OPA BOL van den IJZEREN KNOL Ten gerieve van Uw Kinderen ZATERDAG 1 MAART 1941 PAG. 7 Kijkjes fa Dieigaarde Blijdorp STOEIENDE NIJLPAARDEN BOB EN COBA VORMEN EEN GELUKKIG PAAR Nog een derde dikhuid op komst ROTTERDAM, 1 Maart. Kunnen nijlpaarden stoeien? Vraag dat maar eens aan oppasser A. Goedemans, de verzorger van de dikhuidigen in Dier gaarde Blijdorp. Hij is wat trots op zijn beide troetelkinderen! Ze zijn beiden al lang aan hem gewend. Stoeien? Komt u maar eens op een rustigen namiddag kij ken! Dan zitten Bob en Coba elkaar in het bassin achterna. En als Coba heel goed gehumeurd is, neemt zij haar echt genoot op den kop en tilt hem boven het water uit. Bob ligt dan op zijn rug met de pooten omhoog! Tot voor kort behoorden de nijlpaarden tot de meest geheimzinnige bewoners van Dier gaarde Blijdorp. Zij brachten den dag onder water door, en zij hielden zich zoo stil, dat het wateroppervlak niet eens rimpelde. Dan, plotseling, zal men een kolossaal wijd-gapende rose bek met enkele sterke ivoren stoottanden. Even een weemoedig gepuf en weg was het beest weer! Die periode is nu goeddeels achter den rug. •t Moest ook even wennen. Aan de omgeving èn aan elkaar. Coba, het vrouwtje, arriveerde het eerst in Diergaarde Blijdorp. Zij kwam heelemaal uit Boedapest, en wist niet hoe zij het. had, toen zij na de lange reis zich weer heerlijk onder water dompelen kon. Een week later arriveerde Bob, die bestemd was de. le vensgezel van Coba te worden. Bob kwam uit Amsterdam. Daar was hij geboren. Een week heeft hij in zijn hok apart gezeten om wat op verhaal te komen. Toen kwam het groote mo ment van de eerste kennismaking. Met .«pan ting werd de ontmoeting tegemoet gezien. Nu, liefde op het eerste gezicht bleek er niet te zijn. Nauwelijks waren Bob en Coba in het bassin, of zij hapten op elkaar in met open bek. Vooral Coba was in het begin erg boosaardig en agressief. Maar van lieverlee ging het beter. En nu be hoort dat alles tot het verleden. Na korten tijd werd de vriendschap gesloten. Het echtpaar leeft nu in alle eer en deugd tevreden en voldaan in volle harmonie en is de trots van Diergaarde Blijdorp. Coba is ouder dan Bob. Zij is jaar oud tegen Bob 3^ 4 jaar. Coba is ook de zwaar ste van de twee. Schrik niet: deze jongedame weegt maar eventjes 1300 kilogram. En nu kan men ook wel nagaan, welk een prestatie het is haar echtgenoot van 1000 kg boven water uit te tillen. Het is met het oog op deze kracht, dat het nachtverblijf van de beide nijlpaarden aan een kleine restauratie is onderworpen. Naast de nijlpaarden huist namelijk in de Rtvièrahal Kali, de neushoorn. De deuren, die tot den stal van de neushoorn toegang geven zijn nu van drie dikke ijzeren binten voorzien, zoodat de nijlpaarden geen kans hebben bij Kali op be zoek te gaan. Dat zouden ze trouwens leelijk bezuren, want Kali zou ze gemakkelijk aan kunnen en dan zou' men 's morgens twee doo- dé nijlpaarden in den stal vinden. Trouwens, ook het verblijf van Kali wordt grondig na gekeken, want de oerkracht van dit „dier tje" is eveneens lang. niet mis. Doch daarover schrijven we later nog wel eens. Nu de nijlpaarden aan de nieuwe omgeving gewend zijn, valt ook over hun eetlust niet te kU gen. Per'dag eet het jonggehuwde paar 30 kg gemalen voerbieten, 30 kg wit hooi en 12 kg geplette haver. Eerst hadden ze weinig trek in het hooi, totdat de heer Goedemans op de gedachte kwam dit voedsel nat te spuiten, omdat men nu eenmaal met waterdieren te doen heeft. Toen ging het dadelijk beter, en zo zijn nu verzot op het lekkere hapje. Het nijlpaard doet zich, zooals men ziet, uit sluitend tegoed aan plantenvoedsel. Dat zou men niet denken als men de wijdgapende muil van dit kolossale varken ziet met de sterke tanden. De opzij uitpuilende doorgroef de rose wangkwabben brengen met behulp van de tong het eten tüsschen de kauwvlak- De Haagsche schuilkelders worden van een lichtbak voorzien, opdat ze bij luchtalarm In het duister gemakkelijk te vinden zullen zijn. (Foto Schlmmelpennlngh.) De nijlpaarden Bobble ken der knobbelkiezen, die het vermorzelen vermalen. Dat het dier geheel op water en is ingesteld blijkt wel uit zijn karakte ristieke kop. Neusgaten, ooren en oogen liggen in één lijn bovenaan. De huid is glad en kaal de dikke, korte pooten zijn juist lang ge noeg om er mee te kunnen zwemmen. Maar ook op het drooge kan de dikkerd heusch nog wel vlug vooruitkomen! Dat zal men in de komende zomermaan den gewaar worden, als de dieren naar buiten gaan op het terras, waar eveneens een bassin voor hen in gereedheid ls ge bracht. En dan is er nog kans. dat er een nijlpaard bijkomt. Men is nl. bezig nog een derde dikhuid aan te schaffen, óók Bob krijgt dus op den duur twee levens gezellinnen. De mogelijkheid is niet uitgesto ten, dat er in Blijdorp een heele nijlpaarden familie ontstaat in navolging van Artis, waar men in den loop der jaren reeds 20 jonge nijl- paardjes heeft opgefokt. In de oude Dier gaarde van Rotterdam waren geen nijlpaar den. Het ziet er dus naar uit, dat men in de toekomst de schade wat wil gaan inhalen! hem hebben. Ook de zuigeling zoekt op onbe wust geregelde wijze om voedsel, heeft een aan drang, die geactiveerd een drang tot uiting brengt over een natuurlijken aanleg. Naast aan geboren zuigen is er dan een aangeleerd zuigen. De aandriften zijn biologisch beschouwd een aangeboren mogelijkheid tot bepaald gedrag, gericht op uitwendig driftdoel, dat biologische beteekenis heeft Goethe heeft gezegd; in het begin was de daad. Hij had moeten zeggen in het begin was de aandrang, anders is geen daad mogelijk. Instinct en verstand zijn verschillende vormen van doelgericht handelen. Men zij in zijn interpre'aties van het gedrag van dieren voorzichtig, want wat er uit ziet als redelijk kan de natuurlijke uiting zijn van een drift, gelijk spr. aan het voorbeeld van den hamsterdrift van een vos aantoont. Elk gedrag begin met den natuurlijken aandrift. Men kan uit een dier niet halen wat er niet in zit. Men kan wel jachtvalken en jachthonden maken, maar nooit een jachtkoe. Een instinctief gedrag is gewoonlijk complexer dan op het eerste ge zicht schijnt Hoe de dieren voelen weten wij niet maar wel is zeker, dat zij iets voelen en hun emoties, den üitwendigen kant van wat be leefd wordt kunnen wij aflezen, in den vorm van bepaalde uitingen. Daarbij geldt, dat ieder dier de wereld op zijn, niet op onze wijze ziet De instinctieve uiting van het instinct is een mogelijkheid, die verwezenlijkt wordt in de richting van ontwaren, nastreven en beleven, wat parallel loopt aan ons kennen, gevoelen en begeeren. In 'de plaats van op een doel gerichte handelingen kunnen symboolhandelingcn ko men, die vooruitloopen op wat later volgen kan. In plaats van op het werkelijke driftdoel wor den deze dan afgereageerd op een doel, dat daarvoor in de plaats komt. Pas wie met dieren omgaat, zal komen tot een psychologisch invoelen van het dier. Een leeuw verstaat het hollandsche „zoete p°es niet en begrijpt ons lachen altijd verkeerd. Hij ziet daarin een dier met een bek vol tanden dreigend op hem afkomen. Wanneer wij even wel de situatie overziende ons invoelen in de psyche van het dier, zullen wij ervaren, dat de dieren ons de primaire roerselen van onze menschelijke natuur leeren kennen Het gesprokene werd aan verschillende dee- len van Artisfilms toegelicht Wetenschappen Het gedrag der dieren Voor de Phllosophische Faculteit der Utrechtsche Studenten, de Utrechtsche Biolo gen Vereenlging en den Diergeneeskundigen Studentenkring tevens Diergeneeskundige Fa culteit hild Donderdag de heer A. F. J. Por- tielje een lezing over bovengenoemd onderwerp. Wanneer wij spreken over het gedrag van dieren, dan bedoelen wij het gedrag van het totale individu, van een levend zich zelf be wegend organisme, hetgeen iets doet als een geheel. Komen wij tot het dier, dan moeten wij dit doen zonder vooringenomenheid, moeten wij het dier onbevangen zien en steeds voor oogen houden, dat wij "ons zelf medebrengen. Het ge vaar om het dier te vermenschel ij ken toch is groot. De veelheid de veeleenigheid, die het dier is, valt niét uit de deelen te verklaren. Wij kunnen altijd mechanismen vinden, maar dat is niet het wezenlijke Uitgaande van de empirie moeten wij toezien, typologisch be schrijven en dan verbanden leggend in voor zichtigheid trachten te komen tot een inzicht in het geheel. Dieren van zeer verschillende orga nisatie worden dan vergeleken. Het dier kan uit zich zelf van allerlei doen. Het is geen reageeren op prikkels zonder meer wat wij waarnemen, maar een ageeren en reageeren in eenen. Er is reeds een gedrag zonder dat iets op het dier inwerkt. Het dier m rust gaat iets doen en kan ook tot iets te doen worden opgewekt Het dier komt in actie op een configuratie van uitwendige prikkels en inwendigen aandrang. Het kiest van nature op onbewust ongeregelde wijze. Het ziet bepaalde geheelen, die een biologische beteekenis voor Rechtszaken DUITSCH LANDGERECHT. Slagersknecht diende een valsche aanklacht in Voor het Duitsche Landgerecht in Den Haag heeft gisteren terecht gestaan de slager D. uit Velp, die in beroep was gekomen omdat hem naar zijn verklaring ten onrechte een geldboete van 10 gulden was opgelegd wegens beleediging van de Duitsche weermacht. Toen op Zaterdag 11 Mei van het vorig jaar Nederlandsche krijgsgevangenen door Duitsche soldaten door Velp werden geleid, heeft de slager door zijn knecht M. aan de Nederland sche militairen worst laten uitdeelen. Toen de knecht hem vroeg of hij ook worst aar Duitschers mocht geven, zou beklaagde zegd hebben: „Dat is goed, maar dan m< de worst eerst vergiftigen". Althims zoo luidde de aanklacht van den knecht tegen zijn patroon, welke anaklacht bij de politie door een vroegeren knecht als getuige werd onder- De behandeling voor het landgerecht stelde deze zaak echter in een geheel ander dag licht. Beklaagde ontkende ten stelligste de hem laste gelegde woorden te hebbën gebezigd zeide, dat het hier een wraakneming betrof van den knecht M., die eind Juni wegens herhaalde fraude door hem is ontslagen die deswege veroordeeld is tot een voorv delijke gevangenisstraf van vier maanden tot een geldboete. De knpcht M., als getuige gehoord, gaf dit. laatste toe en zeide, dat het van zijn kant wel eenigszins een wraakneming was geweest Hij bleef echter, volhouden,, dat beklaagde de ge-_ wraakte woorden wel degelijk .gebezigd. heefC 'zooals ook dé vroegere knecht P. bij de politie heeft verklaard P., als ge'uige gehoord, zeide echter, dat hij dien dag in het geheel niet in den winkel van beklaagde was geweest en dat zijn klaring bij de politie gelogen was. Hij had medelijden gehad met M. over het ontslag op verZoek van M. had hij -zich bereid v klaard een valsch getuigènis af te leggen. De woorden ontlokten rechter Joppich wo den van afkeuring en de vraag hoe de ge tuige toch tot zulk een lage daad kon komen. Getuige zeide, dat hij zijn medewerking ge heel uit medelijden met M. had toegezegd, ten einde den slager op deze wijze te nopen M. toch zijn geld door te betalen. Toen dit met een bedreiging met een aanklacht niet gelukte, is de aanklacht gevolgd, waarbij hij zijn valsche verklaring heeft afgelegd. Bij de politie had hij dit niet zoo erg gevonden, maar. nu hij een eed zou moeten afleggen, wilde hij zijn geweten daarmede niet bezwaren. Niettegenstaande deze thans eerlijke ge tuigenis bleef de ontslagen knecht M. vol houden, dat P. wel in den winkel was ge- eest en de uitlating van den slager even- ?ns heeft gehoord. Overeenkomstig den eisch van den Staats- anwalt heeft daarop de rechter den slager ijgesproken, aangezien het hier een wraak- ming betreft, terwijl de slagersknecht bovendien schuldig is aan uitlokking tot meineed. De rechter noemde het ongelooflijk wat hier is gebeurd. Wat M. heeft gedaan, is In hooge mate ergerlijk en afkeurenswaardig, terwijl P., die zich lichtzinnig bereid heeft ver klaard er toe mede te werken, dat iemand onschuldig werd veroordeeld, eveneens een zeer te misprijzen, lage handeling heeft ver- De Staatsanwalt, die aanvankelijk onmiddel lijke gevangenneming van M. had willen vragen, zal dit geval aan de Nederlandsche justitie voorleggen ter vervolging wegens het uitlokken tot meineed. Vervolgens stond terecht het echtpaar van H uit Zwolle, dat een zaak in radio-arti kelen drijf. Aan den man was ten laste ge legd, dat hij herhaaldelijk naar den Engelschen zender heeft geluisterd en daarover met anderen heeft gesproken en aan zijn echt- genoote, dat zij heeft meegeluisterd. Voor het hooren van eenige getuigen werd de zaak van den man uitgesteld. Tegen de vrouw, die bekende, dat zij wel eens had geluisterd als zij toevallig in de kamer was, doch nooit zelf de radio nad aan gezet, vorderde de Staatsanwalt vier maan den gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest, dat drie maanden en tien dagen heeft geduurd. De rechter verminderde de straf tot drie maanden en twee weken, omdat het hier niet zoo'n ernstig geval betrof. In het algemeen voegde hij aan zijn vonnis de opmerking toe, dat het nu eindelijk uit moest zijn met het luisteren naar verboden zenders. Iedereen weet, dat het verbod een onderdeel is van de oorlogsmaatregelen en dat overtreding daar van niet straffeloos kan worden toegelaten. De 'rechter gaf daarom nogmaals de waarschu wing, dat ieder, die zich aan dit verbod niet stoort, zich aan strenge straffen blootstelt POLITIERECHTER TE UTRECHT Gistermiddag heeft voor den Utrechtschen politierechter, mr. Visser, de 28-jarige los-arbei- der P. K. uit Wijk bij Duurstede terecht ge staan terzake van overtreding van het slacht verbod en van het voedselvoorzieningbesluit Verdachte heeft in de laatste maanden van het vorige jaar vele varkens geslacht zonder ver gunning. Hij bekende het hem ten laste gelegde, doch merkte op, dat hij uit „onwetendheid" had gehandeld. Hij was in die maanden zonder werk en omdat hij vroeger zoo vaak varkens had geslacht zonder dat hij daarmede moeilijk heden had gekregen, was hij naar hij thans verklaarde in de veronderstelling, dat het nu ook nog wel mocht. De officier van justitie, mr. Camphuis, dacht er anders over. Het is volgens spr. niet aan nemelijk, dat men niet zou weten, dat voor het zakelijk is en verdachte, die zeer goed bekènd slachten van varkens een vergunning nood zakelijk is en verdachte, die zeer goed bekend was in slagerskringen, weet dat heel goed. Het is dan ook een ernstig feit, want niet alleen is de wet op het slachtverbod, maar ook het voedselvoorzieningsbesluit overtreden. De maximumstraf, welke voor deze delicten is gesteld, bedraagt acht jaar gevangenisstraf, of 50,000 gulden boete. In aanmerking nemend, dat verdachte nog nooit eerder is veroordeeld eischte spr. tegen hem twee maanden gevan genisstraf. De' verdediger mr. dr. Van Roy wees er o.m. op, dat iedereen in Wijk bij Duurstede, tot zelfs de burgemeester, zeer goed over verd. te .spreken is Financieel heeft hij weinig profijt getrokken van zijn frauduleuze slachtingen; hij heeft op al die. varkens maar vijftig gulden ver diend Spr vroeg de uitèrste clementie. De politierechter wilde wel verzachtende omstandigheden in aanmerking nemen, maar frauduleuze slachtingen moeten nu eenmaal ernstig worden gestraft In verband met de gunstige antecedenten van dezen verdachte ver oordeelde mr. Visser hem tot vijftig gulden boete subsidiair 25 dagen en verbeurdverklaring van het vleesch waarde van vijftienhonderd RECHTBANK TE ZUTPHEN Met een revolver op xijn dochter geschoten Voor de rechtbank te Zutphen heeft gisteren terecht gestaan G. J. Z„ 49 jaar, fabrieksarbei der te Empe gem. Brummen, thans gedetineerd, die op 10 October j.l. aldaar getracht heeft zijn dochter van het leven te berooven, althans Eenige bijzonderheden over de persoonsbewijzen Da richtlijnen voor de uitreiking vastgesteld De invulling zal veel werk vorderen De Staatscourant van Dinsdagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waarin richtlijnen worden gegeven voor de uitreiking van de persoonsbewijzen, waarmede 1 Maart een aanvang- wórdt gemaakt. Uit deze richtlijnen blijkt duidelijk, dat voor het gereed maken en het uitreiken der bewijzen zeer veel werk zal moeten worden verricht en het is daarom, dat de uitreiking wordt verdeeld over de maanden Maart t/m September Enke maand wordt dar een zevende deel van de gerechtigder, opgeroe pen om het persoonsbewijs in ontvangst to komen nemen (ongeveer 2/3 deel van de be volking komt hiervoor in aanmerking.) Behalve een nauwkeurige invulling van de gegevens zijn waarborgen noodig om te voor komen, dat met de persoonsbewijzen wordt geknoeid. Daarom is bepaald, dat voor de invulling uitsluitend van z.g.n. documenten- inkt gebruik mag worden gemaakt Voor het opplakken van het legeszegel zijn speciale lijmsoorten aangewezen en het onderteekenen of waarmerken van het persoonsbewijs door middel van een stempel, cliché of facsimile is verboden. De uitreiking van de persoonsbewijzen zal op de volgende wijze geschieden. De op te roepen personen ontvangen een schriftelijke uitnoodiging. Met deze uitnoodi- ging vervoegen zii zich op de voor de uitrei king aangewezen plaats, waarbij zij twee foto's moeten overleggen. Deze foto's dienen in alle opzichten aan de bekende eischen te voldoen. De achterzijde moet volkomen blank en gaaf zijn, terwijl het formaat minimaal 3 Vi bij 4Mi cm moet bedragen. Een van deze foto's wordt dan gehecht op bladzijde vijf van het persoonsbewijs; door een uitgestanst gat is de achterzijde, waarop later eer. vinger afdruk wordt aangebracht, zichtbaar op blad zijde vier. De andere foto wordt gehecht op de ingeleverde uitnoodiging (ontvangstbewijs). Vervolgens word-f de identiteit van den opgeroepene vastgesteld, waartoe het i d e n t i: t e i t s b e v ij s en indien dit niet de distributiestamkaart is bovendien deze stamkaart moei worden overgelegd De naam van den opgeroepene is reeds tevoren op het persoonsbewijs ingevuld. Desgewenscht ka., echter onder „aanteekeningen van be voegd gezag" melding worden gemaakt van den schuilnaam, waaronder men ais schrijver, tooneelspeler, kunstenaar of artist bekend staat. Hetzelfde geldt voor r.k. geestelijken, ordebroeders en ordezusters, die in deze hoedanigheid een bijzonderen naam voeren. Het beroep Nadat nationaliteit en burgerlijke staat zijn vastgesteld, wordt overgegaan tot invulling van het beroep, dat nauwkeurig moet worden omschreven. Een aanduiding als ambtenaar, winkelier, reiziger is onvoldoende; de om schrijving moet het karakter van den uitge- oefenden arbeid geven, dus ambtenaar ge meentesecretarie, winkelieT 'abakswaren reiziger speelgoederen. Bij gehuwde vrouwen zonder beroep ge schiedt deze aanduiding door hel woord „zonder", bij itudeerender. „studeerend' wordt vernield. Renteniers sn gepension- neerden worden als zoodanig aangeduid; tenzij het tegendeel blijkt wordl ton aanzier. var personen van 65 jaai en ouder „zonder" Inge vuld Academische titels worden aiet ver- - Het is niei geoorloofa een beschermd beroep op het persoonsbewijs en op de ingeleverde uitnoodiging te vermelden, tenzij ter inzage is overgelegd het o f f i c i e e 1 e bewijsstuk, waaruit blijkt, dat de persoon, krachtens aanstelling of diploma, afgegeven door een wettelijk bevoegde of algemeen erkende instantie, tot de uitoefening van dal beroep in het bezette Nederlandsche ;ebied bevoegd is. Als beschermde beroepen worden be schouwd elke functie in overheidsdienst, in alle rangen en onder alle benamingen, advocaat, apotheker, arts, candidaat-notaris dierenarts, ingenieur (bouwk.-, electro-techn.-. scheik.-, enz.), makelaar, notaris, predikant, priester, procureur, tandarts, verpleegster verpleger. Op de ingeleverde uitnoodiging komen in het vak, dat bestemd is voor de vermelding van het beroep, zooals het is aangegeven op hel persoonsbewijs, bovendien een tweetal vrager voor, welke nauwkeurig beantwoord moeter, worden, te weten* l Werkzaam bij? Deze vraag wordl alleen beantwoord ten aanzier. van hen, die in loondienst werkzaam zijn Ingevuld worden de naam en het adres van den werkgever Huisarbeiders (z.g.n. thuiswerkers' worden gerekend onder hen. die in loondienst werk zaam zijn en moeten dus opgeven bij welken werkgever zij werkzaam zijn Ten aanzier. van reizigers, die uitsluitend tegen genot van provisie werken, wordt even eens vermeld bij wietrü zij in dienstbetrekking 2. Werkloos? Ja of neen? Ten aanzien van ieder persoon wördt deze vraag beantwoord door middel van doorhaling van één der beide woorden ja of neen, dus ook, indien de voorgaande vraag reeds beant woord is met de vermelding van een werk gever. Het is de bedoeling, dat slechts ais werk loos zullen worden beschouwd personen, die gewoon zijn in loondienst te werken, die ech ter op den dag, waarop de vraag beantwoord wordt, niet tot eenigen werkgever in loon- dienstvqrband staan, en zoowel bereid als in staat zijn werk in loondienst te aanvaarden. Zij, die wel in loondienstverband staan, doch op Jen dag, waarop df vraag beantwoord wordt, feitelijk geen arbeid verrichten, b.v doordat zij van hun werkgever wachtgeld ont- vangen worden niet als werkloos beschouwd. Zij, di« afwisselend werker en werkloos zijn (losse arbeiders), worden als zij op den dag waarop ie vraag beantwoord wordt, feitelijk zonder werk zijn, niet als werkloos aangemerkt Als werkloos worden ook niet beschouwd gepensionneerden, personen zon der beroep, die volstrekt geen werk zoeken of ontvangers van ongevallen- of invalidi- teitsrente 'voorzoover toegekend wegens blij vende arbeidsongeschiktheid). Met betrekking tot de werkloozen is een vragenlijst samengesteld, velke nauwkeurig door den betrokkene moet A'orden ingevuld Hierna wordt jvergegaan et de vaststel ling van het signalement Mie; vermeld wor den hierbij lengtemaat, kleur ier oogeri, vorm van het gelaat »nz.. wel bijzondere kenmer ken als litteekens. noedervlekken. »ermin- k in gen etc. De vingerafdrukken .die geplaatst a'orden op de uitnoodiging, op de achterzijde van de in het persoonsbewijs gevoegde foto en op bladzijde drie van dit bewijs in het daarvooi bestemde vak) zullen worden gemaakt door speciaal daartoe aangewezen ambtenaren. Zij worden genomen van den rechterwijsvinger: ontbreekt deze, van een anderen vinger. Voor de dekking der kosten wordt een .eges geheven van 1 of 0.50; voor onvermo- genden is het persoonsbewijs kosteloos Als onvermogend zullen in het algemeen -beschouwd worden personen, aan wie een vetkaart is uitgereikt. Minvermogend (d.z zij, die 0.50 betalen) zijn in het algemeen degenen, aan wie een boterkaart is uitgereikt, doch die door overlegging van de stamkaart van het gezinshoofd kunnen aantoonen, dat aan dezen een bijslagkaartvoor tex tielproducten is verstrek u Alle andere personen betalen in den regel 1, doch aan den betrokken ambtenaar wordt overgelaten, de opgeroepenen in de drie bo venbedoelde groepen in te deelen. Tenslotte plaatst de opgeroepene (met do- cumcnteninkt) zijn handteekening in het per soonsbewijs en op de tot verklaring van ont vangst gereedgemaakte ingeleverde, uitnoo diging, waarna hem het persoonsbewijs wordt overhandigd Voor vijf jaar is hij dan klaar; is deze tijd verstreken, dan is een nieuw persoonsbewijs noodig. hebben wij nogmaals een poging gedaan om aan alle aanvragen voor kinderboekjes te voldoen, en wij zijn er in geslaagd de hand te leggen op den herdruk van het zeldzaam mooie en VEELKLEURIGE KINDERBOEKJE Volgende week is de herdruk gereed. WIJ RADEN U TEN STERKSTE AAN: BESTEL REEDS NU want nu kunnen we aan elke aanvraag nog voldoen. De prijs is inclusief om zetbelasting en vracht f 0.50. Afgehaald aan onze kantoren f 0.45. Bestellingen kunt U doen aan onze kantoren, bezorgers en agenten, of door storting van f 0.50 op het gironummer van ons blad. lichamelijk letsel toe te brengen door met een revolver van korten afstand op zijn dochter te schieten en haar daarna met de revolver op het hoofd te slaan. Het schot miste doel en het meisje kreeg geen zwaar lichamelijk letsel. Verdachte legde een volledige bekentenis af. De dochter als getuige gehoord verklaarde dat de revolver van korten afstand op haar gericht was. Getuige Lammers heeft het schot gehoord en zag dat verdachte het meisje met iets sloeg. Verdachte is volgens het rapport van den deskundige verminderd toerekeningsvatbaar. De officier van justitie mr. des Tombe eischte 8 jaar gevangenisstraf 'met terbeschik kingstelling van de regeering. Mr. James uit Apeldoorn, de verdediger, vroeg clementie en drong er bij de rechtbank op aan wel rekening te willen houden met het doktersrapport De uitspraak werd bepaald over 14 dagea De boekentafel Hypotheekregeling 1940 Bij de bekende Uitgeversmaatschappij N. Samson N.V. te Alphen aan den Rijn verscheen een publicatie over de Hypotheekregeling 1940, toegelicht door F. M. Biegel, adjunct-co'mmies bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, werkzaam bij het bureau van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw. Zooals bekend bevat deze Hypotheekregeling een aan tal regels betreffende het beschikbaarstellen van voorschotten voor middenstands- en arbei derswoningbouw. Ieder, die met deze nog voor een deel onbekende stof te maken heeft, dus gemeentebesturen, gemeente-ambtenaren, con tact-commissarissen voor den wederopbouw, bouwondernemers, huiseigenaren met hun orga nisaties, en ook de hypotheekbanken, zij allen zullen aan dit handige boekje, waarin de Hypo theekregeling artikelsgewijs is behandeld, 'veel hebben. Een korte geschiedenis van vroegere regeling gaat hieraan vooraf. Economische voorlichting Het tijdschrift „Economische i/oorlichting" van 21 dezer bevat een artikel over het onder werp „economische voorlichting in dezen tijd". Opgemerkt wordt, dat het raadplegen van den Economischen Voorlichtingsdienst in dezen tijd zich niet langer hoofdzakelijk beperkt tot het bedrijfsleven en den buitenlandschen handel, maar veel meer het groote publiek in eigen land raaki Daarom moesten enkele onderdee- len van het apparaat worden uitgebouwd, ter wijl andere konden worder. ingekrompen. „Magistraat in miniatuur" /an de hand van F. Ie Maire was reeds verschenen „Groote man in kle.ne stad". Thans zag het vervolg het licht; „Magistraat in minia tuur", een boeit overigens, aa: mer. ook uit nemend afzonderlijk kan lezti. De N.V. N Samson te Alphen aan den Rijn zorgde voor een uitstekenden druk, die afgewisseld ls door illustraties van B Mldderigh—Bokhorst, ter wijl omslag en band-ontwerp van A Schu- ling zijn. Jok in ill .weede aoek jacht de schrijver ons het groote te doen zien in het kleine en het kleine in het groote, iets wat men werke lijk wel mag beschouwen als het geheim van den humor. Het zijn de kleine en groote bele venissen van den burgemeester van een om hoogkomend flink dorp -net steedsche allures. a-elke ans hier worden geteekend. De burge meester heeft hart voor zijn werk. Een Grieksch wijsgeer heeft eens gezegd, dat amb tenaren menschen zijn, die van hun brood- heeren afhankelijk zijn. Maar zoo ziet de bur gemeester van Graafwijk zijn taak toch niet. Als hij een aanbieding krijgt om ergens anders een flinke baan te krijgen op een bank, dan laat hij dit aanbod, zij het ook na rijp overleg met zichzélf en met zijn vrouw, varen. Le Maire kan vlot schrijven, geestig en onder houdend. Soms had hij het lezen wellicht door een eenigszins andere punctuatie kunnen ver gemakkelijken Maar dat is een kwestie van opvatting. Toch hebben a-ij een bezwaar tegen net boek. De. schrijver heeft blijkbaar ernstig gestreefd naar objectiviteit en naar een neutraal beeld Hierin is hij niet geslaagd. Want van eenig ker kelijk. jazelfs Christelijk leven is in zijn dorps beeld niets te bespeuren. Het is alles openbaar v/at de klok slaat. En een Nederlandsch dorp of stadje, op deze wijze geschetst, doet onwer kelijk aan er maakt den indruk van niet-af te zijn. Het resultaat is dan ook, dat de objecti- fijngeestige manier wórdt geboden dcering Daarna volgt een duidelijke uiteenzetting van de taak van de onderscheiden takken van den dienst, waaruit blijkt, dat men er niet licht tevergeefs zal aankloppen om *e worden inge licht omtrent allerlei economische aangelegen heden, waaronder ook rantsoeneering en distri butie vallen. Kweekt zelf groente in ti>- den van nood. (Uitgave N.V. Uit» gevers Mij „Kosmos", Amsterdam.) De Centrale Vereen, voor Schóolwerktuinen heeft het initiatief genomen tot dit boekje, dat met voorlichting van ir. G. W. v. d. Helm, Rijkstuinbouwconsulent te Amstelveen, is sa mengesteld. Een handig, goedkoop en goed boekje, dat lee. ken zeer welkom zal zijn. Dat het geen teeltplan noch zaalkalender be vat, zal door vele particulieren als een bezwaar gevoeld worden. Als de haat groeit. (Een mislukte radio-preek). Door W. H. Hoek, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. 1941. H. Veenman Zonen te Wageningen. „Wreekt uzelven niet, M ij komt de wraak toe, I k zal het vergelden". Over deze woor den, in onze dagen door een deel der Chris tenheid blijkbaar uitgeschakeld van Gods Woord, heeft Ds. Hoek een radio-preek ge houden op 2 Februari. Na beëindiging bleek hem, dat „Lopik" den dienst had opgezegd, zoodat hij slechts door de distribuanten be luisterd kon worden. Aan deze omstandig heid is het te danken, dat de preek thans in druk is verschenen. Wij hopen, dat velen haar zullen lezen, opdat er toch een eind kome aan, althans gestreden worde tegen het gebruik van een reeks woorden en uit drukkingen, die in den mond van een Chris ten niet passen. Ds. Hoek heeft de zeggings kracht, om dit kwaad scherp te belichten en inzonderheid zijn beroepp op Paulus trof ons: „Er wordt veel geketterd en gescholden, maar bitter weinig geweend. Wanneer onze medemenschen werkelijk zoo afschuwelijk zijn, als wij van hen meenen te moeten den ken, is er dan niet alle reden, om tot het diepst onzer ziel over hen bedroefd te zijn? Maar wij zijn door onze zonden ontaard tot een onheilige natuurlijkheid. God toornt met smart, wij met geraffineerd vermaak". Men leze dit uitnemend tijdwoord, dat met een treffend gebed wordt ingeleid. Het Koninkrilk Gods, door dr. K. S i e t s m a, Geref. Pred. te Amstefdam- Zuid. Uitg. Mil. „Holland" te Amsterdam, bovenstaanden titel verschenen thans ln gehouden lezingen i 1939/40. op m-Zuid in dc het gereforr ve verheugt t nité „Levensvra- i bijgewoond. Zij kun. voortgaande lijn valt aan te wijzen, oet zich wel ondringen zoowel bil i de beademing des Evangelies leven. ciijk Gods, dat gekomen is in deze i s c h geschrift dat de kracht melljk maken ;htlg getuig wel, 't ls jok een boek van groote a-aarde voor allen, die begeeren te volharden 'n het Christelijk geloof. Het ODent dan wijde perspec tieven en geeft zoo troost en kracht in den strijd des levens. Naast de afdalende lijn, a-aarlangs de menschheid steeds dieper wegzinkt in zonde en inkrijk Gods. tijn volle ontpit >ok ls evolutie, goddelijke ev< reeds opgericht is door God to het Paradijs. van het wereldgericht eikt. maar tegelijk toch ONTVANGEN WETBOEK In de serie Nederlandsche Staatswetten van Schuurman en Jordens .uitgave van de N.V, W. E. J Tjeenk Willink te Zwolle, ontvingen wij den derden druk van de Drankwet ver zorgd door H Hahn, Hoofdcommies meente-secretarie van Utrecht

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 7