PONDERDAG 30 JANUARI 1941 PAERI Bloedige gevechten in Albanië De aanvoer van reserves van de grootste beteekenis S.P.T. meldt uit Ochrida: In den vroegen morgen van Dinsdag stegen formaties Pichia teili's en bommenwerpers van de Italiaansche vliegvelden in Albanië op om de Grieksche linies aan te vallen. Langs den geheelen Noordelijken sector van het front van de bronnen van de Skoembi tot het meer van Ochrida gierden de Italiaansche bommen neer in de bergkloven en op de rotsblokken, waar de Grieken hun mitrail leurnesten hebben gebouwd en hun batterijen hebben verborgen. Na een bijzonder hevigen luchtaanval trad de Italiaansche artillerie in actie. Aanhoudend beukten granaten van middelzwaar kaliber op de Grieksche front lijn. Ongeveer zes granaten per minuut floten door dè lucht en ontploften. In Ochrida dreunden de huizen en de vensterruiten sprongen. Ongeveer elf uur begonnen de Italiaansche stoottroepen den aanval. Zij werden beschermd door het vuur van zware mitrailleurs die over hén heen op de linies der Grieken schoten. Op hetzelfde oogenblik beantwoordde de Grieksche artillerie het vuur. In het dal van de rivier Devoli in het Kamma-gebergte ten Zuiden van Podragesi werden hevige gevechten geleverd. De Italianen gingen Dinsdagmorgen tot den aan val over. Het dorp Opari is in drie dagen zesmaal van bezitter gewisseld. Gisteravond hadden de Grieken zich in de ruines genes teld en probeerden een aanval der Italianen af te slaan. Deze wisten zoo dicht te naderen, dat ztf him handgranaten in de vernielde huizen konden gooien. Bij Tepeleni werden ook - weer uiterst bloedige gevechten geleverd. De Italiaansche infanterie maakt meer en meer gebruik van mortieren. In den Zuidelijken sector heerschte rust. Uit de berichten van de laatste dagen blijkt, dat de Italianen den meesten druk uitoefenen in den centralen sector van het front, en vooral in het dal van de rivier Devoli. In dit gebied zijn groote versterkingen, onder andere gemotoriseerde afdeelingen, aangebracht, die gebruikt worden in het vlakke gebied langs de Devoli. Het doel van de Italianen sohijnt te zijn de linies van de Grieken te forceeren en daarna bij Klisoera in de flank aan te vallen. Over den afloop van deze gevechten is nog weinig te zeggen. De frontlijn verandert voortdurend en waarschijnlijk zal de partij, die er in slaagt voortdurend versche troepen in het veld te brengen, een beslissing kunnen forceeren. Geen Engelsche infanterie en artillerie Sinds eenigen tijd doen in de Zuid-Slavische pers de geruchten de ronde, dat er, behalve de Engelsche vliegers, ook Britsche infanterie en artillerie aan het front van Albanië vecht Tot nu toe heeft geen enkel bericht van het Grieksch-Italiaansche front in Albanië gewag gemaakt van de verrichtingen van deze troepen. Uit gesprekken van vluchtelingen, die af en toe het meer van Ochrida over steken, blijkt, dat aan het front zelf ook niets bekend is van de aanwezigheid van deze troepen. Het Italiaansche weermachts- bericht Het 236ste communiqué van het Itali aansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben acties van plaatselijken aard ons in staat gesteld ons van belangrijke stellingen meester te maken. Gevangenen en wapens zijn in onze handen gevallen. Onze luchtmacht werkte actief met de andere wapens samen in verschillende sectoren en bom bardeerde bovendien zonder ophouden wegen, installaties, batterijen en troepen van den vijand. Ook militaire doelen te Saloniki en de spoorweg naar Athene werden ernstig getroffen. Tijdens lucht gevechten zijn vijf vijandelijke vliegtui gen neergehaald. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Ten Zuiden van Derna in Cyrenaica heb ben onze troepen een aanval van vijandelijke gepantserde divisies afgeslagen en den vijand aanzienlijke verliezen toegebracht Onze lucht- formaties hebben den grootst mogelijkeD steun verleend door de gepantserde afdeelin gen, de gemechaniseerde strijdmiddelen en de troepen van den vijand zonder ophouden met bommij van licht en zwaar kaliber en met machinegeweervuur te bestoken. Een lucht- formatie onderscheidde zich bijzonder door haar onvermoeid en heldhaftig optreden. In den sector Gallabat in Oost-Afrika ls een vijandelijke aanval afgeslagen. Aan het front in Kenya hebben onze troepen den vijand bij herhaling aangevallen en hem ge dwongen zich terug te trekken. Onze lucht- formaties hebben de gemechaniseerde strijd middelen en de troepen van den vijand op doeltreffende wijze gebombardeerd. Britsche vliegtuigen hebben aanvallen op Asmara gedaan zonder èchade te veroorzaken. Een Engelsch vliegtuig, dat inboorlingen in. een plaats in Somaliland met machinegeweer- vuur bestookte, werd door het luchtdoel geschut neergehaald. Roosevelts voorstellen De republikeinen wenschen aanzienlijke beperkingen De voorzitter van de commissie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden, de democratische afgevaar digde Bloom, heeft medegedeeld, dat de democratische commissieleden in een speciale bijeenkomst met voorbehoud tot overeen stemming zijn gekomen over vier amende menten op het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Deze amendementen hebben be trekking op de volgende punten: 1. Het zal aan de oorlogsschepen der Vereenigde Staten verboden worden kon vooien naar Engeland te begeleiden. 2. De geldigheid van de wet ipoet tot twee jaar beperkt beperkt worden. 3. De president zal verplicht zijn aan het Congres op gezette tijden rapport uit te brengen op de binnen het kader van de wet genomen maatregelen. 4. De democratische commissieleden zijn overeengekomen een amendement voor te stellen, volgens hetwelk de presi dent zal worden verplicht alle binnen het kader van de wet te nemen stappen vóór het besluit daartoe te bespreken met de chefs der staven van marine en leger. Morgenthau, de minister van financiën, heeft Dinsdag voor de senaatscommissie ver klaard, dat Engeland, Griekenland en China den oorlog niet kunnen voortzetten, wanneer het Congres het wetsontwerp op de hulp aan Engeland niet aanneemt. Het Congres, zoo zelde Morgenthau, moet derhalve snel beslissen wat er moet gebeuren. Verderstrekkende amendementen van de republikeinen Ook de Republikeinsche leden van de com missie voor buitenlandsche zaken van het Huis van Afgevaardigden hebben thans amendementen ingediend. De republikeinen willen de geldigheid van de wet tot één jaar beperken. Het zenden van konvooien naar de oorlogszone zou slechts met goedkeuring van het Congres mogen geschieden. Den president zou verboden worden Amerikaan- sche oorlogsschepen zonder goedkeuring van het Congres aan Engeland af te staan. De financieele hulpverleening aan Engeland zou tot twee milliard dollar beperkt worden. Voorts stellen de republikeinen voor niet toe te staan, dat Amerikaansche havens worden opengesteld voor herstel van Engel sche oorlogsschepen. Tenslotte eischen zij, dat de Engelschen voor de hun geleende oorlogsmaterialen onderpanden zullen geven tot hun financieele hulpbronnen inderdaad zijn uitgeput De nieuwe Roemeensche regeering Goed door het volk ontvangen Het D.N.B. meldt uit Belgrado: De vertegenwoordiger van de Vreme te Boekarest meldt dat men in objectieve Roemeensche kringen verklaart dat de nieuwe regeering in hooge mate het vertrou wen van het Roemeensche volk bezit. Zij is met groote tevredenheid ontvangen, aangezien haar samenstelling een volledigen waarborg vormt voor den binnenlandschen vrede en de versteviging van de bestaande orde garandeert De leider van den staat heeft zijn medewerkers gekozen onder de bekwaamste soldaten en aan het hoofd van eenige speciale vakressorten de geschikte burgers geplaatst. Allen, zoo verklaart men in de genoemde kringen verder, hebben met de grootste bereidwilligheid gevolg gegeven aan den oproep van den generaal, wiens populariteit thans grooter is dan ooit tevoren. De correspondent van de Politika komt tot het resultaat dat de nieuwe regeering bij het Roemeensche publiek goed is ontvangen. In deze regeering ziet Roemenië een garantie voor het herstel van volkomen orde en rust in het land. De nieuwe regeering beschikt over pe.ioonlijkheden, die weliswaar voor een deel onbekend waren bij het groote publiek, maar die in het verleden bewijzen hebben afgelegd van hun trouw en toe gewijdheid aan generaal Antonescu. De nieuwe regeering zal den Roemenen het geloof in den staat teruggeven en zal het publiek moeten geruststellen. Intusschen zal generaal Antonescu er naar streven de legionnaire beweging opnieuw te organi- DE STRIJD IN ERITREA Naar officieel te Kairo wordt medegedeeld worden de Engelsche acties in Eritrea uit sluitend door Indische soldaten uitgevoerd. S.P.T.'voegt erbij: tot nu toe zijn de Britten er niet in geslaagd Agordat in te nemen. De Italianen bieden taaien tegenstand. Eer- en rechtsherstel voor de Belgische activisten van '14-'18 Alleen voor hen, die uit idealistische overwegingen hebben gehandeld Het A.N.P. meldt uit Brussel: Volk en Staat meldt: Vrijdagochtend had de eerste openbare zitting plaats van de com missie voor eer- en rechtsherstel voor de idea listen, die tijdens den oorlog van 19141918 tegenover de bezettende overheid een loyale houding hadden aangenomen en gedreven door de liefde voor hun volk daden hebben bedreven, die ten onrechte en tegen de uit drukkelijke bepalingen van de wapenstil standsovereenkomst, die bindend was voor de Belgische overheid, door verpolitiekte rech ters, na den oorlog als misdadig werden aan geduid en aldus gestraft. Op 6 September 1940 heeft de Duitsche overheid dan ook een verordening uitgevaar digd die het eer- en rechtsherstel van deze veroordeelde, gefolterde, van hun brood be roofde en zelfs vermoorde idealisten van hel activisme beveelt Een aantal leden van de pers werd op deze eerste openbare zitting uitgenoodigd. Alvo rens de zitting geopend werd gaf de heer dr. Brass, gevolmachtigde van den Militarbefehls- habei?, enkele woorden van toelichting. Dr. Brass wees er op, dat deze commissie bij verordening van 6 September 1940 be noemd werd. Het herstel werd theoretisch vastgesteld, in dien zin, dat het alleen en uitsluitend in aanmerking komt voor personen, die om hun idealisme of idealistische daden werden be nadeeld. Dus niet voor personen, die uit oeconomische of materieele egoïstische be langen hebben gehandeld. Deze rechtspleging is eenig in de geschie denis. Voor de eerste maal wordt thans op de ruïnes van 25 jaar geleden uitspraak ge daan voor eer- en rechtsherstel. Iedere week heeft er een zitting plaats. Een reeks zaken kunnen zonder onderzoek behandeld worden, andere zaken moeten onderzocht en besproken worden en thans zijn reeds de eerste prac- tische gevolgen zichtbaar. De te behandelen gevallen kunnen in drie categorieën worden gegroepeerd. Ten eerste hebben wij de personen, die alleen en sluitend eerherstel vragen. Deze krijgen oorkonde en de justitie wordt verzocht hun naam in het strafregister te schrappen. Ten tweede hebben wjj de gevallen van personen, die in hun titel en dienstrang moe ten worden hersteld. De betrokken organen worden dan ook verwittigd. Ten derde krijgen wij dan nog de ge vallen van beambten van staatsinstellingen die te oud zjjn geworden om in hun ambt te worden teruggeplaatst en die dan op wacht geld of pensioen word engesteld. nog jong genoeg zijn kunnen weer in hun ambt aangesteld worden, doch kunnen geen aanspraak daarop maken- De commissie treedt dan op als bemiddelaarster om, deze personen, in de Belgische of Duitsche diensten een ambt te verkrijgen, dat gelijk staat met wat zij vroeger hadden. De beslissingen van de commissie zijn zon der beroep. De aanvragers kunnen zelfs hun geval beplei ten of ook iemand anders daarmede belasten. Dr. Brass treedt op als tusschenpersoon tusschen de commissie en de Duitsche milli- taire overheid. Na deze uiteenzetting heeft dr. Borms dr. Brass bedankt voor zijn uiteenzetting en de hulp en steun die de commissie dankbaar van hem ontvangen heeft. Het werk van de com missie wordt zoo vlug mogelijk uitgevoerd en het is volstrekt nutteloos dat belangheb benden aanvrageD sturen die alleen het werk storen: Het pact van drie De commissies van deskundigen aan het werk S.P.T. meldt uit Berlijn: De door het driemogendlledenpact inge stelde commissies van experts treden nu in de drie contracteerende staten Ln werking. Er bevindt zich thans te Berlijn een Japan- sche militaire missie, bestaande uit 3 gene raals, die de in het pact vervatte militaire clausules in bijzonderheden komen bespreken In de Wilhelmstrasse merkt men op, dat de aanwezigheid der Japansche commissie neerkomt op een intensiveering der practische samenwerking tusschen de door het pact ver bonden regeeringen. De verbintenissen, welke door het pact zijn aangegaan, bestaan niet slechts op papier, doch voorzien in een belangrijk arbeids- programma, dat nu werkelijkheid wordt. Men herinnert eraan, dat de onderteekening van het driemogendhedenverdrag niet bedoeld is als een geste, maar als een werkelijk feit en als een coördineering der samenwerking, die zich ook uit zal strekken op oeconomisch en politiek gebied. De Börsenzeitung over de verklaringen van Morgenthau Scherpe critiek op Washington De Berliner Börsenzeitung houdt zich in een artikel bezig met de verklaringen van den Amerikaanschen minister van financiën, Morgenthau, over de wet tot hu lp ver leen ing aan Engeland, afgelegd voor leden van hel Congres. In hoeverre de opgaven van Mor genthau over de catastrophale vermindering van de Engelsche goud- en dollarsaldi, zoo schrijft het bad, met de feiten in overeen stemming zijn, moet in het midden worden gelaten. Voor diegenen in het Congres, die eraan zouden twijfelen dat de financieele middelen van Engeland voor het aankoopen van wapenmateriaal in de Vereenigde Staten werkelijk uitgeput zijn, dat dus thans de be lastinggelden van de Amerikaansche burgers binnenkort in de waagschaal van den oorlog geworpen moeten worden, had Morgenthau een belangwekkende opmerking gereed, m. dat men van plan is de Britsche saldi in Midden- en Zuid-Amerika te gebruiken. Dat zijn inderdaad, zoo gaat het blad verder, prachtige verlokkende vooruitzichten vuor den onzelfzuchtigen Amerikaanschen vriend. Daarom is het wel de moeite waard het vuur van den oorlog nog een tijdje langer aan te blazen, totdat de Britsche uitverkoop totaal voorbij is. Het blad legt bijzonderen nadrtuc op het slot van de uitlatingen van Morgen thau, nl. waarin hij zegt, dat „het de taan van het Congres is te beslissen of Groot- Britannië, China en Griekenland den oorlog zullen voortzetten. Groot-Britannië, Tsjoeng- king-China en Griekenland, de grootste we reld- en financieele macht van eens dus op een rij, op een niveau met staten, die vroeger slechts als pionnen in het politieke schaakspel of als uitbuitingsobjecten eenige waarde voor haar hadden. Een speelbal in de handen der Vereenigde Staten. Zooals Engeland eens andere volken voor zijn egoistische doeleinden misbruikte, is het thans zelf gezonken tot de rol van een bedelaar. Hiermede is de tegen woordige positie van het land gekenmerkt, dat dezen oorlog op misdadige wijze ontketende. Hiermede, zoo besluit het blad, is echter de geweldige verantwoordelijkheid van dat an dere land gekenmerkt, dat den oorlogsbrand aanwakkert, die thans vanzelf zou kunnen uitgaan. Verklaring van Halifax De groote import van Rusland maakt Engeland ongerust U.P. meldt uit Washington: Na een bespreking met onderstaatssecreta ris Sumner Welles verklaarde Lord Halifax: „Wij zijn van meening dat aanzienlijke hoe veelheden goederen in Duitschland tereent komen. Ik ben niet bijzonder ongerust over de Amerikaansche zendingen, doch over den omvang van het materiaal, dat door alle lan den naar Rusland geëxporteerd wordt. De export van Zuid-Amerika naar de Sowjet- Unie vormt een ernstig lek in de blokkade." S.P.T. meldt uit Londen: De minister voor den blokkade-oorlog Dal ton, verklaarde Dinsdag in het Lagerhuis dat er tusschen Engeland en de Vereenigde Sta ten onderhandelingen over den Amerikaan schen uitvoer naar Rusland worden gevoera. De Engelsche regeering wenschte dezen uitvoer zooveel mogelijk te beperken omdat er vol gens Dalton, bewijzen waren, dat de Ameri kaansche producten zooals katoen en koper door Rusland aan Duitschland werden vr- kocht Cordell Huil heeft Dinsdag op de perscon ferentie geantwoord op de Engelsche be-we- ing, dat een groot deel van den Amerikaan schen uitvoer aan Rusland aan Duitschland werd verkocht. De minister zeide: „Dit lijkt mij onwaarschijnlijk. Op het oogenblik voeren wij slechts weinig naar Rusland uit Zelfs ae opheffing van het embargo is slechts een psy chologische stap, die weinig practische betee kenis heeft". Een journalist, die bekend staat om zijn felle critiek op de leen- en huurwetsvoorstel- len, vroeg of Roosevelt ernstig ziek was. Huil antwoordde: „Hjj heeft kou gevat, maar be steedt zijn tijd om plannen uit te werken, waarvan u de haren te berge zullen rijzen, mijnheer". Hij zeide voorts, dat Roosevelt weer spoedig zijn werkzaamheden zou hervatten. Een ernstig spoorwegongeluk in Amerika Een ernstig spoorwegongeluk wordt uit Sandersville (Missouri) gemeld. Een troepen- transportterein, die op weg was naar Camp Shelby, ontspoorde en de locomotief en zes wagons sloegen om. De machinist werd ge dood en 25 leden van de nationale garde zijn zwaar gewond. Engelsche duikboot verloren Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Engelsche admiraliteit heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat de Engelsche duikboot Triton over tijd is en als verloren moet wor den beschouwd. De naaste familieleden zijn in kennis gesteld van het gebeurde. De Triton l October 1937 van stapel geloopen als eerste schip van en nieuw type patrouille- duibooten, metende 1095 ton (onder water 1595 ton). Normaliter had de bodem een be manning van 53 koppen. Binnenlandsch Nieuws De Winterhulp en kerkelijk sociale acties Richtlijnen voor de burgemeesters Het A.N.P. meldt: De meening heeft hier en daar postgevat dat met het werk van de Winterhulp Neder land het sociale werk van andere instellingen zou zjjn lamgelegd. Ten aanzien hiervan is het van belang te wijzen op een brief van den directeur-generaal der W.H.N. aan de burgemeesters, waarin richtlijnen zijn ge geven ten aanzien van de samenwerking tusschen de W.H.N. en andere sociale instel lingen, teneinde de voortzetting van de werk zaamheid van deze laatste instellingen moge lijk te maken. In dezen brief wordt de ge dragslijn aangegeven, welke gevolgd dient te worden wanneer andere lichamen dan de W.H.N. collectes wenschen te organiseeren. O.m. wordt in deze circulaire gezegd, dat bij de stichting Winterhulp Nederland sedert de oprichting vele aanvragen zijn binnenge komen voor tegemoetkoming bij schade als gevolg van oorlogsdaden (bomaansla gen e.d.), aangezien collectevergunningen hier toe niet verleend konden worden. Waar in middels een regeling is bekend gemaakt voor de afdoening van deze soort van aanvragen wordt bij voorkomende gevallen verzocht deze aanvragen door de daartoe aangewezen in stanties te doen behandelen. Dit neemt niet weg dat de stichting ln bijzondere ge vallen gaarne bereid is, gegeven haar taak, een extra tegemoetkoming te verleenen, die niet in mindering mag komen van een nader te bepalen schadevergoeding. Ten aanzien van kerkelijke organis a ties, vereenigingen en in stellingen, welke op sociaal gebied werk zaam zijn, wordt in dezen brief opge merkt dat het het streven van den directeur-generaal der W.H.N. is het sociale werk der kerken, in den ruim- sten zin genomen, onbelemmerd voort gang te doen vinden. Dit beteekent dus, dat het terrein van de kerkelijke sociale zorg niet zal worden betreden door de stichting Winterhulp Nederland. Met betrekking tot het vraagstuk der openbare geld- en goedereninzameling is het de taak van de stichting de helpende hand te bieden daar, waar moeilijkheden bij open bare geld- en goedereninzamelingen zouden kunnen ontstaan. Wanneer plaatselijke kerkelijke sociale instellingen, organisaties, vereenigingen e.d. een openbare inzameling wenschen te orga niseeren wordt deze inzameling gehouden onder de auspiciën van de stichting Winter hulp Nederland. Echter kan dan deze open bare inzameling onder eigen naam van de betrokken organisaties worden gehouden, ter wijl ook de gelden, buiten de boeken van de stichting Winterhulp Nederland om, ten volle aan de betrokken organisaties voor het be oogde doel kunnen worden afgedragen. De eventueele gemeentelijke voorschriften op het houden van openbare inzamelingen moeten onverminderd worden gehandhaafd. De directeur-generaal der W.H.N. doet een beroep op de burgemeesters uitsluitend mede werking te verleenen aan die kerkelijke or ganisaties, vereenigingen en instellingen op sociaal gebied in den ruimsten zin van het woord, die gewend waren op deze wijze geld inzamelingen te houden en dezen vorm van verkrijging van middelen behoeven ten einde hun taak voort te kunnen zetten. Eenzelfde gedragslijn moet gevolgd worden ten aanzien van aanvragen voor Krstcollec- tes, ook indien deze door niet-kerkelijke or ganisaties worden gedaan. Felle brand te Hoorei De voormalige kazerne voo groot deel verwoest jk Bel Gistermorgen heeft 'n felle brand t- deel van de voormalige kazerne aan: markt te Hoorn in de asch gelegd. D. werd tegen 5 uur ontdekt. Direct ^P' brandweer gealarmeerd, die met gro^ riaal ter plaatse verscheen, doch W31 had reeds zoo snel om zich heen g( dat er weinig viel uit te richten. 1 d vleugels van het uit drie verdieping staande gebouw stond reeds in lichtfi 1 en het vuur vond gretig voedsel 'er garage van de W.A.C.O., welke hijs 1 ondergebracht en waarin 5 persoïTSc 2 vrachtauto's een prooi der vlammende De twee vrachtauto's waren niet v^en In de tegen het complex gebouwd^ werden nog 2 personenauto's door h*n vernield. Uit een andere garage in 1. bouw konden de auto's nog tijdig If! weggereden. De brandweer kon niet verhinderd 8 ook de hooger gelegen verdieping, wafet afdeel ing van den arbeiderssportbof- tooneel-, gymnastiek- en biljartzaal bt nog eenige andere lokaliteiten in fRI had, werden verwoest. Vier biljarts 1 neel-requisieten gingen in het vuur vCf Tegen 6 uur bestond er ernstig gevarc* uitbreiding, daar een regen van vonk?1, den oostenwind over de stad werd Men heeft echter de belendende pt kunnen behouden. T* Het gebouw zelf, dat eigendom ls heer J. B. Post, is over een lengte vani 1 veer 25 m geheel uitgebrand. j, De schade, welke voor het grootsK s •erden g th W door verzekering wordt gedekt, De blusschingswerkzaamheden de vorst zeer belemmerd. Kindje door verstikking om het leven gekomen De vader gearresteerd Vorige week is een dokter geroepen bij een kindje van de familie L. wonende ln den omtrek van het Noordplein te Rotterdam, om dat de ouders meenden, dat het plotseling was overleden. Inderdaad bleek het 3 maanden oude kind gestorven. De dokter ontdekte verschijnselen, die er op wezen, dat het door verstikking om het leven was gekomen en waarschuwde de politie, aangezien er ver dachte omstandigheden waren. De vader, de 27-jarige H. L. is daarop aangehouden. man had zich reeds verscheidene malen driftig gemaakt, wanneer het meisje huilde en het dan ook mishandeld. Vrijdag huilde het weer geruimen tijd en toen heeft de vader het op den buik gelegd met net hoofd in het kussen. De moeder heeft hier- niets gemerkt. Eenigen tijd later heeft de vader weer naar het kind gekeken en toen tegen zijn vrouw de opmerking gemaakt, dat het waarschijnlijk dood was. Hierop is de geneesheer gehaald. Na zijn aanhouding heeft de vadef eerst ontkend, maar tijdens voortgezette verhooren heeft hij een bekentenis afgelegd, die op het bovenstaande neerkomt. Verschillende om standigheden wezen er eveneens op, dat de handeling van den vader den dood van het kindje ten gevolge heeft gehad. Hij is dan ook voor den officier van justitie geleld en in het huis van bewaring opgesloten. Het slachtoffertje was het eenig kind van het gezin. Gebleken is nog, dat de vader en de moeder beiden in him jeugd een 6chool voor achterlijke kinderen hebben moeten De Amsterdamsche tram langer rijden Men meldt ons uit Amsterdam: Gistermorgen deelde de directeur vj meentetram, ir. Hofman, ons mede, dat lb? Duitsche autoriteiten toestemming is vi gen 's avonds de gemeentetram tot 10 laten rijden. Voortaan, met ingang van daag, zullen om 9 uur de laatste gewon a- ten van de eindpunten vertrekken. Dit 91 als voordeel dat bijv. de bezoekers vjW bioscopen nog met de gewone ritten naa.e' kunnen gaan. Fabrieksbrand te Venlo Dinsdagmiddag is brand uitgebroken fabriek van chemische en technische a len van de firma E. Nettesheim, gelegen Heutzstraat te Venlo. De brand, die in de fabrikage-afdeelin* ontstaan, breidde zich snel uit Onmidd bij de ontdekking van den brand trachtt aanwezige personeel met behulp van de wezige brandbluschapparaten het 1 I kiem te smoren, doch men slaagde d£"| niet De brandweer was spoedig met de m spuit ter plaatse. Dank zij haar kracht A ingrijpen slaagde men er in het aangrem v fabrieksgedeelte voor het vuur te vrijw Ook het kantoorgebouw, dat aan de fai< grenst bleef gespaard. Uit voorzorgsmaat was de inventaris van dit kantoor reec veiligheid gebracht. De aangetaste fabrlkage-afdeeling is 1 tendeels uitgebrand. Omtrent de oorzaak den brand wordt een onderzoek ingesteld," moedelijk heeft een preparaat vlam gevi De schade wordt door verzekering gedei Het A.NP. meldt: Gisteravond omstreeks half twaalf werd wielrijder, op weg van Krommenie 1 merveer, door de politie gesommeerd te stoj daar hij een groote vracht scheen te vervo^ hetgeen op dit nachtelijk uur verdacht kwam. Aan de sommatie werd geen gevoli geven. De fietser trachtte in de duistert ontsnappen, hetgeen hem gelukte, echter L. dan nadat nlj de vracht, een half varken r de fiets had geworpen. Het vleesch werd beslag genomen, en zal later, na te zijn gelief ln de distributie worden gebracht. Het cft zoek der politie is zoo ver gevorderd, dat spoéji tot arrestatie van den fraudulezen slachter r' kunnen worden overgegaan. BRAND TE LICHTENVOORDE Te Zieuwenk gem. Lichtenvoorde is Dinsd avond door onbekende oorzaak de boerderij [0 wed, Spekschoor geheel afgebrand m Le geheele veestapel, bestaande uit vier $0 deren, 3 kalveren, een paard en twee vjrkjo is in de vlammen omgekomen. Alles wis zekerd. jol DOOR HET IJS GEZAKT EN VERDRONK^ De 40-jarige brievenbesteller G. de Jon& Terhorne is gisteren bij de Terhoreter Sfi door het ijs gezakt en verdronken. Hi OPLICHTER AANGEHOUDEN. De politie te Soest bereikten herhaalde m klachten over oplichting gepleegd door lem die op naam van bekende inwoners dézer meente goederen kocht, meenam doeh niet taalde. Uit Baarn ontving men soortge! klachten. Gisteren is de man in een winkel arresteerd. Het was de 20-jarige H. J. G. Baarn. Ook te Hilversum en Den Dolder b hij zich aan dergelijke practijken schuld ig|^ maakt. Hij is voor den officier van justitifto Utrecht geleid en in het huis van bewaï opgesloten. r H&irt&SchuuL&h „Natuurlijk maak ik geen bezwaar, mijnheer. Die positie lokt mij wel aan. Ik denk wel, dat ik het redden zal." De procuratiehouder was van dit laatste overtuigd, omdat hij Schraders capaciteiten kende. Maar het zou hem toch sym pathieker geweest zijn, wanneer deze een toontje lager had gezongen, en, zooal geen bezwaar gemaakt, dan toch zou op gemerkt hebben, dat die positie zeer verantwoordelijk was of iets van dien aard en dat men niet al te hooge verwachtingen van hem koesteren moest. Heino Schrader dacht evenwel niet aan de moeilijkheden, waarmee hij zeer waarschijnlijk te kampen zou hebben. Hij zag alleen de promotie, die hij maakte en die volkomen zijn eer zucht in het gevlij kwam. ,Dus met twee maanden moet ik in Amsterdam zijn?" vroeg hij, terwijl in den toon van zijn stem zooiets als triomf klonk. „Over een maand is beter. Dan heb je behoorlijk den tijd, om je er in te werken. Denk er niet te licht over, Schrader". waarschuwde de procuratiehouder. „Je bent nog jong en er is een groot personeel. Bovendien krijgen we in Jansrr.' '00 ge ducht concurrent, 'k Hoop, dat je je best zult doen en mijn goede opinie over je niet teleurstelt. De directeur maakte be zwaar over je jeugd en ook om het feit, dat je niet getrouwd bent. Dat laatste is voor mij geen factor van beteekenis, het eerste wel. Tenslotte is de ohef voor mijn meening gezwicht en is het besluit gevallen, je naar Amsterdam te zenden, als je er idee in hebt. Natuurlijk moeten de commissarissen dezen maatregel nog goedkeuren, maar dat is wel in orde." Dat begreep Heino. Dat kwam wel goed. De commissarissen stelden een onbeperkt vertrouwen in den directeur en den procuratiehouder, die beiden dat vertrouwen verdienden. „Ik wensch je dus geluk met je promotie, die inderdaad in onze zaak een unicum is. Je schijnt voor het geluk geboren te zijn, kerel. Zulke menschen zijn er niet veel. Om elf uur word je bij den directeur verwacht. Deze zal dan nog enkele zaken met je bespreken en ook den financieelen kant der zaak regè- len. Laat natuurlijk in den eerlijken, reëelen weg Jansma voelen, dat hij ons niet straffeloos kan benadeelen." „Acht u, wat Jansma deed, verkeerd?" vroeg Heino plotseling. „Natuurlijk niet. We leven in een vrij land. Als hij zelf een zaak wil stichten, kan niemand hem dat belet^n. Het ver velende is alleen, dat hij vrij zeker klanten van ons meesleept. We rekenen er op dat we in Amsterdam verliezen gaan lijden, 't Is nu alleen jouw taak, te trachten, die verliezen zoo klein mogelijk te houden en te compenseoren door andere klanten te winnen. Nog eens, wat Jansma betreft, van zijn standpunt beschouwd, kan ik hem geen ongelijk geven. We zullen hem er niet zuur om aanzien. Nu, kerel, proficiat. Je loopt om elf uur wel even bij den ohef aan?" „Zonder mankeeren, mijnheer. En mag ik u vriendelijk dan ken voor uw goede voorspraak?" „Geen dank, jongen. Je verdient de promotie. Anders had ik je niet voorgedragen." Als in een droom verliet Heino Schrader den procuratie houder. Hij kon het zich nog niet goed indenken, dat hij, als met één slag, zulk een promotie maken ging. Hij meende steeds, dat hij, nu hij afdeelingschef geworden was, bij Van Halen en Co, niet verder komen zou, althans in de eerste jaren zeker niet. Maar het liep heel anders. De mededeeling van den procu ratiehouder had hem zeer verrast en nog meer werd hij ver rast, toen de directeur, in wiens vertrek hij prompt op het aan gegeven uur binnentrad, hem mededeelde, dat hij hetzelfde salaris als Jansma zou ontvangen, vermeerderd met tantièmes. „Je weet, Schrader, dat die in Amsterdam niet gering zijn. Want Jansma is een kraan van een vent. Het spijt mij geducht, dat hij gaat. Als hij naar een andere firma gegaan was, zou ik mijn uiterste best gedaan hebben, om hem te behouden. Maar daar is nu geen sprake van. Zie nu, dat je het daarginds klaar speelt. Volgende maand confereer en we eens. En verder, zoo heb ik mij voorgenomen, kom ik voorloopig elke week een dag naar Amsterdam, terwijl je natuurlijk, evenals Jansma, eiken Woensdag naar Rotterdam komt, om de zaken te bespreken." „Ik dank u voor het vertrouwen, dat u in mij stelt", zei Heino. „Al goed. Het voornaamste is, dat je zorgt, dat vertrouwen niet te beschamen. Je zult in Amsterdam een harden dobber hebben. Maar 'k heb hoop, dat je je er door heen slaan zult." HOOFDSTUK n. Toen Heino op den Coolsingel hij had daar in de buurt zijn kamers uit de tram stapte, liep hi; oardoes een kennis tegen het lijf, die in zijp r nche ook gr bekende was. ,,'k Loop even r. op", zei hij om zoo uit Amsterdam. Heb je het groote nieuws op het kantoor soms al gehoord?" Heino begreep de vraag onmiddellijk, maar hij hield zich ^37 den domme. „Wat nieuws?" vroeg hij. „De een of andere krach 1 beurs?" „Neen, een kraoh aan de beurs niet. Maar wel een krachje het Amsterdamsche filiaal van Van Halen en Co. Nog niet hoord?" „Een krach? Noem je dat nu een krach, dat Jansma weggaf Het filiaal staat of valt toch niet met Jansma?" „O, je weet er dus al van. Je neemt het nogal licht op, Op het kantoor soms ook?" „Wel ja, waarom niet?" vroeg Heino gewild onverschillij'37 „Zoo. Nu, 't is mijn zaak niet. Maar ik zou het niet licht nemen. Jansma is een flink, actief zakenman, dat zul je moe »e< toegeven. Hy kan jullie veel schade berokkenen, nu hij [3' begint, 't Is een heele onderneming, maar let eens op, wat er van terecht brengt." „Dat denk ik ook wel, althans wanneer hij het financf uit kan zingen." „O, daar is geen zorg voor. Ik begrijp niet, dat jullie het ge^ zoo licht opnemen. Of speel je temet een weinig komedie?" r jr, Heino was niet van plan, zich bloot te geven. Hij was er frjjj zeker van, dat elk zijner woorden aan Jansma zou worden ovjB°| gebracht. B i' „Waarom zou ik komedie spelen? Natuurlijk is iets dergelifYP vervelend. Men kan het beter niet hebben. Maar nu de zaferk eenmaal zoo staat, zal er wel weer een oolossing gevondtar2 worden. Niemand is tenslotte onmisbaar. Ook Jansma ni&gei Trouwens, Jansma weet dat zelf ook wel." lenti (Wordt vervolgd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2