$lieum ^Oiïtsrijf (üriimitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken IN DEN DISTRIBUTIEDOOLHOF v» 'V _jonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct Losse nummers 5 ct Alles by vooruitbetaling. flvertentiepryzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. No. 6358 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1941 Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 21e Jaargang EN BELANGRIJK ÜTUKJE GROND irland vormt juist door zijn ligging i« Rijnmond een belangrijk deel van Dpeesche continent; deze ligging is n groote beteekenis als die van de ptohe verbindingen." ijawoorden van Dr. H. Fischböck, jaris-generaal voor Economische mjirelke we ontleenden aan een arti- zijn hand in het orgaan van de Handelskamer voor Nederland, zinrijke beteekenis en waard, dat eJ Nederlander zich daarvan door land is een uitermate gunstig ge- e ingangspoort voor het Oosten en een uitgang voor het Westen. Het .daardoor over een op korten af vliegen achterland, dat in normale lvJn enorme opname-capaciteit van in vertegenwoordigt, producten, "fear niet zelf gemaakt worden of r grondstoffen vanuit het Westen, >re landen en werelddeelen dus, '«komen. Omgekeerd zullen naar dat endeel van de wereld met gebruik- 1 ;van de Porta Neerlandica de pro- 1 °in allerlei vorm kunnen uitgaan, 811 buiten het Europeesche continent i8l bestaat en die in ons achterland ceerd worden. '®fee handelsbeweging in beide rich- \s Nederland een knooppunt en le1et te ontberen. Het is er daardoor '"bewezen en door zijn outillage r ook volkomen voor geschikt °"diensten te bewijzen aan geheel :hïd. Dat is voor onze koopvaardij - n Voor onze binnenvaart en andere >n imiddelenvoor onze havens en •.een van enorme beteekenis: We liep van onder den indruk, dat we olge van het voortduren van een lenigen oorlog, dat verkeer, de drukte i-Bernationale omslaghaven te zijn, hgrijwel moeten missen. Dat knaagt welvaart in een mate, waarvan ®ri Rotterdam en te Amsterdam op .^e wijze de gevolgen aan den lijve g fdt. Niet minder dan wie ook heb- n grootelij ks behoefte aan vrede en afleid op de zeeën, om onze wel- trei kunnen herstellen en onze oude, it fie functie in het wereldverkeer te kunnen hernemen. Dat ver- Ziet eens weer opleven en heeft dan iele wereld noodig. Want ook al nen in moderne begrippen van n Itale levensruimten, dan wil dat l°%en, dat continentale autarkie het y')u zijn. Autarkie was in het verle- rJ noodmaatregel en zal dat altijd st Wil men normale, doelmatige en eeile behoeftenvoorziening, dan zal rdfien duur weer moeten komen tot ïn»akkelijk verkrijgen van grondstof- agiitruilen van producten. Te meer is d lig, omdat de wereld straks, na een van verarming, niettemin groote gn zal kennen aan alle mogelijke a, die ook bij een gedirigeerde eco- rep haar plaats, dat is bij den mensch oodig heeft, moeten kunnen komen 'saj en zoo goedkoop mogelijk en met infiaking van sociaal en economisch ie oorde werkmethoden. Met name ïiLdstoffen zullen een voorname rol r Dekomstig wei eldvervoer gaan in- gelijk ze dat in gedachten nu )en in allerlei industrieëele pers- >ds Dat het ëewenscht, neen gebo- .fn daarbij fouten van het verleden cJiemen, zal algemeen worden toe door elk, die het met zijn land, car wereld, met de menschheid, die k ïft de verzorgen uit de goederen t ie, wel meent. ■klitraks de verdeeling van dit alles rafcal worden, laat zich eenigermate n len, maar niet met zekerheid ver- Wel meenen we te mogen aanne- aitgaande van den huidigen stand vfen dat onze oude en goede naar het Oosten er niet kleiner op vorden, te meer als de clearing- heden, die in het verleden wel lemmerend werkten, zich niet zul- in$n gelden. rkseigen bedrijfsleven en voor onze 1 op de wereldmarkt kunnen zich moedgevende conjunctureele be|ingen ontwikkelen; zoo zullen we vai wederopbouw der wereld een taiï van waarde en van beteekenis worden. ;eif economische apparatuur zal óns ent stellen om de functie, welke we ^toekomstig kader zullen hebben te 1 jn, uit te oefenen op een wijze, die groote belangén tot elkaar zal brengen. Als eenmaal de struikel- van den oorlog zich maar niet op onoverkomenlijke wijze zullen dabden en de oude oorlogsgeest, die riei918 was blijven nawerken op eco- 'aa. gebied tot schade der volken, de ^ypenen zal strekken om aan de zo van vrede en welvaart alle recht tel wedervaren. ?er^aadNederland is een belangrijk Pljgrond. Daar komt echter nog iets inardoor d# belangiiijkheid van ons Mg ongemeen wordt verhoogd, grebben ook onze overzeesche ver- Denkon in milliarden De lastige bonnen Grossiers en detaillisten n«> Over de bonnen valt heel wat critiek te beluisteren. En niet alleen over de hoeveel heden, die er op vermeld staan. Een vaak gehoorde klacht is b.v., dat er bij zijn, die zeer klein zijn uitgevallen. Hier heeft de zuinigheid een rol gespeeld Zij mag in dezen tijd niet worden vergeten en ook niet in dit geval. Bij de uitreiking van de nieuwe distributiebescheiden ging hel om 60 milioen kaarten en kaar tjes, waarvan het drukken en verzenden ongeveer 4 maanden in beslag heeft genomen De nieuwe bonnen zijn daarom iets kleiner van formaat dan de oude. men zal tevens bemerkt hebben, dat de kwaliteit van het papier niet zoo goed meer is als vroeger. Een groot aantal kleine bonnen kan op een kaart van handig formaat worden afgedrukt en hierdoor is de mogelijkheid geopend om. terwijl op elke bon slechts een betrekkelijk geringe hoeveelheid distributiegoederen ver strekt wordt, per kaart voldoende te distri- bueeren voor een vrij lange periode.. Over de medewerking van de detail- listen valt in het algemeen niet te klagen Wie overtreedt, wordt echter uitgeschakeld De bezwaren, welke er nog zijn, kunnen grootendeels ondervangen worden door de werkzaamheden, welke bijv. aan het plakken der bonnen zijn verbonden, over de geheele week te verdeelen en deze werkzaamheden niet, zooals nog zoo dikwijls gebeurt, tot he laatste moment uit te stellen, waardoor alles gehaast moet geschieden en vergissingen niet zijn uitgesloten. Dergelijke vergissingen kunmen soms voot de betrokkenen minder aangename gevolgen hebben, omdat de administratie er geen ge noegen mee kan nemen. En zeker niet met verandering van nummers, opgeplakte andere cijfers, verloopen bonnen e.d. Eigenlijke fraude kwam nog slechts in drie gevallen Getracht ls het extra-werk voor den detaillist zooveel mogelijk te beperken. Deze poging is echter niet altijd geslaagd. Een voorbeeld. Vroeger mochten winkeliers, voornamelijk bakkers, de van de consumenten ingenomen broodbonnen voor het verkrijgen van toewij zingen, in zakjes van 720 stuks inleveren, maar tengevolge van de helaas veelvuldig voorkomende vergissingen, om van fraude niet te spreken, was de leiding van hel C.D.K. gedwongen van deze methode af te stappen en de inlevering van broodbonnen op opplakvellen verplicht te stellen. bindingen, al worden we daaraan op an dere wijze herinnerd dan voorheen. Toen geschiedde dat door wat er was en wat we genoten, thans meer door wat er niet is of steeds vermindert. Maar Nederland overzee is er in ieder geval nog, al geniet het tijdelijk naar onzen smaak wat veel belangstelling van een zijde, die we als goede buur steeds naar waarde hebben weten te schatten. Nederland in Europa en Nederland over zee (in Oost en West) vormen samen eco nomisch een twee-eenheid, waardoor onze positie op het Europeesche continent wel buitengewoon aan waarde wint voor de komende Europeesche samenleving, hoe die er ook zal uitzien. In het verleden was het zoo, dat Indië met zijn vele waardevolle producten voor ons land een bijzondere bron van welvaart was en aan onze economische beteekenis in Europa en daarbuiten hooge beteekenis gaf. Zoo zal het ook weer moeten worden, zal het goed zijn. Zouden we Indië missen, dan zou het er donker uit zien. De erva ring van eiken dag kan ons dat duidelijk maken. We kunnen ons dan ook kwalijk voorstellen, dat er één verstandig staats man is, die het risico van een verbreking van den eeuwenouden band zou willen loopen. Het is naast een groot Europeesch, ook een wereldbelang, dat Nederland In dië niet verliest in de staatkundige positie, welke ons na het herstel van den vrede ten deel zal vallen. Dat men van de zijde dergenen, wier ïjieening we als uitgangs punt van onze opmerkingen kozen, deze dingen ook helder en klaar beseft, is aller minst een geheim, evenmin als het een geheim is, dat men van bevoegde Duitsche zijde voor ons koloniaal beheer groote waardeering heeft. We behoeven slechts te herinneren aan de rede, welke de heer Hellferich hij kent Indië 30 jaar kort geleden gehouden heeft. En nauwelijks een week terug was hét Prof. Dr. Th. Kraus uit Keulen, die sprekende over de Koloniale economie in Ned. Indië, over <jns beleid zeer gunstig oordeelde en er heel wat meer begrip en waardeering voor toonde dan waarvan sommige critici hier te lande wel eens blijk gaven. Nederland aan den Rijnmond met Ne derland over 'zee vormen een geheel var groote economische waarde. Laat ons oog daarvoor open zijn en laat ons alles doen om er voor te zorgen, dat het op het oogenblik, dat de geschiedenis daarvoor zal doen aanbreken, als een en ondeelbaar geheel gereed zij zijn taak in de Europee sche samenwerking met energie ter hand te nemen. Dit doende dienen we belangen, die van zeer wijde strekking zijn. En deze gemeenschapsdienst sluit niet alleen in het dienen van stoffelijke belangen van eigeh land en volk. De wensch, die in ons aller hart leeft, kan er nader door tot zijn ver vulling worden gebracht. Laten wij als Nederlanders dat niet vergeten; anderen houden er evenzeer rekening mee. Zoo als bekend kan zijn moeten de opplak vellen bij de plaatselijke distributiekantoren worden ingeleverd. De detaillist ontvangt dan met een ontvangstbewijs de toewijzinz voor de artikelen, waarvoor hij bonnen heeft ingeleverd. Het zijn groot-formaat bonnen coupures geheetenwelke voor een bepaald aantal rantsoenen overeenkomen met het aantal ingeleverde bonnen. Deze coupures geeft de detaillist op zijn beurt aan zijn leverancier, in de meeste ge vallen dus zijn grossier, die daarna de op de coupures vermelde hoeveelheden kan af leveren. De grossier Nadat de grossier de toewijzingen of cou pures voor de verschillende artikelen van de detaillisten ontvangen heeft levert hij deze weer in bij het plaatselijk Distributiekantoor en ontvangt hij daarvoor de zoogenaamde verzameltoewijzingen of verzamelcoupures. Aangezien de mogelijkheid bestaat dat hij ook consumentenbonnen ontvangt, is de ge legenheid opengesteld deze op een bepaalden dag in de week bij het Distributiekantoor in te wisselen. De verzamelcoupures kan hij weder bij den groot-grossier of fabrikant inwisselen tegen de daarop vermelde hoeveelheden distributie artikelen- De instellingen Onder instellingen verstaat men bij het C.D.K. hotels, café's. restaurants, pensions, ziekenhuizen, sanatoria, gevangenissen e.d. Zij vereisohen, in verband met hun steeds wisselend aantal bezoekers, verpleegden enz. "ïn aparte behandeling. Op grond van de door hen ingenomen bon nen, dan wel overeenkomstig een zeker per centage van hun omzet gedurende een basis jaar, ontvangen de instellingen toewijzingen. Deze toewijzingen worden echter niet plaatselijk verstrekt, maar op het C.D.K. door de mechanische administratie met de Holle rith machines vervaardigd. De werkzaamheden op het C.D.K. zijn buitengewoon omvangrijk. Sinds 10 Mei tot en met November van het .orige jaar werden 671,255,000 kaarten en bonnen voor particulieren en de Duitsche Weermacht, benevens boekjes met toewijzin gen voor detaillisten en zegels besteld. Dit komt neer op een totaal van 25 a 50 milliard afzonderlijke bonnen. Om vele redenen, o.a. om namaak te voor komen, kon het drukken niet bij verschillen de drukkerijen geschieden, doch was het C.D.K. aangewezen op de drukkerij van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, welke druk kerij reeds de bankbiljetten, postzegels, ban derollen enz. voor het Rijk vervaardigde. De daar reeds gevestigde controle op den aan maak van Post- en andere Rijkswaarden, doet ook dienst voor de distributiebescheiden. De opdrachten van invulformulieren e.d. worden aan een aantal andere drukkerijen gegund, welke formulieren een oplage hebben van 10 millioen stuks. Tot nu toe zijn ruim 10 millioen vel papier door de persen gegaan; hetgeen overeenkomt met een oppervlakte van 7 millioen vierkante meter, een gewicht van 850,000 kg en een stapel van 1200 meter hoogte. Om deze hoeveelheden te kunnen verwer ken, zijn ten behoeve van het C.D.K. gemid deld 20 snelpersen en 10 snijmachines in ge bruik. De verzending aan de disiribuiiekringen. Na de verschillende bewerkingen te heb ben ondergaan, worden de bonkaarten en andere distributiebescheiden, wederom bij de hoofdcontröle van de P.T.T. te Haarlem op geslagen en deze afdeeling verzorgt, eveneens in opdracht van het C.D.K., de verzending aan de 480 over ons land verdeelde distri butiediensten. De aanvragen van disiributiediensten om waardepapieren worden per formulier i gediend by het C.D.K. en daar op kaart ge steld. Tevens wordt onderzocht of de gevraagde hoeveelheden accoord zijn. Daar na wordt de opdracht aan de P.T.T. te Haar lem doorgegeven. De bonkaarten eri coupures worden door de distributiediensten, nadat zij zijn uitge reikt, eveneens op speciale formulieren antwoord en aangezien de door de P.T.T. zonden bonkaarten en coupures en die, welke door de distributiediensten worden uitge reikt, op staten worden opgenomen, is altijd direct na te gaan, hoeveel bescheiden nog bij de distributiediensten aanwezig zijn. De boekhouding geschiedt voor elk artikel afzonderlijk. Per dag gaan er de laatste maanden onge veer 1500 aangeteekende stukken en pakket ten de deur uit, welke een totaal gewicht vertegenwoordigen van ruim 5000 kg. Onder deze getallen zijn ook de aanvragen begrepen van de distributiediensten voor for mulieren e.d., van welke aanvragen er ge middeld 250 per dag binnenkomen. Van deze formulieren bestaan op het oogenblik 191 verschillende soorten. Eer de consument zijn bonnetjes in huis heeft, is er dus al heel wat werk aan vooraf gegaan. Bonnenconlrólo Nadat de opplakvellen door de distributie diensten in ontvangst genomen zijn, worden de aantallen bonnen op verzamelstaten c gebracht en met een copie-ontvangstbewijs naar het C.D.K. gezonden, waar zij terecht komen op de afd. Bonnencontróle, welke het gebouw Vlietstraat 10 gevestigd is. Een uitzondering op dezen regel maken echter de opplakvellen met brood- vleeschbonnen, alsmede de petroleumzegels, welke ter plaatse gecontroleerd en vernietigd worden, terwijl sedert eenigen tijd is bepaald, dat de '5 groote steden van ons land, ter lichting van de werkzaamheden van C.D.K., de controle en onbruikbaarmaking van alle ontvangen bonnen en opplakvellen in eigen beheer uitvoeren. Deze maatregel bespaart het C.D.K. weke lijks een toevloed van ruim 10 ton papier. Inmiddels ontvangt deze sectie toch nog per week 5 a 600 postzakken met bonnen, welke zakken 8 a 900,000 opplakvellen met 6 a 700 millioen consumptiebonnen bevatten. 60 meisjes controleeren of het aantal inge leverde bonnen overeenstemt met de copie- ontvangstbewijzen en of de aantallen goed op de verzamelstaten zijn overgebracht. Tevens wordt er nauwkeurig nagegaan of er onder de opgeplakte bonnen geen verval- schingen voorkomen. Het Italiaansche weermachts bericht Het 256ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben zich giste- ïn den heelen dag hardnekkige gevechten afgespeeld, in den sector van het elfde leger, waarbij de vijand zeer groote verliezen leed r niet in slaagde, ons uit onze stellingen te verdrijven. Ook onze verliezen waren aan zienlijk. Onze luchtmachtafdeelingen hebben den heelen dag met de troepen tactisch samen gewerkt en vijandelijke detachementen met bommen en machinegeweervuur bestookt. Escadrilles van het Duitsche vliegerkorps hebben de achterwaartsche verbindingen en de troepenkampen van den vijand in Cyre- a gebombardeerd. In de Aegeïsche zee hfebben vijandelijke vliegtuigen brisant- en brandbommen op Italiaansche eilanden laten vallen. In Oost-Afrika actie van plaatselijk karakter aan het front van Erytrea. Aan het front in Kenya heeft een onzer co lonnes gevechtswagens en gemechani seerde strijdmiddelen van den vijand op de vlucht gedreven. Aan den benedenloop van de Djoeba zijn heftige aanvallen van den vijand, die de rivier wilde oversteken, afgeslagen. Na de haven volkomen ver sperd te hebben hebben onze dekkings troepen in Somaliland de basis Kisimaio ontruimd. In dezen sector duurt de strijd voort. De luchtmacht van het Rijk heeft de be wondering van het Italiaansche volk verdiend voor haar bijdrage tot den strijd, haar vol harding en het bloed, dat ze sedert het begin der operaties grootmoedig heeft geofferd en in het bijzonder voor de stoutmoedigheid en de offers in de laatste slagen. Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben gisteren mei goed gevolg strategische doelen op de Brit- sche eilanden aangevallen. Bomtreffers ver oorzaakten branden en verwoestingen in havens aan de Oostkust Bij een aanval in scheervlucht op een fabriek ten Z.O. van Huil veroorzaakten treffers hevige ontploffinen. Aan de Moray Firth in Noord-Schotland werd een olie-opslagplaats in brand geworpen. Voorts zijn geslaagde aanvallen ondernomen op pakhuizen op de Shetland-eilanden en op scheepsdoelen. Een vijandelijk schip van 4000 ton werd tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke formaties gevechtsvliegtuigen brand- en brisantbommen op Londen geworpen en met succes havenwerken en zoeklichtstellingen aan de Zuid- en Oostkust aangevallen. De vijand heeft noch boven het rijks gebied noch boven de bezette gebieden gevlogen. Afweergeschut aan de kust heeft een ge vechtsvliegtuig van het type Bristol-Bleriheim neergehaald. De marine heeft eveneens een vijandelijk toestel neergeschoten. Nacht vliegers vernielden in het Kanaalgebied vijf drijvende versperringsballons. Twee eigen vliegtuigen worden vermist Van de in het weermachtsbericht van giste ren als vermist opgegeven vyf eigen vlieg tuigen is er inmiddels één teruggekeerd. KON. BOND VAN CHR. ZANG. EN ORATORIUMVEREENIGINGEN De algemeene vergadering Het hoofdbestuur van bovengenoemden Bond heeft in zijn te Utrecht gehouden ver gadering besloten de jaarvergadering van den bond ook dit jaar wederom te Utrecht te houden n.l. op Dinsdag 15 April a.s. Nadat 's morgens de groepsvergaderingen zullen hebben plaats gevonden, vangt te 1 uur de al gemeene vergadering aan. Als referent zal optreden de heer R. Beintema van Leeuw- ardc- lid van het hoofdbestuur. In verband met zijn benoeming tot voor zitter van de vereeniging voor Chr. Mulo heeft de heer W. Uittenbogaard te Arnhem om redenen van tijdsgebrek mede gedeeld als lid van het hoofdbestuur te zul len aftreden. Tot den bond zijn toegetreden de Groning- sche en de Drenthsche Bond, waarmede het Bondsideaal: alle Chr. zangvereenigingen ver- eenigd in den nationalen bond, is bereikt De bond telt thans in alle provinciën zijn koren, vereenigd in gewestelijke afdeelingen of kringen. HET KOORLEIDERS-EXAMEN. Besloten is, dat het koorleiders-examen dit jaar te 's-Gravenhage zal plaats vinden op 14 en 15 Mei a.s. Kolendampvergiftiging Man en vrouw om het leven gekomen. Te Arnhem zijn twee personen het slacht offer geworden van kolendampvergiftiging. Dezer dagen bemerkten buren van het echt paar Krieger aan de Spijkerstraat dat de wo ning gesloten bleef. Zij waarschuwden de po litie, die de man en vrouw, bedwelmd door kolendamp, in bewusteloozen toestand aan trof. Beiden zijn naar het gemeente-zieken huis vervoerd. De man is spoedig na aan komst overleden. De vrouw is gisteren ge storven. De man was 58 jaar, de vrouw 48 jaar oud. De volkenrechtelijke geldig heid van verordeningen der bezettings-overheid Een gerechtelijke uitspraak in Noorwegen De Hooge Raad in Noorwegen heeft een belangrijke beslissing getroffen aan gaande de wetgevende bevoegdheid van den Duitschen rijkscommissaris en de door hem benoemde Staatsraden (minis ters). Beweerd was, dat een verorde ning van het Noorsche departement van justitie incLruischt tegen artikel 43 van de Haagsche conventie omtrent den oorlog te land, die voorschrijft, dat de bezettings overheid de in een land geldende wetten moet eerbiedigen indien zich daartegen geen dwingende redenen verzetten. Daar tegenover stelde de Hooge Raad, aldus een bericht van het A.N.P. uit Oslo, vast, dat de wetgevende macht in Noorwegen volgens het volkenrecht op de bezettings macht is overgegaan. Daaruit volgt, dat de Noorsche rechtbanken niet bevoegd zijn verordeningen van het departement van justitie op hun geldigheid ten aanzien van het volkenrecht te toetsen, daar ze evenals een verordening van den rijks commissaris zelf binnen de bepalingen van volkenrecht vallen. Artikel 43 van de Haagsche conventie geeft den bezetter ten volle het recht nieuwe wetten uit te vaardigen. De beslissing blijft derhalve geheel en al bij den bezetter, die voor het behoud van de orde in het bezette ge bied verantwoordelijk is. Indien de recht banken op zich zelf wetten van de bezet tende macht op hun geldigheid zouden kunnen toetsen, zou dit tot ernstige stoor nissen in de orde aanleiding kunnen geven. Het is echter gebleken, dat bonnenverval- schingen betrekkelijk weinig voorkomen en dit is ongetwijfeld in de eerste plaats te dan ken aan het feit, dat de bonnen op speciaal papier worden gedrukt, waardoor namaak zoo goed als onmogelijk is. Na de controle hebben de consumenten bonnen hun diensten gedaan en om misbruik te voorkomen worden zij grondig vernietigd. De vernietigingsmachines, welke in het ge bouw Vlietstraat staan opgesteld, verwerken wekelijks ruim 12 ton papier tot papierwol. Het wordt in balen geperst en voor redelijke prijzen aan den man gebracht. Zoo kan het dus gebeuren, dat mer bonnen, na ontkleurd en weder verwerkt te zijn. in den vorm van papieren tpfoiservetjes e.d weer te zien krijgt. L. stond in ons blad van 18 Febr. De ontslagverordening Zal ook voor land- en tuinbouw bedrijven van toepassing worden Zooals bekend, heeft de Hooge Raad beslist, dat de land- en tuinbouwondernemingen niet vallen onder de ontslagverordening. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, mag binnen kort een zoodanige wijziging van de ontslag verordening tegemoet worden gezien, dat duidelijk komt vast te staan dat de ontslagver ordening ook van toepassing is op land- en tuinbouw. Vordering van paarden mogelijk In het belang van de volkshuis- Houding Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en scherij is verschenen, op grond waai provinciale voedselcommissarissen ten be hoeve van de volkshuishouding, kunnen over gaan tot het vorderen van paarden, bestemd voor naar hun oordeel daarvoor in aam king komende gegadigden. Hij, die paarden voorhanden of ln voor raad heeft, is verplicht, indien en voor zoover zulks door den provincialen voedselcommis- saris wordt verlangd, de paarden te leveren of te doen leveren. De levering wordt gevorderd door afgifte van een schriftelyken last. Door den provincialen voedselcommissaris worden onder goedkeuring van den directeur- generaal van de Voedselvoorziening één of meer taxatie-commissies ingesteld, welke de vergoedingen bepalen, welke voor de gelever de paarden worden toegekend. Tegen de vaststelling van het bedrag der vergoeding kan de belanghebbende binnen 14 dagen, nadat de beslissing der taxatie commissie te zijner kennis is gebracht, in beroep komen bij een beroepscommissie, welke door den directeur-generaal van de voedselvoorziening voor het werkgebied van iederen provincialen voedselcommissaris een beroepscommissie zal worden ingesteld. Zware brand te Helmond Gistermiddag om drie uur is brand uitge broken in de markiezenfabriek van den heer C. van Beek, gevestigd in een voormalig pak huis achter de huizen in de Veestraat te Hel mond. Het materiaal, dat in de fabriek was opgeslagen, is buitengewoon brandbaar, zoo dat niettegenstaande verwoede pogingen tot blusschen van drie motorspuiten met vijf stralen het vuur doorsloeg naar de smederij van den heer van Beek. Deze is gelegen op de parterre van het pakhuis. Ook het atelier van den kunstschilder Jan van Bracht brandde geheel uit. De brandweer kon zich slechts bepalen tot het nat houden van de huizen in de omgeving, ten einde uitbreiding van het vuur te voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. NUTROGEN Vóór en n, KR ACHT VOEDSEL sport- bestaande uit: MOUT, I b e o e f e n i n g MELK, EIEREN, CACAO, Phosphor en Kalk kl U T R I C I A Overal verkrijgbaar zoetermeer De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik von de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS Postboot bereikt Urk Onze correspondent te Urk meldt ons. dat de postboot Von Geusau, met honderd pas sagiers en zeer veel vracht aan boord, uit Kampen te Urk is aangekomen. De tocht door het ijs is zeer zwaar geweest en duurde negen uur. Verbindendverklaring collectieve arbeidsovereenkomsten Het college van rijksbemiddelaars heeft een aantal bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomsten voor het boekbin ders-, papierwaren- en enveloppenbedrijf en voor het steen- en houtgranietbedrijf alge meen verbindend verklaard voor werk gevers en werknemers. (St.crt.) Drie inbraken te Zwolle Te Zwolle zijn drie inbraken gepleegd, waar van er twee reeds zijn opgehelderd. De eerste inbraak is gepleegd in het kantoor van de firma Rozendaal aan den Katerdijk. Twee jonge mannen, H D. uit Zwollerkerspel en C. B. v d. B. uit Zwolle, slaagden er in het kantoor binnen te dringen en een bedrag van 100 gulden te bemachtigen. De politie wist de daders te achterhalen. Zij hadden toen nog 60 gulden op zak. Bij het verhoor bleek dat de gearresteerden een aantal inbraken, die nog niet opgehelderd waren, op hun geweten hebben. Verder 'heeft een zekere L. Ingebroken m het kantoor van zijn patroon aan de Wester laan. Des nachts klom hij naar binnen en ging er met 40 gulden op zak weer van door. Doch ook L. werd onmiddellijk achterhaald door de politie. Een derde inbraak is nog met opge helderd doch het onderzoek is hier nog in vollen gang. Het betreft een inbraak m de sacristie van de St. Michaelskerk in de Nieuw- straat en in het daarnaast gelegen huis van dr. A E Jorritsma In de sacristie werd alles overhoop gehaald, doch niets wordt vermist Bij dr Jorritsma werden eenige kamers door zocht, eeu bedrag aan geld wordt vermist. Het kanaal om den Noord en de tunnel onder het IJ Voorstel om B. en W. uit te noodigen prae-advies uit te brengen over hun voorstellen Het raadslid de heer W. F. Schokking heeft eer voorstel ingediend, waarbij B. en W. worden uïtgenoodigd prae-advies uit te bren gen over de voorstellen betreffende het Kanaal om den Noord en de Tunnelverbinding onder het IJ en in verband daarmede de desbetreffende voorstellen van B. en W. aan te houden totdat het prae-advies is uitge bracht. De belangenvereniging Amsterdam-Noord heeft een adres aan den raad gericht, waarin zij verklaart met even groote belangstelling als diepe teleurstelling te hebben kennis genomen van de wel zeer sober gedocumenteerde mede- deeling van B. en W. aan den raafl nopens haar adressen inzake den bouw van een tunnel onder het IJ. Tot haar spyt heeft zij daarin niets kunnen bespeuren van eenige geneigd heid bij B. en W. om ernstig naar een andere oplossing te zoeken voor het tunnelvraagstuk, dan die de dienst van publieke werken den raad aan de hand heeft gedaan. De vereeniging verklaart geenszins overtuigd te zijn van de onuitvoerbaarheid van het plan-Groot en her innert ook aan het tunnelontwerp van het ingenieursbureau v/h. J. van Hasselt en De Koning. Dit ontwerp beantwoordt h.i. beter aan de eischen van het verkeer en komt meer tegemoet aan de wenschen van de bewoners van Amsterdam-Noord dan het plan van den dienst van publieke werken, maar beteekent al evenmin een ideale oplossing van het tunnel- vraagstuk als het ontwerp van den dienst van publieke werken. Adressante meent dat het vraagstuk der IJ-oever verbinding te belang rijk is om zonder grondig onderzoek een plan van de hand te wijzen dat inderdaad aan alle eischen van het verkeer en aan alle wenschen van de bewoners van Amsterdam-Noord tege moet komt. Daarom verzoekt zij den gemeente raad zich niet te binden aan het door den dienst van publieke werken ingediende tracé en de mogelijkheid open te laten tot het doen bou wen van een IJ-tunnel, die zoo al niet geheel overeenstemt met*het pi an-Groot, dan toch de verdiensten manifesteert, die daarin zijn ver werkt en die zoowel in.het gemeentelijke plan als in het plan van de Nijmeegsche ingenieurs ontbreken. Joodsche donors worden uil- de lijsten verwijderd :-generaal voor bestuur en justitie, dr. Wimmer, neeft den secretaris generaal van het departement van sociale zaken verzocht te bepalen, dat Joodsche bloedgevers en bloedgeefsters uit de bloed- geverslijsten worden verwijderd. Joden kun nen nog slechts als bloedgevers voor hun Joodsche rasgenooten optreden. De verwijde ring van Joodsche bloedgevers uit de lijsten moet voor 1 Maart zijn geschied. ZON EN MAAN Laatste kwartier Dinsdag 18 Februari; nieuwe maan Woensdag 26 Februari; eerste kwartier Donderdag 6 Maart volle maan Donderdag 13 MaarL

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1