4 Woensdag 5 februari 1941 Rad ioprogram ma ASBEST RUBBER ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" EN LIJST No 50 JL ^Mï. Fusschen Amstel en IJ ts over duiven. Oude en nieuwe texiiel- arfen. Kreeftengang voor de randbewoners. [Van onzen Amsterdamschen redacteur.) Vrijdag 31 Januari 1941 was voor menig ttsterdammer een belangrijke dag. Paar was in de eerste plaats de duiven- fhebber, die op dien dag naar zijn elegante, vallige beschermelingen met bijzondere langstelling heeft gekeken, omdat deze dag i fatale termijn inhield, voor hem en zijn tven van zooveel beteekenis. Men zal weten, t sedert een aantal maanden een soort rgerlijke stand en bevolkingsregister voor te sierlijke.vogels bestaat. Iedere duiven- Uder moet zorgen, dat post- en sierduiven poorltjk geregistreerd zijn. En vóór 31 huari moest deze aangelegenheid in het ne worden gebracht voor alle postduiven, gebroed na 15 Mei 1940 en verder voor alle De duif is een kleine vogel en nochtans met interessante historie. Reeds op de eerste idzijden der Heilige Schrift lezen wij van ar. Wie kent niet het gedeelte uit Genesis Lvaar eerst sprake is van de duif, die „geen |t vond voor de holte haars voets" en na a volgende vlucht bij Noach terugkeerde en afgebroken olijftak in haren bek", menigmaal hebben we gezongen van geestelijk schoon van Sion in de over- :ende versregels: P Gelijk een duif, door 't zilverwit En 't goud, dat op haar veed'ren zit, n Bij 't licht der zonnestralen Ver boven and're voog'len pronkt. Zult gij, door 't godd'lijk oog belonkt, Haal ^eer me^ uw schoonheid pralen!!. 1 m En ten slotte, om niet meer te noemen, een ft minder geliefde passage uit Lukas 2, lar gesproken wordt van „een paar tortel den of twee 'onge duiven", de offerande r armen, den Heere gewijd door Maria en zef bij de voorstelling van het heilig Kind zus in den tempel. Het trekkebekken van tortel en doffer is pder het veelvuldig toegepaste symbool for de liefdesuiting tusschen man en vrouw. it ideale en het belachelijke, subjectief ge in naturlijk, kan men gelijk zoo vaak in i* leven, hier nacst elkaar waarnemen, ge- ige ie smeltende poëzie, die zich van be eld liefdesspel meester maakt, alsook het -tchtere, niet zelden keiharde proza, dat wel ms niet de zon in het water kan zien lijnen. de geschiedenis der volken speelt de »en vcorname rol. De belegerde stads bevolking gebruikte bij voorkeur de postduif om haar nood aan vrienden bekend te maken. Hoe menig gewichtig bericht was niet op een eenvoudig stukje papier geschreven en ge wikkeld om het ranke pootje van de vlugge, betrouwbare postbode. 't Is juist deze bijzondere geschiktheid van de duif, die aanleiding gaf tot den in den aanvang genoemden maatregel, welke tevens getuigenis geeft van de gehechtheid van menigen Amsterdammer aan zijn duiven. Hoe 't in andere steden is gesteld, weet ik zoo niet, doch de hoofdstad is van ouds be kend niet om de duiventil, maar het duiven- plat. In de Jordaan, op de Eilanden, in het Muiderpoortkwartier en in andere volks buurten heeft menige eenvoudige bewoi^r- van-drie-hoog vreugde beleefd van zijn dui ven. Als rondom den Westertoren een ^er- wer een duif achterna vliegt, slaat een ge duldig publiek van ouder op ouder de spannende vlucht tusschen den verwenschten roofvogel en de lieveling des volks gade. Ook de duif ondervindt de gevolgen van den oorlog. Zij is niet meer vrij in haar vlucht, heeft hok-arrest, doch dat hebben de duiven- houders er voor over. Met hen verbeiden we den tijd, dat de duiven weer vrij op de Am- sterdamsche Westermarkt, op het Haagsche Binnenhof of op het Delftsche marktplein kunnen neerstrijken om de mais op te pikken, door vogelenvrienden uitstrooid. Maar dan moet eerst de vredesduif de olijftak aandra gen. En dit schoone gebeuren, waarnaar zoo velen verlangen, zien wij nog niet. Duiven behooren tot de schepselen Gods, die niet behoeven te zorgen voor de kleeding. Menschen behooren dit wel te doen, al mag deze zorg, naar Jezus' liefdevol vermaan in de Bergrede, niet ontaarden in bezorgdheid. Vrijdag 31 Januari was bij menigeen een echte zorgendag voor de kleeding. Het was de laatste dag voor de inwisseling der textiel- kaarten. De gesloten luiken der slagerswin kels demonstreerden naast de wei-gegrendel de deuren en etalages van stoffenzaken, ma nufacturenwinkels, dames- en heeren-mode- magazijn de moeiten van dezen tijd. Ook kwam veler vergeetachtigheid, over- voorzichtigheid, slordigheid of zorgeloosheid er in uit. De vleeschvoorziening is gelukkig aanmerkelijk verbeterd, met de kleedlngoe- hoeften zullen we het, hoop ik, eveneens wel kunnen klaren. In ieder geval vormden de drommen menschen met een aangebroken textielkaart het bewijs, dat in de nu afgeloo- pen periode geen gebrek aan kleeding nog viel te constateeren, al zijn de prijzen geducnt opgeloopen. Deze laatste omstandigheid zax trouwens menigeen tot aarzelen in zijn of haar aankoopen hebben gebracht. Het is in derdaad voor menig gezin met kinderen een 3^ Donderdag 6 Februari 11.30 12.00 12.15 12.45 Nieuwsberichten Ar Gramofoonmuziek Godsdienst, halfuurtje Giamofoonmuziek KRO-orkest Nieuws- en oeconom. berichten ANP Gramofoonmuziek KRO-Melodisten Orgel en cello Gramofoonmuziek Pianoduetten Gramofoonmuziek Phnoduetten KEO-Melodisten Ziekenpraatje Gramofoonmuziek Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP Lezing „Vorming van de rijpere jeugd" Gramofoonmuziek 8.00 Cabaretprogramma 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.16 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 9.00 Amusementsprogr. 940 Wij sluiten den dag. 9.45 Engelsche berichten ANP, sluiting HILVERSUM II 301 M AVRO 8.00 Gramofoonmuziek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Declamatie 10.40 Clavecimbel 11.00 Declamatie 11.16 Ensemble Jack Kinderen 12.0012.15 Berichten 12.45 Nieuws berichten ANP liOO AVRO - Amusements orkest en solist 1.45 Pianosoli 2.00 Gramofoonmuziek 2.16 Omroeporkest 3.00 Causerie „Nuttig en noodig" 3.10 Omroeporkest 4-00 Reportage 4.30 Ensemble Rentmeester 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel" 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Puszta-orkest 6.00 Cyclus „Sport en licha melijke opvoeding" 6.15 Zang met orgelbege leiding 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 700—7.15 Persoverz. voor binnen- en buitenland (ANP), sluiting vahderIINDEMenYEIDHUIS AMSTERDAM ROTTERDAM «O»,NOEM VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. FABRIEK TOT HOUT BEREIDING TEGEN BEDERF C. MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN DWARSLIGGERS Piekslraat 4345. Tel. 71732. Rotterdam VroogUN» WlnkallM goudsiroop ZUIVERE RIETSUIKERSIROOP IN FRAAIE BUSSEN VAN Va-l en2 Va K.G. NETTO Opleiding tot Stuurmansleerling Toel. A-afd.i M.U.L.O. A: 2 jar. H.B.S. Toel. B-afd.i M.U.L.O. Bi 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS moeilijke bezigheid om te zorgen, dat ieder behoorlijk voor den dag komt. De nieuwe textielkaart opent voor velen geen opwekkend verschiet Wij gaan evenwei langzaam maar zeker den zomer tegemoet en dan zijn de beslommeringen voor de kleeding gelukkig beduidend minder. De periode, die we nu zijn ingegaan, moge ons te meer lee- ren, dat bezorgdheid voor de kleeding niet naar den wil van God is. Hij zal ook verder voor ons zorgen. Vrijdag 31 Januari was, om het hierbij te laten, een minder opgewekte dag voor de bewoners van de randgemeente Nieuwer-Am- stel en van den Amstelveenschenweg. Toen reed voor het laatst buslijn H. Een tijdelijke maatregel, in verband met de schaarschte aan gasolie, doch tijdelijke voorzieningen kunnen lang duren. Wij gaan hiermede terug tot vroe gere jaren, toen een wandeling naar de Kalf jeslaan tot de aangename bezigheden be hoorde. De opening van het Haarlemmermeersta tion, eertijds Willemsparkstation, was indertijd een feit van gewicht. Later is dit station, waaraan voor onze bevolking aangename her inneringen verbonden zijn, gedegradeerd tol een vrij onbeduidend spoorwegkantoor. Schier vergeten spoorlijntjes waren die naar Aals meer, Hoofddorp, Uithoorn-en-verder langza merhand geworden. Met de bus schoot men vlugger op. Thans herleeft hier de drukte van weleer, aangezien het spoortje naar Aalsmeer tot aan de halte Amstelveenscheweg (bij de Kalfjeslaan) als overstapgelegenheid van de gemeentetram dienst doet. Of de kreeftengang de bewoners van Am sterdam-Noord bedreigt? Daar rijden nog twee bussen, die om de twintig minuten vertrekken, reeds een ongerief op zich zelf. Het is te ho pen, dat de bevolking in Noord deze, al is het ook gebrekkige verbinding blijft behouden. Het isolement zou hier dieper worden ge voeld. FRISO. Bij Griep en Koorts. Rondom den brand in Den Haag Aan een mededeeling van het A.N.P. ont- leenen wij het volgende: Rondom den brand, die verleden week op het Lange Voorhout in den Haag het rijks bureau voor de levensmiddelenvoorziening en het belendende pand heeft verwoest, is een en ander te doen, dat publieke bespreking verdient Reeds is algemeen bekend, dat de Duitsche S. S op zeer sterke wijze aan het blusschLngs- werk heeft deelgenomen en op zeer loffelijke wijze heeft geholpen om erger te voorkomen. Maar naar wij vernamen heeft hierbij van Duitsche zijde de critiek op de paraatheid der Haagsche politiebrandweer niet ontbroken. Wij zijn op onderzoek uit geweest, waarbij men ons deze critiek mededeelde. Deze bestond en bestaat hierin, dat in de eerste plaats de politiebrandweer niet snel genoeg de brand haarden met de noodige kleine middelen aan tastte en te veel tfid verloor met het voor- bereidingswerk voor den grooten aanval; men meende van Duitsche zijde en de des kundigen ontbraken hierbij niet, daar twee brandmeesters van de Ordnungspolizei aan wezig waren dat een eerste snelle aanval op de brandhaarden een der twee gebouwen zou hebben kunnen redden. Verloren de aan wezige Verfuegungstruppen van de S. S., die alle vrijwillig te hulp snelden, hierbij reeds eenigszins het geduld, dit werd erger, toen hier vervolgens bij kwam, dat naar Duitsoh oordeel de brand van de verkeerde zijde werd aangetast De politiebrandweer bestreed den brand van de zijde van Lange Voorhout 1. terwijl men van Duitsche zijde van oordeel was, dat aangezien de brandhaard in de eerste plaats in het gebouw Lange Voorhout 3 lag, de brand in hoofdzaak daar aangetast moest worden. En toen men dit den Nederlandschen brandweercommandant onder het oog bracht en deze er zich niet aan stoorde, sloeg de vlam der Duitsche activiteit met een zekere mate van ergenis naar buiten uit. Men greep van Duitsche zijde in en nam zelf de leiding in hander Het dak van Diligentia werd be zet met ^ïusschingsmanschappen een zeer gevaarlijk karwei, gelijk de eenige daar krach tig meehelpende Nederlandsche brandweer man mede getuigen kon en dank zij dit krachtig ingrijpen, aldus verklaarde men ons. bleef het gebouw Diligentia behouden. De houding van den Nederlandschen brand weercommandant kunnen wij begrijpen. Wie de leiding heeft, moet daarvoor staan en kan tijdens het gevecht niet gaan discussieeren over de vraag of hij het wel goed doet. Maar dan moet men ook tegen zijn taak opgewas sen zijn. De Duitsch S.S. stemde ons dadelijk toe, dat men een commandant niet tijdens den strijd met critiek aan boord kan komen, doch zwaarder woog hun, dat het zeer duide lijk verkeerd ging en dat wat het zwaarste is ook het zwaarste moet wegen, namelijk, dat erger rampen voorkomen moesten worden. Men weet ook aan Duitsche zijde, dat bijv. de Amsterdamsche beroepsbrandweer uit stekend is, doch men constateert evenzeer, dat voor een groote stad als den Haag een niet-beroepsbrandweer, een politie-brand- weer, onvoldoende moet zijn. Er werd voorts van Duitsohe zijde op ge wezen, dat bij de Nederlanders een ziekenauto en een arts ontbraken. Voorts waren er rook- maskers te weinig en moesten de Duitschers een aantal van deze beschikbaar stellen. Ten slotte wees men er nog op, dat er op het ter rein een 50 mannen van de luchtbescherming aanwezig waren, dooh dat hun handen ver keerd stonden. Deze menschen waren blijk baar niet op hulp bij brand berekend. OPLICHTING MET VERRASSINGEN Toen het zaad opkwam.... Een reiziger uit Haarlem verkocht eenige maanden geleden aan tal van kweekers in het Westland zaad voor gekleurde freesia. Het zaad werd gezaaid, en de bloemen begonnen zich te ontwikkelen. Maar nu deden de kweekers een. onaangename ontdekking. Het bleek n.l. dat er alleen witte freesia was ge groeid, zoodat de kweekers bedrogen waren. Het zaad voor witte freesia is n.L goedkoooer dan dot voor de gekleurden. Als gevolg hier van heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen den reiziger, die op deze wijze de kweekers heeft bedrogen. DUUR HOEVEELHEID t) t) - 0 tm. 23 Febr. 5p gr. roggebrood of 50 gr. ander brood of Vi ranu«.u„ gebak of 35 gr meei of bloem evt t.m. 7 Febr. evt. t.m 7 Febr. tm. 9 (16) Febr. tm. 9 (16) Febr. 250 gr. boter of mar garine of 200 gr. vet 260 gr. boter of mar garine 1 t/m. 28 Febr. tm. 14 Febr. t.m. 28 Febr. tm. 14 Febr. «.m. 28 Febr. tm. 28 Febr. eenheid vaste brandst evt. tm. 9 Febr. evt tm. 9 Febr. tm. 9 (16) Febr. 100 gr roggebrood of 100 gr ander brood of 1 rantsoen gebak 50 gr. brood evt tm. 9 Febr. tm. 9 (16) Febr. 1 el Br. 1* (nwe kaar evt tm. 9 Febr. tm. 23 Febr tm. 9 (16) Febr. 1 rantsoen *4 rantsoen Gort. gorimout of Grutten A 44 tm. 21 Febr. 250 gram Havermout, havervlok ken. gort of grutten A 57 t.m. 21 Febr. 250 gram Hondenbrood H 15 1 t/m. 28 Febr. 1 rantsoen Kaas A 19 32 45 58 t.m. 23 Febr. 100 gram Kattenbrood K 15 1 t/m. 28 Febr. 1 rantsoen Koffie A 02 (nwe kaart) t.m. 16 Maart 126 gram Macaroni of vermi celli of spaghetti A 31 tm. 21 Febr.' 100 gram Maizena of griesmeel of puddingpoeder A 87 tm. 21 Febr. 100 gram Peulvruchten (erwten, boonen en capucijners) A 102 tm. 16 Febr. 500 gram Petroleum Per. 8 Per. D tm. 23 Febr. t.m. 23 Febr. 2 liter voor verlichting voor de keuken Rijst (-emeel. -gries, -ebloera) of grutten- A 92 tm. 21 Febr. 250 gram Scheerzeep A 117 tm. 30 April 50 gr scheerzeep, tube of pot Slaolie nieuwe bon nog niet bekend Suiker A 91 tm. 14 Febr. 1 kg. Thee A 02 (nwe kaart) tm. 16 Maart 50 gram Vet Bo. 27 Ve. 27 evt t/m. 7 Febr. 200 gram Vleescb VL 16 evt tm. 9 Febr. 100 gram vleesch Vleescbwaren VI. 16 evt tm. 9 Febr. 1 rantsoen Zeep Aangezien het o dagelijks de bonnenl (no. 50) uit te knippen Nieuwe bon A 01 (nwe kaart) is met het oog o ijst te publiceeren. en te bewaren, tot tm. 28 Febr. de plaatsruimte verzoeken wij on e volgende, no. 51 v 1 rantsoen met mogelijk is om ten lezers, deze lijst rschijnt Land- en Tuinbouw CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND Het dagelijksche bestuur van de Overijselsche worden In de schoolcommissie der Christelijke Land- bouwwinterschool te Heemse werd benoemd de heer H. Smit te Zwolle. prijzen op de vrije markt en de overnameprijs, te hooge aftrek van drachtigheid, verliezen van de veemesters, aan het hoofdbestuur worden kenbaar gemaakt Ondanks de verduisteringsbepalingen wordt de vervaardiging der groote vuurtorenlampen onatgeDroKen voortgezet. Een arbeider aan het werk voor de veiligheid van scheep- en luchtvaart in betere tiiden (Foto Het Zuiden) r 1 ons land worden in gereedheid gebracht Onder de projecten, die door den Economischen Voorlichtingsdienst van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart georganiseerd zijn, neemt ook Hindeloopen een plaats in (Foto Pax-Holland) e Haagsche Winterhulpactie krijgt een eigen gebouw. In de groote zaal van het Haagsche adhuis heeft de waarnemend burgemeester, prof. ir. C L. v. d. Bilt de eerste kern van de /•rkgemeenschap geïnstalleerd. Prof. v. d. Bilt tijdens zijn rede (Foto Schimmelpenningh) De oude Noorsche kustbatterijen bij Drontheim staan thans verlaten in het wintersch landschap <foto w.itbiiio Over de loonen in de land- en tuinbouw werd. ernstig van gedachten gewisseld. Men was van me-ening dat verhooging van de loonen dringend gewenscht is, maar alleen mogelijk is als de prijzen der producten een evenredige verhooging ondergaan. In het bijzonder werd nog weer uitgesproken dat de C.B.T.B. groote waarde hecht aan het afsluiten van collectieve arbeidsovereenkomsten. De verhooging van de grondbelasting met 100 opcenten werd zeer onrechtvaardig geacht. De positie van de kleine boerenbedrijven werd besproken. Door minder varkens en kip pen wordt het bestaan van deze bedrijven ern stig bedreigd. Het bestaan van deze bedrijven moet van groote beteekenis worden geacht en op korten termijn zijn maatregelen noodig om ondergang te voorkomen. De conclusies van het rapport over deze bedrijven kan men ten volle onderschrijven. Aangedrongen werd op versteviging en uit breiding van de organisatie. Aan de instelling van een tuinbouwcommissie voor Overijsel en Gelderland zal voorloopige medewerking worden verleend. Lichamelijke Oefening Schaatsenrijden. WEDSTRIJD TE SNEEK. Gistermiddag hield de IJsclub Friso te Sneek een J-"J- 1 op de gemeentelijke Ijs- Wetenschappen ONZE TAALTUIN. Het Januari-nummer van Onze Taaltuin (uitgave Gebr. van Aelst te Maastricht) vangt aan met een artikel van Willy Dols over een phonologisch probleem der Limburgsche dialecten. De intonatie is in deze dialecten woordonderscheid, d.w.z. eenzelfde combi natie van klanken kan een zeer verschillende beteekenis hebben, al naar ze met de eene of met de andere intonatie wordt uitgesproken. De andere dialecten van het Nederlandsch kennen dit verschijnsel niet. In dit artikel oefent hij critiek op Trubetzkoy's stellingen, die volgens hem van de Limburgsche dialec ten niet genoeg partij heeft getrokken. Echter komt in het volgende artikel in hetzelfde nummer Prof. van Ginneken wijlen de Praagsche professor met zijn gezag dekken, want, zegt hij, „nooit kan het onderzoek van één schijnbaar afwijkend dialect voldoende reden zijn om de fonologische kwantiteits theorie te gaan wijzigen". Ook verder heeft van Ginneken met de schrijver van het eerste artikel nog enkele punten van verschik E. de Frémery onderzoekt de structuur van het „vrije" vers bij H. Marsman. Daarna behandelt A. W e y n e n nog de dissertatie van F. L. de Zwaan, die in 1939 aan de Vrije Universiteit promoveerde met een werk dat tot titel draagt „Uit de geschiedenis der Nederlandsche spraakkunst", waarin hij grammatische stukken van De Hubert, Amp- zing, Statenvertalers en Reviseurs, en Hooft uitgeeft, samenvat en toelicht. De recensent heeft wel enkele aanmerkingen te maken en vindt dat de hoofdverdienste berust in de uitgave zelf, waarmee het verschijnen van dit boek reeds ten volle is gerechtvaardigd. Winterhulp Nederland, Den Haag, no. SSS3. Als Bank der Winterhulp Nederland is aangewezen de Kasvereeniging N.V., Amster dam no. 877 Stort op 5553 ot 877 Ge brengt geluk in velet leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5