JMW ittew&Schhadéki ZOET ROGGEBROOD >1 VRIJDAG M FEBRUARI 1941 Overeenstemming van opvattingen tusschen Franco en Mussolini Een onderhoud te Bordighera Het D.N.B. meidt uit Madrid: Tusschen den caudillo en den duce ztjn, naar officieel hekend gemaakt wordt, op 12 Februari in Bordighera (in de Italiaansche Rivièra even over de Fransche grens. Red.) twee uitvoerige besprekingen gevoerd. Aan de conferentie is ook deel ge nomen door Serrano Suóer, den Spaanschen minister van buitenland- sche zaken. Graaf Ciano, de Italiaan- schén minister van buitenlandsche zaken, die door zijn militairen dienst verhinderd was aan "de besprekingen deel te nemen, zond Serrano Suner een vriendschapstelegram, dat door Sufier in hartelijke bewoordingen werd beantwoord. Na .de besprekingen is een com muniqué van den volgenden inhoud gepubliceerd: „Bij de besprekingen die op 12 Februari des ochtends en des mid dags zijn gevoerd tusschen den Cau dillo en den Duce. benevens Serrano Suner, den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken, bleek overeen stemming van opvallingen der beide regeeringen ten aanzien van de pro blemen van Europeeschen aard en van de kwesties, die in deze historische oogenblikken de twee volkeren in teresseeren." Omtrent de reis van den Caudillo en den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken naar Bordighera deelt het officieele agentschap Efe, naar het D.N.B. verder meldt, mede, dat de beide staatslieden Maan dagochtend vroeg uit de Spaansche hoofdstad zijn vertrokken. Den volgenden nacht brach ten zij door in een klein plaatsje in dé pro vincie Gerona. Dinsdagochtend kwamen de staatslieden bij Le Perthus op Fransoh gebied. Onder de tonen van de Spaansche en Fran sche volksliederen werden de Caudillo en Serrano Suner op plechtige wijze verwel komd door de Fransche. autoriteiten. Zonder oponthoud reden de Spaansche staatslieden vervolgens naar Arles, waar zij het middag maal gebruikten, waarna zij hun reis naar de Italiaansche grens voortzetten. Hier werden zij welkom geheeten door Italiaansche auto riteiten, met aan het hoofd den chef van het protocol, en door den Spaanschen zaakgelas tigde te Rome. Toen zij Italiëbinnenrêisden, werden de hooge Spaansche gasten door de bevolking met spontane demonstraties en gejuich ont vangen. De soldaten van den bekenden gene raal Gambarra, die voor het meerendeel als vrijwilligers in Spanje hadden gestreden, had den de straten van de grensstad, die de Spaansche staatslieden passeerden, versierd met de opschriften: Arriba Espana en Viva Caudillo. De grensplaatsen waren getooid met de Spaansche en Italiaansche kleuren. In het verslag van het agentschap Efe wordt er op gewezen, dat het contact van de leidende Spaansche en Italiaan sche staatslieden buitengewoon vriend schappelijk van aard was. Na de bespre king, die drie uur duurde, lag op de ge zichten van de deelnemers voldoening weerspiegeld en er is geen twijfel moge lijk dat de bijeenkomst plaats gevonden heeft in een sfeer van ongereserveerde openhartigheid en eerlijkheid. Ook de ovaties van het Italiaansche volk vormen een definitief bewijs voor een vriend schap, die op de Spaansche slagvelden met het bloed van beide volken is be zegeld. Een hartelijke sfeer Omtrent het bezoek van Franco aan Mus solini meldt het agentschap Stefani om. nog het volgende: In de Villa Regina Margherita te Bordighe ra, die ter beschikking van den gast werd ge steld heette de Duce Franco hartelijk welkom. Vergezeld door den Duce inspecteerde Franco een eerecompagnie van het tweede regiment grenadiers en een afdeeling van het 89ste rfgiment infanterie. Op 12 Februari om 10 u*r begaven de Caudillo en Serrano Suner RADIOTOESTELLEN TYPE 1941 De nieuwste Philips, vanaf fL 75.75. N.V. COUZY. le Middellandstr. 72. Rotterdam De grootste besparing op Uw etroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS LAMPEN, zich naar het verblijf van den Duce. De Cau dillo. de Duce en Serrano Suner hadden een onderhoud, dat duurde tot 13 uur 30. Na de gedachtenwisseling bood de. Duce in zijn verblijf een dejeuner aan ter eere van den Caudillo, Suner, Moscardo, Tavar en an dere persoonlijkheden. Des middags begaven de Caudillo en de Duce zich met hun gevolg naar een villa aan zee te Grimaldi in de om streken van Ventimiglia, waar de besprekin gen hervat werden en duurden van 18 tot 19 uur 30. Des avonds zaïten de Caudillo, Suier en an dere persoonlijkheden aan een diner aan, dat door den Duce wexti aangeboden. Vanmiddag heeft 'de Duce zich naar de Villa Regina Margherita begeven om zijn gast voor zijn vertrek te begroeten. De beide staatslieden groetten elkander zeer hartelijk. Bij zijn vertrek uit Italië werden den Caudillo dezelfde eerbewijzen gébracht, waar mede hij bij zijn aankomst was ontvangen. Suner en Darlan mede tegenwoordig Generaal Franco is op de terugreis van Italië te Montpellier in Zuid-Frankrijk aangekomen, waar hij maarschalk Pétain ontmoette. Serrano Suner de Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Le- quirca de Spaansche ambassadeur te Vichy Pietri de Fransche ambassadeur te Madrid, waren tegenwoordig, 's Middags heeft maarschalk Pétain ter eere van het Spaansche staatshoofd een maaltijd aan geboden, waarna Pétain en Franco een onderhoud hadden in tegenwoordigheid van Suner en Darlan. (D.N.B.) United Press geeft nog de volgende aan vulling: Maarschalk Pétain heeft gisterochtend vroeg om half zeven Antibes in zijn specialen trein verlaten om zich naar de plaats te be geven, waar de besprekingen met den Spaan schen staatschef en den minister van buiten landsche zaken plaats vonden. Men zette zich dadelijk aan den middag maaltijd, waaraan behalve de vier genoemde staatslieden nog Peyrouton en de prefect deel namen. Na den maaltijd dronken de heeren en aangrenzende salon koffie waarna de besprekingen begonnen. In aansluiting op den in de eerezaal van de prefectuur van Montpellier gebruikten maal tijd heeft naar D.N.B. nader meldt het onder houd tusschen Pétain en de Caudillo onge- twintig minuten geduurd, terwijl de Spaansche minister van buitenlandsche zaken admiraal Darlan in een zijzaal confereer den. Daarna ontmoetten alle betrokkenen elkaar voor een laatste gèmeenschappelijk onderhoud. Generaal Franco is later met zijn gezelschap in auto's naar de Spaansche grens gereden, die hij in de avonduren overging. Vraagstukken aangaande Middel- landsche Zee en Afrika Ten aanzien van het communiqué over de ontmoeting wordt volgens D.N.B. in bevoegde Italiaansche kringen in het bijzonder op de volgende drie punten gewezen: Een ontmoeting tusschen twee regeerings- leiders die, zooals dit met den Duce en den Caudillo het geval is, door zoo nauwe be trekkingen van politieke vriendschap verbon den zijn, heeft steeds groote, beteekenis. De politieke en militaire omstandigheden van het huidige historische oogenblik onderstrepen deze beteekenis nog. Dit eerste bezoek van den Caudillo aan Italië, ook al droeg het wegens den oorlogs toestand geen plechtig en feestelijk karakter, is in Italië met de volle broederlijke sympa thie opgenomen, die het Italiaansche volk met het Spaansche verbindt, welks vertegen woordiger, zijn roemruchte leider van den staat, een welkome gast van den duce is. Natuurlijk gold de bijeenkomst te Bordighera vooral het onderzoek van de aangelegenheden, die voor de beide landen van belang zijn. Ondanks zijn schematische nuchterheid is het communiqué duidelijk genoeg, daar het de beide punten aanduidt welke ter sprake gekomen zijn, n.l. de vraagstukken van Euro- peesch karakter, die verband houden met het tegenwoordige conflict en met de reorgani satie van Europa alsmede vraagstukken, die op dit tijdsgewricht voor de beide landen belang zijn, waarbij gedacht kan worden aan de Midellandsche Zee en aan Afrika. Met betrekking tot deze beide groepen, waa de een een meer omvattend en algemeen ka rakter draagt, de andere echter op bijzondere vraagstukken betrekking heeft is volkomen eenstemmigheid vastgesteld. Zoo blijft de solidaire houding van Spanje met de beide 6pilmogendheden voortbestaan. Berlijn tevreden over de samenkomst Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lijnsche correspondent van het A.N.P.: In de Wilhelmstrasse noemt men de ont moeting tusschen Mussolini en generaal Franco kenmerkend voor de betrekkingen tusschen deze twee groote Middellandsche Zeelanden. In politieke kringen van de hoofdstad ziet men in deze ontmoeting een politiek feit van de eerste beteekenis. Ten aanzien van Italiaansch-Spaansche communiqué zelf neemt nien tot dusver te Berlijn noch officieel noch officieus een standpunt in. Men legt hier uit sluitend den vinger op plaatsen in het com muniqué van Bordighera, dat o.a. de een stemmigheid tusschen de Italiaansche eh de Spaansche regeering over de vraagstukken van Europeesche beteekenis vaststelt De groote verliezen aan Engelsche scheepsruimte Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De vernietiging van dertien schepen en de verstrooiing van de rest van het Britsche konvooi door Duitsche oorlogsschepen in den Atlantischen Oceaan treffen de Engelsche oorlogvoering des te harder, aangezien de laatste week reeds heel, gevoelige verliezen aan scheepsruimte geleden zijn. Zoo zijn, vol gens de berichten van het opperbevel van de Duitsohe weermacht, in den tijd van 4 tot 11 Februari 117.500 brt tot zinken gebracht. Hiervan komt voor rekening'van de geveohts- actie der Duitsche marine 73.500 brt, voorts werd 40.000 brt. door een in overzeesohe wa teren opereerenden Dudtschen kaper en 33.500 brt door duikbooten tot zinken gebracht Het luchtwapen bracht In dit tijdvak 44.000 brt tot zinken. De Roemeensche legatie uit Londen teruggeroepen Als antwoord op het vertrek van den Engelschen gezant Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Op de mededeeling van den Engelschen gezant dat hij met alle leden der legatie en der consulaten door zijn regeering is teruggeroepen, heeft de Roemeensche regeering, naar het telegraafagentschap Orient Radio meldt, ook van haar kant de Roemeensche legatie uit Londen terug geroepen. Donovan t« Bagdad Een bericht van het Zwitsersche Telegraaf agentschap meldt dat Donovan te Bagdad besprekingen heeft gevoerd met den minister president, den minister van buitenlandsche zaken en den Britschen gezant. GEBR. TEN HOEVE Alle in het Huis aangenomen amendementen op één na door de senaatscommissie goedgekeurd Het D.N.B. meldt uit Washington: De senaatscommissie voor buitenlandsche zaken heeft Woensdag alle amendementen van het Huis van Afgevaardigden op de pacht en leenwet goedgekeurd. Slechts één amende ment van het Huis van Afgevaardigden zal waarschijnlijk lichtelijk van redactie gewijzigd worden, n.l. het amendement van den Repu blikein Dirksen, volgens hetwelk het Congres te allen tijde de mogelijkheid zou hebben met eenvoudige meerderheid van stemmen de vol machten van den president op te heffen. Roosevelt vraagt een crediet van 8989 millioen dollar voor de defensie President Roosevelt heeft het Congres een crediet van omstreeks 8989 millioen dollar gevraagd ter bespoediging van het, program voor den bouw van oorlogsschepen en voor uitbreiding van de kustversterkingen. Tevens heeft Roosevelt den Federal Ship ping Board verzocht hem voortdurend op de hoogte te houden omtrent de beschikbare tonnage op ooeaanschepen en wel in verbana met de verscheping van belangrijk bewape ningsmateriaal. Voorts moet genoemde instan tie hem advies uitbrengen omtrent overne ming van „extra-tonnage onder vreemde vlag" benevens omtrent de kwestie hoe voldaan kan worden aan „verlangens van andere lan den nopens steun door extra-schepen". Redevoering van Willkie; critiek op zijn houding Ter gelegenheid van den Lincolndag heeft Wendell Willkie het woord gevoerd op een vergadering van de repüblikeinsohé partij in Nesw York. Hij riep de Amerikanen op tot nationale eensgezindheid en sprak de mee ning uit, dat de democratische levensvorm niet zal blijven bestaan, wanneer Engeland mocht worden verslagen. Hij noodigde zijn partij genooten uit een positieve houding aan te nemen ten aanzien van de leen- en pacht wet. Groot opzien heeft het in de Vereenigde Staten gewekt, dat bij verschillende andere plechtigheden en vergaderingen, welke de republikeinen naar aanleiding van den Lin colndag hebben gehouden, scherpe aanvallen zijn gericht op Wendell Willkie. De bekende republikeinsche partijleider Fish verklaarde op een vergadering in Balti more, dat Willkie thans nog wilder op de oorlogstrommel slaat dan de interventionis- ;n de oorlogsophitsers van de democrati sche partij. In gelijken zin sprak de republi keinsche senator Nye, die in het politieke leven der Vereenigde Staten een groote rol speelt. Nye wees er op, dat Willkie tijdens de verkiezingscampagne de regeering-Roose- velt steeds heeft verweten, dat zij het land door lichtzinnige redevoeringen en daden in den oorlog zou storten. Toen nu Dinsdag in de senaatscommissie Willkie op deze uitla tingen werd gewezen, was zijn antwoord even arrogant als beleedigend voor de republikein sche kiezers. Want Willkie had geen ander antwoord, dat dat dat slechts verkiezingsrede voeringen waren geweest Voorwaarden van Roosevelt aan Engeland S.P.T. meldt uit New York: De correspondent te Washington van de Intern. News Service meent te weten, dat president Roosevelt het voornemen heeft aan Engeland, binnen het kader van de leen- en pachtwet hulp te bieden, doch slechts op voorwaarde dat aan de commandanten van alle Britsche oorlogsbodems bevel wordt ge- gegeven, onverwijld een Amerikaansche haven binnen te loopen voor het geval een Duit sche invasie van Engeland met succes zal worden bekroond. Dit bericht is gelanceerd na het vernemen van zekere uitlatingen van Democratische en Republikeinsche parle mentsleden in de wandelgangen van het Witte Huis. Een bevestiging van dit gerucht is tot dusver niet ontvangen. De Engelsche staf-officieren in Turkije Afgewezen wenschen Het A.N.P. meldt uit Sofia: Een Japansche journalist, die hier uit Stamboel is aangekomen, meldt, dat de Engelsche stafofficieren, die sedert eenigen tijd in Turkije vertoeven, den Engelschen wensch hebben overgebracht, dat Turkije aan Engeland militaire steunpunten afstaat. De Turkscihe regeering zou hierop geantwoord hebben met het tegenvoorstel, dat Engeland noodige luchtafweerwapens, afweer geschut en vliegtuigen, aan Turkije levert, alvorens Turkije zich in zulk een gevaarlijk avontuur stort. De Engelsche delegatie heeft verklaard, niet in staat te zijn, aan de Turk- sche verlangens te voldoen, waarop de Turksche regeering dit Engelsche voorstel heeft afgewezen. Engelsche aanvallen bij Keren afgeslagen Het Italiaansche weermachts- bericht Het opperbevel publiceert weermacht»- bericht no. 251. Het luidt als volgt: Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en van de wederzijdsche artillerie. Vijandelijke bases, wegen, verbindingen, artil leriestellingen werden doeltreffend bestookt door onze formaties vliegtuigen. Troepen, kampementen en wagens werden in seheer- vlucht aangevallen en met lichte bommen ge troffen. Een formatie jachtvliegtuigen heeft op 11 Februari een vijandelijk vliegveld aan gevallen en talrijke, op den grond staande vliegtuigen met mitrailleurvuur bestookt ernstig beschadigd. Tijdens een luchtgevecht is een vijandelijk, tweemotorig vliegtuig i geschoten. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Op Malta is het vliegveld Mikabba door onze bommenwerpers aange vallen. In Noord-Afrika hebben vliegtuigen van het Duitsche vliegercorps offensieve acties ten uitvoer gelegd tegen een concentratie troepen, oprukkende colonnes en een vlieg veld van den vijand. In Oost-Afrika zijn in de zone van Keren felle aanvallen van den vijand, gesteund door een luchtbombardement, duidelijk afgeslagen door onze tegenaan vallen. De luchtmacht heeft moedig onze troepen gesteund gedurende hun held haftige verdediging. In den Beneden- Soedan, in de zone van de rivier de Omo, hebben onze troepen vijandelijke colon nes afgeslagen, die talrijke dooden en gewonden op het terrein achterlieten. In den nacht van 11 op 12 Februari hebben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen en talrijke lichtfakkels op het eiland Rhodos neergeworpen. Twee vrouwen en een knaap werden gedood. Eenige schade werd aan wo ningen aangericht. Duitsche luchtaanvallen op Cyrenaica He't D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren aanvallen ondernomen op vlieg velden en troepenkampen in Cyrenaica. Een met Engelsche bommenwerpers en jagers dicht bezet vliegveld werd gebom bardeerd, waarbij volle treffers op de barakken geconstateerd konden worden. Voor de hangars opgestelde vliegtuigen werden doeltreffend aangevallen. Een karavaanserai ten Zuiden van Benghazi en een troepenkamp in de nabij heid kregen verscheidene treffers, waar van dé uitwerking aan sterke rookontwik keling vastgesteld kon worden. Andere troepenkampen, die uit veertig tot vijftig tenten bestonden, werden even eens aangevallen en in brand geschoten. Succesvolle aanvallen met mitrailleur- vuur vernietigden geparkeerde vracht auto's, dreven rijdende autocolonnes uit- - een en veroorzaakten op deze wijze aan zienlijke schade. Binnenlandsch Nieuws Winkelchef verkocht koffiebonnen Door een toeval is de politie te Breda een uitgebreide bonnenzwendel op het spoor ge komen. Een inwoner van deze stad infor meerde dezer dagen bij een rechercheur van politie of hij er kwaad mee kon wanneer hij van een ander eenige koffiebonnen betrok. Een kennis had hem n.l. tegen een prijs van 75 cent per stuk eenige koffiebonnen aange boden, welke hij beweerde zelf niet noodig te hebben. De rechercheur vond dit in dezen tijd van koffieschaarschte wel eenigszins ver dacht en vond in de hem gedane vraag aan leiding een onderzoek in te stellen. Hierbij bleek, dat de kennis de bonnen, slechts enkele, gekocht had van den chef van een winkel van de firma de Gruyter. Deze chef, hiernaar ondervraagd, beweerde aanvankelijk de bonnen gekocht te hebben van enkele hoofden van groote gezinnen, die voor het geld liever andere levensmiddelen kochten. Hoewel dit geenszins onmogelijk was en dit op het Brabantsche platteland meermalen voorkonjt, werden niettemin de superieuren van den winkelchef van een en ander in kermis gesteld. Deze maakten de inventaris op van de in den winkel nog aanwezige koffie, waarbij bleek, dat aanzienlijk meer rantsoenen koffie moesten zijn verkocht dan door de aanwezige bonnen werd gedekt. De chef werd daarop nader aan den tand ge voeld, waarbij hij bekende den laatsten tijd ongeveer 1500 koffiebonnen uit den winkel te hebben ontvreemd en tegen een prijs van gemiddeld 40 cent per stuk te hebben ver kocht. Hij is daarop in het huis van bewaring opgesloten. Bij een huiszoeking in de woning van den man werden nog 120 koffiebonnen, een geldkistje met ruim 1000 en een aantal flesschen slaolie in beslag genomen. Onder zocht wordt nog in hoever de koopers van bonnen, vrijwel allen particulieren, konden weten, dat de bonnen van diefstal afkomstig =JDi B«e Twee onbewoonde villa's 's-Gravenhage leeggehac Met een bakfiets en selfs met eon hebben ses Scheveningers geleidt de ameublementen, schilderij^0 c en kostbaarheden weggehaald^y,0 Zes Scheveningers hebben sedert Ni van het vorige jaar huisgehouden villa's in Den Haag. Zij hebben maar eenigszins verkoopbaar was villa's weggesleept en voor een appel ei aan verschillende opkoopers verk< De politie is op het spoor van de: gekomen, omdat eenige van hen den tijd royaal met geld omsprongen. De villa's waarnaar hun arbeidsterrj uitstrekte, gelegen aan de Johan var!, barneveltlaan en aan den Gevers Deyifö5 waren tijdelijk onbewoond. In de vi de Johan van Oldebarneveltlaan stonr611 meubilair De bewoners vertoefdenr°' Veluwe. De villa aan den Gevers Deyr5 daarentegen was compleet gemeubile(car was eenigen Scheveningers, den 19? v K. R. en den 16-jarigen L. K., beiden ran van beroep, ter oore gekomen. m Zij kwamen in het huis aan de Jolf1!.. Oldebarneveltlaan door een keukenrui M nielen en op den Gevers Deynootw^ v een deur te forceer en. Nu begon h( °P sleepen van de inventarissen. Uit <jn aan de Johan van 01debarneveltlaaiera een schrijfbureau weggehaald, maar pt andere villa een slaapkamer-ameutje drie bufetten, Japansche vazen, schilu^ vloerbedekking enz. enz. Inmiddels hadden 4 andere Scheve, bemerkt, dat hun kameraden ruim oi# beschikten en zij werden nu eveneenatél' complot opgenomen Het waren de 2jcul visscher L. v. d. B., de gebroeders A. D., resp. 18 en 17 jaar, losse 1 en de 18-jarige losse werkman A. de 1 deze brachten nu geregeld bezoeken villa's Hierbij werd gebruik gemaal een bakfiets en in de sneeuwperiod| van een slee. De goederen werden a opkoopers gebracht, waarvan naamste de 27-jarige P. H. van de i jq-, laafi was. Ujs De bende en de opkooper zijn dezer,ag ontmaskerd en gearresteerd, waarbiji 1 dat de meeste van hen reeds eerder ig justitie in aanraking waren geweest. MI De gestolen goederen zijn voor het gedeelte achterhaald en vertegenwoiL^ •n waarde tusschen 6000 en 7000." Het geld dat de Scheveningers vo O] meubilair hadden ontvangen was ree; gemaakt. ich cht Met twee meisjes naar P< Als verdacht van het misdrijf schakinjUk verzoek van den commissaris van polijJ< Groningen te Deventer aangehouden i jarige N. A. K, wonende te Groninger^ De vorige week hadden twee meisjes Fer 16 jaar uit Groningen het plan opge(G ui door te gaan. Zij werden hierin bijs' door K., die den meisjes reisgeld verstreaa! haar voorstellen deed om hen naar Ptfen brengen. ifa Te Deventer trok het echter de aandacf1" de recherche, dat deze heer met tweerd8 meisjes in een hotel logeerde. De meisje! den toen onmiddellijk op transport naa: ningen gesteld en naar de ouders teruggen ai Aangezien verdachte K. reeds eerder £er politie in aanraking is geweest, werdj®3 nader onderzoek gewenscht geacht Hij£j beschikking van den officier van justif steld. De verdwij'ning van den Bredas^1 koopman P Een tweede arrestatie. Jn' laan het lijk had gevonden van den ver] Bredaschen koopman v. A. en den be van dit huis had gearresteerd, is thai tweede arrestatie verrioht. Zooals wij r I tijd hebben bericht werd nog steeds g den Amsterdammer D., een nog) rucht type, met wien de heer v. A. o. waarvan hij niet terugkeerde r contact is geweest. 1 f Deze D. kwam zich Woensdag melden politie te Amsterdam, zeggende dat hL. kennissen had vernomen, dat de politirl wilde spreken. D. heeft zich wekenlanj scholen weten te houden en is vermoj dien tijd te Amsterdam geweest. InL tijd is het evenwel heel lastig om lan) borgen te blijven, al was het alleen omdat men dan geen nieuwe dis tri bescheiden kan halen en dus maar heefi lijk aan levensmiddelen kan komen. Jj D. zeide te Amsterdam, dat hij nl| greep, dat hij gezocht werd en nadat hj) het hoofdbureau te Rotterdam was geW bleef hij bij het eerste verhoor, dat henfl afgenomen, in deze houding volhardt bewoner van het huis in de Fransc£ S. genaamd, heeft indertijd verklaard, met den heer A. en D. een café hier tel? heeft verlaten, om naar zijn woning ttf Onderweg zou echter ook D. zijn weg# Men zal zich herinneren, dat S. verde^ verklaard, dat hij in zijn woning mi heer v. A. ruzie heeft gekregen en hem bij de daarop volgende vechtparr kolenschop heeft geslagen, waardj heer v. A. overleed. j De politie vermoedt, dat D. bij <37 dwijning van den heer v. A. een rol gespeeld. Het onderzoek en de verj. worden voortgezet. D. blijft dan ook zekerde bewaring. 1° 16) Vervolgens was hij handig over andere dingen gaan spreken. Maar hij had wel bemerkt/dat zijn moeder er niet met hart en ziel bij was. Hij zag ook levendig in, dat het niet blijven kon als thans. Naar alle waarschijnlijkheid zou Martha over hem gaan klagen en dam werd vanzelf openbaar, wat de reden was van hun koele verhouding. Hij zou dan als leugenaar aan de kaak zijn gesteld. Daarom had hij in den trein nog overwogen, of het niet ver standig zou zijn zijn moeder op de hoogte te brengen; het doen voorkomen, alsof hij in een vlaag van jeugdigen overmoed Martha zijn liefde had bekend, om later in te zien, dat hij haar niet liefhad. En dat hij nu voor zoo'n moeilijk geval stond. Het was zoo lastig, Martha op de hoogte te brengen. Misschien wilde moeder dat wel, heel voorzichtig, voor hem doen. Een vrouw, en zeker een vrouw als moeder, kon dat toch veel beter Maar hij had haar niets gezegd. Hij durfde dien schrik- kelijken leugen niet op zijn lippen nemen, en daarna de trouwe, eerlijke oogen van zijn moeder op zich te zien rusten. Dan had hij weer gewenscht, dat hij niet naar Groningen gekomen was. Want hij kon het zich niet verhelen, dat de liefde voor'Martha weer naar boven gekomen was. en dat zijn mee ning, dat hij na een klein jaar van afwezigheid wel vrijer tegen over haar zou staan, falikant was uitgekomen. En toén had hij in eenen een besluit genomen, een besluit, dat hem voor het oogenblik opgewekt stemde; hij zou, onmid dellijk als hü in Rotterdam terug was, zijn moeder een brief schrijven en haar vertellen, dat hij haar om den tuin had ge leid, en dat er wel degelijk „iets" zat tusschen Martha en hem; hij zou haar vertellen, wat het was, en haar vragen, Martha op de hoogte te brengen van zijn veranderde gevoelens jegens haar. Want van „veranderde gevoelens" moest hij wel blijven spreken. Hij kon moeilijk de ware reden opgeven en zeggen: omdat Martha arm is, kan ik haar niet tot vrouw nemen. Het verdere van de reis was Heino dan ook zeer opgewekt geweest, en toen zij 's avonds thuis kwamen, had hij inderdaad Martha hartelijker behandeld, zuiver en alleen om zijn moeder nog één dag een rad voor de oogen te draaien. Want voor geen geld moest zij er weer over beginnen en zeker niet, als Martha er bij was! Deze laatste was eenigszins verwonderd, dat Heino zich zoo met haar inliet. Maar al drong een klein straaltje licht en een vleugje hoop tot haar gefolterde ziel door, zij was nuchter ge noeg, Heino's hartelijkheid niet op hooge waarde te schatten. Van haar kant was de koelheid dan ook gebleven, zoo opvallend, dat mevrouw Schrader, die aanhankelijk dacht, dat Heino aan haar wensch voldeed, er niets meer van begreep en besloot, Martha eens onder handen te nemen. Op het bestemde uur vertrok Heino. die nog even bij Tjaard en Truus afscheid was wezen nemen, en Truus verbazend kort en stroef vond, en ook Tjaard niet als anders, naar Rotterdam, uitgc^ide gedaan door zijn moeder. Martha had zich veront schuldigd met de opmerking, dat zij zich nog steeds niet wel gevoelde, wat niet heelemaal juist, doch ook niet onjuist was. Zij was ziek van het peinzen; ziek van de he^ge teleurstelling. En het gevoel van liefde voor Heino, een liefde, die nog steeds be stond, kampte met een gevoel van wrevel, toorn en.haat! Zij had besloten, den raad van Truus op te volgen en den vol genden dag Heino te schrijven, want het was haar ten eenen- male onmogelijk hem persoonlijk tot verantwoording te roepen. Toen het echter den avond van dien volgenden dag was, was het niet meer noodig, dat zij Heino een brief schreef. Want tot haar verbazing bracht de avondpost niet een kaart, meldende zijn goede aankomst, maar een brief. Haar verbazing werd gedeeld door mevrouw Schrader. „Nu al een brief van Heino?" zeide zij. „Dat is ook vlug. Dien moet hij gisteravond onmiddellijk geschreven hebben, toen hij in Rotterdam aankwam. Er zal toch geen zwarigheid zijn?" Terwijl zij begon te lezen, verliet Martha het vertrek. Het was haar niet mogelijk te luisteren naar opmerkingen over Heino, waartoe de zoo juist gekomen brief allicht aanleiding zou geven. Overigens kon zij zich niet indenken, wat Heino nu reeds te schrijven zou hebben. Vermoedens, dat de brief voor een deel over haar handelde, had zij absoluut niet. Mevrouw Schrader, die aanvankelijk den brief, die vol op gewektheid begon, met een glimlach las, veranderde van ge laatskleur, toen zij iets verder kwam. De glimlach verstierf van haar lippen. De oogen versomberden. Zij zag op naar Martha en bemerkte toen eerst, dat deze de itamer verlaten had. „Dat is dus de oplossing", mompelde zij. „Arm kind, nu begrijp ik haar gemoedstoestand." Intusschen begreep mevrouw Schrader nog lang niet alles. Want de mededeeling van Heino, die haar zoo heftig stelde en die haar een openbaring was, was zeer kort 67 nog veel te denken over. jj-j „En, moeder", aldus las zij, „nu wil ik u onmiddellijk t-; len, waarom ik, tegen mijn gewoonte, u reeds nu eenj6 schrijf. In Groningen was ik al van plan het te doen.!: namelijk iets, dat mij bezwaart. Ik heb u in den trein naarj^ warden, toen wij over Martha spraken, voorgelogen, dn zeggen, dat er tusschen haar en mij niets bizonders was0 gevallen. Want dat is wel het geval, moeder. 87 't Was laf van mij, om het niet te zeggen. Maar ik dur^® om verschillende reden niet goed. Ik nam mij voor het pe; te doen en dan direct, als ik in Rotterdam terug was. U moet weten, dat ik Martha in den waan heb gebraclu zij eenmaal mijn vrouw zou worden. Dat meende ik toen lP moeder. Maar het ging mij later blijken, dat het toch if0 liefde was, die er tusschen man en vrouw zijn moet. E1 is het beter, om te breken. Beter ten halve gekeerd d£ heele gedwaald. L Maar ik durfde dat Martha en u, toen wij e! spraken, niet zeggen. Ik geef toe, dat het laf is. Maar F' hard, om het Martha te zeggen. En daarom zou ik zoo {r willen, dat u het haar op zachte en voorzichtige wijze verstand bracht. Een vrouw, en zeker een moeder, kan d( goed doen. Ik weet wel, dat ik u een niet gemakkelijk v^, doe. Maar ik hoop, dat u het kunt inwilligen. Wilt u het>i blieft doen?" ji Voor de tweede maal las mevrouw Schrader de bewus» sage over. ic ti (Wordt verv(v

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2