Ilifume £riltëdji» (JTnurant I F Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken c HITLER HERDENKT GEVALLENEN Nachtelijke aanvallen op Glasgow en Sheffield jementsprijs: maanden 2.47, vermeerderd met 0.15 incassokosten. Per week 19 ct. 5 ct. Zaterdagnummers kt Zondagsblad 74 ct Alles bij Joruitbetaling. Hentieprijzen: A ct per regel. Ingezonden Mede- leelingen 48 ct per regeL Minimum 1 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tact belangrijke korting. No. 6380 MAANDAG 17 MAART 1941 Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58930 21e Jaargang zich heden op ons blad abonneert als (>r, ontvangt de tot 1 April a.s. nog te schijnen nummers gratis V De Administratie ERMING VAN DE NATUUR late, waarin de cultuur zoowel ingeren zin van dit woord, dat is van een werkwoord met de a van „bouwen", alsook ruimer i— bezit neemt van den grond leven, schijnt de mensch ont- [te worden voor hetgeen hij in en tyd aan natuurschoon Moest destijds nog de n door de wilde dieren te [vermocht en zijn ook thans niet alle natuurkrachten be en in boeien geslagen, toch zijn niet onaanzienlijk gewijzigd, en beurt aan de natuur om be- worden tegen de voortschrij- ei weg kan daarbij worden in- In de eerste plaats kan men gronden geheel ongerept laten, blijft dan maagdelijk en woest, tweede plaats kan men trachten natuur te verzoenen. De cul- |t de natuur niet en aan de irdt een eervolle functie toege- verheffing der cultuur, •kt vanzelf, dat beide methoden elkander niet uitsluiten, il, de eene streek is voor den tregel, de andere weer meer tweeden geschikt. Wenschelijk dat er orde is in de manier, ie werk wordt aangevat, 'ij spreken v over de verzoening ntuur en cultuur, dan mogen wardeering denken aan hetgeen lit pbied reeds dóór verschillen- lisaies is verricht. Wij kennen 16 d Vereeniging tot Behoud van ompenten, wij bezitten vereeni- p teristisch terrein, welke haar lebfen verdiend, en wij kunnen 7 I -f yza op de Rijgende belangstel- 1 d- harmonie, die mogelijk is en irdrd dient te worden tusschen m6chap. vcband moeten wij, al zijn zij mer vruchten van oude cultuur atuur, wijzen op de objecten, «meld staan op de lijst van wumenten. Spreken wij hier- lenken wij aan schilderachtige ihet beeld van een stad of van aan een kerk, die de eeuwen otseerd, en aan zooveel meer. lag de bedoeling voor, dat een harmonie behouden of ver- jrd. >bleem van de wijze, waarop fherming moet worden toege- iet gemakkelijk opgelost, zooals joording van elke vraag moeilijk jj verschillende belangen elkaar [benaderen. De pijnlijke kant is als regel aan een stuk gronds dan één bestemming kan geven, lat gevoeld bij het op zichzelf jk streven om de hoeveelheid weideland uit de breiden. De te begeerte de werkloosheid te nen heeft verder die noodzake- duidelijker aangetoond. Daar- bns als onwillekeurig in de ge- a1 en publicatie als het rapport met zijn cultuurtechnische (de program!) werken. Juist wijl 'ele voetangels en klemmen f g i eten de verschillende belangen chtigheid en met beleid worden Want dan komen ook de o. es levens te scherper naar voren, juiste natuurbescherming zijn danken aan de beoefening van c afp, aan de onmisbaarheid van ogelijkheden, aan de eischen, paedagogie mag stellen, en in künnen wij doorgaan, arbeid welke onder afweging Ie belangen nog mede ten gunste ktuurbeschermmg wordt en zal Verricht, kan men dankbaar D Ven op hetgeen reeds tót stand (ij mogen hier wel noemen de ■p pen verordening in de provincie —•and, de streekplannen voor 2 [bant, de bevoegdheid, welke u (Zoo heel lang geleden ter be- *"^i van de natuur aan de Gedepu- J^Rten van Gelderland' werd ver- D brts aan de 90 staatsreservaten, r ons land verspreid, en ook aan J tndkomen wri een Natuurbe- Isbeschikking in het voorjaar pen en nemen gaarne aan, dat in dezen tijd, waarin de gedach- penschen door zoovele gebeurte- in ander plan worden bezigge- le belangstelling voor de natuur le bescherming, waarop zij recht Oude man verdronken Gisteravond omstreeks tien over tien is de 73-jarige man S. Th. Oudejans, gewoond heb bende in de Watergeusstraat, tijdens de duister nis nabij de Lage Erfbrug te Rotterdam in het water van de Delfshavensche Schie geloopen. Ofschoon een burger en een matroos van de Duitsche marine den drenkeling spoedig op het droge hadden, verkeerde hij in bewusteloozen toestand, terwijl hij na aankomst in een der ziekenhuizen aan de gevolgen bleek te zijn overleden. ZONDERLINGE VONDST Bij het graafwerk in verband met de uitvoe ring van een bouwwerk aan de Burgemeester Janssenstraat te Beek, stietten de grondwerkers op een groote hoeveelheid oude pasmunt, welke vermoedelijk in de oorlogsjaren 19141918 al hier in den grond zyn verstopt. Het geld bevat Nederlandsche pasmunten van een cent en 24 centstukken. Belgisch. Fransch. Duitsch en Engelsch geld Centimes, fenningstukken, francs en marken tot een hoeveelheid van ongeveer 2000 stuks lagen geheel onverpakt circa 30 cm onder de oppervlakte van den grond. Behoudens de Nederlandsche centstukken, zijn alle overige munten aan de circulatie onttrokken. ZON EN MAAN Zonsopgang 18 Maart. 7.49: ohderg. 19.49 Maansopgang 18 Maart onderg. 10.43 Maansopgang 19 Maart 2,25: onderg. 11.30 Laatste kwartier Donderdag 20 Maart, nieuwe maan Donderdag 27 Maart, eerste kwartier Zaterdag 5 April, volle maan Vrijdag 11 ApriL „Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen den uitslag van dezen strijd iets veranderen" Rede ter gelegenheid van den Heldengedenkdag Ter gelegenheid van den „Helden- gedenktag" is gisteren in het Tuighuis een herdenkingsplechtigheid gehouden voor hen, die in den wereldoorlog en in dezen oorlog gesneuveld zijn. De Führer heeft hierbij een rede gehouden. Adolf Hitler zeide o.a.: Wanneer het Duitsche volk in 1941 zijn helden eert, dan geschiedt dit in een tijd en onder omstandigheden, die ons het recht geven, met opgeheven hoofd de genen te herdenken, die in de gevechten in een ver en in een nabij verleden hun leven voor de natie geofferd hebben. Toen wij twaalf maanden geleden in deze ge wijde hal onze helden herdachten, lag achter ons het alleszins geslaagde begin van een oorlog, dien Duitschland niet ge wild heeft, doch die ons opgedrongen waa door dezelfde krachten, die voor de ge schiedenis reeds de verantwoordelijkheid dragen voor den grooten volkerenkrijg van 1914—1918. Het waren de elementen, die zich destijds ten doel stelden, de Duitsche natie het primi tiefste levensrecht te ontrooven, die in de jaren van het dictaat van Versailles de poli tieke slavernij en oeconomische verarming van Duitschland tot dogma eener nieuwe wereldorde maakten en die thans weer de wederopstanding van ons volk met denzelf den haat bejegenden, -waarmee zy eens het Tweede Rijk vervolgden. Met volkomen mis kenning van den toestand en een daaruit voortvloeiende verkeerde beoordeeling van de eigen en de Duitsche kracht, echter ook in de algeheele onwetendheid omtrent de wils kracht en de vastberadenheid van de nieuwe Duitsche leiding geloofden zij dat het voor de tweede maal terneer slaan van het Duit sche volk gemakkelijker zou zijn dan de eer ste maal. Toen de Amerikaansche generaal Wood voor de commissie van onderzoek van den Amerikaanschen senaat verzekerde, dat Chur chill hem reeds in 1936 had verklaard, dat Ook havenwerken van Londen, Plymouth en Southampton bestookt Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: De luchtmacht heeft in den afgelooperi nacht haar operaties tegen Groot-Britannië met onverminderde kracht voortgezet Sterke af- deelingen gevechtsvliegers hebben opnieuw by goed weer en helder zicht Glasgow met groot succes aangevallen. In de havens, de scheepswerven en de pakhuizen ontstonden talrijke groote branden. De laatste afdeelin- gen konden een zeer sterke rookontwikkeling boven de aangevallen doelen waarnemen. Tegelijkertijd heeft een andere sterke afdee- üng gevechtsvliegtuigen het staalcentrum Sheffield aangevallen. Bommen van zwaar en zeer zwaar kaliber troffen verscheidene staalfabrieken en een geschutfabriek en deden hevige branden uitbreken. Andere geslaagde aanvallen waren gericht op de Tilbury-havens bij Londen en de haven werken van Plymouth en Southampton. Ook in verscheiden* voor den oorlog belangrijke fabrieken te Leeds ontstonden tengevolge van brisant- en brandbommen groote branden. Bij een aanval op een konvooi aan de Brit- sche Oostkust heeft de luchtmacht twee koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 11,000 ton tot zinken gebracht en een derde schip zwaar beschadigd. Zwakke afdeelingen vijandelijke vliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht op ver schillende plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen laten vallen. De schade aan industrieele installaties is gering. Eenige burgers werden gedood of gewond. Kapitein Streib heeft met zijn nachtjager zijn tienden tegenstander neergeschoten. Ter aanvulling op het weermachtsbericht vérrieefnt het D.N.B. nog het volgende: Iri den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft het Duitsche luchtwapen den zevenden groo ten aanval in een week tijds op het Britsche eiland ondernomen. De branden in Glasgow, ontstaan door den aanval van den vorigen nacht, woedden nog, toen opnieuw de eerste Duitsche golven boven het havengebied van de( stad verschenen. Bjj het heldere zicht en doordat de doelen door de geweldige brand haarden werden aangegeven, troffen de bom men met een nauwelijks te overtreffen nauw keurigheid, het doel. De laatste aanvallende golven zagen in den maanhelderen nacht bij het nadérèn van Glasgow een spookachtig beeld. De aan beide zijden van de Clyde ge legen scheepswerven, silo's en tankinstallaties waren door een dicht rookgordijn omhuld. Door dit gordijn schoten geweldige steekvlam men omhoog. Brandende schepen, die tijdens het lossen door den nachtelijken aanval waren verrast en smeulende fabrieken, waarin nog de branden van de vorige aanvallen nagloei den, vormden een omlijsting van dit beeld der vernieling. De verkenning van het Duitsche luchtwapen heeft reeds tl ans uitgewezen, dat de in de laatste drie nachten ondernomen aan vallen op Liverpool en Glasgow en met de hiermede gepaard gaande onoverzienbare vernielingen aan industrieele- en haveninstal laties, alsmede de vernietiging van talrijke silo's en pakhuizen voor de Britsche oorlogs- oeconomie verliezen heeft doe ontstaan van catastrophalen omvang. heeft, niet zal veronachtzamen. Ook te dien aanzien mag de schepping in haar ontwikkeling en bloei niet worden ver waarloosd en verstikt. Een gevechtsvliegtuig van de in de Middel- landsche Zee opereerende Duitsche vliegeraf deel uigen heeft gisterochtend vroeg met suc ces het vliegveld Halfar op Malta aangeval len Het gelukte de bemanning een bij de jongste luchtaanvallen nog niet vernielde groote hangar met bommen te treffen en in puin te leggen. AANVALLEN OP DOELEN IN LONDEN EN ZUID-ENGELAND STERKE FORMATIES ZATERDAGNACHT IN ACTIE Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede: Het binnenrukken van de Duitsche troepen in Bulgarije verloopt nog steeds volgens de plannen. Een sterke formatie gevechtsvlieg tuigen heeft in den afgeloopen nacht, ondanks de moeilijke weersomstan digheden belangrijke doelen in Londen en Zuid-Engeland aangeval len. In de haven van Londen ont stonden verscheidene middelgroote branden en een brand van grooten omvang. Op andere plaatsen in Zuid- Engeland werden vliegvelden en havenwerken doeltreffend met bri sant-, en brandbommen bestookt. In Noord-Afrika hebben Duitsche verken ningsvliegtuigen met goed gevolg autocolon nes en troepenconcentratie nabij Agedabia aangevallen. Op het eiland Malta heeft de Duitsche luchtmacht de vliegvelden Halfar en Lucca gebombardeerd. Een Duitsch jachtvliegtuig heeft hierbij in een luchtgevecht een Britsch vliegtuig van het type Vickers-Wellington neergeschoten. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met zwakke strijdkrachten in het West- Duitsche grensgebied eenige bommen gewor pen. Er is geen militaire schade aangericht. De materieele schade is overigens gering. In een .krijgsgevangenkamp werden twee Fran- schen door een Britsche brisantbom gewond. In het tijdvak van 12 tot 15 Maart heeft de vijand 31 vliegtuigen verloren, waarvan elf in luchtgevechten, 11 door nachtjagers, zes door afweergeschut en drie door marine- geschut. Over dezelfde periode bedragen de eigen verliezen 21 vliegtuigen. Duitsche jagers, zoo meldt het DNB, heb ben gistermorgen een succesrijken aanval op Malta ondernomen. In een luchtgevecht, dat hierbij ontstond, schoten zij een Engelsche Hurricane neer. Alle Duitsche vliegtuigen keerden op hun basis terug. Het Engelsche ministerie van luchtvaart en dat van binnenlandsche veiligheid hebben gisterochtend meegedeeld, dat viiandeliike vliegtuigen in den afgeloopen nacht het ge bied van Londen hebben aangevallen. In verscheidene districten ziin gebouwen be schadigd en branden uitgebroken Ook zijn bommen geworpen in een aantal andere ge bieden. vooral in het Zuiden en Zuid-Oosten van Engeland en de aan landen grenzende graafschappen, alsook in de Oostelijke Mid lands. Duitschland reeds weder te machtig was ge worden en daarom in een nieuwen oorlog moest worden vernietigd, werd door dit feit, dat thans door de geschiedenis is bevestigd, slechts de ware verantwoordelijkheid voor de tegenwoordige ontwikkeling in het licht ge steld. Engeland en Frankrijk wilden den oorlog, alleen waren het minder de volken, dan wel dunne lagen, die op politiek en finan cieel gebied leiding gaven en waarachter als laatste drijvende kracht net internationale Jodendom met zijn over de geheele wereld loopende samenzweringen, de democratie en vrijmetselarij staat. Deze verantwoordelijke oorlogsstokers hoop ten echter, door Polen op den voorgrond te schuiven, niet slechts de uiterlijke aanleiding tot den oorlog te vinden, doch de versplinte ring Van de Duitsche krachten, die hun reeds in den wereldoorlog zoo nuttig voorkwam, reeds bij voorbaat te verzekeren. De 18-daag- sche veldtocht in Polen heeft de hoop den bodem ingeslagen. In trotscb vertrouwen kon de Duitsche natie onder deze omstandigheden het jaar 1940 beginnen. Desondanks leefde ons volk geenszins in zelfmisleiding omtrent de moeilijkheden van het aangebroken jaar. De strijd in het Westen, waaraan iedere oude Duitsche frontsoldaat nog thans een herinnering bewaart van een lijdensweg zonder einde, moest worden be slist Met volledige kennis van onze voorbe reidingen en plannen in grenzenloos vertrou- /wen op den Duitschen soldaat, op zijn wape ning, zijn aanvoering, zijn kunnen en vooral zijn houding waagde ik het op de vorige herdenking der gevallenen den aanstaanden strijd als de roemrijkste overwinning van onze geschiedenis aan te kondigen. Acht we ken later begon deze strijd. De gevaarlijkste poging Doch nog voor de weermacht in het Westen aantrad, was misschien de belangrijkste be slissing in dezen oorlog reeds gevallen. Op 9 April is met weinige uren voorsprong de gevaarlijkste poging van Engeland verijdeld om de Duitsche defensieve kracht van het Noorden uit in het hart te treffen. Toen de ochtend van- 10 Mei gloorde, was deze in zijn gevolgen misschien ernstigste be dreiging van onze militair en oeconomische positie reeds met succes afgeweerd. De strijd om de beslissing iri het Westen kon dus be ginnen. Hij verliep volgens plan. Wat in vier jaar van onuitsprekelijke opofferingen in den wereldoorlog niet gelukt was. voltrok zich "binnen weinige weken, n.l. de ineenstorting van het Britsch-Fransche front. Zonder dat rekening gehouden wordt met de platvloer- sche meeningen van den toenmaligen, met schuld overladen Britschen premier, zal dit jaar 1940 in de wereldgeschiedenis opgenomen worden als een der rijkste aan beslissingen en der belangrijkste in zijn gevolgen. Want in dit jaar trad een verschuiving van krachten in, die van waarlijk historische beteekenis is Als Duitschland nog in het jaar 1918 slechts een deel van deze successen had kunnen boe ken, zou de wereldoorlog gewonnen zijn. Thans staat de Duitsche weermacht in een gebied van ontzaglijke afmetingen gereed om, numeriek en materieel op de geduchtste wijze versterkt, besluitvaardig en vol vertrouwen datgene te voltooien, wat in het historisch beslissende jaar 1940 begonnen was. Hiermee nu treden wij thans met nog meer recht dan in 1940 voor de Duitsche heiden van het verleden. Nog weten wij allen wat zij vooral in den wereldoorlóg moesten dulden en hebben gepresteerd^ Maar voor hun offer zelve buigen wij ons niet meer als onwaar- digen neder. Toen de Duitsche divisies hun opmarsch in het Westen begonnen, heeft de huidige herdenking der gevallenen haar ver- hevensten aanvang genorrien. Want" op On telbare soldatenkerkhoven stonden in dank bare ontroering de zegevierende zonen aan de graven van hun heldhaftige vaders. Het Dyit- sche volk heeft alles weer goedgemaakt, wat het eens in waanzinnige verblinding prijsgaf en verloor. Het gevoelt zich weer den vol trekker van den wil zijner dappere voor vaderen. Naast de dooden van den wereldoorlog rijen zich nu de slachtoffers van de voort zetting van dezen strijd. En weer liggen als destijds de zonen van ons volk overal ver spreid in de wijdhed van landen en zeeën als de dappere strijdens voor hun groot-Duitsche vaderland. Het is dezelfde Duitsche mensch, die zijn leven op het spel zet en offert om aan zijn volk als geheel de toekomst einde lijk te verzekeren en een vrede af te dwin gen, die tót een betere organisatie der men- schelijke gemeenschap leidt, dan die vrede, dien de dictatoren van Versailles misdadig gebrouwen hebben. Wij herdenken evenwel ook de Italiaansche soldaten, die thans als bondgenooten in een groot deel van de wereld eveneens hun leven hebben moeten geven. Hun idealen en strijd- doeleinden zijn dezelfde als de onze: de we reld is er niet alleen maar voor enkele wei nige volken en een orde, die zich voor eeuwig slechts op bezitters en niet-bezittenden wil baseeren, bestaat slechts tot de niet-bezit tenden besluiten hun recht op Gods aarde te proclameeren en er voor op te komen. De natie een strijdende eenheid Ook het vaderland moet in diezen oorlog zwaarder offers brengen dan vroeger. Ook zijn heldendom draagt er toe bij, dat de meest beslissende strijd uit de Duitsche geschiedenis succesrijk wordt. En bier toont niet alleen de man zijn weerstandsvermogen, maar vooral ook de vrouw. De natie is thans een strij dende eenheid geworden Niet omdat zij dezen strijd zocht, maar omdat hij haar op gedrongen werd. Zoodra Engeland en Erank- rijk den oorlog verklaard haddenr begon En geland ook den oorlog tegen het burgerleven. Aan de blokkade van den wereldoorlog, aan den oorlóg van den honger tegen vrouwen-en kinderen, voegde het ditmaal den lucht- en brandoorlog tegen vreedzame dorpen en ste den toe Doch Churchill zal met den door hem misdadig ontketenden luchtoorlog niet Duitschland vernietigen, doch Brittaniè zelf. En evenzoo zal de blokkade niet Duitschland treffen doch degenen die haar ontketend hebben. Als nu het invallen van den winter de oorlogshandelingen te land al beperkte dan zijn toch de gevechten in de lucht en op zee doorgegaan. Aan het heldendon. van onze ENGELSCHE TROEPEN IN GRIEKENLAND Zij zouden een verdedigende functie hebben United Press meldt uit Stamboel: Engelsche kringen alhier geven toe dat Britsche strijdkrachten in Grieken land zijn geland en verklaarden dat deze de Grieken bij de verdediging van den Rupolpas ten Noorden van Demirhissar zullen steunen en indien mogelijk aan de verdediging van Salo- niki zullen deelnemen. Naar beweerd werd zijn deze troepen 150 k 200.000 man sterk. Er bevinden zich Iroepen- onderdeelen bij die reeds in Frankrijk en Libye hebben gestreden. Over de aankomst van Britsche troe pen in Griekenland verluidt hier, dat deze alleen voor defensieve doeleinden en tot steun van de Grieken daarheen getranspor teerd zijn en dat het hoogstonwaarschijn- lijk is, dat zij 'een offensief op den Balkan zullen inzetten. Goed ingelichte waar nemers verklaarden dat een Britsch offen sief op den Balkan met een zelfmoord gelijk zou staan, daar de zwakke strijd krachten die Engeland in het Nabije Oosten heeft, met inbegrip van de troepen in Afrika tezamen net 400.000 man bijna onbegrensde Duitsche strijdkrachten tegen over zich zouden pinden. Grieksche reservisten opgeroepen De Vreme meldt uit Saloniki, dat het Grieksche ministerie van oorlog ten spoedig ste alle reservisten van de luchtmacht der lichtingen 1930 tot 1937 heeft opgeroepen. Uitgezonderd zijn slechts vaders van gezin nen met vier en meer kinderen, alsmede de reservisten uit Larissa en omstreken, die wegens de aardbeving onlangs pas op 15 Mei moeten opkomen. Het blad Politika meldt uit Athene, dat het Grieksche ministerie van oorlog 31 Maart alle .dienstplichtigen der lichtingen 1940 en 1941, alsmede de dienstplichtige oudere lich tingen heeft opgeroepen, voor zoover ze be- hooren tot de infanterie, de bergtroepen der veldartillerie, het lucht- en pantserafweer- geschut, de cavalerie en de hospitaalsoldaten. (D.N.B.) De houding van Turkije De afgevaardigde Sadak, een vriend van den Turkschen minister van buitefilandsche zaken en hoofdredacteur van het blad Aks sjam schrijft in een hoofdartikel o. a.: „Sinds de Duitschers in Bulgarije zijn staat Turkije in het middelpunt der belangstelling van de wereld. Eden heeft Ankara bezocht, maar de houding van Turkije blijft ongewijzigd en is duidelij-k. Het blijft trouw aan zijn verplich tingen en wenscht met andere landen nor male betrekkingen te onderhouden." Sadak noemt den brief van Hitier aan president Inönü, „een manifest van hoffelijkheid." (S. P. T.) Wij kunnen de herdenking der geval lenen niet waardiger besluiten dan door vernieuwing van onze gelofte den door ónze internationale tegenstander ontke tenden strijd tot onze vernietiging, in een definitieve Duitsche zege om te zetten. Achter ons ligt een winter van veel werk. Wat aan onze opleiding nog te verbeteren viel, is geschied. De Duitsche weermacht is thans tot het militair sterkste werktuig van onze geschiedenis gerezen. Als -in deze wintermaanden onze bpndgenoot in de eerste plaats de geheele kracht van de Britsché aanvallen te dragen kreeg, dan zal van nu af de Duitsche weermacht haar deel van deze lasten weer over nemen. Geen mogendheid en geen steun ter wereld zullen aan den uitslag van dezen strijd iets veranderen. Engeland zal vallen. De Eeuwige Voorzienigheid laat niet diegenen zegevieren, dié bereid zijn slechts voor de heerschappij van hun goud het bloed van menschen te vergieten. Duitschland heeft van Engeland en Frankrijk niets verlangd Alle keeren, dat het afstand van iets gedaan heeft, benevens zijn ontwapenings- en vredesvoorstellen waren vergeëfsch. De internationale financieele plutocratie wil dezen oorlog tot het einde toe voeren. Derhalve moet en zal het eind van dezen oorlog haar vernietiging zijn. Moge dan de Voorzienigheid ons den juisten weg. doen vinden orn de volken, die hun boeien kwijt geraakt zijn, naar een betere orde te leiden. Koud en- vastberaden zullen wij derhalve in 1941 aantreden om te voltooien, wat vorig jaar begonnen is. Onverschillig waar, te land, ter zee of in de lucht Duitsche soldaten strij den; zij zullen weten, dat deze strijd het lot, de vrijheid en de toekomst van ons volk voor altijd beslist. Dóór dezen strijd zegevierend te beëindigen, danken wy alle helden van het verleden en op de waardigste wijze, want wij redden datgene, waarvoor ook zij een maal gevallen zijn: Duitschland. ons volk en zijn groot-Duitsch Rijk. De Führer heeft ter gelegenheid vah de herdenking der gevallenen, last gegeven tot den aanleg van waardige soldatenkerkhovén ter bijzetting van de gevallenen van dezen oorlog Mét de uitvoering belastte hij den chef van het. opperbevel der weermacht Tot algemeen bouwtechnisch adviseur benoemde hij prof Wilhelm Kreis. Ook in ons land zijn in vele plr.atsen plech tigheden gehouden, elders in dit blad treft r. n daar bizonderheden over aan. De lijstencollecte van Winterhulp Nederland Van heden tot en met aanstaanden Zaterdag zal in geheel Nederland van huis tot huis worden gegaan, om nog maals een offer te vragen voor steun aan den behoeftigen landgenoot. Onder groote opoffering hebben dui zenden collectanten zich voor dit werk beschikbaar gesteld. Opent uw deuren voor hen, weest vriendelijk voor hen en zorgt, dat uw gift klaar ligt, of stelt het bedrag aan een uwer huisgenooten ter hand, in dien gij uw woning verlaat, opdat de collectant fiiet vele malen naar het zelfde adres behoeft terug te keeren. Vele Nederlanders zien vol verwach ting ook naar uw offex uit. Huldiging G. Ekkel 25 jaar gesalarieerd bestuurder van „Uniiat". Zaterdag j.l. werd de heer G. Ekkel op hartelijke wijze gehuldigd in verband met het feit dat het dien dag 25 jaar geleden was dat hij in functie trad als gesalarieerd hoofd bestuurder van den Ned. Chrfstelijken Tex- tielarbeidersbond „Unitas". Vertegenwoordigers van dezen bond, w.o. het voltallige hoofdbestuur, afgevaardigden van het Chr. Nat. Vakverbond alsmede kan- (Archief De Rotterdammer? toorpersoneel van de genoemden bond waren met den jubilaris en zijn familie bijeen om uiting te geven aan de dankbaarheid dat de heer Ekkel dezen dag mocht beleven. De intieme huldigingsplechtigheid stond on der leiding van het hoofdbestuurslid den heer J. Vunderink, die in zijn openingswoord erop wees dat van verschillende zijden den wensch geuit was op dezen dag den heer Ekkel op de een of andere wijze dankt te betuigen voor hetgeen hij in het belang van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" in het bijzon der en voor de Chr. Vakbeweging ln hef al gemeen, heeft gedaan. Spr. ging in het kort na op welke wijze de jubilaris zich alzoo verdienstelijk had gemaakt voor de Christelijk Vakbeweging en herinner de aan het feit dat de heer Ekkel op 4 Juli 1921 bij het aftreden van den öuden voorzit ter, H. Verveld, gekozen werd tot voorzitter van den Ned. Chr. Textielarbeidersbond, wel ke functie de jubilaris ook thans nog bekleedt. De bond groeide in deze 25 jaren van een or ganisatie van zeven afdeelingen tot een met 50 afdeelingen. De heer Ekkel heeft vele moeilijkheden moeten overwinnen en maakte de zwaarste jaren mee, maar gelukkig op de den dag kon spr. constateeren dat zijn werk niet ijdel geweest is en dat de geest goed is in den Bond. Duizenden beginselvaste arbei ders staan achter den jubilaris en het is geen wonder dat deze op een dag als vandaag uiting wilden geven aan hun dank. In verband met de tijdsomstandigheden konden de leden niet aanwezig zijn maar zij hebben met vreugde kennis genomen van het feit dat hun actieve voorzitter op deze intieme wyze zou woorden gehuldigd. Ook aan mevrouw. Ekkel bracht spr. dank» Namens den Bond overhandigde spr. den ju bilaris een prachtig gouden horloge met ket ting en inscriptie. Aan mevr. Ekkel werd een bloemenmand overhandigd. Behalve deze bloemen waren er nog talrijke bloemstukken alsmede stapels schriftelijke gelukwenschen. De heer J. Wind secretaris van den Chr. Textielarbeidersbond bood hierna nog bloe men aan namens de collega's Mej. Stekelen burg sprak uit naam van het kantoorperso neel De heer Stapelkamp vertolkte de gevoelens van dank uit naam van het Christelijk Na tionaal Vakverbond en wees erop, dat het werk van den heer Ekkel zooveel mooie kan ten heeft. Wat spr. altijd opgevallen is, is de eenheid van beginsel die elkander samen houdt. Spr. bood namens het dagelijksch be stuur van het C.N.V. zijn gelukwenschen aan en voegde hieraan toe dat hij opdracht had gekregen van den heer Schleinitz, den Duit schen beobachter. om ook de gelukwenschen van hem over te brengen. De heer Alb. v. d. Meys sprak hierna na mens den Katholieken Textielarbeidersbond St- Lambertus en wees erop dat hij veel lief eri leed met den jubilaris gedeeld heeft in de afgeloopen 25 jaar. Een even hartelijke speech* hield de heer H; Stuve, namens den Moder nen Bond De Eendracht. De heer Stok heeft vervolgens het woord gevoerd namens de afd. Nijverdal, waarvan de jubilaris ook voorzit ter geweest is en bood een prachtige sigaren koker, portefeuille en portemonnaie aan. Ook de bejaarde voortrekker H. Verveld bleef niet achterwege en bood zijn gelukwenschen aan in een hartelijk speechje.- Tenslotte heeft de heer Amelink als vriend en als oud-secretaris van den bond gesproken. De heer Ekkel hield hierna eèn korte dank- speech, getroffen als hij was door zooveel blijken van belangstelling op dezen dag. Voor al in dezen tijd was het spr. een groot voor recht om deze herdenking te mogen beleven en het had hem goed gedaan dat zooveel har telijkheid was getoond. Moge God spr. sterken om in de komende jaren het werk voor de Chr. Vakbeweging te blijven vervullen. De intieme plechtigheid was hiermede be ëindigd. Gesterkt niet in het minst door het weerzien van elkander als strijders voor de Christelijke Vakbeweging, verlieten de aan wezigen deze bijeenkomst

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1