Iliruuir gelttödft (üaumttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alles bU vooruitbetaling. dvertentieprjjzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. No. 6341 DONDERDAG 30 JANUARI 1941 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20 Postrek. 58936 Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. jen van productie en consumptie c-Hol Belg I problemen in het economisch bestel jtn land, ja van heel de wereld, zijn ■te voeren tot vragen rondom de Jnge verhouding van productie en hptie. Het is met deze verhouding, I vrouw des huizes te maken heeft jorg voor haar gezin, maar eveneens die verhouding de geleerde |ien hun gedachten gaan, zoo wan- j verschijnseln als de conjunctuur joeken en de oorzaken daarvan ne- je aanleiding is er wel toe, wanneer aandacht willen vestigen op enkele van productie en consumptie, jk'zijn het niet zooveer vragen als eerste plaats constateeringen van le feiten. Doch die feiten moeten beoordeeld, en dan doen zich uiter- :h weer zekere kwesties voor. kunnen de gedachten, welke wij Ier nader zullen omschrijven, in het volgt weergeven: Ten eerste^ de lat de consument, dat de klant in uctieproces koning is, heeft veel kracht verloren. Ten tweede, de lent is aan den anderen kant almeer Jgen plaats in het economisch leven 1:1xkleeden en men heeft geleerd hem te gaan zien als een economi- fector. En ten derde, in aansluiting mogen wij als laatste stelling wel »n, dat men in onzen tijd niet alleen tan spreken van geleide economie, I f Is gevolg daarvan ook van geleide iptie. op meenen wij dus de stelling te plaatsen, dat de consument, de in® meer a^s vroeger de koning de productie. Voor den tegenwoor- tijd in engeren zin, waarin de g van velerlei producten door be- oorzaken geremd wordt en de r-pr itiebescheiden juist door hun be- ;en ver-strekkenden invloed heb- dit zonder meer duidelijk, zoo qe^k' dat er n*et nader over gesProken te worden. Doch hetzelfde systeem reeds enkele jaren geleden te gel- ls een symptoom in den ontwikke- lede«ianS naar de geleide consumptie dat is het in wezen mogen wij in de oprichting van den Economi- 'oorlichtingsdienst in het jaar 1936, voor den huidigen tijd. Sindsdien dienst in omvang en beteekenis ijk toegenomen. Van dezen dienst gaat leiding uit, niet slechts op de tie, maar ook op de consumptie, 'ordt aangespoord bepaalde produc- maken of te koopen, zijn geld op op die manier te besteden, kortom, len weg van overreding wordt ook iument er toe gebracht heel wat zeggenschap te laten varen. Ten- van de tijdsomstandigheden ge- ditzelfde thans, niet langs den weg jorerreding, doch noodgedwongen, <e overeenkomst blijft. dus de consument niet zoozeer tiding aan de productie, anderzijds d hem scherper gaan zien en beter \*aardeeren als factor in het econo- testel. Hij is object geworden van :tóng en van voorlichting. Men heeft op toegelegd, zijn smaak in een lek richting te gaan ontwikkelen, en ikt wel vanzelf en het is volkomen dat deze ontwikkeling van zijn k in harmonie wordt gehouden met demogelijkheid op* het gebied van de ïctie, welke in zijn tijd en in zijn t bestaat. Zijn er op een zeker tijdstip prbeeld veel vruchten van een be- je soort, meer dan in overeenstem- isrei is met dg normale vraag, welnu, er t een campagne opgezet om den con- ht aan het gebruiken van deze kten te zetten. varf1 de vroeger algemeen gangbare lie is het lang een fout geweest, dat inlij k uitsluitend aandacht heeft ge- voor den producent in het produc- 'S. Men loochende natuurlijk niet de vraag en aanbod, doch herleidde te spoedig en te eenzijdig tot de e* Voor den econoom in iederen ;h krijgt men thans meer oog. En dat Dat is zuiver gezien. Wij mogen wel dat dit ook Calvinistisch is. Want a?alViniSme, zij het ook, dat het deze I iting mogelijk met andere beschou- en gemeen heeft, heeft immer ge- als dat de mensch zich °P allerlei v,d beweegt, op kerkelijk gebied, op t of mek. sociaal, economisch gebied, en landelfebied heeft zijn eigen wetten. Souve- ïet h«feit in eigen kring noemen wij dit. of m| economisch terrein is zoo ook het ombirr1 van eiken mensch, niet alleen etiket 20N EN MAAN 1 is hDnsopsan9 31 J®"- 3.25; ondergang 18.22 5 KI fne e kwartier Dinsdag 4 Februari; >lle maan Woensdag 12 Februari: eerste Dinsdag 18 Februari; nieuwe ciameaaTl Woensdag 38 FebruarL AMEmm Door de werking van het ijs is in de haven van Blokzijl een groote woonark lekgeraakt en gezonken. Pompen moeten in werking gesteld worden, om het water uit de schuit te verwijderen (Foto Pax-Holland) DE STAATSLEENING RUIM VOLTEEKEND Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is de 4 pet. staatsleening ten bedrage van 500 millioen, waarop de inschrijving gisteren was opengesteld, ruim volteekend. Dit resultaat is zonder twijfel zeer ver heugend. Het ging immers ditmaal om een bedrag van 500 millioen, hetgeen hooger is, dan sinds tientallen jaren in ons land het geval is geweest. De laatste maal, dat een beroep om „nieuw geld" op de kapitaalmarkt werd gedaan, was in het voorjaar van 1940. Toen echter ging het om een bedrag van 300 millioen. Het succes van de staatsleening is te meer verblijdend, nu algemeen de indruk was ontstaan, dat het met de inschrijvingen niet al te best liep. Nog op den dag vóór de inschrijving moest er aan worden herinnerd, dat wanneer de leening niet zou worden vol teekend, een 2^ pet. 40-jarige annuïteits- leening zou worden uitgegeven, zoodat men gedwongen zou zijn op veel slechtere voor waarden in te schrijven. Intusschen was men zelfs op den dag van de inschrijving in bankkringen nog verre van optimistisch gestemd en het had veelszins de schijn, dat de leening niet zou worden vol teekend. Nu is het uiteraard moeilijk vooraf voorspellingen te doen, die eenig houvast geven. Men is immers vrijwel nergens in staat het geheel te overzien, en vooral de resultaten uit de provincie worden doorgaans pas in de middaguren, zelfs nog later bekend. Gelukkig is nog tijdig een kentering inge treden. Gistermiddag hebben nog zeer velen aan hun inschrijvingsplicht voldaan, zoodat tenslotte vrij algemeen de indruk bestond, dat de leening zou worden volteekend, een ver wachting, die thans werkelijkheid is gewor den. Ter beurze hoorde men gisteren nog een uitlating, dat men het niet verder zou bren gen dan tot 460 millioen, in welk geval men het restant dan wel bij de banken zou onder brengen. Dit blijkt thans overbodig te zijn, nu het publiek zijn plicht heeft verstaan en de leening zelfs ruim werd volteekend, zoo dat wellicht nog eenige reductie op de in schrijvingen zal moeten worden toegepast Het definitieve resultaat krijgen we natuur lijk pas over enkele dagen te hooren- Nu de leening is geplaatst, kan een behoor lijk deel van onze vlottende schuld, die op ruim anderhalf milliard wordt geschat, wor den geconsolideerd. En er mag rekening wor den gehouden, dat binnenkort op dezen weg zal worden voortgegaan, daar ook na de plaatsing van deze leening, de vlottende schuld van dusdanigen omvang blijft, dat ver dere beperking geboden is. Overeenstemming der telefoon tarieven Verlaging van de kosten der nevenapparatuur Het A.N.P. meldt: De naasting door het rijk der gemeentelijke telefoonnetten te Amsterdam, 's Gravenhage en Rotterdam maakte het gewenscht over eenstemming te brengen tusschen de daar geldende tarieven voor aansluitingen en neventoestellen en die in de andere rijks- netten. Voor de abonné's in de drie groote steden zijn de tariefswijzigingen inmiddels voor het grootste deel reeds van kracht ge worden, terwijl de rest op 1 April a.s. in werking treedt. Voor de overige telefoon netten zijn eenige tariefswijzigingen voor de nevenapparatuur op komst, w 'ke op 1 Maart a.s. ingaan. Deze wijzigingen beteekenen in hoofdzaak, n.L voor de serietoestellen, de stopcontacten en de extra telefonen een verlaging. Slechts voor een enkel onderdeel b.v. de nevenaansluitingen, welke via de telefoon centrale worden tot stand gebracht kan de herziening tot gevolg hebben, dat de be trokken abonné iets meer moet betalen. De nieuwe tarieven worden in de na 1 Maart a.s. verschijnende locale gidsen opgenomen. voor wie er rechtstreeks bij betrokken schijnt in zijn dagelijkschen arbeid. Nu is het ook wel duidelijk, dat de consumptie in onzen tijd vèelszins een geleide consumptie is. De belangstelling wordt met zachten drang of door den nood gedwongen op bepaalde producten gericht. Hierin schuilen goede elementen. Want de mogelijkheden van het oogenblik, de mogelijkheden van een bepaald land of van een bepaalde streek komen er het best door tot ontplooiing. Er is ook een nadeel aan verbonden, het nadeel name lijk, dat de consumptie, ja heel de economie wordt gezien als een object van staatsbestuur. Dit gevaar kan voor een belangrijk deel worden Ondervangen, zoo er ver-doorgevoerde samenwerking is, juist op het economisch gebied. Op dit eigen gebied blijft men dan spoediger souverein. Maar er zal nog wel heel wat tijd over heen gaan, voordat hier vol komen bevredigende verhoudingen zijn bereikt. Hedenmiddag redevoering van Hitier Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Heden, op den dag der nationale verhef fing, zal Hitier een rede uitspreken voor het Duitsche volk. De redevoering wordt om 16 uur 30 over alle Duitsche zenders uitgezonden. Om 20 uur 20, na de nieuwsberichten, wordt de uitzending herhaald. Strategische doelen in Londen aangevallen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Een duikboot heeft 11.500 b.r.t. aan vijande lijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. In het kader van de gewapende ver kenning hebben gisteren enkele gevechts vliegtuigen met goed gevolg stategische doelen in Londen met brisant- en brand bommen aangevallen. Bovendien werden treffers geplaatst op spoorwegwerken in een stad in Oost-Engeland. In het zeegebied ten Westen van Ierland hebben lange-afstandsbommenwerpers een vijandelijk koopvaardijschip van 4600 bj.t. tot zinken gebracht en twee andere koopvaar dijschepen ernstig beschadigd. Vèr-dragend geschut van het leger heen opnieuw strategische doelen in Zuid-Oost En geland beschoten. De vijand heeft gisteren en in den afge- loopen nacht noch boven het Duitsche rijks gebied noch boven de bezette gebieden gevlo gen. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Verhooging van den bier accijns Van 1.50 tot 2.20 per hectolitergraad De Staatscourant van gisteren vermeldt een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën tot wijziging van de Bierwet 1917, blijkens hetwelk met ingang van 1 Februari 1941 de accijns op bier van 1.50 per hecto litergraad wordt verhoogd tot f 2.20. Ten aanzien van de hoeveelheid bier, daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrou wers op 1 Februari 1941 voorhanden heb ben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 1 Februari 1941 aanwezige hoe veelheden bier voor 5 Februari 1941 aan gifte te doen bij den ontvanger der accijn zen, onder wiens kantoor de brouwerij is gevestigd. Het specifiek invoerrecht op bier is in verband daarmee nader vastgesteld op f 9. Amerikaansche staatsschuld De Amerikaansche minister van finan ciën, Morgenthau, heeft in de financieele commissie van het Huis van Afgevaar digden opnieuw den eisch gesteld, de schuldengrens tot 65 milliard dollar te verhoogen. Morgenthau diende de overeenkomstige wet in en verklaarde volgens de Associated Press, dat het ministerie van financiën den verkoop van geldswaardige papieren over weegt, om allen de mogelijkheid te geven, tot de nationale verdediging bij te dragen- De nieuwe wet zal de schatkist volmacht geven, obligatiën en spaarbrieven in kleine bedragen, alsmede gewone geldswaardige papieren uit te geven. De schatkist heeft op 887 millioen dollar na van de geheele vol macht tot verhooging van de staatsschuld tot 45 milliard dollar gebruik gemaakt en op 2.7 milliard dollar na, ook van de bijzondere volmacht voor verdedigingsdoeleinden. De verhooging van de wettelijke schuldengrens is noodig geworden door het verdedigings program van president Roosevelt ten bedrage van 28.5 milliard dollar- De staatsfondsen moeten aan het publiek en met aan de banken worden verkocht, om dat het noodig is, zooveel mogelijk van den werkelijken spaarder te leenen. Belasting- ontheffing voor staatspapieren is met de „democratische financiering" van het ver dedigingsprogram onvereenigbaar. De schat kist hoopt een groot „deel" van het wape ningsprogram uit werkelijke spaargelden van het volk te kunnen dekken. Distributieperikelen De distributiebon is een teer punt in ons tegenwoordig maatschappelijk leven. En be grijpelijk. Want zeker het aller grootste deel van ons volk moet zich tevreden stellen en stelt zich tevreden met wat aan rantsoenen beschikbaar wordt gesteld. Het getal van hen, die zich buitensporigheden kunnen veroor loven was steeds en is nog klein, althans naar onze meening. We beweren niet, dat dezulken er niet zijn, maar groot is hun getal zpker niet, ondanks niet goed te keuren handelingen van anderen, zooals kettinghandel, frauduleus slachten e.d.; waarvan niet uitsluitend „kapi talisten" profiteeren. Verreweg de meeste personen en gezinnen contenteeren zich rrfet wat de pot schaft op distributiegebied. Men spant zich in om toe te komen en maakt zich slechts zorgen, als het bij koude dagen met de kolen niet te vlot loopt, als de peulvruch tenbon weken over tijd is en als de prijsstij ging van enkele artikelen dermate van be teekenis wordt, dat zij buiten het bereik drei gen te vallen van steeds grooter groepen der bevolking. In het algemeen redt men zich echter wel, zoo is onze ervaring, en ook is er geen sprake van bijzondere ontevredenheid. Zouden we ook wel mogen klagen als men leest en hoort hoe het elders, b.v. in België en Frankrijk, met de rantsoeneering gesteld is? Men heeft het kunnen lezen, dat daar ontbering geweest is en dat op allerlei wijzen van verschillende zijden in den nood moest worden bijgespron gen. Onze Zuiderburen b.v. hebben van ons groote hoeveelheden aardappelen ontvangen en over graanlevering zou nog worden onderhandeld. En men weet ook, dat een Amerikaansche deputatie de bezette gebieden heeft bezocht ten einde de behoefte in ver band met de bevoorrading te bestudeeren. Dat daarbij België en Frankrijk speciaal de aan dacht genieten, is vrij duidelijk, al blijft de groote vraag of de commissie ten behoeve van de zwaarst getroffen en gedesorganiseerde gebieden vanuit overzee iets zal kunnen doen, zoolang men van Engelsche zijde het be kende standpunt ten aanzien van contra bande inneemt. We hebben daarover dezer dagen (18 Ja nuari) een en ander opgemerkt en behoeven dat thans niet te herhalen. Het Britsche Rijk heeft zoowel in het verleden als nu aan de voedselvoorziening van neutralen of non- belligerenten moeilijkheden in den weg ge legd; zelfs na het einde van den wereldoorlog in 1918 duurde het nog een half jaar eer het hongerende Duitsche volk van de ondernomen hulpacties kon profiteeren. Nu gaat het om de bezette gebieden en is de houding wederom afwijzend, hoezeer volkenrechtelijk en om humanitaire redenen een ander standpuni mogelijk en redelijk zou zijn, gelijk in het verleden van alle zijden betoogd is. IR. WITTEVEEN OVER HET NIEUWE ROTTERDAMSCHE STADSPLAN rn ISO KAT PFKI (^PnnT^rHF Spoorwegen moeten uitvoeren, alvorens de Cfx i\kJIV\ I l_l_IN ul\vU I JLriL ter r pin en van het Maasstation kunnen worden VERKEERSRING terreinen van het Maasstation kunnen worden vrijgegeven zal voorloopig de bestaande waterkeering niet kunnen worden gemist Het plan om deze keering over de geheele lengte op 3.85 m. N.A.P. te brengen hetgeen voldoende zou zijn ontmoet be zwaren, omdat het plan in enkele doorbraken en een verschuiving van het Oostelijk deel van de Hoogstraat voorziet, zoodat de dijk Nieuwe waterkeerina over 10 iaar voor een groot deel dwars door de toekomstige iNieuwe warerK.eering over iu |aar ^houwme sn«dL Ten einde een spoedige be- Belangrijke verhooging van de Maasbruggen Het oppervlak, dat in de laatste twin tig jaar aan het stadsgebied werd toe gevoegd, is grooter dan het stadsdeel, dat door oorlogsgeweld verloren ging. Wij putten hieruit het vertrouwen, dat wij ons indien wederom een tijdperk van voorspoed mocht aanbreken bin nen een vijftiental jaren wederom zullen hebben hersteld van den slag, welke ons getroffen heeft. Ir. W. G. WITTEVEEN. gereed In het vakblad „De Ingenieur" treffen wij een uitvoerig relaas aan van een le zing, welke ir. Witteveen, de stadsarchi tect van Rotterdam, gehouden heeft voor het Kon. Instituut van Ingenieurs en voor het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw over het nieuwe Rotterdam. Het verslag bevat verscheidene bijzonder heden, die nieuw zijn en daarom willen we ze onze lezers niet onthouden. Wij ontleenen aan het verslag de volgende bijzonderheden: Daar het spoorwegverkeer naar Dor drecht in stijgende mate wordt belem merd door de wettelijk vastgestelde ope ningstijden van de spoorweghefbrug over de Koningshaven werd besloten de spoor brug over de Maas zooveel omhoog te brengen, dat het Rijn-Zeeverkeer vrij kan passeeren. De spoorweghefbrug zal dan slechts te openen zijn voor enkele zeer hooge objecten (kranen, bokken, enz.), wat practisch beteekent, dat het spoor wegverkeer geen belemmeringen van het zeeverkeer meer ondervindt. Ten aanzien van de waterkeering deelde spr. mede, dat de Rijkswaterstaat heeft na gegaan op welke dijkshoogte is te rekenen om in het jaar 2000 nog voldoende veilige kee ring over te houden. De Rijkswaterstaat kwam tot het besluit, dat een dijk met de kruin op 5.50 m. N.A.P. (thans 3.25 tot 3.65 m. N.A.P.) voldoende zekerheid biedt. In verband met deze aangelegenheid kwam het den ontwerpers raadzaam voor een nieu we waterkeering te ontwerpen vlak langs de rivier, hetgeen mogelijk wordt door de toe komstige opheffing van het Maasstation. Ter verzekering van open verbindingen van de Maas met de oude buitenhavens en van een ondoorbroken contact van de los7, en laadkade met de kaden binnendijks, zal deze keering worden geperforeerd ter plaatse van de Leuve- haven, de Oudehaven en den nieuwen mond van het te verbreeden Buizengat. OverstToo- ming van de z.g. „oude buitenstad" bij zeer hooge vloeden zal worden verhinderd coor deze perforaties met vloeddeuren af te sluiten. r 10 jaar Daar de nieuwe keering eerst over 8 a 10 jaar gereed zal zijn de werken worden beïnvloed door die, welke de Nederlandsche bebouwing snijdt. Ten einde een spoedige be bouwing van het verwoeste gebied te bevor deren en niet afhankelijk te zijn van het tijd stip, waarop de hoofdwaterkeering langs de Maas zal zijn voltooid, hebben wij aldus ir. Witteveen er de voorkeur aan gegeven, den bestaanden dijk, voor een groot deel al thans, zoodanig te verplaatsen, dat hij in het nieuwe stadsplan kan worden opgenomen. Voor de Willemsbrug zal op een verhooging van 3 Vt meter moeten worden gerekend en bovendien zal er een nieuwe brug moeten komen. Deze nieuwe brug zal op het hart van de oude stad gericht moeten zijn. Daarom zal de nieuwe brug rechtstreeks in contact worden gebracht moeten worden met een plein Blaak en Beursplein zijn terwille van dit doel samen tot een wijdsch, langge rekt plein vervormd, dat ir. Witteveen „Nieu we Blaak" noemt van grootsche allure, dat door middel van breede verkeersaders met de andere hoofdelementen van de binnen stad is verbonden. De brug zal dan als het ware aansluiten tegen een machtig verkeerscircuit, gevormd door „Nieuwe Blaak", Coolsingel, Hofplein, Goudschesingel en de doorbraak, welke de „Nieuwe Blaak" met ongeveer het midden van den Goudschesingel zal verbjnden. De straten van dit circuit zullen een breedte van 52 m krijgen, teneinde in het hart der stad eenige onmisbare parkeergelegenheid te scheppen. De Nieuwe Blaak. De „Nieuwe Blaak" zal tevens het zwaartepunt vormen van den belangrijk sten verkeersweg in oost-westelijke rich ting, welke ontstaan zal door den Oost zeedijk rechtstreeks met de Rochusser.- straat te verbinden. Een doorbraak Oost plein„Nieuwe Blaak" en een verbree ding van den Binnenweg zijn daarom in het plan Het Hofplein zal in belangrijke mate aan beteekenis toenemen, zoodra de doorbraak, welke een rechtstreeksche verbinding met Crooswijkscheweg en Goudscherijweg beoogt, zal zijn tot stand gekomen. Houdt men bovendien in het oog, dat de Schie zal worden gedempt en in het ver lengde van den Goudschesingel een doorbraak is ontworpen, welke het hoofdverkeer naar Hillegersberg zal opnemen, dan zullen in de toekomst zeven hoofdverkeerswegen op het Hofplein uitmonden. Het Oostplein, dat even afzijdig van het hoofdverkeer ligt, zal bescheidener afmetin gen verkrijgen dan de „Nieuwe Blaak" en het Hofplein. Het zal echter belangrijk groo ter zijn dan het tegenwoordige Oostplein. Door het verlengen ?n vetbreeden van den Boezemsingel tot tegen den molen, het ver plaatsen van het eigenlijke verkeersplein naar de zuidzijde van dien molen, het eerlijk ge bruik maken van het niveauverschil, dat het dijkslichaam oproept en het toepassen van een sobere boombeplanting op en langs de lager liggende pleingedeelten, hopen de ontwerpers aan dit plein een eigen karakter te kunnen verleenen. Voorts bleek uit hetgeen ir. Witteveen me dedeelde, dat de breede Parkweg, welke het Stationsplein met de Witte de Withstraat ver bindt, door middel van een doorbraak ter hoogte van de Schildersteeg met den boule vard langs de Maas wordt verbonden. Deze overwegingen hebben er toe ge leid Meent en Hoogstraat de beste win kelstraten in de oude stadskern door middel van nieuwe winkelstraten met de woonbuurten in hel Westen en Oosten der stad te verbinden. Ten aanzien van de bestemming der ter reinen kan worden opgemerkt, dat het in de bedoeling ligt, binnen het eerder vermelde verkeerscircuit een kantoren-, winkel- en vermaakcentrum te ontwikkelen. Het oude havengebied zal een soortgelijke bestemming verkrijgen als voorheen. De woonwijken. De wijk tusschen Westersingel en Cool singel zal overwegend winkelwijk worden, ter wijl het kwartier tusschen Goudschesingel en Goudscherijweg tot zuivere woonwijk voor den kleinen middenstand en de beter gesi tueerde arbeiders Is bestemd. De bebouwing van deze wijk zal uit een z.g. strookenbouw bestaan, welke zoodanig om 'n centralen parkaanleg is ontworpen, dat de woonblokken, grenzend aan deze park ruimte, slechts één verdieping, de daarbij aan sluitende woonblokken, twee verdiepingen en tenslotte de blokken langs de hoofdverkeers wegen winkels met vier woonlagen zullen bevatten. De parkruimte zal aldus als het ware in een kom komen te liggen, waardoor den be woners zooveel mogelijk contact met de na tuur wordt gegeven. Aangezien in het Oostelijk stadsdeel eertijds te weinig aandacht is geschonken aan de noodige recreatieruimte, heeft men de gele genheid aangegrepen, aansluitend aan de bo ven beschreven centrale parkruimte een groot- schen parkgordel te ontwerpen, welke, van het tegenwoordige Boschje in Oostelijke rich ting dwars door het nieuwe stadsdeel getrok ken, aansluit op het nieuwe parkgebied, dat voor Kralingen is voorzien. Aldus zal een groene gordel ontstaan, van onschatbare waarde voor de volksgezondheid, welke het hart van Rotterdam met het uit gebreide ontspanningsgebied, waarvan het Kralinger Bosch een monumentaal onderdeel vormt, zal verbinden. Dat die er zijn we merkten het reeds op valt niet te ontkennen, al is het goed het betrekkelijke er van rïiet geheel uit het oog te verliezen. Men moet rekening houden met velerlei moeilijkheden als gevolg van de omstandig heden en van het jaargetijde. In een zoo wijd vertakt raderwerk als de distributie van tien tallen artikelen kunnen te allen tijde hape ringen ontstaan; zelfs zonder distributie zijn die voortgekomen en in tijden toen de ver- keersmogelijkheden niet zoo beperkt waren en er van alles volop was. Dat laatste is thans niet het geval. Daarom distribueeren we ook. Er zijn zelfs artikelen, waarvan de voorraden voortdurend afnemen. Men denke maar aan koffie en thee en an dere producten van overzee, die ons niet meer bereiken, ook niet langs een omweg. Maar evenzeer van allerlei nationale voort brengselen beschikken we over steeds kleiner wordende hoeveelheden. Zuivel en vleesch zijn daarvan sterk sprekende voorbeelden. Onze veestapel was niet te handhaven. Het vrijwel ontbreken van aanvoer van krachtvoer, moest tot afnemenden groei en partieele afslachting leiden. De mogelijkheid daarvan was trou wens in het verleden reeds onder de oogen gezien. Het was in November 1939, dat de toenmalige secretaris-generaal van het Depar tement van Economische Zaken, Mr. Dr. A. A. v. Rhijn, in een bespreking over de z.g. oeconomische defensiemaatregelen, mededee- lingen deed omtrent onze veestapel in het geval en het geval werd uitdrukkelijk als mogelijkheid gesteld voedergebrek zou ont staan. Dan, zoo verklaarde deze latere mi nister van Landbouw, is inperking van ons veebezit niet te ontgaan. Van den melkveestapel zou 40 pet. moeten worden opgeruimd, zijnde de export aan melkproducten in allerlei vorm. Van de varkens onze krulstaarten zien we in consumptieven vorm niet al te vaak meer was ruim 30 pet; gedoemd om in blikken of op andere wijze te worden opgeborgen. De kippen zouden slechts voor 45 pet. in het leven kunnen worden gehouden en van de eenden kon er slechts voor 30 pet. voedsel zijn. De besproken mogelijkheid van November 1939 is werkelijkheid geworden en koeien en varkens kippen en eieren moesten ten deele snel verdwijnen. Wat over bleef aan koeien gaf bovendien minder aan melk en de vleeschkwaliteit ging er al evenmin op vooruit. Dat bij den zeer beperkten veestapel minder slachtvee ter beschikking' zou zijn onze melkkoeien moesten we toch voor een belangrijk deel behouden en het gezonde fokvee eveneens ligt zoo voor de hand, dat een ieder welhaast tot deze zelfde con clusie zal zijn gekomen, ook al blijven er dan enkele niet geheel beantwoorde vragen over. Maar dat wasin het verleden, toen „men" volop roddelde en booze geruchten verspreidde over de maatregelen der Regee ring, niet anders. We beperken ons tot het uitspreken van deze algemeene conclusie omdat het afdalen in details thans niet wel mogelijk is en die details vrij zeker het algemeene beeld ook niet noemenswaard zouden wijzigen. We zijn er van overtuigd, dat de Neder landsche distributie-autoriteiten, die over het geheele distributie-apparaat beschikken, alle krachten inspannnen om dit zoo vlot en zoo goed mogelijk te doen functioneeren Daarbij zijn er alom goede wil en medewer king om storende invloeden te vermijden en een streven om in goed begrip onze Neder landsche ambtenaren te verstaan als ze aller lei op zich zelf weinig aangename maatregelen moeten opleggen aan een volk, dat daaraan soms moeilijk wennen kan. Dat is ten deele een gevolg van den overvloed, waaraan het in het verleden gewoon was geraakt, zonder voldoende te beseffen hoe fijn verdeeld en verzorgd het distributie-apparaat, waarvan tot in de uiterste hoeken der samenleving de geneugten en gemakken werden genoten, wel was opgebouwd. Verstoring van dit meer dan ooit kwetsbare samenstel, schaadt het gansche volksleven, en zou kunnen leiden, althans partieel, tot de misère, waarmee men over onze grenzen reeds kennis heeft gemaakt Zoolang de oorlog niet uit is, de zee niet open is, het economisch leven en verkeer niet ten volle kunnen opbloeien, zullen we in het tot op zekere hoogte afgesloten gebied, waar binnen we in de Europeesche continentale levensruimte vallen, ons velerlei moeten ont zeggen en dingen ondergaan, die oris voor heen onbekend waren. Daarom temeer dienen we in de noodzake lijke en opgelegde beperkingen er met z'n allen het beste van te maken in een geest, waarbij niet het eigen-belang domineert, maar wel dat van allen, van Qnze geheele volksge meenschap op den voorgrond staat. Hoe het in een belegerde veste toegaat is den historisch geschoolden Nederlander niet geheel onbekend. Maar hij weet ook, dat eens de zon weer aan de kim rijst en de ordening van al deze dingen rust in de handen van Een, die 's wereldsloop bestuurt en zich nimmer vergist. Hem is alles en een iegelijk onderworpen. Wij, beperkte mensch enkinde- ren, kunnen Hem slechts dienen; ook al dat het anders is. De onderhandelingen tusschen Nederlandsch Indië en Japan Een mededeeling van Matsoeoka nopens de petroleum Het D.N.B meldt uit Tokio: De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft gisteren in de begrootings- commissie van den Rijksdag medegedeeld, dat Japan zich tijdens de onderhandelingen in Nederlandsch Indië van een aanzienlijke hoe veelheid petroleum verzekerd heeft. Daar er nog geen concrete overeenkgmst bestaat, kan er over de naar Japan te vervoeren hoeveel heid nog geen opgave verstrekt worden. De tot dusver verkregen hoeveelheid is echter grooter dan het minimum dat Japan in ieder geval wilde verkrijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1