ZATERDAG 1 MAART 194t PAG. 7 Ribbenfrop, Ciano en Osjima te Weenen Hitler, von Ribbenfrop, Ciano, Osjima en Filoff te Weenen H*t D.N.B. meldt uit W*«n«n: D# rijksminister Tin Buitenlandsche Zaken, ron Ribbentrop, ia Vrijdag- arond te Weenen aangekomen. Met den rijksminister is de keiserlijk Ja- pansche ambassadeur, Hirosji Osjima, te Weenen gearriveerd. Graaf Ciano, de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, is vanochtend met een extra-trein hier aangekomen. Op het Zuiderstation, dat getooid was met de Duitsche en Italiaansche vlaggen, verwel komde von Ribbentrop den Italiaanschen gast. Verder waren aanwezig de chef van het protocol, von Dörnberg, de rijksstad- houder van Weenen, rijksleider von Schi- rach, de generaal der luchtafweerartillerie Hirschauer, rijksstadhouder dr. Jury en andere vooraanstaande Duitsche personen. De beide ministers van buitenlandsche zaken begroetten elkander met een langen, hartelijken handdruk. Nadat graaf Ciano en von Ribbentrop de eerecompagnie, die voor het station stond aangetreden, had den geïnspecteerd, vergezelde de Duitsche minister zijn gast per auto naar het Grand Hotel, waar Ciano gedurende zijn bezoek te Weenen verblijf houdt. Het A.N.P. meldde vanmiddag uit Berlijn: Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, zal vanmiddag om 13 uur 30 te Weenen in kasteel Belvedere het pact wor den onderteekend betreffende de toetre ding van Bulgarije tot het drie-mogend- hedenpact. De onderteekening zal geschieden door Von Ribbentrop, den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Filoff, den Bulgaar - schen minister-president, graaf Ciano, den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken en Osjima, den Japanschen ambas sadeur te Berlijn. Ongeveer een uur later zal in het kasteel Belvedere in aanwezigheid van den Führer een dejeuner worden aangeboden. Om 12 uur 15 is de Bulgaarsche minister president met zijn gezelschap per vliegtuig in Weenen aangekomen, waar hij op het vliegveld is ontvangen door Von Ribben trop. De aankomst van Hitier te Weenen De Führer is vanmiddag te Weenen aan gekomen. De bevolking bereidde Hitier bij zijn rit door de straten der stad een geestdriftige ontvangst. De Führer, in wiens gevolg zich de chef van het opperbevel der weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, en de rijks- leiders dr. Dietrich en Borman bevonden, werd verwelkomd door von Ribbentrop en rijks leider Baldur von Schirach, gouwleider en rijksstadhouder van Weenen. Het Italiaansche weermachts- bericht Mogadiscio ontruimd; elders Engelsche aanvallen afgeslagen Het 266-ste Italiaansche weermachtsbericht luidt: Aan het Grieksche front geen gebeurtenis sen van bijzonder belang. Een formatie vij andelijke bommenwerpers, die een onzer vliegtuigbases trachtte aan te vallen, is onder schept door onze jagers, die een vliegtuig van het type Spitfire neerschoten. Een tweede toestel werd door het afweergeschut van de marine neergehaald. Bij den in het weermachtsbericht van gis teren vermelden aanval op vliegvelden op Malta zijn, naar men heeft kunnen vaststel len, behalve de opgegeven vliegtuigen nog vijf andere vliegtuigen op den grond vernield. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen en vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps gepantserde strijdkrachten van den vijand doeltreffend met bommen en mitrailleurvuur bestookt. Te Koefra en te Dzjarabub hebben onze troepen verscheidene vijandelijke aan vallen afgeslagen. In Oost-Afrika in den sector van Keren levendige bedrijvigheid van onze artillerie. In Somaliland wordt verwoed verder ge streden. Onze troepen, die Mogadiscio ont ruimd hebben, bieden fel tegenstand in stel lingen ten Noorden van de stad. Stefani meldt uit Tripolis: De opperbevelhebber der strijdkrachten in Noord-Afrika heeft tot de in Libye operee- rende Duitsche troepen de volgende bood schap gericht: Aan de dappere soldaten van het roemrijke Duitsche leger die op Afrikaanschen grond aangekomen zijn! De kameraden der strijd krachten in Italiaansch Noord-Afrika heeten U hartelijk welkom en wensohen U nieuwen roem toe, voor de gemeenschappelijke over winning. De opperbevelhebber heeft het Duitsche troependetachement in tegenwoordigheid van Italiaansche en Duitsche burgerlijke en mili taire autoriteiten en een groote menschen- menigte geïnspecteerd. De commandant van het Duitsche korps in Afrika heeft warme welkomstwoorden tot de Duitsche soldaten gericht en verklaard, overtuigd te zUn van de overwinning op den gemeensohappelijken vijand.. Hij besloot met de woorden: bij het begin van de Duitsch-Italiaansche samenwer king op Amerikaanschen grond zweren wij, alles te zullen geven voor de gemeenschappe lijke overwinning van groot-Duitschland en groot-Italië. Leve ^root-Italië! Leve groot- Duitschland! Nog twee eskaders jachtvliegtuigen naar de Philippijnen Het Amerikaansohe ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat mën van plan is nog twee escadrilles snelle jachtvliegtuigen naar de Philippijnen te sturen (U.P.) Kou - Griep - Pijn Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnhardt te Zeist ^Mijnhardt's Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent Cachets, genaamd ..Mijnhard!jet" Doos 10 en 50 ct Rudolf Hess verwelkomt de „jeugd von de wereld" Hij gelooft in een waren vrede ten bate van Europa en beschaving Rudolf Hess, de plaatsvervanger van "den Führer, heeft gisteren een bezoek gebracht aan Garmisch-Partenkirchen. waar de Euro peesche jeugd thans bijeen is. Hij sprak de jeugddelegaties toe en woonde met de buiten landsche eeregasten s por tdem ons tra ties bij. In zijn toespraak gaf Hess uiting aan zijn blijdschap, de jeugd van een groot aantal landen te kunnen verwelkomen. Hij herin nerde aan de Olympische spelen van 1936, die het bewijs geleverd hebben, dat de inner lijke kracht en houding der volkeren ook in vreedzamen strijd tot uiting kunnen komen. De Duitscher, vervolgde hij, verbond aan deze spelen de hoop op een versterking van de vreedzame betrekkingen tusschen de volkeren. Die hoop is niet in vervulling ge gaan. Engeland heeft het anders gewild. Maar het is onze overtuiging, dat Engeland ook h'er de rol speelt van iemand, die wel het kwade wil, maar ten slotte toch het goede te voorschijn brengt. Vervolgens gaf Hess uiting aan zijn over tuiging, dat deze oorlog tot een werkelijken en langduriger! vrede zal leiden. Deze vrede, zoo zeide hij, zal voor geruimen tijd niet alleen het lot der béide bevriende oorlog voerende volkeren, Duitschland en Italië bepalen, maar tevens dat van vele naburige en bevriende volkeren. Want in dezen oorlog betreft het niet slechts de toekomst van de apilmogendheden of de door hen vertegen woordigde ideëele waarden, maar ook en vooral de toekomst van Europa en deszelfs beschaving. Voor deze groote beslissing zijn de krach ten der beide leidende volkeren op maximum spanning gebracht. Een groot deel der andere Europeesche volkeren riet in, wat in het ge ding is en staat behulpzaam aan onzen kant. Die beslissing ziet Duitschland rustig en gelaten tegemoet. Dat bewijst ook het feit, dat deze winterspelen gehouden worden. Oude, afgedane denkbeelden en stelsels en hun aanhangers hebben den strijd ontketend tegen de volkeren, die iets nieuws en beters in de plaats van het oude gezet hebben. Voor het nieuwe en betere echter heeft de jeugd altijd een fijn gevoel. Wij walen, too besloot Hess tljn toe spraak dat deze niauwa denkbeelden selfs in de jeugd der landen, die thans in oorlog tegen ons staan, wortel hebben geschoten. Denkbeelden, die door de jeugd worden geschraagd, hebben de overwinning voor zich. Ik verwelkom in u de jeugd van de wereld. Edens verblijf te Ankara Volledige overeenstemming Het Turksche telegraafagentschap publi ceert het volgende communiqué: „De Britsche minister van buitenlandsche zaken. Eden en de chef van den Britsehen generalen staf, generaal Dill, die op 26 Fe bruari voor* een officieel bezoek te Ankara zijn aangkomen, zjjn door den president der republiek ontvangen. Zij hebben verder be sprekingen gehad met minister-president Say- dam, den minister van buitenlandsche zaken Saradjogloe en den chef van den Turkschen generalen staf, maarschalk Tsjakmak. Beide regeeringen hebben uiting gegeven aan haar gehechtheid aan het Turksch-Britsche bond genootschap. De tegenwoordige internationale toestand werd op alle punten bestudeerd, ter wijl de Balkanvraagstukken, die nauw ver band houden met de gemeenschappelijke be langen van Turkije en Engeland, het voor werp van bijzondere aandacht waren. De bei de regeeringen constateerden de volledige overeenstemming harer politiek ten aanzien van al deze vraagstukken. (D.N.B.) Na den dood van ex-koning Alfons Onmiddellijk na het overlijden van ex- koning Alfons hebben talrijke vooraanstaande personen een bezoek van rouwbeklag in het Grand Hotel te Rome gebracht. Een der eerste bezoekers was de Italiaansche kroonprins. Kort daarop verschenen de onder-staatssecre taris in het minister-presidium als vertegen woordiger van Mussolini en kardinaal Maglio ne als vertegenwoordiger van den paus. Voorts zag men den hertog van Bergamo, den hertog van Spoleto en den kabinetschef in het minis terie van buitenlandsche zaken. Ook vele Spaansche persoonlijkheden heb ben hun handteekening geplaatst in het regis ter van het hotel, waar Alfons is overleden. Pater Lopez heeft ht stoffelijke overschot ge zegend. Omtrent de laatste oogenblikken verneemt Stefani nog, dat hij na een rustigen nacht te hebben doorgebracht gisterochtend om half elf een aanval kreeg. De aan het ziekbed ontbo den professor Frugoni gaf twee adrenaline- injecties, doch de toestand werd desondanks erger, waarop men pater Lopez ontbood, die den zieke de sacramenten der stervenden toe diende. De ex-koning, wiens heele familie zich aan het ziekbed bevond, is tot het laatste oogenblik bij bewustzijn gebleven en zacht ontslapen. De Fransche nationale raad S.P.T. meldt uit Vichy: De eerste vergadering van den Franschen nationalen raad, die te Lyon zou worden ge houden, is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Verscheidene nieuw-benoemde commissaris sen zullen echter eerlang reds naar Vlchy gaan, om aldaar hun werkzaamheden te be- Het D.N.B. meldt uit New York: De Londensche correspondent van de New York Post meldt, dat Churchill zich tijdens de afwezigheid van Eden ook met buiten landsche zaken belast. Hij heeft, aldus hei blad, aan verschillende ambassadeurs en ge zanten geschreven, dat zij hun brieven het best onmiddellijk aan hem kunnen adressee- ren. De onderstaatssecretarissen van buiten landsche zaken, Butler en Cadogan, aldus ver volgt de correspondent, kunnen nu uitzoeken, waarom zij eigenlijk hun functie bekladen. De strijd in het Westen Engelsche vliegvelden gehavend. Ter aanvulling van het Duitsche weer machtsbericht meldt D.N.B. dat Donderdag versoheidene luchthavens in Engeland aan buitengewoon doeltreffende aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben blootgestaan, vooral in een in midden Engeland werden i.ware bominslagen van vernietigende wer king in ettelijke hallen vastgesteld. Buiten dien werden twee Wellington-gevechtsvlieg tuigen geheel vernield en twee andere van hetzelfde type beschadigd. Een ander vlieg veld werd uit zeer geringe hoogte in duik vlucht bestookt. Ook daar was de nval van verwoestende uitwerking, drie tot vijf Brit sche vliegtuigen werden op den grond in brand geworpen. Bijzonder ernstige verliezen werden op een derde vliegveld uangericht. Hier ontploften talrijke bommen midden tus schen de op het veld staande toestellen, die vernield of onbruikbaar gemaakt werden. Ook de loodsen en het startveld kregen talrijke treffers. Donderdag moest de R.A.F weer met I-et verlies of het voor langen tijd in het on- gereede raken van een zeer aanzienlijk aan tal vliegtuigen en een niet zoo gauw te ver helpen stoornis in het luchtbedrijf van vele belangrijke vliegvelden rekening houden. De Britsche scheepsverliezen van Donderdag De Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Donderdag 28 schepen met een gezamelijken inhoud van 146,000 ton in den grond geboord of beschadigd. Zestien behoorden tot het groo te konvooi ten westen van Ierland, de andere 12 werden aangevallen in het gebied der Zuid oostkust van Engeland tot aan Noord-Schot land toe. Behalve de reeds gemelde schepen van 10,000, 4500. 4000, 3000 en 2000 ton werden getroffen een schip van 1000 ton ten Noord oosten van Montrose aan de Schotsche kust en een schip van 4000 ton Oostelijk van Ips wich, dat van zeer geringe hoogte werd aan gevallen en treffers midscheeps kreeg, waar door brand ontstond. Bij Harwich werd een in konvooi varend schip van 3000 ton gebom bardeerd en aan den scheepswand getroffen. Het bleef met slagzij liggen, terwijl zware rook opsteeg. Twee schepen, beide 2000 ton groot, die in een konvooi ten oosten van Southend on Sea voeren, kregen zware tref fers midscheeps, bij de brug en op het achter schip. Verder zijn twee schepen van 5000 en 4000 ton zwaar beschadigd. Frankrijk aanvaardt waar schijnlijk de Japansche voorstellen Het D.N.B. meldt uit Tokio: De Jomioeri Sjimboen meldt uit Ha noi dat Frankrijk zeer waarschijnlijk het Japansche bemiddelende voorstel ten aanzien van de grensgeschillen tusschen Thailand en Indo-China zal aanvaarden. Dit bericht is echter nog niet officieel bevestigd. Thailand aanvaardt volledig S.P.T. meldt uit Tokio: Gisteravond is officieel bekend gemaakt, dat Thailand de Japansche arbitrage inzake het conflict met Indo-China, ten volle heeft aangenomen. Tot dusver is nog geen ant woord van Fransche zijde ontvangen. De mijnenvelden voor Singapore uitgebreid Domei meldt uit Singapore, dat volgens een officieele bekendmaking de mijnenvelden aan den Oostelijken uitgang van de haven zijn uitgebreid, zoodat alle toegangswegen tot de haven versperd en slechts voor kleine vaartuigen bevaarbaar zijn. HUGO WAST GOUDDICTATORS Uit het Spaansch vertaald door MARTIN LEOPOLD Ingen. J 4.10 Geb. 5.15 Deze roman wijst met ongeloof lijk scherp doorzicht de wonde- plekken aan in de huidige samenleving. VERKRIJGBAAR IN DEN BOEKHANDEL. Overeenstemming over een nieuwe C.A.O. in het meubileeringsbedrijf Reeds geruimen tijd voerden de vier lande lijke patroonsbonden en de drie arbeiders vakbonden in de Meubelindustrie bespre kingen over het afsluiten van een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst. In de laatste conferentie, die op 24 Februari heeft plaats gehad, is een volledig accoord verkregen. In de nieuwe c.a.o. zijn de loonen en alle overige arbeidsvoorwaarden voor alle takken van het meubileeringsbedrijf geregeld. De bedoeling is. het college van rijksbemiddelaars te verzoeken, de c.a.o. voor het geheele land bindend te verklaren- Zoodra de redactie van de nieuwe c.ar.o. nader zal zijn vastgesteld, zal dit verzoek aan het college van rijks bemiddelaars worden toegezonden. Komt de bindendverklaring tot stand, dan zal dit voor het geheele bedrijf van zeer groote beteekenis zijn. Binnenlandsch Nieuws TILBURG HEEFT 100.000 INWONERS Gisteren is te Tilburg de 100.000ste inwoner geboren. Het is een dochtertje van Jozef Anton Marinus van Gooi en van Maria Josephina Antonia Cornelia Janssen. De vader is werkzaam als chauffeur bij de n.v. Wegenbouw P. Zaanen en woont in de van Speyk- straat 15. De nieuwgeborene is in het gezin het tweede kind en een nichtje van den 50.000sten inwoner. Het kind is vanochtend aangegeven en aan den vader is namens het ge meentebestuur een spaarbankboekje met 100 aangeboden. Ook van ver schillende particulieren zijn het gezin geschenken aangeboden. KOLONEL J. A. VAN DER KAMP. t Te Blaricum is na een ongesteldheid van eenige weken overleden, 65 jaar oud. de heer J. A. van der Kamp, gepensionneerd kolonel van de militaire administratie. Na zijn pension- neering vestigde de heer van der Kamp zich te Blaricum. Hij was in 1939 algemeen secretaris van het Algemeen Steuncomité 1939. De heer v. d Kamp was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag a s. om 1 uur op de Ned. Herv. begraafplaats te Blaricum. Donderdagavond omstreeks kwart voor zeven reed een juffrouw op de fiets over den Huizer- weg te Bussum. Nabij het Beatrixplantsoen werd zij aangehouden door vier mannen, die van haar den sleutel eischten van den kruide nierswinkel. waar zij werkte. Toen zij dezen weigerde te geven, grepen de mannen haar beet, waardoor de juffrouw kwam te vallen haar mantel scheurde. Gelukkig naderden op dat oogenblik juist eenige Duitsche milita: ILLUSIES VAN CHURCHILL" Berlin-Rom-Tokio tegen Churchill's tactiek Het tijdschrift Berlin-Rom-Tokio bevat onder het opschrift Illusies van Churchill het volgende hoofdartikel: Zooals de „Potemkin-dorpen" in de geschie denis en spreekwijzen van Europa ingang hebben gevonden, zoo moet het begrip Illusies van Churchill en De hersenschimmen van Churchill's politiek en propaganda eens als gevleugeld woord in den woordenschat van Europa worden opgenomen. Deze illusies zijn van velerlei soort. Waar er een vervliegt, too- vert Churchill een nieuwe te voorschijn. Zoo zijn er b.v. de hulp van de Ver. Staten, het Zuidoosten van Europa, dat de Britsche minister-president bij voorkeur tot mogelijk oorlogstooneel verklaart, de betrekingen tus schen Duitschland en Rusland, waaruit hij steeds nieuwe gevaren voor Duitschland en steeds nieuwe voordeelen voor Engeland af leidt, de telkens opgeroepen solidariteit van Democraten en algemeen welzijn evenals ten slotte het z.g. ontembare uithoudingsvermogen van het dagelijks gebombardeerde, ontredder de en in onbeschrijflijke ellende levende, ver hongerende Engelsche volk, en de „oorlogs moeheid" van het stelselmatig verzorgde, be schermde, zegevierende en door een ideaal gedragen Duitsche volk. Een jaar geleden sprak Churchill met over „uithoudingsvermogen". Toen heette het „ver trouwen in de overwinning, zekerheid van de overwinning, verplettering van het nationaal- socialistische rijk, vernietiging van de natio- naal-socialistische heerschappij" en hoe de slagwoorden allemaal mochten heeten, die hij zich voor zijn overwinningspolemiek had uit gedacht. Evenals op dit punt worden ook elders vorm en inhoud der illusies van Chur chill gewijzigd en raakt het Engelsche volk eraan gewend, ook in dat opzicht van de hand in den tand te leven. Het ongerijmde en holle der illusies van Churchill, zijn hersenschimmige propaganda uit te pluizen zou vergeefsche moeite zijn. Churchill's politiek kan nog slechts vergele ken worden met de treurige functie van een arts, die om bepaalde redenen voor zijn patiënt het doodsuur door telkens versterkte geneesmiddelen uitstelt. Bij vlagen probeert de Engelsche minister-president zijn volk op te zweepen, het met producten der fantasie, die voor ons steeds onbegrijpelijker worden, den waren toestand te verdoezelen en zijn blik af te leiden van den weg, die onvermij delijk naar het fatale einde voert. Het feit, dat de Engelsche regeering nog slechts van volhouden spreekt en haar volk met een ijdele hoop probeert te troosten, kenmerkt den Engelschen toestand beter dan iets. Het is slecht gesteld met den oorlog van een volk, dat nog slechts vecht ter wille van het volhouden. Er bestaat hiervoor een pre cedent van niet lang geleden: de positie van het Fransche volk in het vorige jaar met de oproepen van Reynaud, de godsdienstoefenin gen en alle andere acties om vol te houden, waarmede de Fransche regeerders hun volk tevergeefs bij elkaar probeerden te houden. I Engelands nederlaag is zeker. Steeds meer volken en regeeringen gaan dit inzien. Ook Amerika dat onthullen de op marktge schreeuw lijkende debatten rondom de wet tot hulp aan Engeland wil geen wapenen om het te winnen doch slechts nog wapenen om den strijd te rekken in groote haast door zijn beursvrienden daar te lande ter beschikking van Engeland stellen, opdat dezen hun geld guhstig in de Amerikaansche wapenindustrie kunnen beleggen, aldus tevens de firma Enge land zoo mogelijk uitverkocht gerake en nooit meer tot concurreeren in staat, zij, wanneer de Joodsche ophitsers het eiland ontvluchten en de dan nog overgebleven deelen van het Empire in den schoot der alleenzaligmakende democratie van Roosevelt vallen. De uitstralingskracht van de nieuwe orde Steeds krachtiger wordt in de wereld het bewustzijn van het feit, dat aan de Duitsch- Italiaansche eindoverwinning niets te ver anderen is, welke zich scherp op den achter grond der Engelsche illusies afteekent. Het is daarom begrijpelijk, dat in deze omstandig heden de bereidwilligheid tot medewerking aan de nieuwe regeling van de Europeesche vraagstukken en aan de nieuwe ordening in deze gebieden steeds toeneemt. Zoo kan het Zuidoosten van Europa thans over het alge meen als een min of meer gesloten aanhanger van de politiek der nieuwe ordening be schouwd worden. Ook andere landen zullen ln toenemende mate overtuigd geraken, dat de vroeger met Engeland aangeknoopte betrekkingen voor een alliantie-politiek sinds lang verbroken zijn, als hun staatslieden rekening houden met de •nieuwe werkelijkheid in Europa in plaats van »te treuren om opvattingen of combinaties, die door de gebeurtenissen al lang zijn achter- De macht van de in het drie-mogendheden- pact verbonden mogendheden Duitschland, Italië en Japan en van de daarbij aangesloten staten, en het vernuft van hun nuchtere poli tiek kan en zal ook in de toekomst in toene mende mate degenen tot inzicht brengen, die uit vrees of wanbegrip meenden hun sympa thieën aan Engeland te moeten schenken. Des ondanks zal Winston Churchill probeeren het Engelsche volk en de wereld met zijn illusies te blijven bedriegen. We herinneren aan het Engelsche spreekwoord: „Men kan iedereen soms, vele menschen telkens, maar niet alle menschen aldoor voor den gek houden". Aan Churchill zal de waarheid van dit spreek woord evenmin ontgaan. De staten van het drie-mogendhedenpact en van de bij hen aan gesloten landen bereiden zich echter op de eindoverwinning voor. De daarvoor benoo- digde wapenen zijn gesmeed. Geweldig staan telle deelen van de Duitsche weermacht voor den slag gereed. Vast aaneengesmeed staat het front van de strijders en het thuisfront. Vast aaneengesmeed staan de geallieerde tegenstanders van Engeland als een vastbera den levensgemeenschap. Met hun wapenen «uilen zij de illusies van Churchill ah e»* schim verdrijven. Na de gebeurtenissen van 25 en 26 Februari Boeten voor Amsterdam, Hilversum en Zaandam De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en politie S.S. Bri- gadeführer Rauter heeft aan de bur gemeesters van Amsterdam. Hilver sum en Zaandam mededeeling gedaan, dal op grond van par. 1 van de ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no. 7/41 van 11 Januari 1941 in overeenstemming met den bevelheb ber der Duitsche weermacht in Neder land aan de genoemde gemeenten wegens de gebeurtenissen op 25 en 26 Februari 1941 boeten zijn opgelegd van rezpectievelijk 15 millioen. 2K millioen en 500.000 gulden. De boeten moeten binnen een week na ontvangst van cleze mededeeling op het conto van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Praesidial- abteilung. Oberkasse) bij de Rotterdam- sche bank, Den Haag, Kneuterdijk 8, zijn gestort. Deze aanzegging wordt overeenkomstig de voorschriften van het Wetboek van burgerlijke rechtsvordering gedtan. Zoo doende geldt zij als bij voorraad uitvoer bare acte. De desbetreffende gemeenten zijn ver plicht, het gevorderde bedrag bnnen zes weken na ontvangst dezer meededeeling van die inwoners dezer gemeenten, die volgens den laatsten aanslag /oor een inkomen van meer dan 10,000 zijl aange slagen, in den vorm van een naar een gelijk percentage berekenden bijslag op de inkomstenbelasting in te vorderen. Duitsche onderdanen zijn van d*zen om slag uitgezonderd. De voorschriften van de Nederlandsche wet van 22 Mei 1845 op de invordering van 's rijks directe belastinger moeten naar analogie worden toegepast. Bij overschrijding van de termijnen kunnen verdere vergeldingsmaatregelen worden getroffen. REINIGING VAN NATRON-P.KPfERZAKKEN Volgens mededeeling van den secrttaris-gene- raal van het departement van haniel, nijver heid en scheepvaart in de Ned. Staatscourant van gisteren, treedt met ingang var 1 Maart 1941 voor het geheele Nederlandsche gebied een onderneming in werking voor het ffinigen van gebruikte na tron-papiei zakken. De firmanaam luidt: Reinigingsled lijf voor natron-papierzakken, Dordrecht. '«Gravendeel- schedijk. Onder gebruikte natron-papierzacken zijn te verstaan zakken, die uit papier mit ten minste 40 pet. natron (sulfaat) cellulosegetalte zijn ver vaardigd en een oppervlakte val ten minste 2400 cm' hebben. Hieronder valfcn alle uit papier vervaardigde zakken, als «ementzakken, kalkzakken, veevuedei zakken, me*lzakken, sui- kerzakken, kufistméstzakken en aidere. die voor soortgelijke doeleinden worden gibruikt. Ohgeteinigde gebruikte natronpapierzakken, die niet weder overeenkomstig hui bestemming gebruikt worden, mogen van voutbrengers al leen aan het erkende reinigingsjedrijf of aan erkende handelaren in oud paper afgeleverd Erkende handelaren in oud pafier mogen on- gereinigde natron-papierzakken aleen afleveren aan het erkende reinigingsbedrijf Erkende tusschen-i en groothanlelaren ln oud papier zijn verplicht alle natron-ptpierzakken in goed handgeklopten en drogen trestand aan het reinigingsbedrijf uit eigen beweghg te koop aan te bieden. NON-FERRO METAIEN. De secretaris-generaal van hft departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt be kend, dat in de Nederlandsche Staatscourant van 28 Februari 1941 is gepubliceerd de pryzen- beschikking non-ferro metalen n«. 1. Voor de voornaamste oude en tieuwe soorten aluminium, lood, koper, koperlegeeringen, nik kel, zink en tin vermeldt deze beschikking de prijzen, waartegen deze metaalsoorten door groothandelaren aan verbruikers ten hoogste mogen worden te koop aangebocten of verkocht Voor gedetailleerde gegevens vordt verwezen naar het in de vakbladen opgenemen bericht. Engelsche vliegers boven Nederland Een Engelsch bomvliegtulg mergeschoten. Het A. N. P. meldt: In tegenstelling met voorafgaande dagen, hebben in den afgeloopen nacht en morgen uren weer Engelsche luchtaanrallen op ons land plaats gehad. Deels werden deze door het actief tijdig ingrijpen van de Duitsche luchtafweer afgeslagen. Op een andere plaats werd een Engelsch bomvliegtuig neerge schoten, dat geheel uitbrandde. Aan verschillende vliegtuigen gelukte het echter, Nederlandsch gebied binnen te vlie gen. Een aantal brisant- en brandbommen werd omlaag geworpen. In een plaats in het Westen werden drie woonhuizen vernield en vijf andere- zwaar beschadigd. Hierbij wer den vijf burgers gedood, vier andere zwaar, twee andere licht gewond. Voorts werden op andere plaatsen een half dozijn woonhuizen eveneens vernield, een dozijn andere zwaar beschadigd. Op een andere plaats werd een verkeerswerk be schadigd. Ten slotte werden beschadigingen een aantal gebouwen teweeggebracht door granaatsplinters en door het springen van ruiten. Eenige woningen werden als voor zichtigheidsmaatregel ontruimd. Behalve de reeds genoemde zijn geen verdere dooden of gewonden te betreuren. De aflevering van vogelzaad Het rijksbureau voor-de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt er de aandacht op, dat de in de bladen van Vrijdag 21 Februari ver schenen bekendmaking betreffende de afleve ring van eenige soorten mengvoeders aldus ge lezen dient te worden, dat vogelzaad wel afgeleverd mag worden aan personen, die niet i een klantenlijst voorkomen. Het geplaatst zijn op een klantenlijst is dus alleen vereischt ten aanzien van de aflevering pn ochtendvoer en gemengd graan; het ls niet vereischt bij aflevering van ochtendvoer gemengd graan tegen '•ntvangst van een witten bestelbon. VIJF RIJWIELDIEVEN GEARRESTEERD De politie van Veenendaal heeft gisteren vijf rijwieldieven gearresteerd, die zich in de laat ste maanden aan rijwieldiefstallen te Veenen daal, Wageningen, Rhenen, Ede, Lunteren en Tiel hebben schuldig gemaakt. De daders, be nevens de heler hebben een volledige beken tenis afgelegd. Zij zijn opgesloten in het huis /an bewaring te Utrecht. Dr. Ringers bezoekt Alblasserdan en Bleskensgraaf De algemeen gemachtigde voor den weder opbouw, dr. ir. J. A. Ringers, heeft dezer da gen een bezoek gebracht aan Alblasserdam et Bleskensgraaf, ten einde zich op de hoogt; te stellen van de vorderingen van het her bouwwerk in deze gemeenten. Te Alblassezt De polders in Zuid-Holland Zooals ons landschap niet is te denken zonde| polders, zoo ook kan ons rechtssysteem he' niet stellen zonder een reglement voor de pol. ders. Het huidige reglement dateert, voor wa| Zuid-Holland betreft, van 1913, doch sedertdien is het enkele malen aangevuld en gewijzigd, Uit het jaar 1913 dateert ook de toelichtend* studie, welke mr. S. J. R. de Monchy aan het „Algemeen Reglement voor de Polders in de Provincie Zuid-Holland'' heeft gewijd. Er bleek naar deze studie vraag te zijn .In 1916 toch kon een tweede druk verschijnen, iq 1928 een derde, ditmaal bewerkt door den heef D. Ormel onder toezicht van mr. S H. Bloem bergen, en thans zag zelfs een vierde druk het licht, nader bewerkt door den commies aan de Provinciale Griffie van Zuid-Holland, den heer A. G W. Severijnen. onder toezicht van den heer K. B. A. Buijtendorp, administrateur aan die Griffie. Het boek kwam van de persen van de N.V. N. Samson te Alphen aan den Rijn. Verschillende min of meer beteekenende wijzigingen en aanvullingen, welke sinds 1928 in het Algemeen Polderreglement zijn aange bracht, zijn in dezen vierden druk verwerkt. Ook de aanteekeningen onder de artikelen zijn bijgewerkt Eenige circulaires, waarmede men zijn nut kan doen, zijn toegevoegd, terwijl in een Aanhangsel de verordeningen zijn opge nomen, vastgesteld voor het bezette gebied, voorzoover zij de waterschapswetgeving raken, alsmede enkele circulaires, vrelke daarmee ver band houden. Wij twijfelen niet. of de betreffende per sonen, en dat zijn er in ons waterrijke land niet weinig, zullen ook van dezen nieuwen druk van het handige boek veel profijt hebben. Affiche Nederlandsche Jaarbeurs Agne§ Canta heeft voor de van 11 tot 20 Maart a.s. te houden 44ste Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht een zinrijke reclame plaat gemaakt, met de voorstelling n.l. van een ducdalf, omspoeld door hoog-opspattende golven en tegen een stormachtige lucht af stekend: een goed embleem voor ons land in dezen tijd- De forsche roode U, die als een hoefmagneet de Mercuriushoed aantrekt, is onwrikbaar in den kop van de meerpaal ingevoegd en kondigt zoo reeds van verre aan wat met de voorstelling bedoeld wordt De plaat zal stellig en op aVr -faciórér n»n,er de aandacht op de komende Jaarbeurs ves tigen. De 33-jarige huishoudster J. F de V. had.Uit de slaapkamer van den heer. bij wien zij te Delf. diende, een kistje met 200 gouden tientjes gestolen. Na een radio-omroepbericht van den politie te Delft is de dievegge DOODELIJK ONGELUK TE GRONINGEN. Gistermiddag is de 54-jarlge J. Daatman, ge woond hebbende in het woonwagenkamp te Westerbork (Dr.) te Groningen in de Stoel draaierstraat door een vrachtauto overreden. De man was op slag dood. Het lijk is naar net academisch ziekenhuis overgebracht Den be stuurder. den 23-jarigen chauffeur H. B. uit Tinaarloo, treft geen schuld. DROEVIG ONGELUK Een 9-jarig jongetje te Goes had het onge luk bij h®t spelen op het plein bij een der Christelijke scholen tegen een hek te vallen. Het ongeluk liet zich eerst niet ernstig aan zien, maar later werd het kind onwel en bleek dat hersenschudding was ontstaan Naar het Ziekenhuis overgebracht, overleed hij nog des avonds aan de gevolgen. Financieel Nieuws Holl. Disconteerings Mij. van 1939 Ondanks tegenslag een winst van 40,903 behaald, die voor versterking van het bedrijf zal worden gebruikt. Aan het verslag over 1940 van de directie der n.v. Hollandsche Disconteeringsmaat- schappij van 1939, te Rotterdam, ontleenen wij het volgende: Tot 10 Mei ontwikkelde het bedrijf zich zeer bevredigend; de maandelijksche omzet ten waren veel grooter dan bij de oprichting van de maatschappij was voorzien. Daarom werd tot uitbreiding van het geplaatste kapi taal overgegaan, n.l. tot 600,000 door plaat sing a pan van nog 200,000 aandeelen. Na sterke selectie werden 524 credielen verleend tot een gezamenlijk bedrag van 1,234,605. De oorlog maakte aan den groei van het be drijf een einde; het kantoor te Rotterdam ging verloren. Het gelukte na verscheidene weken van hard werken onder moeilijke omstandigheden, de administratie te recontrueeren. OiTze cliënten hadden eveneens met velerlei moeilijkheden te kampen, aldus de directie. Er waren: a. door ons gefinancierde automobielen ge vorderd door het Nederlandsche leger; voor de meeste gevallen was een vorderingsbewijs afgegeven. In eenige gevallen echter ontbrak elk bewijs van vordering; b. door ons gefinancierde automobielen ge vorderd door verschillende Duitsche instanties; vele met bewijs, doch ook verscheidene zonder c. door ons gefinancierde wagens verbrand, zoekgeraakt of vernietigd. Bovendien hadden vele cliënten moeilijkheden met de benzine-voorziening of kregen geen ver gunning om .te rijden. Al deze omstandigheden hadden grooten invloed op de betalings-capaci- teit van onze cliënten. Het is echter gelukt vrij spoedig orde te brengen in den chaos. Aan hel einde van het jaar waren de door hel Neder landsche leger gevorderde automobielen, op een enkel geval na, betaald en ook het overgroote gedeelte van door verschillende Duitsche in stanties gevorderde automobielen, terwijl, wat de overige betreft, de vordering erkend was. Voor den kleinen achterstand van de betalin gen is het gewenscht, behoudens en behalve het daarvoor jaarlijks te bestemmen bedrag (over eenkomende met 1 pet. van den omzet) 14.000 extra aan de reserve voor mogelijke verliezen toe te voegen. Inclusief het saldo winst 1939 ad 1.203, werd na dotatie van de reserve voor mogelijke ver liezen ten laste van de verlies- en winstreke ning met in totaal 26.400 en na afschrijving van de kosten van de kapitaalsuitbreiding ad 5.046, een winst behaald van 40.903. Van dit bedrag dienen wij voor winstbelasting te reser veeren 10.516. 27.500 te boeken op een nieuwe reserve-rekening. Voorgesteld wordt het saldo ad 2.886 naar nieuwe rekening over te brengen. De ba vermeldt dis- t 7934, nog te reserve 27.500. reserve voor mogelijke verl: 32.832. crediteuren 14 051, bankiers 86.495, nog te betalen en vooruitontvangen 13,209, onver deelde winst over 1940 288C. De winst- erf verliesrekening vermeldt aan baten: financieringskosten 122.081. assu rantie-provisie I 10,397. en als lasten: onkosten I 37 620 intrest 23.712 reserve voor mogelijke verliezen I 26.400. zoodat d®. bruto winst bedraagt 44.746. plus

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2