JHtmiw Courant /fconnementsprijs per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct Losse nummer* 5 et Alles bü vooruitbetaling. ertentiepryzen: 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct. per regeL Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrelc. 58936 No. 6376 WOENSDAG 12 MAART 1941 21e Jaargang Bijdragen van medewerker*. Ingezon den stukken aan de Red. m'i leerzaam verloop i(iaam is hetgeen zich in Zwitserland uitgespeeld om en bij de pogingen Juwe indeeling te vinden van de besparing van brandstoffen :n in November van het vorig arbeidsweek ingevoerd van vijf •aarop dan twee dagen van rust •olgen. Deze nieuwe indeeling was its als mogelijkheid aan de be ter invoering voorgesteld, neen, zelfs verplichtend voorgeschre- ivankelijk was het de bedoeling, verplichting op 16 Maart a.s. zou te bestaan, maar de sluitings- is later met veertien dagen ver in zulks naar het schijnt met groo- iming van de zijde der bevolking, nenvatten van den arbeid, welke zes dagen v d verricht, in vijf raarvan het gevolg was een vrij rbeidsdag met korte middagpauze, t bevallen, en wel om allerlei re- ■m [Het huishouden bleek men op de lerj regeling moeilijk te kunnen in- efr'de arbeid werd naar evenredig- de aarder, en zoo ging men op meer lenjstuiten. Belangrijk is ook en voor- roc"!de vrije Zaterdag niet bood wat gjfan verwachtte. Het resultaat was mialgemeene teleurstelling en men is verheugd, dat men weer naar vertrouwden stand van zakeh Jen wij dus, dat de indeeling, wel bij de schepping was gegeven en ;eschreven, het opnieuw heeft ge- Elders eveneens, in Rusland, gepoogd een andere indeeling week, naar louter menschelijke g opgesteld, in te voeren. Eerst ;n een periode van telkens tien :n en twee rustdagen, later ging op een periode van vijf werk- één rustdag, doch het is nog niet leden, dat men weer heil ging de van oudsher bekende week j dagen arbeid en één dag rust. willen wij bij onze vergelijking ide genoemde landen niet gaan. ind zaten bij de keuze van een ideeling gansch andere motieven in Zwitserland. In Rusland im- kurfilde de regeering bewust breken godsdienstige traditie, en het was ip gronden, ontleend aan produc- beidsvermogen, dat men halver- In ingeslagen weg omkeerde. Doch ^eeft men een sterk reli" 6sef en aan den Zondag als rustdag men dan ook niet, maar men zocht oplossing alleen in een inkorting joki e'Êenlyke werkweek. Het resul- ;n tfiiettemin, dat ook in het land der het oude rhythme, reeds uit de ïg bekend, van zes dagen arbeid ig rust bevestiging heeft gevon- le waarheid was men in Zwitser- vergéten. Zooals een bekend het reeds in 1898 omschreef, dat voorwaarden voor het mensche len, die heel dicht bij elkaar lig- inder welke een redelijk bestaan niet denkbaar is, arbeid en rust ook kon een ander Zwitser, die n. j pleitbezorger betoonde voor door- van de Christelijke gedachten, het gebied van het maatschappe- ,|n, het voor enkele jaren zeggen: "zett ndagsrust hangt met het maat- n< lijk leven nauw samen. De mensch ran het maatschappelijk leven deel :e|de indeeling van arbeid en rust is 'ndregel,'welke alle aandacht ver loven geschetste verloop is overi- !l weer in staat onze belangstelling ien op het feit, dat de tijd, waarin itfa, in kort bestek ingrijpende ver gen te zien geeft tot op sociaal lomisch gebied, ja, daar niet het -4, Iet is nog maar enkele jaren ge- a lat in Zwitserland in tal van. bb- een hardnekkige strijd gestreden ïoo rorden om het behoud van de Zon- 43lt, nadat de Zondagsarbeid reeds ïks 1870 verboden was en dit ver- 1.1914 nog eens was bekrachtigd. schter is niet alleen de Zondag bui- ■fcfchouwing kunnen blijven, maar MBen daarnaast een anderen vrijen net leven geroepen. pioge dan al voor een tijd Hoed je schijnen afstand te doen, niet van a adag, maar van een deel der werk- -lit is en blijft een abnormale toe- die niet bevredigt. Het is goed v Kfle aandacht te vestigen, omdat ook -r4zent door menscben, die" invloed ""^uitoefenen op den maatschappelij- .economischen gang van zaken, een iterdag wordt voorgestaan. Zij kun- hter niets veranderen aan den 5 ZON EN MAAN opgang 13 Maart 8.01; ondarg. 19.40. J«opgang 13 Maart 19.59; ondorg. 14 4fi iel D maan Donderdag 13 Maart, laatste -ier Donderdag 20 Maart, nieuwe 'e'v!n Bonderdag 27 Maart. GROOTE VERSCHEIDENHEID OP UTRECHTS JAARBEURS DRUK BEZOEK VERWACHT De beurs gaat een ander karakter vertoonen (Van c Utrechtschen redo 'ur) UTRECHT, 12 Maart. De redevoeringen, welke gisteren op den eersten dag van de Voorjaarsbeurs zijn gehouden door Dr. J. M i 1 i u s, de directeur, bij ontstentenis van den heer W. GraadtvanRoggen wegens ziekte, en den Voorzitter van den Raad van Beheer Dr- F. J. Fe n ten er van Vlis- s i n g e n, hebben blijk gegeven van een on verwoestbaar vertrouwen in de toekomst van het Nederlandsche Jaarbeursinstituut. Toen we onzen eersten rondgang maakten door de drie groote vaste gebouwen en over het Vre- denburgterrein, begrepen we, vanwaar ze hun optimisme hadden het geheele Jaarbeurs complex toch toont hetzelfde fleurige, prettig- aandóende beeld van altijd, en men zou niet denken, dat deze voorjaarsbeurs in vollen oorlogstijd gehouden werd, wanneer men zulks niet wist. Het aantal deelnemers is slechts iets ge ringer, maar het aantal verhuurde meters oppervlakte is grooter dan hij de vorige beurs, en de firma's welke-collectief of indi vidueel aan deze beurs deelnemen toonen, wat ze ieder od hun terrein, weten te presteeren- Een ander karakter De beurs gaat een ander karakter vertoo nen, wat de indeeling betreft, en dit mani festeert zich voor de eerste maal op deze voorjaarsbeurs in sterke mate. Van de ge sloten stands komen de groepen er meer en meer toe om te ex poseeren in open ruimten, waardoor natuurlijk veel grooter mogelijk heden worden geopend om de artikelen en voorwerpen goed tot hun recht te doen komen. Wel is dit nog niet volledig doorgevoerd bij de groep schoenfabrikanten zou men b.v. kunnen spreken van half-gesloten stands maar de tendenz is er toch aanwezig. En bij de groep textiel, die schitterend voor den dag komt, is het nieuwe systeem volkomen door gevoerd daar komt de groep inderdaad als een geheel voor den dag. Dit bewijst, dat de groepvorming, welke een aantal jaren geleden in het Jaarbeursinstituut werd ingevoerd, tot een groot succes gewor den is. Collectieve reclame en propaganda werpt baten af, en de individueele onderne mer, fabrikant of handelaar, kon op zichzelf niet zoo ter beurze verschijnen, als wanneer hij in groepsverband gemeenschappelijk de reclame maakt- Maar dit nieuwe streven wijst ook op de noodzakelijkheid, welke allerwége gevoeld wordt'om als groep van ondernemers zich nauwer aaneen te sluiten en te komen tot een bedrijfsgemeenschap teneinde de belangen der vakgenooten zooveel mogelijk te kunnen bevorderen. D« stand der textielindustrie De textielindustrie in ons land, die wereld beroemd is, en waarnaar zeer vele vreemde lingen kwamen kijken om zich te oriënteeren, zag zich na den oorlog voor de ontzaglijke taak gesteld om zich aan te passen aan totaal andere omstandigheden. De grondstoffen, waarvan ze haar productie maakte, waren schaarsch of niet meer te krijgen en daarom was het noodzakelijk om de fabricage in te stellen op het verwerken van kunstzijde, cel- wol en melkwol- De stand ter jaarbeurs laat nu zien, hoe dit gebeurd is en bedoelt tevens de bézoekers en bezoeksters duidelijk te ma ken, dat de nieuwe weefsels duurzaam zijn, soepel in het dragen, kleurecht en zeer goed waschbaar, wanneer men namelijk de juiste waschmethode aanwendt. De kunstzijde, ook wel rayon geheeten werd in ons land al tal van jaren gesponnen, maar de rayonspinners moesten die garens gaan ver vaardigen, welke door de installaties van weverijen, breiereien en andere textielindu strieën konden worden verwerkt. De heer P. Een overzicht van de drukte voor de loketten bij den ingang van het Jaarbeursgebouw. (Foto Pax-Holland) Fentener van Vlisslngen Pzn., die den stand opende, sprak zijn verheuging erover uit, dat de vriendschappelijke en efficiente samen werking aan de textielindustrie de overtuiging schonk, dat kunstzijde een zeer mooie doelmatige grondstof is. De productie van de rayongarens is dan ook zeer sterk gestegen. De stand toont weefsels, welke uitsluitend of grootendeels gemaakt zijn uit rayon. Het Rijks Textielbureau waakt ervoor, dat de stoffen goed gebruikt en niet verspild worden en omdat de waschbehandeling daarop van grooten invloed is, wordt in alle goederen een merk aangebracht, waarop voorkomen de letters H. R.T.B. Dit beteekent. dat deze goederen vervaardigd zijn uit rayon en d« wasscherijen moeten er dan ook mee reke nen, dat ze zulke goederen een speciale be handeling moeten geven, namelijk in een z.g. schommelkuip, waarbij het wasschen in wa terglas ook gewenscht, doch niet noodzake lijk Ls. Het Wasscherijproefstation geeft daar omtrent voorlichting aan de daarbij aange sloten wasscherijen. Als men nu op dezen textielstand rond wandelt en de fraaie stoffen ziet dan zal men een zeer goed geschoolde deskundige moeten zijn om te kunnen beoordeelen, dat de stoffen niet van'woTóf katoen doch van rayon zijn vervaardigd: Vandaar dat deze groote stand zeer de aandacht zal trekken, niet alleen van handelaars, maar ook van het groote publiek, dat kan zien" hoe' er- geweVen wordt, hoe breimachines hun werk verrichten enz. enz. Andere stands. Wewillen in dit artikel nog iets zeggen van den algemeenen indruk. Deze is, dat alle inzenders veel werk van hun stand gemaakt scheppingsregel, dat de menschheid zes dagen zal arbeiden en één dag zal rusten. Dit laatste beteekent natuurlijk weer niet, dat ook op den Zaterdag alle arbeid beperkt moet blijven tot het eigenlijke bedrijf en dat daarnaast geen tijd mag overblijven voor arbeid op de verschillen den andere gebieden des levens. Ook hier heeft de mensch een taak te vervullen. Dat echter bij tijden, hetzij uit gebrek aan arbeid, hetzij om andere redenen, van de van ouds gegeven indeeling der week moest en moet worden afgeweken is een bewijs, dat de mensch bij het beheer van de schepping het volmaakte nog lang niet heeft mogen bereiken. Want wij gelooven, dat in het gebod van den arbeid geduren de zes dagen de mogelijkheid en de aan wezigheid van dien arbeid tevens gege ven zijn. Dat hij dien regel niet immer kan volgen blijft een van de zwakheden van den mensch. Een Jaarbeurs-snufje in hel teeken des tijds. Een windpropeller voor het opwekken van electriciteit trekt veler belangstelling. - - (Foto Pax-Holland) hebben. De uitvinders ontbreken; of dat komt, omdat ze door den oorlogstoestand in hun werk gestoord zijn, of dat gebrek aan materialen hen noopte om weg té blijven konden we niet uitzoeken. De afdeeling Kunst in Industrie laat weer op voortreffelijke wijze zien hoe ook in mate- rieele producten schoonheid kan worden ver kregen wanneer kunstenaars in de vervaardi ging worden ingeschakeld. De Duitsche stand laat weer een groote verscheidenheid zien. Een groot deel der derde verdieping van het derde gebouw wordt door dezen stand bezet. In het officieele gedeelte, wordt aandacht gevraagd voor drukwerk en producten der kunstnijverheid, in de individueele inzendin gen vinden de technische, huishoudelijke-, mode- en andere artikelen een ruime plaats. Er waren plannen om de Duitsche groep te vergrooten, maar gebrek aan ruimte deed daarvan afzien. In de Belgische groep zijn het producten van technischen en chemlschen aard, welke worden geëxposeerd en de Zwitsersche groep welke een plaats heeft gevonden in de Bea- trixhal geeft een overzicht van het ïndustri- eele prestatievermogen van dit land. Op het gebied van de levensmiddelenvoor ziening geeft, deze beurs ook veel te zien. Met name vervangingsproducten zijn favoriet, Aanvallen op Portsmouth en op het vliegveld Hawkins Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekehd: Het luchtwapen heeft den- strijd, tegen GroOt-Britannië overal met succes voortge zet. Sterke formaties- gevechtsvliegtuigen deden vannacht aanvallen.op de havenwerken van Portsmouth. De aahvallen duurden ver scheidene uren. Door -hevige ontploffingen en groote branden ontstonden in de haven en op de werven izware, verwoestingen. In het zeegebied voor de Britsche-Oostkust en voor het Kanaal -van Bristol bombardeerde het luchtwapen verscheidene koopvaardijschepen en beschadigde twee vrachtschepen ernstig. Bij een aanval op het vliegveld Hawkins werden hangars en schuilplaatsen vernield. De vernietiging van verscheidene op den be- ganen grond staande vliegtuigen is zoo goed als zeker. Formaties van het Duitsche luchtwapen deden op het eiland Malta herhaalde aanval len op de haven van La Valetta en het vlieg veld Lucca. Bommen van middelbaar en zwaar kaliber richtten groote vèBfyoestingen In Noord-Afrika werden bij Agedabia Brit- sche troepenconcentraties en gemotoriseerde colonnes doeltreffend met bommen en boord- wapens bestreden en werden verscheidene pantserwagens en andere voertuigen verwoest of beschadigd. De vijand wierp vannacht bommen op een stad in West-Duitschland. Er werdén geen militaire doelen getroffen. Daarentegen wer den wel woonhuizen en een ziekenhuis zwaar beschadigd en werden eenige burgers gedood of gewond. i Spit in den rug. Door hun uitdrijvende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Het hotel-, café- en restaurant bedrijf Voorontwerp voor collectieve arbeidsovereenkomst gereed. Plannen tot stichting van een vakschool voor koks Tusschen de drie werkgeversbonden in het hotel- café- en restaurantbedrijf en de werk nemersbonden is principieel overeenstemming bereikt over de totstandkoming van een col lectieve arbeidsovereenkomst voor dit be drijf. In het voor-ontwerp, dat thans gereed is, wordt geen verplichte Zondagsrust voorge schreven, echter wel een vrije dag per week Voorts is de grtndslag gelegd voor een algemeene loonbasis, waarbij de loonen, welke in de goed ingerichte bedrijven worden be taald, als uitgangspunt hebben gediend. Beperking van arbeid door vrouwen is in het voor-ontwerp niet opgenomen. ,Wel zijn in 'de overeenkomst regelen opge nomen voor het zgn. tronc-stelsel en voor de voorbereiding van het leerlingenwezen.. Voorts' ligt het in de bedoeling het hotel café- en restaurantbedrijf na verloop van vijf jaar te sluiten voor onvoldoend opgeleid per soneel- De overeenkomst voorziet in de instelling van landelijke bedrijfscommissies en plaatse lijke commissies ter uitvoering van de over eenkomst. Daar de collectieve arbeidsovereenkomst zichobk bezig houdt met de vakbekwaam heid van het personeel is het begrijpelijk, dat in hotelkringen aandacht wordt geschon ken aan het vraagstuk van de vakopleiding. Zoo zijn bij het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant- en pensionbedrijf plannen in overweging voor de stichting van een cen trale vakschool voor koks. Kerk en Zending NED. HERV. KERK EMERITAAT DS. P. L. L. POST. Naar wij vernemen is ds. P. L. L. Pos t, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rijs wijk (Z.-H.) voornemens Zondagmorgen 27 April a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente wegens bekomen emeritaat. Ds. Post blijft voorloopig te Rijswijk wonen. HULPPREDIKERS Tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Gem. te Zeist is benoemd de heer M. W. J. Knip- scheer, cand. te Laren .(.H.). De regeling voor de binnenscheepvaart Vier soorten vergunningen opgelegd Zooals men weet heeft de secretaris-generaal van waterstaat bepaald, dat het met ingang van 5 April verboden is binnensleepvaart uit te oefenen zonder vergunning. In de gisteren gepubliceerde Staatscourant is een beschikking van genoemden secr.-gene- raal opgenomen, waarin dit besluit nader wordt uitgewerkt en regelen worden vast- steld. Zooals bekend wordt er een sleepvaart- commissie ingesteld. Deze Sleepvaartcommissie wordt samenge- stelt uit een vertegenwoordiger van elk van de drie hierna te doemen organisaties en een des kundige als voorzitter. Zij heeft tot taak het bevorderen van een juiste behandeling van binnen 1 andsche sleepvaartaangelegenheden. De Sleepvaartcommissie stelt sleepvaart- commissariaten en sleepvaartagentschappen in, wy'ft de sleepvaartcommissarissen en sleep- vaartagent aan en stelt hun instructie vast. Een vergunning voor sleepbooten om sleep- werk te verrichten, kan slechts worden ver leend voor sleepbooten, welke op grond van de Inschrijvingsbeschikking Sleepbooten I 1939 zijn ingeschreven ten kantore van den inspecteur-generaal van het Verkeer en waar van de houder is aangesloten bij een van de desbetreffende organisaties. Deze eisch van aansluiting bij een aange wezen organisatie bestaat niet voor dengene, die sleepwerk voor eigen bedrijf verricht. Het bewijs van inschrijving moet steeds aan boord zijn; de vergunning slechts tijdens het sleepen. Bij welke organisatie men zich aan moet sluiten ticuliere Sleepvaart Centrale; houders van 9 sleepbooten en meer bij de Vereeniging het Centraal Bureau voor de Rijn en Binnenvaart; houders van 4 tot en 'met 8 sleepbooten bij een van beide in dit artikel genoemde organi saties: naar keuze van den houder. Soorten vergunningen De vergunningen zijn te onderscheiden in ver gunningen voor: beurtlijst sleepwerk; waarbij de omstandigheid, dat ze zonder bon te verkrijgen zijn, stellig een belangrijk woordje meespreekt. Er is een ruime koloniale afdeeling, er zijn tal van officieele inzendingen, zooals van de Economische Voorlichting, ae Distributie- dienst enz. Op elk gebied kan de handel zich op deze beurs oriënteeren. Druk besoek verwacht. Door de extra treinen, welke zijn ingelegd, wordt een druk bezoek verwacht. De Lim- burgsche trein, welke gisteren reed was ge heel vol en de trein uit Drente was gisteren reeds geheel besproken. Er zal ook van officieele zijde belangstel ling vóór deze beurs worden getoond. Na vijf en fwiniig jaren. Op 29 Mei 1916 werd het Nederlandsche Jaarbeursinstituut te Utrecht gesticht. Een kwart eeuw heeft de Jaarbeurs haar nuttige taak vervuld. Moge ook deze Voorjaarsbeurs goede resultaten te zien geven voor deelne mers en bezoekers, ten bate van handel en industrie en ten bate daardoor ook van onze geheele volksgemeenschap. 2. plaatselijk sleepwerk; 3. sleepwerk voor eigen bedrijf; 4. vaste lijn-sleepwerk. De verguningen no.'s 2 en 4. worden aange vraagd bij de organisatie, waarbij de houder is aangesloten. De besturen der organisaties leggen de aanvragen binnen 8 dagen met haar advies voor aan de Sleepvaartcommissie, die beslist. Vergunning no. 3 moet worden aangevraagd bij de Sleepvaartcommissie, die beslist. De organisatie waarbij men aangesloten is ver leent krachtens algemeene of bijzondere op dracht van d£ Sleepvaortcommissie vergunnihg tot inschrijving in de beurtlijst door uitreiking van een sleepboekje model A. De sleepvaartcommissarisen en sleepvaart- agenten verleenen vergunning tot. het maken van een bepaalde sleepreis of sleepreizen in een bepaald tijdvak door inschrijving en afteeke- ning van een door hen goedgekeurd sleepcon- tract voor die reis of dat tijdvak in het sleep boekje. De vergunning voor een bepaald tijdvak be hoeft voorafgaande goedkeuring van de Sleep vaartcommissie. In verband met de vereischte beperking in het verbruik van motorbrandstof zullen motor- sleepbooten slechts voor indeeling in aanmer king komen, indien en voor zoover beschikt kan worden over een vergunning tot verbruik en zoo noodig aanschaffing van de benoodigde motorbrandstoffen Indien geen van de houders van in het regis ter ingeschreven en geschikte sleepbooten zich voor het maken van een reis beschikbaar stelt wijst de sleepvaartcommissaris hiervoor de boot aan, die van de voor de reis geschikte sleepboo ten het laatst in het register is ingeschreven. Bij weigering tot het maken van een sleepreis, waarvoor een sleepboot is aangewezen, kan de Sleepvaartcommissie bepalen, dat terugzetting of afvoering van de beurtlijst en intrekking van de vergunning, zal plaats hebben. Voor deelneming aan plaatselijk sleepwerk wordt vereischt een vergunning model B. Vergunningen voor plaatselijk sleepwerk kunnen slechts worden afgegeven voor door de Sleepvaartcommissie te bepalen watergebieden Voor de deelneming aan sleepaverk voor eigen bedrijf wordt vereischt een vergunning mo del C. De Sleepvaartcommissie kan de vergunning verleenen, indien naar haar oordeel aa lijk is gemaakt, dat met de sleepboot, voor de aanvraag is ingediend, niet voiu uer- den zal worden gesleept Voor deelneming aan het vaste lijn-sleepwerk wordt vereischt een vergunning model D. De Sleepvaartcommissie kan op aanvraag vergunning verleenen voor sleepbooten, dié uitsluitend worden gebezigd voor het onder houden van een vaste lijn-sleepdienst tusschen oeDaalde plaatsen mei regelmatige afvaarten Het is verboden sleepbooten op te leggen en te laten opliggen zonder vergunning van de Sleepvaartcommissie. Opdrachten voor bepaald werk Indien de sleepbootpositie in Neder land zulks naar het oordeel van de Sleepvaartcommissie noodzakelijk maakt, kan deze de vergunningen intrekken en de sleepbooten voor bepaald sleepwerk aanwijzen. Hoewel de houders van sleepbooten gehouden zijn om dat sleepwerk te ver richten, kunnen zij binnen 14 dagen daartegen in beroep komen bi den secre taris-generaal van waterstaat. De Sleepvaartcommissie kan echter bij weigering van een houder of sleepboot kapitein om aan de aanwijzing terstond gevolg te geven, den sleepbootkapitein en de overige opvarenden met den ster- keh arm van de sleepboot doen ver wijderen, de boot doen bemannen en daarvan het bedoelde gebruik maken, zonder dat de houder van de sleepboot deswege tot eenige vergoeding gerechtigd wordt. DS. W. STEUNENBERG Woensdag 19 Maart a.s. viert ds. W. Steu nenberg, predikant bij de Geref. kerk van Rotterdam-Zuid, zijn zilveren ambtsjubileum. Ds. Steunenberg werd 26 Juli 1889 te Needé geboren. Hij studeerde zoowel aan de Theol. Hoogeschool aldaar als aan de Vrije Univer siteit theologie om in 1915 candidaat te wor den. 19 Maart 1916 bevestigde ds. J, Bosch, thans emeritus-predikant te Nunspeet, hem te Blokzijl in zijn eerste gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond sprekende over 2 Cor. 4:5. In 1919 vertrok ds. Steunenberg naar Heemse, welke standplaats hij in 1923 met Heerenveen verwisselde, om zich 23 Aug. 1927 aan zijn tegenwoordige gemeente te ver binden, na tevoren te zijn bevestigd door zijn zwager, wijlen ds. F. H. v. Loon van Wolfheze. Ds. Steunenberg is secundus-deputaat voor art. 44 K.O. vanwege de classis Rotterdam en. medewerker aan de kerkbode van de Geref. kerk van Rotterdam-Zuid. De jubilaris zal zijn gedenkdag slechts zeer sober vieren en geen gedachtenisrede uit spreken. De gemeente zal haar pastor en zijn gezin kunnen gelukwenschen op Donder dag 13 Maart in de zaal van de Malsemstraat 60 en op Woensdag 19 Maart zal een korte^ herdenkingssamenkomst plaats hebben in de Breepleinkerk te 7 uur. DS. H. J. WINTER In het Maandblad ten dienste van de Geref, -België deelt de eindredacteur, ds. J- Winter, Geref. predikant te .Antwer pen, mede, dat hij enkele weken geleden door een zeer ernstige ongesteldheid werd over vallen die zijn opname in het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Hij voegt daaraan toe, dat men hem verzekerd heeft dat hij ster vende was en dat hij ook gevoelde dat het leven uit hem wegvlood. De behandelende ge- neesheeren hebben den aard van de kwaal niet kunnen ontdekken. Ds. Winter is licha melijk zeer zwak tengevolge van het bloed verlies en hij mag dan ook geen bezoek ont vangen. Ds. Winter is, waar hem nadat een keer ten goede was ingetreden de keus werd gelaten in het ziekenhuis of in zijn woning te worden verpleegd, weer naar zijn huis ver voerd om daar de eerste weken nog het bed te houden. Ds. Winter is inmiddels verhuisd naar Berchem, Transvaalstraat 29 AFSCHEID EN INTREDE PSh G' Y' \_w a n t heeft Zond^g i-1- zijn. ïmrede gedaan bij de Ned. Herv. Kerk te Mar ken, sprekend over Matth. 22 2 en 3a Zijn bevestiger was Ds. C. Sun dermeier die sprak naai- aanleiding van 1 Cor. 1 23 en 24 Toespraken werden-gehouden door Ds. v. d. Does als consulent en ouderling D o 1 f ij n namens korkeraad. Güfxlaff en de China-Zending In.het Tijdschrift voor Zendingswetenschap geeft dr. A. G o s 1 i n g a een uitvoerige levensschets van dr. K. Gützlaff, die in ons land in het midden der vorige eeuw belang stelling voor de Zending in China heeft ge- wekt. In 1843 vestigde hij zich te Hongkong, dat bij het verdrag van Nanking door China aan Engeland was afgestaan, en kreeg daar de functie van secretaris voor Chineesche aan gelegenheden. ding. Evenals vroeger, werkte hij ook ontzag lijk hard. Maar hij ging zijn eigen Weg. Met de andere zendelingen kon hij het over het algemeen niet best vinden. Hun methode stond hem met aan.ze komen, zoo schreef hij eens, richten een schooltje op met een twin tig leerlingen, wijden 4 a 5 jaar aan taalstudie en gaan dan om gezondheids- of om andere redenen voor geruimen tijd of ook wel voor goed terug, terwijl ze de zaken vrijwel zoo achterlaten, als zij ze bij hun aankomst ge vonden hebben. Het moest anders, meende hij; men moest tot het volk zelf gaan. Er was één, die dat deed, J. J. Roberts, een Amerikaan- sche Baptist. Te zamen met hem heeft Gütz laff het evangelie gebracht aan de lagere klas sen der bevolking op Honkong, meestal vis- schers of steenhouwers. Er kwamen ook eenige leden van zijn vroegere gemeente te Macao naar Hongkong; en het viel Gützlaff op, hoe goed hun het evangeliseeren onder hun landgenooten afging. Het werd meer en meer zijn overtuiging, dat China doos de Chineezen zelf bekeerd moest worden; die konden ook liet binnenland ingaan, waar nog steeds geen Europeaan werd geduld. Hij stichtte nu met een aantal bekeerlingen een .Vereeniging tot uitbreiding van het Evangelie" (1844), die men gewoonlijk de „Chinese Christian Union" of kortweg de „Chinese Union" noemt. Zelf werd bij secretaris en, wat meer zegt, de ziel der ver eeniging. Hij gaf onderricht aan hen, die zich tot. hem wendden en zond hen na eenigen tijd uit met voldoende geldmiddelen om een poos van te kunnen leven, natuurlijk het binnen land in. Hij was niet van plan zich tot één provincie te beperken; neen hij hoopte op den duur dezen arbeid over heel China te kunnen uitstrekken. Gebrek aan helpers had hij niet; integendeel, er kwamen velen tot hem. Gützlaff, die zelf in kleeding en leefwijze ge heel Chinees was geworden hij had zich zelfs door adoptie in de Chineesche volks; - meenschap laten opnemen eischte ook v zijn Europeesche helpers, dat zij zich als Cl* neezen zouden kleeden, een staart dragen ert^ wat dies meer zij. Hij heeft ook hen, meermalen*^ zelfs, het binnenland in gezonden, vanwaar ze dan telkens al spoedig, van alles beroofd, terugkeerden. Natuurlijk traden ook zij toe tot de„Chinese Union". De kennismaking met hun Chineesche medeleden viel hun echter niet mee: er waren maar weinigen onder hen, die een meer dan hoogstoppervlakkige kennis van het Christendom hadden, en hun leven was, om het zacht uit te drukken, daarmee ook niet steeds in overeenstemming. Zij spraken er ook eens met Gützlaff over, maar die luisterde nauwelijks naar hen; hij was altijd zeer bezet, en bovendien zeer lichtgeloovig, gaarne ge- reigt aan te nemen, wat zijn slimme Chinee sche helpers hem op de mouw spelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1