ZOMEER LICHT Verstopping ,37 H-ein&Schkajdjeki DINSDAG 28 JANUARI 1941 Oevechten ten Oosten en Zuiden van Derna Een Engelsche colonne verrast aon het front van Kenya 234-«te weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier, vanmiddag uit gegeven, luidt als volgt: Aan bet Grieksche front acties van plaat selijk karakter en verhoogde activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijande lijke troepen gebombardeerd. I® Cyrenaica hebben onze troepen in den loop van verwoede gevechten ten Oosten en Zuiden van Derna aan de gepantserde strijd middelen van den vijand aanzienlijke ver liezen toegebracht. Onze luchtmacht heeft groote concentraties van gemechaniseerde strijdmiddelen en artillerie gebombardeerd en met machinegeweervuur bestookt Twee Italiaansche zeestrijdkrachten in actie voor de Grieksche kust Italiaansche zeestrijdkrachten hebben, naar de Tribuna meldt voor de zevende maal aanvallen ondernomen op doelen te land aan de Ionische kust Kleine eenheden maakten openingen in de vijandelijke mijn versperrin gen, welke den linkerflank der Grieken moes ten beschermen. Over een kuststrook van meer dan honderd kilometer nemen de Italiaansche eenheden havens en bruggen, pakhuizen, magazijnen, radiostations en stellingen onder vuur. De groote eenheden richtten haar vuur vooral op verzorgingsinrichtingen van den vijand. De Italiaansche strijdkrachten werdeD door torpedobooten beschermd tegen aanval len van vijandelijke duikbooten. De vijande lijke afweer door geweerschoten, machinege weervuur en artillerie was zeer levendig doch veroorzaakte geen schade. De Italiaan sche afdeelingen keerden, na haar taak vol bracht te hebben, zonder verliezen naar haar steunpunten terug. Britsche vliegtuigen zyn door onze jagers neergehaald. In Oost-Afrika zijn de gevechten aan het Soedaneesche front voortgezet, met voortdu rende, krachtige en doeltreffende medewer king onzer luchtmacht Aan het front van Kenya hebben onze af deelingen een sterke vijandelijke colonne ver rast en haar gevoelige verliezen toegebracht Italiaansche aanvallen in Albanië Volgens te Belgrado ontvangen berichten wordt aan het front in Albanië hevig ge vochten om het bezit van een hoogte, ge legen bij het dorp Opari, ten Noordoosten van Klisoera. Deze heuvel komt afwisselend in handen der Grieken en Italianen. Nauwe lijks hadden de Grieken verleden week wederom vasten voet in het dorp gekregen, of de Italianen kwamen weer opzetten. Zonder zich om haar verliezen te bekom meren drong een Italiaansche afdeeling Opari binnen en leverde een gevecht met handgra naten, waardoor de Grieken gedwongen den het dorp weer te ontruimen. Zij hielden echter op 300 m stand. Een bloedig bajonet gevecht, dat drie uren duurde, dwong de Grieken tenslotte terug te trekken op hun oude stellingen. Zij begonnen onmiddellijk het plaatsje te bombardeeren, een nieuwe aanval is nog niet ondernomea Engelsche konvooien en afzonderlijk varende schepen aangevallen Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Gevechtsvliegtuigen hebben op 26 Januari konvooien en afzonderlijk varende schepen aan de Zuidoostkust van Engeland met suc ces aangevallen. Twee volle treffers van bommen op een koopvaardijschip bij Orford- ness veroorzaakten een zware ontploffing. Verkenningsvliegtuigen hebben ten Noorden van Great Yarmouth een brandend koopvaar dijschip gezien, dat den vorigen dag door een gevaohtsvliegtuig was aangevallen. In den afgeloopen nacht heeft de vijand in West- en Midden-Duitschland op eenige plaatsen brandbommen en enkele brisantbom men neergeworpen. Ontstane branden konden snel gébluscht worden. De materieele schade is onbeteekenend. De aanval eischte vier dooden en zes gewonden onder de burgerbe volking. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist Ciano neemt het bevel von een luchteskader op xich De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, luitenant-kolonel bij de Italiaansche luchtmacht, heeft naar offi cieel wordt medegedeeld, het bevel over zijn bombardementseskader in het gevechtsgebied op zich genomen. (D.NJ3.) De Italiaansche tegenstand toegenomen United Press meldt uit Kairo: In liet gebied van Derna duren de scher mutselingen tusschen Britsche gemotoriseerde voorhoeden en Italiaansche afdeelingen voort. Men weet hier echter nog niet of de Italianen van plan zijn Derna te verdedigen, de Itali aansche tegenstand is echter op verscheidene punten grooter geworden. In verband hier mee worden de Britsche woestijnpatrouilles, die reeds sedert weken vèr waren opgerukt, teruggeroepen. In tusschen trekt de infanterie in geforceerde marschen op, begeleid door artillerie en transportcolonnes. Hierbij wordt dezelfde tactiek gevolgd als bij den opmarsch van Bardia naar Tobroek. Behalve de weg, die van Tobroek over Derna naar Bengasi leidt, worden door de Britsche troepen ook de woestijntroepen bij hun opmarsch ge- Een belangrijk Japansch- Russisch verdrag aanstaande Wellicht een niet-aanvalspoct United Preti meldt uit Tokio: De Japantche pers brengt een bericht volgens hetwelk Matsoeoka, de Japan- ache minister van buitenlandsche zaken, voor de begrootingscommissie van den Rijksdag verklaard zou hebben, dat Ja pan met de Sovrjet-Unie reeds tot over eenstemming is gekomen, dat onderhan delingen zullen worden gevoerd teneinde tot een belangrijk verdrag te geraken. Dit verdrag heeft ten doel een omvang rijke regeling tot stand te brengen in zake de Russisch-Japansche betrekkin- In politieke kringen te Tokio is men de meening toegedaan, dat het hier blijk baar in de eerste plaats een niet-aanvali- pact tusschen Japan en de Sowjet-Unie betreft. Antonescu vormt een overgangskabinet Voornamelijk bestaande uit militairen Generaal Antonescu heeft besloten een overgangskabinet te vormen, dat uit gene raals en vakministers bestaat Generaal Antonescu neemt de leiding over het ministerie van buitenlandsche zaken met het departement van militaire zaken heeft hij echter generaal Jacobici belast De drie onderstaatssecretarissen in het ministerie van militaire zaken, generaal Dobre kwesties van vVapening en bestuur, generaal Pantazi voor het leger en kolonel Jienescu voor de luchtvaart, zijn gehandhaafd. Ook generaal Popescu blijft minister van binnen- landsche zaken. Minister van oeconomische zaken is generaal Potogan geworden en onderstaatssecretaris in dit ministerie vraagstukken betreffende nederzetting vluchtelingen, generaal Zwiedenek. Minister van financiën is generaal Stoenescu, minister van landbouw, kolonel Dragomir (evenals tot dusver), minister van onderwijs en eeredienst generaal Rosetti, minister van landbouw, generaal Sichitu, minister voor openbare werken en verkeer generaal Georgescu, mi nister voor openbaren gezondheid professor Tomescu, minister van justitie, rechter Docan, minister van staat voor pers en propaganda, professor Crainic, minister van staat zonder portefeuille de vroegere minister van Justi tie Mihai Antonescu. De samenstelling van het nieuwe kabinet is gistermiddag 5 uur bekend gemaakt Een dag van nationalen rouw in Roemenië Begrafenis van militairen te Boekarest Stefani meldt uit Boekarest: Gistermiddag zijn zeventien militairen, die tijdens de gebeurtenissen tusschen 21 en 23 Januari jj. gevallen zyn, plechtig ter aarde besteld. Alle afdeelingen van het Roemeensche leger waren vertegenwoordigd en een compagnie van de Duitsche weermacht bewees de mili taire eerbewijzen. Talrijke autoriteiten, de ge zanten van Italië en Duitschland alsmede de gezanten van Spanje en Japan waren aanwe zig. Na de kerkelijke begrafenis las de onder staatssecretaris van oorlog een decreet voor In een officieel communiqué van het mini sterie van binnenlandsche zaken wordt gezegd, dat het gisteren een dag van nationalen rouw in Roemenië was. Alle voorstellingen waren opgeschort. In het geheele land, zoo vervolgt het communiqué, heerschen weer orde en rus* en in tal van gemeenten heeft men reeds uit de meestbevoegde personen nieuwe burgemees ters gekozen. 52 industrieele ondernemingen zijn gemilitariseerd, waaronder de scheeps werven van Galatz en de machinefabrieken van Malaxa. Willkie confereert te Londen Hij ontmoet Churchill, Eden en Bevin Volgens een bericht van Reuter heeft Will kie gisteren in het Foreign Office een onder houd gehad met den Britschen minister van buitenlandsche zaken, Eden. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft Will kie gistermiddag een bezoek gebracht aan Churchill en bij hem geluncht. Bij deze ge legenheid heeft Willkie aan Churchill een persoonlijken brief van Roosevelt overhan digd. In den loop van den middag heeft Willkie gesproken met den minister van arbeid, Bevin, over vraagstukken betreffen de het in dienst stellen van arbeiders in de oorlogsindustrie. 165/000 vrijwilligers voor de Amerikaansche luchtmacht Officieel is te Washington medegedeeld, dat zich tot nog toe 165 000 vrijwilligers voor de luchtmacht hebben gemeld. Inschrijving, voor de vrijwilligers, die zich voor een pe riode van drie jaar verbinden, blijft tot 1 Maart aanstaande open. (S.P.T.) I Engeland verwacht tegen het voorjaar een ongekend hevig offensief Dagens Nyheter meldt uit Londen, dat men daar tegen hel voorjaar een vol komen nieuwe faxe in den luchtoorlog verwacht. Men legt er den nadruk op, dat Duitschland gedurende den geheelen oor log sljn luchtmachtreserve niet heeft aangesproken. De groote meerderheid der Engelschen gelooft, dat Duitschland een ongekend hevig offensief legen Enge land en zijn Atlantische verbindingen zal ondernemen. Een nieuwe constitutioneele wet in Frankrijk De verantwoordelijkheden van ministers enz. Het hoofd van staat, maarschalk Pétaln, heeft een constitutioneele wet uitgevaardigd, die als volgt luidt: Artikel 1: de ministers, hoogwaardigheida- bekleeders en hooge ambtenaren van den staat leggen den eed in handen van het hoofd van staat af. Zij zweren trouw te zullen blijven aan zijn persoon en verbinden zich hun ambt uit te oefenen overeenkomstig de wetten van eer en redelijkheid tot welzijn van den staat. Artikel 2: de ministers, hoogwaardigheids- bekleeders en hooge ambtenaren van den staat zijn aan het hoofd van staat persoonlijk verantwoording verschuldigd. Deze verant woordelijkheid sterkt zich uit tot hun persoon en hun vermogen. Artikel 3: in geval een hunner de ambts plichten schendt kan de chef van den staat na onderzoek, waarvan hij zelf de methode zal bepalen elke schadevergoeding en boete eischen en de volgende straffen, hetzij tijde lijke of definitieve, opleggen: vervallenver klaring van de politieke rechten, het verblijf op een bewaakte plaats in Frankrijk of de koloniën en verbanning in een vesting. Artikel 4: de straffen, die overeenkomstig artikel drie kunnen worden opgelegd, slui ten een strafvervolging niet uit, die langs den gewonen wettigen weg kan worden in gesteld wegens misdrijven, die door dezelfde personen zijn bedreven. Artikel 5: de artikelen 3 en 4 van deze constitutioneele wet zijn van toepassing op vroegere ministers, alsmede vroegere hoog- waardigheidsbekleeders en hooge ambte naren, die hun ambt minder dan tien jaar hebben uitgeoefend. Geen incidenten in Noord-ltalië Tegenspraak geruchten. Het D.N.B. meldt uit Rome: Door de Engelsche propaganda verspreide en in een deel van de Amerikaansche pers opge nomen geruchten over incidenten in Noord- Itaiiaansche steden en vooral ook in Milaan, waar bij onlusten zelfs eenige personen zou den zyn gedood, worden van bevoegde zijde allen vorm gedementeerd. Dit zijn, zoo wordt verklaard, boosaardige en volkomen ngegronde verzinsels, waarmee de Engelsche propaganda den voor haar politiek gewensch- invloed wil oefenen op haar eigen open bare meening en vooral op die m de Ver. Donovan gaat niet naar Italië De Amerikaansche kolonel Donovan, die thans op den Balkan vertoeft, zal, naar m welingelichte kringen te Rome vernomen wordt, .geen bezoek brengen aan Italië. (A.N.P.) De beteekenis der gebeurtenissen van onzen tijd Verklaringen van Rudolf Hess Minister Rudoli Hess heeft in een rede voor den Duirtschen Studentenbomd onder 'meer gez«gd: „In geweldige afmetingen verheffen de ge beurtenissen zich voor ons. Niemand onzer kan haar grootte nauwkeurig meten. Het is mijn vaste overtuiging, dat nog na honderden, duizenden jaren de sporen dezer gebeurte nissen te zien zullen zijn op het gelaat van is continent en zijn volken." De landen van de La Plata overleggen De conferentie te Montevideo geopend De vijflandenconferentife van de La Plata- landen is gisteren door den minister, van buitenlandsche zaken van Uruguay geopend. Bolivië en Paraguay hebben een groot aantal voorstellen ingediend, die ten doel hebben hun geografische isolatie te verbreken of tenmin ste te verminderen. Behalve het verlagen der invoerrechten wordt het internationaliseeren van de La Platarivier met vry verkeer ge- eischt. Een permanente scheepvaartcommissie zal de technische, oeconomische en juridische voorwaarden bestudeeren en indien noodig andere voorstellen indienen. Daarnaast wordt het aanleggen van vrijhavens aan de La Plata en aan de zee geëischt en ten slotte staat nog een royale handhaving van de bepalingen van bet vreemdelingenverkeer en van den kleinen grenshandel op het programma. De wenschen van Bolivië en Paraguay zijn tijdens de door reis van den minister van buitenlandsche zaken met de Argentijnsche regeering bespro ken, die haar ondersteuning heeft toegezegd. Het zal er thans misschien van afhangen hoe Brazilië staat tegenover deze plannen. Boven dien zullen de La Platalanden trachten de ver broken handelsverbindingen met Europa door middel van afzonderlijke overeenkomsten iA door het bevorderen van het goederenruil verkeer te vervangen. Graaf Stephan Csaky t De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken vannacht overleden Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, is in den nacht van Zondag op Maandag om 2 uur 20 in een ziekenhuis te Boedapest overleden. Graaf Csaky stamde uit een oude Zeven- bergsche adellijke familie, die Hongarije reeds vele officieren en ambtenaren van beteekenis geschonken heeft en wier bekendste lid de vroegere minister van defensie, veldmaar schalk Karl Csaky, ia geweest Stephan Csaky werd in 1894 te Scaesburg geboren, hij be zocht de consulaire academie en promoveerde tijdens den wereldoorlog in de staatsweten schappen aan de universiteit te Boedapest Na de voltooiing zijner studies trad graai Csaky in den diplomatieken dienst; aan ae vredesonderhandingen in Trianon nam hij deel als legatie-secretaris. Zijn buitenlandsche posten waren Rome, Madrid, Lissabon en Boekarest Reeds in 1935 riep de toenmalige minister van buitenlandsche zaken Kanya hem aan zijn zijde als chef van zyn kabinet. In deze hoe danigheid begeleidde hij Kanya op zijn reizen naar Italië; het resultaat van deze besprekin gen was. naar men zich herinnert, de nauwe samenwerking van Hongarije met Italië. Na de totstandkoming van de spil oriënteerde de buitenlandsche politiek van Hongarije zich dienovereenkomstig. In de bewogen dagen van September 1938, toen na de oplossing van het Sudeten-probleem de Hongaarsche eischen inzake Roethenië begonnen te dringen, reisde Csaky in opdracht van zijn regeering naar Warschau en Rome om zich persoonlijk op de hoogte te stellen, en de tot Tsjecho-Slowakije gerichte eischen van zijn land bij de Poolsche en Italiaansche regeeringen nader toe te lich ten. Ook aan de conferentie van Munchen nam hij deel als waarnemer van de Hongaar sche regeering. Toen Kanya zich uit het politieke leven terugtrok, werd Csaky zijn opvolger aan het ministerie van buitenlandsche zaken, in het kabinet van Imredy. Hij volgde dezelfde poli tiek als zjjn voorganger, en sloot zich nauw bij de spil- aan. Hij betrachtte een hartelijke verstandhouding met Zuid-Slavië, doch met Roemenië waren de betrekkingen gelijk be kend moeilijk. In December 1940 ging graaf Csaky naar Belgrado voor de afsluiting van een Hon- gaarsch-Zuidsla visch vriendschapsverdrag. Eenige dagen na zijn terugkeer werd hij ziek, en moest het bed houden. Dit ziekbed werd zijn sterfbed. Graaf Csaky is aan nier ontsteking over leden. Zijn dood heeft in politieke en diplo matieke kringen, waar hij een geziene figuur was, diepen indruk gemaakt. In de hoofd straten waaien de vlaggen halfstok De De- grafenis zal op staatskosten geschieden. Minister-president Teleki, die het beheer van buitenlandsche zaken heeft waargenomen gedurende de ziekte van Csaky, zal waar schijnlijk minister van buitenlandsche zaken ad interim blijven. Japansch offensief in Honan Tegen 100.000 man Chineesche troepen De Japanners hebben gisteren in de provincie Honan een grootscheepsch offen sief ontketend tegen Chineesche troepen concentraties ter sterkte van ongeveer 100,000 man. De operaties geschieden ten Noorden van Hankou langs den spoorweg Hankou naar Peking en in het gebied van Sinjang. De nieuwe Frai^che minister van justitie Minister Alibert afgetreden Alibert, de Fransche minister van justitie, is om gezondheidsredenen afgetreden. Tot zijn opvolger is benoemd professor Joseph Barthélémy. (Barthè.lémy is professor aan de rechtshooge- school te Parijs en schrijver van werken over constitutionneel recht). Ook te Georgetown zout Amerikaansche basis k£n'c I: n Naar de Messaggero uit Caraeai P heeft Engeland aan de Ver. St£ vlootbasis van Georgetown, de hti 2, van Britsch Guyana, afgestaan. In fasti town verblijft thans een commi 'K" Amerikaansche technici, die de i heid van uitbreiding dezer basujjc' deeren. Naar het blad verder mef Amerika ook trachten in CayenJ groote luchtbasis te verkrijgen. Binnenlandsch Niet' De Beemsterdijk vergt» Het D.N.B. meldt uit New fied Het voor Engeland varende landsche s.s. Beemsterdijk, grooL brt heeft s.o.s.-signalen uitgeztmé Het schip deelde mede, dat het „ontploffing" in zinkenden verkeerde en dat de bemannii schip verliet. Als positie werd?1 geven 12 zeêmyl van de Britsche] (De Beemsterdijk was bouwd door de maatschappij I oord te Rotterdam en behoorq aan de Holland-Amerikalijn.) te Clandestien geslacht^ De recherche van het bureau Marni Amsterdam heeft gistermiddag wederc. weten te leggen op een hoeveelheid derd ppnd vet, dat op clandestiene of moeilijke en on regelmatige stoel gang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten Prijs per doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten De mededeeling was ingekomen, dat li man in Amsterdam-West tegen de Kesen S> clandestiene wijze een varken verkr* J istermiddag bleek uit het onderzoel rechercheurs, dat deze man het varkef 1 buiten Amsterdam gekocht en het opër< naar huis vervoerd had. In het overf vleesch werden, aldus het A.N.P., zwaJC' verschijnselen geconstateerd. De mat 7 wien procesverbaal is opgemaakt, had fh van niet minder dan twee gulden pfaa moeten betalen. jee De recherche te Utrecht heeft i een clandestiene slachting opgespot was haar ter oore gekomen, dat eenf lieden in een schuurtje aan den dijk slachtten. Toen daarop een gedaan, waren twee broers bezig varken aan stukken te snijden. De werden gearresteerd en ip den Zaterdag bekenden zij, cKt het vlej komstig was van een bewoner Transvaalbuurt. Bij dezen, een sjoujtek vond de politie nog zeven halve het vleesch werd in beslag genonj sjouwerman is in het huis van opgesloten- Tegen de gebroeders is verbaal opgemaakt, waarna zij in zijn gesteld. DIEFSTALLEN TE NIEUWERBÖ I OPGEHELDERD D Den laatsten tijd werden te Nieuj verscheidene inbraken gepleegd. Na gebreid onderzoek heeft de politie |Bic twee mannen, van P. en van der arresteerd. Zij bekenden, dat zij zich i vat met zestig liter benzine alsmede i jute-zakken hebben toegeëigend. voorts vast te staan, dat van P. na diefstallen op zijn kerfstok heeft, worden voor den officier van jufi Rotterdam geleid- BT' VERDRONKEN Sedert 6 December werd de 49-jarigC onderwijzer M. van der Horst uit Dei vermist Alle nasporingen bleven Zondagavond is zijn stoffelijk oversch< haald uit den Witte Vrouwesingel te I" ARCHITECTEN - HUISEIGENAP Vraagt Uw schilder bij alle buiten* werken bovenstaande merken.»' Worden 5 Jaar gegarandeerd. zelf in Amsterdam een ijzerhandel ging stichten. In het kantoor was die mededeeling gevallen als een donders 37 helderen hemel. Jansma, de chef in Amsterdam, was e<Gra gewaardeerde kracht; iemand, die uitstekend en met h 36. soneel en met de klanten kon oiAgaan; die het filiaal c had gebracht. Het was wel zeker, dat zijn uittreden, g-H. door het stichten van een eigen zaak, groote schade zou )tte, kenen aan de vennootschap. Het was dus zaak, er een #37 4 men nieuwen chef heen te zenden, die minstens dezelfd 37 liteiten als Jansma bezat. De directeur had het eerst n*N! weten, maar helde, na het pleidooi van den procuratieljOni tot Sohrader over. Heino Schrader, een Groninger, die Fon zeventiende jaar bij Van Halen en Co. gekomen was, it.Bc vyf jaar opgeklommen tot afdeelingschef, een ongeken^t v motie, maar een promotie, dat moest ieder erkennen, l-C.-: verdiende door zijn kennis, zijn enorme werkkracht, zi*yp( en so,epelheid van optreden. erki Nadat de verschillende zaken afgehandeld waren, veij*^2' procuratiehouder het privékantoor van den directeur, Jen: zijn eigen kantoor de besprekingen met de verschillende'0311 lingschefs te voeren. De derde van hen was Heino Schrader, de twee en ff1331 jarige blonde Groninger. Wie hem het kantoor zag binnen^"1 zou op het eerste gezicht niet gezegd hebben, dat hy gewiekst jongmensch te doen had. Hij was ietwat loompra^ bewegingen. En hij sprak ook niet vlot, zooals zijn colk£arL de zaak, bijna allen Rotterdammers en Hagenaars. Maar afoiiki nader met hem kennis maakte en hem in zijn werk koi^'N' slaan en volgen, begreep men, dat er alle reden was v%uia snelle promotie ^i3 (Wordt vei J. VAN DEN BOSCH HOOFDSTUK I. Zwijgend zaten die twee tegenover elkaar: de directeur van de N.V. Van Halen en Co., groote ijzerhandel in Rotterdam, en de procuratiehouder. Ietwat geërgerd vouwde eerstgenoemde een brief, om dien dan gedachteloos te verfrommelen. „Weet je soms een andere oplossing?" „Ik acht Van Hinten niet geschikt voor die functie", zei de procuratiehouder. „Dat heb je zooeven ook al gezegd, maar met dat negatieve antwoord kom ik geen steek verder. We moeten in Amsterdam een flinken vent hebben, want hij zal last genoeg krijgen van •Jansma." „Van Hinten is administratief uitstekend", zeide de ander, „maar die kwaliteit komt in Amsterdam niet in de eerste plaats in aanmerking. Er moet een flink zakenman zijn, doortastend, voortvarend, met durf In het lijf, veel initiatief. Van Hinten mist die kwaliteiten. 't Wordt aan mislukking, als hy er heen gaat". „Ik heb aan hem gedacht, omdat hij mij de geschiktste toe- leek. Weet je een ander?" „Ik daoht aan Schrader", aarzelde de procuratiehouder. „Hm. Ik heb ook aan hem gedacht, maarehij is nog zoo jong. En bovendien niet getrouwd. Niet eens trouwplannen, als ik het wel heb. En dat -lijkt me toch niet aanbevelenswaardig." „Hij bezit anders alle kwaliteiten, die noodig zijn. In elk geval acht ik hem veel en veel geschikter dan Van Hinten." „Heelemaal ongelijk heb je niet. Maar zijn jeugd! Hoe oud zou hij nu zijn? Vier, vyf en twintig?" „Neen, twee of drie en twintig, 'k Meen van "drie". „Tocjf eigenlijk te jong, om aan het hoofd van dat filiaal te staan. Er werken lui van vijftig en ouder." „Hij zal boven hen staan, dat kan ik u verzekeren." „Je hebt nogal veel met hem hem op, geloof ik." „Hy is een beste werker. Pienter, gevat. Gewiekst zakenman. En hy wil vooruit in de wereld. We moeten jonge menschen ook een kans geven. Zóó denk ik er over. We zouden hem in elk geval een jaar op proef kunnen zenden. En dan ben ik voor mij er van overtuigd, dat we over een jaar tevreden over hem zullen zijn, natuurlyk in aanmerking genomen, dat Jansma klanten meesleept." „Dat spreekt vanzelf. Het verstandigst is, er rekening mee te houden, dat we in Amsterdam, voorloopig althans, een dikken verliespost boeken gaan. Dus je acht Schrader geschikt?" „Er is hier in de zaak geen geschikter." „Hier! Dat is mogelijk. We kunnen ook Daalman naar Am sterdam zenden en Schrader naar Deventer. Wat dacht je daar van?" „Het kan. Maar 't lykt me niet raadzaam. Daalman is in De venter gced op zijn plaats. En in het ge^al, dat u noemt, moeten zich twee er in werken; Daalman in Amsterdam en Schrader in Deventer. Anders alleen Schrader in Amsterdam." „Niet een onjuiste opmerking. Ik opper alleen een idee. We moeten het voor en tegen overwegen. Dus komen we weer terug op Schrader. 't Spijt me alleen, dat hij niet getrouwd is. Er valt op zijn privaat leven niet aan te merken, wel?" „Nooit iets gemerkt en nooit iets gehoord. Hij is een serieus jongmensch. Komt, zooals u weet, zelfs uit christelijke kringen, al doet hy er, dunkt me, niet al te veel aan. Maar dat is zyn zaak; hebben wy niets mee te maken." „Natuurlyk niet. Als ons personeel zich maar behoorlyk ge draagt." „En wat dat niet-getrouwd zijn betreft", vervolgde de pro curatiehouder, „zeker weten doe ik het niet, maar ik meen be grepen te hebben, van toen hy hier eenigen tijd was, dat er daar ginds in Groningen, waar hij vandaan komt, zooals u weet, een meisje in het spel is, dat eenmaal zijn vrouw zou worden. Als dat nog zoo is, dan zal hij, eenmaal in Amsterdam, niet lang meer wachten met trouwen." „Hm. Dat verandert Laten we dan voorloopig zeggen, dat Schrader het wordt. Ik wil er nog eens even over denken. Mor gen besluiten we dan definitief. Zien we geen andere oplossing, dan kun je morgen Schrader eens polsen, of hy er idee in heeft. Dat moeten we ook nog afwachten." „Afgesproken", zei de procuratiehouder. Het onderwerp was afgehandeld voorloopig. Met geen woprd werd, terwijl andere zaken werden besproken, meer gerept over Amsterdam, over het „vervelende geval", dat het tweetal wel even uit het evenwicht had geslagen. Het hoofd van het belangrijke filiaal in Amsterdam had kort weg bericht, dat hij met twee maanden ontslag nam, daar hij vervfl

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2