Kijk, Truus, bij al het onaangename en dr ik opmerkte en hoorde, hebben die woorden mij een hoop gegeven. Heino wilde er niet van hooren, maa sprak hij onmiddellijk dan weer over zaken, niet lo: h Hy doet onverschillig en meent dat het wel gaan za 1 tusschen heeft hij zijn betere oogenblikken, die hetP denken stemmen. Althans, dien indruk heb ik gekreg k die indruk juist is, dan is er hoop, dat het eenmaal no ,2 in orde komen kan. Misschien moet het dan wel langs er weg. God alleen weet het. Maar is het niet verklaa Ir bij my de gedachte opkomt: hij moet tegenslag op teg£h dervinden, om zoodoende weer tot God te komen?" I „Is dat niet te boud gesproken, Tjaard7" (Wordt T5

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2