ïnteekenbiljet y AAN DAG 3 FEBRUARI 194» PAO. STADSNIEUWS Officieels Publicaties LUCHTBERSCHERMING Openbare bekendmaking. De Burgmeester van Leiden; Gelet op artikel 12, lid 4 en lid 6, der Wet betreffende bescherming tegen luchtaanvallen; Stelt, onder intrekking van de bij zijn be sluit van 10 Mei 1940 ter zake gegeven voor schriften, de volgende gedragsregels vast: I. a. Gedurende de periode tusschen de seinen „Luchtalarm" en „Luchtalarm ge ëindigd mag niemand, niet behoorende tot het personeel van den Luchtbeschermings dienst, of tot eenige door of vanwege het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst dezer gemeente aangewezen hulpploeg, zich op den openbaren weg bevinden. Men zal, zich bij het sein „Luchtalarm" op den openbaren weg bevinend, zich terstond naar een openbare schuilplaats moeten begeven, dan wel, bij ge brek daarvan, in nabijgelegen huizen een goed heenkomen dienen te zoeken. Dit geldat even eens voor inzittenden van onder c. genoemde rij- en voertuigen, trams enz. b. Publiek, dat zich bij het sein „Lucht alarm" in eenig gebouw bevindt, moet gedu rende de periode van luchtalarm in dat ge bouw blijven. c. Bestuurders van motorrijtuigen, rijwie len of andere rij- of voertuigen, dan wel be- stuurderrs of geleiders van rij- of trekdieren of ander vee, zijn op het sein „Luchtalarm" verplicht, hetgeen door hen wordt bestuurd of geleid onmiddellijk op het uiterste rechter gedeelte van den weg te plaatsen, alvorens den openbaren weg te verlaten. Daarenboven zijn bestuurders of geleiders van rij- e.. trek dieren of ander vee verplicht, de door hen bestuurde of geleide dieren aan den kop vast te binden, dan wel de wielen van het voer tuig met de rem, of met een ketting, vast te zetten. Trams moeten zoodanig worden stil gezet, dat zij het verkeer niet in den weg staan. IL Het is aan bestuurders of houders van motorrijwielen en rijwielen verboden deze voertuigen tusschen zonsondergang en zons opkomst onbeheerd op den openbaren weg te laten staan. III. Het is verboden gebruik te maken van eenig signaal, waarvan de klank met dien van een sirene overeenkomt, anders dan voor het geven van het sein „Luchtalarm" op last van het hoofd van den Luchtbescher mingsdienst. IV. Een ieder is verplicht de door of na mens het hoofd van den Luchtbeschermings dienst gedane aanwijzingen of bevelen stipt en onmiddellijk uit te voeren. Bovenstaande bepalingen treden in werking op den dag, waarop deze Openbare Bekend making is afgekondigd. De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 3 Februari 1941. Vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging Jaarvergadering van het Streek- verband „Bloembollenstreek" Reeds meer dan 80,000 verzekerden. In een der zalen van restaurant Zomerzorg te Leiden werd Zaterdagmiddag de jaarver gadering gehouden van het streekverband Blombollenstreek van vereenigingen voor zie kenhuisverpleging in Nederland. De vergadering stond onder leiding van den heer P. P. de Koning van Leiden, voorzitter van het streekverband. Deze sprak bij den aanvang der vergadering een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzon der zich richtend tot de afgevaardigden van het federatiebestuur van de vereenigingen voor ziekenhuisverpleging in Nederland. Na het openingswoord werden door den se. cretaris, den heer C. H. Steenwinkel jr. van Lisse de notulen der vorige algemeene verga- dring voorgelezen. Uit het door den secrtaris uitgebrachte jaar verslag vernamen wij, dat het streeksverband thans niet minder dan 17 aangesloten vereeni gingen telt, n.l. de vereenigingen De Verple- gig te Katwijk; Voorzorg, Verplegingsfonds en St. Franciscus van Assisie, beide te Kat wijk aan den Rijn; De Onderlinge te Leiden; Coöp. Vooruit afd. Verplegingsfonds, Leiden; Prot. Ziekenhuisverplegingsfonds te Lisse; Draagt Elkanders Lasten, Noordwijk; Hulp in Nood, Noordwijkerhout; Draagt Elkanders Lasten, Oegstgeest; Draagt Elkanders Lasten te Valkenburg (Z.H.); R.K. Ziekenhuisverple- gingsfonds Voorhout; Onderling Hulpbetoon te Voorschoten; Draagt Elkanders Lasten te Was. senaar; Prot. Ziekenhuisverplegingsfonds te Warmond; Ziekenzorg te Wassenaar; RE. Ziekenhuisverplegingsfonds St. Joannes de Deo te Lisse. Het totaal der aangesloten verzekerden be draagt thans niet minder dan 815,46, waardoor het streekverband Bloembollenstreek zich een vasten zetel ziet toegewezen in het federatie bestuur van d Vereenigingen voor ziekenhuis verpleging in .Nederland. Uit bovenstaande blijkt, dat de actie steeds groeiende is en door de vereenigingen wordt verstaan, dat samenwerking op het terrein van de Ziekenhuisverpleging noodzakelijk wordt geacht In den loop der jaren is dan ook meer dan eens gebleken, dat optreden in organisch verband goede vruchten heeft afgeworpen voor het plaatselijk verenigings leven. Den voorzitter werd dank gebracht voor zijn vele werkzaamheden voor het ver band. Door den voorzitter werd den heer Steen winkel dank gebracht voor zijn arbeid in het voeren der administratie en de samenstelling* van het verslag. Bij het punt Ingekomen stukken en mede- deelingen werden eenige belangrijke zaken naar voren gebracht Zoo werd door den voorzitter der Federatie mededeeling gedaan van het feit, dat de aangesloten vereeni gingen bij de Fedratie vrij zijn gesteld van het betalen van winstbelasting. De vereeni gingen voor Ziekenhuisverpleging die niet zijn aangesloten, zullen echter him aanslag biljet wel toegezonden krijgen. Deze ver eenigingen kunnen zich echter alsnog bij de Federatie als lid opgeven. Voorts kwamen nog verschillende punten van internen aard ter sprake waarbij druk van gedacht enwerd gewissel en door den voorzitter van het Streekverband en den voorzitter der Federatie op verschillende vraagstuken werd ingegaan. HET LIJK VAN PATER VAN HEUSDEN GEVONDEN Hedenmorgen is uit het water van de Haar- lqmmertrekvaart opgehaald het lijk van den 56-jarigen pater G. van Heusden, kapelaan van de Hartébrug-parochie, die sinds 18 Dec. werd vermist. Zooals reeds werd gevreesci is hij op dien donkeren avond, nadat hij op de Haarlemmertrekvaart een bezoek had af gelegd, te water geraakt en verdronken. Het Z u:„,j A A~*-! het BEQRAFENI8 H. KERKMEYER Zaterdagmorgen heeft de begrafenis met corpseer plaats gehad van het stoffelijk over schot van wijlen den heer H. Kerkmeyer, in leven rechercheur van politie, die dezer da gen plotseling tijdens zyn dienst in het poli tiebureau overleed. De indrukwekkende stoet met het stoffelijk overschot arriveerde des morgens omstreeks half elf voor het politiebureau aan de Zonne veldstraat, alwaar namens het politiecorps een krans aan den lijkwagen werd gehecht. Vier collega's van den overledene fungeer den als slippendragers, daarachter volgden de overige rechercheurs met den inspecteur der recherche, den heer de Gast en voorts een veetigtal agenten in uniform. Ook het Leidsch politiemuziekgezelschap met omfloerst vaandel onder leiding van den directeur, den heer M. Bolderdijk, ging in den stoet mee en speelde treurmuziek. Op de begraafplaats Rhijnhof hadden zich voorts vele vrienden en belangstellenden ver zameld. Toen de kist in de groeve was neergelaten werd het woord gevoerd door den com missaris van politie, den heer R. Meyer, en door den agent Wicherlnk, namens de afd. Leiden van den Alg. Ned. Politiebond. DE LEIDSCHE SPAARBANK Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Januari 1941» ingelegd 169,831.76 en terugbetaald 327,900.06; 64 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 168 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 16761 inleggers, inclusief 968 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Januari 1941 6,104,480.25 in- olusiefrente over 1940. NED. HERV. GEMEENTE Leden der Hoofdcommissie herkozen Alle aftredende leden in de hoofdcommis- sie voor de verkiezingen in de Ned. Herv. ge meente te dezer plaatse zijn herkozen. Tot nieuwe leden in deze commissie zijn ge kozen de heeren A. Batenburg, S. Brussee. L. Holl, G. A. Jasperse, Ph. de Leeuw. J. van Leeuwen, D. Matze, J. Rührwiem, C. Stafleu, J. van Bent enen W. Nieuwenhuis. Alphen ald. Rijn TOELAGE GEMEENTEPERSONEEL B. en W. stellen den Raad voor aan het ge huwde persone0' in gemeentedienst een tijde lijke toelage c iet loon en verhooging der kindertoelage te kennen overeenkomstig de gepubliceerde Rijksregeling. B. en W. merken hierbij op: „Hoewel wij het systeem, dat slechts aan een gedeelte van het personeel een tegemoetkoming in de ver hoogde kosten hunner huishoudingen kan worden toegezegd, niet onverdeeld toejuichen, terwijl de getrokken grens van 1900 ook min of meer willekeurig is, heeft het geen ziin thans te trachten van het rijksvoorbeeld af te wijken. Dit kan slechts leiden tot ver traging van de invoering der regeling, welke vertraging wij niet in het belang achten van hen, die de voorgestelde maatregel beoogt te helpen. AANBESTEDING Door de Rijkswaterstaat is aanbesteed het uitvoeren van grond en straatwerken met bij- bahoorende werken in het gedeelte Rijksweg onder deze gemeente tusschen het Hazeveld en de Prinsenlaan. Laagste insahrijfster was fa. W. Bakker te Gouda voor 31,990. VERKOOP VAN BOUWGROND B. en W. stellen den Raad voor verkoop van een perceel bouwgrond ter grootte van pijn. 1520 m3 gelegen aan de Vondelstraat, en wel tegen een prijs van 6.25 per m* voor een oppervlakte van ongeveer 1340 m' en van 3 per m' voor de rest, zijnde de grond, welke dieper dan 23 meter ligt. Het is de bedoeling op den grond zeven middenstandswoningen te bouwen. BEVOLKING Ingekomen van: Gouda, Boschweg 16 Jan H. Heus, Raadhuisstraat 44; Rheden (Gld), Jacobastraat 19, Arend Klaui, Raad huisstraat 44; Rheden (Gld.), Past Koene straat 2, Jacoba W. Klaudi, Raadhuisstr. 44, idem, idem, Jacobus J. Klaui, idem, idem, idem, Roelofje Klaui, idem, idem, idem, Wil- helmina C. Klaui, idem; Soest, Talmalaan 7, Cornelia Blom, Westkanaalweg 11; Boxmeer, Hendrikstraat 5, Paul A. Veltman, Raad huisstraat 143. Vertrokken naar: Apeldoorn, „Hoen- derloo'", Pieter D. de Gelder, Raadhuisstr. 44; Beusichem, „Engelrode", Huiberta C. Kranen burg, Kortsteekterweg 53; Ede, St. Barbera Stichting, Maria J. Ellenbroek, Pr. Hendrik straat 69; Amsterdam, le Weteringdwarsstr. 7511, Amelia de Vos (vrouw van A. J. Soters) en kind, Otweg 13. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Petronella Elisabeth, d. van Joannes Heemskerk en Joanna Hen- drika Bunnik. Overleden: Gerrit Willem Snel, 75 geh. met Agatha den Brave. Cornells van der Poel, 86 j„weduwn. v. Maria Elisabeth Berdina Schaap. Katwijk a/d. Rijn TUINBOUWOVERZICHT Dat er door de zeer bijzondere weersom standigheden van vorst, dooi, sneeuw, dooi en weer vorst, veel variatie was in aanvoer en prijzen der verschillende winterproducten, ligt voor de hand. Vooral die producten waarmede men geen haast behoeft te maken, die van beste kwaliteit zijn, liggen goed opgeborgen en men haast zich niet, er op rekenend, dat er in ieder geval een groote kans is, dat de prijzen van thans altijd nog te maken zijn. Een product als waschpeen, dat thans hoofdproduct is, kan met zulk weer als we de laatste dagen meemaken, moeilijk worden aangevoerd. De voorraad is nog zeer groot. Er is veel variatie in de prijs, niet alleen vanwege het verschil in kwaliteit doch ook omdat de prijs van den eenen dag met een volgenden veilingdag, soms zeer veel ver schilt. De middenprijs kunnen we gerustelijk stellen op f 1.30 tot f 2.10 per kist van 20 kg. Ook in boerenkool is veel variatie in kwali teit en prijs; per kist van 6 kg gaat dit product voor f 0.18 tot f 0.40. Andijvie kunnen we nu wel uitschakelen. De vorst en de sneeuw heeft er dit jaar vroeg een einde aan gemaakt. Kroten staan nog op f 2.50 tot f 2.80 per 100 kg. in de gevraagde maat. Wat uien betreft wordt met zulk weer en een prijs van f 4.75 tot f 5 per 100 kg geen haast gemaakt met den aanvoer. Ook van de diverse sluit- koolsoorten kunnen we hetzelfde zeggen. Waarom zou men zich haasten. Kwaliteit wordt momenteel toch niet betaald. Het min der houdbare wordt het eerste geruimd en brengt in roode kool van f 5.10 tot f 5.50 per 100 kg op; gele kool, waarvan wel iets grooter voorraad zal zijn, staat op f 4.20 tot f 4.80 per 100 kg. Groene kool kon met het winterweer gemakkelijk geplaatst worden en dus was er een wat betere vraag. De kwali teit is ttiet prima meer. Toch ging dit product nog voor f 3.80 tot f 4.40 per 100 kg. Breek- peen staat op f 3.60 per 100 kg doch er wordt maar weinig van aangevoerd. Het winterweer is de tuinders niet erg welgevallig. De werk zaamheden, waarmede men hoopte te kunnen beginnen, staan voorloopig nog stop. Hij hangt het vertrouwen buiten j zijn deur Een rijwielhandelaar te 's Gravenhage heeft een fietspomp aan zijn gevel bevestigd ten gerieve van de weggebruikers. Het bijbehoorende bord spreekt voor zich zelf (Foto Schimmelpennlngh) ONTWIKKELING IN DEN TUINBOUW In de eerstvolgende weken zullen door het Rijkstuinbouwconsulentschap te Amsterdam in verschillende plaatsen, b.v. in de Venen en in Katwijk a. d. Rijn ontwikkelingsdagen gehouden worden, welke kunnen worden be schouwd als een cursus van een enkelen dag tot opvoering van de bodemproductie. De cursus wordt gegeven door een ambtenaar van den Plantenziektekundigen Dienst en door de Hooden van de Lagere Tuinbouwscholen te Roelofarendsveen en Beverwijk. Assisten ten van het Rijkstuinbouwconsulentschap zul len ook nog bepaalde onderwerpen voor hun rekening nemen. De cursus te Katwijk a. d. Rijn wordt gegeven Maandag 3 Februari, die in R. A. veen op 12 Februari. WERING VAN SCHOOLVERZUIM Tot Voorzitter en Secretaris der Commis sie tot wering van schoolverzuim zijn respec tievelijk herkozen de heeren D. v. Riessen en P. H. Castenmiller. Noordwijk DISTRIBUTIENIEUW8. Voor hen, die verzuimd hebben vleesch- en broodkaarten en algemeene bonboekjes af te halen, zal Vrijdag 7 dezer nogmaals gelegen heid zijn deze bescheiden in ontvangst te nemen. SCHAAKTORNOOI. In verband met het 5-jarlg bestaan van de echaakvereeniging .Daniël Noteboom", besloot het bestuur een nationaal lu9trumtornooi te or- ganiseeren. Dit zal gehouden worden op de Zaterdagen 1, 8 en 15 Maart, 's namiddags 3 uur. Er zal gespeeld worden in vier klassen, terwijl reeds verschillende prijzen en bijdragen zijn beschikbaar gesteld. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen machineschrijven de dames J. Duindam, G. Ruigrok, M. Alders, A. Hof, M. Oepts, M. Plaatzer, J. Mulder en R. Passchder, alhier. Bij de politie is aangegeven, dat ten nadeele Sassenheim DE LANGE WINTER De steeds voortdurende vorstperiode is oor zaak dat de werkzaamheden op de akkers geen voortgang kunnen hebben. De bloem bollen genieten nog den winterslaap en een vroeg seizoen is niet te verwachten. De ervaring heeft geleerd dat een vroeg voorjaar de gewassen snel doet ontwikkelen en zulks wordt niet begeerd, want de grillige weers omstandigheden kunnen vele onheilen bren gen als het gewas reeds zoover gevorderd is. De kweeker leeft thans tusschen hoop en vrees hoe de bollen voor den dag zullen komen, na deze op- en afgaande winterperiode. Zand tuinen kunnen over 't algemeen een strengen vorst verduren, maar poldergronden zijn daar minder tegen bestand. Het „leege land" ligt op bearbeiding te wachten voor de a.s. groententeelt. Met ver langen wordt naar open weer uitgezien. Het winterwerk is door de vorst zeer verlaat. Zoodra het weer zachter wordt zal het werk loosheidscijfer daardoor gunstig beïnvloed worden. Valkenburg VOOR BEROEP BEDANKT Aan het einde der morgengodsdienst oefening in de Ned. Herv. kerk, maakte Ds. Veldkamp bekend, vrijmoedigheid te hebben kunnen vinden, voor het beroep naar de kerk van Leiderdorp te bedanken. Zijneerw. meende, dat zijn werk in Valken burg nog niet af is. Met groote blijdschap luisterde de gemeente naar dit woord. Ouderling Fr. v. d. Meij ver tolkte de gevoelens der gemeente, welke ver volgens tot uiting kwamen in het zingen van psalm 72 11. Ds. Veldkamp legde de schare tenslotte nog het tiende vers van psalm 68 op de lippen. Voor leeraar en gemeente, vooral gezien in het licht van het jongste verleden, ongetwij feld een goede dag. Voorschoten RUBBER IN BESLAG GENOMEN In een meubelabriek aan de Donklaan al hier, heeft de politie een partij rubber in be slag genomen, waarvan geen opgave was ver strekt aan het rubberbureau en waarvoor ook geen dispensatie was verleend. Een verder onderzoek is ingesteld en pro cesverbaal is opgemaakt. Gem. Radio-distributie Dinsdag 4 Februari 1941, Programma I: 817.30 A.V.R.O.; 17.3018 R.V.U.; 18—22.15 A.V.R.O.; 22.15—24 Duitsch programma. Programma II: 8—17 K.R.O.; 17—17.15 V.P.R.O.; 17.15—19.15 K.R.O. (Programma uitsluitend voor Radio-Centrales); 2324 Duitsoh programma. Programma III: 724 Duitsch programma. Programma IV: 724 Duitsch programma. Binnenlandsch Nieuws SLAOLIE De secretaris-generaal van landbouw en visscherlj maakt het volgende bekend in ver band met het afleveren van slaolie. Zooals Indertijd is gepubliceerd, mochten de winkeliers de flesschen slaolie, welke op de met 21 genummerde bonnen van de boter en vetkaarten waren gekocht, uitsluitend ge durende het tijdvak van 14 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 aan hun klanten afleveren. Deze afleveringstermijn is thans verlengd tot en met Vrijdag 28 Februari aa. Bon generator-anthraciet De secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tydvak van Dinsdag 4 Februari 1941 tot en met Vrijdag 28 Februari 1941 de met de woorden „generator-anthraciet eerste periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 hl (maximaal 75 kg) anthraciernootjes. De met de woorden „generator-turf eerste periode" gemerkte bonnen geven gedurende bovengenoemd tijkvak recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. Land- en Tuinbouw De bestemming van melk Productieregeling*» De i orlogsomstandlgheden hebben e* toe geleid, dat het thans niet in de eerste plaats de vraag is, hoe spuien wij onze zuivelproducten, maar hoe kan de productie daarvan worden aangepast aan de noodzakelijkste behoefte van levensmiddelen. Voorop staat daarbij, dat de melkproducue dienstbaar moet worden gemaakt aan de vet- voorziening. Juist daardoor valt ook thans weer de nadruk op de boterproductie. Hetgeen voor heen noodgedwongen geschiedde, n.L het voort durend meer produceeren van boter moet thans systematisch worden bevorderd, aldus schrijft dr. J. Buter in E.S.B. Zij worden zooveel mogelijk zoodanig vast gesteld, dat zij overeenkomen met de produc tiekosten, zoodat de veehouder zijn bedrijf kan blijven uitoefenen. Een relatieve verhooging van de boterproduc tie was onder de bestaande omstandigheden zeker mogelijk. Zoo was, door de afsnijding van den handel met overzeesche landen, de geheele export van gecondenseerde melk en van melk poeder vrijwel stopgezet. Aangezien juist deze producten voor het grootste deel werden ge ëxporteerd (gecondenseerde melk voor bijna 100 pet.) kon de tevoren hiervoor gebruikte melk geheel voor andere doeleinden worden be stemd. De fabricage van deze zuivelproducten is dan ook thans vrijwel geheel gestaakt Een tweede middel tot bevordering van de boterproductie is gelegen in een regeling van de kaasproductie. De productie van volvette fa- briekskaas is verboden, terwijl de productie van 40+ kaas aan een bepaald kwantum is gebon den. Hierbij mag worden toegejuicht dat inen de productie van onze volvette boerenkaas, al thans gedurende de belangrijkste productie- periode, heeft vrijgelaten Immers, beperking van deze productie zou leiden tot een ont wrichting van deze prachtige bedrijven, welke reeds eeuwen lang een product van buitenge wone kwaliteit afleveren. Voorts is de productie van 30+ kaas ver boden. Als derde maatregel is men overgegaan tot het standaardiseeren van consumptiemelk. Het vetgehalte van de in consumptie gebrach te melk is thans vastgesteld op 2,5 pet., tegen een vetgehalte van 3,3 3.4 pet gemiddeld over het geheele jaar. Naar schatting zal door dezen maatregel ongeveer 10 milL kg boter meer kun nen worden geproduceerd. Door al deze maatregelen is de boterproductie naar verhouding toegenomen, waarnaast ook de kaasproductie nog een belangrijke plaats blijft innemen. De boterproductie wordt ongunstigd geïnfluenceerd door de schaarschte aan kracht- voedermiddelen. Reguleering van het verbruik Zooals voor de hand ligt, is de productie van margarine in belangrijke mate gereduceerd, waardoor de boter weer een grootere plaats In de volksvoeding heeft ingenomen. Uit sociaal oogpunt is de nog ter beschikking komende margarine gereserveerd voor het minder draag krachtige deel der bevolking. Waar bovendien een belangrijk deel van onze boter even als In normale tijden moet worden uitge voerd, wordt het duidelijk, dat aan bevorde ring 'der boterproductie veel aandacht moet worden geschonken. Met één slag is hierdoor het vraagstuk boter-margarine verdwenen. Ook het kaasverbruik is gerantsoeneerd. Wat tenslotte de consumptiemelk betreft, naast het voordeel, dat door standaardiseering meer melkvet beschikbaar komt voor de het koopen van consumptiemelk een produc boterproductie, verkrijgt de consument thans bij hetwelk in samenstelling veel minder varieert dan voorheen het geval was. Bovendien wordt ook bij de prijs voor den veehouder-leverancier van consumptiemelk rekening gehouden met het vetgehalte, hetgeen een prikkel is om bij de melkproductie meer dan voorheen te letten op het in de melk aan wezige vet Prijsregelingen Zooals bekend, zijn zoowel voor den groot handel als voor den detailhandel maximumprij zen vastgesteld om daardoor te voorkomen, dat de prijzen tot onredelijke hoogte zouden stijgen. Afgescheiden van de hoogte, waarop de prij zen worden vastgesteld* is in dit opzicht geen principieele verandering ingetreden in verge lijking met hetgeen onder de crisisregelingen reeds het geval was, tenzij dan dat men thans een meer constant prijsniveau kan verwachten dan voorheen, toen deze prijzen nauw samen hingen met de wisselende positie van het land bouwcrisisfonds. De plaatsgevonden prijsstijging van zuivelproducten was noodzakelijk om den veehouder ook bij de gedaalde melkproductie een prijs te waarborgen, waarbij de kosten der productie en de algemeene bedrijfslasten dek king konden vinden. De stijging van de vraog door voedselschaarschte en de daling van het aanbod door voederschaarschte maakten die prysverhooging mogelijk. Een belangrijk verschil is echter gelegen in den invloed welken de prijzen op productie en verbruik oefenen. Immers in de crisisjaren was noch de productie, noch het verbruik rechtstreeks geregeld. De productieverhoudin gen tusschen boter, kaas en andere melkpro ducten werden in hooge mate geïnfluenceerd door de prijsstelling. Anders dan de veehouder reageert de zuivelindustrie snel op prijsverande- ringen. Was de kaasprijs gunstiger dan de boterprijs, dan steeg vrijwel onmiddellijk de kaasproductie, totdat deze stijgende productie weer een prijsdaling tengevolge had, waardoor het evenwicht zich herstelde. Zoodoende kon zich, ondanks de prijsregelingen, in de crisis iaren een zeker automatisch evenwicht tusschen boter- en kaasprijzen handhaven. Door de productie- en verbruiksregelingen is dit automatische evenwichtsherstel uitgescha keld. De productie- en verbruiksregelende functie van de prijzen is thans voor het grootste deel vervallen. Als eenmaal de grootte van de melkproductie vaststaat, dan wordt de verhouding, waarin deze melk tot de diverse zuivelproducten zal worden verwerkt, van te voren voorgeschreven, en wel zoodanig, dat deze producten worden bereid in een verhouding waaraan in de gegeven omstandigheden be hoefte bestaat Deze regeling is juist daarom mogelijk, om dat dé vraag naar deze producten het aanbod overtreft, zoodat men a priori verzekerd is, dat de geheele productie ook inderdaad zal worden opgenomen DE KERN van alle goede COURANTEN RECLAME le reclame I RECLAME I De eerste arbeiders uit Noorwegen, vijl honderd in getal, zijn uit Oslo vertrokkan, om werk te vinden in Dultschland. - Een groep bi hel -»~k uK de Noorsche hoofdstad (foto Weltbik# N.V. wij trok Wetenschapikt<l, DE RIJKSARCHIEVEN IN 1939 nder uit de verslagen Dezer dagen verschenen de Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven over 1939. Evenals vo rige jaren ontleenen wij daaraan het belang rijkste, waarbij wij echter de vele mededeelin- gen over maatregelen ter beveiliging tegen oorlogsgevaar buiten beschouwing laten. Want hoewel incidenteel ongelukken ook nu nog mogelijk zijn, zijn deze maatregelen door den voorbijgegaan; alleen het rijksarchief In het bijzonder zwaar geteisterde Middelburg leed ernstige verliezen. Archiefwezen ln het algemeen. De algemeene rijksarchivaris kreeg de vraag te beantwoorden, waar de bewaring van het ar chief van een waterschap, dat zich over twee provinciën uitstrekt, moest plaats vinden, daar waar het bestuur vergaderde of waar de grif fier bureau hield en dus het archief werd ge vormd; hij besliste In laatgenoemden zin. Algemeen Rijksarchief. Uit boven genoemde noodmaatregelen vernemen wij, dat de totale inhoud van dit depót 25 km bedraagt, waarvan ongeveer een vierde naar de kelders is gebracht. Van de aanwinsten was de belang rijkste de verwerving van het archief van den Gouverneur-Generaal mr. A. J. Duymaer van Twist. De inventarisatie van het archief van het graafschap Buren werd beëindigd. De aanwin sten. door de eerste afdeeling (Staten-Generaal tot 1796 en Koloniale archieven) na 1887 ver worven, werden bewerkt en daaruit collecties gevormd naast de talrijke reeds bestaande. Aan het archief-Fagel werd voortgewerkt Bij de tweede afdeeling (archieven van den eenheidsstaat na 1796) werd de beschrijving der archieven van het Keizerlijk en Hoogge rechtshof over de jaren 18111838 voltooid en werd met de bewerking der Rekenkamer een begin gemaakt De werkzaamheden aan de archieven der N.O.T. vonden geregeld voort gang; verschillende afdeelingen werden, na te zijn ontdaan van overtollige stukken, definitief geordend. In verband met de inventarisatie der archieven van de inspecteurs van den water staat werden alle waterstaatsarchieven onder handen genomen, die daarbij bleken te behoo- ren; van deze verzameling van archieven van waterstaatsambtenaren Is nu een afgeronde be schrijving mogelijk, die een zeer belangrijke bron vormt voor de geschiedenis van onzen waterstaat De ficheering der stamboeken van zee-officieren vóór 1813 werd voltooid; niet minder dan 5 m. planklengte staat nu den on derzoekers ten dienste. De -inventarisatie van het archief der abdij van Egmond, behoorende tot de derde afdeeling (archieven van Holland) ondervond vertraging door de opberging in September; de beschrij ving van net te reconstrueeren archief der Fi- nantie van Holland werd voltooid, evenals die van het archief der heerlijkheid Hoogeveen bij Delft. Verder werden bewerkt het archief van het St. Ursula-klooster te Schiedam en der hofstede Oud-Alkemade, het rechterlijk archief van Woerden en dat van het Hofje van Gratie te Delft Een begin werd gemaakt met de be werking van het archief der heeren van Put ten en Strijen, berustende in de grafelijke Leen- en Registerkamer; het heeft sterk geleden, maar in de zeer uitvoerige registers van acten en leenen is een rijkdom van gegevens bewaard, die tot dusver niet voldoende aan het licht is gekomen. Werd er door ambtenaren en volontairs naast de bergingsmaatregelen veel arbeid gepresteerd, het gebruik van het archief liep tengevolge der bijzondere omstandigheden achteruit. De in specteur der gemeente- en waterschapsarchie ven kon zijn arbeid voltooien op het archief van Ter Aar na; het gemeentebestuur weigerde dit ter inventarisatie op te sturen. Rijksarchief in Noord-Brabant. De inventarisatie van het archief van het Gerefor meerd Burgerweeshuis van 's-Hertogenbosch werd voortgezet, evenals die der nieuwe nota- rieele archieven; die van de prefectuurs- archievqn werd beëindigd. Een aantal charters der heerlijkheid Breda, welke blijkbaar tot de Nassausche domeinen te rekenen zijn, werden beschreven: een begin werd gemaakt met de behandeling van het archief van Waspik. Van de aanwinsten valt te vermelden een anniver- sarium der parochie Baardwijk uit de 15e eeuw en de nagelaten aanteekeningen van den heer K. Azijnman betreffende Neaerlandsche tinne- De rijksarchivaris stelde een onderzoek in naar de krijgsraden-archieven, die uit nagenoeg geheel het Noorden in het Paleis van Justitie in Den Bosch bijeengebracht bleken te zijn en naar zijn meening voor overbrenging naar een archiefbewaarplaats In aanmerking komen. Rijksarchief in Gelderland. De arbeid aan het hertogelijk archief moest door de bijzondere omstandigheden worden stop gezet; de inventaris van het archief der Arn- hemsche commanderie van St. Jan werd vol tooid, evenals die der heeren van Borculoo Van de aanwinsten was van belang de collectie-Van Geelkercken, bevattende kaarten der rivieren door de landmeters van Gelre en Zutfen. Nico- laas en IsaSc van Geelkercken, dateerend uit de 17e eeuw. Door den inspectie-ambtenaar werd de inventarisatie van het oud-archief van Doesburg voortgezet. Rijksarchief in Noord-Holl»ln Voortgegaan werd met de bewerking der w« staatsarchieven; het huisarchief - Boekenftot c werd definitief geordend. Voortgezet werden, arbeid aan het zeer omvangrijke huisarc van Maquette. 66,1 De rijksarchivaris had als inspecteur tejEvei volge van de bijzondere omstandigheden j-^n bemoeiingen met gemeente- en watersch archieven; als zoodanig betuigde hij instemrwell: met het plan de begrootingen der gemeentetran het archief der provincie na 1850 te vemieti. Rij ksar chief in Zeeland. Het famGen archief-De Jonge werd definitief in bewadat gegeven en met het reeds vroeger verwonv.e, beschreven. De inventaris van het archief weeskamer te Aardenburg werd voltooid;4*311 arbeid aan de waterstaatsarchieven werd vcHijt, gezet die aan het archief van het toezich' het lager onderwijs in Zeeland grootendscni voltooid. heic Het inspectieverslag maakt o.a. melding o aanwijzing, gegeven voor bewerking van archief van Renesse door twee belangstell«m- dorpelingen; de arbeid aan het archief blik Veere werd bemoeilijkt door de tajdsomj digheden. voo,: Rijksarchief in Utrecht De inve"«e risatie van het archief van het kapittel and oud-Munster werd voortgezet; het archief het waterschap Eemnes beschreven. Ende archieven^ o.a. van de heerlijkheid Stoutenlwill en de malen onder Hoogland, werden in bi ring genomen. 6cni Rijksarchief in Friesland. In zich sinds 1933 bestaande vacature van chai t-j meester werd eindelijk voorzien. De archh herhaalt zijn pleidooi tot stichting van schi nieuw archiefdepót; door de noodmaatregiwor is het bezwaar der vereeniging van rijksarc en provinciale bibliotheek, die beiden odul' belast zijn, nog duidelijker gebleken. De vcde gang der inventarisatie werd hierdoor beL,-,, merd. Een belangrijke aanwinst was die het Friesche gedeelte van het familie-arclaan van Grotenhuis, zijnde het huisarchief der me. Liauckemastate onder Sexbierum. Aan familie-archief-Van Harinxma thoe Slo-dat werd in verband met de bijzondere omstar eeb heden asyl verleend; omzetting van dit tijd* depót in definitieve bewaargeving werd in 6611 zicht gesteld. stai Het inspectieverslag maakt met voldo<hji melding van de benoeming van een asistenl belast werd met de ordening en beschrij zÜ11 van gemeente- en waterschapsarchieven: tus model werd daarbij eerst Hindeloopen ter Senomen, waarvan het oud-nrchief aan het e des jaars nagenoeg gereed was. we! Rijksarchief in Overijspl. Vei^-t ding verdient de aanwinst van een hoogi langrijke verzameling kaarten van de hofhbet ge domeinerven uit het laatste kwart deitroi eeuw, die afkomstig bleken uit een onde: van het domein-archief, doch in particuvul geraakt, ook werden eenigidaa rs- 4 Dtziei handen langrijke markiboeken vuwuivcu tarisatie maakte weinig voortgang. Rijksarchier in Groning beid aan de verdeeling der archivalia ov^ en gewest werd voortgezet; gereed kw®var bestemming van het arcljief van het kloostvol' Ter Apel, en daarna werden de „fondsen''^ eenige geslachten ter hand genomen. Vi werden eenige kleinere archieven beschr<üei Eenige kerkelijke archieven werden in 1+qh ring genomen; curatoren der rijksuniver te Groningen droegen hun archief, dat die den loopenden dienst kon worden gemist, tot 1928 over. De rijksarchivaris uit de schelijkheid, dat eenzelfde methode van aaide ling ten opzichte van het mede aan het ihee archief in bewaring gegeven archief vanT senaat der universiteit zou worden toegepa"16' Vanwege de inspectie werd hulp verDu: aan het archief van Appingedam; het w.-- schap Hunsingo droeg ordening en beschrv van zyn archief aan een deskundige op. was Rijksarchief in Drente. De archl—,.. had bemoeiing met het archief van Me" Een belangrijke aanwinst was het marke-aifiiet van Havelte, dat in het begin der 17e i™--- aanvangt Rijksarchief in Limburg. De T 1 archivaris maakt met voldoening, melding- de plannen tot uitbreiding van het archi^- bouw, waarmee een begin van uitvoerir gemaakt en die naar hü hoopt tegen het met van 1940 gereed zullen komen. D§ ordenityjej beschrijving der moderne rechterlijke ai ven, d.w.z. van 17941841, werd voltooid Au 1 vijfvoud getikt; daarna werd een begi ^oe maakt met de bewerking der archieven i<>\ departement der Nedermaas (179418 oud-archief van Roermond kwam.' vo- .j gereed. Vanwege de inspectie werden diverse genr^ te-archieven geïnventariseerd, o.a. van T€ni dat loopt van 1794 tot de invoering van tnelf gistratuurstelsel op 1 Januari 1930. Vooi.x, archief van Maastricht wordt de stichting12 een nieuwe bewaarplaats bepleit. De archl stelde een onderzoek in in het archief der van St. Rémy te Reims bewaard in het ar dier gemeente; deze abdij bezat langen t proostdij van Meerssen, waarvan de arct Meerssen, 48 oorkonden aantrof, waaronder rijke uit de He e bei HlerbfJ verzoek ik, naai aanleiding vaD Uw oproep om medewerking Dij de uitbreiding van hei lezersaantal neven staande nieuwe abonné ln te schrij ven op Nieuwe Leidsche Courant De toezending moei direci olaats bebDen terwij) de oetaling per week/per S maandeD zal ge schieden Naam nieuwe abonné Woonplaats, enz. De aanbrenger:

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6