liltenburg GRIEPWEER! Radioprogramma iG YO M4ART1941 PAG. 5 ds. D. Sikkel, en Zuster Blok iuskliniek in Amsterdam. C. M dinspecteur bij de belastingen te nbtenaren van het Haarlcmsche waar de overledene vroeger ge- 'an de aanstaande -installatie. De ilandsch Nieuws >estelling D. O. Norel flag waren velen bijeengekomen •ne begraafplaats te Heemstede, 'el ijk overschot van den heer D. pen lid van de Algemeene reken- ger dagen in den ouderdom van Den Haag is overleden, ter aarde n ir. J. Ouwchand. Christelijk Lyceum, an dit lyceum en Ju Haarlem en Den Haag. In de aula werd gedragen, fcanist Psalm 121. Eerste spreker Zuyderhofl, die uit naam ne Rekenkamer een afscheids- j bracht in herinnering, dat de (durende zeven jaar lid van het Veest, eerst plaatsvervangend en ewoon lid. In die jaren hebben (ren kennen er. waardeeren, zoo- leskundig en ijverig medewerker, zaken op de hoogte was, als een die aller sympathie genoot. Zijn zal bij allen in eere blijven. Wolzak te Haarlem, vice- n het Centraal bestuur van de tot christelijke verzorging van nuwzieken, bracht bij afwezigheid ttitter, mr. Van Baaren. woorden ir hetgeen God geschonken heeft el heeft een groot deel van zijn 'en en krachten gegeven in dienst lelijke barmhartigheid. Na de op- i de vereeniging der Stichting te Bennebroek in 1927 tot 1937, irop hij naar Den Haag vertrok, n het bestuur. Als penningmeester ^)pen oog en een warm hart voor 8t stichting geschiedde. Er was een als lid van het bes*uur te behou- ij trad toe tot het Centraal be rd secretaris. Hierdoor kreeg hij rijn krachten te geven aan alle er barmhartigheid Als secretaris verdienstelijk werk en dat zal ikbare herinnering gehouden wor- B. Mooi enburgh uit Leiden (is de Vereeniging van Inspecteurs pgen een afscheidsgroet. Hij zeide, jNorel vele jaren lid van het be- test en die 'aak vervulde hij met ernst. Met hart en ziel wijdde hij belangen der vereeniging en zijn de men op hoogen prijs, et bestuur van het Christelijke [aarlem voerde mr. A. J. Honig a hij noemde het verscheiden van tel, die secretaris was, een groot zijn optreden schiep hij een aan- r en hij trad een ieder met een j een goed woord tegemoet. Spr. hetgeen de heer Norel voor de beteekend, welke hij sedert 1929 en ijver diende. In het begin was gemakkelijk, maar hij heeft mce- den bloei der inrichting. Het be- (RIKKADË 75 - ROTTERDAM TELEFOON 72142 aatkleermakerij IMENTEN VANAF F 5 P. MND stuur zal zijn mdewerking zeer missen. Spr. dankte verder voor de hartelijke vriendschap. Dr. O. Norel, predikant te Hemmen, las eenige gedeelten uit 2 Cor. 7 en Openbaringen 7, waarna hij het leven van den overledene schetste, als familielid en medewerker van velen. Nadat gezongen was Psalm 84 ver 6, ging dr. Norel in dankgebed voor. Onder orgelspel werd daarna de baar graf waarts gedragen. Aan de groeve heeft een fa milielid voor de blijken van deelneming dank gezegd. Complot ontdekt van kettinghandelaren Voor een waarde van 5000.in beslag genomen OOK IN VENLO EEN BENDE ONTMASKERD Rechercheurs en controleurs vaih den cen- tralen crisiscontróledienst hebben op het einde van de vorige week in opslagplaatsen in de Zaanstreek, den Beemster, Egmond en Castricuro bij kettinghandelaren 337 kaz 500 kg varkens- en rundvleesch, 35 kisten abrikozen, 23 vaten zeep en zeepcrême, een partij inlandsche tarwe, 100 k.g. zeeppoeder en 2000 stuks toiletzeep in beslag genomen. Deze artikelen werden tegen een veel te hoogen prijs buiten de distributie aan den man gebracht. Tegen tien leden van het complot is proces-verbaal opgemaakt, ter zake van over treding van de hamster- en prijsopdrijvings- wet, de distributiewet en het voedselvoor- zieningsbesluit. De recherche had een tip gekregen en onderhandelingen over den verkoop werden aangeknoopt. Een van de politiemannen zag kans als taxi-chauffeur de heeren te ver voeren naar de verschillende verblijfplaatsen, toen de aspirantkooper met internationale relaties de partij wilde zien, alvorens tot koopen. over te gaan. Voor een waarde van 5000 gulden kon in beslag worden genomen. De goederen zijn aan de gewone distributievoorraden toege voegd. Dank zij het doortastend optreden van In specteur Wiëriks, is de gemeentepolitie te Venlo erin geslaagd een bende kettinghande laars op te sporen. De 28-jarige B., uit Deurne, bood den 37- jarigen W. te Venlo een partij van 700 pond koffie te koop aan tegen 7.50 per pond W stelde de politie hiervan in kennis, waarna inspecteur Wieriks den a^spirant-kooper ad viseerde te doen alsof hij op het aanbod in ging. Bij de verdere onderhandeling bleek toen, dat de partij koffie te Deurne was op geslagen, waarna beiden besloten om deze te gaan bezichtigen. De mannep begaven zich per auto daarheen, terwijl de inspecteur op korten afstand volg de. In Deurne stapte nog de 37-jarige T bij de handelaars in den auto, waarna zij door reden naar Helmond, alwaar in een café de onderhandeling zou worden voortgezet. De verkoop der koffie ging echter niet door De kettinghandelaars wisten echter nog een partij ham en spek te koop. Toen de 46-jarige B„ uit Helmond, zich nog bij het gezelschap had gevoegd, gingen de mannen samen per auto naar den 40-jarigen slager T. te Helmond, die 500 pond droge worst en 100 pond ham te koop aanbood tegen resp. 2 en 2.75 per pond. Toen de onderhandelingen eenigen tijd gaan de waren, ging ook de inspecteur den slagers winkel binnen en het bleek, dat hij op het juiste oogenblik kwam, want men was juist Help Uw keel infectie voorkomen 2Soï metdebeproefcle geneeskracht van bezig met het opmaken der rekening. Vol verbazing keken de mannen elkander aan, toen de inspecteur zich bekend maakte De buit, bestaande uit 500 pond droge worst, 100 ponck ham en 25 pond koffie, die juist in een doos werd binnengebracht, toen de inspecteur de woning betrad, werd in beslag genomen. De kettinghandelaars zijn naar het politie bureau gebracht. Nadat tegen hen proces verbaal was opgemaakt, zijn allen wederom op vrije voeten gesteld. De winkel van den slager is, In verband met deze ontdekkine gesloten. Nieuwe trappen op Het Centraal station te Utrecht De bekende Utrechtsché architect ir. S van Ravesteyn de bouwmeester van de nieuwe diergaarde in Blijdorp en van den fraaien schouwburg te Dordrecht, degene ook, die in aanmerking komt voor het ontwerpen van een nieuwen schouwburg te Rotterdam staat m Utrecht zelf voor een niet gemakkelijke opdracht. Hij moet als architect-ingenieur van de Nederlandsche spoorwegen bij stukjes en beetjes het oude centrale station, welks ac commodatie al lang niet meer aan redelijke eischen beantwoordde, metamorphoseeren en het zoowel innerlijk als uiterlijk meer ih overeenstemming brengen met de eischen van den modernen tijd, zonder dat hij in de ge legenheid is, er geheel een eigen schepping van te maken Men weet, hoezeer hij daar voor het grootste deel reeds in is geslaagd, waarbij de opruiming, die de brand van De cember 1939 veroorzaakte, hem een handje heeft geholpen Het station heeft een geheel nieuw uiterlijk gekregen, terwijl ook reeds de hal en de wachtkamers zijn vernieuwd. Nu is er aan de vele verbeteringen weer een toegevoegd door het gereed komen van de fraaie breede trap pen, d'ie toegang geven tot de tunnel naar het tweede en derde perron, of, in omgekeer de richting naar den uitgang. De trapmon- dingen zijn ook een weinig verlegd, zoodat een betere aansluiting wordt verkregen op den uitgang en op den toegang tot de perrons van de hal. uit. De oude toestand gaf tot allerlei moeilijk heden aanleiding, daar de nauwe trappen het zeer drukke reizigersverkeer zeer bezwaarlijk konden verwerken. Doordat de electrische treinen steeds van. het tweede of het derde perron aankomen en vertrekken, was er tel kens een groote stroom van reizigers, die zich hier in beide richtingen door een enge opening een weg moesten banen. De oude trappen waren tezamen vier meter breed, de nieuwe hebben een totale breedte van acht meter en dat, terwijl de tunnel zeli zes meter breed is. Zoo vinden de reizigers dus thans in plaats van een nauwen trechter zoo nauw, dat de granieten wand op den hoek, waar zij vroeger hun draai moesten nemen, langzamerhand niet onaanzienlijk afgesleten en uitgehold bleek te zijn een breede opening, die bo vendien een gemakkelijk en vloeiend beloop heeft. De speelsche en sierlijke lijnen van dit jongste werk van ir. Van Ravesteyn passen zich geheel aan bij de sierlijke veranderin gen, die het stationsgebouw reeds heeft on dergaan. Uit de Pers HET WERK DER VAK ORGANISATIE Wij lezen, in het (Chr.) Textielarbeidersblad: De vraag wordt nogal eens gesteld, welke beteekenis het werk der organisatie nog heeft. Mén bedoelt dan eigenlijk of zy in een tijd, zooals .wij thans beleven, nog wel wat voor de leden kan doen en zoo ja, in welk opzicht. Steeds hebben wij het pleit gevoerd voor overleg tusschen werkgevers- en arbeiders organisaties. Voor behoorlijke er, «oed geregelde ar beidsvoorwaarden V i>r ev verheffing van het peil der arbe.lers tot le vensplan Voor een zordanige hervorming der verhoudingen op maatschappelijk ter rein. dat, naar den eis n van het christelijk beginsel, daar naar .-echt gehande\d w. .i.. veel werd reeds bereikt Denk slechts aan de arfceios- an -ociale-ve.r^kerings- wetgeving. Aan de eds hriangrijk ver beterde verhoudingen n bedrijfsleven, wanneer w.j deze bij rvocgei vergelijken. Nog zijn wij er nie Denk slechts aan de'fictie, die voeren voor afsluiting van dollectiev -> arbeidsovereenkomsten. Aan zooveel meer dat voortdurend de aandacht van het hoofdbestuurvraagt, juist in de zen -t.ju Als christelijke vakorganisatie ijverden wij reea: jaren lang voor een ordening van het bedrijfsleven, dat deze op het beginsel van rechtvaardigheid is opgebouwd Ook daarin blijven en kunnen wij onszelf gelijk blijven. Kansen, die er nu in dezen meer zijn dan vroeger, moeten worden benut. Ook daarin heeft het werk van de chris telijke vakorganisatie groote beteekenis. i' Zorg. dat,, door voor haar versterking te ijveren, deze beteekenis nog grooter wordt. „Toenadering", het bekende orgaan van den Nederi Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders, houdt een beschouwing over de taak der vakorganisatie ih verband met het werkloosheidsvraagstuk- Men kende (dus) ook in dien tijd, in de periode der opkomst van het industriëele kapitalisme en van. de oprichting der eerste vak vereen igingen, omstreeks 1850, Red.)'reeds, het leed der werkloosheid en men begreep, dat ten slotte alle verbetering dér loonen en arbeidsvoorwaarden nog slechts gedeeltelijk werk is. indien niet tevens -die voortdurende dreiging der werk loosheid. die den werkenden arbeider als een Damocleszwaard boven het hoofd han|t zóu kunnen worden weggenomen Doch het zou een lange weg zijn. eer dit zou geschieden. Daartoe is noodig een to tale omvorming van het maatschappelijk leven als wellicht pas in onzen tijd zal plaats hebben Het artikel herinnert er aan, dat men zijn toevlucht nam tot een stelsel van onderlinge verzekering tegen "de "geldelijke gevolgen van werkloosheid, als ëën "onderdeel van de doel stelling der vakvereenigingen. Men begreep, dat een groot werkloozen- leger, dat tengevolge van gebrek aan mid delen niet in staat is voor het gezin de allereerste levensbehoeften aan te schaffen, een gevaar oplevert voor de positie der werkende arbeiders. Zoo verklaarde in 1844 de Vereeni ging tot bescherming van knip- messenslupers. dat „het te bereiken doel is, ondersteuning te verleenen aan al haar leden, die zonder werk zijn, opdat geen hunner in de pijnlijke noodzakelijk heid zij onderstand te vragen aan het armbestuur, of toegeve aan de onre delijke edsohen *onrrr w-e.rlege- Dinsdag 11 Maart HILVERSUM I 414.4 M NaBerlandsch Programma. 6.4ó Gramofoonmuziek 6.50—7.00 Ochtendgymnast. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7 55 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10 20 Amabile-scxtet 11.00 Wenken voor de huis houding 11.20 Kerkorgelconcert 12.00 Groot Amusementsork. 12.42 Almanak 12.46 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Orgelspel 120 Cyclus: „Uw hond fcn de mijne" 1.30 Celesta-ensemble 2.16 Vraaggesprek „De da- gelijksche gezondheids zorg voor de vrouw" 2.30 Symphonie-orkest. so liste en gramofoonmuz 4.0G Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité: Cyclus „Ons geloof en ons 4.20 Voor de kinderen 5 00 Gramofoonmuziek 5 16 Nieuws-, oeconom. en beursbericht ANP 5.3C 't Sylvester trio 6 15 De Ramblers 6.42 Almanak 6.45 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde" 7.0C Vragen van den dag (ANP) 7.15 Duitsche les 7 30 Berichten (Engelsch) 7.45 Duitsche les 8.00 Nieuwsberichten ANF 8.15 „De 44e Jaarbeurs" 8 20 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8 46 Omroep-orkest en Amusementsorkest 9.36 Gramofoonmuziek 9.40 Uilzending voorbereid door het Vrijz. Prot Kerkcomité: Avond wijding 9.46 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP HILVERSUM II 301.5 M Nederlandsch Programma. 6.46 Gramofoonmuziek 6.507.00 Ochtendgymnast, 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.5 '5 Gramofoonmuziek 8 00 Uitzending voorbereid door de Christ. Radio- Stichting: Schriftlez. en meditatie 8.10 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9.55 Voor de vrouw 1000 Gramofoonmuziek 10.20 Gramofoonmuziek 10 45 Esmeralda en solisten 11 30 Gramofoonmuziek 12.00 Berichten 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest 12.4'5 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1,00 Gerard Lebon en zijn orkest 1.30 Gramofoonmuziek 1.45 Trio Rie Beute 2.20 Orgelspel 2.40 Cabaret-programma 3.30 Causerie voor de huis- 3 50 Gramofoonmuziek 4.00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité 4.2-0 Gramofoonmuziek 4.30 Disco-causerie 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.20 Esmeralda 6.00 Amusementsorkest en solist 6.46 Lezing „Werk en staat in de nieuwe orde" 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Molto Cantabile 8.00—8.16 Nieuwsber. ANP De kristalmakers spraken in 1850 het zelfde denkbeeld uit: „Onze loonen zijn afhankelijk van het aanbod van arbeids kracht aan de markt; het is daarom var belang dit aanbod te beperken, het sur plus te verminderen, onze werkloo delijken werkgever te i Er zouden meer aanhalingen glementen en verslagen der oudste vak vereenigingen te doen zijn, doch wij mee- nen, dat dit voldoende is om te begrijpen, welk verband men in dien oudsten lijd legde tusschen de üitkeeringen aan de werklooze leden en het eigenlijke doel der vakbeweging: de handhaving en verbetering van het levenspeil van de: Dat de "gezinnen der werkloozen niet te gronde gaan van ellende, is nir* een plicht, dien wij als arbeiders zichte van elkaar hebben uit het oogpunt van naastenliefde, het is tevens een belang voor de werkende arbeiders. Om het eens met een woord uit den laatsten tijd te zeggen: er is een lotsverbondenheid van „Het Bondsorgaan" van de Ned. Chr. Houtbe werkers enz. beschouwt de beteekenis va vakorganisatie in dezen tijd in verband met de pas afgesloten collectieve arbeidsovei komst voor het meubileeringsbedrijf, welk tract in werking zal treden zoodra het verbin dend is verklaard- Een beslissing dienaangaan de zou binnen drie maanden mogelijk zijn. Het blad merkt op: Wat nu van belang is, dat uit het tot toe bereikte resultaat overduidelijk blijkt, d.i. de beteekenis van de organisatie en dat het ook thans mogelijk is, voor de belangen van de bedrijven en bedrijfsgenooten te arbeiden. Laat dit een aansporing zijn, de talrijken onder de vakgenooten, die ongeorganiseerd zijn, tot de organisatie te bréngen De meer dan 100 jaar oude kanonnen, die vroeger bij dijkdoorbraak aan de Noodoostkust van het IJselmeer de bevolking voor het dreigende gevaar waarschuwden, zijn nu overbodig ge worden. Een van deze historische werktuigen In het reeds drooggevallen gedeelte van den Noord-Oostpolder. (Foto Pax-Holland) oor de Waschindustrie zal op de textielafdeelin_ Utrecht demonstreeren met een beknopte wasscher opbouw der machines in vollen gang. Vbij de plaats, waar de inpoldering van de Twlske benoorden Amsterdam is begonnen, wachten de 'ggermolens op het graven van den toegang lot het terrein waar de machines haar arbeid zullen kunnen aanvangen. (ffbte Pax-HoUaa* De Duitsche troepen In Bulgarije. Per trein werden pantserwagens en ander oorlogsmateriaal naar de strategische punten gebracht. De aankomst van een transport op Bulgaarsch grondgebied. (Foto WeltbildJ DE BETEEKENIS DER VAKORGANISATIE „De Opbouw", van den Ned. Chr. Bouwar- beidersbond schrijft in een artikel waarin in korte trekken het zoekend en tastend streven der Christelijke vakorganisaties naar het ideaal der bedrijfsorganisatie word* geschetst: Het kan niet worden ontkend, dat deze .fase van ontwikkeling to'. bedrijfsorgani satie door 't gebeurde in 1940 is gestuit. Nadien kwamen verordeningen tot stand, waardoor de arbeid der vakorganisatie ook verandering heeft ondergaan. Nieuwe opvattingen worden ook in ons land ingedragen voor wat de sociale en oeconomische aangelegenheiden betreft. Nu is 't moeilijk om. terwijl we nog bezet gebied zijn, conclusies te trekken of die nieuwere opvattingen ook doorgang zullen kunnen vinden, hoe ook voor ons land de afloop van de oorlog moge zijn. "Hoe dit ook zij, men kan wel aannemen, dat ook op dit terrein belangrijke wijzigingen zullen intreden na den oorlog. Toch blijft 't ook nu de 'aak der vakor ganisatie de weg te vinden die ze te gaan heeft. Als christelijke vakorganisatie hopen we nu tijdens de bezetting, en daarna zoo God wil als we weer een vrij volk zijn, onze vakvereenigingsarbeid nauwgezet voort te Onze taak blijft voor de sociale verhef fing van 't arbeidende volk te blijven voortwerken. Land- en Tuinbouw De uit poot van roode star aardappelen Alleen goedgekeurd poolgoed voor den verbouw toegelaten. In aansluiting op het reeds gepubliceerde over het Teeltplan 1941 Akkerbouw, deelt het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd nog het volgende mede. De verbouw van aardappelen van de soort roode star zal worden verboden, tenzij de teler voor dezen verbouw uitslüitend gebruik heeft gemaakt van door den Nederlandschen Algemeenen Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen. Bij de controle op de naleving van dit ver bod zal de teler de noodige certificaten van den Nederlandschen algemeenen keurings dienst moeten overleggen voor de met roode star beplante oppervlakte. Deze maatregel is genomen omdat deze aardappelsoort in het afgeloopen jaar sterk was aangetast door bladrol en andere ziekten ten gevolge waarvan bij den komenden oogst een zeer lage opbrengst zal zijn te verwach ten. indien gebruik wordt gemaakt van on gekeurd pootgoed. Hun, die niet over goedgekeurd pootgoed beschikken en toch een goed houdbare aard appelsoort wenschen te verbouwen, wordt aangeraden een van de soorten furore, alpha, industrie, bevelander, noordeling e.d. uit te poten In verband met bovenstaanden maatregel is het afleveren en vervoeren van ongekeurde roode star-poters verboden. Handelaren, die dergelijke poters reeds in voorraad hebben, dienen dezen voorraad met vermelding van hoeveelheid, sorteering en aankoopprijs, op te geven aan het hoofdkan toor van de V. B. N. A. Zwarteweg 23 's-Gra- venhage. Tuinbouwveilingen in Nederland Vragen roor de algemeene vergadering Het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen in. Nederland, zal Donderdag 20 Maart te Amsterdam de algemeene vergadering hou den. Voor deze vergadering zijn door diverse afdeelingen voorstellen ingediend, welke in hoofdzaak betreffen de nieuwe regelingen voor de maximumprijzen. Het zijn de veilingen te Utrecht, Warmenhuizen, Leeuwarden en De venter die hier vragen over stellen, en vragen •bij de bevoegde instanties aan te dringen om bij het vaststellen van de maximumprijzen voor tuinbouwproducten rekening te houden met de omstandigheid', dat niet steeds de kostprijs kan worden verkregen bij ruimer aanvoeren. Voorts wordt gevraagd een ver schil te maken voor de veilingen die op export, en die welke voor het binnenland zijn ingesteld. Bij de beantwoording van die vra gen deel't net Groepsbestuur mede zich met een beheersching van de prijzen door de Overheid onder de huidige omstandigheden ingesteld, te kunnen vereenigen. Het kan im mers in het algemeen belang worden geaent de zoodanige prijsstijging tegen te gaan, dat groote groepen der bevolking niet in de ge legenheid zouden zijn dit product zich te ver schaffen en daardoor het gebruik gaan ver- leeren. Anderzijds dient echter de prijs der producten zóó bepaald te worden, dat het be drijf van den producent op behoorlijke wijze iin stand kan worden gehouden. Dit is nu ten aanzien va.n den tuinbouw niet het geval, in dien de maximumprijs precies op den kostprijs van het product wordt gesteld en piet teven» de zekerheid bestaat dat altijd de maximum prijs zal worden verkregen. Zoolang in den maximumprijs geen prijsrisico is verdiscon teerd, bestaat die zekerheid niet. Het bestuur heeft de verschillende bezwaren aan het systeem reeds meermalen bezien en onder de aandacht van de autoriteiten gebracht. Ook wat betreft de prijsverhoudingen tot de kwa liteit van het product wordt wijziging noodig geacht in het systeem en hieraan wordt aan dacht geschonken. Een afzonderlijke regeling voor de zgn. consumptieveilingen wordt niet mogelijk geacht. Inzake een vraag der veiling te Loosduinen, om bij het bepalen van de kost prij-zen voorlichting door deskundige vak- tumders te doen geschieden, wordt medege deeld, dat dit reeds plaats vindt terwijl in gevolge een vraag van de veiling in Den Heb- der wordt medegedeld, dat voorbereidend» maatregelen worden getroffen om breekpeen, uien en rapen ook verplicht te doen veilen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5