De nieuwbouw van de Ambachtsschool EENVOUD Laatste Berichte KIEMKRAC1 ZADEN I 15 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 Stadsnieuws Heden officieel geopend Het onderwijs kan nu zijn vleugels uitslaan Na heel wat strubbelingen tengevolge van de langdurige vorstperioden van dit en het vorig jaar en vooral ook van de oorlogsomstandigheden is de groote nieuwbouw van de Leidsche ambachts school gereed gekomen. Hedenmiddag is zij in gebruik genomen met een plechtig heid, aie bescheidenlek officieele bezich tiging was genaamd, maar waarbij het toch niet aan de redevoeringen en geluk- wenschen, die voor een officieele opening gebruikelijk zijn, heeft ontbroken. We ko men daarop morgen nader terug. Thans iets over de nieuwbouw zelf. Da aanhouder wint Na de uitbreidingen van 19181923 en 1933 ontstond door de groote toeloop van leerlingen voor dag- en avondschool toch weer gebrek aan ruimte, aan ruime, goed geoutilleerde werkplaatsen en teekenlokalen. Een oorspronkelijk bescheiden plan werd door besprekingen aan het Departement meer uitgebreid opgezet en het resultaat van vele conferenties is de verbouwing van een deel van het bestaande gebouw en de uitbreiding met meerdere lokalen, zooals dit alles thans is gereedgekomen. Toen het in 1 9 3 1 noodzakelijk bleek uit breiding te geven aan het aantal Metaalbe- werkers-werkplaatsen, heeft het Bestuur zeer vele pogingen gedaan hiervoor de gronden beschikbaar te krijgen van de Ned. Spoor wegen. De eerste bezoeken van het Bestuur hier voor dateeren reeds van 1929. Nadat alle pogingen hadden gefaald en reeds besprekingen werden gevoerd om op een geheel andere plaats een geheel nieuwe Ambachtsschool te bouwen, kwam het 't Be stuur plotseling ter oore, dat een strook grond van plm. 1200 m' te koop was aan de over zijde van het oude schoolgebouw. Geen andere oplossing wetende, stelde het Bestuur aan het Departement voor, tot aan koop over te gaan en daarop een semi-per- manent gebouw te doen verrijzen. Dit gebouw kwam tot stand in den vorm, zooals men het kent en bij het 50-jarig be staan der school op 1 Mei 1933 werd het op feestelijke wijze geopend. Toen nadien in 1938 bleek, dat weder uit breiding noodig was, zijn opnieuw pogingen in het werk gesteld hiervoor gronden van de Ned. Spoorwegen te verkrijgen. Door de onverflauwde ijver en krachtige medewerking van den voorzitter, den heer Ir. J. J. G. van Hoek, Is het kunnen gelukken de beschikking te krijgen over de benoodigde grond, waarop thans dit mooie gebouw is verrezen. Van de Ned. Spoorwegen heeft men thans 2400 m3 grond in gebruik. De nieuwe indeeling Bij de ruime nieuwe hoofdingang bevinden zich ter rechter- en linkerzijde de directie-, de administratie- en de conciergekamer als mede het centraal magazijn. De bestaande lokaliteiten voor deze doeleinden krijgen een andere bestemming. De autowerkplaats in het gebouw aan de overzijde van de Haagweg bleek te klein te zijn voor de groote toeloop van leerlingen- Het was niet mogelijk de gewenschte leer- objecten te plaatsen, waaraan door de leerlin gen op dag- en avondscholen moet worden ge. werkt. In de uitbreiding van het oude schoolge bouw is een nieuwe autowerkplaats gemaakt van 9X27 meter, welke ruimte biedt voor werkbanken met 30 bankschroeven, de noo- dige draaibanken, boormachines en andere ge reedschapwerktuigen, terwijl tevens ten min ste 5 automobielen kunnen worden geplaatst, waaraan de leerlingen oefenwerkzaamheden verrichten kunnen en bovendien ten minste 10 losse auto-motoren, op bokken opgesteld, waaraan leerwerkzaamheden kunnen worden verricht. De twee in 1918 gebouwde bankwerkerijen, welke zonder de noodzakelijke paalfundee- ring waren gebouwd, voldeden thans niet meer aan redelijk te stellen eischen. Deze twee éénverdieqing werkplaatsen zyn afgebroken en in een weinig grooter formaat weder opge bouwd. Met het oog op de lichtinval voor de lokalen van het oude gebouw, zijn ook deze werkplaatsen éénverdieping-bouw, thans met geen lichtinval door het dak. De autowerkplaats en de twee nieuwe bank werkerijen zijn voorzien van de zoo gewensch te bergplaatsen toiletten en handenwasch- gelegenheden. Van twee bestaande teekenlokalen op de begane grond zijn gemaakt: één ruime bank- werkerij en ruime kleedkamers voor het ber gen van alle kleeding der leerlingen, welke hun lessen ontvangen in lokalen van den De- ganen grond. Op de eerste en de tweede verdiepig van het nieuwe gedeelte zijn elk drie ruime tee kenzalen en een theorielokaal verrezen. De theorielokalen zijn voorzien van experimen teertafels, waarbij water, gas, electriciteit en gecomprimeerde lucht is aangebracht. Op de derde verdieping van het nieuwe ge deelte is een ruime schilderswerkplaats ge- mSakt met een bijbehoorende spuitruimte en eenstofvrije lakkamer. Bovendien is naast deze werkplaats een ruime zolder voor ber ging van gereedgekomen geschilderde artike len. teren «n aan te passen aan de eischen welke thans aan dit onderwijs worden gesteld. Was aanvankelijk de duur VEm de opleiding gesteld op 3 jaren, in 1933 werd door de overheid bepaald, dat om bezuinigings- en wellicht andere redenen, de opleidingsduur moest worden gesteld op 2 jaren. Het onderwijs moest worden gecompri meerd en in èen sneller tempo worden gege- Hiervoor moesten werkplaatsen worden gewijzigd en van meer werktuigmachines worden voorzien. Aan het vrij groote aantal verzoeken om plaatsing van leerlingen moest worden vol daan, wat door het verkorten van de cursus duur kon geschieden. Doordat men nu over meer ruimte beschikt kunnen meer leerlingen worden toegelaten. De aangifte van leerlingen voor de Me taalbewerkersvakken is steeds het grootst en hiervoor moesten in den regeT leerlingen wor den afgewezen. Openbare lessen. Teneinde ouders en belangstellenden in de gelegenheid te stellen den nieuwbouw te be zichtigen worden op Donderdag en Vrijdag van 1012, 24 en 67 openbare lessen gegeven. P. J. VAN DAM, TIMMERMAN METSELAAR DE LAAT DE KANTERSTR. 17 T*L 25337 - Leiden HET ADRES VOORi ADMINISTRATIE VAN VER HUUR VAN ONR GOEDEREN INCASSO-HUREN EERSTE KLAS BEGRAFENIS - ONDERNEMING KANTOOR. HOOGEWOERD 84 TELEFOON 20975 W. v. INGEN SCHENAU (Dir.) Voorstellen aan den Gemeenteraad Benoemingen Daar de heer P. Jasperse bericht heeft, dat bij een eventueele benoeming als lid der Commisie van toezicht op het Middelbaar onderwijs, niet zou kunnen aanvaarden biedt de commissie thans de volgende aanbeveling aan: 1. D. Parmentier, 2. H. M. Markusse. Op 20 Februari 1941 is de heer jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch Ridder van Rosenthal aan de beurt van aftreding als commissaris van de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij, zoodat de vergadering van aandeelhouders in deze vacature zal hebben te voorzien. Inge volge de statuten der N.V. zijn aftredenden herkiesbaar, terwijl de benoeming voor den tijd van 3 jaren plaats heeft. Tengevolge van de benoeming van den on derwijzer van de Centrale School voor het 7de en 8ste leerjaar J. W. van der Reijden tot hoofd van het o.l. school aan de Boommarkt, is aan eerstgenoemde school een vacature ontstaan. Naar meening van B. en W. kan in die vacature worden voorzien door overplaatsing naar die school van mej. J. J. van Doorn, onderwijzeres aan de o.l. schoo' - Paul KrugerstraaL Aankoop huis De gemeente heeft in openbart .„.ung de hand kunnen leggen op het perceel Lange- gracht nis 236/236a, hoek Noorderstraat, voor de som van 3375. Aangezien dit pand aan eigendommen van de gemeente, behoorende tot het bedrijf van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst, grenst, achten B. en W. het bezit daarvan voor de gemeente van belang. De medewerkers aan de uitbreiding. De uitbreiding van de ambachtsschool kwam tot stand onder leiding van architect Bern. Buurman. Op 15 Maart 1939 had een publieke aanbe steding plaats, waarop door 68 aannemers werd ingeschreven. De hoogste inschrijver wil de bouwen voor een bedrag van 209,985 en de laagste inschrijver voor 169,900. Aan de zen laatste, den heer A. Buur, aannemer te Alkmaar, werd het werk gegund. Op 1 April 1939 werd een aanvang met het werk gemaak en waren er niet vele moei lijkheden gekomen, welke groote vertraging in het werk brachten, dan zou zeker de officieele opening reeds veel vroeger hebben kunnen geschieden. 'Ir. L. H. Huij dts maakte de berekenin gen voor de betonconstructie, de heer ir. N. K1 o o t s werd tot adviseur aangesteld voor de centrale verwarming en de electrische licht- en krachtinstallatie. De levering van de centrale verwar ming werd opgedragen aan de N.V. Geveke Co. te Amsterdam, terwijl de levering van de electrische i n s tall a tie* werd op gedragen en uitgevoerd door de N.V. Iemco te Leiden. In de groote traphal is op een muurvlakte een baksteen-tableau aangebracht, voorstel lende een jeugdige werker aan den arbeid. Di fraaie stuk is vervaardigd volgens een ont werp van mej. v. d. Hoek Milot, leerlinge van de academie voor beeldende kunsten. Het is gebakken door Ouderzorg te Leiderdorp. Het belang voor het onderwijs. De verbouwing en uitbreiding van de Am bachtsschool had in hoofdzaak tot doel de huisvesting van ons vakonderwijs te verbe- De N.V. Hollandsche Constructiewerkplaat sen alhier, heeft verzocht, om de gronden, gelegen aan de Oostzijde van den Zoeter- woudscheweg, te bestemmen tot industrie terrein, zulks met het oog op een uitbreiding van haar fabrieksgebouwen. Bedoelde gronden zijn bij het uitbreidings plan aangewezen voor arbeiders- en kleinen middenstandsbouw en straataanleg. Er zijn naar meening van B. en W. wel termen aanwezig, om aan dit verzoek te voldoen. De bedoelde grond is n.1. rondom door fabrieksterreinen omgeven en derhalve niet bijzonder geschikt voor woningbouw, ter wijl door de wijziging tevens tegemoetgeko men wordt aan de belangen van een groote industrie, als hoedanig het bedrijf van de N.V. aan te merken is. Subsidie Luchtbescherming De afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming verzocht voor het jaar 1941 aanvankelijk een subsidie uit de gemeentekas van 1900. Op de gemeentebegrooting voor 1940 was een subsidie aan de afdeeling uitgetrokken van 2750, over welk bedrag echter slechts voor een deel is beschikt, vermits in dat jaar door verschillende omstandigheden onzeker heid omtrent de taak van de plaatselijke afdeelingen van de Vereeniging was gerezen. In die onzekerheid was tevens de reden ge legen, dat voor 1941 een lager subsidie werd aangevraagd, dan voor 1940 beschikbaar was gesteld. Inmiddels is die onzekerheid evenwel opge heven. De taak van de plaatselijke afdeelin gen is vanwege de Rijksinspectie voot de bescherming van de bevolking tegen lucht- anavallen nauwkeurig omlijnd en daarbij is aan die afdeelingen een aanmerkelijk grooter arbeidsveld toegewezen, dan dat waarover zich vroeger haar werkzaamhed enuitstrekten. Naast de algemeene voorlichting van het publiek en de propaganda voor de deelneming aan de zelfbeschermingsploegen moeten ook de samenstelling en de opleiding van die ploegen door de afdeelingen ter hand worden genomen. Ten einde dit alles met vrucht aan te kun nen vatten, moet de afdeeling Leiden in staat gesteld worden eenig personeel in dienst te nemen. Op deze indientsneming noch op de uitbreiding van de werkzaamheden van de afdeeling, was bij de door de afdeeling inge diende begrooting gerekend. Dezerzijds is met het bestuur van de afdeeling overleg gepleegd ter zake van het opmaken van een nieuwe begrooting, met inachtneming van de uit een en ander voortvloeiende uitgaven. Daarbij is gebleken, dat voor 1941 een sub sidie uit de gemeentekas ten bedrage van 4715 noodig is. Onder auspiciën van de Nederlandsche Toonkunstenaarsvereeniging en de Leidsche Studenten Werkgemeenschap voor Muziek geeft Carl Flesch a.s. Zaterdagmiddag 22 Februari in de Kleine Stadsgehoorzaal een uitvoering van Mozart Vioolsonaten, bespro ken en gespeeld. Aan den vleugel: Hans Brandts Buys. HANDELSREGISTER KAMER VAN Officieele Publicaties (Onjuist ingevuld* formulieren) Bij de gehouden contróle is gebleken, dat vele aanvragers door verkeerde invulling van hun aanvraagfirmulier zich aan strafbare handelingen hebben schuldig gemaakt. Men wordt erop gewezen, dat deze contróle uitgebreid zal worden over alle groe pen i.l. de groepen B., C. en D. Zij, die door eten onjuiste opgave in h bezit zijn gekomen van een te grot aantal brandstoffbonnen, worden alsnog in de ge legenheid gesteld, him ten onrechte ontvangen bonnen terug te bezorgen bij de Bradstoffen- dommissie „Leiden" Oude Singel 236 en '■s ochtends tusschen 8 u. 30 en 12 u. Tegen hen zullen nog geen strafmaatregelen worden genomen. Deze laatste gelegenheid is opengesteld t o I uiterl ij kWoensdag26 Februari a.s Na dien datum zal op overtreders de distribu- tiewet van toepassing zijn- Leiden. 19 Februari 1941. De burgemeester van Leiden, A. TEPE, Wetlh., loco-burg. INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat op Woens dag 26 Februari a.s., des namiddags van 2 tol tr, aan het btireau van den Geneeskun digen Dienst, Mare 13a, gelegenheid wordt ge geven tot kostelooze inenting tege pokken. Het trouwboekje moet worden medegebracht A. TEPE, Weth., loco-burgem. VAN STRIJEN Secretaris KOOPHANDEL O pheff ing. Bedrijf, Leiden, Stadshouderslaan 2. Wijziging. E. J. Hogervorst en Zonen. Noord wij kerhou-t Buurtweg 8. BloemboUenkweeloerij en bloembollen- handel. - r. Ven.: E. J. Hogervorst. Nootdwijkerhout :nmootschap onder firm- J— i nieuwe vennootschap oneen rirma onder d«n®elfden naam. (BP.) Venn.: H. vorst; C. Th. Hogervorst; E. J. Hogervo: J. Hogervorst en A. V. Hogervorst, No- hout. is ontboi nder firma gevormd Hoger- t Jt C. dwijker- Co. Rijnsburg. Rapenburg 3. w. Tel- BURGERLIJKE STAND GBBQHBNWilly Engehna. d vin W. v. a Hoe- ïn en E. v. d. Berg; Maria Catharma Dorothea Alegonda. d. van F. P. v. d. Berg en C. C. Zonne veld; Cornelia Gerardua, zn. van C. P. v. Fulpen en G. M. Jansen. OVHRLBDBN: M. Plu, hevr. van I. Baart, 64 j.; g frn P. C. Bolster. 74 j.; C. Ouwerkerk, wed. H. v ÈJken. m.. 76 J.;' G. F. Boeien, d, io mnd. Alphen a/d. Rijn Antwoord van B. en W. We ontvingen het antwoord van B. en W. inzake de opmerkingen en wenschen van den Raad onzer gemeente, gemaakt bij hel afdeelingsonderzoek van de begrootingen voor 194J Algemeen# opmerkingen Of de nieuwe bepalingen voordeel of nadeel voor de gemeente op zullen leveren kunnen B. en W. niet voorspellen. Dat bij het vast stellen van dezelfde norm zal worden uit gegaan als bü de wet van 1929 staat geens zins vast. Dat destijds een zuinig gemeente lijk beheer instede van belooning te vinden, een lage uitkeering tot gevolg had, is vol komen juist. Dit zegt echter niets ten aanzien van de nieuwe uitkeering welke te wachter is, evenmin als men van de zuinigheid van vóór 1929 de toenmalige gemeentebesturen een verwijt kan maken, omdat niemand kon voorzien dat die zuinigheid zou worden ge straft als in de wet van 1929 inderdaad tol uiting kwam. Bovendien is het aan twijfel onderhevig of het gelukt zou zijn bij t royaler opzet van de gemeentehuishouding; ondanks een hoogere uitkeering de jarer 19301940 door te komen op een wijze als thans mogelijk is geweest. Ten aanzien van de klacht dat het zuinig beheer ook in de latere jaren zich voortzett< uiteraard draagt het vorig college en de raad slechts de verantwoording voor wat n; September 1939 gedaan of niet gedaan werd meenen B. en W. op te mogen merken dat in de laatste jaren véél, zeer véél tot stand is gebracht. Het aspect der gemeente is grondig gewijzigd en verbeterd. Dat niet alle wenschen in vervulling zijn gegaan, kan be zwaarlijk worden aangemerkt als te zijn achterlijk op sociaal gebied. Als dan ook tot ons college het verwijt gericht wordt, dat het beheer te conser vatief is geweest, dat gekeken is door een kapltalistischen bril, dat de sociaal taak verwaarloosd is, dat aan particularisme is vastgehouden, dat zware lasten zijn gelegd op de minst draagkrachtigen, dan antwoordt ons college hierop: Dat ge tracht is in alles maat te houden, dat gedaan werd wat gedaan moest worden, maar dat burgemeester en wethouders t nimmer de oogen hebben gesloten voor de financieele gevolgen. Ook dat behoort tot de taak van ons college, en B. en W. zijn niet voornemens in de toekomst hun financieele verantwoordelijkheid uit het oog te verliezen. Wat het heden betreft moet men zich goed realiseeren dat we leven ln een oorlogs toestand waarin de primaire vraag is: hoe kunnen wij behouden wat tot stand kwam, en niet: wat kunnen wij nu in dezen tijd nog eens extra entameer en. De begrooting geeft werkelijk blijk, dat B. en W. zich niet op het standpunt plaatsen van met de armen over elkaar te gaan zitten, maar wel heffen n W. waarschuwend de vinger op en zeggen dat uitbreiding van gemeen lelijke be moeiing leidt tot uitzetten der uitgaven en dat de ervaring leert dit eiken dag d« r.oodige gelden niet zijn te krijgen zonder het minst draagkrachtige volksdeel zijn deel daarin te laten bijdragen. Gevraagd wordt: Is het in dit verband niei veelzeggend, dal tot de jongste maatregelen tot versterking de r ij k s inkomsten ook de omzet belasting behoort? Het zilveren ambtsjubileum van Ds W. L. Mulder te Veenendaal In een plechtige samenkomst herdacht VEENENDAAL, 18 Febr. Onder veel be- langstelling is alhier het zilveren ambts jubileum van Ds W. L. Mulder herdacht. Reeds geruimen tijd voor den aanvang de samenkomst in Eltetho was de zaal al ruim bezet. Het podium, waarop Ds Mulder en zijn familie zou plaats nemen, was sierd met talrijke bloemstukken en pal men. De geheele zaal bood een feestelyken aanblik. Ds J. Bakker sprak den jubilaris toe. Deze samenkomst kan het karakter dragen van bljjdschap en meeleven met een per soon, maar dit mag niet in het middelpunt geplaatst worden. Het is het uitdrukkelijk verzoek van den jubilaris om deze vergade ring zoo eenvoudig mogelijk te houden. Het gaat immers alleen om de eer van God, de aanbidding van Jehova. In Psalm 134 lazen we ook de verhooging van onzen God. Het gaat om de Geest die gezegend heeft. Ds Mulder is nu 25 jaar predikant. Hy heeft gestaan in de plaatsen Arnemuidcn, Gouderak, Garderen, Benthuizen, Enter, Voorthuizen, Huizen, Hoevelaken en is nu sedert 3 Jan. '37 predikant in Veenendaal. Een wijd veld strekt zich dus uit. Dit alles dwingt ons hart tot gebed. We hebben een geordende broeder die Gods genade mag prediken. Een zegen daalt hier neer en hier past deze jubileumbede: „De Heere zegene U We bidden U Gods zegen uit Zion toe, de zegen voor Uw ambt, voor Uw huis en d ezegen voor Uw hart Hierna zong e Dameszangkoor deze ze genbede Ds Mulder toe. Na het zineen van dit liec" sprak Ds. Bakker een persoonlijk woord tot zijn collega, als Voorzitter der Jubileumcom missie maar ook als tolk van de Gemeente. Velen hebben met groote zegeningen naar Uw prediking mogert luisteren. We wen schen U te huldigen, maar God in U te dan ken. Ge zijt bemind geworden door Uw be minnelijke omgang. We bidden U Gods zegen toe. Op Uw ambt, huis en voor Uw hart. Ook heeft de Gemeente een geschenk bijeen gebracht en hieruit blykt de liefde die zij voor U gevof*. want het bedrag is byeengebracht uit vrijwillige gaven. We hopen dat ge het cadeau nog lang in Vee- Toespraak van den Burgemeester Na deze aanbieding sprak Burgemeester Van K u y k namens het burgerlijk be stuur der gemeente. Een predikant is op een plaats een belangrijke persoon. Predikanten cn ook wij, we timmeren aan den weg. Voor U is dat nog zwaarder als voor anderen. Het doen en laten van een predikant wordt tot in kleinigheden nagegaan. Dit is vaak niet alleen welwillende belangstelling, maar ze gaat gepaard met kritiek, in veel gevallen zelfs ongegronde. Twee dingen vallen mij op: ten eerste: U trekt U niets aan van wat de menschen zeggen; ten tweede: met groo te ijver verricht U uw werk. Het herderlijk werk wordt door U niet verwaarloosd. U werkt niet om eigen voordeel of eer, maar U voelt dat het Uw roeping is. De geluk- wenschen van het Gemeentebestuur mogen hier niet ontbreken. Ik wensch namens het Gemeentebestuur, dat U in zeer ruime mate moogt gevoelen, dat ge door de kracht van God gedragen wordt. De tijd is heel moei lijk. U moet spreken van vrede en naasten liefde, moge dat door Gods kracht U moge lijk worden gemaakt. Gelukwensch namens den Kerkeraad Namens den Kerkeraad sprak de heer T. Hiensch. Gij moogt nu herdenken de wonderlijke leiding van God. Met dankbaar heid zult' ge ook op dit plechtige oogenblik terugdenken aan Uw bevestiging in Arne- muiden en aan Uw andere standplaatsen. De Heere heeft U vergund om 25 jaar den vollen raad Gods te verkondigen. Uw werk is ook hier niet te vergeefs geweest. Velen zijn ontdekt aan hun zonde en schuld en velen hebben door Uw woorden troost en bemoediging mogen ontvangen. God zij dank, gij hebt geen onkruid gezaaid en geen ziekelijke leer verkondigd. Uw leer is op Gods Woord gegrondvest. Ga in de kracht Gods met vernieuwing voort, dan zal de overwinning zeker zijn en aan het einde van Uw loopbaan zult ge dan hooren: „Komt in mijn Gezegende en beërft het Koninkrijk mijns Heeren." Nu verzoek ik de Gemeente op te staan en onzen herder en leeraar toe ♦e zingen Psalm 119 9. Namens den Gereformeerden Bond Nadat de afgevaardigden van de R voogdij en van de Notabelen het woordi voerd hadden sprak de heer Van Waf ren anmens de afdeeling van den G« Bond. Aan het einde van het jaar 1937 q onze afdeeling een vijftigtal leden en reeds 120. U hebt in die vereeniging arbeid verricht, en er is zegen van uil gaan. We danken God er voor dat Hii U| ons gegeven heeft. We hopen dat U nog jaren in den Gereformeerden Bond mc werken. Mijn taak is evenwel nog niet q loopen. Op mij rust ook nog de aangent plicht, U deze boekenkast leden aan te bieden. Verschillende toespraken Hierna spraken verschillende dames heeren namens diverse vereenigia hartelijke, van innige vriendschap getuig de woorden tot Ds Mulder. Namens de collega's in Veenendaal sj ken Ds R. Kok en Ds D. van Enk. i sprekers boden een geschenk a Dankwoord van den jubilaris Na al deze sprekers hield Ds Mulder f, nog een toespraak. Bij mijn intrede in eerste gemeente begonnen de grootste ir lijkheden, maar de Heere heeft het welf maakt. Nu deze mijlpaal gekomen is, zip' terug. De afgelegde weg getuigt van li trouw en zonde maar ook van de bemoi. gen en weldaden des Heeren. De Heere hu alles wel gemaakt en we zullen dan oor Hem eindigen. Nu zien we een donkere V komst in maar voor vijf en twintig jfl waA er ook veel moeilijkheden. God alles, en we roepen uit: „Wat Gij begon zijt, zult Gij ook beëindigen!" God heeftf kennelijk gezegend en Hij geve dat er len toe gedaan mogen worden tot de L voor de blijken van vriendschap van f meente die zalig wordt. Ik ben danknl Gemeente, die ook in het gebed mij ft denkt. Ook zijn mijn vrouw en ik Ub dankbaar voor de bloemstukken en cadft die wij mochten ontvangen." r Hierna richtte Ds Mulder nog een F woord tot alle sprekers om hun te dai£ voor hun hartelijke woorden. y Nadat Psalm 133 vers 1 was gezonf sloot Ds R. Kok deze vergadering met dr zegging. Hierna werd er voor de tw#i maal gelegenheid gegeven om Ds Mulde^i Me(rouw Mulder te feliciteeren. Water- en lichtbedrijven. De bezwaren tegen een tijdelijke verminde ring van de afschrijvingspercentages op de bedrijven en tegen storting van de geheele winst in de gemeentekas, deelen B. en W. Dit zijn echter noodmaatregelen. B. en W. zagen geen kans het begrootingstekort te dek ken met iets dat minder bezwaren meebrengt Thans te beginnen aan reductie op kas en water voor de groote gezinnen acht en B. en W. niet verantwoord, met het oog op de fi nanciën. Voor de laagste woningklassè zaï de beschikbaar gestelde waterhoeveelheid belangrijk wórden verhoogd. De zeer uiteen- loopende tarieven voor water (9 tot 25 cent per m3) te nivelleeren, achten B. en W. thans ook niet gewenscht. Tenslotte wordt stilge staan bij de belooning van de 3e klerken op het kantoor der bedrijven. Voor jonge men schen is de belooning voldoende. Deze be trekkingen zijn te vergelijken met een oplei ding. Men moet trachten na enkele jaren, indien er geen vacaturen zijn elders em- plooy te vinden. Men heeft thans echter drie 3e klerk en van 28, 31 en 25 jaar. De eerste staan reeds op hun maximumsalaris. De func ties zyn niet van dien aard dat gehuwden hierin een bestaan hebben. Om nu de zaak op afdoende wijze tot oplossing te brengen wil len B. en W. overwegen de rang van 3e klerk maar op te heffen, de beide oudste klerken in den rang van 2e klerk op de aanvangswed- de te plaatsen en dit tz.t. ook doen met de jongste. Nog wordt medegedeeld dat inderdaad met ingang van 1 Januari de gasprijs met een ve cent per m3 wordt verhoogd. Begrooting algemeen Armbestuur. B. en W. sluiten zich aan bij die leden, die een woord van waardeering uitgesproken heb ben voor de vele en vaak moeilijke werk zaamheden, welke door de leden van het arm bestuur belangeloos worden verricht Ook bij het college is de vraag opgekomen of, in verband met de omvang van het werk de huidige organisatievorm op den duur kan worden gehandhaafd. Waarschijnlijk zou reeds een onderzoek ingesteld zijn, hoe gelijksoor tige gemeenten deze dienst ingericht hebben maar van rijkswege is vorig jaar ingesteld het rijksarbeidsbureau, hetwelk binnenkort in aantal gemeenten zal vestigen geweste lijke bureaux en bijkantoren. Wat dit uit zal werken willen B. en W. eerst afwachten daar men eerst moet weten welke taak aan de gemeentebesturen wordt overgelaten. Een voorbereidend onderzoek zal echter nu reeds worden ingesteld. De werken aan de wegen in onze gemeente zullen zoo spoedig mogelijk uitgevoerd wor den. De tijdsomstandigheden, waardoor materialenschaarte is ontstaan doen echter hun invloed gelden. In het a.s. voorjaar zul len waarschijnlijk verschillende aanbestedin gen plaats hebben, o.a. wegvak Gouwsluis langs de Oostzijde van het Aarkanaal. Van den weg op de voormalige spoorbaan Aarlan- derveenNieuwkoopNieuwveen wordt 24 Februri een gedeelte aanbesteed. Met de plaatsing van een monument voor de oorlogsslachtoffers komt het B. en W. voor, dat het beter is nog te wachten. Voor melkverstrekking op de school is con tact gezocht met het comité; ook de verstrek king van schoeisel willen B. en W. helpen bevorderen, misschien eveneens via het school-melkcomité. De badhuisbouw zal, indien eenigszins mo gelijk nog dit jaar ter hand genomen wor den. Ook B. en W. zijn doordrongen van de on billijkheid, welke schuilt in het huidige stel sel van heffing van rioolbelasting. Een gewij zigde heffing, wilden B. en W. voorstellen na voltooiing van het rioleeringsplan. B. en W. erkennen tenslotte de schaduw zijde van de invoering van een straatbelas ting, vooral na de verhooging van de grond belasting. Echter wordt in zeer vele gemeen ten, ondanks deze bezwaren een straatbe lasting geheven en voorts moet men beden ken dat de verhooging van de rijksmiddelen de gemeente niet kan of mag weerhouden de haar ter beschikking staande bronnen te ver- waarloozen. Dit neemt echter niet weg dat B. en W. gemeend hebben het percentage der heffing op 3 en 1% te moeten brengen in- plaats van 4 en 2. CHR. JONGE BOEREN EN TUINDERS In de Chr. lagere landbouwschool werd een ledenvergadering gehouden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersvereeniging Eendracht maakt macht De vergadering stond onder lei ding van den heer C Voets. Nadat de heer P. Kwakernaak de notulen had gelezen, trad als spreker op ae heer G. J. van Loo hoofd der Chr. Nat. school en land- bouwonderwijzer te Ter Aar met het onder werp: „Mineralen in de veevoeding.". In een zeer leerzaam referaat zette spr. uit een de be eekenis van de mineralen voor nel vee ter bestrijding van verschillende ziekten en opvoering van de kwaliteit van het vee in het Gem. Radio-distributie Donderdag 20 Februari. Ie programma: 7.3022.00 KRO; 22.0024.00 Duitsch programma. He programma: 7.30—17.00 AVRO; 17.00— 17.15 VPRO; 17.15—19.15 AVRO; 19J5—23.00 AVRO "Programma uitsluitend voor Radio Cen trales); 23.00—24.00 Duitsch Drogramma. Ille programma: 7.3024.00 Duitsch program- 7.30—24.00 Duitsch pro- algcr. dit referaat e Op 16 Februari herdach't de heer B. Werther, wonende in de Emmalaan, zijn zilveren jubi leum als baas in dienst van de scheepswerf De Industrie van D. en Joh. Boot n.v. alhier. Maandagmorgen had, nadat de jubilaris met zijn gezin per auto van huis was gehaald, ii timmerwinkel temidden van het personeel huldiging plaats. Allereerst werd het woord gevoerd door der directeuren, de heer Jac. Boot Deze schet ste het werk van Werther waaruit bleek, dat de fa. in 1916 een goede keus had gedaan door hem als baas aan te stellen. Onder zijn leiding is de werf steeds uitgebreid en werden hon derden schepen gebouwd en gerepareerd tot groote tevredenheid van schippers en reeders. Ais bewys hiervan maakte spreker melding van een felicitatie voor den jubilaris, gezonden door de directie van v. d. Tak's Bergingsmaat schappij. Namens het personeel werd een fraaie lees- lamp met tafel en tijdschriftenbak aangeboden, namens de directie een prachtig radiotoestel en namens de Maatschappij voor handel en nijver heid te Leiden ontving de jubilaris de groote zilveren medaille met loffelijk getuigschrift In een korte toespraak dankte baas Werther voor de waardeerende woorden en de cadeaux. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer C. Blom, baas der aïd. smederij, die de vehouding tusschen den jubilaris en het perso neel als zeer goed schetste. Namens het perso neel sprak tenslotte de heer W. Dirkzwager, die de naam „meesterknecht" op den jubilaris toepasselijk achtte. Hij is meester, maar voelt zich knecht, waardoor hijzelf prettig werkt voor het personeel een goede baas is. Hiermede was de huldiging afgeloopen en werd het perso neel door directie en jubilaris getracteerd. COLLECTE WINTERHULP De Zaterdag gehouden collecte voor Winter hulp Nederland heeft in onze gemeente 229,74 opgebracht TEGEN EEN AFSLUITBOOM Gistermiddag is de 38-jarige wielrijder N. S. tegen een afsluitboom van de Schrijvers- brug gereden op het moment, dat deze werd neergelaten. Hij kreeg een bloedende wonde boven het linkeroog en is door den E H.D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. EEN KWADE DRONK Gistermiddag te half twee is de 59-jarige J. J. v. d. P., wonende in de Pruisenstraat, op de Langegracht, toen hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, gevallen. De E.H.D. heeft hem thuis gebracht Daar heef hij een jaar uur later, in een vlaag van woede, een gedeelte van de huisraad kort en klein geslagen. Een zoon greep hem vast, waarbij een worsteling ontstond, v. d. P. viel met h hoofd op een stoel en werd bloedend ge wond. De E.H.D. bracht hem thans naar br Acad. Ziekenhuis. TEGEN EEN BOOM GEREDEN Gistermiddag te 5.15 uur is op de Rijusbur- gerweg de 48-jarige N. K., bij het passeeren van een wielrijdster tegen een boom gereden. Hij kreeg een lichte hersenschudding en een hoofdwond en is door den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis gebracht. BURGERLIJKE STAND Overleden: Johannes Cornelis van der Vlisl, oud 68 jaar, gehuwd met Elisabeth van Dijk huizen Hillegom PATRIMONIUM Onder leiding van den heer J. O. Vermeer hield Patrimonium een vergadering in zijn gebouw. De opkomst was goed. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield de heer G. Rikkers een inleiding over „Wat verstaat men onder Productie in de economie". Er volgde een goede en leerzame bespreking. BURGERLIJKE STAND Bevallen: N. van Egmond-van Wijk, znG. H. de Groot-Weijers, zn.; B. van Vliet- Gaastra, dr. Ondertrouwd: T. Douma en M. E. Hilliger; H. M. Kulkenberg en A. C Preenen; G. van Kesteren en P. S. van Dijke. Getrouwd: G. van Nieuwpoort en B. Swets. Overleden: A. J. Klinkenberg, m., 33 jr.; M. de Rooij, wed. van H. Huis, vr., 78 jr.; M. de Graaf, echt», van S. Bossen, vr., 63 jr.; L. de Vries, m., 89 jr.; J. C. Evers, m., 61 jr. De distributie van kaas Om de veertien dagen worden twee bo| die een geldigheidsduur van een maai hebben, aangewezen tl De secretaris-generaal van het depart^ van landbouw en visscherij maakt net- gende met betrekking tot de distribu tit kaas, bekend. 1' Teneinde de bevoorrading van de wP< liers een regelmatiger verloop te doen hé, is besloten met ingang van Maandag 24 L a.s. een wijziging in de bonaanwijzingeni kaas te brengen. Met ingang van dien datum zullen nfc zooals tot nu toe gebruikelijk was vieift nen, maar twee bonnen worden aangevt welke recht geven op het koopen van f Deze bonnen zullen geldig zijn van Mai 24 Februari tot en met Zondag 9 Maai)- De bonnen, die op 9 Maart nog niet geiv, zijn, blijven voorts nog veertien geldig, dus tot en met Zondag 23 Maaa^ Met ingang van Maandag 10 Maart fï dan wederom twee bonnen voor kaas wé aangewezen, welke veertien dagen L zullen zijn en vervolgens nog veertien L gebruikt mogen worden. Hierdoor zal eenerzijds worden bereikf gedurende de eerste twee weken de winkji ten volle aan alle aanvragen van hun (j ten kunnen voldoen en anderzijds, mogelijkheid om vier kaasbonnen tegelf besteden voor het aanschaffen van een If kaas of een geheel kaasje na 10 Maarl weer geopend is. Katwijk a/d. Rijn DIEFSTAL VAN WASCHGOED KONIJNEN Gisternacht beeft een dief of hebben <1 kans gezien aan den Noordwijkegweg vj kele gezinnen zich de wasch, die zij 1 hadden lat enhangen toe te eigenen. T anderen bewoner werden konijnen ei meegenomen. Men had in den voorr verdachts gehoord, doch er geen aan geschonken. De politie stelt een i keurig onderzoek in. Voetsporen zijn g den. Men zij intusschen gewaarschuwd!] Oegstgeest ER ZIJN GEEN BETE, GEVERSSTRAAT 65. Sassenheim VOORLICHTINGSDAG GROENTETEïfcl Dinsdag heeft in het café „Het Bruine Re een voorlichtingsdag voor de groenJ plaats gehad. Deze dag was georganiseerd c de Algemeene Vereeniging voor Bloembte cultuur, afdeeling Sassenheim. De cursus T geopend door den heer G. Vlasveld jr.,S( zitter der afdeeling Sassenheim. In het bijz k heette hij welkom de heeren T e M e y en L. sen, die voorlichting zouden geven betreo tuinbouwproducten, die voor onze grondel schikt zijn. Voorts omtrent toepassing a: kunstmeststoffen, alsmede herkenning j verschillende ziekten en haar bestrijdinj1 moeten „beslagen ten ijs" komen. De heer Te Mey sprak over: Bemti kunstmest, selderij, en grondonderzoek. Or uiteenzetting volgden vragen die door (r heer Te M ey werden beantwoord. Ile volgde pauze. In de middagsamenkomst vervolgde de^ Te Mey de beantwoording der vragen. Dj gaf den heer Nyssen een cursus over het s van boonen. winterwortelen, boerenkoolfl spruitkooL Ook na deze lezing werden vfra gesteld en beantwoord. Voorschoten N. Vos, oud 65 jaar, wonende Leidsche we; alhier door een onbekend gebleven wiel op den Leidsche weg, nabij het raadhuis! gereden. Hierdoor kwam hij op de tramn vallen. Hij werd met een bloedende wond :n: het rechteroog naar het politiebureau gek. om verbonden te worden. Dr. Kerkhof den patiënt verder behandeld. ia politie alhier aangifte gedaan van een partijtje hout, dat bestemd was1" de langs de Julianalasyi te maken schoeiiii het onderzoek hieromtrent door de polit,H' gesteld, bleek dat de daders waren de jo,t{ 8 G., oud 10 jaar, H. G., oud 12 jaar *n R., oud 11 jaar. Proces-verbaal ia l maakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6