Ilieume £riïisd)f (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HITLER HERDENKT HET ONTSTAAN ZIJNER PARTIJ ÜH ZEEPBESPARING inementsprijs: "per 3 maanden in Leidenden in plaatsen (waar een agentschap gevestigd is 2.35 'Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alles bij vooruitbetaling. irtentieprjjzen :Wj r *24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regel. Minimum =5 regels Bewijsnummer 5 ct. Bij con- rtract belangrijke korting. No. 6363 DINSDAG 25 FEBRUARI 1941 Bur. Redactie en Administratie: 21e Jaargang Postbox 20. Postrek. tel uze structuur en eele ontwikkkeling -2 inderwijs op het laatst der 18e i» Groen van Prinsterer ergens: .ei, ienstonderwijs was wel verre, bri ïeen, de volksschool te door- ra' een ergerlijk geprevel uit Bij— n ihismus misvormd; het school- :N in verval; onderwijs in Bijbel wjmus veelal enkel geheugen- oode vorm; onkundige, strenge loor wie met plak en roede net ernst en liefde geregeerd •or i aas is gestreden voor de uitwer- ra-fct beginsel „de school aan de :rltlin aansluiting daarop voor de fl het onderwijs van een Chris- Q est te doortrekken. Daarbij is z reien duidelijk geworden, dat lez elijke geest kwalijk oeperkt Zaï tot enkele uren godsdienst- 3r a, dat het gevaar bestond, dat, alle aandacht op deze enkele ,enstonderwijs, de Christelijke 1 te uitdrukkelijk tot deze wei- du beperken en zoodoende zou j n. De Christelijke geest kan !Stjen deel tevreden zijn, maar ■rd Dm of koude óf warmte, doch erljeid. aarheid, welke in deze opmer- opgesloten, schijnt belangstel- aio taan tot buiten den engeren iviRrie het Christelijk onderwijs voorstaan. Wil men een voor- j nu, in het tijdschrift „Het ienniet behoort tot „onze eigen 't En wij onlangs een artikel, dat ^g: „Tot nu toe heeft spe- niet alleen op de openbare m. et onderwijs teveel het vak i rop den voorgrond geschoven, eo, gd: het religieuze element wezig, maar de overdracht, die icht werd op de heele levens- nidist kind, voltrok zich niet in to nate. De religieuze s t r u c- a® >nd niet en het Zondags-Chris- er een van de gevolgen van: kind het godsdienstuur als ge- sle/'aanvoelen, zo© voelde het als ts< de stichting van den Zondag- Si ang"- 00 lier iets van een parallel met 1 foen van Prinsterer schreef, i perkte op, dst de wijze, waarop e van de 18de eeuw het gods- rijs werd gegeven, niet heeft ïinderen, dat de denkbeelden ai Rousseau ingang vonden. En jver in „Het Kind" is van oor- et vak godsdienst", zooals wij te weinig „doet", te weinig teekent voor de kinderen, e schrijver gelijk? Wij hebben eling deze vraag hier te beant- i de eerste plaats spreekt hij het openbaar onderwijs. In an wijst hij ook naar het an- s, doch in te algemeene taal bevredigend houvast krijgt, •k over het openbaar onder- lezen aanzien slechts in alge- irdingen te spreken; al was ds hierom, omdat men zelfs lodsdienstonderwijs niet over- ikeJ komen. En zoolang hier con- Dtns ontbreken, valt ook geen ^Jtrekken. en wij de aangehaalde zinnen in „Het Kind" van belang, ■om, omdat de schrijver zegt it te beschouwen, niet slechts in, doch als de structuur En daarom kan de gods- ijeiOok niet beperken tot enkele onderwijs, maar moet heel ^js ermede worden doordrenkt, jsrfteekent dit natuurlijk een de neutraliteit. Of zou men dit standpunt nog de neutrali- jindhaven? met het oog hierop nog eens' het artikel, waaruit wij ci- bemerken wij, dat de schry- enFe verwantschap wil aanne- 0 de religieuze structuur en ode ontwikkeling van het kind. aien van religie somt hij op, doen: psychologische pantheïsme, imperso- jogen, anthropomorphe reli- k personalisme, religieus hu- ze religieuze opvattingen nu, 1 in een bepaalde ontwikke- te te rangschikken, welke cor- ^ïnet den ontwikkelingsgang 'X bPalen mensch. Deze structu- deieling ziet hij aldus: Het jon- Jj 6 jaar) is a-religieus; het /an de lagere school (tot 8 Op de plaats waar te Munchen de beweging is opgericht nai ie c Jfcnt in gpn En „De lente komt, die wij allen begroeten". In de feestzaal van h&t oude Hofbrau- haus, op dezelfde plek, waar 21 jaar gele den de N.S.D.A.P. met de afkondiging der 25 stellingen van haar partijprogramma werd opgericht, heeft de Führer gisteren voor zijn oudste strijdmakkers het woord gevoerd. Op den weg naar de vergaderzaal werden hem geestdriftige ovaties gebracht en een evei.eens warme ontvangst had in het histo rische Hofbrëuhaus plaats. Met Hitier waren daar diens meeste in tiemste medewerkers. De rede van Hitier De Führer begon zijn rede weer met een uitgebreiden terugblik te werpen op de op richting der partij en op de afkondiging van het partijprogramma, dat, naar hij onder streepte, in de sindsdien vervloge'li jaren op geen enkel punt gewijzigd is. Hij wees op het verschil tusschen deze partij en alle andere partijen, hetgeen o. a. daarin bestond, dat de N.S.D.A.P. niet de belangen van eenige laag der bevolking wilde vertegenwoordigen, maar welbewust het Duitsche volk in het middel punt van haar werk en haar strijd plaatste. De burgerlijke en ook de marxistische par tijen, zoo zeide Adolf Hitler, zijn toen reeds onvruchtbaar geworden. Alleen door deze nieuwe beweging kon de volkomen ontbin ding van het Duitsche volk verhinderd worden. Bij de schildering van den binnenlandsch- politieken strijd der partij in den tijd der op positie, herinnerde Adolf Hitler er aan, dat aan geen enkelen sterveling zoo vaak de on dergang is aangekondigd als toen hem. In dit opzicht, zoo zeide hij, ben ik daarvoor im muun geworden. Hij herinnerde aan de leu gens en laste van den tegenstander. Thans zoo voegde hij hieraan toe, voel ik mij op mijn gemak, wanneer ik van het buitenland de vele leugens en lasterpraatjes hoor. lederen dag zou ik kunnen zeggen: precies zooals vroeger (wie einst im Mai). Voorts -etoogde hij, dat de nationaal-6oda- listische en de fascistische revolutie een vol komen gelijke doelstelling hebben en dat hij, wanneer hij eenmaal een man als vriend be schouwt, hem ter zijde biyft staan en met deze houding geen handel drijft. Want ik ben geen democraat en daar om ook geen zwendelaar. Ik ben ook geen "len van »us te i jjpneel p; Pn en maan 26 Febr. 8.34,: onderg. 19.13. >S 26 Febr. 8.30; onderg. 18.48. <S 27 Febr. 8.54; onderg. 20.58. o«r- je aan Woensdag 26 Februari; vlier Donderdag 6 Maart volle lOOÉzdag 13 Maart jaar) vertegenwoordigt de anthropomor phe religie; het oudere kind van de lagere school (tot 14 jaar) toont weinig religieus besef en is later critisch ingesteld; de prae-puber (14 a 15 jaar) kan alle kanten uit, met neiging tot de impersoneele op vatting van religie; de puber gaat eerst (tot 16 of 17 jaar) in de richting van het personeel pantheïsme en wat later (tot 18 of 19 jaar) krijgt de Christus gestalte voor hem; en bij den jongeman of het meisje van 19, 20, 21 jaar groeit de persoonlijk heid tenslotte via een pantheïstisch ver vloeiende houding en een practisch-ideali- seerende houding in zijn „volste" stadium: het reëel-transcendeerende. Ziet hier enkele gedachten, zooals zij in het vermelde artikel werden aangegeven. Het zal nu wel duidelijk zijn, dat men er nog niet is, wanneer men met iemand ac- coord gaat, dat ook het onderwijs reli gieus bepaald moet zijn. Men heeft dan nog slechts een gemeenschappelijk punt van uitgang, maar terstond daarop gaan de we gen uiteen. Is er zelfs wel een gemeen schappelijk uitgangspunt? Hier wordt ons een teekening geboden van de structureele ontwikkeling, welke het kind zou doormaken. Zeker, afgezien van de vraag, of de hier gegeven teeke ning juist is, zal het kind op den eenen leeftijd anders reageeren dan op den ande ren leeftijd. En ook met de wijze, waarop het godsdienstonderwijs wordt gebracht, zal men met deze gesteldheid rekening moeten houden. Maar dit beteekent niet, dat de godsdienst zich door een structuur, zelfs door een zielkundige structuur, zou moeten laten leiden, ja, daaraan zeifs zijn inhoud zou moeten ontleenen. Het is juist andersom: De godsdienst moet ook de psy chologische belevenissen weten te beheer- schen. Wat wij in deze teekening hebben ge mist is de beteekenis van de bekeering in het menschenleven. De mensch toch, in „Het Kind" geschetst, laat zich verande ren in elk stadium van zijn leven. De belijndheid, welke het gevolg is van een keuze met het hart, wordt hier gemist. Daarom kan de religieuze structuur hier alleen bestaan by de gratie van de struc tureele ontwikkeling. En deze beschouwing leidt tot fatalisme, wijl zij het aanvaarden van een godsdienstig standpunt als het wa re afhankelijk gaat stellen van het bezit van een bepaalden leeftijd. Maar Christus roept ook de kinderen tot zich. Godsdienst heeft alleen dèn zin en waarde, wanneer in ons leven, dat van na ture verdorven is, het „gansch andere" wordt gebracht, dat het leven almeer gaat beheerschen. Hierin is ook voortgang, wil men: hierin is ook ontwikkeling, doch dan voortgang met een bepaald doel voor oogen, ook al gaat de voortgang met struikelen gepaard. Zoo eerst krijgt het leven den waren religieuzen inhoud, want zoo wordt de band aanvaard en verstevigd tusschen God en ons. o.w.'er, maar een man, die wenscht, dat men hem na zijn dood de rechtvaardig heid ten deel laat worden, dat zijn geheele levensstrijd slechts diende voor een enkel groot ideaal. Op dit gebied zou ik geen zwakte willen toonen. Daarom bestaat er geen twijfel, dat de band, die de beide re voluties en de beide mannen met elkaar verbindt onverklaarbaar is en dat wan neer het den eenen man slechter gaat, de andere hem zal helpen. Bovendien zullen wij immers ..-en gemeenschappelijken vijand verslaan. Er is een tijd geweest, waarin Italië zeer sterke vijandelijke krachten voor ons heeft vastgehouden. Talrijke Britsche schepen zijn opgehouden en eveneens talrijke Britsche vliegtuigen in de Britsche koloniën van Noord-Afrika alsmede talrijke strijdkrachten te land. Dat was voor ons heel goed. Onze strijd ter zee kan nu pas beginnen. De komende duikbootoorlog De reden ligt in het feit, dat wij eerst de nieuwe bemanningen wilden opleiden voor de duikbooten die thans komen. Dat zij thans ko men gaan, daaraan behoeft men niet te twij felen. Juist twee uur geleden heb ik van den op perbevelhebber der vloot het bericht ont vangen, dat zoojuist de rapporten zijn binnen gekomen van twee dagen, waarop strijdkrach ten ter zee en duikbooten 215,000 ton tot zin ken hebben gebracht, waarvan alleen door duikbooten 110,000 ton en daaronder een ge heel konvooi, dat gisteren vernietigd werd met 125,000 ton. De heeren zullen zich echter van Maart en April af op heel andere dingen voor bereid moeten houden en dan zullen zij bemerken, of wij dezen winter weer ge slapen hebben en wie zijn tijd goed ge bruikt heeft. In deze lange maanden van tevoren, waarin wij met zoo weinig duikbooten streden, heeft Italië voor ons sterke krachten vastgehouden. Ons kan het thans onverschillig zijn of onze stuka's Engelsche schepen in de Noordzee of in de Middellandsche Zee kunnen aanvallen,, het blijft steeds hetzelfde. Dit eene is zeker: waar de Britten aan het continent raken, zul len wij hen terstond tegemoet treden en waar Britsche schepen zich vertoonen treden onze duikbooten daar tegen op tot dat het uur van de beslissing slaat. Wanneer mijn tegenstan ders gelooven mij met den tijd te kunnen af jchrikken, zeg ik het volgende: ik heb leereo wachten, maar in den tijd van het wachter», heb ik nooit geluierd. Wij hebben immers ook van 1923 af tien jaar lang moeten wach ten totdat wij eindelijk aan de macht kwa men. Maar in die tien jaar hebben wij ge werkt. Wat hebben wij niet allemaal gedaan en tot stand gebracht. Nooit stond bij ons echter het doel voorop dat op den eersten Maart of op den vijftienden Juni of den ze ventienden September dit of dat moest ge beuren. Dat weten alleen de journalisten van onze tegenstanders. Ook vroeger hebben zij dat al geweten. In 1932 zeiden zij: nu is het nationaal-sacialisme dood. De Führer heeft geweigerd. Hij is te laf om verantwoordelijk heid te dragen. Dat hebben deze scherpzinnige genieën gezegd, die nu in Engeland zitten. Bij ons zitten ze niet meer. Het moment van actie Hitier zeide verder, dat de tegenstanders zich volkomen misrekenen als zij zeggen, dat het binnen zoo of zooveel tijd met het natio- naal-socialisme afgeloopen is. Ook thans bepalen zij weer termijnen. In het najaar zeiden zij: wanneer er thans geen landing komt, is alles in orde. In hel voorjaar 1941 zal Engeland het offensief op het vaste land nemen. Ik blijf op het Britsche offensief wachten. Zij hebben hel naar ergens anders verplaatst Wij moeten hen achterna loopen om hen re vinden. Maar wij zullen ze- vinden, waar xij ook heengaan. En wij zullen ze ook daar vinden, waar de slag voor hen d« vernietigendste uitwerking zal hebben. De Führer herinnerde eraan, dat hij van de wereld niets anders verlangd heeft dan dat zij aan Duitschland dezelfde rechten zal ge ven. Zoo hebben wij, zoo zeide hij, steeds nieuwe voorstellen aan de wereld gedaan. Er zijn dingen, dje Duitschland hebben moet om dat wij willen leven. Het is onmogelijk, dat een volk, dat reeds 38 millioen vierkante kilo meter bezat, van een ander nog eens 2 Va mil lioen viekante kilometer neemt. En het is daarbij onverdraaglijk voortdurend onder voogdij van deze volken te staan en ons te laten vooarsc-hrijven welke oeconomische poli tiek wij moeten voeren Wij voeren de oeco nomische politiek, die van nut is voor het Duitsche volk. Ik meng mij ook niet in de zaken van anderen. Wanneer zij op zakken goud willen gaan zitten, laten zijn hun gaan. Duitschland's oeconomische kracht Maar wanneer men zegt: „Doet U het ook", dan zal ik mij er voor hoeden om voor de Duitsche werkkracht dood goud te koopen. Ik heb de Duitsche arbeidskracht, ae pro ducten van het Duitsche leven op het spel gezet en het resultaat van onze oeconomische politiek getuigt voor ons en niet voor de goudstaten. Wij kunnen gerust zeggen: Duitschland is _n geweldige oeconomische factor, niet al leen als producent maar ook als consument Wij hebben een groot afzetgebied, maai wij zijn ook de grootste koopers. Wij hebben niets tegen de andere wereld gehad. Nooit heb ik verlangd, dat Amerika of Engeland of een ander ons goud zou schenken. Dat hebben wij niet noodig. Dat mogen zij houden. Maar wij voeren geen oeconomische politiek vol gens de wenschen van de bankiers te New York of Londen, maar uitsluitend volgens de belangen van het Duitsche volk. Toen men hierover liever het conflict wilde heeft spr. terstond een afweerinstrument ge vormd. Churchill heeft Duitschland willen vernie tigen en zoodra spr. merkte, dat in Engeland een bepaalden kliek, aangevuurd door het Jodendom, bewust en vastberaden tot den oorlog ophitste en naar den oorlog dreef, heb ik op hetzelfde oogenblik van mijn kant alle voorbereidingen getroffen om de Duitsche natie te bewapenen. Ik heb dat grondig ge daan. Wanneer thans de anderen zeggen: we doen dit en dat, dan kan ik slechts zeggen: ik heb het al gedaan. Zij vertellen mij geen sprookjes, want ik ben deskundige, en specia list in béwapeningsaangelegenheden. Ik weet Heel precies wat men van menschen kan maken. Ik heb tijdig het Duitsche volk daar op ingesteld. De eenheid van het land Ik kan ook Europa er op instellen en doe het ook. Ik zie het conflict met kalmte tege moet, moge slechts de andere partij het met dezelfde kalmte tegemoet zien. Ik steun daar bij op de beste weermacht ter wereld, op de beste weermacht, die het Duitsche volk ooit bezeten heeft. Zij is numeriek sterk, wat de wapens betreft maximaal uitgerust, wat de leiding betreft, beter dan ooit tevoren. Wij hebben een corps van jeugdige leiders, dat thans grootendeels niet alleen zijn waarde in den oorlog bewezen heeft doch ook met roem erdekt is. Een garde uitgelezen mannen voert de beste soldaten ter wereld aan en ach ter deze soldaten en leiders staat het geheele Duitsche volk. Temidden van dit volk en als zijn kern staat de nationaal-socialistische be weging, die een organisatie is waartegenover men in democratische landen niets beters ka.n plaatsen doch die haar evenknie riog slechts vindt in het fascisme. Volk en weermacht, Piartij en staat, zij zijn thans een ondeelbare eenheid. Geen macht ter wereld kan deze structuur meer losmaken of uiteen rijten. Al leen dwazen kunnen zich verbeelden, dat het jaar 1918 zich kan herhalen. Onze democra tieën koesterden altijd hoop op een binnen- landsche politieke ontbinding. Daarvan leef den zij vroeger en thans weer. Zy z-iggeu: bin nen zes weken tijds is er in Duitschland revo lutie, maar zij weten niet, wie die revolutie zal maken. De revolutionnairen zijn n.l. bij ons. De andere revolutionnairen van het slag Thomas Mann zijn zoo ver mogeiijk wegge- reisd van hun toekomstig slagveld. Wie dus de revolutie moet maken, ik weet het niet. Hoe zij gemaakt wordt, dat weet ik ook niet Slechts een ding weet ik, dat er in Duitsch land slechts een paar dwazen kunnen zijn, die aan revolutie denken. Die zitten echter allen achter slot en grendel. Vervolgens zeg gen de anderen: de winter zal Duitschland op de knieën dwingen. Ach, het Duitsche volk is tamelijk bestand tegen den winter, het heeft reeds vele duizenden winters door gemaakt. Dan zeggen zij weer honger komen. Op dat punt hebben wij voorzorgsmaatregelen genomen, want wij kennen de vriendelijke gevoelens van onze tegenstanders jegens medemenschen. Wij weten, dat de honger daar eerder komt dan bij ons. Vervolgens beroepen zij zich op den tijd, die moet helpen, De tijd helpt altijd slecht diegene die werkt. En in Duitsch land wordt gewerkt. Alles welbeschouwd zijn al deze vage verwachtingen terecht naïef. Het Duitsche volk heeft een ont wikkeling van vele duizenden jaren achter zich, in deze tijden heeft ons volk de zwaar ste slagen van het noodlot doorstaan. Het zal alles doorstaan, wat heden en toe komst het brengen, evenals het het verleden doorstaan heeft. Maar het zal alles nog beter te boven komen, omdat er wel altijd een Duitsch volk geweest is, maar niet altijd de Duit sche eenheid van thans. Er heeft ook niet altijd de leiding bestaan, die het Duitsche volk thans bezit. Ik heb het reeds met vele democratische tegenstander opgenomen. Tot dusver ben ik altijd nog als over winnaar uit dezen strijd te voorschijn gekomen. Ik geloof, dat ook deze strijd i niet onder andere omstandigheden plaats vindt, d.w.z. dat de sterkteverhouding dezelfde is als toen. Ik ben de voorzienig heid dankbaar, dat, nu deze strijd een maal niet langer kon uitblijven, hij tijdens mijn leven is uitgebroken en op een tijd, waarin ik mij nog flink en sterk voel. En juist thans viel ik mij heel monter. De lente komt, dien wij allen begroeten. De tijd breekt weer aan, waarin men de krachten kan meten. Ik weet, dat ondanks de vreese- hjke hardheid van den strijd op dit oogenblik millioenen Duitsche soldaten net zoo denken als ik. Wij hebben een jaar achter ons van ongelooflijke successen, ook van zware offers niet gezien in het algemeen, maar toch in het afzonderlijk verband. Wij weten echter, dat ontelbare Duitsche mannen aan het front met de grootste dapperheid het leven op het spel hebben gezet en nog onverstoorbaar op het spel zetten. De wil van de oude garde PROCES TEGEN DE LEIDING VAN EEN ORGANISATIE VAN NEDERLANDERS Wegens sabotage en het verstrekken van militaire inlichtingen aan het buitenland Het A.N.P. meldt: Gisteren is voor een Duitsch krijgsgerecht te 's Gravenhage een proces begonnen tegen leidende functionnarissen van een intusschen opgeheven organisatie van Nederlanders, welke organisatie zich ten doel had gesteld niet slechts sabotage- en terreurdaden tegen leden van de Duitsche weermacht en daartoe behoorende inrichtingen te begaan, doch ook aan het vijandelijke buitenland met het oog op '"clitaanvallen enz. inlichtingen en ge gevens over de militaire vernoudingen in Nederland te verstrekken en daarmede op de meest ernstige wijze ook het Nederland- sche volk en land in gevaar had gebracht. Over het resultaat van het proces zullen mededéelingen volgen. Wat zoovele van onze mannen presteéren, heeft men nog nooit meegemaakt. Nog nooit' waren er betere en dapperder soldaten. Wij, oude nationaal-socialisten, zijn bijzonder trotsch op hen, want wij zijn toch niet anders dan een enkele oude frontpartij 'van den wereldoorlog. Voor deze oude nationaal-socia listen was het een geweldige voldoening thans datgene werkelijkheid te zien worden waarvoor zij toen goed en bloed hebben veil gehad zonder iets te kunnen bereiken. Zij zijn trotsch op hun zoons, op d^Jflonge sol daten van het Derde ryk. Wij staan voor een nieuw gevechtsjaar. Wij weten allemaal dat het groote beslissing zal brengen en blikken met vast vertrouwen in de toekomst. Wij hebben de hardste school doorloopen, die menschen doorloopèn kunnen en weten, dat deze groote offers niet tever geefs waren, want wij gelooven hier ook aan een rechtvaardigheid. De voorzienigheid heeft ons niet tevergeefs dezen wonderbaren weg laten opgaan. Ik heb op den dag der oprichting van de beweging eens het volgende gezegd: Ons volk heeft wonderbaarlijke overwin ningen behaald, maar toen is het ondankbaar geworden en heeft zich de straf van de voor zienigheid op den hals gehaald. Wij waren er toen van overtuigd, dat wanneer ons volk weer vlijtig en achtenswaardig wordt, wan neer elke Duitscher voor zijn volk opkomt en niet voor zichzelf alleen, dan zal eens het uur komen, waarop God de Heer onze be proeving voor geëindigd verklaart en wanneer dan het lot ons nog eens naar het slagveld roept, dan zal zijn zegen berusten bij hen, die den zegen in harden arbeid van tientallen jaren verdiend hebben. Hitier besloot zijn rede met zijn fanatiek vertrouwen in de toekomst uit te spreken. Vlot verloop van de onder handelingen tusschen Japan en Ned.-lndië Domei meldt uit Batavia: J. H. Ritman, de chef van den regeerings- dienst in Nederlandsch-Indië, heeft gisteren bevestigd, dat de Japansch-Nederlandsche oeconomische onderhandelingen vlot verloo- Tijdens de wekelijksche persconferentie met de Japansche dagbladcorrespondenten zeide Ritman, dat de besprekingen waarschijnlijk )g wel twee weken zullen duren. Intusschen heeft de Japansche consul- generaal, Joetaka Isjizwa, gisteren twee maal geconfereerd met den Nederlandschen gedele geerde J. W. van Hoogstraten. Hun bespre kingen duurden in totaal drie en een half uur. Isjizawa maakte een afspraak om van daag om 16 uur wederom een onderhoud te Hebben met den heer van Hoogstraten. Onder de verschillende problemen, waarvoor men bij de onderhandelingen thans staat, is vandaag het meest het z.g. probleem van den „fles- schenhals der scheepvaart" naar voren ge bracht. Kas-Vereeniging N.V. ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effecten met Administratie Onze nieuwe Brochure ..Be wind en Executeele" wordl gaarne op aanvr. toegezonden TROMPENBERG's PALACE HOTEL HILVERSUM Iel 7941 (2 lijnen) HET GEHEELE JAAR GEOPEND Dr. H. NANNfNG'S Schuimende Huishoud Ammonia ▼oor 't reinigen van cchilderwerk, glazen, 't poetzen van zilver, 'I waseehen van wollen en flanellen goederen. Verkrügb bij drogisten 85 cent incl flesch en verh. omz.belasl. Dr. H. NANNING's Pharm. Chem. Fabriek. N.V. Korte Poten 7a. DEN HAAG. Restauratie Hillegondakerk De kerkvoogdij van de Ned. Hervormde Gemeente te Hillegersberg laat niets onge daan om het bedrag bijeen te krijgen, dat benoodigd is voor de thans aangevatte restauratie van de oude Hillegondakerk. Ze heeft thans een uitstekend verzorgd boekje, met fraaie foto-reproducties van de kerk en een eenige interessante artikelen daarover in het licht gegeven, een boekje dat de algemeene belangstelling voor deze nood zakelijke restauratie tracht te wekken en daartoe, ih dezen vorm, ook uitnemend geschikt is. In een inleidend woord wijst de kerkvoogdij er op, dat nu de fundeeringen blootgelegd en de muren van het koorgedeelte afgebroken zijn, blijkt hoe ernstig de afwijkingen wel zijn, doch dat tevens historische gegevens aan het licht -komen, waarmede nauwkeurig rekening zal worden gehouden. Het oude kerkgebouw zal na voltooiing der restauratie een specimen worden van oude dorpskerk- architectuur en om dit te bereiken spant dë kerkvoogdij alle krachten in om de daartoe benoodigde middelen bijeen te krijgen. Ook de burgemeester van Hillegersberg, de heer F. H. van Kempen, die in het eere comité én de contact-commissie voor de restauratie, zitting heeft, spoort ln een korte bijdrage aan tot daadwerkelijken steun. Het boekje ontleent zijn blijvende waarde vooral aan de artikelen welke dan volgen: „Uit de bouwgeschiedenis van de Hillegonda kerk", door Dr. A. van der Torre, „Onze oude dorpskerk", door de drie plaatselijke predi kanten, onderteekend en „De Hillegondakerk te Hillegersberg" door den architect, die de restauratiewerkzaamheden leidt, Herm. van der Kloot Meyburg. Vooral het stuk van Dr. van der Torre, waarin in beknopten vorm een schat van.wetenswaardigheden betreffen de de kerk is neergelegd trekt de "aandacht. Da artikel besluit als volgt: „Voor dén kunsthistoricus heeft onze Hillegondakerk, met haar pseudo-basilicalen aanleg en de overkluizing met houten tonnen, vooral belang als type van de gothische dorps kerk uit de West-Nederlandsche groep. Met haar brëeden, soberen bouw en haar een voudig- verdeelde ruimte, beantwoordt ze nog steeds aan den Hollandschen zin voor klare ordening, terwijl ze in haar soberen en mas- salen bouwvorm het best aan de eischen vol doet van het baksteenmateriaal waaruit ze werd opgebouwd. ,Maar voor ons heeft ze dieper beteekenis nog. Als het meest eigene zal ze ons ver trouwd blijven. Ze mag niet meer als in de Middeleeuwen in het centrum der samen leving staan en, triest symbool, in de stille eenzaamheid op haar heuvel achter de drukke verkeerswegen en het dorpsleven zijn ge bannen, we zouden haar toch niet kunnen missen, deze kerk mei haar rijke geschie- „En juist in deze bewogen dagen kan het een troost en bemoediging zijn in de rust van dit bedehuis over al dit oud gebeuren na te mijmeren en er ons met blijdschap op te bezinnen, dat na eiken storm die er over dezen heuvel is gegaan, -de kerk hernieuwd is verrezen, omdat er harten waren, die de leegte van een bestaan zonder bedehuis .niet dragen konden, en omdat er handen waren, bereidvaardig om te bouwen in dienst van den Heer." AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN De 75-jarige K. S.. woonachtig onder de ge meente Vinkeveen, werd Vrijdagmiddag, toen hij op den rijksstraatweg onder de gemeente Baamhrugge fietste, door een auto overreden In het ziekenhuis is hij aan zijn verwondingen overleden. Successen van een Duitsche duikboot Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot onder bevel van Kapitan- leutnant Möhle heeft vier vijandelijke gewa pende koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 33.100 ton tot zinken ge bracht In totaal heeft Kapitan-leutnant Möhle thans 19 vijandelijke koopvaardijsche- p enmet een inhoud van 111,043 ton tot zinken gebracht. Een andere duikboot meldt het tot zinken brengen van twee gewapende koop vaardijschepen met een gezamenlijken in houd van 7000 ton. In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden van Derna een vijandelijk koopvaardijschip van 10,000 ton in den grond geboord. Ten Zuiden van Ierland is een groot koopvaardijschip zwaar beschadigd. Het bleef met slagzij liggen. Bij een aanval van sterke afdeelingen jacht- vliegers op de Britsche Zuidkust vermeed de vijand den strijd. In den afgeloopen nacht hebben afdeelingen gevechtsvliegers opnieuw voor den oorlog belangrijke doelen te Huil met goed gevolg aangevallen en een vlieg tuigfabriek in Zuid-Engeland, alsmede havens en 'wapenfabrieken te Londen gebombardeerd. Overdag, noch des nachts zijn vijandelijke vliegtuigen boven Duitsch gebied verschenen. In het bezette gebied, waar onbeteekenende schade werd aangericht, is een klein getal per sonen gedood of gewond door nachtelijke aan? vallen van enkele vijandelijke vliegtuigen. De materiaalvoorziening voor den herbouw Instelling van centrale aankoop- bureaux Naar het A.N.P. verneemt, heeft een gun stige wijziging in de materiaalpositie het mo gelijk gemaakt dat belangrijke hoeveelheden terialen speciaal voor den wederopbouw beschikbaar zullen worden gesteld. Er worden nu centrale aankoopbureaux voor bouwmate rialen opgericht, waar de zekerheid wordt verkregen, dat de materialen voor wederop- bouwdoeleinden gereserveerd worden en zoo efficient mogelijk worden gedistribueerd. Het ligt in de bedoeling deze centrale aankoop bureaux in te richten voor Rotterdam (onder leiding van den. „Diwero"), voor de Grebbe streek, voor Brabant, voor Zeeland en voor ZeeuWsch-Vlaanderen. Voor het Grebbegebied is men inmiddels reeds overgegaan tot de stichting van de „Mavog" (Materiaal Voorzie ning Grebbe), welke te Amersfoort geves tigd is. Deze bureaux zullen ressorteeren onder het nieuw benoemde hoofd van de afdeeling materialen van den dienst van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw, den heer M. A. Schenk, die als chef van de inkoopafdeeling van de Bataafsche petroleum maatschappij zijn sporen verdiend heeft op het gebied van contact met handel en industrie. De T»nendaalsche politie heeft drie leden van den Clpbouwdienst aangehouden, negens diefstal van dienstondergoed, schoenen en een schrijfmachine. Later zijn nog twee leden van den Opbouwdienst gearresteerd, wegens diefstal van een aantal zakken meel. Bij het verhoor kreeg men nieuwe aanwijzin gen. waardoor kon worden overgegaan tot de arrestatie van twèe andere leden van den Op- bouwdienst. die dekens hadden gestolen. Voorts konden twee daders van een diefstal bij een Veenendaalschen winkelier, bij wien de vorige week uit een toonbanklade geld was weggehaald, worden opgespoord Al deze per sonen zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld en in het huis van bewaring opgesloten. 500 KINDEREN INGEËNT Tegen diphlerie en roodvonk. Zondag en Maandag zijn meer dan 5CO kin deren te Langenboom. gemeente Escharen. in geënt tegen diphterie en roodvonk. Deze maat regel heeft de burgemeester noodzakelijk geacht omdat de diphterie-epidemie, welke daar heerscht zich nog steeds uitbreidt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1