Rad ioprogram ma Heemkunde op de Lagere School Pt IJSAG 7 MAART 1941 PAC 5 Vervoersvraagstuk in de tuinbouw Eén van de vraagstukken waarmede men zich momenteel in den tuinbouw, en meer speciaal nog in kringen van tuinbouwexpor- teurs bezig houdt is, op welke wijze in het komend seizoen de tuinbouwproducten van de veilingen naar de binnenlandsche markten gebracht moeten worden. De vrachtauto, die in de laatste jaren de belangrijkste rol hier voor gespeeld heeft, is nu goeddeels van het veilingterrein verdwenen door de benzinebe perkingen. Uit alle deelen van ons land, zelfs uit Limburg en Groningen kwamen de vracht auto's naar de Westlandsche veilingen, om het versche product in den handel te brengen, en de ontwikkeling van den binnenlandschen handel in het Westland is niet voor een gering deel aam het autoverkeer te danken. Het valt te verwachten, dat bij ihet beschikbaar stellen van de spoorwagens in het aanstaand seizoen, in de eerste plaats aan den buitenlandschen export gedacht zal worden, hetgeen volkomen te billijken valt. Doch ook de binnenland sche markten moeten voorzien blijven, en voor de oplossing van dit vraagstuk hebben nu de diverse Koopliedenorganisaties overleg gepleegd. Naar we vernemen is nu het plan ontwor pen om op alle vedlingdagen sleepen van vaar tuigen samen te stellen voor het vervoer der tuinbouwproducten naar de voornaamste ste den In ons land, waarbij vooral Amsterdam de aandacht heeft. Uiteraard zal het in kleiner vaarwegen, zooals het Westland die heeft, niet mogelijk zijn om groote sleepen te vor men, doch op de hoofd-vaarwegen in ons land zal dit wel mogelijk zijn, en snelle sleepboo- ten beschikbaar komen voor dit groentenver- voer. Hierdoor wordt vrijwel uitsluitend de nacht benut voor den aanvoer, omdat de pro ducten die overdag in het Westland worden gekocht, den anderen morgen vroeg aan de markten in de steden moeten zijn. Dit zal dan op deze wijze toch nog mogelijk blijken, waardoor dus de groenten-voorziening kan worden gewaarborgd, en het Westland op eea regelmatigen handel kan rekenen. ie* watersportselxoen gelijken tred. De werven in onj De 82-jarige Harm Piel te Rouveen is het slachtoffer geworden van een roofmoord. - Inwoners van het i jachten, die tijdig gereed moeten zijn. plaatsje bespreken het gebeurde. Op den achtergrond de woning van den ouden Piel. (Foto Pax-Holland) (Foto Pax-Holland) Rheumatische pijnen „De school aan de ouders" Een actueele brochure Nu het beginsel in de overbekende woorden „De school aan de ouders" vervat, door den loop der gebeurtenissen op z'n draagkracht ge toetst wordt, zal er ongetwijfeld groote be- j langstelling zijn voor de namens het Geref. i Schoolverband uitgegeven brochure, waarin Prof. Dr. J. Waterink een beschouwing j daarover geeft. Wie zich de zeer positieve uit spraken ten deze van den hoogleeraar in het Calvin. Weekblad herinnert, zal zich door deze brochure nog tomeer gesterkt gevoelen. En dit vooral, omdat door de jongste onderwijs plannen van den secr.-generaal van het Dep. van Opvoeding, Wtenschap en Cultuurbe scherming dit ondrwerp nog meer actueel is geworden. Men denke slechts aan zijn voor nemen om de benoeming van leerkrachten door de overheid te doen sanctionneeren met een goedkeuringsrecht, hetgeen de Ned. reeds aanleiding gaf, hem de toepassing daarvan ernstig te ontraden. Prof. Waterink gaat, na een kort historisch overzicht der wording van het beginsel „De school aan de ouders" (merkwaardig dat een R.K. Kamerlid Heydenrijck de eerste ge weest is, die dit beginsel uitvoerig schriftelijk en mondeling heeft verdedigd in 1868), de werking ervan in de praktijk na. om vervol gens den achtergrond aan te wijzen in de denkbeelden der twee Fransche denkers de Bonald en de Lamennais en Calvijn's ge- dachtengang en dien der Calvinisten in Ame rika te bespreken. Al verder toetst hij het be ginsel aan de H. Schrift, bepaalt de verhou ding ervan t.o.v. de overheid en bepleit het als een Nederlandsch cultuurgoed, om tenslot te de toepassing te bezien in het licht van de eveneens welbekende term „souvereiniteit in eigen kring". Aan de verleiding, om uit deze heldere, met talrijke aanteekeningen verrijkte brochure breed te citeeren, moeten we om der wjllle van de plaatsruimte weerstand bieden. Tfoch mogen enkele passages naar voren gebracht worden. Zoo de opmerking, dat het een zeer groot cultuurgoed is, dat in Nederland de ouders niet alleen in staat geacht werden, maar ook in staat bleken, zelf voor de scholen hunner kinderen te zorgen. „Immers hier wordt in feite het bewijs gegeven, dat aan het volk zelf de zorg voor zijn cultureele belangen in hooge mate kan worden toevertrouwd. „De school aan de ouders", dat is alleen mogelijk, indien bij de ouders leeft een groote mate van verantwoordelijkheidsbesef ten opzichte van de opvoeding hunner kinderen. Dat dit in ons land mogelijk werd, is middelijkerwijs te dan ken aan het feit, dat eenerzijds de beginselen der Calvinistische Reformatie ons volk hebben opgevoed en dat deze beginselen met ons volksleven één zijn geworden. En anderzijds aan het feit, dat sinds eeuwen ons algemeen vormend onderwijs op hoog peil stond. Nederlandsch programma 8.00 Gramofoonmiek 8.10 Orgelspel 8.45 Gramofoonmziek. 10.00 Uitzending voorbereid door de Chr. Radio- Stichting: a. Wij dingswoord (10.00) b. Gewijde muziek (opn) (11.30). 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Musette-ensemble „Les Gars de Paris" en soliste. 12.42 Almanak. 12.45 Nieuws- en oecono- mische ber. A.N.P. 1.00 Bach-programma (gr. 1.45 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders?" 200 Gramofoonmuziek. 2 30 Residentie-orkest en solist 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Uit Berlijn: 64e Ver- zoekconcert voor de Duitsche Weermacht Zaterdag 8 Maart 6.15 Gramofoonmuziek 7.00 Groningsch praatje ANP 7.15 Viool en piano (7.30— 7.45 Berichten - Eng.) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.1'5 Cyclus „Ik was er zelf bij". 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest <9.15 9.20 Vroolijke voordr.) 9 46 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II 301.5 M 730 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Wij beginnen den dag Zondag 9 Maart 6.00 Voor de kinderen 6 30 Gramofoonmuziek. 6.42 Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Gramofoonmuziek 7.15 Sport van den dag 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek. 8 00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 Amusementsorkest en soliste. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Vervolg van 8.15 9.15 Radiotooneel. 9.45 Engelsche berichten A.N.P. 10.00 Nieuwsber A.N.P. HILVERSUM II 301.5 M Nederlandsch programme 8.00 Gromafoonmuziek 9 00 Uitzending voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité: a. Stu. dio Vroegdienst (9.00) b. Voor de kinderen (9.30). 10.00 Omroeporkest, solist en gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek 830 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Religieuze gramofoon muziek 12.00 Berichten' 12.15 KRO-Melodsiten 12.45 Nieuws- en oec berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 KRO-Melodisten 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Rotterd, Philharmori. Orkest en soliste (3.45 4.15 Gramofoonmuz.) 5.00 VPRO: Cyclus „De Bijbel als boek" 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5 30 Gramofoonmuziek 6.15 Sportipraatje 6.30 Gramofoonmuziek 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00—7.16 Vragen van den dag ANP en sluiting 11.30 Meisjeskoor „De Kre kels" met orgelbegeleiding. 12.00 Uitzending voorbereid door de Chr. Radio- Stichting: Cyclus „Eens Christen's reize naar de Eeuwigheid in dezen tijd". 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en oeconomi- sche berichten A.N.P. 100 Orgelspel 2.00 Cyclus „Nederland- sche dichters en proza schrijvers uit vroeger 2.20 Omroeporkest en so- 3.30 Gramofoonmuziek. 4 00 Uitzending voorbereid door de Chr. Radio- Stichting: Wijdings woord. 5.15 Wekelijksche gedach- tenwisseling A.N.P. 5.30 Ramblers 6.00 Salonorkest 6 45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00 Esmeralda en solisten. 7.30 Pianovoordracht. 8.008.15 Nieuwsberichten A.N.P. „In vele landen zou datgene, wat wij hier thans bezitten, niet mogelijk zijn. V. d. Brug- ghen klaagde in 1852, dat de ouders nog niet rijp waren voor zijn ideaal van de ouder- school. Nu zijn de ouders daarvoor rijp ge bleken". Aandacht verdient ook, wat Prof. Waterink zegt over den Schriftuurlijken achtergrond van het beginsel der school aan de ouders. De desbetreffende vraag biedt nogal moei lijkheden. Het schoolwezen is een cultuur verschijnsel van de laatste eeuwen. Twee- dens is het hier besproken beginsel een a f- geleid beginsel, geen teksten, maar de doorgaande gedachte der Schrift schrijft hier den weg voor. Derdens behoort dit beginsel tot den Christelijken levensvorm in Nederland van heden, doch niet tot het wezen van het Christendom in het algemeen. Daarom moet de vraag z.i. zóó gesteld worden. „Wat is, gegeven de ontwikkeling der historie, zoo als wij die kennen, de schoolvorm, die het meest beantwoordt aan de eischen, die de Schrift stelt aan de ouders inzake de opvoe ding hunner kinderen? „En ook hier moeten wij dan uit de alge- meene eischen der Schrift redeneeren tot de speciale, of we moeten de speciale situatie zien in het kader der algemeene". Komende tot de doorgaande gedachte der H. Schrift, concludeert Prof. W., na .eenige voorbeelden te hebben gegeven van de „vaderlijke onderwijzing" in het O.T., dat het beginsel „de school aan de ouders" inderdaad een Schriftuurlijk beginsel is. Nauw hieraan verwant is wat Prof. Dr. V. H. Rutgers op het Chr. Schoolcongres van 1936 zei: „Al kwam de schoolstrijd niet voort uit theorieën over staatsbestuur, al stonden aan den aanvang vragen van staatsrecht niet op den voorgrond, het kon niet uitblijven of die vragen kwamen aan de orde. Taak en roeping der ouders kwam in botsing met de practijk van het staatsonderwijs. De vraag moest nu wel op komen, welke zijn ten aanzien van het onder wijs de rechten van den staat en welke zijn de rechten van de ouders? Het antwoord op die vraag werd gegeven in de leuze: „de school worde aan de ouders teruggegeven". Met niet minder beslistheid sprak Min. Heemskerk op het Chr. Nat. Schoolcongres: „Op de ouders rust de taak van de opvoeding der kinderen. Dit is hun recht, omdat het van Godswege hun plicht is. Recht en plicht zijn hier onafscheidelijk verbonden. Dit is zoo waar, dat ieder gevoelt, dat, als zij dien plicht in ernstige mate verwaarloozen, het recht hun niet gelaten kan worden. Maar er vloeit ook uit voort, dat als zij dien plicht naar vermo gen nakomen, het recht hun niet mag worden ontnomen". Wat betreft de verhouding der school aan de ouders tot de overheid. Is Prof. W. van meening, dat dit beginsel insluit, dat de over heid niet alleen a. de subjectieve rechten der ouders op de opvoeding wettelijk vastlegge en make tot bij de wet geregeld recht (Calvijn), maar ook b. wettelijke bepalingen make daartoe strek kende, dat de school, welke door de ouders wordt bestuurd en beheerd, onderwijs geve, dat, wat den zakelijken omvang betreft, be antwoordt aan eischen door de Overheid te stellen; de begrenzing dezer eischen is gege- geven in de reëele cultuursituatie van het heden: de Overheid eische algemeen vormend onderwijs, maar ga daar ook niet boven uit. Anderzijds: „het aan het geven van subsi die ontleende recht mag nooit ingrijpen in o£ ingaan tegen den tot recht verheven plicht der ouders om scholen voor hun eigen kin deren te stichten en te besturen". Wij bevelen zeer de lezing van Prof. Wate- rink's brochure aan, die als nr. 39 der uit gaven van het Geref. Schoolverbond precies op tijd is verschenen (uitgever W. D. Mei- nema te Delft). Zij is er niet minder sterk om, dat er met geen woord in gerept wordt van de bijzondere omstandigheden, welke het onderwerp thans actueel gemaakt hebben. Nu de Inkrimping ven den veestapel veler aandacht vraagt, komt de geitenhouderij In Nederland meer op den voorgrond. Ons land telt er 150.000 en de voedselvoorziening van deze „werkmanskoe" beeft niets gecompliceerds, want de geit is een uiterst sober dier. (Foto Pax-Holland) Onderwijs jaedologisch instituut Kèt telen van groente. Reeds breekt de tijd weer aan voi zeer ruime oogst verwacht wordt (Foto Pax-Holland) Vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Breukelen Causerie Dr C. D. J. Brandt te Utrecht UTRECHT, 6 Maart. Buitengewoon druk bezocht was de jaar- lij ksche vergadering van onderwijzers en onderwijzeressen welke vanmorgen in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht gehou den werd en uitgeschreven was door de Inspectie Breukelen van het Rijkstoezicht op het L.O. Verschillende onderwijsinspecteurs wa ren als gasten aanwezig. De vergadering stond, zooals gewoonlijk, onder presidium van den heer R. van Gaasbeek, Inspecteur van het L.O. te Utrecht die in zijn openings woord er zijn vreugde over uitsprak dat zoovelen dezen dag ter vergadering gekomen waren. Het (jaar dat achter ons ligt, aldus de voor zitter, was een jaar van gevaren en bezwa ren. Daar was de mobilisatie, de gedwon gen vacantie vanwege brandstoffengebrek en andere moeilijkheden. Ook de invoering van het vak J. had zijn bezwaren maar op het platteland zijn we er niet ongelukkig mee. Spr. bracht dank aan allen voor de wijze waarop zij in de afgeloopen moeilijke dagen hebben medegewerkt. Ik heb kunnen zeggen, aldus spr., op het platteland is het rustig en gaan we allen onzen weg. Laten we zorgen dat het zoo blijft, geen excessen bevorderen, maar enkel en alleen onze plicht vervullen op de scholen zooals we dat ge woon zijn. De voorzitter gaf hierna het woord aan Dr C. D. J. Brandt, leeraar aan het Ste delijk Gymnasium te Utrecht, die een cau serie hield over: Heemkunde bij ons onderwijs. Spr. begon met op te merken dat het be grip Heemkunde nog steeds slecht omschre ven is. Menschen die er veel over spreken, beschikken soms heelemaal niet over de ken nis van het begrip. Heemkunde is actueel, of ook wel, het is een modewoord geworden, Wil dat nu zeggen dat onderwijs in heem kunde een uitvinding van dezen tijd is Spr. moest dit stellig ontkennen want het begrip heemkunde heeft al een lange historie achter zich. We moeten terug tot Socrates, Aristoteles, Rousseau, Pestalozzi, Ligthart e.a. Historisch gezien zijn we dus in goed gezelschap. Des te merkwaardiger noemde spr. het dat het zoo'n moeite kost het begrip heemkunde nauwkeurig te omschrijven. De geschiedenis der menschheid bestaat eigen lijk uit de afwisseling tusschen rationalisme en romantiek. De heemkunde is een pro duct van romantisch verzet tegen te ver doorgevoerde rationalistische methoden in het onderwijs. Elke romantische methode in Europa gaat gepaard met een sterke herle ving van het nationale bewustzijn. Heem kunde en herleving van nationaal bewust zijn in den goeden zin van het woord zijn onverbrekelijk aan elkaar verbonden. Bij de practische toepassing dient gelet te worden op de heemkennis en op het heem- gevoel. Heemkunde toch kan veel omvatten en volgens een schema zou het natuur en cultuur zoowel thans als vroeger omhelzen. Daaraan is dus een groot gevaar verbonden want waar zijn de grenzen Wil het vak heemkunde zijn practische beteekenis krij gen dan moeten wij ook hierin ons in de be perking „meesters" in tweeërlei zin dus, be- toonen. Beperking is noodzakelijk. Vervolgens wees spr. erop dat het moeilijk is ten aan zien van heemkunde van een bepaalde me thodiek te spreken. Voorloopig zal hiervan wel geen sprake zijn en willicht wel nooit. Heemkunde toch is geen vak in den gewonen zin des woords. Dit vak draait immers om de wyze waarop het wordt gegeven en de onderwijzer is er middelpunt. Het komt aan op de individueele beleving van den onder wijzer. In zekeren zin is dat prettig dat de onderwijzer zoo vrij is maar anderzijds ver- eischt deze vrijheid weer een zekere gebon denheid. Op de vraag wanneer men heem kunde moet onderwijzen zette spr. als ant woord uiteen dat eigenlijk heemkunde van de lagere school tot en met de Universiteit bare verticale lijn die dwars door het onder- onderwezen moet worden als een onmis- wijs loopt. Aan de Lagere School heeft men dan de propaedeuse. In feite hebben we al jarenlang aan heemkunde gedaan. Spr. licht te dat met verschillende voorbeelden toe. Om nu enkele practische wenken te geven, wees spr. op de wenschelijkheid dat op de Lagere school aan de plaatselijke geschie denis iheer aandacht moet worden besteed. Algemeene geschiedenis zou spr. geheel van de Lagere School willen weren, terwijl ook in de eerste drie klassen van de Middel bare scholen meer Vaderlandsche en plaat selijke geschiedenis gewenscht is. Heemkunde valt voornamelijk te onder wijzen in de vakken geschiedenis, taal, aardrijkskunde en natuurkunde. Uitvoerig stond spr. bij deze vakken stil en wees de lijnen aan waarlangs het onderricht in heem kunde zich dient te bewegen. Zelfs bij een beperkte vorm van heem kunde zullen groote eischen gesteld worden aan de onderwijzers, die hun stof volkomen moeten beheerschen. Dit vak eischt, wil het eenig resultaat opleveren, den vollen mensch. Daarom zal het goed zijn dat men den enthousiast niet teveel aan banden legt door een methodiek of leerboekjes. Het gaat hier niet om kennisoverdracht maar om overdracht van persoonlijke bezie ling. Tenslotte is er nog iets kenmerkends bij de heemkunde. Men moet uitgaan van heden en de wortels van het verleden opspo ren. Heemkunde kan bijdragen tot verster king van gemeenschapsgevoel, iets waaraan onze jeugd in dezen tijd misschien meer be hoefte heeft dan aan parate kennis. Tevens kan de heemkunde bijdragen tot het ge voel voor zijn naasten, in welk land die woont en zoo kunnen de kinderen leeren dat alle menschen op deze wereld verbon den zijn door eenzelfde strijd om bestaan en leven. bgang van 1 Januari 1941 is het giseh Instituut te Amsterdam, tot dien uitgaande van de Vereemging tot Ing en Verpleging van Idioten en jke Kinderen overgcuragen aan de ging voor Hooger Onderwijs op meerden Grondslag te Amsterdam, het begin af bestond er wat het ,t'betreft, een nauwe band tusschen (ereenigingen. Om redenen van organi- hen aard is thans de geheele exploi- ihanden gekomen van laatstgenoemde feing. pstandigheclen hrachten mede, dat de tg in alle stilte plaats had. In de Laatst- ïn vergadering van het Bestuur der ging tot Opvoeding en Verpleging van "en Achterlijke Kinaeren heeft het by monde van zijn voorzitter Prof. irs afscheid genomen van het perso- C het Instituut, op die vergadering woordigd door de Directrice, Mevr. lorst; waarbij hij het personeel, en bijzonder de Directrice in zeer waar- Ie woorden dank heeft gebracht voor fcoede en sohoone werk, in en ten be- ran het Instituut verricht. Ienten-zendingsconferentie 1417 Maart wordt ue jaarlijksche iten-Zendingsconferentie gehouden te jHet programma vermeldt de volgende ïn: Evangelie en Volk, door N. S t u f- Evangelie en Volk, georiënteerd aan Édingspractijk in Indonesië, door H. r e r van Borneo, Zending onder Israël, Is. Rottenburg, Miss. Pred., Evan- Bdiking in de Volkstaal, door L. W. h a r t, van de Batoe-eilanden, Huidige van het Zendingswerk, door Dr- L. J. wers en Evangelie en Volk, in 't er Zendingswetenschap, door Prof. Dr. I a v I n c k. inspecteur n.o. feer H. B. van Broekhuizen, ar- B.N.A. te Hengelo, is benoemd tot tij inspecteur van het avondnijverheids- fijs ln de provincie Overijsel. Examens [dam. Geslaagd voor het examen ln de hische wetenschappen van de oeconomlsche tool te Rotterdam de heeren E. Koppius. Isma on C. L. Noordzij. Sgen. Bevorderd tot arts de heeren Y. K I, geb. te Meppel. en W. van Westering, geb. erdam. Doctoraal rechten: de heer A. J. lan en voor het candidaats ln de oecóno- wetenschappen de heer J. ten Cate. )g. Candldaatsexamen oeconomische weten- dc heeren T. J. M. Gllsen. Geleen. en I. var. Hezlk. "s-Hertogenbo*ch Zenuw, achtig Neem'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5