m Laatste Berichte K MAANDAG 10 MAART 194T PA STADSNIEUWS Officieels Publicaties „Wehrmachtsmarken". die op het Distributie kantoor worden aangeboden ter verkrijging van rantsoenbonnen, moeten op M.D. 18, groot formaat, worden geplakt in rijen en veelvouden van 10 stuks. De „Wehrmachtsmarken" moeten soort bij soort worden gehouden en de opplakvellen moe ten voorzien zijn van den naam en het vol ledig adres van den leverancier Losse bonnen en bonnen, geplakt op stukjes papier, worden onder geen beding meer ge accepteerd. Bedoelde opplakvellen zijn verkrijgbaar op het Distributiekantoor. Leiden, 10 Maart 1041. Bloemistpatroonsvereeniging Rede i i heer Cunaeus In een vergadering van de Leidsche bloe misten en hoveniers werd de heer Riemens als 2e secretaris gekozen en de heeren Werk hoven en van der Sys als commissarissen- De heer Werkhoven deelde iets mede over de behandeling van perziken. Na een korte inleiding werd een kleine discusie gehouden over de vraag of het over elkaar leggen der twijgen bij de perzik goed is of af te keuren, waarna werd geconcludeerd dat de twijgen naast elkaar behooren te zitten. Na de pauze kreeg den heer Cunaeus, die deze avond als gast in ons midden was, het woord voor zijn onderwerp „De Border en zijn beplanting". Spreker begon uiteen te zetten wat het Engelsche woord Border beteekent. Dit kunnen we het best vertalen met Boord- bed. Deze in Engeland zooveel gebruikte manier van planten groeperingen heeft om streeks 1890 een groote vlucht genomen en daar spreker in 1894 in Engeland werkzaam was heeft hij daar kennis gemaakt met de Border die toen veel werd toegepast in de moestuin. Doch toen later voor den moestuin de kunstvormen van vruchtboomen zooals de Palmet, de U-vorm en de waaiervorm in den handel kwam, moest de bloemenborder uit den moestuin verdwijnen, waarna men de bloemenborder onderbracht in den sier- tuin. Werd in het begin de rechtlijnige vorm aangehouden, later ging men over naar den natuurlijken vorm met in. en uitspringende bochten en toen bleek, dat men met vaste planten alleen niet kon volstaan, ging men ook eenjarige bloemplanten gebruiken. Bij voorkeur moet een border in de volle zon worden geplaatst met als achtergrond een begroeiden muur of schutting een haag of heesterbeplanting. Ook ziet men in groote buitenplaatsen de border aangelegd langs een oprijlaan of in het gazon. In dit laatste geval moet er op gerekend worden dat de achter kant ook iets afloopend moet zijn. Langs een groote plantenkas komt een border ook heel goed uit en langs het water of een taxushaag «n langs een boschrand kunnen ze heel goede effecten geven. In het laatste geval moet er rekening mee gehouden worden, dat we niet te dicht bij de boomen planten in ver band met voedselrooving en het druipen der takken. Men moet dus een eind van de boo men afblijven en achter de border een een flinke greppel maken om het doordringen der wortels tegen te gaan. De grondbewerking moet goed diep ge beuren en we brengen een flinke bemesting aan. Sommigen planten vragen een speciale grondsoort bijv. Lelies groeien het best in bladgrond met scherp zand gemengd, terwijl de plant Iris graag een kleiachtigen bodem heeft. Arabis Alpinus heeft graag een koele standplaats. Dit kunnen we ze geven door om de plant heen een paar platte sfeenen te plaatsen. We nemen bij voorkeur een lange niet te smalle strook voor den aanleg van de Border, met er voor een stuk gras met geschulpten rand, waardoor beter effect wordt verkregen. Er moet rekening gehouden worden met de bloeitijd. Is het geval dat de eigenaar der tuin de zomermaanden uit is, dan zorgen we dat de hoofdbloei der Border in het voorjaar en najaar valt. Ook kan men seizoenborders maken die hoofdzakelijk in het voorjaar, den voorzomer, den zomer of het najaar bloeien. In Engeland wordt ook veel gebruik gemaakt van kleurborders, bijv- blauwe, roode gele of grijze borders Vroeger, toen hier te lande veel gebruik werd-gemaakt van mozaïk-vakken, wat veel arbeid vergde, dacht men bij het gebruik van Borders minder werk te zullen hebben, doch integendeel, een goede verzorging van een border eischt veel tijd, want men moet ge regeld de uitgebloeide bloemen er uit halen. Planten die uitgebloeid raken moeten in den zomer gemaskeerd worden door eenjarige bloemplanten, terwijl de planten met uitloo- pers steeds ingenomen moeten worden, daar anders de sterkere de zwakkere overgroeien. Om de vier of vijf jaar moeten we de Border geheel opnieuw overplanten, daar ae planten te oud worden. Ze worden dan ge scheurd, terwijl het binnenste oude hart weg gegooid wordt. Alzoo worden de planten weer vernieuwd, waardoor een betere bloei ver kregen wordt. De bolgewassen kunnen in het voorjaar de border een vroolijk aanzien geven met hun frissche kleuren, doch zijn ze uitgebloeid dan moeten die leege plekken weer opgevuld worden met zomerbloemplanten, zooals Petu nia, Salvia Splendens, Lobelia en Ageratum. Planten die wat hoog worden moeten tijdig opgebonden worden, doch de hoogst groeiende kunnen we in Mei innijpen, zoodat ze niet zoo erg hoog worden. In het najaar snijden we de stengels niet te kort in daar zij in den winter dienst kun nen doen voor den vorst. Een goed ding is, om de planten 's winters af te deken met de afgeknipte stengeldeelen of met sparretakken. Enekle soorten, waaronder ook de Edehvijs zijn wel winterhard, doch smelten door de vocht geheel weg, wat we kunnen voorkomen door over die planten een glasruit of glazen stolp te zetten in het natte jaargetijde. Ten slotte wees spreker er op dat we tus- shen de bloemplanten enkele groenblijvende bladplanten of dwergconiferen plaatsen, die in den winter nog eenig leven geven aan de overigens kale plantenborder, terwijl ze in den zomer ook dienst kunnen doen als neu trale teint, tusschen de andere kleuren. Nadat nog eenige vragen gesteld werden, dankte de voorzitter den spreker voor zijn prachtige en leerzame lezing. AANGEHOUDEN Door de politie is aangehouden de 44-jarige smid F. J. T., verblijf houdende in een loge ment hier ter stede, die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een jas en een koffer. GOUDEN DOCTORAAT Vrijdag 14 Maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn. dat Dr. M. Nassau Noordewier. oud- leeraar aan het Lyceum te Bussum, wnende te Hilversum, aan de Leidsche Academie pro- moveerde tot doctor in de klassieke letteren J Het 75-jarig bestaan der Leidsche Broodfabriek De huldiging door het personal én de feestavond Ter |«iegenheid ran het 75-jarig bestaan der N.V. Leidsche Broodfabriek werd Zater dagavond in Café-restaurant „H Schutters hof" een feestavond gehouden, aangeboden door Commissarissen en Directie aan perso neel en depothouders. Deze avond ving reeds te half vijf aan. Voor de opening zorgden The Hofenk's Melodymakers, waarna de directeur ,de heer J. Bosme, voor het voetlicht verscheen, om eindelijk ook weer eens iets te vertellen, na dat hij zoo langen tijd, zooals hij het uitdruk te, gepasseerd was geweest. Spreker heette «11e aanwezigen hartelijk welkom, niet in het minst de dames der com missarissen. Hierna bracht spreker dank aan alle personeelleden, zijn menschen. die zoo veel voor de L.B.F. gedgan hebben. In de anderhalf jaar dat spreker de directie voert, is er heel wat te doen geweest, niet in het minst wijl de administratie geheel moest worden omgezet. Spreker herinnerde vervol gens aan de afschaffing van de grossierder ij, de uitbreiding van de banketbakkerij en het vele werk in de verschillende afdeeliingen, waardoor ieder in zijn afdeeling bijzonder veel werk heeft moeten verrichten. Voor de wijze, waarop zulks geschied is, zegt hij allen hartelijk dank. Ook aan commissarissen brengt spreker dank voor hun leiding en steun en hij be sluit met den wensch. dat ieder op zijn plaats in de toekomst, al lijkt deze donker, zijn schouders onder het te verwachten werk zal zetten tot grootmaking der L.B.F. Namens het gezamenlijke personeel werd vervolgens het woord gevoerd door den voor zitter van de Jubileumcommissie, den heer J. Momberg. Deze begon met er op te wijzen, dat wel niemand zal hebben gedacht, dat de L.B.F. twee jubilea zau herdenken in oorlogs jaren. Weliswaar bleven wij in 1916 buiten den oorlog, maar de druk is niettemin sterk geweest. In Maart 1940 kwamen eenige ïeden van het persotieel bijeen om de vraag te over wegen hoe men Ket 75-jarig bestaan zou kunnen herdenken. Na ruggespraak met de directie werd toestemming verleend om plan nen voor te bereiden, waarna een personeel- vergadering besloot~lot stichting van een jubileumfonds, waaruit personeel en depót houders een geschenk ter herinnering zouden kunnen aanbieden. "Dit geschenk bestond uit een fraaie staande klok voor het kantoor, welke hierna werd onthul en welke spreker aanbood met den wensch. dat met het verstrijken van den tijd de N.V. een nieuwen tijd van bloei moge medemaken. De president-commissaris, de heer Dr. L. P. Krantz. bracht hierna dank voor het fraaie geschenk, waarin hij een bewijs zag, dat allen meevoelden voor de zaak, hetwelk bovendien niet alleen mooi maar ook toepasselijk is op het geheele bedrijf, waarin rijzen, bakken en bezorgen het halve werk is. Spr. wierp hierna een terugblik in het ver leden, memoreerde de moeilijke jaren en bracht in herinnering, dat de bloei van het oogenblik niet enkel het werk ls van het huidige personeel, maar een voortzetting van de taak der voorgangers. Spreker hoopt, dat eerbied en erkentelijk heid voor het voorgeslacht en een open oog voor hun ervaringen zullen samengaan om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Spr. bracht vervolgens hulde aan den man. die sinds anderhalf jaar de leiding heeft, den heer Bosnia, wiens keus zeer zeker gelukkig genoemd mag worden (applaus». In het Duitsch wendde spreker rich ver volgens tot den heer Nickel, bakmeester en den heer Rocks, In'spektor, met wie de L.B.F. de bijzondere relaties der Duitsche Weer macht onderhoudt. De verrassing van het jubileum had spreker tot het laatst bewaard, n.l. eey week extra loon voor het personeel. (Applaus). Hiermede was het officieele gedeelte tea. einde en werd het overige.gedeelte van den no glangen avond gewijd aan declamatie en tooneel, verzorgd door een 10-tal leden van het personeel. Commissie Bijzondere Nooden Hst Jaarverslag Aan het verslag over 1940 van de Stich ting Commissie van Samenwerking voor Bij zondere Nooden hier ter stede ontleenen we het volgende: Het moge verondersteld worden bekend te zijn, dat de Stichting tot doel heeft: a. het vormen van een bond: 1. tusschen kerkelijke, particuliere, burger lijke instellingen van weldadigheid en sociale zorgen, 2. andere instellingen, vereenigingen of per sonen. die zich bezig houden of bereid zyn zich te gaan bezig houden met het verleenen van eenmalige steun in bijzondere nooden; b- het in onderling overleg organiseeren en uitvoeren van de onder a. bedoelde steunver- leening. De werkzaamheden werden sterk beïnvloed door de mobilisatie en den oorlogstoestand, welke in velerlei opzichten het maatschappe lijk en commercieel leven wijzigde. Het ge volg daarvan was, dat naast de gewone werk zaamheden ook in vele gevallen hulp verleend werd aan gemobiliseerden en aan indirecte slachtoffers van de mobilisatie. Voor zoover de eersten betreft dikwijls in samenwerking met Kon. Nat- Ver. tot Steun aan Miliciens. In 1940 moest een nieuw soort hulpverlee ning worden georganiseerd, nL die aan indi recte oorlogsslachtoffers. Ook enkele Inge zetenen. van wie een gedeelte van hun bedrijf in Valkenburg (Z.H.) gelegen was, werden, in samenwerking met het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, de Vebo, de Stichting Zuid Holland 1940 en het Rijnlandsch Borgstel lingsfonds, voorloopig geholpen- Behandeld werden 364 aanvragen; hiervan kwamen 148 niet voor hulp in aanmerking, 15 werden ingetrokken, terwijl in 36 geval len bemiddeling of advies werd verleend; 7 aanvragen waren nog In behandeling. In vele gevallen kon, met medewerking de Gemeentelijke Volkseredietbank, doeltref fende hulp worden verleend in den vorm kleine voorschotten, waarvan de terugbetaling zeer geregeld in zeer kleine paiementen ge schiedt. Vermelding verdienen de belangrijke bij dragen, die van het Leidsch Studenten Corps werden ontvangen; deze bedroegen bijkans 50 pet van de ontvangen giften. Deze bron inkomsten staat door de omstandigheden sinds den oorlog stil. De exploitatie-rekening 19391940 geeft aan inkomsten een bedrag van 27,956.43, uitgaven 27,140.84. zoodat er een saldo Is van 815-59. £inds de oprichting werd aar voorschotten verstrekt 9,662.Aan terug betalingen werd ontvangen 5,871.Saldo per ultimo 1940 3,791—. Op deze voorschot, ten werd een minimaal verlies geleden. Uit een en andr moge blijken, dat steeds zi eischen worden gesteld aan de geldmiddelen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Johanna, dr. Y. J. Y. 6. Woerd J E. R. de Roo. OVERLEDEN H. M. R. Brouwer, in.. mndJ. v. Eijk, vr. 19 i. Alphen a/d. Riin BEVOLKING Ingekomen tan: Ter Aar, D. 122, J. H. Dobbe, dienstb., Stationsstr. 48; Oegstgeest, M. G. Gorree, dienstb.. Hooftstr. 157; Dordrecht, G. H. Zweers. Stevinstr. 20; Lith. H. Bruinenberg, Raadhuiastr. 44; Leiden. M. Du inker, z. ber Oudsh.weg 172; Woubrugge. C. J Zweserijn. grondwerker en gezin, Hooftstr. 235; Boskoop, Voorkade 77. J. N. de Borst. z. ber.. Grijpen- steinstr. 12; Zevenhoven. J. van Egmond. huish., Emmelaan 71: Kortenhoef, Kerklaan 310. G. P. J. v. 't Klooster en echtgen.. filiaalh., van Man- dersloostr. 9. Vertrokken naar: Boskoop. Biezen 46, C. Pols. losarbSteekterweg 108; Weststelling werf. Wolvega. Lijclamanweg 33. J. de Ree. religieuse, Pr. Hendrikstr. 69; Alkemade, Nieuw Wetering, p.a. P. Hogeweg. J. Burggraaf, wed. M de Jong, z. ber Bioemhofstr. 39; Den Haag. Celebesstr 4°. p. H.;v. Hoorn, dienstb., Raad- huisiW. 44; Leiden, „Rhijngeest", M. Verweel. c onstb., Raadhuisstr. 44: Oegstgeest. L. v. Oud I 'gee*t J de Iiruit dienstb Raadhuisstr.44; L.'" Haag. Sirtemastr. 152, G Brohm, wed B Bek en rc ber.. ZuiCK'idscheweg 3; Dor drecht. Drie' *>ndenhof 6, A. Sthonewille. be tonwerker, Hocl^tr. 74. WEE> -tZNSTEN Ohr. Geref. kerk Van Kt 'dervaat Woensdag 10 en 7 uur (biddag voor g .vas) Ds. de Boer van Amsterdam. Gebouw Jonathan Donderdag 7 30 uur Dr. G. Ph. Scheers (Bijbellezing) VERBETERING RIJKSWEG Met de verbreeding van het gedeelte rijks weg tusschen het Hazeveld en de Prinsenlaan 1 spoedig begonnen worden. De voorberei dende werkzaamheden worden reeds verricht a zijn de vorige week twee huijes in de beruchte bocht bij de Vissersbuurt onder sloo- perhanden gevallen, zoodat het zich daar thans reeds veel beter is. BURGERLIJKE STAND Geboren: Engelina Alida Hendrika, d. in G. Hellema en J. Geerligs; Ernst Willem, van N. van Leeuwen en J. C Kammeraat: Christiaan Adriaan, z. van F. C. Rouwit en J. Rook; Jan z„ van R Ederveen en T. van Dam; Sjoerd, z. vann D, Tiemersma en M. M. in Gent. Gehuwd: A. Pols, 26 j. met A. de Roode 24 j. verleden: G. J. Spelt, 60 j., gehuwd M. van der Laan. VOOR HET KANTONGERECHT Voor den kantonrechter alhier stonden ver schillende personen terecht in verband met overtreding van de distributifcvoorschriften. De veehouder C. J. V. te Aarlanderveen, moest zich verantwoorden daar hij 12 kazen tot een gezamenlijk gewicht van 105 pond had bereid en buiten de distributie om ver kocht 55 cent per pond. Verd. verklaarde, dat hij de kaas gemaakt had. in een tijd, dat de veehouders pas kaas was toegewezen voor eigen gebruik. Later had hij de kazen echter aan een handelaar ver kocht. De ambtenaar van het O.M. was van meening dat door een dergelijke handelwijze een deel van het volk'. tekort werd gedaan en daarom eischte hij 40 boete subs. 1 maand hech tenis. De waarnemend kantonrechter meende in aanmerking te moeten nemen, dat de kaas nog beneden den thans geldenden winkelprijs was verkocht en verlaagde daarvoor de straf tot 15 boete subs. 2 weken hechtenis. Wegens fraudeleuze slachting stond terecht J. H. uit Bodegraven. Deze was door W. v. d. W. aldaar uitgenoodigd een varken te komen slachten. Hen zou er vijf gulden voor krijgen, die hij echter nog niet gekregen had, niette genstaande het varken geheel volgens de rege len der Keurwet was gestoken, gebroeid en uitgebeend. Voor den kantonrechter verklaarde H. dat de W. hen zou hebben verteld, dat het hier een huisslachting betrof, waarvoor destijds in Bodegraven toestemming werd gegeven, doch de W. ontkende ten stelligste zich in dien zin te hebben uitgelaten Zijn vader had het varken reeds geruimen tijd geleden gekocht en toen de zoon. die in Duitschland werkte, terug keerde. zou het varken te zijner eer worden geslacht, omdat er geen vet in huis was. Het was de bedoeling, dat de W. Sr. zelf de helft van het varken zou houden, terwijl de andere helft dan tegen een zóó hoogen prijs moest worden verkocht, dat daardoor de kosten er uit kwamen. Dit plan ging echter niet door, want de politie nam het vleesch in beslag en maakte zoowel tegen J. H. als tegen W. Jr. proces verbaal op. Eerstgenoemde werd veroordeeld tot een geldboete van 25 subs. 2 weken hechtenis: hetgeen hU wel wat veel vond, daar hij toch eigenlijk niets met het plan te maken had ge had. De W. Jr., wien ten las'.e was gelegd, dat hij bij de slachting zou hebben geassisteerd, werd vrijgesproken, daar dit niet kon worden be wezen. De opbrengst van het inmiddels ver kochte vleesch kon worden teruggegeven, maar de Ambtenaar deed de toezegging, dat hij thans zal worden vervolgd wegens het op frauduleuze wijze doen klachten van een varken. JAARVERGADERING „LENTEBLOESEM" Donderdagavond wordt In de kerk aan de De Ruyterstraat de jaarvergadering gehouden van de Geref. Meisjesvereeniging „Lentebloe- OUD-LEDEN VAN O.D.S. Zooals we gemeld hebben werd, naar aanlei ding van het gouden jubileum van de Chr. J.V. „Onderzoekt de Schriften", door een aantal oud leden getracht te komen tot oprichten van een oud-leden vereeniging, een afdeeling „Oud Ver bond". Deze poging is met succes bekroond. De vereeniging zal optreden als onder-afdeeling van de J.V. O.D.S en ook openstaan voor de leden van de Jongelingsvereenigingen die uit O.D.S. voortgekomen zijn. Den laatsten Woensdag van iedere maand hoopt men te vergaderen in heit Verenigings gebouw Julianastraat. Vor de pauze zal een gedeelte uit den Bijbel besproken worden, na de pauze zal een vrij onderwerp ingeleid wor den. Katwijk a/d. Rijn CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND De Chr. Boeren- en Tuindersbond afd. Kat wijk-Valkenburg hier haar jaarvergadering. Na opening door den voorzitter, den heer G. v. d. Perk, las de secretaris de heer W. Koe- lewijn notulen en jaarvetrslag. Het ledental, 31, was hetzelfde gebleven. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo was van 33,21. Het volgen' de punt der agenda, loonregeling in land- er tuinbouw lokte lange besprekingen uit. De arbeidersorganisaties vragen een verhooging van 3 per week of 0,50 per dag over de geheele linie, met een werktijd van 6 tot 6 uur. Hiertegen werden verschillende bezwa ren geopperd daar het met den Midden-Euro- peeschen tijd niet mogelijk is deze werktijd te blijven handhaven. Het bestuur zal op de Gem. Radio-distributie Dimdag 11 Maart le programma: 6.4522.00 Nederl. pro gramma, 22.0024.00 Duitsch programma. He programma: 6,4520.15 Nederl. Pro gramma; 20.1523.00 Nederl. Programma uit sluitend voor Radio Centrale». Ille 'en IVe Programma van 8.00—24.00 Duitsch programma. eerstvolgende conferenti met de arb. organi saties voorstellen hierin wijziging te brengen. De heer Star deelde mede wegens verhui zing naar R-nsburg als lid en bestuurslid te moeten bedanken om over te gaan naar de afd. Rijnsburg. Bij de bestuursverkiezing wer den gekozen de heeren G. v. d. Does, R. van Delft en J. de Vries. Katwijk aan Zee NED. HERV. KERK Door den kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente is bekend gemaakt dat voortaan de kerkdiensten weer op de gewone uren, n.l. te 9" en te 6 uur zullen aanvangen. EXAMENS VISSCHERIJSCHOOL Bij de in de Visscherijsehool gehouden ex amens zijn geslaagd voor het certificaat in kennis der bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee en de toepassing daar van: Willem Haasnoot Jz., Jan H. van Iter- j^VjfcjJacob Groen Jzn., Maart de Vreugd Az., Mhart v. Duijn Jzn., Gerrit Vool|s Gzn., Frans de Vreugd Jzn., Maart v. Duljn Dzn., Dirk Parlevliet Dz*.allen alhier. Rijksgedelegeerde bij deze examens was kapt. J. N. Egmont, lid van de Examencommissie voor Stuur lieden te 's-Gravenhage. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma stuurman op stoomvisschersvaartuigen: Maart v. Beelen Azn., Aam. Groen Jzn. en Maart v. d. Plas Wzn., allen alhier en leerlingen van de Vis- scherüschool. OOG UITGEGOOID De 13-jarige T. v. <L P. uit de Louwesfoaat gooide den 16-jarigen T*. v. d. P. een hand grind in de oogen, waardoor zijn linkeroog werd gewond. P. werd onmiddellijk naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, waar het oog werd verwijderd. Hedenavond houdt bovengenoemde ver eeniging in „Casa Caca" de jaarvergadering. Zendeling Alb. J. de Neef spreekt over „Het Evangelie gaat door". I I T DE KAP OP DE rOTOt De burgemeester heeft zich tot de bevoegde autoriteiten gewend met het gedocumenteerd verzoek of de Katwüksche vrouwen zich voor het verpliohte identiteitsbewijs ook met de kap met ijzers mogen laten fotografeeren. Een antwoord is nog niet ontvangen. Leiderdorp VEREENIGING VAN ZIEKENHUIS- VERPLEGING LEIDERDORP- ZOETERWOUDE (H.R.) Aan het jaarverslag over 1940 van de Ver eeniging voor Ziekenhuisverplegmg ontlee nen wij het navolgende: Aan contributies werd ontvangen f 11.293.52 aan rente 342.63 en restitutie 3 mnd. 1939 125.80. Aan bode en admlnlstratieloon werd uit gegeven 1.409.08. Aan de drie ziekenhuizen te Leiden, werd aan verpleegdagen betaald 7.976, aan Röntgen-foto's 463.70s, aan zae- kenvervoer en aan diversen 384.14. Op 31 Dec. 1939 bedroeg het bezit der ver eeniging 11.923.45'. Op 31 December 1940 12.584.81. De winst over 1940 bedroeg dus 661.35'. Het- totaal aantal verzekerden be- dToeg per 31 Dec. 1940, 4209. Het aantal ver zekerde gezinnen bedroeg 1123. In 1940 zijn 3007 verpleegdagen uitbetaald, verdeeld over 158 patiënten. Aan de afdeeling operatie-fonds van ge noemde vereeniging wordt het navolgende ontleend: Aan contributie werd over 1940 ontvangen 2.379.27. aan rente 64.22. Aan bode en administratieloon werd uitbetaaald 1778.85. Aan operatiekosten en operatiekamer f 2.725.05 en aan diversen 6.75. Op 31 Dec. 1939 bedroeg het bezit 2.409.06, op 31 Dec. 1940 1.941.80, alzoo een nadeelig saldo over 1940 van 467.16. Het aantal verzekerden per 31 Dec. 1940 bedroeg 1696 en het aantal ver zekerde gezinnnen 587. MOOIE OPDRACHT Aan de aannemers H. D. van Osnabrugge en W. Hennipman alhier werd opgedragen het bouwen van een Aardewerkfabriek voor rekening van de heeren Groeneveld te Voor schoten voor de som van 39,935. Het hoofd gebouw voor de som van 1 26,825. BEROEPEN Bij de Nederl. Herv. Kerk is beroepen ds. C. Aalders, te Oudega (Fr.). NIEUWE RAMEN IN DE GEREF. KERK Door welwillende fmancieele medewerking van een groot aantal leden der Gereformeer de Kerk, is de Commissie van Beheer in staat alle ramen in de kerk te laten voorzien van nieuw glas in lood. Het leveren en plaatsen is opgedragen can de firma van Buuren en Jilleba te Leiden. Met de uitvoering van het werk 'a Inmiddels begonnen. BURGERLIJKE STAND GEBBOREN: Pieter Jacobus, a. ran W. Barreman en S. Beijer; Maria, d. van D. de Ridder en H. Boom; Pieter. z. van L. "Krijgs man en H. Hoogerdijk; Ineke Geertruida Ma ria, d. van W. Veringa en C. Broekhof; Ernst Alfons Boudewijn, z. van M. H. A. F. Noort J. A. M. Neuteboom. Lisse BEROEP AANGENOMEN Ds. J. Vreugdenhil van Rijssen heeft het beroep naar de Ger. Gem. aangenomen. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand Februari werd ingelegd voor 8455.37 en terugbetaald 20,211.96. BEVOLKING Gevestigd: H. C. Albers van Koog aan de Zaan; B. J. v. Tol van Alphen a.d. Rijn; J. H. Schenk van Voorhout. Vertrokken: L. G. J. Baak en gezin naar Den Haag. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M. v. Steyn—Witteman, z J. v. Dijk-v. Oosten, d.; A. R. v. d. Berg-v. Stein, z.; C. C. Onderwater-Langeveld. d.; A. P. Goedemans-Baak, z. GEHUWD: P. Bouma en R. de Butter. OVERLEDEN: S. Mastenbroek, 79 jaar; P. W. Verdegaal, 69 jaar. GOUDEN HUWELIJKSFEEST Op 19 Maart hoopt het echtpaar G. van Houten Sr. en Mevr. T. van Houten-geb. Zui- dam wonende Kanaalstraat alhier zijn gouden huwelijksfeest te vieren. Het gouden bruids paar mag dit feit herdenken in een uitste kende gezondheid. De heer van Houten is 4 Aug. 1867 geboren en zijn bruid den 13 Sept. 1869; ze zijn resp. 73 en 71 jaar oud. Het echtpaar heeft op het levenspad veel zegen mogen ondervinden en hun is in vele opzichten veel voorspoed geschonken. Doch oeze voorspoed is hun maar niet zoo komen aanwaaien! Daarvoor is gewerkt! Vaak tot diep in den upcht! Het is de ingezetenen nog goed bekend dat de heer van Houten als brie- venbesteler bij de P.T.T. werkzaam ls ge weest. Het was in zijn jeugd dat de jubilaris in het schildersvak zijn intrede deed voor „een appel en een ei" om later als volwas sen schilder een plaats in te nemen voor loon van 11 cent per uur en een dagtaak des morgens 5 uur tot des avonds 8 uur, terwijl des Zaterdags bij uitzondering tot 7 des avonds gewerkt werd. Toen de jubi laris zijn benoeming kreeg als postbode te Lisse (hij woonde toen te Leimuiden) was het aanvankelijk zijn bedoeling om „de kwast neer te gooien", maar nauwelijks was hij met rijn verhuizing te Lisse in dp haven aan gekomen of wijlen de heer A. W. van der Meer stond al aan den wal en vroeg hem of hij schilderen kon. Toen hy daarop bevesti gend antwoordde, kon hij reeds dienzelfden dag de kwast weer opnemen in zijn vrije i. Deze uren vielen echter steeds na zijn diensttijd van des avonds 8 uur. De jubilaris heeft 30 jaren lang de functie in brievenbesteller vervuld en is in die 30 jaren een zaak voor eigen rekening begon- daarin trouw bijgestaan door zijn beide s die later de zaak geheel overnamen, zoodat de heer van Houten nu reeds 15 jaren rust mag genieten en reeds een lange reeks in jaren in het genot ls van een pensioen in de P.T.T. Het bruidspaar is nog vol levenslust. Het leven heeft hen gespaard voor zware tegen slagen en daarvoor zijn zij dankbaar in het midden hunner kinderen. Het zal hun in deze dagen en op den 19en Maart zeker niet aan de noodige belangstelling van vriend en be kenden ontbreken. Noordwijk Binnenlandse^ NieuV" to Opheffing uitzonderin toestand in Noord-Holl] Officieel wordt medegedeelde Op voordracht van den bevelhebber J. Luftgau Holland, luitenantgeneraal Sr heeft de bevelhébber der Duitsche weert In Nederland in overeenstemming me; rijkscommissaris voor het bezette H landsche gebied, rijksminister Seyss-In de voor de provincie Noord-Holland kondigde uitzonderingstoestand en daa tevens de in zfjn bekendmaking Februari 1941 uitgevaardigde maatregel* ingang van Zaterdag 8 Maart 1941 te 2+« opgeheven. De höhere S.S. und Polizeltführer tegelijkertijd maatregelen betreffend verkeersbeperkingen in de provincie ïi Holland eveneens opgeheven zoodat |^C mede de oude toestand van 24 Fetoruar weer van kracht wordt. GEREF. KERKEN ie GEN. SYNODE GEREF. KERK! Naar wij vernemen, is de Gen. Syno< it< Geref. kerken, die vorige week te U, bijeenkwam en sindsdien in comité-ge vergaderd heeft, Vrijdagavond geschor Dinsdag 25 Maart a.s. nog enkele dage0* een te komen. De agenda wps nog ni di gewerkt (Verb, bericht). [e DS. J. L. DE HEER I J JAARVERGADERING PATRIMONIUM Vrijdagavond kwam de afd. Patrimonium lm Jaarvergadering bijeen in het Vereenigings- gebouw. De voorzitter, de heer D. M. Pas- sohier, sprak een openingswoord waarin hij wees op het mooie werk dat Patrimonium verricht en tevens de hoop uitsprak dat 1941 een beter perspectief zal vertoonen dan 1940 vooral met het oog op het ledental. Voor namelijk onze jonge menschen moeten Lid worden van onze vereeniging, anders gaat de afd. ten gronde. De Secretaris, de heer A. v. d. Niet, bracht verslag uit. We vieren onze 28ste jaarvergadering en tellen thans 25 leden, aldus spr. De teruggang, in ledental moet wor den ingehaald. De penn., de heer A. v. d. Zwart, meldde dat een klein batig saldo aan wezig was. De heer M. Hoek hield een cau serie over: De litteratuur en het social© leven. Spr. ging de litteratuur der laatste jaren na en constateerde dat door middel van de Chr. kunst het sociale leven op hoóger peil was gekomen. Da invloed van de litteratuur op het maatschappelijk leven ia gfoot. We be hooren dankbaar te zijn voor wat onze Chris ten-kunstenaars ons Ln dezen hebben geschon ken. De avond werd verdei afgewisseld door declamatie van de heeren Poortier en Plug, terwijl ook enkele afgevaardigden het woord t oerden. De heer C. v. d. Wiel sprak het slot woord waarin hij erop wees. dat we als Chris tenen niet alleen de taak hebben voor onze stoffelijke belangen te zorgen, maar ook onze geestelijke behoeften moeten vervullen. Ook de arbeid in het sooiale leven is werken in Gods Koninkrijk. God geve ons getrouwheid om in Zijn dienst bezig te zijn. Wij verwach ten een nieuwe hemel en aarde waarin ge rechtigheid wonen zaL „NOORDWIJK" VOETBAL Hoewel het terrein door de hevige regenval niet best was, kon tooh de wedstrijd Noord- wijk IIM.S.V. I doorgang vinden. Het is een vinnig gespeelden wedstrijd ge worden, waarin beide partyen elkaar om beur ten de leiding betwistten. Tenslotte werden de pun/ten gedeeld (44) waarmee allen te vreden waren. Noordwijk II begint met 10 spelers, doch weet na een kwartier de leiding te nemen door een mooi schot van Tissipg. Met een voltallig elftal valt men dan weer aan, en als de bal dan buiten verwachting in een plasje stopt, is Hazenoot er als de kippen bij, en maakt er 2—0 van. Dilt is M.S.V. te bar. Een halve minuut later is het 21. Na de rust komt spoedig de gelijkmaker. Goed doorzet ten geeft echter Noordwijk weer de leiding, die echter even later moet worden afgestaan aan M.S.V. Onder groote spanning maakt dan de thuisclub weer gelijk. Beide partijen zwoe gen dan nog voor een winnende goal, maar het mag niet meer lukken. Daar het terrein van „Leiden" werd af gekeurd, ging de wedstrijd „Leiden" II— „Noordwijk" IV niet door. Het Sportparkterrein was fn goede con ditie, doch de jeugd van A.R.C. vond het blijkbaar te riskant om in regenweer van huis te gaan, en verscheen dus niet. Dit was jam mer, wanit tijdens de speeltijd was het prach tig weer. De Ohr. Middenstandsvereeniging komt Dinsdag a.s. 's avonds 8 uur in jaarvergade ring bijeen in het Vereenigimgsgebouw. Oegstgeest De moeilijkheden in het gebedsleven Reda ds. J. Overduln. Over bovengenoemd onderwerp sprak Za terdagavond in de bovenzaal der Ger. Kerk aan de Mauritslaan ds. J. Overduin, Ger. pred. te Arnhem. Nadat ds. A. La Fleur namens het Comité ad hoe de vergadering op de gebruikelijke wijze en met een kort openingswoord heeft geopend, krijgt spr. het woord voor zijn rede. Dat er moeilijkheden zijn in ons gebeds leven, is eigenlijk een aanklacht en wijst er op, dat er iets hapert. Toch worden we in de Schrift herhaaldelijk opgewekt tot gebed. Het ware gebed moet een uiting zijn van ons geloof. Gebed zonder geloof is een carrica- tuur. Volgens de Catechismus is het tevens het voornaamste stuk der dankbaarheid, want bidden is een erkennen van God We laten dan God tot zijn glorie komen. Wij wor- derf passief, zoodat God actief kan worden. Voorts behandelde spr. de vraag: Hoe moeten we bidden. Want niet de daad van het bidden, maar het hoe, de qualiteit bidden. Wanneer ons leven niet in overet stemming is met ons gebed, is het een gruwel in Gods oogen. Ons gebed moet zoo zijn, dat het geloovig Amen er op kan volgen in dien zin. zooals het zoo schoon in de Catechismus is omschreven. Tot wien moeten we bidden! Tot God, als Hij zich in Zijn Woord heeft geopenbaard, niet tot den God van ons éigen maakseL Spr. wijst i" dit verband cp het froote verschil In den hoogen ouderdom van 85 Ja ai Rotterdam overleden Ds. J. L. de Hee predikant der Ned. Herv. Gemeente t ia terdam. Ds. de Heer, die in 1880 candidaat worden, heeft een halve eeuw het ambt bediend en na zijn emeritaat 1931) nog langen tijd van wel verd 'e rust en een goede gezondheid mogen ten. Op 8 Mei 1881 'deed hij Intrede eerste gemeente Nootdorp. In 1884 gi* naar Strijen, in 1890 kwam hij te Rott 1 waar hij tot zijn emeritaat gearbeid he lij Ds. de Heer was tot voor kort voc van het bestuur der Martha-stichting i 1907—1939 van Kinderzorg. waarvan 1907 de oprichter was. De begrafenis is bepaald op Woensd; i te 12 uur op Crooswijk. Op verzoek v overledene geen toespraken en bloenj 'n< tusschen het Godsbegrip van Karl Baj dat van Buchman. Vervolgens behandelt spr. verschta moeilijkheden, b.v. voor een ernstige 1 x Soms geeft Gods Geest ons vrijmoe j om voor een zieke te bidden. Soms ni Eenerzijds denken we daarbij soms aan de menschen vocfr wie we bidden, zijds sluiten we in ons gebed teveel d >r uit, waarin we bidden. Wanneer moeten we bidden. De zegt: bidt zonder ophouden. En inen' ons geheele leven moet een gebed zi a; al worden daarbij niet altijd de vormen in acht genomen. Toch is hetie om ook vaste tijden aan te nemen v~~ evenals Daniël deed: we moeten ons 1 ons gebedsleven disciplineeren. S< menschen zeggen: ik ga alleen naar it als ik behoefte heb en passen dezen s ook toe op hun bidden. Maar juist geen behoefte hebben, moeten wé gaan om dit gebrek in ons g^g Hem te klagen: dan brengen wat het kenmerk is van een waaracl bedsleven. Dan in 't bijzonder spree n, tot ons: wandel voor mijn aangezicht oprecht. Voor wie moeten we bidden? Voo^ii een, onbegrensd. In den brief i vermaant Paulus om smeekingen voor alle menschen. Maar ook alle menschen: Voor alle soorten mensfl ruimte in Gods barmhartigheid, voor onze vijanden. Tenslotte wijdt spr. nog eenige aan de moeilijke kwestie van de z.gF hoorde gebeden. Bij zijn afscheid v; discipelen zegt Jezus: indien gij in en Mijne woorden in u blijven, zo wilt zult gij begeeren, en het zal i den. Wanneer we in ons gebedsleven vasthouden, den zullen we ondervini,e ons soms zilver wordt geweigerd, terdi er goud voor in de plaats krijgen. D we alles zien Ln het licht van Gods rijk, dan zullen ook uw verhoorde medewerken ten goede, ook al zien 'e niet altijd. God is het eerste adres to Wien moeten wenden in ons gebed. En da voor ons een heerlijke zekerheid, dat tot Hem geopend is door zijn Zoon, ons blijft bidden ook wanneer de Si u: op de zeef neemt. De verhooring van a< bed ligt vast in de verhooring va priesterlijk gebed van Christus. Een zeer geanimeerde besprekin waarbij nog tal van kwesties aan komen, waarna ds. Overduin deze zochte vergadering met dankzegging DIEFSTALLEN Bij de politie is aangifte gedaan. L den heer C. C., wonende aan den Wai weg Zaterdagavond zijn rijwiel uit is medegenomen. Van den tuinman J. N, zijn 1 vijf witte kippen ontvreemd uit he tuin staande kippenhok.. ONRECHTMATIG COLLECTEEI Tegen zekere F. D. uit Leiden is verbaal opgemaakt wegens het inzait|ia gelden zonder dat hij daarvoor eei <ning kon toonen. Rijnsburg BOERENLEENBANK Jaarcijfers De balans vermeldt in totaal aan passief 636,405.49. Actief: Kas uitstaande voorschotten 16,635.9.' saldi rek. courant 48,608.38, centrale bank 53,966.99, landeriji gebouwen en meubilair 39,081.83] Spaargelden: 323,924.75, credit sali courant 244,881.32. Reservefonds ƒ02 waarbij de in 1940 gemaakte 6506.99. Rekening 1940 De totale omzet was ruim 6 i.„ Aan spaargelden werd ingelegd en terugbetaald 210,794.42. Dezeij met ruim 58,000 verminderd. De^ hiervan zijn dat sommige spaarders, courant houders zijn geworden hun gelden opgevraagd hebben erde goederen te kdopen. jo, In rekening-courant werd van de L:_ vangen 2,184,145.65 en l 2,166 406.3afl 'oc

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6