OORLOGSSCHADE 740.000.000.— 160.000.000.- Afd. E. De vervanging van de bestaande inkomstenbelastingen ZATERDAG 15 FEBRUARI 194? PA= In Oost-Afrika hardnekkige gevechten Valschermtroepen in Zuid-ltalië gevangen genomen Het 252« Italiaansche weermachtbericht luidt: Aan het Grieksche front levendige bedrij vigheid der patrouilles over en weer met gunstige resultaten voor onze troepen, die den vijand gevoelige verliezen toebrachten, gevangenen overmeesterden en wapens buit- maakten. Onze luchtmacht heeft een vijande lijke vlootbasis gebombardeerd en met goed gevolg bommen van klein kaliber op troepen concentraties geworpen. Onze jagers hebben negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald, waarvan een groot deel temidden onzer linies. Een der bemanningen werd krijgs gevangen gemaakt. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben vliegtuig- en vlootbases op Malta gebombar deerd. Duitsche jagers hebben vier vliegtuigen van het type Hurricane neergehaald. Vliegtuigen van het Duitsche vliegerkorps hebben krachtig vijandelijke luchtbase- in Cyrenaica gebombardeerd. Hangars, gebou wen en barakken kregen voltreffers, talrijke vliegtuigen werden in scheervlucht met machinegeweren bestookt. In de Aegeïsche Zee hebben onze bommen werpers in opeenvolgende golven een vlieg tuigbasis in de nabijheid van Canea aan gevallen en vier op den grond staande vliegtuigen vernield. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den vroegen ochtend van Donder dag eenige bommen geworpen op het eiland Rhodos. In Oost-Afrika is in den sector van Keren een aanval afgeslagen, In het gebied aan de overzijde van de Djoeba verzetten onze onge regelde troepen zich hardnekkig tegen den vijandelijken opmarsch. Een onzer jacht- formaties heeft in de zone van Keren troepen met mitrailleurvuur bestookt en een aanval van vijandelijke vliegtuigen na een verwoed gevecht afgeslagen. Donderdagochtend hebben vijandelijke vliegtuigen met poover resultaat Massawa aangevallen. Het afweergeschut der marine heeft twee vliegtuigen neergehaald. De bemanningen werden gevangen genomen. In den nacht van 10 op 11 Februari heeft de vijand in het gebied van Calabrië en Lucanië een groep parachutisten neer gelaten, die gewapend waren met mitrail leurs, handgranaten en ontplofbare stof fen en tot taak hadden, het verkeer en de waterkrachtbedrijven in dit gebied te storen en schade aan te richten. Dank zij het snelle ingrijpen van onzen be wakingsdienst weiden alle vijandelijke valschermjagers gevangen genomen voor dat ze ernstige schade hadden kunnen aanrichten, zooals ze van plan waren. By de gevangenneming ontstond een handgemeen, waarbij «en schildwacht en een burger gewond werden. De Engelsche valschermjagers in Calabrië Hoe ze te werk gingen Het Italiaansche weermachtbericht van gisteren vermeldde, dat een groep Engelsche parachutisten, die getracht hadden inrichtin gen van openbaar belang in Zuid-ltalië te vernielen, gevangen is genomen. Hieromtrent meldt Stefanie over de valschermjagers nog de volgende bijzonderheden: In den naoht van 10 op 11 dezer waren parachutisten, tusschen half elf en twee uur geland in de streek van Lucanië en Calabrië. Ze beschikten over automatische wapens en patronen en hadden stellig de bedoeling de waterstaatswerken in deze streek te bescha digen, een schitterende prestatie van het fascistisch bewind, die krachtige herleving van den landbouw in dit gebied heeft mogelijk gemaakt en voorts spoorwegen, bruggen, wegen enz. Na hun landing bereikten de parachutisten enkele boerderijen, waar zij een hunner achterlieten, die een been had gebroken. Kort daarop werd hij door carabinieri gearresteerd. Om de boeren om den tuin te leiden hadden de Engelsche parachutisten zich aangemeld met den kreet „duce, duce". Ze begaven zich naar de bronnen van het bevloeiingsstelsel. Maar er was reeds in de streek alarm gemaakt en carabinieri vorm den in samenwerking met militie, politie en militaire organisaties van de fascistische partij een net van bewakers en organiseerden terstond een drijfjacht, waardoor de parachu tisten in een zeer benarden toestand kwamen. Daar ze spoedig omsingeld werden konden zij hun plannen niet uitvoeren; zij moesten zich in de bosschen verbergen om aan gevangennneming te ontsnappen. Gevangen genomen Om minder gemakkelijk opgespoord te wor den verdeelden de valschermjagers zich in ver scheidene groepen in de hoop, dat enkelen door de mazen van het net zouden kunnen glippen en het programma althans ten deele uitvoeren. Deze krijgslist bleek nutteloos, want bijna op hetzelfde oogenblik werden elf parachutisten gevangen genomen in een ge bied en zeven anderen enkele kilometers ver der. Laatstgenoemde groep trachtte tegen stand te bieden en vuurde met een snelvuur geweer op een patrouille, bestaande uit carabiiiere, een politieagent en een herder uit de buurt, die hen langs de bergpaden leid de. De politieman en de herder werden ge veld, maar de carabiniere antwoordde in zijn eentje met zijn karabijn, waardoor hij de Engelsche valschermjagers dwong achter een rots in dekking te blijven tot andere carabi nieri op het geluid van de schietpartij te hulp kwamen. De Engelschen zagen toen in, dat alle tegenstand nutteloos was en gaven zich Toen moest nog een ander groepje gezocht worden, dat in het struikgewas was gevlucht. De klopjacht werd voortgezet en zonder moei te werden de andere parachutisten gearres teerd. Allen waren gekleed in een khaki- overall, zij droegen een vliegerpet, waren ge wapend met snelvuurgeweren en automati sche pistolen en hadden Italiaansch geld bij zich. Ze ziji aan het districtscommando over geleverd. Het overleg in den Senaat begonnen United Press meldt uit Washington: De senaat is reeds met de besprekingen rer het wetsvoorstel tot hulp aan Engeland begonnen, hoewel de debatten eigenlijk pas >or a.s. Maandag waren vastgesteld. De republikein Austin verklaarde zich voor het voorstel, doch eischte, dat Engeland tevo- de verzekering zou geven dat onder alle omstandigheden met de Vereenigde Staten worden samengewerkt. Wij moeten een garantie hebben, zeide hij, dat Engeland actief aan onze zijde staat en den strijd niet even als in Mantsjoekwo opgeeft. De kwestie van levering van torpedobootjagers United Press meldt uit Washington: President Roosevelt heeft betreffende de ingelegenheid van het afstaan van Amerl- kaansche torpedobootjagers op het Witte Huis bespreking gevoerd met Knox, den mi nister van marine. Na de conferentie ver klaarde Knox, dat hij zijn meening dat de Amerikaansche vloot deze eenheden zelf noo- dig heeft, niet heeft gewijzigd. Het was echter niet uitgesloten, dat Roosevelt als opperste chef van de Amerikaansche strijdkrachten geen rekening met deze meening zou houden. Early, de secretaris van president Roose velt, heeft voor de pers verklaard, dat er geen verschil van meening bestaat tusschen den president, den minister van marine en Wen dell Willkie over den afstand van nog meer torpedobootjagers aan Engeland Hij las een verklaring voor, waarin geconstateerd wordt, dat de president volledig ingelicht is omtrent de kwestie der Engelsche wenschen betref fende Amerikaansche torpedobootjagers en dat het onderzoek in deze aangelegenheid nog eenigen tijd zal duren. Na deze verklaring te hebben voorgelezen, weigerde Early zich er over uit te laten, of de president, de minister van marine en Wen dell Willkie zich vóór of tegen een afstand van nog meer torpedobootjagers aan Enge land hebben uitgesproken Hij wees er slechts op, dat vóór de aanvaarding van de wet op de steun aan Engeland geen Ameri- kaansch wapenmnateriaal aan Engeland zal worden afgestaan. (D.N.B.) Engeland's behoefte aan torpedobootjagers Knox contra Roosevelt en Willkie S.P.T. meldt uit Washington: Weer worden pogingen aangewend, de op vatting Knox en die van Roosevelt en Willkie nopens het al of niet afstaan van nog meer torpedobootjagers aan Engeland met elkander te verzoenen. Zooals bekend, vindt Knox dat de Ver. Staten geen jagers meer moeten af staan, terwijl Roosevelt en Willkie er voor zijn, Engeland maandelijks 5 tot 10 torpedo bootjagers te leveren. De oplossing zou daar in gevonden moeten worden, dat 45 verouder de torpedojagers, die op het oogenblik worden hersteld of verbouwd, ter beschikking van Engeland gesteld zouden worden. Deze sche pen gaan in de Amerikaansche oorlogsvloot niet door voor volwaardige torpedojagers, daar zij voor het meerendeel verbouwd zijn tot hulpschepen, geschikt voor troepenvervoer op kleine schaal. Wanneer Washington echter zou besluiten tot het uitleenen van deze sche pen aan Engeland, dan zou het volgens des kundigen niet moeilijk zyn er binnen korten tijd weer bruikbare torpedobootjagers van te maken. Hef onderhoud Darlan-Suner In verband met den oorlogstoestand en Europeesche opbouwplannen Na den terugkeer van maarschalk Pé- tain en admiraal Darlan uit Montpellier verkrijgt men in wel ingelichte kringen te Vichy eenige gegevens over den Inhoud en de draagkracht der besprekingen met den caudillo. Zoo betoogt men volgens D.N.B. dat het onderhoud van algemeenen aard is geweest, geen bepaald vraagstuk is behandeld en geen nauw omschreven beslissingen zijn genomen. Admiraal Dar lan en de Spaansche minister van buiten- landsche zaken Serrano Suner hebben een algemeene bespreking gevoerd met het oog op den tegenwoordigen oorlogstoe stand en de opbouwplannen in Europa. In bevoegde kringen wordt gezegd, dat Duitschland en Italië van den inhoud der besprekingen in kennis zijn gesteld. Ex-koning Alfons heeft afstand gedaan van zijn rechten Ten behoeve van zijn zoon Juan In het tegenwoordige Spanje zijn drie fac toren te onderscheiden, de Falange, het leger en de reactionnaire oppositie. Het ontbreekt de laatste aan eenheid, want ze omvat Car- listen, Alfons is ten, jonge monarchisten, katholieke actie en nog andere groepen. Niettemin verzekert de Spaansche correspon dent van Das Reich, dat men in alle partijen op aanhangers van de een of andere reaction naire richting stuit Onlangs is er een nieuw moment bijgeko men, dat den stand van Spanje's binnenland- sche politiek belangwekkend maakt. Het be richt doelt op de proclamatie, die Alfons XIII uit Rome tot het Spaansche volk heeft ge richt waarin hy ten behoeve van zijn zoon Juan van den troon afziet. Tot dusver had hij niet daartoe willen besluiten,, ofschoon er reeds herhaaldelijk bij hem op was aange drongen. In 1931 gaf hij zijn rechten niet prijs, hij schortte ze enkel op. Intusschen moest hij zich laten overtuigen, dat hij door afstand van zijn rechten te doen, de ontwikkeling van de koningsgezinde ge dachte den besten dienst zou bewijzen. Het manifest heeft zeker de keuze van een candi- daat door de verschillende conservatieve groepen vergemakkelijkt. Aan den anderen kant is aldus de sterkste factor van het mo narchistische front voor goed buiten spel gebracht. De stap van den ex-koning heeft in vele invloedrijke kringen een zekere teleur stelling te weeg gebracht. Het manifest, dat reeds meer dan twee weken geleden aan Franco werd overhandigd, is nog liet open baar gemaakt. Aldus is de daaraan toegedachte werking, de monarchale gedachte in het Spaansche volk aan te wakker3n, achterwege gebleven^ Londen vannacht wederom aangevallen Ook andere deelen van Engeland bestookt Sedert het invallen van de duisternis, gisteravond, bevond Londen zich in alarmtoestand. Naar de Britsche berich tendienst meldde waren ook uit andere deelen van Groot-Britannië rapporten over de komst van vijandelijke vlieg tuigen ontvangen. Het D.N.B. meldt dat Londen sedert de eerste avonduren voortdurend door een zeker aantal Duitsche gevechtsvliegtuigen is aan gevallen. Er zijn verwoestingen aan voor den oorlog belangrijke doelen aangericht, naar terugkeerende bemanningen gemeld hebben. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland In den afgeloopen nacht, aldus vernam het D.N.B. vanmorgen, zijn sterke afdeelingen Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland verschenen. De pogingen tot het aanvallen van militaire doelen of objecten, die voor de oorlogsindustrie van beteekenis zijn, werden door het krachtige afweervuur verijdeld. Door lukraak werpen van zijn bommen kon de vijand slechts eenige woonhuizen bescha digen en hier en daar een brand veroorzaken, die snel geblucht werd. Schade van milli- taire of oeconomische beteekenis is nergens aangericht. Wel echter zijn er weer verschei dene burgers omgekomen en eenige gewond. Engelsche aanval op Zuid- Noorwegen Het D.N.B. meldt uit Oslo: Twee Engelsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een aanval ondernomen op Zuid-Noorwegen. Zij wierpen bommen op Haugesund. Een burger, die niet in een schuil kelder de wijk had genomen, werd gedood. Drie leden van de weermacht werden gewond. Er is geenerlei militaire of oeconomische schade ontstaan. De spanning in Oosf-Azië Credieten gevraagd voor een luchtbasis op Samoa Het N.D.B. meldt uit Washington: De republikeinsche senator Wiley heeft voorgesteld, dat Huil en zijn staf in een ge heime zitting den Senaat zullen inlichten over den toestand in het naburige en Verre Oosten. Hij zeide het van het grootste belang te achten, dat Hull over deze aangelegenheden verslag uitbrengt, alvorens de Senaat het ont werp tot hulpverleening aan Engeland be handelt. De vlootcommissie van het Huis van Afge vaardigden heeft besloten den vlootcomman- dant, admiraal Stark, in een geheime vergade ring te vragen, waarom hij op Samoa Stark luehtbasis wil laten inrichten Namens Stark had kapitein Hill in deze commissie het Huis van Afgevaardigden verzocht een bedrag van 8,100,000 dollar beschikbaar te stellen voor een luchtbasis en luchtbeschermingsinstalla ties op Tutila (Samoa). Bevelen aan Nederlandsche schepen Het D.N.B. meldt uit Tokio: Volgens berichten uit Manilla heeft de Nederlandsche consul aldaar op aanwijzingen uit Batavia twee Nederlandsche schepen, die zich op weg bevonden naar Hongkong, resp. Japan, het bevel gegeven onmiddellijk naar Manilla terug te keeren. De Hotsji Sjimboen meldt naar aanleiding hiervan uit Batavia, dat de motieven voor dit bevel van den consul te Manilla niet duidelijk vast te stellen zyn.. Bij geruchte verluidt echter, dat de naar Londen uitge weken Nederlandsche regeering besloten heeft alle Nederlandsche schepen uit de havens van bepaalde staten terug te trekken. S.P.T. meldt uit Stockholm dat te Londen hardnekkige geruchten loopen, volgens welke de Nederlandsch-Indische regeering aan alle schepen, die onder Nederlandsche vlag in den Pacific varen, bevel zou hebben gegeven een neutrale of Britsche haven op te zoeken. Of schoon officieele Nederlandsch-Indische in stanties deze geruchten hebben weersproken, meenen Engelsche scheepvaartkringen beter op de hoogte te zijn. De scheepvaart op den Zuidelijken Stillen Oceaan en op de Vereenigde Staten blijft gehandhaafd Over deze kwestie meldt United Press nog uit Manilla: Volgens berichten uit welingelichte kringen heeft de Nederlandsche admiraliteit als voor zorgsmaatregel aan alle Nederlandsche han delsschepen instructie gegeven zich in de toekomst van alle wateren ten Noorden van de Phillipijnen verwijderd te houden. Gelijk tijdig heeft zij den dienst van de Nederland sche schepen op de route Hongkong-Sjanghai en naar de Japansche havens verboden. Deze verordening van de Nederlandsche admiraliteit heeft echter geen betrekking op de scheepvaart op het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan en naar de Vereenigde Staten. Deze bepalingen zullen van kracht blijven zoolang de spanning in het gebied van den Stillen Oceaan blijft voortbestaan. Engelsche blokkade uitgebreid tot Roemenië Naar Associated Press Uit Londen meldt, heeft het Britsche ministerie voor de blok kade Roemenië geplaatst op de lijst van lan den, op welke de contrabande-oorlog en de bepalingen ten aanzien van den handel met vijandelijke landen van toepassing zyn. Het Amerikaansche agentschap meldt voorts, dat volgens een mededeeling van de Engelsche regeering Roemenië wordt beschouwd als een gebied, dat onder vijandelijke bezetting staat. (D.N.B.) Onderlinge Verzekering |®1 Maatschappij AFD. A. WONINGEN, INBOEDELS, ENZ. TOT f 50.000.- Verzekerd ruim 70.000 posten AFD. B. ANDERE RISICO's TOT f 1.000 000 - Verzekerd ruim 5000 posten herbouw of nieuw-aanschaffing I Alle schaden over het vorige halfjaar (Afd. A.) werden in j Januari volledig uitgekeerd, sonder eenige na-heffing. Sedfift 1 Januari 1941 in werking: VERZEKERING TEGEN BEDRIJFSSCHADE EN HUURDERVING ALS GEVOLG VAN MOLEST. Deze afdeeling belooft eveneens een groot succes te zullen worden, hetgeen zijn motiveering vindt in: 1e. ons systeem van HALFJAARUJKSCHE schade-regeling; 2e. het feit, dat van Staatswege voor dit soort schaden NIETS vergoed wordt. Administratie-adres voor deze afdeeling E.: FIRMA GEBR. VAN BUREN ROTTERDAM Minarvahuis Maant 106 Tal. 34572. Gevolmachtigden voor deze afdeeling E.: FIRMA TOLLENAAR WEGENER AMSTERDAM-C Rokin 75/79 Tal. 42006. WENDT U TOT UW ASSURANTIE-BEZORGER! Regeling van de gevolgen voor 1941 voor provinciën, gemeentefonds en gemeenten Het Verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de depar tementen van financiën en van binnenland- sche zaken tot regeling voor het jaar 1941 van de gevolgen voor de provinciën, het Gemeentefonds en de gemeenten van de vervanging van de tot dusver bestaande be lastingen naar het inkomen door een enkele inkomstenbelasting. De provinciën Artikel 1. (I). Van de bevoegdheid der provinciën tot heffing van opcenten op de hoofdsom der tot dusver bestaasde inkomstenbelasting wordt voor het laatst gebruik gemaakt ten aanzien van het be lastingjaar 1940/1941. <II). Uit de opbrengst van de nieuwe inkomstenbelasting over het dienstjaar 1941 wordt aan elke provincie uitge keerd: 1) ten bedrag, gelijk aan 1/3 gedeelte ▼an de zuivere opbrengst, die wegens de De grondstoffenpositie van Japan Voldoende staal- en pelroleumvoorraden. Luitenant-generaal Anami, de Japansche vice-minister van oorlog, heeft op desbetref fende vragen in den rijksdag verklaard, dat Japan voldoende staal- en petroleumvoorra- den heeft, zoodat de verdediging van het land volledig gewaarborgd is. Alles wordt in het werk gesteld om in Japan, Mantsjoerije en China zooveel mogelijk staal te produceeren. Wat het ruwe ijzer betreft, kan men aanne men, dat door de productie reeds in de eigen behoeften wordt voorzien, In de naaste toe komst zal een groote staalproductie gewaar borgd worden. De massa-moord in het bosch van Jilawa 21 Leden van de IJseren Garde veroordeeld. United Press meldt uit Boekarest: In een officieel communiqué werd medege deeld, dat 21 leden van de IJzeren Garde, die op 21 Januari deelgenomen hebben aan den massamoord in het bosch van Jilawa, waar bij 89 menschen vermoord werden, tot tucht huisstraffen van 5 tot 25 jaar zijn veroor deeld. De leden van de IJzeren Garde hadden hun slachtoffers 21 Januari ontvoerd en later in het bosch van Jilawa, dat buiten Boekarest gelegen is, doodgeschoten. Geen wijziging in de DuitschGrieksche betrekkingen Naar aanleiding van geruchten dat de Grieksche gezant Berlijn zou hebben verlaten is door de Wilhelmstrasse medegedeeld, dat geenerlei wijziging is ingetreden in de be trekkingen tusschen Duitschland en Grieken land. Aldus een bericht van Schweiz. Prees Telegraph uit Berlijn. Amerikaansch wapentuig voor de Philippijnen De vlootcommissie van het Huis van Afge vaardigden heeft het ontiwerp, volgens het welk het ministerie van marine gemachtigd wordt wapenmateriaal van de Amerikaansche vloot aan de regeering der Philippijnen af te staan, met algemeene stemmen aangenomen. Het ontwerp houdt verder in, dat de bevoeg de Amerikaansche instanties herstelwerk zaamheden voor de Philippijnsche vloot kun nen verrichten. De democratische afgevaardigde McNosen wees er op, dat in de eerste plaats en onver wijld torpedo's voor de kanonneerbooten aan de Philippijnen geleverd zouden worden. Hy vestigde er de aandacht op, dat het ontwerp de regeering niet het recht geeft schepen aan de Philippijnen af te staan. (D.N.B.). Artikel 6. Van de bevoegdheid gemeenten tot heffing van opcenten de hoofdsom der gemeentefondsbelas wordt voor het laatst gebruik gcm^i ten aanzien van het belastingjaar lp 1941. ëi 1 Artikel 7. I) uit de opbrengst v£ nieuwe inkomstenbelasting over het <L jaar 1941 wordt aan het Gemeentefond grootingsjaar 1 Mei 1941 tot en met cember 1941 (tweede afdeeling), een u ring gedaan tot het bedrag, dat als z| opbrengst van vijf en zeventig opoenti de Gemeentefondsbelasting zou zijn v gen over het boekingstijdivak 1940/194 dien de Gemeentefondsbelasting over b heele belastingjaar 1940/1941 was gehe (ID Ten laste van het begrootingsjaar 1941 tot en met 31 December 1941 va gemeentefonds (tweede afdeeling) wor< de in het eerste lid bedoelde uitkeerin uitkeering aan de gemeenten gedaan, van het bedrag voor elke gemeente gel aan de zuivere opbrengst, die met ii neming van het door de gemeente ovi belastingjaar 1940/1941 geheven aanti centen zou zijn verkregen wegens h van opcenten op de gemeentefondsbei over het boekingstijdvak 1940/1941, i de gemeentefondsbelasting over het gi belastingjaar 1940/1941 was geheven. (III) De data, waarop de in het twee bedoelde uitkeeringen aan de gemeentel len worden gedaan, worden door de l tarissen-generaal van de departemente financiën en van binnenlandsche zake paald. Aanvullende steun voor gemeenten Artikel 8. Het verschil tused de in het eerste lid van artikel 7 beek de uitkeering aan het Gemeentefonds de in het tweede lid van artikel 7 bed< de uitkeeringen uit dat fonds, wo met toevoeging van de op de rijksbegr ting voor het dienstjaar 1941 voor i doel uitgetrokken bedragen, bestej voor aanvullenden steun aan gemeent volgens regelen, door de secretarissi generaal van de departementen rf financiën en van binnenlandsche zat te stellen. Deze aanvullende steun kup, ten laste van de tweede afdeeling begrooting voor het gemeentefonds het begrootingsjaar 1 Mei 1941 tot e 31 December 1941 l vank ids via t en ipl te haren behoeve geheven opcenie op de hoofdsom der inkomstenbelastin;over het boekingslijdvak 1940/1941 zo rijn verkregen, indien de inkomst«nb#siing over het geheele belastingjaar 194/1941 was geheven; 2) een bedrag, gelijk aan 2/3 «deelt* van bedoelde zuivere opbrengst, erme- nigvuldigd met een breuk, waa'an de teller gelijk is aan het aantal ccenten, dat de provincie blijkens de foedge- keurde provinciale begrooting ïor het dienstjaar 1941 voornemens weit* hef fen op de hoofdsom der inkomenbelas ting over het belastingjaar 1941 942, en waarvan de noemer gelijk is an het op die hoofdsom over het bellfingjaar 1940/1941 geheven aantal opcenfti. 3> De data, waarop deze bedrag! aan de provinciën zullen worden uitgekee^ worden door de secretarissen-generaal vanie depar tementen van financiën en van bhenland- sche zaken bepaald. Gemeentefonds en gementen Artikel 2. Uit de opbrengst-an de nieuwe inkomstenbelasting ovi het dienstjaar 1941 wordt ten bate in het begrootingsjaar 1 Mei 1940 lot en iet 30 April 1941 van het Gemeentefou ge bracht een bedrag, gelijk aan 13 ge deelte van de zuivere opbrengst, ie als hoofdsom van de gemeentefondsbasting over het boekingstijdvak 1940/191 sou zijn verkregen, indien de gemeenlionds- belasting over het geheele belastigjaar 1940/1941 was geheven; dit bedragieordt voor de toepassing van de wet an 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 388) beiaouwd als opbrengst der Gemeentefondsbctsting. Artikel 3. Het begrootingsjar van het Gemeentefonds, dat aanvanc op 1 Mei 1940, loopt lot en met 31 De»mber 1941. De begrooting voor dit begrotings jaar wordt gesplitst in twee afdeëngen. Inkomsten en uitkeeringen Gemeentefonds, eerste en tweede of dee ling Artikel 4. voor het begroctings- jaar 1 Mei 1941 tot en met 1 De cember 1941 zullen als inkomsten van het Gemeentefonds Oerst# a f de eli n g) gelden: I) een gedeelte van de opbrengst inkomstenbelasting, over het daenstj;ar 1941 tot een bedrag, gelijk aan 2/3 gededte van de in artikel 2 bedoelde zuivere opirengst; II) 2/3 gedeelte van de zuivere opirengst van vijftig opcenten op de hoofdsom d*r mogensbelasting, geheven op de aaislagen van hen, die belastingplichtig zijn vilgens artikel 1 der wet op de vermogensbelis ting 1892, over het bookings tijdvak 1941/1142; III) het voordeelig" saldo van het Lute taf - gesloten dienstjaar. Artikelö. I)de gemeenten ontvange» uit het Gemeentefonds (eerste afdeeling) ovei het tijdvak van 1 Mei 1941 tot en met 31 De cember 1941 een uitkeering, welke is samen gesteld uit de volgende besta-nddeelen: 1) een bedrag, gelijk aan 2/3 gedeelte vai de uitkeering, welke de gemeente over het tijdvak van 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941 per in de Gemeen tefondsbelaating aan geslagen inwoner uit het Gemeentefonds heeft ontvangen; 2) een bedrag, gelijk aan vijftig procent van de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris, volgens de regeling, geldende op 1 Januari 1941, welk bedrag nochtans de som van tweeduizend gulden niet te boven gaat; 3) een bedrag, berekend met toepassing van de verdeelingsformule van het Gemeente fonds, bij welke berekening de in artikel 4, onder I, bedoelde uitl.eoring zaïl worden aan gemerkt als opbrengst van de Gemeentefonds belasting. II) De bepalingen omtrent garantie en li miet, alsmede die omtrent de financiering van de kasten, daaruit voortvloeiende, vast gesteld bij de wet van 4 Maart 1935 (staats blad no. 74) blijven onverminderd van kracht. III) De data, waarop de in het eerste lid bedoelde bedragen aan de gemeente zullen worden uitgekeerd, worden door de secreta rissen-generaal van de departementen van fi nanciën en van binnenlandsche zaken be paald. .Artikel 9. Voor gemeenten, grenzen na 1 Mei 1940 zijn of worden g- zigd, kan bij beschikking van de secre4 sen-generaal van de departementen financiën en van binnenlandsche zaken de bepalingen van dit besluit worden i ■"eken in dien zin, dat een met de strekt overeenkomende toepassing van het bf worde verkregen. h Artikel 10. Voor het :aar lSte en volgende jaren zal aan de p-ovincijo het gemeentefonds en de gememten aandeel in de opbrengst van ct inko?1 stenbelasting worden uitgekeeiri, wat van de verhouding nader zal word.5 vastgesteld. R1 Werkloosheidssubsidiefont In hetzelfde verordeningenblad staat besluit van de secretarissen-gemraal val1 departementen van financiën /an binf landsche zaken en van sociale zaken M regelingen geeft in verband met le belasP' herziening. Onder meer brengt öt mede.c in de wet van 4 Maart 1935 (staateblad no 1 laatstelijk gewijzigd bij de wet van 30 1939 (staatsblad no. 409), een lantal gingen aangebracht wordt Zoo kunt artil eerste lid te luiden: Ingesteld wordt een fonds, vaarvan I inkomsten volgens de bij dere wet stelde regelen worden aangewend tot 1 doen van uitkeering aan 's rijks schjc kist en aan de gemeenten in \erbartd n uitgaven wegens voorzieningen terza" van werkloosheid. numerus clausus vc> joodsche studente; Het verordeningenblad bevat een vej' ning van den Rijkscommissaris voor hl j zette Nederlandsche gebied betreffende' sche studenten. Volgens artikel 1 heeft deze verori betrekking op: 1) Personen, die zich op grond van d1 ordening no. 6/1941 betreffende den afa dingsplicht van personen van geheel deeltelijk Joodschen bloede dienen a melden, met uitzondering van diegeni slechts van één naar ras voljoodscheni^ ouder in den zin van bedoelde veroite stammen; 2) personen, die tot de Joodsch-kei^, gemeenschap behooren. iq Artikel 2 bepaalt: De inschrijf van bovenbedoelde personen aan r' derlandsche universiteiten en ho|" scholen wordt bij door den secrete generaal van het departement l onderwijs, wetenschap en cultuuï scherming te geven voorschrf( beperkt. n« Een dergelijke persoon, die niet aka Nederlandsche universiteit of hoogest^' ingeschreven, kan volgens art. 3 eerst L kregen toestemming van den secretary raai van het departement van onderwf* tenschap en cultuurbescherming tot eff men of tentamen aan een Nederlfti universiteit of hoogeschool worden toe|8. Deze verordening treedt in werking jij? dag harer afkondiging. Voorts bevat het verordeningenbr uitvoeringsbesluit van den secretaris-^ van het departement van opvoeding,? schap en cultuurbescherming, waarirr; bepaald, dat de in artikel 1 van de on ning bedoelde personen, die zich v"J studiejaar 1941/1942 aan een Nederl universiteit of hoogeschool willen 1^ schrijven, daarvoor de goedkeuring noemden secretaris-generaal behoevl verzoek om goedkeuring moet uit«£^ Maart 1941 bij den secretaris-generen don ingediend. hr Indien bedoelde personen nog nimf^ een Nederlandsche universiteit of hoo^ waren ingeschreven, worden zij, zooliG; anders is bepaald, niet ingeschreven^»! Dit besluit treedt vandaag in werXjj

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2