iffein&Schkadehi Italië's luchtmacht actief De handel in zoetwaren MAANDAG 10 MAART 1947 Nog strijd bij Dzjarabub Een oorlogsschip gezonken Het 274ste communiqué van het Italiaan- Iche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front heeft onze lucht macht vijandelijke kampementen, troepencon centraties en verdedigingswerken bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweer- Vuur. In Noord-Afrlka heeft de vijand een nieu wen aanval op Dzjarabub gedaan. Hij werd te ruggeslagen. Onze vliegtuigen hebben met •ucces de haven van Bengazi, een luchtbasis en een gemechaniseerde vijandelijke colonne gebombardeerd. In Oost-Afrika heeft de vijand luchtaanval len gedaan op eenige plaatsen in Eritrea zon der schade aan te richten. Bij een vlucht boven Malta hebben jacht vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps in een luchtgevecht een Hurricane en een Blen heim neergeschoten en van zeer geringe hoogte een watervliegtuig van het type Sun derland met machinegeweervuur bestookt en in brand geschoten. Een oorlogsschip van middelbare ton nage is in de Middellandsche Zee gezon ken door niet vastgestelde oorzaak. Een groot deel van de bemanning is gered. Het 275e Italiaansche weermachtberlcht luidt als volgt: Aan het Grieksche front zijn vijandelijke aanvallen in den sector van het elfde leger volkomen afgeslagen door onze aanvallen, die den vijand aanmerkelijke verliezen heb ben berokkend. Onze luchtstrijdkrachten hebben installaties, batterijen en troepen van den vijand intensief met bommen en mitrail- leurvuur bestookt en belangrijke bases van dtn vijand getroffen. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht militaire inrichtingen té Bengazi en een vijan delijke luchtbasis in Cyrenaica gebombar deerd. In Oost-Afrika heeft een onzer detache menten in den sector van Keren een vijande lijdetachement aangevallen en uiteeng-- dreven. In den Somalisector hebben onze vliegtuigen Britsche gemotoriseerde strijd middelen en pantserwagens gebombardeerd Vijandelijke vliegtuigen hebben een plaats in Erythrea gebombardeerd. Geen slacht offers, geen materieele schade. Op 7 dezer hebben vliegtuigen van het Duitsche luchtcorps militaire inrichtingen op Malta gebombardeerd. Het opperbevel van de Italiaansche weer macht deelt mede: Door de gebeurtenissen van den oorlog, vooral in Cyrenaica, was het niet mogelijk van' de afdeelingscommandanten, die te zor gen hebben voor het opmaken en doorgeven der verliezen, de volledige opgaven met naam en toenaam te verkrijgen. De volgende cijfers hebben betrekking op de verliezen in de maand Februari en op die verliezen, die nog niet op vroegere lijsten voorkwamen en op verliezen, waarvan tot en met 28 Februari van dit jaar de voorgeschreven documenten of officieele rapporen zijn ontvangen. Aan het Grieksche front: gesneuveld 2386, gewond 4841, vermist 5590; Albaneezen: ge sneuveld 14, vermist 42. In Oost-Afrika: Italianen: gesneuveld 127, gewond 530, vermist 126. In Noord-Afrika: Italianen: gesneuveld 68, gewond 98, vermist 12.230; Marine: gesneu veld 35, gewond 20, vermist 142. Het lu,chtwapen: gesneuveld 37, gewond 87, vermist 165. De lijst der gesneuvelden zal in een extra nummer van het tijdschrift „Le Forze Ar- mate" (het blad van de Italiaansche weer macht) gepubliceerd worden. Het vaderland brengt den roemrijken strijders en hun ge- tinnen zijn ontroerden en eeuwigen dank. 'Matsoeoka binnenkort naar Berlijn Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Op uitnoodiging van de Duitsche regee ring zal de Japansche minister van bui- tenlandsche zaken, Matsoeoka, binnenkort een bezoek aan Berlijn brengen. Dit be zoek heeft ten doel de bespreking van alle kwesties, die voortvloeien uit de samenwerking op grond van het driemo- gendhedenverdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan. Na zijn besprekingen zal Matsoeoka zich naar Rome begeven. De luchtbescherming van New York S.P.T. meldt, dat de burgemeester van New York de commissie van openbare wer ken uit het Huis van Afgevaardigden een tot in bijzonderheden uitgewerkt plan voor de luchtbescherming van de stad heeft overhan digd. In dit plan wordt o.a. voorgesteld voor het havengebied een fonds van 150 millioen dollar te stichten, waaruil de kosten kunnen worden bestreden. Voorts wordt voorgesteld een civiele brandweer, ontsmettings- en op ruimingsdienst in het leven te roepen, die 200,000 leden, over de verschillende wijken verdeeld, zal omvatten. De organisatie zal onder het brandweerkorps ressorteeren. De kosten voor opleiding en uitrusting worden op 80 millioen dollar geraamd. MALTA: LUCHTBASIS AF De voortdurende aanvallen van Duitsche en Italiaansche bom menwerpers hebben alle lucht havens onbruikbaar gemaakt In verband met het legerbericht der Duit sche weermacht over een aanval van Duit sche duikbommenwerpers op het vliegveld I-Ialfar op Malta, hetwelk door de Britsche jachtvliegtuigen als luchthaven gebruikt wordt, trekt het bericht van een verslag gever der Duitsche propaganda compagnie, die aan vrijwel alle aanvallen der Duitsche duikbommenwerpers op Malta heeft deelge nomen, de aandacht, aldus meldt ten V.P.B.- correspondent uit Berlijn. Hij vertelt o.m. pas door de Duitsche lucht aanvallen op Luca werd er een einde ge maakt aan de Engelsche aanvallen op Sicilië De daarop volgende luchtaanval op de lucht haven Halfar was een gevoelige klap voor het Engelsche luchtwapen Door de voortdu rende aanvallen van Duitsche en Italiaan sche bommenwerpers, welke de 90 km. tus schen Sicilië en Malta in twintig min. tijd aflegden, zag men zich gedwongen de mili taire verdediging van het eiland in den loop der laatste maanden te verdubbelen. Tijdens den laatsten luchtaanval vlogen de kogels van het vijandelijke afweergeschut meestal aan het doel voorbij. Toch keerde menige JU 88 met splinters in den romp of in de vleugels terug, maar dit veranderde nie's aan het feit. dat de eene luchthaven na de andere vernield werd. Als luchtbasis ging Malta verloren, nadat het als vlontsteunpunt a' lang waardeloos geworden was. Geen enkel Engelsch oorlogsschip ligt meer in de haven van La Valetta sedert de Duitsche ver kenningsvliegtuigen Malta niet meer met rust hebben gelaten. Terwijl de haven te Malta in vredestijd voor de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee van groote practi- sche beteekenis ware. liggen de deels nieuw gebouwde, reusachtige dokken thans verla ten, sedert de door Duitsche treffers bescha digde „Illustrious" naar La Valetta werd ge sleept. Toen de eerste Duitsche duikbommen werpers de militaire verdedigingswerken van La Valetta aanviélen, waren de Britsche zee. strijdkrachten al lang naar andere havens vertrokken. Hiéruit kan worden afgeleid, dat men van Engelsche zijde de superioriteit van het luchtwapen in tijd van oorlog heeft er kend. Een superioriteit, welke zich in de Middellandsche Zee thans hoe fanger hoe meer voelbaar maakt. Malta, „het op het hart van Italië gerichte pistool" is geen luchtbasis meer, een vloot- steunpunt zonder vloot, een luchtbasis, waar- van de luchthavens door Duitsche aanval len totaal zijn vernield. Zoo ziet het er thans op Malta uit, waar de bevolking er onder dwang van weerhouden wordt om haar sym pathie voor Italië openlijk uit te spreken. Prins-regent Paul Maandag door Hitier ontvangen Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft Hitier op Maandag J.l. prins-regent Paul van Zuid-Slavië te Berchtesgaden ontvangen. HITLER BEZOEKT KEITEL De Führer en de opperste bevelhebber van de Duitsche weermacht heeft gis teren den chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Kei tel, een bezoek gebracht om hem persoon lijk z;ijn gelukwenschen met diens veer tigjarig dienstjubileum aan te bieden. Bi] deze gelegenheid overhandigde Hitier aan Keitel zijn foto met een hartelijke opdracht. De overeenkomst tusschen Thailand en Indo-China Zondag, uiterlijk Maandag onder- teekening van het verdrag Het D.N.B. meldt uit Tokio: Van gezaghebbende zijde wordt verno men, dat de gedelegeerden van Thailand en Indo-China thans overeenstemming hebben bereikt ten aanzien van kwesties, die nog niet geregeld waren. De Thailandsche delegatie heeft meege deeld, dat zij van haar regeering instructies omtrent de regeling der grensconflicten tus schen Thailand en Fransch Indo-China ont vangen heeft. Ook de Fransche delegatie heeft bekend gemaakt, dat zij Instructies uit Vichy verwacht. De delegaties zullen waar schijnlijk, naar Domei meldt. Zondag in de ambtswoning van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken bijeenkomen voor een voorloopige ondertee}cening van de over eenkomst. Frankrijk op den tweesprong Een rede van Marquei. Op een drukbezochte bijeenkomst heeft de vroegere Fransche minister van binnenland- sche zaken Marquet, burgemeester van Bor deaux. onder meer verklaard, dat er op het gebied der buitenlandsche politiek thans twee mogelijkheden voor Frankrijk zijn: een poli tiek van afwachten en een van samenwer ken. Marquet zeide de laatste politiek te heb ben gekozen; ook Pétain, zeide hij, heeft die plechtig aanvaard. Het gevaarlijkste is de po litiek van afwachten. De tegenwoordige oorlog, aldus vervolgde de burgemeester, wordt gevoerd voor een so ciale revolutie. Er kan slechts een levensvat bare nieuwe gemeenschap ontstaan, wanneer de volken van Europa de rijkdommen van hun landen en vooral van hun koloniën dee- len, niet op" den grondslag van het internatio nale kapitalisme, maar op dien van hun be hoeften. Dit alles is thans mogelijk geworden. Frankrijk kan en moet deel hebben aan de toekomst van Europa. Daarom moet het over gaan tot samenwerking met Duitschland, een samenwerking, die ook het Fransche ideaal, de beveiliging van vrede, toekomst en bescha ving, dient. AMERIKAANSCHE SENAAT NEEMT LEEN- EN PACHT WET AAN Het D.N.B. meldt uit New York: Met 60 tegen 31 stemmen heeft de Ameri- kaansche Senaat Zaterdagavond de leen- en pachtwet definitief aangenomen. Zij gaat nu nogmaals naar het Huis van Afgevaardigden, dat verschillende door den Senaat goedge keurde wijzigingen en toevoegingen moet aannemen. De wet bepaalt o.a., dat de Amerikaansche regeering in eigen of particuliere bedrijven wapens kan laten vervaardigen om het dan uit te leenen aan landen, wier defensie den president „belangrijk voor de defensie van de Ver. Staten" voorkomt Het aanwezige mate riaal mag de president terstond tot een waarde van 1.3 milliard dollar aan andere mogendheden afstaan. Ook wordt hij gemach tigd in de havens en in de fabrieken der Ver. Staten oorlogsschepen, vliegtuigen en ander bewapeningsmateriaal van oorlogvoerende landen te laten repareeren. De president mag voort gegevens ove de wapening van andere mogendheden doorgeven. De wet heeft een geldigheidsduur tot 1 Juli 1943. tenzij de meerderheid van het Congres haar op een vroeger tijdstip buiten werking Stelt. Geen der bepalingen van de leen- en pachtwet kan volgens een amendement, dat aangenomen is. dusdanig uitgelegd worden, als zou de president daarmee volmacht gekre gen hebben konvooibescherming te verstrek ken voor de verscheping van oorlogsmateriaal naar andere mogendheden Echter heeft de Senaat verscheiden voorstellen verworpen, welke konvooien principieel wilden verbie den. Eveneens zijn talrijke pogingen van de oppositie mislukt om de actie van de Ameri kaansche strijdkrachten tot het Westelijk half rond te beperken. Darlan zal overgaan tot bescherming van de Fransche koopvaardij Een verklaring van de Brinon. Het D.N.B. meldt uit Parijs: Wanneer de Engelsche aanvallen op Fran sche koopvaardijschepen worden voortgezet, zal de Fransche vloot de gewapende bescher ming op zich nemen, zoo verklaarde ambas sadeur de Brinon voor Amerikaansche jour nalisten te Parijs. De algemeen gevolmach tigde der Fransche regeering in het bezette gebied wees er voorts op, dat admiraal Dar lan in dezen geest inlichtingen verstrekt heeft aan den Amerikaanschen ambassadeur te Vi chy, admiraal Leahy. Admiraal Darlan is vast besloten, tot bescherming der Fransche koopvaardijschepen over te gaan, zelfs wan neer er daarbij botsingen met de Engelschen zouden ontstaan. Overgaande tot de steeds moeilijker wordende positie der voedselvoor ziening in Frankrijk, gaf de Brinon als zijn meening te kennen, dat de oorzaak daarvan de houding van Engeland is. Admiraal Leahy heeft op een vraag, of zendingen levensmid delen uit de Vereenigde Staten te verwachten zijn, ontkennend geantwoord. Darlan toont zich tevreden omtrent het overleg met Laval De censuur voor de Fransche pers wordt verzacht Onmiddellijk na den terugkeer van ad miraal Darlan uit Parijs is, zoo meldt U.P. uit Vichy, Vrijdag het kabinet bij een gekomen om de politieke en militaire sityatie in Europa, Afrika en het Verre Oosten te bespreken. Darlan bracht tevens verslag uit van zijn te Parijs gevoerde be sprekingen. Verder kwamen het rapport van generaal Weygand over de situatie in Afrika en de Middelandsche Zee alsmede de besprekingen van den Fransohen am bassadeur in Japan, Arsène Henry, ter sprake. Darlan sprak zijn volle tevre denheid uit over het succes van de be sprekingen, die hij te Parijs met Laval, den Du tschen ambassadeur in het bezette Frankrijk Abetz. kardinaal Suchard en andere gezaghebbende Duitsche en Fran sche personen heeft gevoerd. De secretaris van Darlan, Paul Marion,' heeft bekend gemaakt, dat een Duitsch- Fransch consortium, waarin de Franschen over de meerderheid beschikken, is gesticht om de reclame-afdeeling van het agentschap Havas over te nemen. Het Havas-bureau, het grootste reclame-bureau en nieuwsagent schap van Frankrijk, bevond -zich eerst in particulier bezit. Tijdens het minister-pre sidium van Laval werd het voor 25 millioen francs door de regeering gekocht en in een officieel bureau omgezet. Marion maakte ver der bekend, dat Pétain en Darlan hebben be sloten de vrijheid van de pers te herstellen door de scherpe censuurbepalingen, die bij hei begin van den oorlog werden ingesteld, te verzachten. Wanneer Leze verzachting zal ingaan werd niet bekend gemaakt. Men is echter van meening, dat dit reeds begin van de volgende week zal geschieden. Gezegd wordt, dat Darlan daarmee aan de Fransche pers het karakter wil hergeven, dat den laat sten lijd door de strenge censuurbepalingen haast uniform was geworden. Japansche actie in Kwantoe..g geëindigd Volgens een medèdeeling van de persafdee- ling van h.et Japansche expeditieleger in Zuid China hebben de Japansche strijdkracn- ten Zondag de kust van de provincie Kwang toeng van Macao tot Pakhoi, die zij bijna een week bezet hebben gehouden, en waar zij een rijken buit veroverd en de steunpun ten van Tsjoengking verwoest hebben, ont ruimd. Het wegtrekken geschiedde ongehin derd. De Japansche strijdkrachten hebben zich teruggetrokken op een niet genoemd steunpunt vanwaaruit, naar de persafdee- ling meldt, de operaties herhaald zullen wor den, zoodra Tsjoengking via de Zuid-Chinee- sche kust weder leveranties zou ontvangen. Naar de persafdeeling van het Japansche expeditieleger in Midden-China meedeelt, hebben de Japansche troepen „uit eigen initiatief" de frontpositie rond Woening in de provincie Kiangsi ontruimd. Woening ligt 90 k.m en Z.W. van Kioekiang aan den oever van de rivier de Siao. Schepen loopen Gibraltar binnen Troepen en oorlogsmateriaal aan boord Het D.N.B. meldt uit Algeciras: In de militaire haven van Gibraltar Is gis teren een transportschip van ruim 20,000 ton binnengeloopen. Aan boord bevonden zich troepen en oorlogsmateriaal. Voorts liep nog een reeks deels gewapende koopvaardijsche pen de haven van Gibraltar binnen. Binnenlandsch Nieuws Huldiging van dr. H. E. van Gelder Op 1 April zal dr. H. E. van Gelder wegens het bereiken van de leeftijdsgrens aftreden als directeur van den Dienst van Kunsten en We tenschappen der gemeente 's-Gravenhage, waar aan hij 29 jaar heeft gewerkt, na 6 jaar archiva ris te zijn geweest. Ervan uitgaande, dat velen de behoefte zullen gevoelen hem een blijk van bizondere waardeering voor zijn persoon en zijn werk te geven, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit dr. Jan Kalf, oud-directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, inspecteur van de Kunstbescherming (voorzit ter). A. C. baron van Heerdt (penningmeester), Th. Ligthart, voorzitter van de vereeniging van Haagsche Museumvrienden. Willy Sluiter, voor zitter van Pulchri Studio, A. H. Wegerif. voor zitter van den Haagschen Kunstkring, dr G. Knuttel Dzn.. hoofdconservator en dr. F. W. S. van Thienen, conservator aan het Gemeente- Laatstgenoemde (adres: Laan van Poot 159, Den Haag), treedt op als secretaris. Bovendien is een eerecomité gevormd, waarin behalve de vier Haagsche burgemeesters onder wie dr. van Gelder heeft gediend en de waar nemende burgemeester van 's-Gravenhage prof. ir. C L. van der Bilt een zeer groot aantal voor aanstaande personen uit het cultureele leven van ons land zitting hebben genomen. Het plan van het cyrnité is dr. van Gelder zijn borstbeeld in brons aan te bieden, te vervaardi gen door den beeldhouwer A. Termote. De be doeling is dat deze buste in het gemeente museum wordt gepiaatst als pendant van de portretbuste van dr. H. P. Berlage. den bouw meester. Immers aldus een oproep tot mede- Gelder beschouwd kan worden, heeft zijn gestalte en vooral ook zijn veel bewonderde technische uitrusting gekregen dank zij de nauwe samenwerking van den Directeur met den Bouwmeester. Bijdragen kunen worden gestort op giro 42960 van de Verzekeringsmaatschappij Blom en van der Aa. 's-Gravenhage. Op het formulier vermelde men „Hulde dr. van Gelder". In het zoetwarenbedrijf kwam een onder nemersovereenkomst betreffende leverings- en betalingsvoorwaarden tot stand. Het doel hiervan is de saneering van den handel in zoetwaren. De verschillende misstanden als: het aftrek ken van niet overeengekomen kortingen, het niet of niet tijdig terugzenden van emballage, het niet of niet tijdig betalen, het zonder reden retourneeren van goederen, zonder dat dit krachtens overeenkomst geoorloofd is. zullen hierdoor ondervangen worden. Fabrikanten en grossiers zijn op boete ver plicht op te geven aan het zoetwarenbureau. wie niet of niet tijdig aan zijn verplichtingen voldeed De bestaande achterstallige vorderingen moeten thans door fabrikanten en grossiers, binnen een maand worden opgegeven aan het zoetwarenbureau Het zoetwarenbureau zorgt dan voor de incasso van deze vorderingen Eventueel treft zij een betalingsregeling met in gebreke gebleven afnemers. Het zoetwarenbureau kan bij niet-naleving van de overeenkomst sancties treffen, o.m. in den vorm van uitsluiting van leverir g van een bepaalden afnemer Het is dus in het belang van lederen afnemer strikt aan zijn verplichtingen te voldoen. Tevens is thans een regeling vastge steld waarbij het den fabrikanten en grossiers in zoetwaren verboden is. te leveren aan hen. die, voor 10 Mei 1940 niet handelden in zoetwaren en is het aan grossiers en detaillisten verboden te be trekken van hen. die voor 10 Mei 1940 gee* zoetwaren fabriceerden, behoudens toestemming van het zoetwarenbureau. Deze regeling werd getroffen teneinde te bevorderen, dat bij de huidige goederen- schaarschte zooveel mogelijk de bestaande industrie en handel in zoetwaren intact kan blijven. Winterhulp Vol eens de laatste opgave ls In de periode van 24 Febr. tot 1 Maart j.l. op het hoofdkantoor van Winterhulp In totaal binnengekomen 13.267.77. Hieronder zttn o.a. da volgende groote bedragen: het personeel van de Nederlandsche Zeereddings dienst. Scheveningen. 2500K en P. v.n., Tiel, l 2034.58: een schotel maaltijd. Dierentuin Esveha. 's-Gravenhage, I 1043 60; n.v. Dagblad de Telegraaf ravenhagc, 1000; Thur liage 1000; Ned. .bond van handelaren in lappelen te Amsterdam 500; Rebholz' effec- I 778.15; Drente 622, w.o. van J. F. van B Westerbork 500; Gelderland 3847.69. Leppers fabriek sterdam: 9491.5 Gebr. Pappenheim's tabakshandel 100Ó; Nieut Engeland 500. fa. H. Hollenkamp en Co. 500. Garage afgebrand te Buitenpost Door onbekende oorzaak zijn in den afge- loopen nacht de garage en het pakhuis van Gebr- v. d. Meulen, expediteurs te Buitenpost (Fr.) afgebrand. Een groote hoeveelheid stuk goederen, twee vrachtauto's, een aanhang wagen en een personenauto zijp verbrand. De schade, welke in de duizenden loopt, wordt door verzekering gedekt. Loog gedronken In een onbewaakt oogenblik heeft het 2-jarig zoontje van de familie S. te Weert uit een fleschje loog gedronken. Ofschoon onmiddellijk geneeskundige hulp werd inge roepen, mocht deze niet meer baten. Het kind ls aan de gevolgen overleden. Gasten stalen sieraden Drie heeren, die nog niet lang tot den ken nissenkring van de weduwe S aan de Naar- derstraat te Hilversum behoorden, waren Woensdag bij deze weduwe op bezoek. Het werd te laat om, zonder het uitgaansverbod te overtreden, naar de hoofdstad terug te keeren en de weduwe verleende den drie hee ren gastvrijheid. Zij kregen een kamer op de bovenverdieping. Donderdagochtend vroeg vertrokken zij. Dienzelfden dag echter kwam de gastvrouw tot de ontdekking, dat haar sie raden- waren verdwenen. Het kon haast niet anders of de gasten moesten van deze ver dwijning meer weten. Zij stapte naar de po litie, maar het onderzoek werd aanvankelijk bemoeilijkt, doordat de benadeelde de namen van de bezoekers niet kende. Men wist ech- tér, dat de Amsterdammers dikwijls in een café aan het Rembrandtplein in de hoofdstad vertoefden. Derhalve toog de recherche op onderzoek en inderdaad trof men er Vrijdag een van de heeren aan. Hij werd door de we duwe die met den rechercheur was meege gaan herkend. De man werd gearresteerd, doch ontkende hardnekkig, iets van de sieraden af te weten. Hij kon echter niet anders dan de namen van de twee vrienden opgeven. Deze werden aan gehouden en het duurde daarna niet lang, of een bekentenis volgde. Twee van de drie ble ken zich aan diefstal te hebben schuldig ge maakt, de derde was onschuldig. De sieraden, ter waarde van enkele honderden guldens, bleken te zijn verkocht. Zij werden achter haald bij handelaren en particulieren in Am sterdam. De twee gearresteerden, J. K. en C. S., zijn ter beschikking van den commissaris van po litie te Hilversum gesteld. 5CHOONMAAKBCORIJI glazenwasschei^ AMSTERDAM ROTTERDA) K mi# Vtt-SÉN DCWDREC HAARLEM UTRECHT 1 .Q LEIDEN HILVERSUM DEN HAAC. GRON!N< DELFT BVUSSa. 0»q«tTfkj Inwendig tefioonheuden De a.s. lijstencolleete van t>a Winterhulp fh Een groote behoefte aan collectanten Het A.N.P. meldt: Maandag over een week, 17 Maart, is, j bekend, de aanvangsdatum van de lijs| collecte van Winterhulp Nederland, duurt tot Zaterdag 23 Maart. In dien I zullen de reeds bekende figuren met de r bus en de lijst weer over het geheele li" in het straatbeeld verschijnen, maar hoeif er dit ook zullen zijn, te veel kunnen? nimmer aan den oproep voor collectaiJ gehoor geven. De behoefte aan collectaaL is daarvoor te groot. Om een denkbeelq geven van het aantal medewerkers is L volgende voorbeeld van nut; een stad L Amsterdam heeft minimaal 6000 collects rL noodig, terwijl een aantal van 12,000 doende is. Daarom doet Winterhulp nogm£ een dringend beroep op die landgenooten.Lj daarvoor in aanmerking komen, om zich L te melden als collectant. Een actie zooals Ia oogd, voor het volk door het volk, kan slagen zonder medewerking op dit gebL en hoewel men niet te klagen heeft hierop kan, zooals gezegd, het aanbod nimmer groot worden. Het groote aantal dat noodig ls behjü geen verwondering te wekken, daar huizen moeten worden bezocht, niet alljt in de meer gegoede wijken, doch ook i arbeiderswijken. De ervaring heeft trouwj uitgewezen, dat vooral in de arbeiderst de medewerking groot is; zoo goed als aan huis worden hier de giften ontvangei De voorbereiding van de lijstencollectr: gereed, thans is het woord aan het pul om deze te doen slagen, zoowel door aan te melden als collectant, hetgeen iedei dag kan gebeuren, als door het gereedhouf van de bijdrage, om oponthoud voor collectanten te voorkomen. Het hooge water bij Breda i Men meldt ons uit Breda: In den hoogwaterstand in Westelijk No<J| Brabant is de laatste 24 uur eenige verb] ring ingetreden. Niettemin wees de peiLsch bij de Trambrug te Breda vanmorgen een stand van 1 M. 27 N.A.P., terwijl1;' een stand van 1 M. N.A.P. aan die bru^. laaggelegen landerijen reeds onderloopen. n' Het water is reeds ongeveer 29 cm gezjj zoodat het in de hooger gelegen warmoezt* derijen mogelijk is eenig overzicht vanjs schade te verkrijgen. In de kweekerij van den heer Speck in F1 Boeimeerpolder bleken vrijwel alle jcj® groenten in de kassen en onder het platte L als spinazie, sla en bloemkool verloren tel' gegaan. Ook in andere kweekerijen isk schade zeer aanzienlijk. De jonge groef1 zullen veel later dan anders aan de veir, komen. ïj, Volgens mededeelingen van den techcj hoofdambtenaar van het Hoogheemraad^ van Mark en Dintel staat in Westelijk No(e Brabant nog ongeveer 1800 ha vruchtje grond blank. Op de meeste van die gron was de kunstmest reeds gestrooid, waarvan* nuttige werking thans door den invloed het water verloren is gegaan. i* In het stroomgebied van de Boven hf staat ongeveer 250 ha blank en in dat vm*| Aa of Weerijs 150 ha. De dijkdoorbraak bij de Houübrug te I is gisteren met groote moeite gedicht, j het water kan afstroomen naar de Mark.l Gelukkig zijn door de veranderde windir ting de loozingsmogelijkheden gunstiger worden, zoodat te Dmtelsas en Zevenbq veel water kan worden afgevoerd. Blijven die omstandigheden ook verder i stig dan zal de vijfde hoogwaterperiodj dezen winter spoedig weer tot het verl^ behooren. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNL In de dezer dagen gehouden vergadei van het Hoogheemraadschap van Rijnlanj Leiden heeft men besloten tot beschik op een reclame tegen een aanslag in het l| dergeld 1940 van de gemeente Amsteif en tot verhooging van de bijdrage, verlf aan de Ned. Herv. gemeente Spaarndam |f de restauratie van het graf met hek|| Cruquius en van het daarboven gepl|j gedenkraam. Overeenkomstig de Rijksregeling i sloten tot het verleenen van een tijdelijke lage aan lager bezoldigd gehuwd person De vergadering hechtte er haar goedkei aan, dat het dagelijksch bestuur stappen lj ondernomen ten einde het Dieselgemai Spaarndam te voorzien van twee anth: gasgeneratoren, ter beparing van het gel van stookolie. Daarbij werd medegedeeld] tevens het vraagstuk wordt bestudeerd! welke wijze de installatie van het Die maal Mr. Pijnacker Hordijk te Gouda K worden veranderd voor hetzelfde doel. 't Was een leelijke tegenvaller voor Heino om zoo te wor den gedwarsboomd in zijn plannen. Maar hy durfde niet tegenspreken of aanhouden, daar hij zijn aanstaanden schoon vader niet ontstemmen wilde. Hij was absoluut van .hem af hankelijk. Als de oude heer geen geld fourneerde, vervloog zijn ideaal in rook. Dus zweeg hij verder tegenover Salomons, berustte er in, hoewel met èen wrok in het hart. Tegenover Gretha zweeg hij er niet over. Hij beklaagde zich, dat haar vader zijn medewerking niet wilde verieenen, daarbij werkend op haar ijdelheid, door op te merken dat het toch voor haar geen stand was te trouwen met een filiaal chef, zij, dochter van een rijken, gezeten koopman! Ook dit doel miste zijn uitwerking. Heino had vergeten, dat zijn verloofde heel niet ijdel was. Zij lachte er maar eens om en zeide: „Malle jongen, je hebt een beste positie. Met mijn geld er bij kunnen we meer dan royaal leven. Voor mij behoef je heusch geen eigen zaak te beginnen. Dat geeft maar heel wat beslommering om er in te komen. Maar als je het persé wfifc, ik vind het dan ook goed. Alleen, doe het in over leg met vader, die heusch wel weet, wanneer het daarvoor de geschiktste tijd is." Er zat voor Heino niets anders op dan te berusten en z^jn tijd af te wachten. Hij verweet zich, 'n stommeling te zijn geweest, door voor de verloving niet eens te polsen hoever de heer Salomons wilde gaan. Het bleek hem nu, dat deze niet zoo gemakkelijk „afschoof". Maar dan moest hij lachen om die zelfbeschuldiging. Alsof Gretha op een pretendent had zitten wachten en hij zijn voor waarden slechts te stellen had! Hij mocht dankbaar zijn, dat de familie hem tot schoonzoon wilde hebben. En dan voelde hij weer zijn volslagen afhankelijkheid van zijn schoonvader. Hij had niet gewild, wat Tjaard had gedaan: met bankkapitaal de zaak drijven en net zoolang zwoegen en ploeteren tot hij zichzelf wel redden kon. Hij had een rijk meisje, een veiliger weg gevonden. Maar met dat al had hij zich aan handen en voeten gebonden, en had hij alleen af te wachten, wat de heer" Salomons doen zou. Het was een tegenslag, die zijn ijdelheid diep kwetste. En er waren oogenblikken, waarin hij overwoog zijn verloving te ver breken. Maar dan zag hij daar het onzinnige van in, daar hij dan veel verder achterop was. Neen, hij zat nu eenmaal in het bootje, waarin hij door eigen toedoen was gaan zitten, en hij moest meevaren, in de hoop, dat eenmaal Salomons hem ter wille zou zijn. Als het eenmaal zoo ver was, zou hij wel spoedig zorgen, dat hij geheel onafhan kelijk van Salomons werd. Als het begin er slechts was. Hij zag niet in, dat zijn geheele huwelijk een leugen worden zou. Het huwelijk weïd voltrokken. En de voltrekking ging ge paard met groote feestelijkheden, waarvoor kosten noch moeite werd gespaard. Voor de familip Salomons werd de feestvreugde nog vergroot, doordat Egbert, 'de eenige zoon, van zijn handels reis door China, Japan en Oost-Indië was teruggekeerd «n goede vrienden met Heino geworden was. Mevrouw Schrader, Tjaard en Truus waren naar Amsterdam gegaan, om de feesten bij te wonen. Vooral de eerste had er zeer tegenop gezien, maar de verdere Amsterdamsche familie viel wel in den smaak, behalve dan, dat diep gevoeld werd de onoverbrugbare klove, die tusschen beide families gaapte. Een huwelijk zonder kerkelijke plechtigheid, zelfs niét voor den vorm; een huwelijk zonder God, mevrouw Schrader ijsde er van. „Ik bid God, dat je gelukkig moogt zijn, Heino", zeide zij, toen zij hem onder vier oogen sprak, „maar ik moet je toch zeggen, hoe hard dat' ook in je ooren klinken zal op dezep feest dag, dat je je huis op zandgrond bouwt. Ik geloof, mijn jongen, dat je je hebt laten verblinden door goudgeschitter. Maar zon der God is alles klatergoud, Heino. Ook het echte goud. Ik ben blij, dat je vader dezen dag niet meer beleeft. Hij zou dien niet kunnen dragen van diepe droefheid. Ik weet, wat het zeggen wil. Mijn hart doet er pijn van. En als de Heere mij niet stpunde, mijn eigen jongen zou mij in het graf brengen." Heino reageerde er niet op. Hij was wel even onder den indruk van haar woorden, die hem niet kwetsten. Hij wist, dat zijn moeder uit volle overtuiging sprak. Maar te midden van het feestgedruisch en aan de zijde van de van geluk stralende Gretha, die hem Truus moest het ook getuigen, want het was zichtbaar liefhad, zooals een vrouw liefhebben kan, werd de ernstige indruk weggevaagd: och kom, moeder nam het zoo nauw. Veel nauwer nog dan zoovelen, die toch ook haar belijdenis deelden.Als je het zoo nauw nam, had je niets aan je leven. En bovendien, wie niet onder den voet wilde geloopen worden, moest flink optreden en het 1 leven meeleven. In den laten namiddag van den huwelijksdag bracht de j het jonggehuwde paar naar Arnhem, van waaruit een huwel" reis van drie weken door Duitschland zou worden gemaal „Rotterdam", waar men zeer verbaasd was over het feit," Heino chef in Amsterdam bleef, en met geen enkel woon ontslagnemen had gerept, had hem dat verlof boven vacantie geschonken. Naar Groningen vertrok een drietal, vol bekommernis f* den afgedwaalden Heino. „Ik ben hem voor goed kwijt", snikte mevrouw Sehrf- En Tjaard en Truus, hoewel die klacht kunnende benadSB waren moeilijke vertroosters, al wisten alle drie, dat ookjg leidingen Gods spraken. ia 17 HOOFDSTUK XIIL a Terwijl hij haastig ontbeet, joeg Heino zijn krant door.~ was het tooneel, dat zich eiken morgen herhaalde. Grethal7 het al gewoon geworden, hoewel het haar aanvankelijk de borst stuitte en zij het ongezellig en onvriendelijk en oil leefd tegenover haar vond. Vader deed het nooit. In het lr had zij Heino gevraagd, het na te. laten. Maar zij zag wel, hy onwillig het blad neerlegde en na enkele weken had hif snauwd: „Ja, hoor eens, dat moet ik wel doen, want straksw ik geen tijd". Sindsdien had zij gezwegen. En weer was exj, angel bijgekomen bij de vele, die aan haar huwelijksl»1 knaagden, haar huwelijk, dat haar in dat ééne jaar zoo 1$ was tegengevallen (Wordt vervolg

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2