besparing iHein&Schkaidek-i WOENSDAG 5 FEBRUARI 194T PAG.K De strijd tegen Engeland op alle fronten Optreden van alle wapenen, tot dusver in den blokkade-oorlog In den strijd gebracht Over het weermachtbericht van gisteren verneemt het D.N.B. nog de volgende bij- ■onderheden: Het Duitsche weermachtbericht van 4 Febr. geelt een klassiek voorbeeld van het feit, dat ondanks de schijnbare rust in de oorlogs gebeurtenissen de strijd tegen Engeland taai en volgens een bepaald plan wordt gevoerd. Het optreden van alle wapens, die in den blokkadeoorlog tegen Groot-Britannië tot dusver werden gebruikt, zooals kaperschepen, torpedobooten, vliegtuigbommen en mijnen, wordt in net weermachtbericht van gisteren weerspiegeld. Vanaf een ver verwijderde wereldzee meldt een radiobericht, dat Duitsch oorlogsschip met het tot zinken brengen van 29,000 bj.t een prachtige pres tatie volbracht heeft Het zeemanschap van den commandant, de opofferingsgezindheid en de volharding van de bemanningen, die zich veel moeten ontzeggen,, van het op eenzame posten strijdende kaperschip, die achter deze nuchtere cijfers schuilgaan, zal eerst later ver teld kunnen worden Ook het Duitsche luchtwapen liet den vijand op 3 Februari en in den. nacht van 3 op 4 Februari niet tot rust komen. Opnieuw was het het luchtgebied boven Londen, als mede boven Zuid-Oost- en Oost-Engeland, waartegen de aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen waren gericht. Zoowel bij aanvallen overdag als des nachts werden verscheidene vliegvelden, waaronder ook weer het vliegveld Mildenhall met bommen be stookt Ineengestorte hangars, brandende onderkomens en een aantal op ,dep grond vernielde vijandelijke vliegtuigen gaven een beeld van de uitwerking der aanvallen. Bij Maidstone werd een voltreffer van het zwaarste kaliber geplaatst- midden in een groote industrieele installatie, in Oost-Enge land werd aan een spoorweg groote schade toegebracht Verder was de gewapende ver kenning van-het Duitsche luchtwapen vooral gericht tegen scheepsdoelen in de monding van de Theems. Strategische doelen bestookt, zeven vliegtuigen vernield Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche luchtmacht heeft- Maandag in den loop van den dag 'een aantal afzonder lijke acties tegen de Britsohê eilanden onder nomen. Verscheidene vliegtuigen vlogen over Londen en bestookten strategische doelen met bommen. De vliegvelden Mildenhall, East Wretham. Newmarket en Honmngton werden aangevallen eh voor "eert deel in saheeirvTUcht met bommen en machinegeweren bestookt. Hierbij werden zeven vliegtuigen vernield en voor een deel in brand gestoken. Twaalf andere vüegtuigèn werden zwaar be- sahadigd. Verscheidene hangars en gebouwen kregen bomtreffers. Op een andere plaats werd een fabrieksgebouw getroffen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij de operaties van gisteren van het Duit sche luchtwapen boven Engeland heeft, naar in een gemeenschappelijk communiqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor binnenlandsche vei ligheid wordt gezegd, een Duitsch vliegtuig boven, een stad aan de Engelsche Oostkust bommen neergeworpen, waardoor huizen, als mede gas-, water- en electrische leidingen werden beschadigd. Andere vliegtuigen heb ben in Kent bonimen neergeworpen. Schepen in konvooi getroffen In het bestek van de gewapende verkenning hebben, naar het D.N.B. verneemt, Duitsche gevechtsvliegtuigen gistermiddag schepen aan de Oostkust van Engeland aangevallen. In een door torpedojagers beschermd konvooi kreeg een koop va ardg schip van ongeveer 10,000 ton een voltreffer midscheeps in de machine kamer. Het verloor terstond vaart en bleef - liggen. Een ander schip van ongeveer 1200 ton kreeg een bomtreffer aan het hekwerk en geraakte in brand. De Engelsche acfie in Eritrea De correspondent van de Köln. Ztg. te Rome meldde d.d. 3 Februari aan zijn "blad: In Oost-Afrika hebben de Engelschen, ge steund. door Indische afdeelingen, hun aanval vodral op Eritrea gericht. Na de ontruiming van Kassala gingen de Italianen terug op achterwaartsche verdedigingslinies. Thans wordt volgens de beide laatste weermachts- berichten (d.w.z. die-van Zondag en Maan dag) in de omstreken van Agordat en in de buurt van het zuidelijker gelegen Barentu, in het Zuid-Westen van Eritrea, gevochten. Na de ontruiming van Kassala konden de Engelsche troepen gemakkelijker dit Italiaan- sche gebied binnendringen, omdat zij, over eenkomstig de tactische Italiaansche disposi ties, niet meer -op krachtig verdedigde stel lingen stuitten. Agordat ligt 230 km van de grens tusschen den Soedan en Eritrea, aan de spoorweg welke van Biscia dat de Engelschen hebben bezet over Asmara naar Massawa aan de Roode Zee leidt. Toen de Italianen besloten het katoengebied om Tessenei in het 'Westen van Eritrea na de ontruiming van Kassala op te geven, vloeide dit voort uit het feit, dat dit gebied, laag vlakte, veel moeilijker te verdedigen is dan het gebied om Agordat, waar steile berghel lingen natuurlijke vestingen langs de wegen vormen. In de buurt van Asmara, de hoofd plaats van Eritrea zijn de bergen tot 2500 meter hoog. Agordat, aan den linkeroever van de Barca gelegen, is, gelijk Tessenei, met zijn 2000 inwoners vooral middelpunt van uitgestrekte katoenplantages. De plaats heeft In het kader van de dediging niet de groote beteekenis welke Asmara heeft Daar zouden de Engelschen met hun Indische troepen bij hun klaarblij kelijke poging op te nikken naar Massawa om zoo Eritrea in tweeën te snijden en belangrijkste haven in de Roode Zee te vallen, op de belangrijkste en met goede vestingwerken versterkte verdedigingslinie der Italianen stuiten Barentu, dat den laatsten tijd genoemd werd in verband met pas ontdekte ertsen, ls een inboorlingendorp met 2000 iüVoners. Een revolutionnaire beweging op Cuba De chefs der generale staven van het Cubaansche leger en van de marine zijn evenals de vroegere leider der Cubaan sche politie volgens D.N.B. gearresteerd op grond van vermeende revolutionnaire activiteit. De Cubaansche president deel de mede, dat het Congres de oproerige actie van die chefs binnen de 24 uur in een speciale zitting zal behandelen. De actie heeft hem gedwongen zelf het bevel over de Cubaansche strijdkrachten op zich te nemen. Een Russisch-Turksch militair verdrag tegengesproken Schweiz. Press Telegraph meldt uit Moskou: Het Russische persagentschap Tass heeft Maandagavond in opdracht van de Sowjet-regeering de geruchten over het sluiten van een Russisch-Turksch mili tair verdrag tegengesproken. De berichten in de buitenlandsche pers, volgens welke een Turksche wapeninkoopcommissie in in Moskou zou zijn, worden eveneens tegengesproken. De vreemdelingen in Engeland ..Moeten werken of ▼echten" Alle buitenlanders moeten werken of vech ten, aldus luidt de titel van een artikel in de Daily Mail van 31 Januari. Volgens dit artikel worden binnenkort aMe bevriende buitenlan ders opgeroepen om voor Engeland te werken of te vechten. De inschrijving is verplicht. De autoriteiten zijn vastbesloten, aldus het blad, te zorgen, dat er geen „luiaards" meer zijn. Ieder wien Engeland onderdak biedt, moet alles voor de bescherming des lands doen. Engeland herbergt ongeveer 250,000 burger- personen. Alle tot werken in staat zijnde buitenlanders, die zich buiten de concentratie kampen bevinden, zullen opgeroepen worden. (DJLB.) DE ONLUSTEN IN JOHANNESBURG Het D.N.B. meldt uit New York: United Press meldt uit Johannesburg, dat tijdens de eenige dagen geleden uitgebroken onlusten, reeds 230 burgers en militairen deels ernstig gewond zijn. Van de naar zie kenhuizen vervoerde personen zijn acht bur gers en 75 soldaten gearresteerd. Aan de troe pen is medegedeeld, dat zij thans niet met verlof mogen gaan. De Manhattan weer vlot Naar uit West Palmbeach gemeld wordt, heeft men den grooten Amerikaanschen zee- stoomer Manhattan weer vlotgebracht Het 24,000 ton metende schip was, zooals men zich herinneren zal, kortgeleden onderweg van New York naar Californië op het strand ge- loopen. AANSLAGEN TE SJANGHAI Maandagmiddag hebben onbekenden te Sjanghai een aanslag gepleegd op twee ge rechtsgebouwen. Kort na 14 uur werden voor bijgangers in de Wei Hai Weistraat, in de internationale concessie, door een serie hevige ontploffingen, welke uit het gebouw van de rechtbank kwamen, opgeschrikt. Eenige oogenblikken daarna snelden twee mannen naar buiten, na den portier, die hen wilde tegenhouden, te hebben neergeslagen. Kort daarna ontploften handgranaten in het gebouw van de Special First District Court, tn de Tsjekian-street. Eenige Chineezen werden gedood en een jong meisje zwaar gewond. Ook hier wisten de daders te ontkomen. (S.P.T.) De Amerikaansche steun aan Engeland Het debat In het Huis van Afgevaardigden begonnen Het Amerikaansche huis van afgevaardigden is Maandag begonnen met de debatten over de wet op de ondersteuning van Engeland. De Democraat Sabath, die de debatten opende, verdedigde het standpunt, dat het ontwerp een verdedigingsmaatregel en geen oorlogsmaatregel is. De Democraat Bloom verdedigde het wetsontwerp eveneens. Hoe sterker de Vereenigde Staten worden, zei hij, des te gemakkelijker zullen ze ook den oorlog kunnen vermijden en hulp aan Enge land geeft den Ver. Staten tijd om sterk te worden. Het vermoeden, dat het ontwerp de V. S. noodzakelijkerwijs In den oorlog zal verwikkelen noemde hy ongegrond. Als eerste spreker der oppositie voerde de Republikein Fish het woord. (D.N.B.) Een opgewonden discussie omtrent Halifax De Republikeinsche afgevaardigde Fish zeide dat de Ver. Staten binnen de volgende zes maanden verwikkeld zullen raken in een oorlog in Europa en Azië, indien het Congres de wet ongewijzigd zou aannemen. Bovendien zou de Amerikaansche regeering alle be langrijke industrieën overnemen en de burgerlijke rechten opheffen. De Vereenigde Staten zouden dan een regelrechte dictatuur hebben. De debatten verliepen verder, volgens het D.N.B., uiterst opgewonden. Velen afgevaar digden, in het bijzonder den voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken, werd verweten, hun houding ten aanzien van de wet door hun gedachtenwisselingen met lord Halifax te hebben laten influenceeren. Republikeinsche afgevaardigde Dirksen eischte van Bloom nauwkeurige ophelde ringen omtrent den inhoud van zijn confe rentie met den Britschen ambassadeur. De voorzitter der commissie antwoordde opge wonden, dat in zyn onderhoud met lord Halifax over het wetsontwerp alleen de Congresprocedure ter sprake was gekomen. Voorts was gesproken over de wereldtentoon stelling. Bloom noemde de vraag van Dirksen ongepast. Deze antwoordde echter, dat thans beslist wordt over het lot van de Ver. Staten dat zyn vraag derhalve gerechtvaardigd was De senaat te Washington keurt den bouw van vrachtschepen goed De senaat te Washington heeft een crediet van 350 millioen dollar verleend voor den bouw van 200 stalen vrachtbooten en de stichting van nieuwe werven. Deze worden gebouwd te Portland, Los Angeles, New Or leans, Houston (Texas), Mobile (Alabama), Wilmington (North Carolina) en Baltimore. WAT DE WAPENING DEN VER. STATEN KOST De wapeningsuitgaven van de Vereenigde Staten in de tweede helft van 1940 hebben volgens een mededeeling van Taylor voor zitter der credietencommissie van het huis van afgevaardigden ongeveer 1,7 milliard dollar bedragen tegenover omtrent de 690 millioen in denzelfden tijd van 1939. De totale uitgaven waren in de tweede helft van 1940 gestegen tot circa 5,15 milliard dollar tegen over in ronde cyfers 4,48 milliard in 1939. De La Plata-conferentie U.P meldt: De oeconomische commissie van de La Plata-conferentie heeft het voorstel aan genomen, dat door Uruguay gedaan was en dat inhield dat een tolunie der vyf- mogendheden gesticht wordt. Het voorstel toont in zijn hoofdpunten overeenkomst met het voorstel, dat Ar gentinië heeft gedaan, doch het heeft bovendien de toevoeging, dat de vyf aan de l.a Plata grenzende landen voor het wederzijdsche welzijn werkzaam zullen zijn door over eD weer de exportover schotten aan binnenlandsche grondstof fen, landbouwproducten, brandstoffen en fabrikaten te koopen. Dit kan geschieden door tweezijdige overeenkomsten. Gegarandeerd oude kwaliteiten NIEUWE BINNENWEG 30 - ROTTERDAM Na de wanordelijkheden in Roemenië De regeering tast door Na den gisteren gehouden Roemeenschen ministerraad ls een communiqué uitgegeven volgens hetwelk men heeft besloten tot her ziening van de benoeming en het ontslag van rijksambtenaren gedurende de laatste maan den. Tilea de vroegere gezant te Londen zal van het Roemeensche staatsburgerschap ver vallen worden verklaard op grond van zyn anti-nationale houding en zyn werkzaamheid ten nadeele van den Roemeenschen staat. Voorts heeft de ministerraad besloten de Roemeniseering van het bedryfsleven van staat voort te zetten. Hoe de opstand werd voorbereid De Roemeensche pers bevat een officieele mededeeling, die constateert, dat steeds meer feiten bewyzen, dat de gebeurtenissen van 21 tot 23 Januari lang van tevoren waren voor bereid. Het aanstichten van de onlusten moet worden toegeschreven aan een kleinen kring van eerzuchtige politici, die van den aanvang af alle oproepen van Antonescu tot medewer king en eendracht hebben afgewezen. De voornaamste schuldigen zyn volgens deze mededeeling generaal Petrovicescu de vroegere minister van binnenlandsche zaken en de politiechef Ghika. De bladen publicee- ren in facsimile verscheidene documenten, die de voorbereidselen voor de incidenten ont hullen. Matsoeoka over Japan en Amerika Nooit hebben Japan en de Vereenigde Staten elkaar slechter begrepen De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeka, heeft in de begrotingscommissie van het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat Japan en de Vereenigde Staten elkaar nooit slechter begrepen hebben dan op het oogenblik. De Amerikaansche naitie, aldus de miniser, begrypt de werkelijke bedoelin gen van Japan niet. Het driemogendheden- pact is een vredespact, dat de uitbreiding van den oorlog wil voorkomen. Matsoeoka betoog de voorts, dat de buitenlandsche politiek van Japan op dit verdrag berust (D.N.B.) Een verklaring van Matsoeoka Japan overweegl sicb ie rechten van oorlogvoerende te verschaffen Matsoeoka, de Japansohe minister van bui tenlandsche zaken, heeft gisteren in de hoofd commissie van het Japansche Lagerhuis ver klaard, dat de regeering overweegt, zich in het conflict met China de rechten te ver schaffen vói een oorlogvoerenden staat, doch da' eohter dit vraagstuk nog niet is beslist De -*ermacht heeft reeds herhaaldelyk in dringende gevallen de oorlogsrechten uitge oefend, daartegen is het vraagstuk over een uitbreiding van de oorlogsrechten op vreemde concessies in China uiterst gecompliceerd Matsoeoka verwachtte echter, dat ook dit vraagstuk spoedig zal. zijn opgelost (D.N.B.) De Japansch-Russische visscherij-onderhandelingen Over een definitief accoord De gezant Isjii van het inlichtingenbureau heeft medegedeeld, dat te Moskou wordt onderhandeld over een definitief visscherij- accoord met de Sowjet-Unie. De Japansch- Russische handelsonderhandelingen kunnen elk oogenblik beginnen. Zij zullen echter los van de visschery-besprekingen gevoerd moe ten worden. Isjii zeide verder, dat alle voorbereidingen zyn getroffen voor de vredesconferentie tus schen Indo-China en Thailand, die waar- schijnlijk aan het einde van deze week zal beginnen. (D.N.B.) Geruchten over vorming van een Deensche tegen-regeering te Londen Schweiz. Press Telegraph meldt uit New York: Volgens een bericht uit Londen In de New York World Telegram bestaat in de Britsche hoofdstad het voornemen een Deensche tegen- regeering te vormen. Deze actie zou, zoo meent het blad, er in de eerste plaats op ge richt zyn de Deensche schepen dit in Ameri kaansche havens liggen, te mobiliseeren voor de vaart op Engeland. STANDAARDBROOD IN ENGELAND Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Het Engelsche ministerie van voeding heeft volgens den Engelschen berichtendienst mee gedeeld, dat binnenkort in geheel Engeland een „standaardbrood" wordt ingevoerd. PRIJSVERHOOGING IN ONZE PUBLIEKE GELEGENHEDEN De berekening van de zoogenaamde gebroken prijzen Zooals wy ln het kort reeds hebben mede gedeeld, heeft de Nederlandsche bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aanverwante bedrijven Horecaf ln verband met de nieuwe omzetbelasting van overheids wege toestemming gekregen tot het verhoo- gen van de prijzen in die inrichtingen met 5 pet. Met ingang van 1 Februari hebben de leden van den bond de bedoelde prijsverhoo- ging toegepast, met het gevolg, dat onder nemers en publiek sindsdien met „gebroken" prijzen voor vele verteringen moeten rekenen. In het officieele orgaan Horecaf lezen we, dat het systeem, om de omzetbelasting alleen op de restaurantverteringen en de logies- pryzen te verhalen, verlaten moest worden, omdat deze prijzen anders met 9 pet zouden moeten worden verhoogd om den last welke de omzetbelasting op het g e h e e 1 e bedrijf legt, op het publiek af te wentelen. Tot zulk een verhooging kon geen toestemming wor den verkregen; bovendien zouden daarmee de caféhouders niet zyn gebaat. Door toepas sing van het nieuwe systeem is de onder nemer overeenkomstig de bedoeling van het Omzetbelastingbesluit 1940 gedekt voor de hem daarby •opgelegde verplichtingen. Hotels en restaurants De prijzen in de hotels en restaurants, met uitzondering van de caféverteringen, worden verhoogd met 5 pet. ln dier voege, dat de na de toepassing der verhooging verkregen prij zen dienen te worden afgerond naar bene den tot een veelvoud van 5 cent. Bedraagt echter na toepassing van de verhooging de uitkomst een veelvoud van 2% cent of meer, dan mag naar boven worden afgerond tot weer een veelvoud van 5 cent ls verkregen. Het blad geeft hiervan een reeks voorbeel den, waaraan wy de volgende ontleend hebben: Logies met ontbijt: Logies met ontbijt 2.25 Toegestane verhooging 5 pet0.11% Uitkomst 2.36% Verplichte afronding 2.35 Logies met ontbyt 3.50 Toegestane verhooging 5 pet 0.17% Uitkomst 3.67% Toegestane afronding H 3.70 V Prijs6 m.C.nU. 1-50 Toegestane verhooging 5 pet 0.07% Uitkomst 1-57% Toegestane afronding - „"1.60 Prys ljflj Toegestane verhooging 5 pet 0.08' Uitkomst 1.83 Toegestane afronding IJ" A la carte pryien: Broodje met vleesch ƒ0.; Toegestane verhooging 5 pet 0.( Uitkomst 0.3l(j Verplichte afronding 0.30" Broodje met 2 spiegeleieren0.55t Toegestane verhooging 5 pet 0.02L Uitkomst 0.57f Toegestane afronding 0.60' Wy nen per flesch: t Roode Bordeaux 2.25rs Toegestane verhooging 5 pet 0.11» Uitkomst 2.36L1 Verplichte afronding „2.35 1 De aandacht wordt er op gevestigd, dat d verhooging slechts mag worden toegepast 3l de prijzen, welke op 9 Mei 1940 golden. De café-verteringen I a Ten aanzien van café-verteringen, w«l onder alleen dranken in café's, etc. wori verstaan, is verhooging van 5 pet. slechts tr gelaten op consumptieprijzen van 0.20 |l hooger. Hier geldt de bovenbesproken r«: van afronding op een veelvoud van 5 c. n 11 maar wordt naar beneden afgeroK op geheele centen. Ook hiervan moK enkele voorbeelden volgen: n Jonge Jenever0.20 Toegestane verhooging 5 pet 0.01 Uitkomst en nieuwe prijs0.21 Prys per glas bier 0.25 Toegestane verhooging 5 pet0.01) Uitkomst 0.26) Nieuwe prys 0.26 Kannetje thee 0.30 Toegestane verhooging 5 pet 0.01) Uitkomst 0.31)| Nieuwe prys 0.31 n Whisky soda 0.90 Toegestane verhooging 5 pet0.04)^. Uitkomst 0.94 Nieuwe prys 0.94 rï Hoewel de ondernemers de bedoelde prfel verhoogingen dus door kunnen voeren, zyt der in conflict te komen met het verbod prijsverhooging, is de nieuwe regeling blij baar nog niet definitief. Volgens den dim teur van het rijksbureau Horeca zal dit jv het geval zyn bij een binnenkort te verwat ten maximumpryzenbesluit Binnenlandsch Nieuws De aanmeldingsplicht voor per sonen van joodschen bloede raai van binnenlandsche zaken betreffende de verordening inzake den aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeelteUjk joodschen bloede. Hierin wordt o.a. bepaald, dat ten behoeve van jie in hét bevolkingsregister te stellen aantéekening omtrent de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van joodschen bloede wordt onderscheiden tusschen jood j en bastaard-jood b. De aanduiding j wordt gesteld ten aanzien van ieder, die: 1) uit ten minste drie naar ras voljoodsche grootouders stamt; 2) uit twee naar ras voljoodsche groot ouders stamt en a. hetzy zelf op den negen den Mei 1940 tot de Joodsch-kerkelijke ge meente behoorde of na dien datum daarin is of Wordt opgenomen; b. hetzij op den negen den Mei 1940 met een jood was gehuwd of na dien datum met een jood in het huwebjk is getreden of alsnog in het huweiyk treedt De aanduiding b wordt gesteld ten aanzien van ieder, die 1) van twee naar ras voljoodsche groot ouders stamt en die niet valt onder de be palingen van het tweede lid, onder 2); 2) van één naar ras voljoodschen groot ouder stamt Ten aanzien van laatstbedoelde personen, wordt onderscheiden tusschen: 1) bastaard-jood I b I, indien de per soon van twee voljoodsche grootouders stamt; 2) bastaard-jood II b II, indien de per soon van één voljoodschen grootouder stamt Bij dit besluit is een model opgenomen van het te bezigen bewijs van aanmelding. Radiohandelaren en hun voorraad Een bericht van de P.T.T. in verband met de radiobelasting heeft blykbaar onder de radiohandelaren misverstand doen opkomen ten aanzien van de verplichtingen, welke zy uit hoofde van de raddobelasting met betrek king tot hun voorraad hebben. Het is ge bleken, dat men in de meening verkeert, dat de heele voorraad moet worden aangegeven. Dit is niet het gevaL Alleen dient er bij de P.T.T. aangifte te worden gedaan van ver kochte radiotoestellen en toestellen, die lan ger dan twee weken uitgeleend, resp. ver huurd worden. Van den voorraad behoort slechts een duidelijk overzicht te worden by- gehouden, dat by eventueele controle ter be schikking is, maar niet by de P.T.T. behoeft te worden ingediend. De grootste besparing op Uw stroomrantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd: PHILIPS r LAMPEN, 22* 8) „Schrijf hem zelf, kind. Hij zal het zeer op prijs stellen. „Och, hij komt nu toch binnenkort", meende Martha, onwil lekeurig een blik op den brief werpend. „Hier, Martha, lees hem", zei mevrouw Schrader. ,,'k Heb het je slechts met een paar woorden verteld. Heino heeft er een heel verhaal bij. De brief is verbazénd opgewekt. Geen wonder ook. Hij maakt een flinken sprong vooruit." Toch werden deze woorden niet met opgewektheid gespro ken, hoezeer mevrouw Schrader verheugd was over de vorde ringen van haar zoon. Diep in haar ziel was er onbevredigdheid en onrust. Zy miste in den brief van Heino een dankbaren toon in dien zin, dat hy God dankbaar was voor de bekroning op zijn hard werken. Alleen door z ij n werk was de aandacht op hem gevallen. En h ij zou dat filiaal in Amsterdam wel op de been houden niet alleen, maar ook nog vooruitbrengen. In Rotter dam zou men tevreden over hem zyn. En dan sprak hij haar te veel over het vele geld verdienen. Haar bezwaar was «n dat kwam thans niet voor het eerst naar boven dat Heino veel te materialistisch was. Hij hing aan het stoffelijke, daardoor groot gevaar loopend, dat hij de geestelijke dingen voorby zou zie» Soms vreesde hij, dat hij niet meer was die kleine jongen, die aandachtig luisterde naar de vertellingen uit den bijbel, schran dere opmerkingen makende. Niet meer die kleine jongen, die zoo teer over den Heiland spreken kon. En wat had hij dan met zijn hard werken en geld verdienen? Wat baatte dat alles, als hij schade leed aan zijn ziel? En dat behoefde toch niet? Tjaard was het levend bewijs van het tegendeel. Hij had ook zyn drukke zaak. Hij had zelfs hard moeten ploeteren, om met God en met eere door de wereld te komen. Maar al gingen zijn zaken best, hij bleef dezelfde, op den Heere vertrouwende man, die beslist, belijnd, principieel zijn weg ging. Hy was niet een aanbidder van het stof; hy had een beslisten afkeer van den zondigen Mammondienst, in wel ken vorm dan ook. Zij vreesde wel eens, dat het met Heino den verkeerden weg opging. Aan uitlatingen, mondeling en in zijn brieven, meende zij dat te bemerken. O, als hij het geloof van zyn jeugd verloor; als hij ontrouw werd het jawoord, uitgesproken, toen hij belij denis van zijn geloof aflegde in de Westerkerk te Rotterdam, wat beteekende dan al het werken, al dat vorderingen maken? Het was dan niets dan klatergoud, schoonschijnend, maar in wezen rot, een zeepbel Terwijl mevrouw Schrader deze dingen in haar hart over legde, las Martha den langen, opgewekten brief, die haar toch niet opwekte. Aanvankelijk kon zy zich niet realiseeren, waar om de brief, waarin toch eenige vriendelijkheden aan haar adres voorkwamen haar terneer drukte. Maar al lezende, werd het haar duidelijk: deze brief was vol overmoed; het was zelfvertrouwen, wat er tusschen de regels doorschemerde. Dan, opeens steeg een blos haar naar het gelaat. Zij voelde haar hart kloppen. En iets, dat zij geen naam had kunnen geven, deed haar het bloed sneller jagen, 't Was, toen zij las de passage over den huidigen chef van het Amsterdamsche filiaal: ,,'k Heb u, geloof ik, wel eens gezegd, of geschreven, dat die mijnheer Jansma weduwnaar is. Hy bezit, evenals ik, niets op de wereld dan zijn handen, zyn werkkracht, die niet gering is, en zijn kennis, die er ook wezen mag. En die neemt me daar plotseling zijn ontslag met de mededeeling, dat hij zichzelf een zaak gaat stichten! 'k Verbaasde mij er over, want zonder geld kan men op de wereld nu eenmaal niets beginnen. Maar ongezocht kwam ik in eenen achter de waarheid. Mijn heer gaat de volgende maand met een schatrijke vrouw her trouwen. Beleefdheidshalve zullen we aannemen, dat het geld voor hem een bijkomstige zaak was. Zoo ja, dan neemt hij het gratis mee. In ieder geval heeft hij een verstandigen zet gedaan. Er zijn toch altijd menschen, wie het geluk als het ware tegen komt. Ik zou zoo gaarne doen, wat Jansma nu doet. Ik bedoel: een eigen zaak stichten. U weet wel, dat ik niet jaloersch ben op Tjaard. Maar dat neemt niet weg, dat ik wel gaarne in zijn schoenen zou staan. Ook mijn ideaal is, een eigen, flinke zaak te bezitten, waarin men door hard werken goed vooruit komt. Maar!! daarvoor is geld noodig. En dat bezit Heino Schrader niet. Zooals het Tjaard gegaan is, zal hem allicht niet overkomen. En de gebraden duiven, als by Jansma, vliegen slechts een enkele in den mond! Intusschen niet getreurd. Ik krijg nu een flinke positie in Amsterdam. Met een behoorlijk salaris, dat opgevoerd worden kan met dien verstande, dat er veel tantièmes bij kunnen komen. Dat ligt natuurlyk aan den omzet. En die omzet houdt verband met mijn werken." Martha las deze passage met gemengde gevoelens. Maar toch drong zy met kracht terug de opd.emende gedachte: hy vindt dat Jansma een verstandigen zet heeft gedaan, door een vrou met geld te trouwen; natuurlyk was het hem alleen oen het ge te doen; als Heino kans zag, deed hij het ook. Raadde mevrouw Schrader haar gedachten? „Ik vind, dat Heino over dien mijnheer Jansma wel wat te streng oordeelt", zeide zy. „Hij weet er totaal niets van j dan mag hy niet suggeeren, dat het dien man om geld te do« is. Want dat bedoelt Heino natuurlyk, al zegt Wj het niet Hi sarcasme ligt er dik op. Hij schijnt het een verstandigen weg 1 vinden. Maar die mynheer Jansma zal, als waar is, wat Hein hem toedicht,, wel ervaren, dat geld geen geluk aanbrengt. li de Heere beware Heino er voor, dat hij ook dien weg opgai Ik zal hem er eens op wijzen, dat hy alleen goed doet, als l trouwt uit oprechte liefde, al is zijn aanstaande vrouw ook n< zoo arm. 't Is Heino's fout, meer en meer wordt het mij du delyk, dat hij te veel aan het geld hecht. Geld voert ten ve derve, als men er zijn hart op zet." Het stond Martha thans klaar voor den geest, dat mevrou Schrader precies zoo dacht als zij. Er was alleen dit versch dat haar tante de bekommernis van een liefhebbende moedi uitsprak, terwijl zij besefte: als het Heino inderdaad om et vrouw met geld te doen is, dan breekt hy het woord, dat h j mij gegeven heeft; want dan heeft hij aan mij, arm meisj niets Het werd haar bang om het hart. De vreugde, in haar o) gekomen, toen zij zijn promotie en zijn komst in verband brac! met het korte oogenblik van geluk, anderhalf jaar gelede ongeveer, toen hij haar vroeg te wachten, en zij, vol geluk e dankbaarheid en liefde, belcofde te zullen wachten, was ve: smolten als sneeuw vo <r de zon. (Wordt vervolgd)»

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2