*<p: J. Miltenburg r Radioprogramma PAAN DAG 24 FEBRUARI 194T ?AG. 9 Radiorede van Prof. Dr. J. van Dam ig em Ü™Nederlandsche taal op verv. den voorgrond ■■EDKEURINGSRECHT OP !(jpERWIJSBENOEMINGEN EN50 onderwijzers-plaatsen 66üi[ ^omen beschikbaar i positie der R.K. hoofden, ijzers en onderwijzeressen nze lecretai aris-generaal van het Departement Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe- ning, prof. dr. J. van Dam, heeft de A Me radiorede gehouden. :enen, rde landgenooten. vkun< t ik in November benoemd was tot chten iris-generaal van het nieuwe Departe- ?.e en ran Opvoeding, Wetenschap en Cultuur- "s o3* rming, heb ik een korte toespraak voor lio gehouden. Verscheidenen van U mij hun instemming met den inhoud betuigd, anderen hebben die mis- i, jammer genoeg meestal anoniem, zoo- DE: mij niet tegen hen heb kunnen ver- ik m. Eenigen hebben in die rede gezocht programma van wat ik mij voor al# F te zullen doen. Zij deden dat echter "®*T»efs: mijn toespraak was een korte jking tot de jeugd om aan het werk nboek(ven- v°nd het in het geheel niet om gpelijk, een programma te ontwikkelen ïidingj tijdstip, waarop ik niet kon zeggen of zou kunnen uitvoeren, ik U vanavond te zeggen heb, gaat in de richting van het programma, ik beperk mij doelbewust tot dingen, ik met een zekere waarschijnlijk- zeggen, dat zij zullen worden vol- Ik behandel in kort bestek zes punten tr verscheiden aard, de positie van lertaal, de versterking van den van den staat op het onderwijs, de .f^-Jsiteiten, de lichamelijke opvoeding, de s opnPnS <*er leerkrachten en de positie van eft Jzitter van de onderwijsacte. ld ƒ7 g^tfeer aandacht voor het Nederlandsch oo^at de positie van het Nederlandsch )e feft, is het mijn bedoeling, dat aan e moedertaal in onderwijs, wetenschap H^ultuur een belangrijker plaats wordt ^^jekend dan thans het geval is, kortom, ■plaats, die de moedertaal verdient en zij bij vele andere volken bekleedt. Ivoorbereiding is daarom een hervor- ig van het onderwijs in het Neder- dsch aan onze scholen. Daarbij zal het ital uren worden uitgebreid, waardoor vak meer nadruk krijgt, maar vooral het onderwijs door een zorgvuldig ogen handleiding zal worden ge- Bid. te zal, met behoud van een groote ruyilheid, die aan den onderwijzer de moge- 1 Md waarborgt, eigen inzicht te volgen, igcre lijnen trekken, waarlangs dat onder- jich moet ontwikkelen om de kennis van liefde tot de moedertaal en de daarin cultuurwaarden te versterken, 'eten allen, dat onze taal thans nog AB%r dan vroeger is blootgesteld aan het Ir van een verandering en daartegen |J het onderwijs waken. n verband daarmede heb ik het plan É'rpen tot stichting van een weten- pelijk middelpunt voor de studie van ■derlandsche taal en heemkunde, dat jk ook Invloed kan uitoefenen op de kkeling van onze moedertaal en het wijs daarin. Het spellingsvraagstuk Velen van U hebben ook den wensch uit gesproken, dat het spellingsvraagstuk zou worden opgelost. Het is niet eenvoudig, na alles, wat er op dit gebied is gebeurd, maar ik heb toch hoop, dat het mij zal gelukken, tenminste de kloof tusschen de schoolspelling en de officieele spelling te doen verdwijnen. Invloed van den staat op het onderwijs Het tweede onderwerp zal door vele Neder landers met eenig wantrouwen worden ont vangen. Versterking van den invloed van den staat op het onderwijs, wat wil dat zeggen? Ik betreed hier een terrein vol voet angels en klemmen. De staat heeft betrekke lijk geringen invloed op het lager onderwijs en beperkt zich er toe. toezióht te houden en het geld t«. betalen. De tegenwoordige situatie van ons land, de onrust onder ouderen en jongeren en het feit, dat ook de ieugd zich meer dan vroeger voor de politiek interesseert, maakt het noodzakelijk, dat de overheid ten minste de mogelijkheid moet bezitten, zonder van het minder aangename instrument der politiek gebruik te maken, een zeker toezicht opTiet onderwijzend personeel uit te oefenen. Daarom is er o.a. een verordening in voorbereiding, die controle op de be moeiingen voorschrijft, niet en daar mede hoop ik vele van mijn luisteraars gerust te stellen door het benoemings recht aan den staat te trekken, maar door een goedkeuringsrecht op benoemingen in te voeren of bij de universiteiten door Invoering van de bekrachtiging van de benoemingen door het Nederlandsche bestuur. Wat de universiteiten betreft, ook daar moet gestreefd worden naar een versterking van het centrale gezag. Het reglement, dat voor onze rijksuniversiteiten en hoogescholen geldt, houdt eigenlijk in het geheel geen rekening met een studentenwereld in onrust. De daarvoor noodige maatregelen zijn veel te moeilijk te nemen. Er is dan ook een ver ordening in voorbereiding, die aan den rec tor, den president-curator, het college van rector, en assessoren en in laatste instantie aan den secretaris-generaal, een grootere be voegdheid geeft en daarmede de mogelijk heid schept, de catastrophe van Leiden en Delft te vermijden. Delft en Leiden Twee kwesties staan thans in het mid delpunt van het hooger onderwijs: die van Delft en Leiden en die der joodsche studenten. Wat de laatste betreft, is het overbodig, het standpunt van de Duitsche bezetting nog weer eens uiteen te zetten. Ik heb daarom gemeend goed te doén, in mijn besprekin gen over deze kwestie de belangen van de tokomstig joodsche studenten voorloopig op te offeren aan die van de thans studeeren den en ik heb dan ook een toezegging ont vangen, die zoodanig luidt, dat een aanzien lijk deel van de thans studeerenden de ge legenheid zal krijgen, hun studie te vol tooien. Eén maatregel moet ik nog even toe lichten, die van 't verbod voor niet-ingeschre- ven joodsche studenten, zonder toestemming van het departement examen te doen. Hij heeft ten doel, te beletten, dat iemand een studie gaat beginnen, zonder zich te laten inschrijven, wat bij enkele faculteiten moge lijk is. Wie regelmatig ingeschreven geweest is. behoeft niet te vreezen, niet tot een exa men te worden toegelaten, ook al zou hij in dit examenjaar zelf niet ingeschreven ge weest zijn. In dit verband wijs ik met nadruk op de wenschelijkheid, dat de rust aan de univer siteiten gehandhaafd blijft. Daar is nu uit Leiden een betreurenswaardig feit te vermel den. Enkele dwazen of kwaadwilligen heb ben deze week in Leiden een soort ultima tum aangeplakt, dat de heropening der uni versiteit eischt. Iedereen kan begrijpen, dat dit de slechtste weg is om dit doel te berei ken. Enkele speciale onderwijsbelangen Het onderwijs in de lichamelijke opvoe ding, dat op 1 Januari aan alle lagere scho len verplicht is gesteld, heeft mijn volle be langstelling. Binnenkort zal, hoop ik, een regeling tot stand komen, die aan alle onder- wijzew, die dit onderwijs geven, de zoozeer gewenschte leiding en instructie waarborgt. Bij de onderwijzersexamens zullen voort aan speciale gecommitteerden, bezitters van de acte M.O. gymnastiek, toezicht op de examens in het vak lichamelijke oefening houden. Zij, die een niet voldoende examen in dit vak afleggen, zullen niet meer de be voegdheid krijgen om dit vak te onderwijzen Hierdoor wordt bereikt, dat alleen aan hen, die bekwaam zijn, de bevoegdheid zal wor den uitgereikt en dat niet, zooals thans, de bevoegdheid voor lichamelijke oefening kan worden verleend op grond van prestaties in de z.g. intellectueele vakken, terwijl de ge ëxamineerde volkomen onbekwaam is dit vak te doceeren. Verder baart het ons groote zorg, een weg te vinden, om alle schoolkinderen tot het zwemmen te brengen, wat zoowel uit ge zondheids- als uit veiligheidsoogpunt zoozeer gewenscht is. De opleiding van de leerkrachten voor het lager onderwijs heb ik al op één punt be sproken. Ook verdere verbeteringen zijri in voorbereiding, in de eerste plaats de zoo lang gewenschte verlenging van de studie aan de kweekschool tot vier jaren. Wel zullen velen nog niet tevreden zijn, maar in ieder geval is nu bereikt, dat de toekomstige onderwij zer zich in grootere rust want een uit breiding van de leerstof ligt niet in de be doeling voor de theorie en practijk van zijn vak kan voorbereiden. Dientengevolge zal er in 1942 geen onder wijzersexamen worden gehouden, behalve dan voor die ongelukkigen, die in 1941 mochten worden afgewezen. Bij het kweek school eind-examen zal het schriftelijk werk voor alle candidaten gelijk zijn. Het zal ge lijk zijn aan het schriftelijk werk voor het staatsexamen voor onderwijzer. Maar ook de opleiding van de leeraren voor het voor bereidend- hooger en middelbaar onderwijs heeft mijn volle aandacht. Ook deze moet m.i.z. dringend op het punt van het paeda- gogische worden verbeterd. De plannen van het departement op dit punt zijn echter nog niet afgesloten. De positie van den onderwijzer Tenslotte de sociale positie van den bezitter van de onderwijzersacte in verband met de veelbesproken leerlingenschaal: beide worden verbeterd. Deze leerlingenschaal-verbetering be- teekent, dat gezien de schoolbevolking van dit oogenblik er terstond ongeveer 2000 onderwijzersplaatsen meer te ver vullen zijn. Verder mag er op gerekend worden, dat er in 1942 nog verscheidene honderden plaatsen bijkomen. Het is n.l. een bekend verschijnsel, dat de gemeente- en schoolbesturen hun leer lingen zoo over de scholen weten te verdee- len, dat de gemiddelde schoolbevolking, zich PR. HENDRIKKADE 75 - ROTTERDAM TELEFOON 72142 M aat kleermakerij ABONNEMENTEN VANAF F 5 P. MND vlak bij een grensgetal beweegt. De practijk heeft uitgewezen, dat ei in normale omstan digheden plm. 1/3 van de nieuwe onderwij zersplaatsen bijkomen. Misschien zal dit thans door het z.g. stopwetje iets minder zijn, maar ik meen er niettemin menu reke ning te mogen houden, dat er nog plm. 650 onderwijzersplaatsen meer vacant zullen ko men dan de bovengenoemde 2000. In totaal zullen er dus naar mijn oerekening ongeveer 2650 nieuwe, vaste onderwijzersplaatsen te vervullen zijn. De Rijkscommissaris heeft mij opgedragen, op de salarissen van de in communiteit 1 vende geestelijken 40 pet. te korten. De maatregel U al uit de krant bekend ge worden. Hij zal bij sommigen verzet, bij an deren begrip, bij weer anderen zelfs tevre denheid opwekken. De bezoldiging immers van de z.g. kloosterlingen is al vele jaren ter sprake geweest. Het op deze wijze be spaarde geld komt natuurlijk uitstekend te pas dit is ook de bedoeling van den Rijks commissaris voor de zoo lang gewenschte verbetering van de leerlingenschaal. Er is nu een regeling ontworpen, waarbij een een- mansschool tot 35 en een tweemansschool tot 75 leerlingen gaat, daarna komt er voor iedere 45 kinderen een leerkracht bij, zoodat b.v. een zesmansschool, die vroeger tenmin ste 236 kinderen moest oevatten. thans reeds bij 211 leerlingen kan worden gevormd. Daar in het volgende jaar de onderwijzersexamens, behalve voor de gezakten, uitvallen, komen er 1600 onderwijzers minder aan. Daar er ongeveer eenzelfde aantal jaar lijks den dienst verlaat, zullen over twee jaar meer dan 4000 nieuwe krachten een plaats als onderwijzer kunnen vinden. Daarmede is aan de werkloosheid onder de onderwijzers grootendeels een eind ge maakt en kan het instituut van kweeke- ling met akte als zelfstandige leerkracht over twee jaren, door niemand betreurd, verdwijnen. Bovendien zal het aantal kweekscholen naar verhouding van de gebleken behoefte worden verminderd. Van dezen maatregel mag worden verwacht, dat er niet weer een groote werkloosheid onder de onderwijzers zal ontstaan. Hoofden plaatsen Er volgt nog een maatregel, die in de krin gen der r.k. onderwijzswereld met gemengde gevoelens zal worden opgenomen. De Rijks commissaris heeft mij opgedragen, te bewer ken, dat de geestelijken, die hoofden van R. K. leekenscholen zijn hun functie neer leggen. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat er thans een groot aantal hoofden- plaatsen, d.w.z. de hoogstbezoldigde plaatsen, voor leekenonderwijzers, en dat zal in ver reweg de meeste gevallen beteekenen, voor getrouwde onderwijzers, beschikbaar komen. De onbillijkheid, die daarin lag, dat de best bezoldigde betrekking voor een ongehuwde gereserveerd bleef, wordt dus daardoor weg genomen. Dit is uit sociaal oogpunt niet zonder be- teekenis. Ik hoop, dat ik U den indruk heb gegeven, dat het Departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming niet stilzit, maar dat het zich, naast de beslommeringen, die de tegenwoordige tijd meer in het bijzon der geeft, ook bezig houdt met Nederland sche belangen van algemeenen aard, met be langen die de toekomst van het Nederland sche .olk raken. Ik hoop, tegelegenertijd U ook over onze werkzaamheden op het gebied van wetenschap en cultuurbescherming te kunnen berichten en houd mij aanbevolen voor uw belangstelling. Ten slotte nog dit: wanneer ik hier van „wij" en „ons" spreek, dan bedoel ik daar mee niet deftig te zijn en „ik" en „mij" te meenen, maar dan bedoel ik inderdaad het geheele departement van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming, dat van gan- scher harte medewerkt aan de belangen van het Nederlandsche volk. Deze uiting van waardeering voor den Nederlandschen ambte naar in dezen tijd moet mij tenslotte nog van het hart Dinsdcg 25 Februari HILVERSUM I 415 M Nederlandsch Programma. K.R.O. 7.30 Gramofoonmtiziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Wij beginnen den dag 8.20 Ochtendgymnastiek 8 30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9 30 KRO-Kamerork. (opn.) 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Relig. muziek (gr.pl.) 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest (12.30—12.33 Almanak) 12.46 Nieuws- en oeconom berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Gerard Lebon en zijn 1.46 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de vrouw 3.00 Concertgebouwtrio (3.353.45 Gramofoon) 4.15 Vragenuurtje voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 RVU: Boekbespreking 6.00 KRO-Symphonie-ork. en solist 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Duitsche les (7.30—7.45 Berichten Engelsch) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.16 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Vastenavond-progr 9.45 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M A.V.R.O. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8 20 Ochtendgymnastike 8 30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 1015 Gramofoonmuziek 10.25 Voor de vrouw 1030 Omroeporkest 11.00 Huishoudelijke wenken 1120 Omroeporkest en sa- listen 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en oeconomi- sche berichten ANP 1.00 Orgelspel 1.20 Cyclus „Uw hond en de mijne" 1.30 AVRO-Saloncrkest 2.20 Modepraatje 2.40 Cabaretprogramma 3.40 Reportage 4.00 Philharmonisch kwar tet 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 VPRO: Jeugduitzend. 5.15 Nieuws-, oeconom.- en beurberichten ANP 5.30 AVRO-Amusementsor- kest en solisten 625 „Huiswerk", causerie 0.45 Actueele reportage oi gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag ANP, sluiting ZWAAR IJS OP HET IJSSELMEER Het kruiende ijs heeft zich tot bergen gezet, zooals het menigeen niet heugt Hoewel er door de stormen van den laat- sten tijd wel wat ruimte op het LJsselmeer was gekomen, is het ijs toch nog te zwaar om de postbooten te laten varen. De sleepboot „En Avant", die Van Genemuiden naar Urk was vertrokken, is*na een zeer zware reis op Urk aangekomen. De boot heeft ruim 2 dagen werk gehad en heeft een nacht tusschen het kruiende ijs doorgebracht. Over een afstand van een kilometer voor de haven van Urk heeft de sleepboot 10 uur gedaan. Twee pas sagiers, die aan boord waren, konden het eiland loopende bereiken. De post wordt nog steeds met een bakfiets over den Lemsterdijk vervoerd. Intusschen zijn op het eiland de werkzaam heden aan de sluisput hervat De kolennood, welke op Urk heerschte is overwonnen; door dat de bevoegde autoriteiten toestemming hebben verleend, dat kolen van de Zuiderzee werken, onder de bevolking kunnen worden gedistribueerd. Zondagmorgen om half acht zijn de stoom- booten „Friesland" en „Zuiderzee" van de N.V. Reederij Koppen te Amsterdam uit Lemmer vertrokken om opnieuw te trachten Amsterdam over het IJsselmeer te bereiken. Het is den booten niet gelukt. Het was on mogelijk door de ijsmassa heen te breken. In plaats van te Amsterdam zijn de „Friesland" en de „Zuiderzee" omstreeks vijf uur te Enk huizen aangekomen. Vandaag zal men trach ten van Enkhuizen uit Amsterdam te berei ken. Hoewel het ijs nog niet lang gekruid heeft, heeft het zich toch tot bergen gezet, zooals het menig visschersman in tijden niet heugt Tegenover het schoone gezicht, dpt de op de ijsbergen oplevert, staat de schade welke vele visschers aan de uitstaande net ten zien toegebracht door het kruiende ijs. Verscheidene netten zijn geheel verloren ge gaan. Scheepswerfarbeiders naar Duitschland Het A.N.P. meldt: In de beste stemming, waaraan werklust ten grondslag lag, is een groep van ongeveer 240 jonge Rotterdamsche en Schiedamsche scheepswerfarbeiders, die zich voor arbeid ii het Duitsche rijk aangemeld hebben, uit Scheveningsch» „vertinnerijen" komen nu henden te kort bij het behandelen der rood koperen potten en pannen, welke er in bewerking gegeven worden. (Foto Schlmmelpenningh^ De strijd in het verre Oosten. Japansche troepen bij de achtervolging van Chineesche soldaten in de Perl-delta. (Foto Weltbild.) J commisserls-genenal Dr. Wimmsr heeft een bezoek gebracht aan de provincie Noord-Brabant. Bij zijn coek aan de weeroacht te s-Herogenbosch werd Dr. Wimmer begroet door den burgemeester Mr. F. J. van «chot. Geheel reots de commisaris der provincie Noord-Brabant Jhr. Mr. Dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel. (Foto Het Zuiden.) Rotterdam vertrokken. In zeer korten tijd werden de noodzakelijke maatregelen, noodig van het oogenblik van aanmelding tot dat dat van het vertrek, zooals geneeskundig onderzoek, in orde brengen van de pas poorten, regeling der levensmiddelenkaarten, uitrusting voor het werk, overmaken der loon en garantie voor het ontvangen van het loon voor de deelnemers, in nauwe samenwerking met de Nederlandsche be drijven en betrokken autoriteiten, door de Duitsche wervers voor arbeiders uitgevoerd. In den morgen van den dag van het ver trek namen de Nederlandsche bedrijfsleiders afscheid van hun arbeiders, die nu kameraad schappelijk met de Duitsche arbeiders zullen gaan arbeiden, om na verloop van eenige maanden in hun vroegere betrekkingen terug te keeren. Bij de Slemens-Werken te Berlijn naderen de vier voor Mandsjoekwo bestemde waterkracht-generatoren h voltooiing. Deze generatoren zijn de grootste In hun soort, welke ooit m Europa gebouwd werden. (Foto Weltbild.) Rechtszaken LANDSGERECHT Pseudo-politieman In den laten avond van 18 Augustus van het vorige jaar keerde op den buitenweg naar Put ten een 32-jarige vrouw op de fiets huiswaarts, toen plotseling een man met een rood lichtje achter de boomen te voorschijn kwam met de mededeeling, dat zij moest afstappen omdat zy zonder licht reed. De man gaf zich voor als iemand van de poli tie en wilde met haar een praatje beginnen, dat haar al eenigszins deed twijfelen of hij wer kelijk tot de politie behoorde. Doch toen hij daarop een penning toonde waarvan zij ech ter in de duisternis het opschrift niet kon lezen geloofde zij diens bewering wel. Bovendien zeide de man, haar echtgenoot wel te kennen, die in Duitschland werkte en hij vroeg haar nu wanneer zij voor het laatst bericht van hem had gehad, terwijl hij ook verder den indruk wekte, dat hij haar wel inlichtingen over haar echtgenoot kon geven. De vrouw wier belang stelling aldus was aangemoedigd, liet hem toen aan het woord en daarbij vertelde hij, dat half Duitschland was gebombardeerd en dat ook de fabriek, waar haar man werkte, ernstig zou zijn getroffen. Indien de vrouw wilde hooren of haar echtgenoot nog in leven was, dan moest zij 's nachts om twee uur maar bij hem thuis naar den geheimen zender van de Gestapo komen luisteren, aldus de man, die haar had aangehouden, doch onmiddellijk liet hij hierop volgen, dat in zijn woning anderen waren, die niet zouden mogen weten, dat hij de vrouw zou laten meeluisteren en dat het daarom beter was, indien hy om half drie dienzelfden nacht het te hooren nieuws by de vrouw thuis zou over brengen. Een en ander wekte opnieuw bij de vrouw ernstigen twijfel aan het verhaal, dat haar werd opgedischt en zij werd zich de werkelijke be doeling van den „politieman" volkomen be wust, toen hij daarop tot handtastelijkheden wilde overgaan, waartegen zij zich echter hef tig verzette. De aanrander liet daarna de vrouw los en toen kon zij zich naar huis begeven. Aangifte harerzijds bij de politie volgde en deze wist spoedig den vent op te sporen. Gisteren stond de pseudo-politieman voor het landsgerecht. Het was de 31-jarige losse-arbei- der A. J., die reeds twaalf veroordeelingen wegens diefstal van rijwielen en andere zaken achter den rug bleek te hebben, vonnissen van twee tot acht maanden en een van twee jaren. De Staatsanwalt noemde den verdachte een a-sociaal en voor de gemeenschap gevaarlijk element, wiens verwijdering uit de maatschappij voor geruimen tijd wenschelijk mocht worden geacht. Spr. eischte twee jaren gevangenisstraf. Verdachte verdedigde zich met de mededee ling, dat hij zijn leven had willen beteren, doch dat hij dien avond onder invloed van sterken drank was gekomen. Ten minste tien glazen bier zou hij toen hebben gebruikt en daarna had de borrel hem van streek gebracht De rechter veroordeelde den man tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Naar den Engelschen render geluisterd Het A.N.P. meldt: Het strenge verbod tot het luisteren naar een radio-uitzending als die van den Engelschen zender scheen, althans in October j.L, nog niet te zijn begrepen door de 62-jarige Haagsche modiste, die zich vandaag wegens dit feit voor het landsgerecht had te verantwoorden. Ver dachte scheen er een gewoonte van te hebben gemaakt, dezen zender thuis in te schakelen zelfs wanneer zij bezoek van eenige kennissen had. Zij gaf ter verontschuldiging op, dat de Nederlandsche omroep nogal vaak ges'oord was en dat zij dan den knop van het toestel maar wat verdraaide, zonder bepaaldelijk aan dacht te schenken aan hetgeen zij daarna te hooren kreeg. Uit het verhoor van een drietal getuigen bleek echter wel, dat het volstrekt geen toeval was, dat de radio vrijwel ieder en avond door de modiste op Engeland werd af gestemd, hoezeer een dezer getuigen, schoon zuster van de verdachte, dit ook hinderde. De Staatsanwalt vroeg zes maanden gevan genisstraf onder aftrek van vier maanden, welke in voorloopige hechtenis waren doorge bracht Het vonnis luidde vyf maanden, met aftrek van preventief, waarbij de rechter zeide. dat in het belang van de bevolking alles moet worden gedaan om het luisteren naar verboden radio-uitzendingen te doen ophouden. RECHTBANK TE MIDDELBURG VERDUISTERING VAN VEREENIGINGS- GELDEN De 93-jarige M. M. te Vlissingen had zich te verantwoorden wegens verduistering. Hem was ten laste gelegd, dat hij van 1935 tot 1940 als vtroinSw81o V,llsêingsche Werklieden vereniging „Gelijke plichten, gelijke rechten" ongeveer f 5000, toebehoorende aan die ver eenig mg zich wederrechtelijk heeft toege ëigend De overige bestuursleden, als getuigen gehoord, verklaarden, dat verd die van 1922 af penningmeester was, het volle vertrouwen genoot. Hij werd gecontroleerd door financieele commissies, doch deze hebben nooit fraude ontdekt Verd, had twee kassen onder zich die niet gelijktijdig gecontroleerd werden Bij 'con- ïïd uil de Stó ,ek0n Tan feit dat van de f 5000 verschillende bedragen al heel lang geleden verduisterd zijn 10 maan- den gevangenisstraf met aftrek o^c!eme™ê gebrekki« =°nMle ton. Uitspraak 7 Maart

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5