V»' 'V M-ein&Schkcbdj^h VRIJDAG 31 JANUARI 1941 PA| ~=:JD/ Bedrijvigheid aan alle Italiaansche fronten Het weermachtsbericht Het 237ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front werden de krijgs verrichtingen door slecht weer belemmerd. Bij een levendige bedrijvigheid van patrouilles hebben wij gevangenen gemaakt en wapens veroverd. In Cyrenaica levendige bedrijvigheid van artillerie, patrouilles en snelle afdeelingen, die door onze luchtmacht actief gesteund werden. In Oost-Afrika zijn aan het Noordelijke front Australische afdeelingen afgeslagen. Een plaats, die zij bereikt hadden, werd op nieuw bezet. Gevangenen en wapens vielen ons in handen. In drie verschillende sectoren aan het Zuidelijke front hebben wij vijan delijke colonnes aangevallen en op de vlucht gedreven. Onze luchtformafies hebben vijan delijke gemotoriseerde strijdmiddelen, troepen en stellingen energiek gebombardeerd. De Britsche luchtmacht heeft eenige onzer luchtbases aangevallen en lichte schade toe gebracht. Een vijandelijk jachtvliegtuig is neergeschoten. Gisteren vier uur luchtalarm in Londen De Engelsche berichtendienst heeft in den nacht van Woensdag op Donderdag bekend gemaakt, dat het luchtalafm in Londen Woensdagavond vier uur heeft geduurd. (D.NJ.) Een Britsch smaldeel voor Gibraltar In de haven van Gibraltar is een Engelsch eskader aangekomen, dat uit de volgend», oorlogsschepen bestaat: een slagschip, een vliegtuigmoederschip, vijf kruisers, 10 torpe- dobootjagers en twee groote transportschepen met troepen en oorlogsmateriaal. Dit eskader zou dezer dagen met onbekende bestemming vertrekken. Nachtelijke aanvallen op Londen Naar het D.N.B. verneemt, hebben gister nacht sterke afdeelingen Duitsche gevechts vliegtuigen in opeenvolgende golven Londen met succes aangevallen. Er brak een reeks branden uit Eenige namen een grooten om vang aan. Van verren afstand was de vuur gloed te zien. Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied In de ochtenduren van gisteren zijn kleine groepen Britsche vliegtuigen boven Noord- West-Duitschland verschenen. Op verscheidene plaatsen lieten ze bommen vallen zonder schade van beteekenis aan te richten- In een havenstad werd een huis vernield, waarbij verscheidene burgers gedood of gewond wer den. Voor den oorlog belangrijke doelen zijn niet getroffen. Drie Britsche motortorpedobooten vernield Twee Duitsche patrouillevaartuigen hebben in een der laatste nevelige nachten drie Brit sche motortorpedobooten aan de Fransche Kanaalkust vernietigd, toen de Engelschen een verrassenden aanval op de Duitsche boo ten ondernamen. Nog voordat de Duitsche schepen het anker gelicht hadden kwamen vlak bij de omtrekken der motortorpedoboo ten in zicht De Duitsche booten waren nog juist in staat om zoo te manoeuvreeren, dat de torpedo's der Engelschen het doel misten. Ze zetten de achtervolging van de Engelsche schepen in en er ontspon zich een verwoede strijd, die met de Duitsche overwinning ein digde. De Britsche admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat het Engelsche patrouillevaartuig Pelton tot zinken gebracht is. De naaste ver wanten van de slachtoffers zijn verwittigd. Luchtalarm te Londen. De Londensche berichtendienst meldt, dat Londen gisteren voor den middag tweemaal luchtalarm gehad heeft. BUITENGEWONE BEGROOTING VOOR DE BULGAARSCHE DEFENSIE De Bulgaarse he minister van financiën, heeft bij het Sobranje een wetsontwerp inge diend betreffende een buitengewone begroo ting van het ministerie van oorlog ten be drage van 240 mülioen lewa voor het jaar 1941/42. Dit buitengewone crediet voor het ministerie van oorlog wordt gemotiveerd met speciale maatregelen voor de landsverdediging. STOFZUIGERS voor elk tapijt, voor elke beurs. N.V. COUZY. Ie Middellandstr. 72. Rotterdam Thailand en Indo-China Reeds heden een wapenstilstand verwacht U.P. meldt uit Saigon: Gisteren kwamen om 18 uur 7 Japan- sche, .6 Fransche en 6 Thailandsche gede legeerden bijeen en confereerden een half uur. Er werden op deze bespreking nog geen besluiten genomen. Men verwacht echter dat reeds heden een wapenstilstand zal worden gesloten. Japansche vliegtuigen uit een escadrille dat op kaap St. Jacques gestationneerd Is, voerden gedurende de conferentie vluchten boven Sai gon uit. Fransche beambten verklaren dat de Japanners toestemming hebben gekregen oefenvluchten te maken. In totaal ongeveer 500 arrestaties in Roemenië Steeds verder afnemen van de spanning Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Officieel wordt medegedeeld, dat van de deelnemers aan en de aanstichters tot den op stand in Boekarest 106 en in de provincie 392 man zijn gearresteerd. Tot dusverre is niet officeel bekend gemaakt wie de gearres teerden zijn. Alleen de naam van den vroege- ren prefect van politie van Boekarest, Za- voiannu, is genbemd. Voorts wordt er in een officieele mededeeling op gewezen, dat ge ruchten over mishandeling of slechte behan deling van de gearresteerden kwaadwillige verzinsels zijn. De leider van den staat heeft strenge opdracht gegeven de gearresteerden menschelijk te behandelen. Opdat ieder bur ger zich hiervan zal kunnen overtuigen, is de toegang tot de gevangenis der politieprefec- tuur veroorloofd. In deze gevangenis zijn de gearresteerden opgesloten. Bevoegde kringen te Berlijn stellen vast, dat in de politieke situatie ran Roemenië zich geen nieuwe ontwikkelingen hebben voorgedaan. Met voldaanheid neemt men ken nis van de binnenkomende berichten, die op een verder afnemen der spanning wijzen. Men ziet hierin een bevestiging van de Berlijnsche verwachting, dat de moeilijke dagen nu defi nitief in Roemenië tot het verleden behooren en dat het er met den dag beter voor generaal Antonescu gaat uitzien. 'S.P.T.) Buitenlandsche arbeiders in Duitschland Ook na den oorlog onontbeerlijk. We hebben al meermalen cijfers genoemd aangaande de buitenlandsche werkkrachten in Duitschland. In de eerste plaats werden Tsjechische, vervolgens Poolsche ingezet. Op dezelfde wijze zijn uit de in 1940 bezette gebieden krachten in Duitschland te werk gesteld. De Deutsche Zeitung in den Nieder- landen vestigt de aandacht op de industrieele arbeiders uit de met Duitschland bevriende staten, om te beginnen Italië. Eveneens kon den er gedurende den oorlog uit Slowakije, Bulgarije, Zuid-Slavië en Hongarije geworven worden. Zoo hebben sinds den zomer van '39 in ronde cijfers 670,000 buitenlandsche indus trieele werkers in Duitschland een plaats gevonden. Van hen kwamen 218,000 uit de bezette Westelijke gebieden. Ze werden in hoofdzaak over bouwvak, metaalnijverheid, mijnbouw, grondwerk en steenbakkerijen verdeeld. Bij het totaal moeten bijna 25,000 vrouwen geteld worden. De laatste werden vooral in fabrieken, eenige duizenden als hulp in het huishouden ingedeeld. Behalve dat hierdoor in vele open plaatsen van Duitsche arbeiders is voorzien, is aldus ver meden, dat velen van hun gezinnen geschei den werden. Het bericht vergeet niet de voordeelen die hierin voor den niet-Duitscher kunnen gelegen zijn en gaat door: ook na den oorlog zal men het in Duitschland niet buiten die arbeiders kunnen stellen zoowel in landbouw als nij verheid. Wel moet vermeden worden, dat bepaalde beroepen tot z.g. buitenlanders-be roepen worden. Derhalve komen in de eerste plaats zulke in aanmerking, die inzet op groote schaal en seizoenwerkzaaipheid toe laten. Bovendien kan die inzet dan geweste lijk binnen de Duitsche grenzen gericht worden. Natuurlijk hangt dit alles van den loop der krijgsverrichtingen af. In sommige bedrijven kwamen vertegenwoordigers van meer dan één volk samen. In de laatste maanden vonden reeds uit wisselingen plaats. Eerst na den oorlog kun nen bepaalde streken voor de arbeiders van een bepaald volk aangewezen worden. Het artikel eindigt met dit een belangrijk verbindingslid der volken op het Europee- sche vasteland te noemen, wat het begrijpen over en weer moet bevorderen. Het D.N.B. meldt uit Beiroet: De Engelschen hebben het voornemen, naar uit Bagdad verluidt, om ter bescher ming van hun handelsweg via Basra en als middel om druk te oefenen op Iran, nieuwe steunpunten aan te leggen in de emiraten aan de Perzische Golf. Pas onlangs zijn alle motorbooten der parelvisschers op de Bahreineilanden in beslag genomen. Het door de Engelschen voorgenomen beslag der post- en telegrafie-inrichtingen van het emi raat Koweit is op het hardnekkige verzet der regeering van Irak afgesprongen, daar deze inrichtingen staatseigendom van Irak zijn. De g root sta besparing op Uw stroom rantsoen verkrijgt U door het gebruik van de beste en zuinigst* lampen ooit door Philips vervaardigd i PHILIPS De uitvaartplechtigheden van Metaxas Duizenden Atheners en dorpelingen uit de omstreken, waaronder vele ambtenaren en boeren, hebben Donderdag gedefileerd langs de baar van den overleden minister-president Metaxas. Het stoffelijk overschot van Metaxas was te prijk gelegd in den Dom, in een kist met glazen deksel. Legionnaires, politie beambten en vliegers betrokken de eere- wacht. Omstreeks bet middaguur verscheen de nieuwe premier Alexander Koritzis in de kerk om zjjn gestorven voorganger een kus cp het voorhoofd te drukken. De minister van openbare veiligheid heeft voor Vrijdag feestelijkheid en radio-uitzen dingen verboden. Tijdens den duur van de begrafenis blijven alle zaken gesloten. De nationale jeugdorganisatie van Grieken land heeft een inzameling georganiseerd, die een half millioen drachmen zal moeten opbrengen, bestemd voor de oprichting voor een gedenkteeken van Metaxas. (U.P.) Matsoeoka over Japan's verstandhouding met Amerika Het lot van de geheele menschheid staat op het spel Het D.N.B. meldt uit Tokio: „Ik heb de hoop nog niet geheel opgegeven, dat de Vereenigde Staten begrip zullen too- nen jegens de positie van Japan", zoo heeft Matsoeoka, de minister van buitenlandsche zaken, in het parlement verklaard. Daarom heeft hij admiraal Nomoera als ambassadeur naar Washington gezonden, waar deze een moeilijke functie op zich neemt Nomoera zal trachten er Roo sevelt en Huil op te wijzen, dat tegen woordig het lot van de menschheid op het spel staat en niet alleen het lot van Amerika en Japan. Tegelijkertijd echter moeten de Amerikanen weten, aldus Mat soeoka met nadruk, dat Japan absoluut vastbesloten is zijn nationale streven onder alle omstandigheden te verwezen lijken. Ten aanzien van het conflict met China zei Matsoeoka, dat zoowel Tsjoengking als Enge land en de Vereenigde Staten moeten weten, dat Japan zijn totale kracht gebruiken zal om den strijd in China tot een einde te bren gen. Bovendien moeten deze mogendheden begrijpen, dat een oeconomische druk nooit de houding van Japan zou veranderen. U. P. meldt uit Tokio: Op een interpellatie in de budget-commis sie van den rijksdag antwoordde Matsoeoka, dat Japan geen zwakke politiek voert Men is vastbesloten, op den weg tot schepping van een „Groot-Aziatische prosperiteitssfeer onder Japansche leiding alle hindernissen uit den weg te ruimen." Osjima over het pact van drie „Ik ga naar Berlijn om er toe bij te dragen de geheele kracht van het drie- mogendheden-pact tot ontplooiing te brengen", zoo heeft de nieuwe ambassa deur te Berlijn, Osjima, tegenover ver tegenwoordigers der pers verklaard. Het Japansche volk moet zich steeds voor oogen houden, dat tegenwoordig de samenwerking tusschen Japan, Duitsch land en Italië de belangrijkste taak is. Wanneer de vastbeslotenheid van het Japansche volk zou verminderen, zou de Britsche en Amerikaansche propaganda nieuwe punten van houvast vinden. De ambassadeur legde er den nadruk op, dat het van doorslaggevende beteekenis Is, óók voor Japan, dat Duitschland den oorlog wint. Japan moet in ieder opzicht hechte vastberadenheid aan den dag leg gen om alle moeilijkheden te Osjima wees er ten slotte op, dat hij als geschenk voor den Führer een boek mee naar Duitschland neemt over de Japansche grondwet en staatspolitiek. (D.N.B.) Binnenlandsch Nieuws Mr. P. C. Swart t Op ruim 61-jarigen leeftijd is te Wassenaar, waar hij woonde, overleden Mr. P. C. Swart, hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant Mr. Swart is nadat hij in 1909 te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap gepromoveerd was, redacteur buitenland aan het Vaderland geworden en is in 1911 bij de N.R.C. gekomen, waar hij reeds het jaar daarop aan den toen- maligen hoofdredacteur Mr. G- G. van der Hoeven, werd toegevoegd. Zijn raadsover- zichten en Rotterdamsche politieke beschou wingen droegen het stempel van een sterke overtuiging en hadden een onmiskenbaren invloed op de discussies in den gemeenteraad. Ook schreef hij artikelen van algemeen pol itieken aard en Eerste Kameroverzichten. In 1936 werd hü geroepen om Mr. van der Hoeven als hoofdredacteur op te volgen. Deze taak heeft hij, helaas, slechts korten tijd mogen vervullen. Moeilijke jaren heeft hij alszoodanig moeten doormaken en wie Mr. Swart kende, begreep, dat deze stoere werker en grondige denker, die zulk een sterk verantwoordelijkheidsbesef had, daar physiek onder lijden moest. Toen hij ziek werd en zoo lang ziek bleef, moet het hem bovendien sterk hebben gedeprimeerd, dat hij de leiding moest overgeven. Mr- Swart was ook onder de collega's buiten de N.R.C. bijzonder om zijn persoonlijke eigenschappen, ook om zijn eenvoud, geëerd en geliefd. Hij is tot zijn dood toe voorzitter van de Rotterdamsche Journalistenvereeniging geweest en heeft een belangrijke rol in den Ned. Journalistenkring gespeeld. NEDERLANDSCH-INDIE EN JAPAN Uit Tokio meldt het D.N.B. dat Mat- joeoka, de Japansche minister van buiten landsche zaken, in het parlement heeft verklaard dat hij de hoop op een vreed zame overeenstemming tusschen Japan en Nederlandsch-Indië niet heeft opgegeven. Hij, Matsoeoka, zal integendeel „tot de laatste minuut voor de mislukking van de onderhandelingen" streven naar een vreedzame oplossing. Over de meermalen voorgekomen gevallen van mishandeling van Japansche staatsbur gers in Nederlandsch-Indië zeide Matsoeoka, volgens U.P. dat de Japansche regeering een protest heeft ingediend en dat zij poogt Neder landsch-Indië tot een herziening van rijn houding te bewegen. In antwoord aan een lnterpellant die de vraag stelde, welke hoop er bestond om tot succesrijke en vreedzame onderhandelingen met Nederlandsch-Indië te geraken, waarbij rekening wordt gehouden met de mogelijk heid dat de Vereenigde Staten zich tegen een Japansche expansie naar het Zuiden met de wapens zouden verzetten, gaf de minister van buitenlandsche zaken toe dat er moeilijkheden bestonden. Hij zou er echter tot het laatst naar streven tot een vreedzame overeenkomst te komen. „Het schijnt ook de wensch van Nederlandsch-Indië te zijn tot een overeen komst te geraken, teneinde het ergste te ver mijden". 7000 gulden in de schuur Diefstal ran een portefeuille opgehelderd Doortastend optreden van de recherche te Utrecht heeft een diefstal van zevenduizend gulden snel tot klaarheid gebracht. Een sigarenfabrikant kwam Woensdagmor gen op zijn kantoor, hing zijn colbertje aan den kapstok en schoot in zijn kantoor jasje. Een portefeuille met zevenduizend gulden bleef in het colbertje zitten. In den loop van den ochtend kreeg de fabrikant op kantoor bezoek van zijn vrouw, die hem ontsteld kwam mededeelen, dat hij zijn portefeuille moest hebben verloren, want zij had haar leeg op de stoep van de woning gevonden. De fabrikant begreep er niets van en dacht al dra aan diefstal. Het personeel werd onder vraagd en hierbij kreeg men verdenking tegen een 58-jarigen man, tot wiens bezigheden de zorgen voor de kachels behoort; de recherche werd in den arm genomen. Zij ondervroeg den man, doch deze ontkende. Fouilleering bracht het geld niet aan den dag. Huiszoeking leverde evenmin resultaat op. Het eenige dat men kon vaststellen, was, dat de man in de ochtenduren even was weg geweest „om een boodschap in de buurt te doen". De rechercheurs bleven een oog In het zeil houden. Toen des middags het werk in de fabriek was afgeloopen en de kachelaanmaker naar zijn huis in de Aardbeistraat ging, volg den zij hem. Bij de woning stelden zij zich verdekt op. Na eenigen tijd kwam de man naar buiten om iets in de schuur te doen. Hij had juist de hand aan het vermiste bank papier, dat hij achter een plank van de schuur had geborgen, toen de rechercheurs achter hem stonden- Ontkennen hielp nu niet meer. De man had de portefeuille uit de jas van zijn patroon gehaald, zich den inhoud toege- eigend en haar vervolgens bij de „boodschap in de buurt" op den stoep van de woning gedeponeerd om den schijn van verlies te wekken. De kachelaanmaker is opgesloten. Ruwe Huid Ruwe Handen\ r U R U L Doos 30 cent Ruwe Lippen Het vervreemden van land bouwgronden Toestemming van een pachtbureau noodzakelijk In de Nederlandsche Staatscourant van gisteravond is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van landbouw en visscherlj, waarbij nadere bijzonderheden worden gegeven betreffende de uitvoering van de verordening inzake het vervreemden van landbouwgronden. Hieruit blijkt, dat het overdragen van land bouwgrond, uitgezonderd aan en door het Rijk en de provincie, gebonden is aan een toestemming van een paohtbureau. Bij de beschikking zijn modellen opgenomen van de formulieren, waarmede deze toestemming moet worden aangevraagd. Voorts worden nadere regelingen gegeven voor de vaststelling van de tegenprestatie, alsmede voorschriften ten aanzien van de veilingsvoorwaarden bij executorialen ver koop of anderen verkoop in het openbaar. Artikel 4 bepaalt: 1. Bij de beoordeeling van de tegen prestatie houdt het Pachtbureau zich aan den regel, dat de bedongen tegenprestatie niet hooger mag zijn dan de gemiddelde ver koopprijs in 1939 van landbouwgronden, welke in aard en ligging overeenkomen met het te vervreemden object, met dien ver stande. dat deze verkoopprijs nimmer be langrijk hooger mag liggen dan de opbrengst- waarde van het object. 2. Indien deze gemiddelde verkoopprijs niet is te bepalen of een onjuisten maatstaf zou vormen ter beoordeeling van den maximum prijs van het object, waarop het verzoekschrift betrekking heeft, stelt het Pachtbureau vast, wat op 1 September 1939 gemiddeld voor overeenkomstige objecten als pachtprijs gold of zou hebben gegolden en beoordeelt in verband hiermede de tegen prestatie. 3. Indien de bedongen tegenprestatie lager is dan de gebruikswaarde van het te vervreemden object en de algemeene of oijzondere landbouwbedrijfsbelangen hierdoor zouden worden geschaad, weigert het Pacht bureau de in artikel 2 van het besluit be doelde verklaring. 4. Vóór de beoordeeling van de over dracht van bosschen wint het Pachtbureau advies in bij een door den directeur-generaal van den landbouw aan te wijzen instantie. Dit advies is voor het Pachtbureau bindend. Artikel 6: Het Paohtbureau weigert de in artikel 2, lid 1 en 2, van het besluit bedoelde verklaring, indien: a. het op redelijke gronden kan Verwach ten, dat de persoon van den toekomstigen verkrijger een vakkundige uitoefening van het bedrijf in den weg zal staan; b. het verzoekschrift betrekking heeft op land, hetwelk afkomstig is van en een be drijfseenheid vormt met een bedrijf, waarvan de rationeele exploitatie ten gevolge van de overdracht van dit land op ernstige wijze zou worden belemmerd; e. het verzoekschrift betrekking heeft op land, hetwelk verkocht zal worden zonder den woesten grond, welke als een integreerend deel van het bedrijf moet worden beschouwd; d. het verzoekschrift betrekking heeft op land, hetwelk ten gevolge van de overdracht in zoodanige mate aan één of meer landge- bruikers zal worden onttrokken, dat dezen daardoor ernstig in de uitoefening van hun bedrijf en in hun bestaan worden geschaad, tenzij ten gevolge van de weigering de belan gen van den vervreemder in ernstiger mate zouden worden geschaad. Artikel 6. 1. De veilingsvoorwaarden, be- doeld in artikel 2, lid 3, van het besluit die nen in te houden: a. dat de verkoopprijs niet hooger zal zijn dan die, welke door het Pachtbureau vóór de veiling zal worden vastgesteld; b. dat de verkoopprijs niet lager zal zijn dan die, welke door het Pachtbureau vóór de veiling zal worden vastgesteld; c. dat alleen door landgebruikers aan de veiling mag worden deelgenomen, tenzij de secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij in een bijzonder geval ondanks het niet voldoen aan de gestelde vereischten toestemming heeft verleend tot het deelnemen aan een openbare verkoo- ping; d. dat de persoon van den toekomstigen verkrijger een vakkundige uitoefening van het bedrijf niet in den weg zal staan. 2. Het Pachtbureau weigert de goedkeuring der veilingsvoorwaarden, indien de veiling be trekking heeft op land, hetwelk afkomstig is van een bedrijf, waarvan de rationeele exploitatie ten gevolge van de veiling van dit land op ernstige wijze zou worden be lemmerd BURGEMEESTERS BIJ besluit van den secretaris-generaal Is G. C. E. M. D1 e r 1 c k met Ingang van 20 Maart opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Over- J.L. C. van der He yd en is. gerekend van 16 Juli 1940 af. opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Denekamp. J. A. J. Jansen Manenschljn is met in gang van 11 Februari opnieuw benoemd tot bur gemeester van de gemeente Zwijndrecht. Met ingang van 15 Februari is L. L o o ij tot bur- gem 5 gemeente Alblasserdam benoemd. ^/^er Bescherm bijtijds d, N* 'panflavin-PAinZve ERC AFJ BIJSLAG 80-JARIGE MIJNWEHq De vakorganisaties der mijnwerke den aangedrongen op verbetering positie van die arbeiders, die op I leeftijd worden ontslagen zonder pensioen, wijl ze geen lid zijn van meen Mijnwerkersfonds. Tot nu de directies aan deze arbeiders i^| sche toelage uit ten bedrage van 8 per dienstjaar. De directies hebben vergadering van de contactcommisi het mijnbedrijf medegedeeld, deze t te hebben verhoogd tot 12 gulden per[® jaar, terwijl ze bereid bleven bijzi vallen nog nader te bezien. Er werdl. zijde der bonden nog de opmerking g dat het beter zou zijn deze arbeiders, daartoe nog in staat waren, ook na hu jaar te laten werken, b.v. in dienst v nemers. Hiertegen merkten de directer dat men dan daartoe ook de gelegenhjrhei moeten bieden aan arbeiders, die wel de pensioenkas zijn. Onder hen zijn die met het oog op de hoogere inkomj hun 60ste jaar liever zouden blijven yWEI De directies zullen nog eens nagaan, cf bijzondere gevallen ook in deze i J31"1 meer zou kunnen worden gedaan. ^vr i visscherij Th. J. P RIJKSVERZEKERINGSBANK It bi; Tot controleerend geneeskundige ln vair bij de rijksverzekeringsbank is benoemd tent controleerend geneeskundige bij die W. Wlechmann en de tijdelijk assistei leerend-geneeskundlge bij die instelling C. VIER GEWONDEN BIJ BOTSING TUsll" e VRACHTWAGEN EN AUTOBUS,2"" Het A.N.P. meldt: De bestuurder van een autobus, waad »lk€ lieden gezeten waren, heeft op den Konj jl v= te Arnhem, een vrachtauto, die hij vooÉf <j rijden, aangereden. Beide wagens werekn beschadigd en vier werklieden in dei ai werden gewond, een van hen vrij «rntirf1 patiënten zijn naar het gemeenteziekenui voerd. De bestuurder van den bus is vmeclverli Senomen wegens het veroorzaken chamelijk letsel. VERMIST. De commissaris van politie in de ti te Amsterdam verzoekt namens 4» genoote bekend te worden gemaakt verblijfplaats van Albertus Theodoruil bus Blank, geboren te Amsterdam 111>.J* 1908, van beroep chauffeur, die seir Januari spoorloos is verdwenen. Signalement: lang 1.70 m, flink gioote handen, blond haar, blauwe oog kleed in donker grijze winterjas, zwarte lage schoenen, aan de rechl den hals litteekens van puisten. VLEESCH IN BESLAG GENOM De politie te Amersfoort heeft Votj een wielrijder aangehouden, die in een partij ongekeurd vleesch onderzoek in de woning van houdene werd nog 150 kg vleesch, i van drie clandestien geslachte van beslag genomen. Tegen den man ij P verbaal opgemaakt wegens het vervip ongekeurd vleesch en overtreding j v distributiewet. Lichamelijke Oefeiin g Dr. Van Prooye 60 bar Onder groote belangstelling heefidr.j® van Prooye, de voorzitter van d«i landschen Voetbalbond, gisteren dn I verjaardag gevierd. Uit alle voetjalkr in het land kwamen gelukwenschp b In den middag kwamen, behalf b vrienden, bestuursleden van bond^ en nisaties den jubilaris te zijnen héze wenschen aanbieden. Te Surhulsterveen werd |sten groote rijderij gehouden voor maruen 19 van de snelste Friesche rijders delna eindstrijd tusschen Sjoerd Zeldenhuis Hielkema was fraai en bijzonder sjanne uitslagen luiden: 1. Sjoerd Zeldenihuis, die tevens beslag legde op den zilveren voor den snelsten rit; 2. D. Hielüema, bok; 3. A. Adema, Grouw; 4.[J. I Zwaagwesteinde; 5. H. Hoven, Eelde. jj Te Donkerbroek is een belaiji rijderij gehouden voor vrouwen. Hierva de uitslag: 1ste prijs leitje Nienbuis, 1 ga; 2de prijs W. v. d. Ley, Ureterp; W. Mulder, TerwispeL ZOET R0GGEBR0I GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTER" TELEF. 333298 TELEF. -j Am! het kantoor wel een geschikte. j 186; Voortvarend als steeds, besloot hij haar onmiddellijk jj93' hoogte te stellen. Te meer, omdat hij wel eens aan een and| 193' promotie wilde vertellen. Want het was een hard geli hem geweest, dat hij op het kantoor niets zeggen mi had de gezichten wel eens willen zien. Hij moest evem mond houden. Alleen zijn hospita, daarin had de directeif 193' gestemd, behoorde het te weten. Dan had hij toch iemawnd halve de familie in Groningen, aan wie hij schrijven het groote nieuws te zeggen. Vindt u niet, dat ik bizonder vroolijk kijk?" vroeg gensachtig, toen de hospita de tafel dekken kwam. „U ziet er altijd opgewekt uit", lachte zij. „Waarom dat? Is er reden voor die bizondere vroolijkheid? U is verloofd?" Heino lachte gul. „Neen, hoor, daar wacht ik nog wat mee. "k Zal het ïtf "jgg gauw zeggen, 'k Heb vandaag heel plotseling een flint' 193 motie gemaakt. Zoo onverwachts en ongedacht, dat it' *93 meen te droomen. Maar dat is toch niet waar. Het is eö Sch „Van- harte gelukgewenscht, mijnheer Schrader. 't li b heerlijk, als we mogen zeggen en zien, dat ons werk g4 Utr wordt. En voor uw moeder en nichtje zal het ook prettf 193 om dat te vernemen." „Dat denk ik ook wel", zei Heino. „Maar voor u is zoo prettig", vervolgde hij vlug. „Wij konden aardig met opschieten." Zij verschoot van kleur. „Beteekent uw promotie, dat u hier weg moet?" met schorre stem. j NB- (Wordt verïi - 4) „Jij wordt zeker zijn opvolger?" „Ik? Hoe kom je er bij? Ik vermoed, dat de chef van Deven ter of anders die van Dordrecht wel in aanmerking zal komen. Dat zou heel logisch zijn." „Zoo. Ik sprak in Amsterdam Jansma. Hij noemde jouw naam. Hij meent stellig, dat jij hem opvolgt." „Hij kan zich wel eens vergissen", meent Heino nonchalant. „Dat moet ik hem dan toch eens zeggen, als ik hem zie. Eerlijk gezegd, hij ziet jou liever niet in Amsterdam." „Waarom niet?" „Houd je niet voor den domme, zeg. Hij kent je al te goed en weet, dat jij'een gevaarlijke mededinger bent." „Gekheid", zei Heino onverschillig, hoewel hij de opmerking in werkelijkheid met stijgend genot had gehoord. „Gekheid. Elk, die aan het hoofd van het filiaal Amsterdam komt, wordt zijn mededinger en concurrent. Dat spreekt toch vanzelf? Hij heeft dat toch zelf gezocht?" „Natuurlijk, maar het maakt een groot verschil, wie zijn op volger wordt. Hij zou het tenminste gaarne weten." „Dat wordt hij vermoedelijk volgende week op het kantoor wel gewaar. Men zal het hem wel zeggen. Tenminste, als er dan al iemand aangewezen is. 't Is ook mogelijk, dat de directie er geen haast mee maakt. Over twee maanden gaat hij pas weg." Heino wist, dat hij onwaarheid sprak, ook ten opzichte van de opmerking, dat de Amsterdamsche filiaalchef wel spoedig op het kantoor te weten zou komen, wie zijn opvolger zou zijn. Want de directeur had hem op het hart gebonden, tegen niemand iets uit te laten. Op het kantoor moest het ook niet uitlekken dan vlak voor den tijd, dat hij naar Amsterdam vertrok. Hy speelde zijn rol van voorgewende onverschilligheid als een volleerd acteur. De ander kwam inderdaad in de meening te verkeeren, dat het vertrek van den Amsterdamsehen chef niet zwaar werd opgevat en dat Heino niet naar de hoofdstad zou vertrekken. Hij besloot, vooral het laatste aan Jansma mee te deelen. „Jansma krijgt een prachtzaak", vervolgde hij. „Hij steekt er flink kapitaal in." „Hij heeft gelijk, als hij het doen kan", meende Heino, die brandde van nieuwsgierigheid, maar dit in geen enkel opzicht merken liet. „Ik deed het ook, als ik een lot uit de loterij trok." De ander meende, dat Heino geheel op de hoogte was en zeide argeloos: „Dan moet je ook zien, een rijke vrouw te krijgen." In eenen ging Heino een licht op: Jansma, sinds een paar jaar weduwnaar, ging hertrouwen en zijn nieuwe vrouw bracht geld mee! Hij lachte in zijn vuistje, dat hij wist de oplossing van het raadsel, hoe Jansma aan geld gekomen was. Maar hij liet niets merken. „Ja", laohte hij op de opmerking van zijn kennis. „Dat is gauw uitgesproken, maar zoo eenvoudig gaat dat niet. Toch is het een slimme zet van Jansma, dat moet ik zeggen." „Nietwaar? Hij was altijd een goochemerd, 't Is hem natuur lijk om het geld te doen." „Moet je niet zeggen", dacht Heino. „Daarover kunnen we niet oordeelen." „Och kom", lachte de ander. „Twee joden weten wel, wat een bril kost, nietwaar? Zij is tien jaar ouder dan hij. 't Is zuiver om het geld te doen. Maar gelijk heeft hij." „Eigenlijk wel, ja", vond ook Heino. „De wereld draait toch om het geld." Ziezoo, zoo ver wou ik je hebben. Maar ik ben al te ver mee- geloopen. Adieu, amice." „Bonjour", zei ook Heino, om vervolgens peinzend de deur te openen en naar boven, naar zijn kamers, te loopen. Hij had twee ineenloopende kamers, uitstekend en met veel., smaak gemeubileerd. Daarnaast was een kleine slaapkamer. Hij was nu twee jaar aan dit adres en het beviel hem uitstekend. Zyn hospita was een beschaafde weduwe van middelbaren leeftijd, die de kamers verhuurde, omdat zij niet leven kon van haar weduwenpensioen. Heino was aan het adres gekomen door bemiddeling van zijn oom en tante, die tot voor twee jaar te Rotterdam woonden en bij wie hij van zijn zeventiende jaar, toen hij kersversch uit Groningen kwam, in huis was geweest. Als hij niet een oom en tante in Rotterdam had g~had, zou zijn moeder hem niet uit Groningen hebben laten vertrekken. Door omstandigheden bui ten zijn wil, had zijn oom evenwel Rotterdam moeten verlaten en hem deze kamers bezorgd, in een milieu, dat ook in overeen stemming was met zijn van huis meegekregen godsdienstig belijden. Het beviel hem er uitstekend en het speet hem geweldig, dat hij zijn hospita een teleurstelling bereiden moest door zijn ver trek naar Amsterdam. Echter had hij zich reeds voorgenomen, te probeeren, een ander voor haar te vinden. Mogelijk was op N.-K Jfciin Oldt

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2