©j iffein&Schtodeki De Duitsch-ltaliaansche militaire samenwerking in Noord-Afrika PtHSPAg 4 FEBRUARI 1941 PAG. 311 De Engelsche verbindingslinies In gevaar gebracht U. P. meldt uit Rome: Zaterdag hebben voor de eerste maal Duitsche luchtstrijdkrachten aan de gevechten in Cyrenaica deelgenomen. Zij bombardeer den, zooals in het Italiaansche communiqué werd gemeld, militaire doelen in Solloem en Bardia. Tezamen met het eerste verschijnen van Italiaansche pan tsertroepen, waarvan het Italiaansche communiqué tevens melding maakte, schijnt dit te beduiden dat de mogend heden van de spil hun voorbereidingen om te trachten een keerpunt in den strijd in Noord-Afrika te brengen beëindigd hebben. De berichten der Italiaansche correspondenten uit Cyrenaica toonen aan dat het Italiaansche steunpunt Djaraboem nabij de Egyptische grens nog steeds stand houdt en een bedrei ging voor de Engelsche aanvallen in Cyrenaica blijft vormen. Inmiddels hebben de Duitsche Stuka's de Britsche transporten aangevallen en daardoor de geheele verbindingslinie tusschen Noord- Afrika. an Engeland ii! gevaar gebracht. Be halve het stoomschip van 10,000 ton, dat in de haven van Bardia tot zinken werd ge wagen in zijn verschillende vormen. Deze waren gemakkelijk te gebruiken, waar kiezel een harden bodem vormt, die als een autoweg dienst doet. Andere moeilijkheden stelt de zand- of duinenwoestijn. Hier werd men op dikwijls benauwende wijze door elkaar geschud, om dat men om niet in den weeken bodem weg te zakken met een zekere snelheid moet rij den, die weliswaar zelden de 40 km bereikt. In tegenstelling tot de Engelsche en Fransche koloniale besturen heeft het Italiaansche van den aanleg van spoorlijnen in Libye nage noeg afgezien. De lange duur der onderwer ping van de opstandelingen en de geringe financieele rentabiliteit verzetten zich daar tegen. Aldus werden alleen in de nabijheid van de beide hoofdsteden Tripolis en Bengazi korte smal-spoorlijnen aangelegd, die het karakter van locale verbindingen dragen, van Tripolis uit door de westelijke oazen naar Zoeara over 110 en die naar Azizzia en de Garianbergen over 70 km evenals van Ben gazi uit naar Barce over 108 km. Voor het overige beperkte men zich ertoe de belang rijkste sporen tot betonwegen te verharden en andere voor het verkeer geschikt te maken zooals die, waarop vóór den oorlog een regel matig autoverkeer van toeristen plaats had. Wat den kustweg betreft, het eerste vak loopt bij de Marmaricakust in een steppe vla Porto Bardia naar Tobroek. De weg bereikt zijn grootste hoogte tusschen Cyrene en bracht, hebben volgens het Italiaansche com muniqué Duitsche vliegtuigen die boven de Marmarica patrouilleerden nog 3 handels schepen tot zinken gebracht en drie andere beschadigd. Deze poging om de verbindings linies der Engelschen af te snijden, schijnt samen te hange® met de andere maatregelen van de spil, waarvan het doel is den Engel schen toevoer naar Afrika af te snijden. De Italianen strijden tegelijkertijd een ver dedigingsoorlog te Eritrea waar de Engelschen in de richting van Argodat 140 km opgerukt zijn. De Italiaansche troepen in deze streek doen alle mogelijke moeite om te verhinderen dat de Britsche afdeelingen, die respectieve lijk tegen Argodat en tegen Barentu optrek ken, zich vereenigen. De bezetting van de oase Djarabub in de Libysche woestijn, 250 km ten zuiden van Tobroek, houdt volgens berichten In de Itali aansche pers nog steeds stand in weerwil van herhaalde Britsche aanvallen, zoowel uit de lucht als te land. Met pantserwagens bestoken de Britsche strijdkrachten het eenzame fort (S.P.T.) Duitsche bommenwerpers boven Libyei En woordvoerder van het Engelsche ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat sinds kort Duitsche bommenwerpers in Libye opereeren. Zij hebben aanval len op vooruitgeschoven Britsche voor posten uitgevoerd. Officieren aan het Britsche front in Libye hebben in hun rapporten verklaard, dat de toestellen niet de gewone Italiaansche kenmerken droegen. Bovendien hebben ze een geheel nieuwe aanvalstactiek toegepast, waar uit de officieren met zekerheid de Duit sche nationaliteit van deze bommenwer pers konden vaststellen. Te Londen neemt men volgens S.P.T. aan, dat ze hun bases op Sicilië hebben. De toestellen, die men tot nu toe heeft waargenomen, zijn Hein- kels. De wegen in Libye En de bodemgesteldheid De groote weg, die door Balbo langs de kust van Libye werd aangelegd, heeft alge- meene bekendheid verworven. Een medewer ker van de Kölnische Zeitung beschrijft wat de Italianen in het algemeen op dat gebied gedaan hebben. Toen zij dat gebied begonnen te bezetten vonden ze er slechts karavaan paden, die in vele gevallen alleen door het geoefende oog van den Arabier te onderschei den waren. De Italianen brachten er den FRAAIE ELECTR. ORNAMENTEN voor elke kamer, voor elke beurs. N.V. COUZY, le MlddeUandstr. 72. Rotterdam Slonta en wel op 868 m. Verderop vertoont het landschap gelijkenis met de Romeinsche Campagna. Het gebied leent zich uitstekend voor een guerilla. Naar de zee glooit het terrasvormige land meest steil omlaag. Tus schen Derna en Cyrene kan men zich in een Duitsche bergboschstreek wanen. Achter Derna begint het tweede terras. Een afstand van 87 km scheidt den reiziger dan nog van Cyrene, dat op 621 m vlak bij de zee ligt, waarvan de op 18 km gelegen haven Apollonia is. Ten W. van Cyrene begint dan de stijging naar het derde terras. Daarover leiden twee wegen naar Barce, de noordelijke in de nabijheid van de kust, ongeveer 120 km, de zuidelijke via Slonta 162 km lang. De eerste maakt nu een onderdeel uit van de Littorane. Voor het in een wijde vlakte gelegen Barce glooit het land naar het eerste terras af en achter Barce begint de daling naar de vlakte van Bengazi. Dit is verreweg de steilste van alle. Van hier af begint de eindelooze tocht via Bengazi naar de groote Syrte. Achter Misoerata schuift de hooge Garian tot aan de zee vormt aldus over een breedte van ongeveer 100 km een moeilijk te nemen hin dernis, vooral voor een vijand, die het ver schrikkelijke Syrtegebied in den rug heeft Engelsche vliegtuigen boven Noord-Frankrijk Het Britsche luchtwapen heeft gistermiddag met een aantal gevechtsvliegtuigen onder escorte van jagers aanvallen trachten te ondernamen op Duitsche vliegvelden in Noord- Frankrijk. Eenige aanvallers slaagden er in bommen uit te werpen, doch aan militaire installaties is niet de geringste schade aan gericht. Slechts drie bommen vielen op onbebouwden grond naast een vliegveld. Het zwaartepunt van de aanvallen moest kennelijk op Boulogne liggen, waar evenwel slechts verscheidene woonhuizen door tien brisantbommen in totaal beschadigd en tien burgers gedood werden. Duitsche jagers dreven de aanvallende formaties uiteen. Bij de luchtgevechten, die zich ontwikkel den, werd een Engelsch jachtvliegtuig door Duitsche jagers en een bommenwerper van het type Bristol-Blenheim door luchtdoel artillerie neergeschoten. Een derde Britsch vliegtuig, een jager van het type Hurricane, werd tot een landing op een Duitsch vliegveld gedwongen en geraakte onverlet in Duitsche handen. De bestuurder werd gevangen ge nomen. Een poging van de Britten om een tweeden aanval te ondernemen, werd verijdeld. Alle vijandelijke vliegtuigen draaiden om, zoodra zij de Duitsche jagers in het oog kregen. De moeilijke voedselpositie in België Het oordeel van de Hoover- commissie De drie vertegenwoordigers van de Hoover, commissie, welke er op uit is verbetering te brengen in de ravitailleering der bezette ge bieden, mr. Stevens, mr. Mac Donald en mr. Murray, hebben, naar het Nieuws van den Dag uit Berlijn verneemt, bij hun aankomst uit Brussel aan de persvertegenwoordigers in de rijkshoofdstad verslag uitgebracht over hun bevindingen in België. Zij verklaarden, dat, indien vóór 15 Februari geen onmiddel lijke hulp aan België zou worden verleend, aldaar een ware hongersnood zal uitbreken. Op 15 Februari, aldus de Amerikaansche commissieleden, zullen alle voorraden in België uitgeput zijn. Dit geldt zoowel voor koren, vleesch meel, zuivelproducten, eieren, aardappelen als voor alls andere belangrijke levensmiddelen. België was steeds wat de levensmiddelenvoorziening betreft, voor een belangrijk deel op het buitenland aangewezen. Deze iiwoer is in 1939 sterk teruggeloopen en na de bezetting van het land in 1940 geheel stilgelegd. In de sedert de capitulatie verstre ken maanden heeft men de nog in België voorhanden voorraden opgebruikt, zoodat thans een ramp het Belgische volk te wach ten staat. In de groote steden, aldus de com missieleden, kan men de eerste verschijnse len van ondervoeding reeds bij de kinderen waarnemen. Vooral het groote gebrek aan brood doet zich in hevige mate voelen. De commissieleden verklaarden, dat slechts hulp van buiten af tot de mogelijkheden be hoort. In de eerste plaats komt hiervoor Rus land in aanmerking. De Belgische regeering bevindt zich op het oogenblik in onderhande lingen met Moskou, doch deze schijnen heel weinig kans op slagen te hebben. Onafhanke lijk hiervan heeft de Hoover-commissie zelf standige onderhandelingen met de Sowj et- regeering geopend, waarvan men echter wei nig verwacht. De Duitsche overheid in België In de tweede plaats zou de door Amerika aangeboden hulp verlichting kunnen brengen. Hierbij moest echter in aanmerking worden genomen, dat dan eerst de Britsche regeering haar toestemming zou moeten geven tot; het opheffen van de blokkade ten behoeve Belgische levensmiddelen transpórten, hetgeen tot nog toe door Londen geweigerd werd. Bovendien zou het maanden duren, alvorens een dergelijke hulpverleening van gene zijde van den Oceaan effectief zou kunnen worden. In de derde en welhaast laatste plaats hun hoop op Duitschland gevestigd, al ware het slechts om voor eenige weken of maan den de moeilijkheden te overbruggen. Dit zouden vooral de wintermaanden moeten zijn en de periode, welke zou moeten verstrijken, totdat effectieve hulp van buitenaf België zou kunnen bereiken. Reeds thans, aldus, ver klaarde men den correspondent, zijn de Duit sche autoriteiten in België er toe overgegaan hun voorziening met levensmiddelen geheel en al in Duitschland te dekken, opdat zijzelf niet ten laste van de Belgische levensmidde len voorraden zouden vallen. Dit geldt ook wat de fourageering der Duitsche bezettingstroe pen in België aangaat. De commissieleden hebben alle mogelijkheden om aan de moei lijkheden te gemoet te komen onderzocht en daartoe onderhandelingen ingeleid. De commissieleden hebben in België onder, handeld met oud-minister Hijmans, met den chef der landbouwafdeeling de Winter en met prof. Nols. Het hoofd der Porijsche politie afgezet Wegens zijn sympathie voor de Gaulle Uit betrouwbare bron verluidt, dat Roger Langeron, de prefect van politie te Parijs, van zijn functie ontheven is wegens zijn sym pathie met generaal de Gaulle en dat zijn secretaris in verband met Britsche propaganda in Frankrijk is gearresteerd. Iii een voorstad van Parijs zijn vele vuur wapens gevonden ondanks het feit, dat de burgerbevolking er niet in haar bezit mag hebben. De prefect werd reeds 24 Juni van het vorige jaar afgezet. Een onderzoek naar zijn vermeende sympathieën voor de vrijmetse larij werd toen ingesteld. Daar het geen resultaten opleverde werd Langeron veertien dagen later in zijn ambt hersteld. CU.P.) Snel, grondig gemakkelijk scheren zelfs van den zwaar- sten baard zonder kwast, zonder zeep, zonder mesjes t een argument, dat meetelt in deze tijden! PHILIPS Enorme keuze Berlijn en Vichy De situatie onoverzichtelijk In hét beoordeelen van de tegenwoordige betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land gaat men in bevoegdé politieke kringen te Berlijn steeds uit van twee vaste punten, t.w.: 1. Het wapenstilstiJidsverdrag2. het onderhoud tusschen Hitier en Pétain, waar bij in principe werd besloten tot een politiek van Fransch-Duitsche samenwerking, onaf hankelijk van het verloop van den oorlog tusschen Duitschland en Groot-Britannië. Men ontveinst zich te Berlijn nie'., dat de binnen- landsche strubbelingen, welke zich in den loop van de afgeloopen week in Frankrijk hebben voorgedaan, de situatie onoverzich telijk maken. Men verklaart ook in de meest bevoegde kringen te Berlijn, dat men alhier in geenen deele kan beoordeelen, in hoeverre de beoogde samenwerking in gevaar wordt gebracht (S.P.T.) In de naailokalen van de nationaal-socia- listische Frauenschaft heerscht de grootste vindingrijkheid. Er zijn namelijk hiusvrou- wen die ontdekt hebben dat haar oude naai mandje een ware goudmijn is, gevuld met allerlei kleine lapjes en onderdeelen van kleedingstukken die zij zeer wel ontberen kunnen en die zich heusch nog leenen tot de meest gedurfde omvormingen. Een huis vrouw vond bij voorbeeld een oude half ver geten omslagdoek van geruite stof. Zou men zooiets kunnen gebruiken? Natuurlijk, en met vaardigheid werden er twee jongensblouses van gefabriceerd. En zoo van een oud modische witte gebreide heerenshawl aller liefste babybroekjes, van een gebloemde mousselin mantel jurkjes voor het jonge meisje. Een andere vormlooze, door de mot ten opgevreten damesmantel vierde zijn ver jongde opstanding als een solide gevoerd, uit broek en jas bestaand costume voor een kleinen jongen. „Eén voor allen, allen voor één", deze schoone stelregel vindt hier in de lokalen zijn consequente toepassing; want al kan men onder de huidige omstandigheden geen wol meer weggeven, men vindt toch allicht iets dat te omberen is. Welnu, aan alle Duitsche vrouwen werd een oproep gericht om al zulke ongebruikte, niet te' gebruiken en dus misbare stukken op te zenden, het liefst in den vorm van vier kante breisels. Er werd gehoor aan gegeven; honderden resten van stof kwamen samen, menig stukje was op zijn beurt weer gelapt. Uit deze bonte, wemelende hoop werden drie heerlijk warme dekens voor de soldaten van Narvik vervaardigd. Ook worden' wel eens kostbare stukken geofferd. Zoo kwam op een goeden dag zoowaar een gekleede jas binnen. Wat zou men daar van maken? Een damesmantel vond men, daartoe leende zij zich het best; en dan viel ook nog van de pijpen profijt te trék ken door er een paar voorbanen van te maken, terwijl een oude bruidsjapon dienst deed als de voering. Een typische gedachte dat uit twee zoo verschillende zaken, aan twee zoo verschillende personen toebehoord hebbend, thans een kleedingstuk was tot stand gekomen voor een derde. Niets wordt weggeworpen, de laatste overblijfselen van een deurgordijn worden verwerkt tot een paar warme, met wit bont gevoerde bordeaux - roode pantoffels; het vilt van drie hoeden, over elkaar geplakt, leverde zolen 'op; het geen restte van covercoats die hun rol had den uitgespeeld, transformeerde zich tot boks- handschoenen voor de soldaten, bij wie het levendige geestdrift wekte. Wanneer tenslotte alle mogelijkheden tot ten nutte making uitgeput zijn, dan wordt het allerlaatste afval naar een fabriek ge voerd, waar het verwerkt wordt „tot opvulsel van kussens, dekens en andere practische dingen. Verwoede gevechten in Oost-Afrika Het Italiaansche weermachts- bericht Het 241ste Italiaansche weermaehtsbericht luidt: Aan het Grieksche front activiteit van onze patrouilles en Pfitreden van de artillerie van weerszijden. Onze vliegtuigen hebben troepen concentraties gebombardeerd. In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen met succes uit gemechaniseerde strijdmiddelen bestaande Britsche colonnes gebombardeerd. In Oost-Afrika zijn ook Zondag weer ver woede gevechten geleverd in de zone van Agordat en Barentoe. Onze luchtmacht was Tiet een bewonderenswaardige bezieling voort durend in actie. Van het Westen komende vliegtuigen heb ben boven Sardinië gevlogen en zonder eenig succes bommen en twee torpedo's geworpen op den dijk van de Tirso. Andere bommen kwa men in het open veld terecht zonder dat slachtoffers vielen of schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig werd door het lucht afweergeschut getroffen en moest dalen. De bemanning is krijgsgevangen gemaakt. Een Engelsch vliegtuig van het type Spitfire is in de nabijheid van Viareggio tot dalen gedwon gen. De bestuurder is gevangen genomen Een nieuwe burgemeester te Boekarest Generaal Modreanu is benoemd tot eerste burgemeester van Boekarest. HU was de laatste prefect van politie onder het bewind van Carol. Rust In Roemenië Een te Boekarest uitgegeven communiqué deelt mede, dat ln het land rust heerscht en de autoriteiten bU de achtervolging van de genen, die verantwoordelijk zUn voor de troe belen, talrijke arrestaties hebben verrióht en groote hoeveelheid materiaal en koop waar buitgemaakt, die door de oproerlingen gestolen waren. Naar het D.N.B. mededeelt zUn tot dusverre te Boekarest 2868 personen gearresteerd wegens deelneming aan de ongeregeldheden 21 tot 23 Januari Eenigen hunner zyn weer vrijgelaten, zoodat nog 2257 personen zich jn hechtenis bevinden. In de provincie bedraagt het aantal arres tanten 2776. De laatste dagen zijn bU de op standelingen niet veel wapens meer gevonden. ROEMEENSCHE OFFICIER VERMOORD Voor het gebouw van de universiteit te Boekarest zijn Zaterdag drie Roemeensche officieren, o. a. een luitenant-kolonel, door onbekende vrouwen op straat doodgeschoten. (D.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Berlyn: Naar Reuter meldt, heeft een Duitsch vliegtuig gisteren bommen op Londen ge worpen. By bedekten hemel hebben Duitsche vliegtuigen langs de kust gevlogen zonder „noemenswaardige" schade aan te richten. Slechts in een kuststad in het Zuid-Oosten werden verscheidene" gebouwen beschadigd. VAN DE NATIONALITEIT VERVALLEN De Fransche Staatscourant bevat de namen ran een aantal personen, die van de Fran sche nationaliteit vervallen zijn verklaard. Daarby zUn de namen van den vroegeren vice-admiraal Muselier en den vroegeren gr verneur-generaal Richard Brunot GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANTIE-STANDR O O D G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Binnenlandsch Nieuws Vier kinderen uit een brandend huis gered Kordaat optreden van een brigadier van politie Zondagavond, omstreeks kwart over acht, is brand uitgebroken in het perceel Trooststraat 181 te 's-Gravenhage, waar vier kleine kinde van resp. Yt jaar, 1#, 2^ en 4 jaar oud alleen thuis waren. De brand sloeg later over naar de 2e etage, no. 183,, en van daar naar de tweede etage van perceel 189. No. 181 werd bewoond door den glazenwasscher Buurman met zyn gezin, no. 183 door den bloemenkoop- man De Zeeuw en no. 189 door de familie Heysteeg. Behalve de genoemde kinderen was geen der bewoners thuis. De motorspuit van het bureau Van der Vennestraat rukte uit en al spoedig werd de voordeur van perceel 181 opengebroken, waar op de brigadier v. d. Graaf, commandant van deze motorspuit, naar binnen ging. HU hoorde een zwak gehuil en vond in 1(hk de voorkamer, welke reeds in lichterlaaie stond, de baby van een half jaar in een 1 wiegje, dat ook reeds brandde. Hij wik- ®1 kelde het kindje in dekens en bracht het fa naar buiten. Weer ging hU naar binnen en in een uitbouw in de achterkamer vond hy drie ledikanten, waarin de an- ner dere drie kinderen zich bevonden. Allen »ch sliepen rustig en waren zich van geen i pl gevaar bewust. Er hing reeds een verstik- val kende rook, doch het gelukte den briga- 5a dier tot drie maal toe tot den uitbouw dal' door te dringen en de kinderen in veilig- heid te brengen. De kinderen zyn dank zU ieli, het doortastende optreden van den heer en v.d. Graaf, aan den verbrandingsdood ito ontsnapt; de baby had een paar onbedui- te dende brandwondjes aan de handjes Een opgeloopen. iren, Bm De brand is vermoedelijk ontstaan in een^n kast in perceel 181. jpr Ook de motorspuit van den Rijswijkschen- weg is uitgerukt, evenals de ladderwagen, doch deze laatste behoefde geen dienst te doen. re< Gebluscht werd met drie stralen op da loo' waterleiding. De brand is langs een bintlaag <tie; overgeslagen naar de 2e etage van perceel 189. De eerste etage is geheel uitgebrand. .ek( Land- er Tuinbouw elir Opening landliouwhuishoudschool^ te Zuidhorn Niettegenstaande A moeilyke tydsomstandig- a c heden is het de G:oninger Maatschappij van lite Landbouw gelukt, b Zuidhorn een landbouw-eió huishoudschool te sichten, die hare leerlingen uit geheel Zuid-Weierkwartier trekt en reeds aV 60 leerlingen telt. rr Zaterdagmiddag ieeft in tegenwoordigheid "de van een groot aantalgenoodigden in een der les- 'en lokalen de officieel! opening plaats gehad. Aan- ite: wezig waren ondermeer de heer E. H. Ebels, lat; de ?re De architect vanhet gebouw, de heer K. G. 5r Olsmeijer te Wnsum, gaf een resumé van Dit den bouw der schol en van de moeilykheden tec die het verkrijgen van de noodige materialen kü; hadden opgeleverd sn droeg met een woord van j dank aan het bestur der G. M. v. L. den sleu- an het gebouw over aan den voorzitter, den heer H. D. Louwe: J3* De heer Louweshield daarna de inwydings- 5pi rede, waarin hij vees op het nut, de noodzake- ;ar lykheid en de omisbaarheid van goed land- |ijl vooraeeien voor nar gezin, iviei ae Deste wen- schen voor de toebmst- der thans hier geopende school overhandige spreker den sleutel van het 3ri gebouw aan de crectrice, mej. G. Bakker. ogi De directrice gé mede namens het personeel.} i, ting aan hare eKentelijkheid aan net bestuur <ja ;r G. M. v. L., i het bijzonder aan den heer Louwes en aan da secretaris en den adj.-secre- taris, de heeren i A. P. Minderhoud en L. J. J3 Dijkhuis, voor helvele, dat zij voor de stichting bs en inrichting der chool hebben gedaan en voor eti' de cadeaux. tc Namens de leerngen bracht me]. Kuiper dank n aan het bestuur n bood dit een pot met anje lieren aan. Ten slotte spra de burgemeester van Zuid- Drn, de heer R. i. Cleveringa, tevens voorzitter an de commissi van toezicht der school. Nadat de thee ras geserveerd door een aantal leerlingen der scbol werd het gebouw in^ogen schouw genomen.Het gebouw is eenvoudig van lijn en sober vanopzet. Het bevat beneden een wasch- en stryklkaal voor 24 leerlingen; een kamer voor de drectrice. En boven twee les lokalen: een vooi het geven van naailessen en ruime ceuken, beide berekend voor het geven van le aan 20 leerlingen. COÖP. 'UINBOUWVEILINQ BARINDRECHT O. Aan het verslag van de Coöperatieve Tuinbouw veiling Barendrech en Omstreken G.A. te Baren- drecht ontleenen vii. dat ls geveild v j. 1,776,126). tet ledental y—-- 2,374,035 Dec. 439. AanJ de fruitsorteeïng is 1,081.818 kg fruit gesor teerd. Uitgegeven lan aanvoerders werden 1.922.893 "listen De aanvoer bedroeg aardbeien 767,853 kg, ippelen 1,028.728, per 1,638,628, stamboontn 2,010.325, bloemkool J 082. snUboonen 341.243. aardapp. 1,368,936 k; en andijvie 2-572-515 kommers 404,665 stiks, kroten 710,459 kg 359.21 bos, roode kool 760-857 kg. savoyekool 816,170 xg, glassla 449.068, natiursla 3,820,874 krop, spruiten 1,799,007 kg. witloi 962,925 kg. De kistenhuur la vastgesteld voor ledtn op 1 en voor nletleden op 2 cent per kist, reillgpercentage voor leden 2, In het bestuur ls ln de vacature A. L. Dekker, gekozen de heer H. C. Mol te Barendrecht j Adr. Kooljman de heer J. I. U1Jter linde te Barendrecht. In den Raad van Toezicht zijn leden gekoze Os. A. Bezemer en G. v. SS9S&9SEB door fill J- VAN OEN BOSCH 7) De dagen, dat Heino thuis was, waren tegengevallen. Er waren toen nog enkele logé's, zoodat Martha het druk had gehad. En zij meende aanvankelijk, dat Hèino tegenover haar niet meer de Heino van eenige maanden terug was. Wel was hij hartelijk, maar hij zocht geen toenadering, hoewel daarvoor wel de ge legenheid was geweest. In ieder geval heel gemakkelijk en een voudig, toen het geheele gezelschap een middag in Paterswolde doorbracht. Er was evenwel niets gebeurd. Alleen zijn blikken moesten haar zeggen, dat hij zijn belofte niet vergeten was. Zij had zich diep ongelukkig gevoeld en had niet kunnen na laten in haar blikken een verwijt te leggen: was dat mannen- trouw of had hij voor enkele maanden van zijn woorden niets gemeend? Vermoedelijk had hij de verwijtende blikken opgemerkt, be grepen, g«voeld. Want den avond voor zyn vertrek verscheen hij plotseling in de keuken, waar zij nog enkele bezigheden verrichtte. „Ik vind het in huis een saaie baweging, Martha", had hy ge zegd. „Als ik weer kom, moeten er geen logé's zijn. Zoo hebben we niets aan mekaar. Je denkt toch nog wel aan mij? Haar blik was zoo welsprekend en lief geweest, dat hij haar haastig had gekust. „Laten we het aan je moeder vertellen, Heino", had zij ge smeekt. „Dat is toch eerlijker en heerlyker voor ons allen. Je weet, dat tante het vast goed vindt. En dan kunnen we elkaar schrijven." „Laten we nog even wachten, kindje", had hij geantwoord. „Als ik.... Je moet maar eens zien, Martha. Als je het maar lekker klaar maakt", was hij toen, luid sprekend, zichzelf in de rede gevallen, omdat zij werden gestoord. Daarna hadden zij elkaar onder vier oogen niet meer gespro ken. Maar zy was weer gelukkig geweest, 't Was niets dan in beelding van haar. Hij zou komen, als hij goed in staat was, een vrouw te onderhouden, hoewel hij dat, volgens Tjaard, nu reeds kon, wanneer de eischen althans niet te hoog werden gesteld. Ze was weer gelukkig geweest. Hij was zyn belofte niet ver geten. 't Waren geen losse woorden geweest. Hij had haar lief. Welnu, zij kon wachten. Echte liefde heeft geduld. „Als ik weer kom, moeten er geen logé's zijn, zoo hebben we niets aan mekaar", had hy gezegd. Maar hij kwam niet weer. Maanden verliepen. En de twijfel rees al sterker in haar lief hebbende vrouwenziel. Wat was dat voor een minne behande ling? Was dat nu gruwelijk spel? En te erger werden haar twijfel en angst en vrees en smart, toen Heino mtft tien dagen vacantie zou gaan en hij, zooals hy schreef, die benutten zou om een reisje naar Zwitserland te maken, 't Was wel vervelend voor moeder en Martha, schreef hij, maar het hem gedane aanbod, met een klein gezelschap mee te gaan, was zoo verleidelijk. Voor zyn ontwikkeling was he' zoo goed. Hij zou zien, een maand daarna, van Zaterdag Maandag te komen. Tegenover mevrouw Schrader, die er over morde, had zy in haar groote liefde hem nog verdedigd, 't Was toch wel uitstekend voor zijn ontwikkeling. Groningen kende hij door en door. Vreemde landen zien v/as altijd goed. En terwijl zij hem verdedigde, had haar hart geschreid. Zy voelde, dat zij hem verloren had. Hy had haar niet lief, zooals het behoorde. Hij had feitelijk met haar gespeeld. En dat bange vermoeden werd haar schier tot zekerheid, toen Heino een maand later ook niet kwam, omdat het, volgens zUn brieven, in de zaak zoo enorm druk was, dat hij op zyn afdee- ling niet gemist kon worden. Zij kon dat niet gelooven, te meer niet, omdat Tjaard haar geheel onopzettelijk in die mee ning stijfde, door op te merken, dat het overdreven was van Heino, en hij er best eens kon uitbreken. In zijn brieven noemde hij een enkele maal haar naam, maar van bepaalde hartelijkheid was er niets te bespeuren. Even was er eens een glimp van hoop en vreugde gekomen, toen zij in een zijner brieven aan zijn moeder las: „Mijn hospita roemt zoo het portret van de knappe Martha, 't Is goed, Martha, dat je het niet hoort, want er was alle gevaar voor ijdelheid. Gekheid, hoor, het meisje, dat op mijn schoorsteenmantel staat, is niet ijdel." Toen was er weer die oprechte vreugde in haar hart: hij houdt van mij, mijn foto staat op zijn kamer, in zijn onmiddellijk bereik Zoo slingerde zij steeds tusschen vrees en hoop. Maar met dat al verborg zij haar gevoelens diep in het hart. Met niemand sprak zij er over. En zij vermoedde in de verste verte niet, dat er één was, die haar doorgrondde: Truus, Tjaards vrouw. Zij kon het ook niet vermoeden, want deze zweeg, zelfs tegenover haar man. En nu kwam daar in eenen Heino's brief, meldend zijn komst en gewagend van zyn promotie. Haar hart klopte sneller. Zij legde verband tusschen die pro motie en zijn komst. „Kun je enkele jaren wachten?" had hij gevraagd. Ik zal hard werken, om vorderingen te maken." Zij had gewacht. Maar hij had ook hard gewerkt. En de bekroning van zijn hard werken was niet uitgebleven. Kwam hij nu, om zijn belofte in te lossen? Want in al haar peinzen was toch steeds terug gekeerd dat stereotype: Heino is toch niet onbetrouwbaar, ik ken hem al jaren, we zijn samen opgevoed, we gingen met elkaar om als broer en zuster. Maar als hij niet onbetrouwbaar was en dat was hij toch niet! dan kwam hij nu, nu hij zulk een promotie gemaakt had, tot haar, om te zeggen: „Ik heb mijn woord gehouden, houd jij het ook?" Natuurlijk, zoo was het. Zij had zich muizenissen in het hoofd gehaald. Hij „Martha!" „Ja, tante?" „Waar zit je met je gedachten?" lachte mevrouw Schrader. „Ik vroeg al tweemaal, of er nog briefkaarten in huis zijn." „Neem me niet kwalijk, tante. Ik was, geloof ik, even af wezig. Ja, ja, er zijn nog briefkaarten." „Dan zal ik er straks een schrijven en Heino gelukwenschen. En dan meteen zeggen, dat hij niet onverwachts voor onze neus moet staan. Stel je voor, dat hij daar Zaterdagavond in eenen kwam aanloopen!" „Neen, dat zou niet gezellig zijn. Feliciteer Heino dan ook van my, tante." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2