Rad ioprogram ma fL-AANDAG 3 FEBRUARI 1941 PAG. 5 □n heidensche en christelijke lichtfeesten bruiken rond den Vrouwen dag tweede Februari wordt Maria Lichtmis ok wel Vrouwendag genoemd en is in de kerk een feestdag, 40 dagen na Christus' •ortedag. Hij leidt de aandacht naar de stelling in den tempel, waar de Moeder 3 haar eenvoudig reinigingsoffer brengt, nschenen door het licht van tallooze kaar- (schoone symboliek van het Eeuwig Licht, doorstraalde de donkere dagen van de vol- des tijds „tot verlichting der heidenen") sreert de priester de mis. In de zesde v stelde keizer Juslinianus het Hypante moeting) in, in de Grieksche kerk, waarbij vor den geest terugriep het schoone ta- el van den profeteerenden Simeon met heilig kerstkind, gewiegd in zijn armen. Lichtdag was door den keizer ingevoerd ifV/ering van pestziekte. In 1701 werden ).L. Vrouwen-Zuivering voor het eerst de caarsen gewijd. de plaats van dé heidensche Lupercalia an-feesten, waarbij ongekleede jongeman- in de eene hand flikkerende offer- sen droegen waarmede zij de geiten voor Dffers hadden geslacht en in de andere els, om die striemend te doen neerdalen lien, die ze op hun weg ontmoetten, werd chien Lichtmis of Candelaria' ingesteld, jiocentius geeft de redenen aan, waarom vaskaars brandt op Lichtmis. Het is om bijgeloovig gebruik der heidenen op te en en in een beter te veranderen. De Ro- ïen vierden om dien tijd het feest van >s, die volgens de fabel met een bran ie fakkel haar door Pluto geroofde dochter serpina ging zoeken. De christenen echter, door Gods genade zijn gereinigd van hun len, moesten door de nieuwe plechtigheid nnerd worden aan den Verlosser, het Licht volkeren en in Zijn licht, door navolging er voorbeelden en onderhouding Zijner xlen, ook hun licht van een door de goede ken levend geloof voor de oogen der men- In doen stralen. "^""erkwistingen en baldadigheden op Licht dag gepleegd, waren oorzaak, dat het ird „Lichtmis", aldus verklaren velen, een de beteekenis kreeg en werd toegepast op die zich verkwistend en lichtzinnig ge- Êk gen. iu en sage luidt, dat water, dat precies om aur wordt geschept, wijn wordt en dat de dein eiboomen op dit bepaalde moment in bloei '""'"aken en in één uur hun volle vruchten 51ad. len. 'ierop slaat waarschijnlijk terug het ge- tk om precies om 12 uur in den kerstnacht takje vlier of een kerstboom twijg je af te flen, dit in het water te zetten, waarna het ria Lichtmis zal bloeien, gewoonte heeft zich zeer lang in Vlaan- n gehandhaafd. In ons land en wel in burg, plaatst men het takje in een wij- irbakje. ?n tweeden Februari kende men op West- :chelling en in West-Friesland als Vrou- dag, waarop (was dit dan een uitzonde- de vrouwen over de mannen den baai lden. 'e vinden vermeld, dat op IJsland den eer morgen van Góa (zoo werd de maand ruari genoemd, omdat Vrouw Góa er de Bestrijd deze geveorlijUe ziekte direct met Vicks Vaporub. Wrijf keel. borst en rog daarmede m. Vlugste en aangenaamste bestrijding. 90 patrones van was) de vrouwen zeer vroeg op stonden. Ze gingen dan in lichte kleederen (om de geesten te weren), drie keer om huis en hof en noodigden Góa (als de wakkerwor- dende Zon) binnen te komen met de woorden: Kom binnen, lieve Góa, kom binnen in den hof, blijf niet buiten in den wind, op dezen langen lentedag. (Dit doelt op den 21sten Fe bruari, die vroeger als aanvang der lente aan gewezen werd). Later op den dag kwamen de buurvrouwen samen voor een gemeenschappelijken maaltijd. Het christendom heeft daarom waarschijn lijk de herinneringsdagen van vele heilige jonkvrouwen juist in deze maand geplaatst, zooals: Maria, Agatha en Brigitta, om de heidensche godinnen te verdringen. Lichtmis bepaalde tevens het weer en is in de volksweerkunde vermaard. 2 Februari was een Merkeldag, aangeteekend in den almanak der Friesche boeren als karakteristiek voor het weer in de komende periode. „Lichtmis donker, dan wordt de boer een jonker, maar Lichtmis licht, dan wordt de boer knecht", of: „Op Lichtmisdag ziet de boer liever den wolf in zijn schaapstal dan de zon". Een Brabantsch spreekwoord zegt: „Schijnt op Lichtmisdag onder de mis de zon over het misboek, dan heeft men nog meer winterweer te verwachten" en „Als op Lichtmis de zon op het misboek schijnt, dan is het een goed biejaar". De Duitscher zegt: Wenn die Tage langen, Kommt der Winter gegangen. In ons land begint ook in den tijd van het lengen der dagen de periode der volksspelen en wintervermakelijkheden. Te Elburg had in dezen tijd steeds het klootschieten plaats. Iedere speler ontvangt daarbij een kloot, een platte, ronde schijf. Hierbij doet de wal als speelterrein dienst. Wie in het minst aantal worpen, beginnend aan een der vier poorten, den wal in het vierkant, kan „om-schieten" ontvangt de prijs. Langen tijd heeft dit klootschieten ook te Oldenzaal en Ootmarsum standgehouden. Zoo ook in Zuid-Holland en het Gooi. Vroeger kende men op Liehtmisdag ook een soort mysteriespel. Op een ezel, die rondgeleid werd, zat een knap, jong meisje: Maria! Een schoone jonge man, met een mand, waarin timmermansge reedschap, liep naast haar: Jozef! Achter hen volgden preisters, burgemeester, raadsleden, het volk. Ieder droeg een brandende kaars mede. Zoo was het heidensche feest geker stend. Eertijds vormde op Vrouwendag de panne- koek bij den huiselijken feestmaaltijd het voornaamste gerecht Dien dag, zoo lezen we, vervaardigde men in Duitsche streken het Gesindebrot, meer als offergave voor de huisgeesten. De nieuwe dienstboden kregen Haardkoe- ken, die bij het heilig haardvuur, het middel punt van het huis, moesten gegeten worden, om ze zoo in de nieuwe gemeenschap op te nemen en ze te vrijwaren tegen heimwee naar hun vroegere woonplaats. De vertrekkende dienstboden, die, alvorens naar de nieuwe dienstbetrekking te gaan, eerst enkele dagen naar huis gingen om te Kalbern (pret te ma ken), kregen als leeftocht op haar in die da gen veelal moeilijke en bezwaarlijke reis het z.g. Këlbelesbrot mede. Rondreizende zangers en bedelaars in dezen tijd, treffen wij aan op dezen dag b.v. in Stier marken, waar ze worden onthaald op pap (oorspronkelijk een nog oudere vorm van offer aan huisgeesten en goden, dan brood). Gasthuizen deelden dien dag speciale koe ken uit aan rondtrekkende lieden. Dit wijst op een „soort belasting ter gelegenheid van het nieuwe dienstjaar, verstrekt zoogenaamd voor het heil van het huis, maar oorspronkelijk terugwijzend op een huiselijken zielecultus", Volgens Slootmans ls de fundatie van lief dadigheidsbrood op den tweeden Februari ook in ons land bewaard gebleven in het Maria- Lichtmis- of Stuiversbroodje te Bergen-op- Zoom. Hlj zegt, dat deze broodfundatie is gesticht door Johanna Willemse, weduwe van Lau- reys de Kruyt op 20 Augustus 1580. De brood jes werden uitgedeeld aan iedere arme, zon der onderscheid van godsdienst. Aan het koekenbakken op 2 Februari was een magische kracht verbonden. Wie dien avond pannekoeken at, zou een gelukkig jaar ingaan. Door toevallige omstandigheden werd dit volksgeloof soms versterkt Afscheid dr. H. Wissmann In de Zaterdag in paleis Kneuterdijk 20 on der leiding van den Pressedezernent, den heer W. Janke gehouden persconferentie nam de legatie-secretaris voor buitenlandsohe aange legenheden dr. H. Wissmann, wegens zijn overplaatsing naar Parijs, op hartelijke wijze van de Nederlandsche journalisten afscheid. Namens de Nederlandsche» journalistiek werd het woord gevoerd door dT. H. W. van der Vaart Smit, hoofd van het Haagsche kan toor van het A.N.P., die in herinnering bracht dat na de oorlogshandelingen van 1015 Mei en de ook thans diep verschillende beschou wingswijzen in de Nederlandsche publiciteit de taak van dr. Wissmann geen gemakkelijke was en dat alle Nederlandsche journalisten hem recht dankbaar zijn voor de gelukkige, vriendschappelijke en opbouwende wijze, waarop hij deze delicate taak vervulde en hem recht hartelijk op zijn verdere loopbaan geluk en voorspoed toewenschen, ook zoo mo gelijk een tot weerziens in Nederland. Vervolgens voegde de heer W. A. Kramers, Haagsch correspondent van het Algemeen Handelsblad, nog eenige persoonlijke woorden hieraan toe, overigens zich van harte bij de woorden van den vorigen spreker aansluitend. Dr. Wissmann dankte de beide sprekers, sprak uit dat hij bij het aanvaarden zijner taak niet nagelaten had terug te denken aan de zware tijden, die zijn eigen vaderland een maal doormaakte en getracht had zich in de gevoelens dergenen die hij ontmoette, in te leven, om dan tot goede samenwerking te komen, die dank zij de open, eerlijke en te waardeeren tegemoetkomendheid der Neder landsche journalistiek tot wederzijds zeer goede woorden bij dit afscheid leiden kon. Hij wenschte van harte allen geluk en voorspoed en sprak inzonderheid zijn beste wensohen uit voor de toekomst van het stamverwante Nederlandsche volk. Voorts stelde hij zijn op volger, den heer Von Fetter aan de verga derden voor en droeg zijn arbeid over aan dan heer Janke, dien hij voor zijn collegiale samenwerking huldigde. De heer Janke beantwoordde dr. Wissmann hartelijk en wenschte hem ook van de zijde der Presse-abteilung een gelukkige loopbaan. De heer Von Fetter is in de Nederlandsche toestanden geen onbekende; hü vertoefde o.m. ook geruimen tijd op Sumatra en ig een zeer bereisd man. Nederlandsche Werkgemeenschap De hoofdcommissaris van politie te Den Haag vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat door colporteurs van „De Nederlandsche Werkgemeenschap", Bezuidenhoutscheweg 85a in Den Haag, in strijd met het bepaalde in de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, no. 109 van 23 Augustus 1940, betreffende het houden van openbare geld- en goedinzamelingen: le. giften voor de N.W.G. in ontvangst worden genomen; 2e. met het blad „Werk en Vreugd" wordt gecolporteerd; 3e. de circulaire: „Aan alle goede vaderlanders" wordt verspreid, (Het Volk.) CHRIST. BESTURENBONDEN. De Chr. Besturenbond te Rijssen heeft tot den gemeenteraad het verzoek gericht, gra tis identiteitsbewijzen te verstrekken aan alle geheel of gedeeltelijk werklooze arbeiders in deze gemeente. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.25 Voor de vrouw 10.30 Omroeporkest 11.00 Wenken voor de huis houding 11.20 Omroepork. en solist 12.15 Gramofoonmuziek 12.46 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 De Jonge Acht en solist 1.30 Gramofoonmuziek 1.45 Muzikale causerie 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Zang met pianobege leiding 2.35 Viool en piano 3.00 Voor de vrouw 3.15 Cabaretprogramma 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Philharmonisch kwar tet Dinsdag 4 Februari 5.15 Nieuws-, beursberichten ANP 5.30 RVU: Cyclus „Wat leert ons de ontwikke lingsgang der dieren omtrent het leven op onze aarde en het le vensvraagstuk" 6.00 AVRO-Salonorkest 6.45 Lezing „Eenwording der Nederl. jeugd" 7.00 Vragen van den dag ANP 7J5 Pianovoordracht 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Pianovoordracht 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 AVRO-Amusem.ork. 9.25 „Goed stoken", prijs vraag 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting HILVERSUM II 301 M KRO 8.00 Wij beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdienstig halfuur 12.00 Berichten 12.15 Gerard Lebon en zijn orkest 12.45 Nieuws- en oeconom berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Gerard Lebon en zijn orkest 1.45 Gramofoonmuziek 2.00 Vrouwenuurtje 3.00 Gramofoonmuziek 4.00 Cello-voordracht 4.15 Gramofoonmuziek 4.30 Cello-voordracht 4.45 Cyclus „Wij en onze tijd" 5.00 VPRO: Jeugduitzen ding 5.15 Nieuws-, oeconom.- en beursberichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 5.45 KRO-Symphonie-ork. en soliste 6.45 Lezing „Eenwording rlnn^ i on rfrl der Nederland, jeugd' 7.00—7.15 Viagen van dag ANP, sluiting Met ingang van 6 Januari 1941 Is ir. B. C. M Boot. referendaris te Utrecht, benoemd tot af- deelingchef le klasse aldaar. E. F. baron van Haersolte, hoofdinspecteur, chef van het beheer van het goederenmaterieel. benoemd tot hoofdinspecteur, adjunct-chef van dienst, chef van den stationsdienst. G van Meurs, hoofdinspecteur, chef van het beheer van het goederenmaterieel. G. F. H. Giesberger, hoofdinspecteur, adjunct chef van dienst, chef van het mouvement, be noemd tot hoofdinspecteur, adjunct-chef van dienst, chef van de beweging. Dr. P Th. Posthumus Meyjes, hoofdinspec teur, chef van de afdeeling extra-treinen en reizigersmaterieel, benoemd tot hoofdinspecteur, chef van de dienstregeling. Met ingang van 15 Januari 1941 wordt de heer H. A. C. Halberstadt, afdeelingchef le klasse, verplaatst van de hoofdinspectie lijn dienst naar Utrecht hoofdgebouw. Inbraak in R.K. pastorie In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de pastorie van de St. Jozef- paróchie aan de Oldenzaalschestraat te Enschede Via een plat wist hij op de boven verdieping te komen en uit de kamer van eer der kapelaans een bedrag van f 250.— te stelen, dat deze van een aantal vereeni- gingen onder zijn berusting had. Rechtszaken LANDESGERICHT Het A.N.P. meldt: De 32-jarige reiziger C. J. G. uit Den Helder had zich gisteren voor het Landesgericht te verantwoorden, omdat hij ervan was beschul digd in een café te 's-Hertogenbosch meerma len leugenpraat ten nadeele van de Duitsche weermacht te hebben rondgestrooid. Hij zou o.a. gezegd hebben, dat zijn vrouw en drie kinderen bij een bombardement van Den Helder waren gedood en dat de Duitschers de schuldigen daarvan waren. De man had echter geen vrouw en kinderen en was niet eens getrouwd, zoodat de onwaar heid zijner beweringen in het café reeds daar door vaststond. Volgens den als getuige gehoorden caféhou der was verdachte eind October en in de eer ste dagen van November eenige malen in het café gekomen, waar hij dan telkens dergelijke praatjes had verteld. De caféhouder had hem er dadelijk op attent gemaakt, dat hij zulks niet in zijn inrichting duldde en toen een vol genden keer de bezoeker de beweringen her haalde, had getuige de politie gewaarschuwd. Getuige kreeg den indruk, dat de bezoeker niet wel bij het hoofd was. want hij deed die uit latingen niet ln beschonken toestand. Verdachte verdedigde zich met de opmerking, dat men hem in Den Bosch als lid van de N.S.B. en als landverrader had aangezien en dat hij wellicht in dronkenschap dergelijke dingen als de gewraakte had gezegd om daarmee aan te toonen, dat hij niet tot die beweging behoorde, doch dat hij zich daarvan overigens niets kon herinneren Hij betuigde thans zijn leed over het gebeurde. De Staatsanwalt was van oordeel.dat een Hetze als verdachte in het café had ontketend streng gestraft diende te worden. Spr. wilde echter met de omstandigheden, die het feit wel wat verzachtten, rekening houden. Hij eischte een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden met aftrek van eenige maanden, welke de verdachte in voorloopige hechtenis had doorgebracht De rechter veroordelde den man tot vijf maanden, onder aftrek van twee maanden pre ventief Op een avond in October had de 24-jarige A. A. J. van D., die pas tot rijksveldwachter was aangesteld en de uniform reeds droeg, doch nog niet was beëedigd, in een treincoupé aan mede reizigers gevraagd of er N.S.B.-ers onder hen waren Zoo ja, dan moesten die maar het raam uitgesmeten worden. Verder zou hij te hunnen aanhoore hebben gezegd, het te betreuren, dat „wij" geen wapens mochten dragen, maar dat er nog geheime wapenvoorraden bestonden, waarmede men wel met den Duitscher zor rekenen. Thans voor het Landesgericht staande, zeide de jongeman met „wij" alleen de rijksveld- wacht te hebben bedoeld, doch overigens niet de bedoeling te hebben gehad, de Duitsche weermacht te beschimpen Drie getuigen werden gehoord, van wie et twee zich weinig meer van het gesprokene her innerden, omdat zij onder invloed van drank, genoten tijdens een bruiloft dien dag, de trein reis hadden ondernomen. De derde getuige ver klaarde evenwel met beslistheid, dat de ver dachte de bedoelde uitlatingen had gedaan. De Staatsanwalt achtte het tenlastegelegde bewezen en nam als bezwarende omstandigheid in aanmerking, dat verdachte zijn uitlatingen had gedaan in de uniform van rijksveldwach ter. Spr. schetste zulk een optreden als zeer Jl- loyaal en voegde daaraan toe, dat zooiets ge lukkig en tot eere van de rijksveldwacht heel zelden voorkomt. De Nederlandsche politie moet intusschen tegen zulke personen worden be schermd. omdat zij door hun Hetze een gevaar lijke stemming zouden veroorzaken. Geëischt werd tien maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde den verdachte tot een gevangenisstraf van acht maanden. i Inwoners van Amsterdam hebben gistermorgen een paardentram door de stad zien rijden, t was de dienst, welke een lucifersfabriek In verband met de opheffing van de buslijn H heeft ingesteld om haar personeel naar haar .fabrieksgebouwen aan den Amstelveenschenweg te brengen. (Foto Pax) Vernietigd door een voltreffer uit een Stuka zonk deze Engelsche oorlogsbodem in de heven ven Duinkerken. Slechts een gedeelte van de romp steekt nog boven water uit (Foto Weltbild) Zorgvuldig wordt de steenkool gestapeld bij het laden van den tender, om geen enkel brok van de in deze dagen zoo kostbare collectie verloren te laten gaan tijdens de verre treinreis (Foto Pax-Holland) Een kleine, twee kleineHet gemeentebestuur van Hensbroek heeft met het oog op de klompenslijtage een vergoeding van drie gulden "per half jaar verleind aan de ouders der leerlingen, die op meer dan ■eier kilometer van school wonee (jFoto Pax-Hollend) Boorden en dassen worden op de nieuwe textielkaarten op één punt gewaardeerd. Bij het maken van ons toilet zullen wij deze onderdeelen ven onze kleeding nu mei extra zorg bekijken (Foto Pax-Holland) De veehouder is nu verplicht den burgerlijken stand van zijn veestapel in den meest letterlijken zin bij te houden aan de hand van het hem uitgereikte veeboekje (Foto Pax-Holland) Het aloude kasteel van Hoensbroek zal bestemd worden tot ontspanningsoord en museum voor geschiedenis en nijver heid, waarbij de mijnindustrie een voor name plaats zal innemen (Foto Het Zuiden) Letteren en Kunst FRYSK JIERBOEK 1941 Voor de derde maal is het Frysk Jierboek verschenen. Ditmaal schitterend op tijd, nog m de eersie maand van het nieuwe jaar. De eerste kwamen uit in 1937 en 1938 onder be stuur van de heeren P. S i p m a en J. H. Brouwer. Daarna is besloten de uitgave meer officieel te maken en derhalve is thans het derde deel onder bestuur van de Fryske Akademy in het licht gegeven. Reeds bij het verschijnen van de vroegere deelen hebben wij onze blijdschap uitgespro ken over dergelijk schitterend wetenschappe lijk werk. Wij hoeven dat nu dus niet weer te doen, maar willen nog wel eens herhalen dat het o.i. ten volle de steun verdient van allen die het Friesch als hun moedertaal be schouwen, al zijn ze misschien dan ook later op het Hollandsch overgegaan. Onder de dia lecten die uit het Oud-Germaansch zijn ont staan, neemt het Friesch een belangrijke en zeer merkwaardige plaats in. Vandaar ook dat wetenschappelijk werk over en in die taal van groot belang is. De inhoud van dit nieuwe deel is ook weer van tweeërlei aard: wetenschappelijke bijdra gen en bijdragen in proza zoowel als in poë zie. De eerste soort bijdragen zal van veler lei aard kunnen zijn: publicaties over bron nen over het oudere Friesch en de dialecten van de huidige zoowel als de vroegere taal; bibliografie; heemkunde, sociaal-economische studies enz. Het Jierboek-1941 begint met een samen vatting van wat er op het gebied van de studie van en over het Friesch van 1938 af tot aan Juli 1940 toe is verschenen. Het is op grondige wijze verzorgd door Dr. K. Fokkema te Alfen a.d. Rijn. Als men dat zoo doorkijkt, kan men toch niet zeggen, dat het in de Frie sche beweging de dood in de pot is. Het artikel is niet louter een bibliografie, maar draagt een persoonlijk karakter door de opmerkingen die de schrijver ertusschen gevoegd heeft en de systematiseering die hij heeft aangebracht De plaatsruimte laat niet toe om alles te vermelden uit de rijke inhoud. Alleen willen we de aandacht vestigen op het artikel van G. Knop over de ch-vormen van de werk woorden dwean doen) in de Friesche dia lecten op Terschelling als een speciaal geval van de w-g-wisseling. Dit artikel is in het Dultsch geschreven om het belang van het onderwerp voor de germaansche filologie. Knop vermeldt de verschillende opvattingen over deze wisseling, die al in het indo-ger- maansch is geconstateerd en komt op grond van het Terschellingsch materiaal tot de con clusie dat het waarschijnlijk is, dat de in het tegenwoordige Friesch nog levende ch-vormen en ch-looze vormen op een vermenging be rusten van de vormen van twee oudfriesche werkwoorden, het eene monosyllabisch en het andere tweelettergrepig. Een belangrijk artikel is ook dat van Ds. A. R. S c h ol ten over de positie en de toe komst van de kerken in Friesland. Hij geeit een overzicht over hoe de toestand in de vorige eeuw was en bespreekt dan wat het thans, „hjoed-de-dei", is. Daarbij legt hij ook telkens de nadruk op het Friesche volks karakter, een term die bij sociologische be schouwingen tegenwoordig nogal eens gebruikt wordt, zooals door Schirmer, wanneer hjj spreekt over het Engelsche Puritanisme; hij doet dat in navolging van Max Weber. Men verzuimt echter gewoonlijk precies aan ie geven wat dat volkskarakter nu wel is. Meestal is het een vaag begrip. In Webers systeem, dat zoekt naar „Ideal-typen" past dit volkomen. Maar wat is het eigenlijk ais Scholten de invloed van het Calvinisme eti de positie der Gereformeerden in Friesland met die Friesche volksaard in verband brengt? Men heeft hetzelfde voor het Neder- landsch gedaan. Er wordt gesproken van „it yntellektualistysk karakter fen it Kalvi nisme"; van het feit dat het Calvinisme „nochal klam leit op it Aide Testamint", van „it strange, radikale leauwe", dat „realistysk op it libben ynsteld" is. Bovendien houdt men in Friesland van het „dynamyske-foarütstrib- jende Kalvinisme". Ook hangt de toekomst van de kerken in Friesland af van het feit of men zich rekenschap geven zal van: het volkskarakter en van de sociale omstandig heden. Op deze wijze kan men teruggaan tot ae vraag hoe het komt dat het Christendom vooral de Westersche volken heeft veroverd en het bij andere zoo langzaam gaat; en waarom het Protestantisme in de eerste plaats op Germaansche bodem wortel schoot Maar men moet bij zulke beschouwingen kiezen uit tweeërlei standpunt en zich de vraag stellen: neemt een volk een bepaalde vorm van godsdienst aan, omdat die bij z'n aard, karakter en omstandigheden past, of ls ae religie een der factoren en dan een der be langrijkste, die tenslotte het algemeene beeld dat een volk of volksgroep vertoont, bepaalt? Over die vTaag is het laatste woord nog niet gesproken. Het rationeele element in de Frie sche menschen is niet te loochenen, maar de godsdienst is een irrationeele factor, ook uit eindelijk bij het Calvinisme, al noemt Schollen dit dan intellectualistisch en radicaal getint. Men denke slechts aan het praedestinatie- dogma; men heeft dit wel willen verklaren als een ombuigen van het irrationeele naar het rationeele; maar in laatste instantie gaat het toch uit van de God die in het verborgen, dus in het voor menschen irrationeele, woont. Van de proza en poëzie, die van blz. 122 tot blz. 187 de rest van dit boekdeel vult, en die we aan onze Friesche lezers gaarne aanbeve len, citeeren we ten slotte nog het volgende vers van Abe Brouwer: AMERIJ Yn tüzenen fen triedden sweeft om üs it lok, det wy minsken net doare to gripen Wy binne sa bang, det it üs wirdt ta in flok, üs fêsthóldt yn foarmen as wrede polipen Wy drage üs libben troch de dagen fen nou yn ljochten en skaden as in swiere [fracht Allinne, soms as in oase yn woesten, Ckomstou üneinich kleare, ivige Kristusnacht. -— len amerij binne den üs freegjend' eagen forwündere djipten fen' hope en ljocht As wier it, det w*yn dy it godlike seagen, dêr't elts fen üs sa lang om socht. De Kersttentoonstelling in het Museum Boymans te Rotterdam, welke reeds meer dan 10,000 bezoekers heeft getrokken, zal verlengd worden tot Maandag 10 Februari a.s. Ook de Titus van Rembrandt zal tot dien datum te zien blijven. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen vakbond van pensionhouders deelt mede: Van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restaurant en pensionbedrijf is toestemmii^ verkregen de pensiontarieven met 5 pet. 1* verhoogen. Deze verhooging kan worden berekend over het bedrag, dat als vergoeding geldt voor kost inwoning.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5