Rad ioprogram ma AANDAG 10 FEBRUARI T9*> PAG. Gereformeerde Jeugdleiders bijeen Darvergadering GJ.L.O. Zuid- Hollahd (Zuid) beteekenis van den Bijbel voor onze jongens en meisjes Bterdagmiddag hield het district Zuid- land (Zuid) van de Geref. Jeugdleiders- inisatie in het gebouw „Odeon" aan de vernestraat te Rotterdam zijn jaar- [adering. e voorzitter, de heer C. Schout van irecht, spoorde in zyn openingswoord aan den gewonen arbeid rustig voort te gaan. donker de tyd ook moge zyn of worden, >ns blijft de plicht rusten mede te helpen t kinderen te onderwijzen in de Schrift. P e secretaris, de heer Alb. van der uien van Dordrecht, las eerst de uit- •ige notulen der vorige vergadering en rolgens zijn jaarverslag over 1940. In dit kwam de splitsing van Zuid-Holland in districten (Noord en Zuid) tot stand, een intensieven arbeid zeker ten goede komen. Door de gebeurtenissen op 14 Mei 't archief verloren; gelukkig kon de heer ppers van de belangrijkste stukken dupli- _n verstrekken. Het ledental bedraagt thans H ondanks velerlei moeilijkheden was er vooruitgang. haer H. Jacobs van Hillegersberg, de e»ain#meester, bracht vervolgens 't finan- i *1 jaarverslag uit, dat hij met een klein ^rdeelig saldo mocht afsluiten. Beide jaar- lagen werden zonder bespreking goedge- Btrd De commissie tot 't nazien der boeken ale bescheiden en gelden in orde bevon- va ar om aan den penningmeester déchar- we^erd verleend. "Tvó_ gedeeld. leferaat Dr. R. Schippers j, die en referaat hield c 't onderwerp n B ij b e 1 )ron:e jongens en meisjes", t dezei kring, aldus spr., is er eenparig- i jevoelen over den Bijbel. Wij ken- f geen „Schriftprobleem". Ook voor onze fcens ei meisjes is de Bijbel verordineerd en zad der wedergeboorte. God is in het der .aligheid volstrekt souverein. Toch fendeltlij ook onze kinderen niet als stok- fen blaken. De mensch heeft een hart en p werk met zijn Woord op dat hart in. Bijbl is middel om 't nieuwe leven tn ■istus 1 werken en te sterken. Wij willen ijonger en meisjes niet op onze vergade ren onze van de straat te houden, maar ;elooven zouden. We bedoelen niet Ïjongeli gezellig bezig te houden," we wll- 'T geen christelijk amusement. Maar ons n is: kideren van het Verbond op te voe- 1 tot goof. Bij al ons werk moet dit voor re staan:>nze jongens en meisjes zijn kinde- van rt Verbond. Ze zijn als de volwas- fen in it Verbond inbegrepen. Er is relatie 'ichen en en heel de gemeente Gods, die istus /eidt met de stof van Zijn Woord. kineren des Verbonds is de Bijbel een ing venanend woord. isle Bijbel voor een groot deel van •e jorens en meisjes een onbegrijpelijk >k 't voor hen vaak 't boek van groot- «y-r den dominee. Hun verlangen gaat naar iet romantische en hun kinderhart M^ele \ders, zegt spr., devalueeren uw rk tot nristelijk amusement; past gij nu !St3 dat giden Bijbel niet devalueert tot een geftk van erhalen en van helden. Uw werk jijg evenin koud intellectualisme zijn, noch Tbouqitje dogmatiek. De Bijbel richt zich leven n hart, tot centrum van ons men- elijk btaan. En nu is daar 't gevaar, dat wel 'tentiment maar niet 't hart raken. tnO)e Bijü is het boek van God. In dat k spr«t Hij ook tot onze jongens en ff lisjes, E stelt in dat Woord de wet voor I levenHij is onze Vader en onze Vriend m in Zijl Woord zegt Hij: zóó wil Ik het TA ben. Z> alleen zal de Bybel gebracht worden in de wereld en in het hart van het kind. Wat de Bijbel zegt is absoluut normatief. Behandelt daarom niet alleen Bijbelsche ge schiedenis, zegt spr., maar laat uw jongens en meisjes ook zelf den Bijbel lezen. Liefst de Statenvertaling en de vertaling van Ned. Bijbelgenootschap. Van nature zyn onze jongens en meisjes niet geneigd het Woord Gods te laten heer- schen over hun leven. Onze jeugd zit prop vol van besef van eigen belangrijkheid', dat dooft 't besef van onvermogen en schuld. Maar wij hebben de belofte van het Verbond. Als wij het Woord maar concreet brengen. Een zaaier ging uit te te zaaien.... Er is een geweldige actie van den Geest om door het Woord zich een gemeente te vergaderen. Neen, de jeugd is van nature niet geneigd het Woord te laten heerschen. Maar de Heere is trouw aan Zijn Verbond. Klemt u in uw werk aan deze waarheid vast en de vrucht op uw arbeid zal groot zijn. Bespreking. Aan de bespreking, die op dit referaat volgde, namen deel de heeren Van Dijk van Zuidland, Koster van Hillegersberg en Blok van Maasland. In antwoord op de gestelde vragen merkte Ds. Schippers nog op, dat velen zóó geweldig dramatiseeren, dat niets blijft dan de her innering aan een mooi verhaal. Dan wordt ons dramatiseren een handicap voor den H. Geest. Leeit onze jongens en meisjes den Bijbel lezen ei verstaan. Prolongeert niet de Zondagsschool, maar geef aan uw vergade ringen een eijen karakter. Ook moeten we voorzichtig zijr met onze fantasie. Alle mid delen moeten t»n slotte onderworpen zijn aan de hoofdzaak, lis 't goed is maken onze K.V. en M.V. een vriengstuk zijn van het gezin. Cauarie over Finland. Na de pauze wachtte de vergadering een verrassing. Mej de Hartog, die met de Nederlandsche tmbulance mee naar Finland is geweest, vertilde van het mooie werk daar verricht Ongevter 1000 patiënten werden in vier maanden tjds verzorgd. Dat deze arbeid zeer gewaardeed werd, bleek wel toen de ambulance op J Sept. uit Finland vertrok. Een spontaan ajplaus dankte mej. de Hartog voor haar leerame causerie. De vergaderiig die, zooals de voorzit ter opmerkte, ondanks griep en moeilijke reisgelegenheid uitnemend bezocht was werd door Dr. fchippers met dankzegging ge sloten. EEN EEUWBÏOUDE EIK BEHOUDEN Naar de escrtaris, jhr. mr. de Ranitz, ons meedeelt, heeftde vereeniging Het Gronin ger Landschap i de buurtschap Ellersinghui- zen (gem. Vlagtredde) een zeer oude eik, de z.g. Gerichts-eik aangekocht, zoodat dit sie raad van de strek, dat de eeuwen over zijn kruin heeft zio voorbijgaan, voor de bijl van den houthaker gespaard blijft Dit is de tweee bezitting van de nog jonge vereeniging HetGroninger Landschap. Haar eerste bezitting '.ateert van verleden jaar, n.L de voormalige shans of batterij met omlig gende gronden ij Abeltjesuhïs, aan de grens ten Oosten vanhet dorp Boertange. Zij die op he gebied der folklore eenigs- zins bekend zynzullen weten dat een Zeeuw, sche boerin, waneer zij gefotografeerd wordt nooit haar kap sal afzetten* en zullen aan voelen en begryen, dat het voorschrift, dat voor het nieuw persoonsbewijs uitsluitend foto's van persnen met ongedekte hoofden mogen worden angeboden, op deze boerinnen een geheel andeen indruk zal maken dan op de andere dames Bovendien herkent men van een foto, blootsbofds genomen, niet gemak kelijk een boeri met een kap. De burgemeessrs van Walcheren hebben nu dezer dagen aai den secretaris-generaal van het departemen van Binnenlandsche Zaken verzocht dat tei behoeve van de dames die het Zeeuwsche ostuum dragen van genoemd voorschrift een aitzondering wordt gemaakt. Aan den waarnmend Commissaris der Pro vincie Zeeland gevraagd dit verzoekschrift zooveel mogelijk te willen steunen. Drie kleine jongens in een sloot verdronken Vermoedelijk op het ijs gegaan en in het water terecht gekomen bij een fabrieksloozing Drie kleine longens zijn Zaterdagmid dag te Zaandijk op tragische wijze door verdrinking om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de vijfjarige Hennle van Urk. diens zevenjarig broertje Oick en de achtjarige Wim Bakker. Allen woonden In de Parkstraat te Zaandijk. Zaterdagmiddag om half vijf waren de knapen nog in eikaars gezelschap gezien Toen zij tegen etenstijd niet thuis kwamen werden de ouders ongerust Na hier en daar gezocht te hebben wendden zij zich ten einde raad tot de politie Deze stelde de omliggen de gemeenten van de vermissing telefonisch in kennis waarna de hoofdagent Siebesma er op uit trok om in de gemeente zelf eens te kijken of hij de iongens daar kon ontdek ken Met hulp van de leden van den lucht beschermingsdienst werd het zoeken den ge- heelen nacht voortgezet De naspeuringen bleven echter vruchteloos. Zondagmorgen om tien uur ontdekten burgers in den sloot achter de cacaofabriek ..de Zaan" het ontzielde lichaampje van den vijfjarigen Hennie Vermoedend dat de an dere longens niet ver van deze plaats gevon den zouden kunnen worden ging men hier dreggen en na een kwartier was ook het lijkje van Dick gevonden nabij de plek waar men zijn broertje had opgemerkt Eerst na den middag slaagde men erin den acht iarigen Wim Bakker uit het water te halen Er was op deze plaats geen Ijs meer De fabrieksloozing had het reeds doen smelten Op korten afstand was er echter nog wel ijs. zoodat het vermoeden bestaat dat de kna pen het slachtoffer zijn geworden van on voorzichtigheid. DE UTRECHTSCHE INBREKERS MET 150 INBRAKEN In den nacht van 7 op 8 Augustus werd in de Wipstrikkerallee te Zwolle ingebroken in drie huizen, bewoond door de families G.. M. 1 B. De daders hadden eerst een drietal pogin gen tot inbraak gedaan, maar het was hun toen niet gelukt, vermoedelijk omdat het nog niet donker genoeg was. Maar later sloegen ze hun slag. Door het uitsnijden van een ruit kwamen ze bij de familie M. binnen. Daar namen ze geld tot een bedrag van 100, gouden sieraden en een trommel sigaren mee. In het perceel ernaast van de familie G. hadden ze minder succes. Geld en sieraden werden er niet gevonden, maar wel namen ze eenige brood- en textielkaarten mee. Bij de familie B. tenslotte sloegen ze een ruit in en namen eenige kleine geldbedragen mee. Hier werden de bewoners echter wakker en de inbrekers namen overhaast de vlucht. De daders zyn thans in IJmuiden gear resteerd. Het zijn P. C. van O. en L. d. B. uit Utrecht, die in tal van plaatsen ra Neder land hebben ingebroken. Zoo hebben ze o.a. Steenwyk, Gooi- en Eemland, Kennemerland, de Veluwe, een deel van Brabant en Zuilen onveilig gemaakt. In totaal hebben ze meer dan 150 inbraken op hun geweten. Centralisatie van radio-reportage De gemachtigde voor de centralisatie van de radio-omroepvereenigingen in Nederland deelt mede, dat de reportage diensten van den omroep thans gecentraliseerd zijn in het centraal bureau voor den omroep in Neder land, postbus 2 Hilversum, telefoon 8600. Het centraal bureau ontvangt gaarne opgave van actualiteiten op ieder gebied, welke even tueel voor reportage door den omroep in aan merking komen. Partij haring gestolen Een eigenaar van een industrie op de Sniep te Diemen, welke door de tijdsom standigheden tot stilstand gedoemd is, is een commissiehandel begonnen en heeft o. a 3000 kilo haring ingeslagen. Deze haringen worden in de bedoelde fabriek verpakt in vaatjes en blikken 9 kilo en zoo in den handel gebracht. Aan het eind der vorige week kwam de eigenaar van de zaak tot de .minder prettige ontdekking, dat hij een groote hoeveelheid haring, welke reeds ver pakt was en verzonden moest worden, miste. In totaal ging het om ongeveer 225 kilo haring, welke waarschijnlijk gedurende den nacht gestolen moeten zijn. De politie stelt een onderzoek in. FRAUDULEUS GESLACHT Te Heemskerk aan Duin heeft de politie een geheim slachthuis ontdekt. Bij huiszoeking werden 2 halve varkens op gespoord. Tegen den slager is proces-verbaal opgemaakt. Het vleesch is in beslag genomen. Land- en Tuinbouw CHR. LANDARBEIDERS OP Z.-BEVELAND Onder leiding van den heer P. Luikenaar hield Zaterdag te Goes het district Zuid- Beveland van den Ned. Chr. Landerabeiders- bond zijn druk bezochte jaarvergadering. Slechts twee afdeelingen waren niet verte genwoordigd. De voorzitter wees in zijn openingswoord op de ernstige tijdsomstandigheden en wekte op tot trouwen arbeid in de organisatie. De secretaris, de heer J. v. d. Weele te Nieuwdorp deelde in zijn jaarverslag mede, na eerst gewezen te hebben op de droeve gevolgen van den oorlog waardoor ook en kele leden zijn omgekomen dat het dis trict op 31 Dec. j.1.-25 afdeelingen en 1066 leden telde. Het ledental is stationnair ge bleven en vertoont eerder vooruitgang dan verlies. Hieruit blijkt de trouw van de leden en hun vertrouwen in den bond en zijn lei ding. De roeping .tot het voeren van propa ganda blijft. Allen die bij 'dezen bond behoo- ren moeten er ook bij komen. Er werden vier leden- en drie bestuurs vergaderingen gehouden. Het bezoek was meestal zeer goed. Verder werd herinnerd aan de afgesloten contracten met de werkgevers. Helaas moest aan een deel der werkgevers arbitrage wor den opgelegd. Over het geheel genomen is 10 pet. loonsverhoóging gekregen. Ook de knechtsloonen zijn nu voor geheel Zuid-Beve land contractueel geregeld. Met het uitspreken van dankbaarheihd, dat de werkzaamheden ook in dezen tijd normaal konden worden verricht, besloot spreker. Nadat dit verslag evenals dat van den pen ningmeester was vastgesteld werden" tal van practische kwesties besproken, zooals de toe slag op de werkloozenuitkeering, de kinder bijslag, de loononderhandelingen in het a.s. voorjaar en de billijkheid van eenige loons- verhooging, het aanvullend broodrantsoen voor zwaren arbeid, de kwestie dag- of uur loon, enz. VERTRAGING DOOR DEN WINTER. De tuinbouw wacht op voorjaar; althans op voorjaarsweer. De winter dreigt het teelt plan voor het begin-seizoen danig in de war te sturen, en waar normaal reeds veel „groen" onder de eenruiters is te zien, zijn er thans nog leege plekken, die beplant moe ten worden. Op enkele kweekerijen was men met het uitplanten onder glas reeds begonnen en het moet worden afgewacht, hoe deze planten het er door gebracht hebben. Het is de sla en de bloemkool, die thans aan de beurt is, doch het werk van het uit planten kan niet worden begonnen vanwege de „hal", die zich nog in den grond bevindt, en ook alle andere bedrijfswerkzaamheden tegenhoudt. Zoodra de temparatuur dan ook wat milder zal worden, wacht een groote drukte in de tuinbouwbedrijven. Toch zal deze achterstand niet spoedig meer worden ingehaald, tenzij het voorjaar zich van een heel gunstige zijde zal laten zien. r' Dinsdag 11 Februari 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Wij beginnen den dag 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje 12.00 Gramofoonmuziek 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest (12.30—12.33 Al manak). 12.45 Nieuws- en oecono- mische berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Gerard Lebon en zijn 1.45 Gramofoonmuziek 2 00 Voor de vrouw 3.00 Pianovoordracht 3.20 Cello-voordracht 3.35 Vervolg pianovoordr. 3.55 Vervolg cellovoordr. 4.15 Vraaguurtje voor de kinderen 5.00 Gramofoonmuziek 5:15 Nieuws-, oeconomi- sche en beursberichten ANP 5.30 R.V.U.: Cyclus „Wat 10.00 Morgenwijding leert ons de ontwikke lingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het le vensvraagstuk?" 6.00 KRO-symphonie- orkest en soliste. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Duitsche les (7.30 7.45 Berichten En- gelsch). 800 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-Symphonie- orkest en solist 9.25 Gramofoonmuziek 9.40 Wij sluiten den dag 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II 301.5 M A.V.R.O. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.15 Gramofoonmuziek 10.25 Voor de vrouw 10.30 Omroeporkest (11.0(V— 1120 Huish. wenken) 12.00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek 12 45 Nieuws- en oeconomi- sche berichten ANP 1.00 De Jonge Acht en solisten (opn.) 1.30 AVRO-Amusements- orkest, solisten en gemengd koor (opn.) 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Pianovoordracht en cellovoordracht met pianobegeleiding. 3.00 Reportage 3.20 Cabaretprogramma 4.15 Weensch Philharmo- nisch orkest (opn.) 4 43 Gramofoonmuziek 5.00 VPRO: Jeugduitzen ding 5.15 Nieuws-, oeconomi- sche en beursberichten ANP 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en soliste 6.15 AVRO-Puszta-orkest 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Vragen van den dag ANP en sluiting Het agrarisch fundament van ons volk Laat zich niet in cijfers uitdrukken Naar aanleiding van een schrijven van een lezer van het Alg. Handelsblad., die meende dat een agrarisch fundament van ons volk geen steun vindt in de beroepsstatistiek die aangeeft, dat in land- en tuinbouw slchts ca. 700,000 personen werkzaam zijn en bij nijver heid, handel en verkeer ruim driemaal zoo veel nl. 2,200,000, heeft de redaotie van dat blad het volgende geantwoord: Laat ons er in de eerste plaats op wijzenk dat men de belangrijkheid van het „agrarisch fundament" niet direct moet gaan meten aan cijfers. De boeren- en tuinderstand en rui mer genomen: het platteland moet men niet alléén zien als een bepaald aantal ar beidskrachten, doch men dient zioh óók af te vragen, welk algemeen belang de agrarische voortbrenging vertegenwoordigt voor de be- hoeftenyoorziening der natie en voor den goederenruil met het buitenland. Men moet ook bedenken, welke uitzonderlijke positie de grond van een volk inneemt en dus ook degenen, die dezen bewerken en vrucht doen dragen. Ten slotte bedenke men ook, welke beteekenis bet platteland heeft als evenwich tige volksgroep, als reservoir van volkskracht, als cultureel, sociaal en politiek rustpunt. Wil men eohter tóch de cijfers er aan te pas halen, dan moet men niet blijVen stilstaan bij de aantallen dergenen, die in land- en tuin bouw rechtstrééks werkzaam zijn. Behalve de boeren- en tuindersbedrijven en hun arbei ders zijn er in Nederland niet minder dan 875 zuivelfabrieken, verder 12 suikerfabrieken, die twee milliard kjlo bieten verwerken 20 aardappelmeelfabrieken, die bijna een milliard kilo knollen vermalen en 18 stroocartonfabrie- ken met een jaarlijksohe verwerkingscapaci teit van één derde milliard kilo stroo. Verder zijn er 200 groenten-, fruit-, bloe men- en bollenveilingen met een jaarlijksohen omzet van tegen de 100 millioen gulden; evenmin mogen worden vergeten de 1300 coöperatieve boerenleenbanken en andere particuliere instellingen van dien aard; voorts was er een gemiddelde invoer van twee milliard kilo voederstoffen en van één milliard kilo kunstmest, benevens een export van twee milliard kilo agrarische producten. Vijf milliard ki'lo melk werd jaarlijks ver voerd en wel het vijfde dieel naar de con sumptiecentra en de rest naar fabrieken, ter verwerking tot 100 millioen kilo boter, 120 millioen kilc kaas en 150 millioen kilo melk producten. Daarbij kwamen nog 140 millioen kilo eieren, benevens het verhandelen, ver voeren en verwerken van groote aantallen Hooien in den winter. - Als het hooi in den .berg" binnenshuis vervoederd is, wordt de reserve in de kapbergen of klampen aan gesproken (Foto Pax-Holland) de wereld-skikampioenschappen te Cortina in Italië bezette de Duitscher Albert Pteifer de Duiven in dienst van da weermacht De gevederde koeriers worden in kleine kooien medegenomen naar de punten, vanwaar berichten moeten worden overgebracht (Foto Weltbild) tweede plaats. Pfeifer in actie (Foto Weltbild) 1()t ICanoal. De camouflage-kleuren onttrekken de passeerende vaartuigen aan hot spiedend oog der vijendelijko waarnemers (foto Weltbild) Een weinig benijdenswaardig werkje. Boomen snoeien op negen meter hoogte bij negen graden vorst is in deze dagen geen sinecure (Foto Pax-Holland) Alpen. In het berglandschap van Savoye is het sneeuwkleed een ideale gelegenheid biedt voor ski-tochten (Foto Weltbild) dieren tot een 400 millioen kilo vleesch, het vervoeren en verwerken van 450 millioen kilo inlandsche tarwe, twee milliard kilo con sumptie-aardappelen, honderden millioenen kilo's peulvruchten, zaden, vlas, enz. Wij willen het bij dit oppervlakkig over zicht laten, omdat er voldoende uit blijkt, hoe geweldig veel arbeid wordit verricht voor het verhandelen, vervoeren, bewerken, ver pakken enz. van agrarische producten, grond en hulpstoffen, eindproducten, e.d. Daarbij komen dan nog degenen, die als ambachts man, middenstander, veeartsen, notarissen, ambtenaren, enz. „van den boer leven". Nog één cijfer: de waarde der uitgevoerde agrarische producten maakte normaliter ruim één derde deel uit van Nederlands totale export-waarde en dit werd verkregen, nadat aan de totale binnenlandsohe behoefte van ons zeer dicht bevolkte land was voldaan wat betreft zuivelproducten, melk, vleesch, eie ren, groente, aardappelen, peulvruchten, suiker, karton en aardappelmeel, bloemen, bollen, planten, benevens ruim het derde deel der broodgraanbehoefte Zóó gezien zal men met ons eens zijn dat de economische en sociale beteekenis van onze bodemproductie niet kan worden weergege ven door de simplistische cijfers, welke de lezer naar voren schoof, want een groot deel van onze industrie, handel en vervoerswezen steunt op de agrarische voortbrenging. Natuurlijk moet men ook niet in het andere uiterste vervallen en meenen, dat han del, scheepvaart en industrie» voor zoover niet betrokken bij land- en tuinbouw, bene vens de koloniën, sleohts „bijzaken" zijn- Neen alle tezamen vormen zij de „drijfkurk" van ons volksbestaan, doch de land- en tuin bouw zyn krachtens hun aard de primaire component daarvan. Uit het sociale leven De N.C.H.V.-er, het orgaan van de Nederl. Ver. van Christelijke Handelsreizi gers en Handelsagenten, noemt in een leidend artikel het alléén-provisiestelsel een maat schappelijk kwaad. Het betreft hier degenen die, hoewel zij verplicht zijn voor een bepaalde firma te werken, niet anders dan een zeker per centage van hun omzet als belooning ont vangen. Deze groep is er den laatsten niet kleiner op geworden. Wel heeft de Wetgever ten onzent zich op het eenig juiste standpunt gestek dat Provisie loon is en dat derhalve ook voor den provisie-reiziger „geplakt" en premie voor ziekte- en ongevallenverzekering moet worden betaald (mits hij uitsluitend voor één firma reist) maar al met al kwam de vertegenwoordiger van den regen in den drup en kon hij in verreweg de meeste ge vallen ternauwernood in het onderhoud voor zich en de zynen voorzien. Het behoeft geen betoog dat voor dezul ken van arbeidsvreugde geen sprake meer was, daar men permanent het spookbeeld van te weinig omzet en dies te geringe ver diensten voor zich zag. Gevolg was dat dikwijls de toevlucht werd genomen tot minder faire parctijken om toch maar aan een bepaalden omzet te komen. In sommige branches, we denken met name aan de stofzuiger-, radio-, naaima chine-, en dergelijke afbetalingszaken, wa ren sterk geforceerde-, soms geheel gefui- geerde orders, scheering en inslag, met al de verwikkelingen die daaruit voort vloeiden. Door de buitengewone omstandigheden die wij thans beleven wordt bovenstaande sterk geaccentueerd en is er alle aanleiding toe op deze kwestie nog eens terug te komen. Want voorzooyer wij kunnen nagaan is er geen groep van werkers door de oor logsomstandigheden sterker gedupeerd dan de reizigers die alleen op provisie werken, in de meeste gevallen toch worden de te verkoopen voorraden steeds kleiner, ter wijl in andere branches, we denken hier o.a. aan import-artikelen, heelemaal niet meer geleverd kan worden. Voor de normale cliëntèle blijft niet veel te verkoopen over, de provisie-reiziger is weer het kind van de rekening. Terwijl de fabrikant en de arbeiders op kantoor behoorlijk verdienen, wordt den vertegenwoordiger het leven onmogelijk gemaakt. Ontslagen mag hij niet worden, zoodat hij indien hij georganiseerd is, geen rech ten kan doen gelden op uitkeering uit de Werkloozenkas, of (indien niet georgani seerd) zelfs voor de steunregeling niet in aanmerking kan komen. Hij is immers niet werkloos, maar verdienen doet hij niets of zoo goed als niets. Het beste wordt de toestand van dezulken getypeerd met het bekende: „te weinig om te leven en te veel om te sterven"; er is hier dan ook sprake van een noodtoestand. Het artikel doet voorts mededeeling van een helaas niet geslaagde, poging van de „Nationale Vakgroep van Handelsreizigers", in samenwerking met „Sint Christoffel", bij den Secretaris Generaal van Sociale Zaken. Het antwoord was, dat er nog geen aan leiding van overheidswege bestond te ver bieden om handelsreizigers uitsluitend of na genoeg uitsluitend op provisie in dienst te nemen. Wel konden aan deze groep van werkers- bepaalde faciliteiten worden toege staan inzake de steunverleening, n.l. door ook voor hen van toepassing te verklaren de circulaire inzake Verkorting van werkduur d.d. 15 Juni 1940 no. 3, 1129. DE STAKINGEN IN DE VER. STATEN Door stakingen zijn in het afgelooper Jaar in de "ereenigde Staten 6.5 millioen werk dagen verloren gegaan, zoo meldt de Ne># York Sun op grond van een publicatie va* het ministerie van arbeid Het trtaal aantal stakingen zoo wordt ver» der gezegd, bedraagt 2.450 Hierbij ware* 57.500 man betrokken. (D.N.B.),.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5