iSliSSSlP ,ffein&SchMdeki VELOURS LA LUHE 3.90 ZOET ROGGEBROOD VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 !*Sijd Nadere bijzonderheden over den luchtslag aan het Kanaal Op 450 km ten W. van Ierland een koopvaarder aangevallen De poging van den vijand Woensdagmiddag onder bescherming van jachtvliegtuigen mei verscheidene golven gevechtsvliegtuigen het bezette gebied aan het Kanaal binnen te dringen is, naar reeds gemeld werd, door den onmiddellijk in actie komenden afweer ver ijdeld. De tegenstander verloor 17 vliegtuigen, waarvan er 14 door jagers werden neerge schoten en drie door de luchtdoelartillerie vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben veld- versterkingen ten Z.W. van Harwich en scheepsdoelen voor de monding van de Theems met succes met bommen bestookt Een schip van 3000 ton werd tot zinken ge bracht, éen groote koopvaarder zwaar be schadigd en in brand gestoken. Een lange- afstandsgevechtsvliegtuig heeft op 450 km. ten westen van Ierland een koopvaardijschip met bommen en boordwapens aangevallen, het schip bleef stuurloos liggen. Aanvallen der luchtmacht in den nacht van Woensdag op Donderdag waren gericht op strategische doelen in Z.O.-Engeland. Er ont stonden talrijke branden in de havenwerken van een kuststad. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied noch boven de be zette gebieden gevlogen. Het luchtdoelgeschut heeft Dinsdag nog een vijandelijk vliegtuig bij Brest neerge haald, zoodat de verliezen van den tegen stander Dinsdag en Woensdag tot 21 vlieg tuigen in totaal gestegen zijn. Drie eigen vliegtuigen worden vermist De luchtslag aan het Kanaal Eenige bijzonderheden Omtrent den luchtslag aan de Fransche Kanaalkust van gisteren, waarbij 17 Britsche vliegtuigen door Duitsche jachttoestellen en luchtafweer vuur werden neergeschoten, ver neemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden van bevoegde zijde: De Engelschen hadden klaarblijkelijk ge loofd, dat ze, beschermd door een buiten gewoon zwaar wolkendek en door andere voor het naderen gunstige weersomstandig heden, een geconcentreerden aanval konden doen op het bezette gebied, zooals ze al vele maanden niet meer hadden ondernomen. Zij hielden er echter geen rekening mede, dat de Duitsche afweer op alle mogelijkheden van een aanval is voorbereid en dien met de meest volmaakte technische middelen weet op te vangen. Ondanks het sterke geleide van jacht vliegtuigen gelukte het den Engelschen niet eens de afweer der Duitsche jachtvliegtuigen te beletten den stormachtigen aanval op de aan vaders te ondernemen. Voor zoover de Britsche vliegtuigen niet werden neergeschoten moesten ze, in het nauw gebracht, hun bom men laten vallen. Dientengevolge richtten zij ook niet de geringste militaire of andere schade aan. De rest van de Engelsche toe stellen brak den aanval af en keerde terug. Een verklaring van Eden betreffende Haile Selassie Het D.N.B. méldt uit Rome: Een verklaring van minister Eden betref fende de rechten van Haile Selassie op den troon van Abessinië en de bereidwilligheid der Engelsche regeering om hem na den oor log met raad en daad bij te staan, wordt in Italiaansche kringen niet ernstig opgevat. Voor Italië bestaat er op deze verklaring, waarmede Engeland een nieuwe hypotheek op Abessinië wil nemen, geen ander ant woord, dan de voortzetting van den oorlog tezamen met den bondgenoot Duitsohland tegen het Engelsche wereldrijk en voor zijn rechten en zijn toekomst. Prachtige rware overgordijnen voor Salon of Hulskamer met een voor- Kleuren Terra - Nëgre - Groen, 120 c.M. br. per meter 1 (varduiiterlngutoQ NIEUWE BINNENWEG 30 Verbitterde gevechten in Oost-Afrika Het Italiaansche weermachts- bericht Het Italiaansche Weermachtsbericht no. 244 luidt: Aan het Grieks che front wederzijds che actie van artillerie én patrouilles, belemmerd door het slechte weer. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen gemechaniseerde strijdmiddelen der Engel schen met bommen en mitrailleurvuur be stook i. In Italiaansch Oost-Afrika aan het Noorde lijke front, zijn Woensdag heel den dag ver bitterde gevechten geleverd in den sector van Cheren, waarbij van weerszijden de lucht macht ingreep. Onze jachtvliegtuigen hebben drie Blenheim-toestellen neergeschoten. Een duikboot onder bevel van den kapitein Prmo Longobbardo heeft behalve de reeds in weermachtsbericht nr. 240 van 2 Februari genoemde, ook het Britsche passagierschip Urla van 5200 ton tot zinken gebracht. Amerikaansche industrie krijgt orders voor drie milliard Ten behoeve van de Engelsche oorlogvoering De Schweiz. Press Telegraph meldt uit Washington: In goed ingelichte kringen verwacht men, dat na de aanneming van de wet tot steun aan Engeland, de Amerikaan sche industrie voor drie milliard dollar aan Britsche oorogsorders geplaatst zal krijgen. Daarvan krijgt de scheepsbouw het grootste aandeel, daarna de vliegtuig- en de bewapeningsindustrie. Naar verluidt, zal de regeering te Washington de betaling dezer Britsche bestellingen overnemen, daar het bedrag der Engelsche liquide middelen in de Vereenigde Staten op slechts ongeveer negen honderd millioen dollar wordt ge schat en deze som bovendien ter voldoe ning der loopende opdrachten bestemd is. Wat Engeland de oorlog kost 12.5 millioen pond per dag Kingsley Wood, de Engelsche minister van financiën, heeft gisteren in het Lager huis verklaard, dat wanneer hei Huis het door hem voorgestelde aanvullende bedrag van 600 millioen pond sterling voor het loo pende dienstjaar goedkeurt, de-oorlog Enge land in het dienstjaar dat op 30 Maart eindigt, 3.3 milliard pond sterling gekost heeft. De oorlogsuitgaven van Engeland zijn zoo geweldig, en nemen van dag tot dag in zulk een omvang toe, dat hij niet kan zeg gen, hoeveel de wekelijksché uitgaven in de eerste maanden van het komende dienstjaar zullen bedragen. Men kan echter reeds thans zeggen, dat een enkele oorlogsdag Engeland 12.5 millioen pond kost. Het land heeft tot dusver zware lasten moeten dragen, aldus minister Wood, doch ik mag aan de bevol king niet onthouden, dat deze lasten en offers binnenkort nog zullen toenemen. Ten slotte deed de minister een beroep op de be lastingbetalers, om snel en punctueel te betalen. (D.N.BJ Darlan weer naar Parijs Pétain's besluit eind dezer week verwacht Admiraal Darlan, aldus het D.N.B. uit Vichy is gisterochtend weder met voorstel len van maarschalk Pétain naar Parijs ver trokken. In welingelichte kringen te Vichy verwacht men, dat Darlan Vrijdagavond of Zaterdag ochtend terug zal zijn. Al naar gelang het antwoord van Laval zal de maarschalk, zoo verklaart men verder, nog aan het einde dezer week zijn besluiten nemen en waarschijnlijk in een radiorede hiervan aan het volk mededeeling doen. Italië's houding Ten aanzien van de binnen lands che poli tieke kwesties, welke thans in Frankrijk op den voorgrond staan, wordt, "Mus het D.N.B. uit Rome, in Italiaansche kringen verklaard, dat de Italiaansch-Fransche betrekkingen uit sluitend door de bepalingen van de wapen stilstandsovereenkomst geregeld worden Italië houdt zich uitsluitend aan deze bepalingen en aan kwesties, welke daaronder kunnen val len. In zooverre er echter sprake is van kwes ties van zuiver binnenlandsche politieke be- teekenis, heeft Italië daar niet rechts!, jeks mede te maken, en neemt het ten aanzien daarvan ook geen standpunt in John Winant benoemd De Amerikaansche ambassade te Londen weer bezet Het D.N.B. meldt uit Washington: Volgens een bericht van Associated Press heeft president Roosevelt John G. Winant benoemd tot opvolger van Kennedy als ambassadeur van de Ver- Antonescu wenscht krachtiger op te treden Strengere straffen voor tegen standers van het bewind Het D.N.B. meldt uit Boekarest: 'Generaal Antonescu heeft volgens Rador zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp waarin de geheele wetgeving nopens hand having van de orde en veiligheid ln Roemenië samengevat is en nog strëngere straffen vast gesteld zijn voor hen, die in de toekomst een daad plegen, die de veiligheid van den staat in gevaar zou kunnen brengen. In ernstige gevallen zal de doodstraf toegepast worden, in minder ernstige tuchthuis- en gevangenis straffen. Ernstig gestraft worden in het bij zonder ook professoren en geestelijken, die ,den geest der jeugd verwarren" en zich aan kuiperijen tegen de staatsorde schuldig ma ken. Streng worden ook gestraft studenten en scholieren, die zich ondisciplinair gedragen, hun studie opgeven en handelingen plegen, waardoor de veiligheid van den staat bedreigd wordt Naar aanleiding van het van kracht wor den van deze wet heeft generaal Antonescu voor de pers o.a. verklaard: De belangen en het levensrecht der natie maken het mij in de toekomst onmogelijk, tolerant te werk te gaan. Ik heb daarom besloten, strenge maatregelen te nemen tegen allen, die trach ten, den vrede, de orde en de veiligheid te verstoren. Alle politieke betoogingen zijn verboden en iedere actie tegen de belangen van den staat zal zwaar gestraft worden. Ér zijn niet slechts strenge straffen ingesteld voor de daders doch ook voor hun familie. Antonescu deed vervolgens een beroep op alle Roemenen, hem begrip te toonen. Hij kon thans geen daden van haat en anarchie meer toelaten. Hij verlangde vrede, arbeid, eenheid en orde. Wie dit niet begreep was een instru ment van den haat, de eerzucht en vijandelijke belangen, dus een verrader jegens de natie en zou dienovereenkomstig gestraft worden. De militaire commandant te Boekarest heeft medegedeeld, dat voortaan militaire patrouil les dag en nacht op vrachtauto's door de stad zullen rijden en toezicht zullen houden op de naleving der maatregelen en verordeningen, die een gevolg zijn van de laatste gebeurte nissen. De strijd in China Sjajoejong ingenomen; groote buit voor de Japanners U.P. meldt uit Hongkong: De onmiddellijk ten noorden van Hong kong gelegen stad Sjajoejong is Woensdag morgen door Japansche troepen bezet. Het heet dat van daar oorlogsmateriaal naar het binnenland van China vervoerd is. Naar Domei meldt, hebben de Japanners sinds de inneming van de stad Sjajoejong op 4 Februari enorme hoeveelheden oorlogs materiaal, welke langs den weg Hongkong Sjioetsjau naar Tsjoenking moesten worden vervoerd, buitgemaakt Daaronder bevinden zich 1200 vaten benzine, 1900 kub. meter ontplofbare stoffen en 1200 paar rubber laarzen. (D.N.B.) Naar Domei meldt, hebben de Japansche troepen den ring om de legerafdeeling van generaal Soen Lien Tsjoeng steeds nauwer getrokken. Gisterochtend zijn zij uit vier richtingen een offensief begonnen op het plateau van Zuidelijk Honan. De troepen der regeering van Tsjoengking trokken zich terug in Zuidwestelijke richting. (D.N.B.) Gisterochtend heeft in het voorstadje Nogent-sur-Marde een ernstig ongeluk plaats gehad. Toen de markthallen van dit plaatsje een bijzonder druk bezoek hadden te verwer ken, stortte plotseling als gevolg van de vele sneeuw het dak van het hoofdgebouw in, waardoor talrijke koopers bedolven werden. De brandweer kon tot zes uur des avonds negen dooden en veertig gewonden bergen. Van de gewonden waren er zes zeer ernstig aan toe. Tien brand weer groepen zijn met de opruimingswerkzaamheden bezig. Zij werden door vakarbeiders geholpen, die de afzonder lijke deelen van het dak losbrandden om plaats te verkrijgen voor de verdere oprui mingswerkzaamheden. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERDAM TELEF. 933298 TELEF. 38427 RADIOTOESTELLEN TYPE 1941 De nieuwste Philips, vanaf fl. 75.75. N.V. COUZY. Ie Middellandstr. 72. Rotterdam Binnenlandsch Nieuws De Heemskerk bij aanval in brand geworpen Uit Nfrw York moldt het DU.B.: Bij den aanval, dien het Duitsche lucht- wapen heeft ondernomen op een konvooi op 350 mijl ten westen van Foynes, zijn behalve op het Engelsche vrachtschip King Edgar ook treffers geplaatst op het Nederlandsche stoomschip Heemskerk. Evenals de King Edgar vloog de Heems kerk in brand. Nadere berichten zijn niet ontvangen. (De Heemskerk meet 6516 ton bruto. Het schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerft in Rostock en heette vroeger Witram. De Heemskerk behoorde toe aan de n.v. Veree nigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage Doodelijk verkeersongeluk onder Heemstede Gisteravond is op den Heerenweg te Heemstede een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij een persoon om het leven is gekomen. Een personenauto, bestuurd door den 25- jarigen D. J. L. uit Bloemendaal, reed van Bennebroek in de richting Haarlem. Plot seling voelde de bestuurder een klap tegen de voorzijde van zijn auto, waarna hij on middellijk stopte. Het leek, dat een man was aangereden en bewusteloos op den grond lag. Een arts kon slechts den dood constateeren. Het slachtoffer was de 29-jarige J. P. M. van Kolk uit Haarlem. In zijn nabijheid werd nog een fiets gevonden. Daar er geen getuigen waren heeft men nog niet kunnen nagaan, hoe het ongeval zich heeft toegedragen. Het lijk van v. K., die ongehuwd was, is door de politie in beslag genomen. Geval van kolendampvergiftiging te Groningen Bij de familie J. Hasker aan den Korreweg te Groningen heeft zich gistermiddag een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. In de huiskamer bevonden zich vier per sonen: de 32-jarige heer Hasker, zijn 34-jarige echtgenoote en hun beide kinderen, eer 6-jarige jongen en een meisje van 2 jaar, als mede de 62-jarige heer E. B. Door ernstige kolendampontwikkeling uit een haard ge raakten allen in de kamer buiten bewustzijn De heer Hasker heeft nog de tegenwoordig heid van geest gehad om hulp te roepen, waarna hij eveneens bewusteloos neerviel. Op het hulpgeroep snelden enkele buren toe, die de vijf slachtoffers naar*een andere kamer overbrachten. Tevens riepen zij de hulp van doktoren en van de politie in. Kor ten tijd later verschenen de geneesheeren Melles en Elsloo. Zij pasten kunstmatige ademhaling toe en smaakten het genoegen allen tot het bewustzijn te doen terugkeeren. De slachtoffers verkeeren thans buiten ge vaar. Diefstallen te Amsterdam Meel in beslag genomen. Woensdagavond heeft de politie van het bu reau Kattenburgergracht te Amsterdam 8 ba len meel, welke opgeslagen lagen in een opslag plaats aan de Kattenburgerachterstraat, in be slag genomen. Drie personen, die het meel juist wilden weg brengen, zijn aangehouden. Het is niet onmogelijk, dat het meel van dief stal afkomstig is. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De Engelsche luchtaanvallen op Nederland Het A. N. P. meldt: Enkele Britsche vliegtuigen zijn gisternacht in het Nederlandsche luchtgebied binnen gevlogen. Zij wierpen op verscheidene plaat sen bommen uit Ongeveer twaalf woonhui zen zijn beschadigd. Personen zijn niet ge kwetst. Ie Naaldwijk heeft zich een eigenaardig ge val van oplichting voorgedaan, dat eerst na ge- ruimen tijd kon worden geconstateerd. Verscheidene tuinders in Naaldwijk hadden van een reiziger in zaden, wonende te Haarlem, zaad van gekleurde fresia's gekocht Het zaad van de gekleurde bloemen is aanmerkelijk duurder dan dat van witte fresia's. Toen de „ge kleurde" fresia's echter dezer dagen begonnen te bloeien, kwamen er uitsluitend witte bloemen nde GROOTE BRAND TE BOXTEL Het AN.P. meldt: Gistermiddag omstreeks om 1 uur is door nog niet bekende oorzaak brand ontstaan in de manufacturen- en meubelzaak van den heer Boomen te Boxtel. De brand nam grooten omvang aan en in korten tijd stond het kapitale gebouw ln lichterlaaie. De brandweer uit Boxtel be streed het vuur met alle kracht, daarbij ge assisteerd door de Duitsche weermacht Ook de hulp van de brandweer uit Den Bosch werd ingeroepen. De belendende per- ceelen hebben groote waterschade opgeloopen. Nader wordt nog gemeld, dat een tienjarig zoontje van den heer Boomen vermist wordt. Hei is nog niet bekend, of het in het branden- huis is achtergebleven. De schade, die door den brand, waarvan de oorzaak nog niet is vastgesteld, is teweeg gebracht, bedraagt 90,000 tot 100,000 gulden. De Bossche brand weer behoefde geen dienst te doen. Twee inbrekers en 150 inbraken Met den laatiten trein gingen ilj naar het terrein van hun werkiaamheden en met den eenten trein vertrokken sij weer Toen ln den nacht van 21 op 22 Januari een bewoner van een perceel aan den Driehuizer- kerkweg te Velsen bij de politie mededeeling deed dat in zijn huis was ingebroken, bestond dadelijk het vermoeden dat er personen aan het werk waren, die reeds eerder en wel op het eind van het vorig jaar te Santpoort en in het begin van Januari in het Villapark Velserbeck hun slag hadden geslagen. De ervaring had toen geleerd dat deze personen doorgaans in een nacht een serie inbraken pleegden en daarbij zeer brutaal te werk gingen. Onmiddellijk wer den maatregelen getroffen om ditmaal de daders te vinden en de beschikbare politieagenten wer den er met eenige rechercheurs en een politie hond op uitgestuurd. Zooals reeds bekend, werd een inbreker door een agent op heeterdaad be trapt toen hij bezig was zijn slag te slaan ln een perceel aan de Spieghellaan; zijn metgezel wist echter te ontkomen. Aanvankelijk stond de politie voor een raadseL Niet het minst door de zwijgzaamheid van den arrestant Naspo ringen brachten aan het licht dat op dep 22sten Januari met den eersten trein uit IJmui- den te Utrecht een man was aangekomen, wiens naam blijkens door de Utrechtsche politie verschafte inlichtingen overeenkwam met dien van een verdacht individu, die vroeger met den aangehouden inbreker had samenge werkt Ook deze werd gearresteerd en naar Vel- zen overgebracht Aanvankelijk bleef het twee tal hardnekkig ontkennen zich aan meer in braken te hebben schuldig gemaakt Maar men wist tenslotte zooveel bewijsmateriaal te ver zamelen dat ontkennen ten aanzien van de ove rige inbraken te Velsen niet langer baatte. Aan gezien de werkmethode, achtergelaten gereed schappen bij andere inbraken enz. er op wezen dat de heeren zich ook wel schuldig konden hebben gemaakt aan inbraken in andere ge meenten, begon de recherche te Velsen met haar hasporingen en al spoedig volgde een vloed van bekentenissen. lederen dag werden nieuwe aan wijzingen verkregen en tenslotte bleek, dat de beide mannen ruim 150 inbraken in plm. veertig verschillende gemeenten hadden gepleegd. Het spoorwegabonnement dat een van hen in zijn bezit had leverde dus wel zijn diensten op. Het was namelijk htm gewoonte om des avonds met den laatsten trein in de uitgekozen gemeente aan te komen en vandaar den volgen den morgen met den eersten trein te vertrek ken. De inbrekers waren wat de keuze van hun buit betreft niet zeer kieskeurig, alles sleep ten zij mee. geld, gouden voorwerpen, levens middelen, balen meel, suiker, enz. Een tweede vraag was waar al deze goederen waren gebleven. Een te dien opzichte ingesteld onderzoek leidde er toe dat in samenwerking met.de Utrechtsche recherche thans twee helers te Utrecht zijn gearresteerd. Gisteravond omstreeks 7 uur werd de wielrij der F uit Ede door de gladheid van den weg het slachtoffer van een aanrijding. Toen F. met nog eenige andere wielrijders op den Harskam- perweg reed slipte hij juist op het oogenblik, dat de van de tegenovergestelde richting een vrachtauto, bestuurd door B. uit Harskamp, naderde. Hoewel de bestuurder uit alle macht remde kon hij niet voorkomen dat F., die mid den op den weg uitgleed, door den auto werd gegrepen. Het slachtoffer kreeg een zware her senschudding en is in zorgwekkenden toestand naar het Jullanaziekenhuis te Ede overgebracht. Bij het uitgaan van de school Woensdagmiddag is de achtjarige scholier M. R. op den Hertogsingel te Maastricht bij het uitgaan van de school door een vrachtauto aan giereden. De jongen werd zwaar gewond naar het ziekenhuis gebracht en is aldaar overleden. OP ANDERMANS FIETS NAAR HUIS Dank zij de activiteit van de Elndhovensche politie heeft de gemeentepolitie te Venlo een reeks van fietsendiefstallen kunnen ophelderen. Bij een poging tot inbraak werden te Eind hoven twee personen op heeterdaad betrapt De beide aangehoudenen bleken in het bezit te zijn van fietsen, welke blijkens de daarop voorkomende merken uit Venlo afkomstig De gemeentepolitie te Venlo werd hiervan op de hoogte gesteld en toen bleek, dat beide fiet sen te Venlo waren ontvreemd. Bij het verhoor der aangehoudenen bleek, dat zij tijdelijk werk hadden gevonden te Venlo, doch op 27 Januari wegens de vorst dit werk moesten neerleggen. Met nog drie andere Eind- hovenaren hadden zij toen ieder te Venlo een fiets gestolen en waren daarmede naar hun haardsteden teruggekeerd. Onmiddellijk hierop is bij de andere drie Eindhovenaren een onderzoek ingesteld en ook in hun bezit werd nog het ontvreemde rijwiel gevonden. Twee hu^ier, de 19-jarige Th. B. en de 20- jarige G. V., zijn op transport gesteld naar Venlo teneinde ter beschikking van den officier van justitie te Roermond te worden gesteld. Aangezien de drie andere Eindhovenaren ook wegens diefstal werden gezocht, zijn zij ter be schikking van den officier van Justitie gesteld Nederlandsche veehouderijt centrale onn Het rijksbureau voor de voedselvoorziiL h< in oorlogstijd deelt mede, dat benoemd hwer lid van het dagelijksch bestuur der Nfcel, landsche Veehouderij Centrale mr. dr. A Deth, aan wien tegelijkertijd ontslag i*J)e Lend als administrateur-waarnemend d teur dezer centrale. Als ürecteur der com houderij Centrale is benoemd rar. Chr. de 1 aan wien tegelijkertijd ontslag ii verleen» secretaris der Nederlandsche AkkerbL co: centrale. [sdag teld De maximumprijzen voor^11 brandhout deel Rrvai Aangezien is gebleken dat kt enkeleden, vallen brandhout wordt verhandeld 1 naa prijzen, welke hooger zijn dan d» vastgeé en maximumprijzen, wordt er nagmaals sten nadruk op gewezen, dat niet alleen hethet koopen, respectievelijk het ten verkoop I com bieden, doch eveneens het koopen P tc hoogere prijzen dan de mailmumpjarte: strafbaar is. Tegen overtredingen van her voorschrift, welke onmiddellijk ter khr tc van de politie dienen te worden gebracW met kracht worden opgetreden. én De ingevolge artikel 1 van de „prflent beschikking brandhout no. 1" vastgey100'1 maximumprijzen zijn: vezei Bij levering loco bosch 0.02S per k0-®0" Bij levering franco huls van dm verbrl d® 0.04 per kg. fistel br d. Volkstuinen i- De t bi. De secretaris-genera al van bhnenlantfners zaken heeft aan de gerneentetoeeuren nai ve: zijn ambtgenoot van landbouw en visscneld het volgende ter kennis gebraat: iarin „Zooals bekend mag worder geacht,Sstan ten dienste van de voedselvooziening ders ons land tal van maatregelen geiomen, diineei doel hebben, de bodemproducte zoo koek mogelijk op te voeren. Voor zoover noodig moge ik h dit t wijzen op de wenschelijkheid, dt door meentebesturen alle medewerkng wordvL leend, teneinde te bereiken, di de gror waarover zij de beschikking heben en w voor den verbouw van voediigsgewassé aanmerking kunnen komen, tei volle aaf doel dienstbaar worden gemakt rP^' In een aantal gemeenten woden wel den beschikbaar gesteld vooi zoogenaP volkstuinen, waarop door parlculieren p eigen gebruik tuinbouwproduct wordef^. teeld, doch in vele gevallen bliyen gemer^ gronden onbeteeld, omdat zij irde nabijeL"" komst voor andere doeleinden zullen w<f gebruikt. Zy1 De secretaris-generaal van landbouw^, visscherij acht het van groot belang, nauwkeurig wordt nagegaan, o bij het-, m bruik van deze gronden voldende rekt^j. wordt gehouden met de onstandigh» waaronder ons land ten aanziet van de r— selvoorziening verkeert Noodlottige vil De 77-jarige heer J., wenende Ir Geraniumstraat te Zwolle, gleec door de i heid uit en kwam op zijn hoofd te valler liep een schedelbasisfractuur 04 Kort m ongeluk is hij in het ziekenhus aan dt volgen overleden. DIAMANTEN BRUILDFT I Op 22 Februari hope_. Adranus Coi van Hooff, oud 83 jaar en inna Eliss Martelmans, oud 81 jaar in het St. bethgesticht te Halsteren hin diam^_ oruiloft te vieren. CENTRALE RAAD VAN BEROEP. Dienstweigering bij ie R.E.1 Het beroep van den conducteir verwon Gistermorgen heeft de Centrale Raad vat roep te Utrecht uitspraak gedian in de van den Rotterdamschen tranconducteui die op 1 Juni van het vorige jiar, toen hij met zijn tram des avonds om lwart voor Schiedam bevond, weigerde dtn laatsten 1 rijden en wegens dit feit voorvaardelijk ui' dienst is ontslagen met een proeftijd van De conducteur meende namelijk, dat er avond voldoende termen aanwezig waren c plaats van nog een rit te maken, maar nai remise te rijden. Naar zijn meening wat doelloos nog langer op straat te vertoeven noodig was, omdat Engelsche vliegers bov< stad Rotterdam waren en hij elk ooge slachtoffer zou kunnen worden van een bardement Hij werd door vrees beva: dacht aan zijn kinderen en meende ook te hooren. Later bleek, dat de toestand nie ernstig was en dat de conducteur in iede val zijn opdracht had moeten vervullen. De Centrale Raad van Beroep verklaard» beroep ongegrond en heeft het besluit vat scheidsgerecht bevestigd. J. VAN DEN BOSCH Doch zij zweeg. Z« had Heino b e 10 O f d met niemand er over te zullen spreken. Enen.a 1 s hij nu eens kwam, om zijn woord in te lossen en hij moest ervaren, dat moeder al geheel op de hoogte wasneen, dat zou van haar niet fair geweest zijn. In gedachten verzonken, was Martha de Emmabrug overge- wandeld, om op den stationssingel gewaar te worden, dat zü zich haasten moest, wilde zij op tijd zijn voor den trein uit Hollaud. Haastig liep zij door en zij had het ijlings gekochte perron- kaartje juist laten knippen, toen een sissend geluid verkondigde, dat de trein net Hnnenliep. Zii besloot te blijven staan op de verbinding tusschen het eerste en het tweede perron. Dan kon zij Heino m ieder geval niet mis- sen. Een groote stroom reizigers en reizigsters passeerde haar. Maar Heino verscheen niet. Een heftige teleurstelling maakte zich van haar meester. Zou hij op het laatste oogenblik verhin derd zijn geworden? Maar neen, dan had hij toch wel een tele- gram gezonden. Een zucht van verlichting ontsnapte haar opeens. Zij ontwaar- de Heino's vrij lange gestalte en het bekende gelaat, dat haar zoo lief w-as. Dan zag Heino haar. Vergiste zij zich? Kwam er een wolk op rijn gezicht? Een trek van teleurstelling? Zij vergiste zich blijkbaar. Want er gleed een lach over. En zijn uitgestrekte hand greep de hare. Maarzijn oogen dwaalden over het perron en rustten niet in de hare „Zoo, Martha, hier is de verloren zoon eindelijk eens", zeide hij opgewekt. „Hoe maak je het? 'k Had gedacht, dait moeder er ook zou zijn." Zij liepen naast elkaar over het perron, langs de restauratie naar den uitgang, waar de stroom reizigers slechts langzaam passeeren kon. „Tante is niet al te wel", antwoordde zij vormelijk. Haars ondanks had zij zich toch wel iets van de ontmoeting voorgesteld. Maar hij was vrij koud en koel. En zij wist met wisse zekerheid: hij kwam n i e t om zijn woord in te lossen Als in een droomtoestand liep zij naast hem en zij gaf het antwoord op een toon, alsof het de moeite niet waard was op de gestelde vraag een antwoord te geven. Zij was volkomen gedésillusioneerd „Is moeder ziek?" vroeg hij. De kennelijke bezorgdheid, die uit zijn toon van spreken te beluisteren viel, bracht haar terug tot de werkelijkheid. „Neen, neen, ziek niet. Gelukkig niet. Een paar dagen niet al te wel. 'k Heb zoo'n flauw idee, dat het vanavond of morgen weer in orde is." Haar oude schalksheid kwam weer boven: als er iets bizon- ders op til was, dan was mevrouw Schrader enkele dagen van tevoren reeds van streek; de „zemeltjes" hadden de jongens vroeger plagend opgemerkt „O, die ziekte", zeide Heino lachend. „Die kennen we, Martha. Kijk die tram eens vol zijn." „Willen we loopen?" vroeg Martha. De vraag was er uit voor zij goed besefte, wat zij had ge vraagd. een half uurtje loopen naast hem, die zoo afschuwelijk met haar speelde! Zij was nauwelijks zelf in staat om te loopen, zoo moe en ellendig voelde zij zich. Gelukkig ging hij niet op haar voorslag in. „Laat ons maar gauw zien thuis te komen," zeide hij. „Daar komt al een tweede tram." Die tram liep ook onmiddellijk vol, daar veel reizigers geen plaats in de vorige hadden kunnen krijgen. Een heer ontfermde zich over Martha, door zijn plaats af te staan. Heino was naar het achterbalkon gedrongen. En zoo waren zij gescheiden. Zoo zou het verder blijven, overlegde Martha bitter. En zij kon wel schreien in de overvolle tram, die langs den Stationsweg naar de Heerebrug reed, over de brug en het Heereplein de Heere straat insuisde. Heino stond op het balkon, zijn koffertje in de hand. Tusschen de deurstijl en de schouders van een in het looppad staanden heer kon hij juist Martha's lief gezichtje zien. Zij bemerkte niet, dat hij naar haar keek, omdat zij recht voor zich uit staarde. Hij zag een droeven trek op haar gelaat. En hij wist, dat hij er de reden van was. Hij schold zich een lafaard. Als hij naar zijn hart te werk was gegaan, dan had hij haar daareven vurig en hartelijk en gemeend omhelsd. Want toen hij haar zag staan, was met kracht de oude liefde weer naar voren ge komen. Hij h a d haar lief. Hij had gemeend, wat hij haar toen gevraagd had. Maar „Groote Markt!" riep de conducteur. De tram liep grootendeels leeg. Heino en Martha, geen woord sprekend, stapten over en een ander voertuig bracht hen tot heel dichtbij de woning. Zij konden nu naast elkaar zitten. Heino vroeg naar zijn moeder, naar Tjaard, naar Truus ei kinderen en naar andere zaken, niet over haar. Zij gaf strooide antwoorden. ,,'k Heb vanmiddag Tjaard gebeld, of hij je wilde halen tante niet kon. Maar hij was op reis in de provincie en ki pas om acht uur thuis." Hy moest het voelen, dat zij alleen gekomen was, oj) het niet anders kon. Hij begreep het ook. En hij kon haar ongelijk geven. Zij had het volste recht hem koel te behandi Hij had zich de laatste dagen stellig voorgenomen Ma haar woord terug te geven, maar nu hij eenmaal in Gronii was, zag hij er tegen op, als tegen de bergen van Zwitserl die hij het vorig jaar had gezien. Hij durfde niet, omda' er de schandelijke oneerlijkheid van inzag. Enhij kon niet, omdat hij haar nog liefhad met dezelfde, sterke li van toen „Ik zou aan Groningen ontwennen", zei hij plotseling, zor haar aan te zien. „Ja", antwoordde Martha, uit haar gepeins ontwakend. is al lang geleden." „Het kon niet van de zaak", loog hij. ,,'t Is er altijd e druk. Nu ben ik er een paar dagen tusschenuit en nu moei Maandagmiddag nog naar Leeuwarden voor de zaak. De dij teur zei: je bent nu toch in de buurt. En dan ga je natuur weer. Enfin, allicht wordt het straks in Amsterdam beter. 2 we er niet? Ja, zeker." Met stevigen tred, zonder een woord te spreken, liepen' door de enkele straten, die nog af te loopen waren, en stom weldra voor het huis, waar mevrouw Schrader haar zoon i groote hartelijkheid ontving. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2