VRIJDAG SI JANUARI 1941 STADSNIEUWS Officieele publicatie Houders van bovenstaande kaarten, behoo- rende tot groep B, worden in de gelegen heid gesteld, de 4e periode-toewijzing te komen afhalen as. Maandag 3 Febru ari op de afdeeling Brandstoffen van het Distributiekantoor, Breestraat 119. De g r o e p e n C en D. kunnen de 4e periode komen afhalen op Dinsdag en Woens dag 4 en 5 Febr. a-s. Leiden, 31 Januari 1941. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. DE NIEUWE TEXTIELKAARTEN Ieder is verplicht op de nieuwe textielkaart zijn naam, adres en stamkaartnummer in te vullen. H.H. Winkeliers moeten hier scherp op toezien. Het verhandelen van textielkaarten is ver boden en zal streng worden gestraft Leiden, 31 Januari 1941. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Belangstelling voor antieken en classieken - Samenwerking tusschen vereenigingen Het is een verheugend verschijnsel, dat het wetenschappelijk leven in Nederland zich ook in deze tijden verder blijft ontwikkelen en dat in den laatsten tijd nog meer dan voor heen samenwerking tusschen landelijke en meer plaatselijke vereenigingen tot stand is gekomen. Het stemt echter het meest tot blijdschap, dat het Nederlandsche volk zich ook nu in toenemende mate blijft interessee ren voor de vorderingen, die de wetenschap maakt en voor de problemen, die aan dezen vooruitgang dikwijls verbonden zijn. Dit geldt in het bijzonder voor de geschiedenis des vaderlands' en de voorgeschiedenis van Nederland, op welke gebieden in den laatsten tijd een aantal belangrijke boeken versche nen; maar in niet mindere mate mogen zich ook de beschavingen van de volkeren rond om het Middellandsche Zeebekken in een steeds grootere belangstelling verheugen. Het zijn het Nederlandsch Klassiek Verbond te Amsterdam, de Vereeniging voor Antieke Be schaving te 's-Gravenhage en de Societas Classica te Nijmegen, die zich op het terrein der classieke oudheid bewegen, het is het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap „Ex Orient® Lux" hier ter stede dat zich meer in het bijzonder bezighoudt met de beschavingen der Oud-Oostersche volkeren en de praeclas- sieke beschavingen in het Middellandsche Zeebekken. De publicistische en organisato rische activiteit van Ex Oriente Lux kon in den laatsten tijd nog gestimuleerd worden door het Nederlandsch Instituut voor het Na bije Oosten, dat hier ter stede gevestigd is en een centrum beoogt te zijn voor allen, die zich op het gebied der antieke beschavingen bewegen. Door samenwerking van deze ver eenigingen, waarbij ook het Koninklijk Oud heidkundig Genootschap te Amsterdam, het Oostersch Genootschap en het Instituut Kern alhier genoemde moeten worden bij het or- ganiseeren van lezingen en het uitgeven van publicaties is het thans mogelijk meer te be reiken en onder het publiek de belangstelling voor de beschavingscentra der oudheid te verdiepen. Lezing prof. dr. A. de Buck. Het Vooraziatisch-Egyptisch Gezelschap Ex Oriente Lux dat in den loop der jaren in vele plaatsen des lands en in België reeds afdeelingen vestigde en daar iederen winter lezingen organiseert, heeft in het najaar po gingen in het werk gesteld meer contact te krijgen met zijn leden in Zuid-Limburg, welke pogingen krachtig door den correspon dent van het Genootschap te Maastricht ir. F. D. J. M. Houbis, werd ondersteund. Zoo kwam einde December jL de oprichting van de afdeeling Zuid-Limburg tot stand onder voorzitterschap van prof. L. Rood, terwijl ir. Houbis tot secretaris werd benoemd. Om echter zooveel mogelijk belangstelling te wekken, werd direct toenadering gezocht tot het Limburgsch Geschied- en Oudheidkundig Genootschap te Maastricht, welk genootschap terstond bereid bleek op de voorstellen tot samenwerking in te gaan. Ter inauguratie van de nieuwe afdeeling en de samenwerking tusschen de beide vereenigingen in het Zui den van ons land is Dinsdagmiddag j.L een lezing gehouden waarin prof. dr. A. de Buck, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier, een lezing heeft gehouden over „Het graf en het leven na den dood in Oud-Egypte". Een verslag van deze lezing is destijds in onze kolommen opgenomen. Het ligt in de bedoe ling ook te Maastricht ggregeld lezingen te orga niseeren. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Nederlandsch College voor Algemeene Stu dieleiding. Leiden, Rijnsburgerweg 169175. Inrichting voor schriftelijk onderwijs. Procu ratie verleend aan: N. de Jong, Leiden. (B.P.) Horlogerie van Leeuwen. Leiden, Doeza- straat 29. Verkoop en reparatie van uurwer ken. Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in antiqui teiten. N.V. Snelvriesconservenfabriek „Vita" in oprichting. Leiden, Hoogewoerd 183. Verduur zamen van levensmiddelen, enz. Bovenge noemde zaak is thans definitief omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N.V. Snelvriesconservenfabriek „Vita". Dir.: A. J. W. J. Braams, Leiden. Maatsch.kap.: 300,000 waarvan geplaatst en gestort: 100,000. Naamlooze Vennootschap Wernink's Tennis- vloeren. Leiden, Hooge Morschweg 148. De statuten zijn gewijzigd. Naamlooze Vennootschap Wernink's Pen- nenfabriek voorheen Gebroeders van Sille- voldt. Leiden, Hooge Morschweg 148. De sta tuten zijn gewijzigd. Wijz.handelsn. in: N.V. Wernink's Steen en Pannenfabriek. WERKPLAATS UITGEBRAND Gistertvond te half elf is de brandweer uit gerukt naar het perceel Haarlemmerstraat 42, waarin gevestigd is de rijwielzaak van G. de la R- Reeds te half tien had de bovenbewoon- ster een rookontwikkeling waargenomen. Zij lacht aan een lek in de schoorsteen. Latei- bleek echter, dat in de werkplaats van de la R. achter de winkel brand was ontstaan. Ver moedelijk is de oorzaak een achteloos weg geworpen sigaret Met tien stralen op de motorspuit is het vuur geblscht. De werk plaats is uitgebrand,- waarbij vrij ernstige schade is toegebracht aan rijwielen en enkele stofzuigers. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN Wegwis diefstal van goederen uit verschil- lende winkelmagazijnen hier ter stede is aan gehouden de 50-jarige mej. A. B. uit Wou- brugge. G4st«:avc®d is zij ingesloten en hedenmorgen na verhoor op trije voeten ge steld. INENTING TEGEN DIPHTERIE Terwijl gedurende de laatste Jaren de diph- terie te Leiden nagenoeg verdwenen was. deden zich in de laatste maanden weder eenige gevallen voor. Ook in andere plaatsen wordt uitbreiding der ziekte waargenomen, zoodat voorzorg geboden is- Daarom vestigt de Directeur van den Ge meentelijken Geneeskundigen en Gezond heidsdienst nog eens uitdrukkelijk de dacht op het feit, dat door twee volkomen onschadelijke inspuitingen kinderen onvat baar kunnen worden tegen diphterie. Het Instituut voor Praeventieve Genees kunde, le Binnenvestgracht 22, directeur arts J. P. Bijl, geeft hiertoe gelegenheid voor on- en minvermogenden kosteloos eiken Dinsdag van 113 uur. Zegt het voort De directeur van het P.T.T.-kantoor te Lel den deelt mede, dat het tijdstip van open stelling der postagentschappen met Ingang van 3 Februari a.s. wordt vervroegd tot 9 uur BURGERLIJKE STAND GEBOREN Susanna, dr. v. P. Hagem LadanPieter, zn. v. N. Oudshoorn Lange. d. Gaag. 33 j. P. C. Caspers. hsvr. v. d. Hoist, 55 J. A. C. Ermstrang, wed. 46 j. H. KerkmelJer. m. 46 J. I. Ginjaar, hsvr. van A. J. SingerUng. 46 J.J. Kramp. hsvr. van P. N. Horree, 7J J.C. Wltteman, h*VT. van H. v. d. Alphen a/d. Rijn IN MEMORIAM G. W. SNEL. In den ouderdom van 75 jaar is in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden onze bekende plaatsgenoot, de heer G. W. Snel. Die bekendheid verwierf de overledene ii de eer$te plaats wel doordat hij een lange reeks van jaren „omroeper" geweest is in onze gemeente. Ook thans wordt door par ticulieren of vereenigingen nog wel van een omroeper gebruik gemaakt, maar in vroeger jaren was Snel de officieele omroeper van onze gemeente die in de periode dat hij dit werk uitoefende ettelijke klankborden ver sleten heeft. De jongere generatie weet zich dat niet meer zoo goed te herinneren want het is reeds tal van jaren geleden dat hij door onze gemeente trok, maar ouderen weten mede te deelen dat hij over eer^geweldig keelgeluid beschikte en daarom een zeer ge schikte persoon voor dit werk was. Voorts kreeg hij bekendheid doordat hij veel als afslager optrad bij publieke verkoo- pingen. Ook daarbij kwam zijn stem hem uit stekend van pas. Hij heeft dit werk voor namelijk verricht onder leiding van wijlen Notaris R. van den Berg te Oudshoorn. Ook dit werk heeft hij de laatste jaren niet meer kunnen verrichten. Hij deed hierbij de liefde op voor „antiek" waarvan hij verzamelaar en een goed taxateur was. Tenslotte is hij ook een der steunpilaren geweest van de Chr. Coöp. Bouwvereeniging „Des Werkmans Vriend", welke vereeniging hij tot zijn dood als secretaris heeft gediend. Nadat de voorloopige plannen tot oprichting der vereeniging vast stonden, was de over ledene een der eersten die zich hier sterk voor interesseerden en hij behoorde tot de personen die er op uit trokken om aan de benoodigde contanten te komen waardoor de vereeniging zou kunnen gaan bouwen. Nadat hij eerst nog in andere bestuurs functies diende heeft hij mogen zien hoe de arbeid van „Des Werkmans Vriend" voor de Christelijke arbeidende stand tot zegen heeft mogen zijn. Zelf woonde hij in een huis der Bouwvereeniging van een blok aan de Con- cordiastraat, waarvan de bewoners reeds lang eigenaar zijn, mede door zijn arbeid kwam het blok in de Torenstraat tot stand en later nog weer het groote blok Aarhude Hortensiastraat Uit een en ander blijkt dus wel dat een ar beidzaam leven afgesneden werd. Van dit verscheiden zal in breeden kring met wee moed kennis genomen worden. Op de Oostërbegraafplaats had gistermiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot waarbij in de aula gesproken werd door Ds. J. H. Bosch, Geref. Predikant die getuigde hoe de overledene in vast vertrou wen op zijn Heere en Heiland mocht ontsla pen. Voorts sprak de heer M. de Pijper, directeur der firma bij welke de overledene 48 jaar heeft gewerkt. Aan de groeve dankte de oudste zoon voor de betoonde belang stelling. VARKENSPEST Onder de varkens van den veehouder O., wonende in wijk Hoorn, is varkenspest ge constateerd. Een twaalftal dieren is reeds aangetast. De politie heeft de noodige voor zorgsmaatregelen getroffen. Gem. Radio-distributie Zaterdag 1 Februari. le programma: 8.00—22.15 KRO, 22.15— 24.00 Duitsch programma. He programma: 8.00—10.00 VARA; 10.00— 10.20 VPRO; 10.20—17.00 VARA; 17.00—17.15 VPRO; 17.15—19.15 VARA; 19.15—23 00 VA RA (Programma uitsluitend voor radio-cen trales); 23.0024.00 Duitsch programma. Ille programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. IVe programma: 7.0024.00 Duitsch pro gramma. De plaatselijke afdeeling van de NederL Socialistische Werkgemeenschap, welke on langs met aanvankelijk 20 leden was opge richt, is weer opgeheven wegens gebrek aan belangstelling. MASSAKAMP A.D.C.-H.D.C. De returnwedstrijd tusschen de plaatselijke damvereenigingen AD.C. en HJD.C. is door A.D.C. met 159 gewonnen, plus 1 afgebro ken partij, welke vermoedelijk remise wordt. De eerste wedstrijd won A-D.C. met 1412, zoodat de totale uitslag 3022 voor A.D.C. zal worden, welke vereeniging dus de prijs wint, welke men zelf heeft uitgeloofd. AD.C. won thans 6 partijen, H.D.C. 3 en 3 partijen werden remise. ONGELUKKIGE VAL De oude heer W., wonende in de Dwars straat kwam zoo ongelukkig te vallen dat hij de heup ernstig kneusde. Na voorloopige be handeling is hij naar een ziekenhuis te Lei den overgebracht. Bij de deze week, vooral 's morgens, door de politie gehouden controle op de nakoming der verduisteringsbepalingen zijn talrijke personen bekeurd, wat in vele gevallen voor al 's morgens aan nonchalance te wijten was. Men zorge daarom dat niet alleen 's avonds, maar ook 's morgens de zaak in orde is. Hazerswoude GEREF. KERK De godsdienstoefeningen der Geref. Kerk zullen met ingang van a.s. Zondag weer aan vangen om v.m. 10 uur en n.m. 2.30 uur. SCHAKEN De stand van de onderlinge competitiewed strijden van de Hazerswoudsche Schaakclub H.S.C. welke dit seizoen zijn gespeeld, is als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Nic. Cok 14 13 - 1 13 M. Kroon 8 1 8 8% P. Veen 12 7 - 5 7 G. Ruys 6 6 6 M. J. Ravensberg 9 6 o Jac. v. Gorkum 12 4 2 6 5 Abr. Ravensberg 6 2 1 3 2. ra C. Buitenhuis 10 2 1 7 2. Ja J. P- Cok 3 2 0 1 2 Jac. Raaphorst 3 1 0 2 1 J. Snoep ARBEIDSBEMIDDELING BURGERLIJKE 8TAND Geboren: Leonardus A., zn van C. Verhorik en J. Niewets. Cornells, zn. van C. van Driel en N. de Bruijn. Overleden: D. de Bruijn IJzn 84 jaar, Wed. van A. Hischman. A. Brouwer 84 jaar, wed. van S. Slappendel. Hillegom PATRIMONIUM Maandagavond half 8 houdt Patrimonium een vergadering in zijn gebouw. De heer J. A. Kool za1 het onderwerp behandelen: „De verhouding van maatschappij en staat tot de DE BEURS De Hillegomsche beurs werd gisteren door 138 personen bezocht. Er was een goede han del zoowel in leverbaar als in plantgoed van Gladiolen. Jonkheer's Bloembollenbedrijf stelde ten toon Enkele Narcis Barri Seraglio, en de Triumphtulp Rigoletto. LOOP DER BEVOLKING Gevestigd: G. F. Ansems, Hoofdstr. 81; L. P. Bakker met gezin, Stationsweg 11; R. Besse, Kortenbachstr. 14; J. M. Mathot, Hoofdstr. 4; J. Rusman, Bethlehemslaan 13. Vertrokken: L. J. R. Heirman naar Leiden, W. Hoogkamer nhar Haarlemmermeer, E. Luijer naar Weesp, A. S. C. Sandij naar Aer- denhout, J. Th. Stevens naar Huizen, L. van Wijk naar Haarlemmermeer. Koudekerk a/d. Rijn DERDE UITKEERING WINTERHULP De burgemeester dezer gemeente heeft vs den provincialen directeur van de Winterhulp bericht ontvangen dat aan hem voor de leni ging van den nood der behoeftigen een bedrag van 600 is toegekend. Dit bedrag zal in dezen tijd vele ingezete nen, die door allerlei oorzaken, zooals de werkloosheid en de aanhoudende vorstperiode, in moeilijkheden verkeeren, eenige hulp ver schaften. Het aan deze gemeente beschikbaar gestelde bedrag is aanmerkelijk hooger dan in deze gemeente voor Winterhulp werd inge zameld. Burgerlijke stand. Overleden: Diederika Jongeneel, 88 j., wed. van K. Vonk en Pie ter tje Kelderman, 74 J. Rijnsburg GEREF. KERK Tot ouderling der Geref. kerk zijn gekozen de heeren C. v. Egmond Gzn. en C. P. van Egmond en tot diaken de heer C. v. d. Gug- ten Hzn. 14 1 0 13 1 Voorschoten BRUTAAL Gisterochtend tusschen 8.30 en 9 uur heeft een onbekend gebleven persoon van een drie- wielige melktansportfiets, eigendom van v. G., wonende aan de Papelaan, alhier, uit een kist verscheidene pakken boter en margarine weggenomen. De politie stelt een onderzoek KERKDIENSTEN NED. HERV. KERK Men verzoekt ons mede te deelen, dat be ginnende a.s. Zondag de namiddagkerkdien sten der Ned. Herv. gemeente weder te 5 uur zullen aanvangen. GAANDE EN KOMENDE MAN Gevestigd: L. J. B. Bosma geb. Joosss Willem de Zwijgerlaan 20, van Amsterdam. B. M. Wilbrink, Veursche weg 3, Th. A. A. Werkhoven, Veursche weg 3, van Lisse. E. A. J. Wijers, Donklaan 1. van Rotterdam. W. H. D. Knippenberg, Donklaan 1 van Noordwijkerhout. J. A. Smit, Rijndijk 114, van Hoogezand. G. T. E. Hoofdman. Rijndijk 292, van Den Haag. Vertrokken: F. C. Veenman, van Boschlaan 13, naar Renkum (Oosterbeek), Stroodorpweg 20. C. M. Breman, van Pape laan 82 naar Amsterdam, Prinsengracht 718 Hl. J. C. Voordouw, van Leidsche weg 336 naar Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F 117. M. J. vèn Hemert, van Tulpstraat 18, naar Zoetermeer, Delftschewallen 5. H. M. Roest, van Leidsche weg 96, naar Amsterdam, Nieuwe Heerengracht 87. F. J. Nikkels, van Leidsche weg 191, naar Den Haag, Suezkade 92. J. T. Ruytenbeek, van Valkemburgsche weg 40, naar Leiden, Nieuwsteeg 10a. J. v. d. Hurk, van Haagweg 10, naar Leiden Pie terskerkstraat 16. Binnenlandsch Nieuws Rotterd. Bankvereeniging Dividend 5H pet. Verschenen is het jaarverslag van de Rot- terdamsche Bankvereeniging N.V. over 1940. Medegedeeld wordt, dat de baten uit het effectenbedrijf niet onbevredigd zijn. Het veld van de wisselarbitrage was uiterst klein. In- tusschen zijn de resultaten over het afgeloo- jaar bevredigend. Na afschrijving op gebou wen van 662.495 en na overbrenging van 800,000, naar een tevormen bouwfonds, kon een dividend van 5V4 pot worden uitbetaald. MR. A. DE GRAAF. Bij zijn afscheid als voorzitter van de Utrecht- sche vereeniging Pro Juventute is mr. A. ae Graaf dezer dagen tijdens een bueenkomst in het gebouw van den voogdijraad in mtiemen kring gehuldigd Als aandenken aan zijn 40- jarig bestuurslidmaatschap, waarvan gedurende vele jaren sedert het overlijden van prof. Simons als voorzitter, zijn hem eenige boek werken op kunstgebied aangeboden. Namens het bestuur en de ambtenaren voor de kinderwetten heeft daarbij de vice-voorzitter. mr. G. A. E B. Meijer, het woord gevoerd en den neer ue Graaf hulde en dank gebracht voor zijn onver- moeiden arbeid ten bate van het misdeelde De nieuwe omzetbelasting Zij moet nu in de prijzen worden verwerkt Morgen treden de bepalingen van de nieuwe omzetbelasting, nadat de maand Januari als overgangstijdperk kon wor den gebruikt, volledig in werking. Tot nu toe kenden wij een éénmalige be lasting op het verbruik, een heffing bij de bron. Thans geldt een meermalige heffing, hetgeen hierop neerkomt, dat de belasting wordt geheven telkens als de goederen in andere handen over gaan. Bovendien is nu ook het verrich ten van diensten belast met omzet belasting, hetgeen dus wil zeggen, dat elke handeling, waaraan iets wordt verdiend, belast wordt. Doktoren, advo caten het is kort geleden uitvoerig bericht dienen van nu af aan ook met de omzetbelasting rekening te houden. In de tarieven zijn eveneens verande ring aangebracht, .welke hierop neer komen, dat het hooge tarief van 12 pet. op weelde-artikelen is komen te ver vallen. Samenvattend kan men zeggen, dat het nieuwe tarief 2Va pet. bedraagt voor alle handelingen of bewezen diensten. Voor het publiek is wel een van de belangrijkste bepalingen, dat de omzet belasting niet meer apart in rekening mag worden gebracht, maar in den berekenden prijs moet worden ver werkt. De administratie van hen, die dien sten verrichten, moet worden uitgebreid want de inning van de omzetbelasting geschiedt thans op andere wijze dan voorheen. De belastingzegels worden af geschaft, de betaling dient te geschieden bij de ontvangers der accijnzen of op de postkantoren en er zijn formulieren voor de aangiften. De distributie van koffie en thee Vermindering van het rantsoen De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het nood zakelijk is gebleken voor de komende distributieperiode het koffie- en theerant soen te verminderen. Gedurende he* tijdvak van Maandag S Februari tot en met Zondag 16 Maart a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart algemeen" recht op het koopen van 125 gram koffie of 50 gram thee. De toewijzing voor vleesch- waren Verlengd tot 1 Maart De secretaris-generaal van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: De geldigheidsduur van de toewijzing voor „vleesohwaren" die door de distributiediensten werden uitgereikt en geldig zijn verklaard tot 2 Februari of een daarna gelegen datum, wordt verlengd tot 1 Maart. ACADEMISCHE DIENST in de Pieterskerk te Utrecht Uitgaande van de onlangs opgerichte „In terkerkelijke Commissie tot Evangelisatie onder de studenten" werd Woensdagmiddag in de Pieterskerk te Utrecht een korte Aca demische Dienst gehouden. Men zal zich herinneren dat bovengenoem de Commissie gevormd werd door de reeds langer bestaande „Commissie der Ned. Herv. Gemeente tot den arbeid onder de studen ten". Laatstgenoemde commissie heeft reeds veel bereikt en kan met dankbaarheid ge wag maken van een zeer goede samenwer king tusschen de vertegenwoordigers der verschillende kerken. In het Dienstgebouw der Herv. Gemeente aan het Domplein wer den in de afgeloopen maanden enkele bijeen komsten gehouden welke werden bijgewoond door predikanten van verschillende kerkge nootschappen. Bij de gehouden besprekin gen werd o.m. voorgesteld Academische diensten te houden. De gisterenmiddag ge houden dienst in de Pieterskerk was dus de eerste welke plaats vond onder toezicht van de Interkerkelijke commissie. Ds J. H. T e 1 k a m p, pred. bij de Gere formeerde kerk te Utrecht, heeft de samen komst geopend met een kort inleidend woord waarin hij wees op de beteekenis van het werk der interkerkelijke commissie. Vooraf was gezongen Gezang 257 vers 3. Ds Tel- kamp droeg het werk der commissie daarna in den gebede op aan God. Nadat nog gezon gen was het Psalmlied: 'k Sla d' oogen naar 't gebergte heen", betrad Dr .G. U b b i n k (Herv.) den kansel om te spreken over het w,»ord uit de H. Schrift: „Heb Ik u niet gezegd dat zoo gij gelooft, g| de heerlijk- hi ld Gods zien zult 7" Dr Ubbink begon met erop te wijzen dat Jezus deze woor den heeft gespro ken aan het graf van Lazarus. Zij waren bestemd voor de weenende vrouw bij het graf maar deze woor den zijn tevens een bemoediging voor ons allen. Hoe kunnen wij den moed houden in een toekomst die zoo onzeker is?, zult gij vra gen. Hebben wij niet allen het gevoel dat wij staan aan het graf van een cultuur en is dat niet om moedeloos te worden Het nieuwe trimester aan de Universiteit is weer begonnen. Welnu in meergenoemde tekst vinden wij niet alleen een „doode die riekt" maar wij vinden daar ook Licht in de duisternis en een onvergankelijke hoop. Wij moeten voortgaan in geloof, studie en arbeid. Dat is ook wat de wereld noodig heeft, onze trouwe toegewijde arbeid. En wat zal het resultaat zijn van dien arbeid Dat weten wij niet, maar als een verre, vreemde belofte straalt door de duisternis het Woord „Zoo gij gelooft zult gij de heer lijkheid Gods zien". Gezamenlijk werd hierna gezongen Gez. I vers 5, waarop Ds N. Blokker (Rem. pred.) voorging in dankgebed. De dienst werd besloten met het zingen van Psalm 103 vers 6. Een groote schare studenten heeft dit schoone samenzijn in het eeuwenoude bedehuis bijgewoond. Algemeen wordt dan ook de hoop gekoesterd dat Tr°°r van die diensten zullen plaats vinden (Foto archief). De wederopbouw van de boerderij Tege n hel einde van dit jaar voltooid Direct nadat de oorlogstoestand hier te lande was geëindigd, is met kracht de weder opbouw van het platteland ter hand genomen. Bij dezen wederopbouw, die in hoogste instan tie stond onder leiding van ir. Ringers, wordt niet alleen rekening gehouden met herstel ling, zoodat het bedrijf van den boer weer kan worden uitgeoefend, maar ook met de toe komst. De directe leiding van het herstel werd opgedragen aan ir. C. Staf, technisch directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij en hoofd van het bureau ontruiming van hel rijksbureau voor voedselvoorziening in oor logstijd. Dit bureau werkt weer samen met den cultuur-technischen dienst, de directie van den landbouw (landbouwconsulenten enz.) en de bouwkundige afdeeling van de Wierin- germeerdirect{<e. Het bureau is in de eerste plaats belast geweest met het herstel van de landen, die opruiming van versperringen en de verdedigingswerken. Bij die opruiming was ook de Opbouwdienst ingeschakeld en onder leiding van de Heidemaatschappij zijn reeds een groot aantal werken onder opzicht van geschikte uitvoerders ter plaatse geslecht De Opbouwdienst is later op vele plaatsen ver vangen door werkverschaffingsarbeiders. De landerijen en geïnundeerde gebieden konden na betrekkelijk korten tijd weer in gebruik worden genomen en droegen zelfs al weer vrucht Maar hiermede was het platte land nog lang niet gereed. In totaal immers zijn 527 boerderijen in het land verwoest. De leiding van den wederopbouw van de boerderijen is opgedragen aan den heer A. D. van Eek, die als hoofd van de bouwkundige afdeeling van de directie van de Wieringer- meer een groote ervaring heeft van boerde- rijenbouw en die dezer dagen het een en an der heeft medegedeeld over het herstel van het platteland. Nog ln den winter van dit Jaar zullen wanneer al te veel tegenslag ten minste uitblijft alle boeren onderdak zijn. De eerste nieuwe boerderij te Hoogland is, zoo als gemeld, dezer dagen betrokken. Reeds zijn er tweehonderd boerderijen aanbe steed, ruim honderdvijftig architecten zijn ingeschakeld en alle vijfhonderdzeven entwintig boerderijen zijn opgedragen. Centralisatie Uit organisatorische overwegingen heeft de heer van Eek dezer dagen het bureau Mavog (materialenvervoer Grebbelinie) opge richt ter versnelling en verzekering van de uitvoering der werkzaamheden. Mavog zal belast worden met den centralen inkoop van de materialen en het centrale vervoer van deze materialen. Bij den bouw van de boerderijen gaat men er van uit dat de gebouwen aesthetisch in de omgeving moeten passen, de inrichting landbouwtechnisch zoo goed mogelijk moet zijn en de kosten niet te hoog. Een moeilijk heid was het vinden van goede architecten. Er zijn in Nederland, aldus de heer van Eek, maar weinig bouwkundigen, die de noodige ervaring en de noodige frissche ideeën heb ben voor den bouw van een practische en toch prettig bewoonbare boerderij. Dat is niet alleen de schuld van de architecten, maar is veelal te wijten aan de ietwat conservatieve opdrachtgevers, die in vele gevallen een boerderij vroegen te bouwen, zooals die ook bewoond was geweest door hun vader en hun grootvader. De bureaux voor den wederopbouw van de boerderijen werden niet opgericht in Den Haag, of in een paar andere groote plaatsen, maar liggen in het centrum van de verwoeste gebieden Dordrecht, Mill, Deurne, Veenen- daal en Amersfoort. In tegenstelling Wieringermeer was normalisatie bij di niet mogelijk; de architecten kond werken naar eigen Initiatief. De financleele regeling Moeilijkheden leverde aanvankelij de financieele regeling op. Soms er boerderijen worden herbouwd, spronkelijk eigenlijk in vergelijk! het bedrijf te klein waren gewe boerderij wordt dan grooter doch vooraf moet de ruimtewinst do boer worden betaald. Bovendiei iedere boer een bepaald bedrag aan theek op zijn nieuwe woning nemi het verschif tusschen „oud" en „nle betalen. Een bedrag, varieerend ti tien en vijf-en-twintig procent bouwkosten. Wanneer de eigenaar vi zeer oud en boQwvallig gebouw een boerderij krijgt, kan dit bedrag n worden verhoogd. Deze hypotheek gegeven tegen vijf procent voor ri aflossing en in dertig jaar is c hypotheek afgelost Deze zeer regeling was echter voor enkele kleine bedrijfjes nog een bezwaar, ook aan de billijke wenschen boeren tegemoet te komen, zal bim een regeling dienaangaande wordt maakt Het financieele gedeelte y gedragen aan de schade-enquetecom De boeren mochten zelf een aanwijzen en hiervan werd druk gemaakt. Sommige kleine plat architecten kregen niet minder dan opdrachten. In de praktijk moeilijkheden mede, omdat de oi veelal verspreid lagen, zoodat gecent moest worden. Bovendien werd op tisch gebied supervisie op de uitgeoefend. Bij het bureau Wederc Boerderijen moesten de architected schetsplan indienen, vergezeld schetsplan van de oude boerderij, vankelljk bleek, dat de meeste te hei boerderijen te groot waren ontwo: dat de plannen uit aesthetisch kundig oogpunt waren beoordeeld, ten slotte de aanbesteding plaats Vooraf moest de begrooting zijn gekeurd. Bij de ingediende plannen bleek I meeste gevallen het streektype te tjj handhaafd. Sommige boeren echt® den den wensch te kennen gegeven, geheel moderne boerderij te bezitten die in de Wieringermeer zijn gebouw Sommige boerderijen worden verp omdat bij den herbouw rekening wort houden met de aanstaande ruilverkai in die streek, of omdat de nieuwe plii andere wijze gunstiger is dan de oude Zooals gezegd, zullen aan het einde w jaar alle boerderijen gereed zijn. Din deze vorstperiode wordt aan tweefen boerderijen gewerkt. Thans is een det de boeren ondergebracht in de een e noodwoningen, die door het bureau heer van Eek zijn gebouwd, het vee - 4500 stuks heeft een onderdak gevi in 251 noodstallen. Voor den bouw va noodinstallaties was veel hout noodig. voor een belangrijk deel afkomstig i gesloopte stellingen, waartoe de Dl autoriteiten toestemming geven. De woningen, die van steen zijn opgetrc zullen later worden ingericht als var hokken en blijven het eigendom Bij de schaderegeling is hiermede rek gehouden. De noodstallen zullen wordi gebroken. Ten slotte enkele cijfers: ln het 4 Amersfoort moeten 134 boerderijen herbouwd, in het district Deurne 4C, district Dordrecht 72, in het distirct Mi het district Veenendaal 152, 17 boerde die verspreid liggen. Arbeidskrachten voor land- en tuinbouw Het centraal secretariaat voor land- en tuin bouw, waarin de drie centrale landbouworgani saties en de drie landarbeidersbonden samen werken, heeft de aandacht van den directeur- generaal van den landbouw en den directeur van het rijksarbeidsbureau gevestigd op de noodzakelijkheid, dat dit jaar de Neerlansche lanbouw regelmatig en in voldoende mate wordt voorzien van geschikte arbeidskrachten. In ver band met het betrekkelijke groote aantal Neder landsche arbeiders dat reeds naar Duitschland is vertrokken en de groote behoefte aan land arbeiders in dat land, vreest het centraal secre tariaat, dat hier te lande een gebrek aan land arbeiders zal ontstaan, hetgeen tot groote moei lijkheden in de betrokken bedrijven zal leiden en bovendien voor de voedselvoorziening on- gewenschte gevolgen zal kunnen opleveren. De betrokken organisaties zijn van meening, dat het Nederlandsche agrarische bedrijf de be schikking dient te blijven houden, behalve over de vaste arbeiders, over de zg. losvaste ar beiders, die als regel 89 maanden per jaar in den landbouw werkzaam zijn. Daarnaast moet een behoorlijke arbeidsreserve voor de seizoen werkzaamheden aanwezig zijn. Dit seizoenwerk kan niet op bevredigende wijze geschieden door werklooze industrie-arbeiders, die oorspronke lijk uit het landbouwbedrijf afkomstig zijn. Het centrale secretariaat bepleit, teneinde de losse landarbeiders en kleine boeren als arbeids reserve voor den Neerlandschen landbouw te behouden, hun tijdelijke tewerkstelling in de cultuur-technische werken, welke ter verkrij ging van meer cultuurgrond, zoowel voor zoo ruim mogelijke voedselvoorziening als voor de vestiging van jonge boeren en tuinders, be langrijk dienen te worden uitgebreid. Rechtszaken RECHTBANK TE HAARLEM Diefstal in de duisternis Een 54-jarige kunstschilder uit Lienden was 18 November naar Amsterdam gereisd, om zaken te doen; des avonds vertrok hij naar Haarlem om bij kennissen in de Kamerlingh Onnesstraat te logeeren. Daar hij den weg niet wist liet hij zich vergezellen en volgens hem heeft zijn begeleider hem een portemonnaie ontstolen. Donderdag stond een drie-en-twintig-jarige koopman in hout, die den kunstschilder bege leid had, wegens diefstal terecht. De kunstschilder werd als getuige gehoord. Deze deelde mede, dat hij met den verdachte kennis had gemaakt in den trein tusschen Am sterdam en Haarlem. Hij wist den weg niet in Haarlem en daar er geen tram meer reed, stond hij voor moeilijkheden. Verdachte zeide niets om handen te hebben; hij was bereid den kunstschilder naar de Kamerlingh Onnesstraat te begeleiden. Na aankomst op het station zijn beiden door de stad gewandeld; in de omgeving van de Leidschevaart werd even in een cafe gepauzeerd, omdat de kunstschilder honger had. Broodjes werden opgegeten en sterke drank werd gedronken. Na een uur werd de tocht voortgezet en daar het donker was, gaf de kunsthandelaar den begeleider een arm. In de Prof. van der Waalsstraat gekomen, wist men niet goed het nummer meer. De begeleider zeide, dat een papiertje met het adres in de portemonnaie zat en toen de vreemdeling deze voor den dag haalde, greep de begeleider er naar en snelde er mee weg. De kunstschilder bleef in donker alleen en toen bleek hem, dat hij in een verkeerde straat stond. Een wiel rijder heeft hem later naar het opgegeven adres gebracht De verdachte legde een andere verklaring af. Hij had den man niet in den trein ontmoet, omdat hij niet in Amsterdam was geweest, maar op het Stationsplein. De kunstschilder vroeg hem naar de Kamerlingh Onnesstni de verdachte was bereid hemweg te bre Als belooning werd een tientje toegezegi kunstschilder was in een vroolijke bui en telde onderweg naar de Leidschevaart vrij dig over verschillende onderwerpoi. fi café werd drank gebruikt en daarna vprd de Thomsonlaan gewandeld. Toen verd meende voor het goede huis te staan Kamerling Onnesstraat en Prof. Van Waalsstraat loopen parallel), was de kunst der nog meer onder invloed van den drai gaf de portemonnaie als belooning over aachte meende daarom, dat hij zicb niet diefstal heeft schuldig gemaakt. Verder werden de caféhouder en de be uit de Kamerlingh Onnesstraat gehoon mededeelden, dat de kunstschilder niet invloed was. De laatste deelde voorts medi zijn gast gezegd had „In Haarlem roovers" en vertelde van den diefstal. De wielrijder, die den kunstschilder he heeft aangewezen zeide, dat deze De officier van justitie was er van over dat getuige de waarheid heeft gesproki eischte een gevangenisstraf van twee jai zes maanden. De verdediger, mr. Steketee, merkte er maar één directe getuigenverklaring is reden om aan te nemen, dat deze g onder invloed was, omdat hij tot verdacht moedig gesproken heeft Hy verzocht vryi met onmiddellijke invrijheidstelling De rechtbank wees het laatste verzo en bepaalde de uitspraak op 13 Februai VERDUISTERING? Kort na de Pinksterdagen van familie te Haarlem onverwacht overleden familielid, dat de eenige erfgenaam was, den inboedel in drie groepen voor de teur. Een deel moest naar Utrecht worden, een ander deel naar het Notai en de rest naar den verbrandingsoven o terrein der gemeentereiniging. Een Hai sche expediteur voerde de opdrachten uit Mei bracht hij veleboeken en papieren den verbrandingsoven. Deze goederen wa: een vrachtauto geladen en naar den ove voerd. Een chauffeur van den expediteur een stapeltje papieren, dat naar z waarde had en gaf het aan zijn patroon verklaarde, dat hij deze papieren aan de staanden zou overhandigen. De expedite de papieren echter niet aan de nabesta maar behield ze. Aanvankelijk dacht hij, weinig waarde hadden. Weliswaar beg zich met eenige obligaties van een Nede sche Staatsleening naar een kantoor Nederlandsche Bank in de buurt van om inlichtingen voor verzilvering, do< moest zich wenden tot het departema financiën. Bij die gelegenheid heeft valschen naam opgegeven. Later zijn de ren zoek geraakt; verdachte vermoedt do brand, welke in zijn pakhuis is ontstal De rechtbank liet eenige getuigen hoon gezien hebben, dat de expediteur de in zijn zak heeft gestoken. Zij hadden druk, dat ze aan de nabestaafiden overt zouden worden. De officier van justitie merkte op, verdachte was opgedragen den inboedi den verbrandingsoven te transporteeren, dat de wil van de nabestaanden wa: gedeelte niet in den over heeft geg. hij zich schuldig aan verduistering. die rond den oven stonden, zagen, dat de ren waarde hadden en dat zal verdacl weten hebben. Vermist worden o.a. ties van f 1000 en één van f 500, dachte vermoedelijk in zijn bezit had eischte een gevangenisstraf van één jaar 'De verdediger, mr. J. A. P. C. ten betoogde, dat er van verduistering geen is. De wil van de nabestaanden was, dat wegging en als verdachte de goederen bezit genomen had, dan had hij „gei voorwerpen" in zijn bezit. Spr. vroeg vrijspraak, waarna de red de uitspraak bepaalde op 13 Februari

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6