I' kljEIWJJi Radioprogramma VRIJDAG 14 FEBRUARI 1941 /AG. 5 Innenlandsch Nieuws st Duitsch-Nederl.-Belgische cementovereenkomst I grootste kwantum voor de ,u'Nederlandsche industrie ®|d.N.B. meldt uit Berlijn: Se onlangs gesloten cementovereenkomst "fen Duitschland, Nederland en Bei er de voorziening van de Nederlandsche __jtmarkt is aan de Nederlandsche rie het grootste quantum toegekend >Gfens de overweging, dat voor de voor- i van een markt in de eerste plaats (en industrieele capaciteit in aanmer- Iftomt. Nederlandsche quotum bedraagt der- 1 1 naar thans vernomen wordt, 55 pet. roü afzet van 400,000 ton cement en 45 t In wat boven deze hoeveelheid geleverd I De invoer uit Duitschland en België ~~1 tusschen deze beide landen gelijk op iaad. van de kartelovereenkomst is, naar jg van de Nederlandsche markt. Över Wikkeling hiervan kunnen slechts moei- i*<>orspellingen gedaan worden. In de an>pen jaren bewoog de Nederlandsche rlate zich tusschen 0.8 en 1 millioen ton. stije toekomst zal het van beteekenis zijn ke mate de bestaande bouwplannen in —and verwezenlijkt kunnen worden. ^geregeldheden in Utrecht jisdagavond hebben zich te Utrecht bot- rn voorgedaan tusschen W.A.-mannen en kezinden uit het publiek in de om- °Tvain de Tolsteeg en de Albatrosstraat, 0 iarblijkelijk het gevolg waren van het lrit dezer dagen bij een in laatstgenoem- ®jat wonenden W.A.-man de ruiten wer- *%egooi<L Het kon tot nog toe niet ge- orden opgehelderd, of de W.A.-mannên 'Vergeldingsactie op het oog hadden of J* een herhaling van het genoemde in- '0*wilden voorkomen. Door de duisternis «re niet mogelijk, zich een goed beeld te P^i van hetgeen zich precies heeft voor- Spoedig na het verschijnen van de n armen kwam het althans tot vechtpar- »n zelfs is er op de W.A.-mannen ge- ■i. Er zijn verscheidene gewonden ge- waarvan een ernstig, namelijk de pan L., die een schotiin de hartstreek jekregen. Eenige gewonden, waaronder oemde W.A.-mawerden naar het zie- 6 vervoerd. Andere gewonden zijn ter i verbonden en naar huis gebraoht onderzoek is nog gaande. 5 een tijdbom te Utrecht ■onderzoek, dat te Utrecht isin- Wi naar het gat, dat spelende kinderen ^plantsoen van een arbeiderswijk had- ■ngetroffen, heeft uitgewezen, dat men een neergekomen bom heeft te doen. 25 bewoners van deze wijk, die veilig- ^flve hun woningen hadden moeten hun huizen perking van de productie van turf cretaris-generaal van het departement ndbouw en visscherij deelt mede, dat veelheid dagwerken voor de productie brieksturf gedurende het tijdvak van d tot 15 Juni 1941, welke door de ge leerden bij de Nederlandsche Turfcen- jezamenlijk mag worden geproduceerd, >tal van 40.000 niet te boven mag gaan. ïoeveelheid huisbrandturf, welke mag ■Bi geproduceerd, mag voor zoover het werk betreft niet meer dan 50.000 en lover het persturf betreft niet meer dan It. I duizendtallen bedragen. Bescherm Uw keel tegen infectie 1 kmet de beproefde geneeskracht v Militaire rangen bij de politie Naar wij vernemen, zullen bij de gemeente politie binnenkort voor de hoogere functies militaire rangen worden ingevoerd. Deze rangen zullen worden bepaald in verband ihet de sterkte van het geüniformeerde ge deelte van het korps, dat dus weer afhanke lijk is van de grootte van de betrokken ge meenten. Voorts krijgen van de hoogere func- tionnarissen b.v. de hoofdcommissarissen en de commissarissen ook een uniform. De Westlandsche Stoomtramweg Maatschappij Gedeeltelijke kwijtschelding van het door het Rijk verleende voorschot Bij beschikking van de secretarissen-gene raal der departementen van waterstaat en van financiën, daarbij handelende krachtens de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied van 21 Juni 1940 no. 23, is de vordering van het ryk op de n.v. Westlandsche stoomtramweg maat schappij, gevestigd te 's-Gravenhage, wegens rentelooze voorschotten ten behoeve van de uitbreiding van den Westlandschen stoom tram met lijnen van 's-Gravenzande naar den Hoek van Holland, van Naaldwijk naar Maas sluis en van den Maaslandschen dam naar Delft, alsmede ten behoeve van verlegging van den Westlandschen stoomtramweg te Monster, ingevolge de wetten van 10 Juli 1900, 1 Juli 1909 en 28 December 1926 tot een gezamenlijk bedrag van 758,667 gedeeltelijk kwijtge scholden en is deze vordering teruggebracht tot 379,333,50. De filmkeuring in nieuwe banen Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten zijn de leden van de centrale com missie voor de filmkeuring met ingang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen bewezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de centrale com- ie voor de filmkeuring benoemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-adviseur bij het de partement van volksvoorlichting en kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in af wachting van een nadere regeling van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring vindt echter ongestoord voortgang. In een mijnschacht gevallen Doodelijk ongeluk te Hückelhoven In een steenkolenmijn te Hückelhoven ln Duitschland, is de 22-jarige arbeider J. Kilkens, wonende te Echt, in een mijnschacht gevallen. Het slachtoffer, dat ongehuwd was. werd op Koffie en thee in de café's De maandelijkcehe toewijsingen verminderd Zooals in de lijn der verwachting lag zijn tegelijk met de kleinere rantsoenen voor de particulieren ook de maandelijksche toewij zingen van koffie en thee aan café's, restau rants en dergelijke instellingen met ingang van 1 Februari verminderd. Deze inrichtin gen zijn thans gerantsoeneerd op de basis van 25 pet. van het verbruik in de overeen komstige periode van het vorig jaar. Zij zul len dus om in de vraag naar deze dranken te kunnen voorzien, meer nog dan in den laat- sten tijd al het geval was, een beroep op sur- rogaatproducten moeten doen. Het vellen van populieren De directeur-generaal van den landbouw, regeeringscommissaris voor de bodemproduc tie, deelt mede, dat door den productie-com missaris voor den boschbouw en de hout teelt geen vergunningen tot tiet vellen van populieren zullen worden verleend op aan vragen, ingediend in het tijdvak van heden tot 1 September 1941. Doodelijke aanrijding te Venlo Financieel Nieuws Ook Amsterdamsehe Bank hooger dividend De vergadering van-den raad van com missarissen der Amsterdamsehe Bank n.v. heeft gisteren besloten, aan de eerlang uit te schrijven algemeene vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1940 een divi dend uit te keeren van 5 pet (vorig jaar 4 pet.) op de gewone aandeelen. Door het voorstellen van een hooger dividend dan verleden jaar, volgt de Amsterdamsehe Bank het door de Rotterdamsche Bankvereeni- ging en de Incasso Bank gegeven voorbeeld De Robaver, die ondanks de vernietiging van haar kantoren in Mei 1940 toch weer, zooals bankverslagen opende, heeft 1940 met pet tot 5^ï pet. verhoogd. De Incasso Bank yolgde met een verhooging van 4 tot 5 pet. en thans heeft de Amsterdamsehe Bank eveneens haar dividend van 4 pet. op 5 pet. gebracht Ver. Ned. Rubberfabrieken Interim-dividend 6 pet. (v. j. nihil) De directie van de Vereenigde Nederland sche Rubberfabrieken te Heveadorp bericht, dat de commissarisvergadering heeft besloten tot uitkeering van 6 pet. interim dividend over het boekjaar 1940. Het vorige jaar werd een totaal dividend uitgekeerd van 8 pet. Voor het eerst sinds jaren keert de maatschappij een interim dividend uit ROTTERDAMSCHE. BANKVEREENIGING Jaarlijksche vergadering van aandeelhouders Gistermiddag is te Rotterdam de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamsche Bankvereeniging gehouden. Aanwezig waren 16 aandeelhouders, vertegen woordigde 2723 aandeelen, recht gevende op 94 stemmen. De jaarstukken werd goedgekeurd en het dividend werd vastgesteld op 5% pet. De aftredende commissarissen, de heeren R. Broens en mr. Th. A. F ruin, werden her benoemd. De president-commissaris, mr. K. P. v. 4 Mandele, hield aan het slot der vergadering de volgende korte toespraak: Alvorens deze vergadering te sluiten wil ik een woord van warme erkentelijkheid spreken tot den staf en de beambten onzer bank, die in de ernstige dagen van het afgeloopen jaar hun plicht op hoogst loffelijke wijze hebben vervuld. Deze dank geldt het personeel van onze ge- heele instelling. Meer in het bijzonder wil ik echter eervol vermelden hen, die in Rotterdam en in de andere zwaar getroffen plaatsen moe dig en met inzet /an hun geheele persoonlijk heid hun taak onder vaak buitengewoon moei lijke omstandigheden hebben volbracht. Heemaf handhaafde redelijke productie Aan het jaarverslag over 1940 van de direc tie van de Heemaf ontleenen we de volgende bijzonderheden: De op continuïteit gerichte bedrijfspolitiek met differentiatie in fabrikaten en afnemers, heeft het ons, ondanks de voor ons land schok kende gebeurtenissen, ook dit jaar mogelijk ge maakt de resultaten niet bij de gewekte ver wachtingen te doen achterblijven. Tot een belangrijk onderdeel der bedrijfs- en finantieele politiek mogen gerekend worden de reeds vele jaren getroffen voorbereidingen, ikeeringen meenden te moeten doen Zoo kon naast een zich voortdurend verrui mende liquiditeit, een voorradenpositie worden opgebouwd, die ons in staat stelde, weliswaar met verkorte werktijden, doch zonder ontsla gen, na de onvermijdelijke inzinking in de maanden Mei en Juni, mede dank zij de ge waardeerde medewerking van enkele Indische afnemers, een redelijke productie te handhaven. Tevens blijkt, dat de opnieuw verbeterde liqui diteit nog geen gevolg is van een ongewenschte vermindering onzer overige realiseerbare vlot tende activa. Optimisme omtrent vervangingsstoffen. Reeds sedert September 1939 is krachtig naar bezuiniging op materiaal gestreefd, die thans kan bijdragen tot handhaving van werkgelegenheid. Bij het geleidelijk toe passen van vervangingsmaterialen zal het •ook hier te lande mogelijk blijken een aan tal daarvan te verwerken zonder de kwali teit te schaden en de productie te onder breken. Verscheidene van die materialen zullen in de komende jaren in een behoefte blij vi Aan de a zalproducten zal in ons land uit dezelfde overwegingen groote aandacht besteed dienen te worden. Ook deze producten kunnen bij onze stijgende materiaalbehoefte een groo- tere rol spelen dan nu nog veelal kan worden ingezien, doordat de mogelijkheden der ver- edelingstechniek nog geen algemeene bekend- In tegenstelling met de moeilijke jaren na 1929 vordert dan ook nu de grondstoffenvoor- ziening, vooral voor zoover invoer uit andere landen dient plaats te hebben, onze grootste en voortdurende opmerkzaamheid. De vertraging in de uitvoering van orders kon in 1940 tot een minimum worden beperkt. Het machinepark kon nog in belangrijke mate wor den vernieuwd en uitgebreid. Evenals in vorige jaren werden zoodanige afschrijvingen toegepast, dat de totale vaste activa wederom lager te boek staan dan in de vorige en daaraan voorafgaande balans. Nu wij ons wellicht nog meer op zelffinanciering zul len hebben te oriënteeren dan vroeger, zullen wij het sedert 1926 gevoerde financieringsbe leid voortzetten en zoodoende trachten te voor voorkomen, dat nog te verrichten uibreidingen de toekomstige rentabiliteit bij een eventueele wanverhouding tusschen investeering en omzet in den weg zouden staan. De opnieuw verbeterde kaspositie stelt ons ook dit jaar zonder eenig bezwaar in staat op grond van de gemaakte reëele winst, na een extra reserveering voor het vernieu wingsfonds met het oog op de uitbreiding, op de eerstkomende vergadering van aan deelhouders een over beide aandeelensoor ten nagenoeg gelijke uitkeering als het vorige jaar voor te stellen. In verband met de toenemende materialen- schaarschte zal voor rotoren en draaistroom- motoren aluminium moeten worden gebruikt, waarmee de Heemaf al jaren geleden ervaring heeft opgedaan. De onderneming leverde in 1940 aan de P.T.T. het 200,000ste telefoontoestel af, en aan de Ned. Spoorwegen 18 complete Dieselelectrische uitrustingen, benevens een aantal der daarvoor benoodigde motoren. Wat onze dochtermaatschappij „Heemaf S.K.A. Motorenwerk" te Dortmun<r betreft kunnen wij mededeelen, dat de opheffing van de invoer- bepalingen, het mogelijk gemaakt heeft om onze omzetten geleidelijk te verhoogen, waarbij mag worden opgemerkt, dat de tot voor kort ver schuldigde invoerrechten thans vervallen zijn en dat tegenover deze leveringen compensee- rende materiaalinvoeren zijn toegezegd. Ondanks de beperkingen, die de clearing ons tot voor kort heeft opgelegd, hebben de daar door afgseneden relaties er weer voordeel in gezien haar betrekkingen met ons te herstellen, waardoor wij in de mogelijkheid bleven ver- Zaterdag 15 Februari HILVERSUM I Nederlandsch Programma KRO 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Wij beginnen den dag 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Concertgebouw-orkest ((gr.pl.) 10.00 Fragmenten uit de operette „Die Czardas- fürstin" rgr.pl.) 10.30 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienst, halfuurtje 12 00 Gramofoonmuziek 12.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest (12.30 12.33 Almanak). 12.45 Nieuws- en oecono- mische berichten ANP 100 Gramofoonmuziek 1.15 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Voor jong Nederland. 2.30 Bont programma t.b.v de Winterhulp (3.15 3 25 Gramofoonmuziek 3.253.45 Radio-too- neel). 5.15 Nieuws-, oeconomi- sche en beursberich ten ANP 5.30 Voor jong Nederland 6.00 „Wat in Nederland verscheen", causerie 6 15 Musiquette (opn.) 7.30 Berichten (Eng.) 7.45 Rococo-octet (opn.) 8.00 Nieuwsber. A.N.P. 8.15 Rococo-octet (opn.) 8.30 Berichten (Eng.) 8 45 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberiohten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M V.A.R.A. 7.30 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP gramofoonmuziek 10.00 VPRO Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen 11.30 Pianovoordracht 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Nieuws- en oecono- mische berichten ANP 1.00 Esmeralda en solisten 1.45 „De reorganisatie der arbeidsbemiddeling". 2 00 Gramofoonmuziek 2.30 Zie Hilversum I (3.153.45 Tuinbouw- halfuurtje). 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Orgelspel (6.15—6.30 lezing). 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting. Nederlandsch Programma. 8.00 K.R.O. 1.00 A.V.R.O. 8.00 Wy beginnen den dag 8.30 Gramofoonmuziek 10.00 Hoogmis 111.30 Gramofoonmuziek 12.00 Declamatie 12.10 KRO-Symphonie - Ortc. (opn.) 12.30 „De nieuwe Zuiderzee polders in verband m. den expansienood van onze jonge boeren", 12.46 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 AVRO-Amusements orkest (opn.) 1j46 Nederl. Verbond voor Sibbekunde: „Wie en ouders?'lezinig 2.00 Concertgebouw-orkest 3.00 „Enkele punten van cultuurgemeensch. tus schen het Duitsche en het Ned. volk", lezing 3.20 Gramofoonmuziek Zondag 16 Februari 3.30 Uit Berlijn:. 61e Ver- zo ekconcert voor de Duitsche Weermacht 6.00 Orgelspel 6.20 Voor Ned. jonge man nen van 1823 jaar 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramo foonmuziek 7.00 Gramofoonmuziek met toelichting 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 815 Sport van den dag 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Concertgebouw-orkest, koor en solisten (opn.) 9.20 Dialoog 9.35 Gramofoonmuziek 9.46 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M 8.00 N.C.R.V. 2.00 V.A.R.A. 4.00 V.P.R.O. 5.15—7.15 VARA 8.00 Orgelconcert (opn.) 645 Mogenwijding 9.45 NCRV-klein koor en en -orkest (opn.) 10.05 Gramofoonmuziek 1130 Gewijde muziek (opn.) 12.00 Rondom het orgel 1210 Cyclus „Kent gij Uw Bijbel? (gr.pl.) 12.30 Rondom h. org. (verv.) 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Wognum's Zangkoor en gramofoonmuziek 135 Cycl. „Eens Christens reize naar de Eeuwigh. in dezen tijd" (gr.pl.) 1.46 Trompet en org. (opn.) 2.00 Almanak 2.03 Esmeralda en solisten 2 40 Gramofoonmuziek 3.10 KLnderk. „De Merels' 3.30 Cello en piano 4.00 Boekenpraatje 4.15 Studiodienst m. Bach- cantate 5.15 Wekelijksche gedach- tenwisseling ANP 530 Voor de kinderen 6.00 VARA-orkest 630 Pianovoordracht 6.46 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.16 P i ano voordracht en sluiting keeren de acquisitie en distributie in eigen hand te houden. Hierdoor zal de exploitatie, die sedert de instelling van de clearing verlies opleverde, een keer ten goede nemen. Deze verhoogde omzet biedt reeds een volledige compensatie voor het wegvallen van de tot vóór 10 Mei 1940 regelmatig gestegen overzee- sche exporten. Wat de vooruitzichten betreft, deelt de directie mede. dat voor de eerste helft van 1941 een productieverhooging kan worden verwacht, die de rentabiliteit waarborgt Naar mate de toegezegde materialen in die periode zullen binnenkomen, rekent de directie op ver dere dringende orders. Na de volldige statutaire en gebruike lijke extra afschrijvingen van in totaal 1 176,400 (v.j. 186.000) slui het boek jaar 1940 af met een netto winst van 325,000 (v.j. 312,400). Uil deze netto winst wordt een uit keering gedaan van 6 pet. (v.j. 514 pet.) dividend op de preferente aandeelen en van 494 (v.j. 49* pet.) dividend op de ge wone aandeelen. CULT. MIJ. GOENOENG-MALANG. Hooger interim-dividend. De directie van de Goenoeng-Malang Cult. Mij. maakt bekend dat over het boekjaar 1940 een interim-dividend van 20 pet. (v.j. 5 pet.) betaalbaar is. Vorig jaar werd in totaal 30 pet. uitgekeerd. te fet Italiaansche berglandschap, waar het winter- cht kleed een sprookjesachtig tafreel schiep nee5 (Foto WoltbM) Zondoorstoofd worden de oranges, uit Italië en Spanje naar ons land gebracht, tot kostelijke marmelade verwerkt. Rappe handen schillen de vruchten en de machines zorgen voor het .versnipperen" (Foto's Pax-Holiand) ü'cn DE BEPERKING IN DE ENGELSCHE KATOENINDUSTRIE In de Engelsche katoenindustrie te Man chester houdt men er rekening mede, dat de katoencontröle ten minste een productiebe perking van dertig a veertig pet. overweegt. Dientengevolge zouden nog meer bedrijven moeten worden stilgelegd dan men aanvan kelijk had aangenomen. Het D.N.B., dat deze mededeeling te Stock holm heeft vernomen, voegt er nog aan toe, dat voor een onderzoek van den toestand) die door bovengenoemden maatregel zou ont staan, nog deze week de textielindustrieelen en de vertegenwoordigers van vakvereenigin- gen gezamenlijk overleg zouden plegen. Zij zouden tevens overleggen, hoe de in vloed van dg productievermindering op de in de industrie werkzame arbeiders zou kunnen worden beperkt. PREANGER LANDBOUW MIJ. Interimdividend van 25 pel. De directie van de Preanger Landbouw Mij. deelt mede, dat de maatschappij, een interimdividend van 25 pet. (v.j. 5 pet.) uit keert; het totale vorige dividend bedroe** 45 pet haar hulp ontvingen verschillende helpsters van i Roode Kruis tijdens het afscheid bij haar vertrek ii der Berlijnsche stations een bloemenhulde (Foto Weltbild) De bekende ski-looper Josef Jennewein te Cortina d Ampezzo gesprek nse. Von Jjj ue zorg voor nat geDit ven de Arnhemsche jeugd wordt neuwgezet uit geoefend. Als de geregeld terugkeerende controle is afgeloopen, wordt nog even .nagespoeld" (Foto Pax-Hollencft Uit de Tijdschriften Hoe de sociale prediking der kerk sinds de Hervorming teloor ging, beschrijft Dr. G. W.- Oberman in E11 h e t o. Het belangwekken de, historisch rijk gedocumenteerde artikel be sluit met een samenvatting der oorzaken; welke den afstand tusschen kerk en volk steeds grooter gemaakt hebben. Allereerst het individualisme, dat binnen de Kerk haar on- dermijningswerk gedaan had. „De Kerk als Kerk deel van de eene Christelijke Kerk zag men niet meer. Zij was preekinstituut geworden. Naar gelang der tijden of conven tikel of afdeeling van een soort maatschappij tot Nut van het Algemeen. Haar liturgie was verwaarloosd, haar be lijdenisgeschriften niet meer gekend of als een doode letter geprezen. De Kerk was komen open staap voor Ratio nalisme, voor „verlichting", voor een soort verdraagzaamheid, die feitelijk onverdraag zaam was. In de dagen, dat in de wereld industrie, wetenschap, techniek hun ongekende triumf- tocht hielden; het Kapitalisme door het Libe ralisme geprotegeerd, meedoogenloos zich uit leefde, was de Kerk al meer terug gedrongen op meer achterwaartsche liniën. Op moderne wijze zeggen wij om'betere stellingen in te nemen. Inderdaad beteekende het nederlaag op nederlaag voor deze secte-kerk. In deze 19e eeuw leefde de mensch in zijn-wil-tot- macht, -eer, en -hoogmoed zich uit De natiën, die hun tijd begrepen, dreven hun imperia listische politiek. Wereldrijken werden ge bouwd, koloniën gesticht en geknecht Eerst hier en daar, later op tal .van plaatsen open baarde zich een geest van verzet tegen het Kapitalisme en het Imperialisme, dat telkens weer tot oorlogen voerde, in Communisme en Socialisme. Het is in deze tijd, in het midden en het tweede deel der 19e eeuw, dat de arbei dersbeweging geboren werd. Wie zou haar helpen? Toen is het gebeurd, dat de Kerk over de gansche linie belemmerd door nationale en klassebelangen, haar moe derplicht tegenover het volk-in-nood niet kon volbrengen. Zij, de arbeidersbeweging, kwam in den greep van een Heidendom, dat de arbeiders tijdelijk geholpen heeft. Maar het Heidendom heeft zich duur laten betalen. Het offer, dat zij brachten, was hun ziel." Ondanks dit alles „heeft de Kerk der Her vorming in onze dagen hernieuwde kans. Zij zal, wil zij haar roeping onder het volk kun nen volbrengen en vertrouwen wekken, open en eerlijk schuld moeten erkennen. Zij zal los van elke politieke partij, maatschappij of staatsvorm haar taak moeten doen: heiwerk van de verkondiging van Gods eisch midden in de wereld. De Kerk zal haar taak op sociaal gebied moeten doen als een werk der dankbaar heid, dat volgt uit het geloof in Christus' ver lossingswerk. In den nood van onze tijd breken echter ook kettingen stuk, die de Kerk boeiden en belemmerden in het werk tot overbrugging van de kloof tusschen volk en kerk. De Kerk met een in den Bijbel gegronde prediking van Gods genade en gerechtigheid, heeft een groo te, een nieuwe taak in het gewonde Europa ja in heel de wereld. Laten wij God bidden, dat Hij officieren en soldaten van Christus' leger aangorde met de geheele wapenrusting, opdat zij kunnen wederstaan in den boozen dag en staande blij- Een tweede actueele bijdrage geeft mr. N. Steefkens in een beschouwing over Chrl». tengèmeenschap en volksgemeenschap in hek Nederland van beden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5